Νέα

μπάς καί μας μαδάνε οι βενζινοπώλές??

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koproni65
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
παιδιά επειδή αν καί οδηγώ χρόνια όχι πολύ συχνά γιά νάμε ειλικρινής υποψίαζομε ότι μέ κλέβουν οί περισσότεροι βενζινοπώλες καί μάλιστα χοντρά μερικοί...
αλήθεια πώς μπορείς νά καταλάβεις εάν σέ κλέβουν?? καί φυσικά νά τό αποδείξεις διότι ειλικρινά θέλω νά ρίξω μπινελίκια σέ κανενα δύο στην γειτονιά μου που μου το παίζουν φιλκαράκια....
άν καί ο δείκτης του renault κλειω πούχω μερικ'ές φορες στό εικοσάρικο είναι 2 πάνω από ρεσέρβα και μερικές φορές μέ εικοσάρικο δέν κάνω πάνω από 110 χιλιόμετρα μέχρι αρχή ρεζέρβας
επίσης πώς καταλαβαίνεις έαν η βενζίνη είναι λίγο,μέτρια η πολύ νοθευμένη???
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
επίσης πώς καταλαβαίνεις έαν η βενζίνη είναι λίγο,μέτρια η πολύ νοθευμένη???

αν εχεις καλο αυτι ισως και να το καταλαβεις απο τον ηχο της μηχανης. συνηθως ομως το μαθαινεις στο συνεργειο.
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Θα πας στον βενζινά και θα του πεις να σου βάλει 4 λίτρα βενζίνη σε ένα μπετόνι από αυτά που πουλάνε το απεσταγμένο νερό για τα σίδερα. Εκεί λογικά θα δεις αν όντως είναι τέσσερα τα λίτρα που σου έβαλε.
Φυσικά μπορεί όμως να αρνηθεί γιατί απαγορεύεται η πώληση σε τέτοιου είδους δοχεία. Επιτρέπεται η πώληση σε ειδικά κάνιστρα τα οποία είναι σαν αυτά που έχουν τα στρατιωτικά τζιπ. Πουλάνε τέτοια σε μαγαζιά μικροτέρων διαστάσεων.

Βέβαια με αυτόν τον τρόπο δεν ξέρεις αν είναι νοθευμεύνη η βενζίνη. Απλώς γνωρίζεις αν σε κλέβει η αντλία στην ποσότητα.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.685
Κριτικές
183
Like
43.762
Πόντοι
21.896
yπαρχοθν κατι ειδικες μπογιες ποι τις αγοραζεις και βαφεις ενα ξυλο την μυτη του με αυτη την μπογια που ειναι κοκκινη οταν την βουτηξεις μεσα στην βενζινη και αν και αυτη ειναι νοθευμενη πανω απο 1,5 % τοτε αμεσως η μπογια στο ξυλο μεσα σε 1 δευτερολεπτο γινεται ροζ!!!!
αυτο σημαινει νοθευμενη βενζινη
παλια την ειχα την μπογια διοτι  :zfuck: μια βενζινοπωλα και μου ειχε ανοιξει τα ματια με το κολπο αυτο αλλα μετα χωρισα και δεν θμαμαι απο που προμηθευοταν αυτη την ειδικη μπογια
ισως πουλαν σε ειδικα καταστηματα
 
OP
OP
K

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Θα πας στον βενζινά και θα του πεις να σου βάλει 4 λίτρα βενζίνη σε ένα μπετόνι από αυτά που πουλάνε το απεσταγμένο νερό για τα σίδερα. Εκεί λογικά θα δεις αν όντως είναι τέσσερα τα λίτρα που σου έβαλε.
Φυσικά μπορεί όμως να αρνηθεί γιατί απαγορεύεται η πώληση σε τέτοιου είδους δοχεία. Επιτρέπεται η πώληση σε ειδικά κάνιστρα τα οποία είναι σαν αυτά που έχουν τα στρατιωτικά τζιπ. Πουλάνε τέτοια σε μαγαζιά μικροτέρων διαστάσεων.

Βέβαια με αυτόν τον τρόπο δεν ξέρεις αν είναι νοθευμεύνη η βενζίνη. Απλώς γνωρίζεις αν σε κλέβει η αντλία στην ποσότητα.
μά τί λές
είναι δυνατόν νά μην στό γεμίσει.φένετε αμέσως.
εδώ μιλαμε για 12 με 15 λιτρα στό αμάξι
εκτός καί άν ενοείς να πάω 3 διαφορετικά βενζινάδικα να μου γεμίζουν μέ μπιτόνι η κάνεις πλάκα
 

Patgatra

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2013
Μηνύματα
754
Κριτικές
21
Like
49
Πόντοι
16
Καλύτερα να μην το μάθεις,όπως σου εξήγησε και ο γέροντας..Απλά ελπίζεις η 100άρα αν βάζεις να είναι έστω 97 ,η 97άρα να είναι καλή 95άρα και η 95άρα να έχει λιγότερη νοθεία και να μην σου γαμήσει το μοτέρ, όχι ότι αυτό αποκλείεται και με τις άλλες,αλλά..Τίποτα φίλε..τον σταυρό σου να κάνεις,να έχεις κάποιο σταθερό πρατήριο για να ξέρεις ποιον θα γαμήσεις και το θέμα κλεψίματος άσ'το..χαμένοι είμαστε στα σίγουρα..
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Αν υποψιάζεσαι άπαντες τους βενζινάδες ως προς την ποσότητα είναι αδύνατον να κάνεις έλεγχο σε όλους με το μπετόνι. Αν όμως υποψιάζεσαι μεγάλη διαφορά σε κάποιον τότε μπορείς να το κάνεις.
Οι μπογιές αυτές που λέμε είναι σαν αυτά τα τεστ που ισχυρίζεται ότι διαθέτουν ορισμένα πρατίρια της ΕΚΟ. Χημικά που αλλάζουν χρώμα ανάλογα με την καθαρότητα. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω βρει πουθενά να κάνω μια δοκιμή. Όλο σε έλειψη είναι.
 

Patgatra

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2013
Μηνύματα
754
Κριτικές
21
Like
49
Πόντοι
16
Κι απ΄ότι βλέπεις, εκμεταλλεύονται κάθε είδηση για να ανεβάσουν τιμή. Θα γίνει ντου στην Συρία , το πότε δεν το ξέρουμε ,αλλά εμείς ας ανεβάσουμε την τιμή από τώρα,να είμαστε σίγουροι...Έκλασε μια καμήλα στην Αραβία,πάνω η βενζίνη, έχει περίοδο μια απ τις γυναίκες του εμίρη,πάνω η βενζίνη...Γαμώ το μουνί που τους φύσαγε,άλλη ράτσα κι αυτοί οι μπάσταρδοι οι βενζινοπόλες,μιλάμε για τούς κερδοσκόπους !!
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Συνήθως μετράς από λαμπάκι πόσα λίτρα βάζεις (όχι πόσα χρήματα - πόσα λίτρα) και πόσα χιλιόμετρα κάνεις μέχρι να ξανανάψει λαμπάκι. Κάνεις την ίδια σύγκριση και αλλού. Καλό είναι να μην εμπιστεύεσαι τα πολύ φτηνά βενζινάδικα. Επίσης όλα τα δοχεία (και το ρεζερβουάρ) είναι πλαστικά και έχουν ανοχές (ανοίγουν) οπότε δεν είναι ακριβής η μέτρηση σε βάθος χρόνου. Επίσης πολλοί κατασκευαστές στη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ δεν περιλαμβάνουν το μήκος του λαιμού που μπορεί να είναι 2-4 λίτρα ανάλογα το αυτοκίνητο. Πάντως πουστιές παίζονται πολλές σε πολλά πρατήρια για την ώρα.
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
Κι απ΄ότι βλέπεις, εκμεταλλεύονται κάθε είδηση για να ανεβάσουν τιμή. Θα γίνει ντου στην Συρία , το πότε δεν το ξέρουμε ,αλλά εμείς ας ανεβάσουμε την τιμή από τώρα,να είμαστε σίγουροι...Έκλασε μια καμήλα στην Αραβία,πάνω η βενζίνη, έχει περίοδο μια απ τις γυναίκες του εμίρη,πάνω η βενζίνη...Γαμώ το μουνί που τους φύσαγε,άλλη ράτσα κι αυτοί οι μπάσταρδοι οι βενζινοπόλες,μιλάμε για τούς κερδοσκόπους !!
σόρρυ μεγάλε , αλλά εκτός από τους βενζινοπόλες , υπάρχουν και οι γύπες του τειρεσία. δεν εννοώ του μάντη...
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
σόρρυ μεγάλε , αλλά εκτός από τους βενζινοπόλες , υπάρχουν και οι γύπες του τειρεσία. δεν εννοώ του μάντη...
αλλά ο  τειρεσίας  είναι αγαπητικός του αη νικόλα. με το συμπάθειο για τον μονόλογο. :grin:
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Φιλική συμβουλή:Άσε το αμάξι και πάρε κανα σκούτερ να γλιτώσεις...
 

Patgatra

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2013
Μηνύματα
754
Κριτικές
21
Like
49
Πόντοι
16
σόρρυ μεγάλε , αλλά εκτός από τους βενζινοπόλες , υπάρχουν και οι γύπες του τειρεσία. δεν εννοώ του μάντη...

εγώ δεν λέω το αντίθετο,οι γήπες είναι πολλοί και είναι πάντα πεινασμενοι,αλλά οι βενζινοπώλες είναι ειδική κερδοσκοπική κατηγορία. Ρε μήπως έχεις πρατήριο και το φέρνεις γύρω -γύρω ??   :grin:
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
εγώ δεν λέω το αντίθετο,οι γήπες είναι πολλοί και είναι πάντα πεινασμενοι,αλλά οι βενζινοπώλες είναι ειδική κερδοσκοπική κατηγορία. Ρε μήπως έχεις πρατήριο και το φέρνεις γύρω -γύρω ??   :grin:
ο ταπεινός lebesque , είναι δυνατόν να έχει πρατήριο; :grin:
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
Όλα γίνονται φίλε μου...Μήπως τελικά έχεις αλυσίδα πρατηρίων ???  ε? ε?   :grin: :grin:
ναι έχεις δίκιο. όλα γίνονται. ακόμη και ένα παλιό μου όνειρο. να καταλήξει ο δορυφόρος στο στομάχι μου. αν θέλει ο θεός , θα πραγματοποιηθεί. αν πάλι δεν θέλει(ο θεός) ε δεν πειράζει.θα φάω μακαρόνια με κιμά. :grin:
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Νόμιζα ότι η βενζίνη δεν έχει ημερομηνία λήξης.



:rockon:
 

Συνημμένα

  • benzina.jpg
    benzina.jpg
    51,3 KB · Εμφανίσεις: 15

Athens

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
420
Κριτικές
79
Like
5.172
Πόντοι
18.330
Eίναι ηλίου φαεινότερο ότι ουδέποτε λειτούργησε σωστά η Επιτροπή Ανταγωνισμού στην Ελλάδα. Πρόσφατο παράδειγμα, το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα πρατήρια Υγραερίου Κίνησης (LPG) στην Αττική αλλάζουν τις τιμές τους ταυτόχρονα, και πάντα πουλάνε στην ίδια τιμή. Πριν λίγες μέρες πουλάγανε όλα στο €0,879 / λίτρο (€0,715 χωρίς ΦΠΑ).

Εντωμεταξύ, το LPG χονδρική τους στοιχίζει €696,53 / mt χωρίς το ΦΠΑ. Δηλαδή τα 1.844 λίτρα LPG = €696,53 άρα 1 λίτρο = €0,378. Ο φόρος είναι €200 / τόνο = 1.960 λίτρα = €0,102 / λίτρο. Συνολικά λοιπό 1 λίτρο LPG στοιχίζει στο πρατήριο €0,48. Άντε €0,50 με την παράδοση = €0,615 με ΦΠΑ. Άρα τα πρατήρια κερδίζουν €0,215 / λίτρο = 30% όταν στην βενζίνη μετά βίας φτάνουν στο 4%!

Όταν δεν λειτουργεί το Κράτος, και οι υπεύθυνοι για τον ελεύθερο ανταγωνισμό είναι λίγοι και λαμόγια, αυτά συμβαίνουν.
 

VASILIAS

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2005
Μηνύματα
1.544
Like
4
Πόντοι
16
σας εχει τυχει να πατε να βαλετε βενζινη και να μη σας βαλουν σταλα αλλα ο μετρητης να γραψει κανονικα 10ε?μιλαμε για τετοια μουνοπανα :birdman:
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
σας εχει τυχει να πατε να βαλετε βενζινη και να μη σας βαλουν σταλα αλλα ο μετρητης να γραψει κανονικα 10ε?μιλαμε για τετοια μουνοπανα :birdman:

Σε βενζινάδικο στη Βάρη. Έγραψε 50 Ευρώ και ζήτημα να μπήκαν 10. Όταν είπα κάτι για αστυνομία μου έβαλαν άλλα 50...
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom