Νέα

Μουντιάλ 2010 - Νότια Αφρική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 142K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια χωρα θα κατακτησει το παγκοσμιο ??

  • Ισπανία

    Ψήφοι: 31 63,3%
  • Ολλανδια

    Ψήφοι: 18 36,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    49

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
τώρα σοβαρά.
το πρώτο πόστ μίλαγε για ρωσσία.
επίσης καμμιά από αυτές που αναφέρθηκαν δεν έχει ποτέ πάρει ευρωπαικό ή παγκόσμιο και ΔΕΝ έκανε ποδοφαιρική σχολή.
σχολής ήταν εξαπανέκαθεν η γερμανική, η ιταλική, η βραζιλιάνικη και η αργεντίνικη.
οι μόνες που είχαν σε βάθος χρόνου και ταυτότητα, και διακρίσεις και αστέρια και κούπες.
Γι αυτό και κατέχουν και το 1/2 περίπου των παγκοσμίων κυπέλλων.
τυχαίο; δε νομίζω
είναι προφανές ότι διαχρονικά μιλάμε για αυτούς και όλους τους άλλους.
Την "παλιά" Ρωσία(ΕΣΣΔ)ενοούσα,για τα υπόλοιπα δε διαφωνούμε
Απλά αυτές οι ομάδες που ανέφερα είχαν να δείξουν και μπάλα και αποτελέσματα πολύ καλά(όχι κύπελλα οκ)
Θα προτιμούσα και η δικιά μας εθνική να έπαιζε, έστω στο διάστημα που το έκαναν αυτές,την μπάλα που έπαιζαν όλοι αυτοί παρά να έπαιρνε όπως (και με τη μπάλα που έπαιξε)το Γιούρο
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Την "παλιά" Ρωσία(ΕΣΣΔ)ενοούσα,για τα υπόλοιπα δε διαφωνούμε
Απλά αυτές οι ομάδες που ανέφερα είχαν να δείξουν και μπάλα και αποτελέσματα πολύ καλά(όχι κύπελλα οκ)
Θα προτιμούσα και η δικιά μας εθνική να έπαιζε, έστω στο διάστημα που το έκαναν αυτές,την μπάλα που έπαιζαν όλοι αυτοί παρά να έπαιρνε όπως (και με τη μπάλα που έπαιξε)το Γιούρο

σωστό...
πάντως η σοβιετική ένωση στη μπάλλα ποτέ δεν παρουσίασε ένα σύνολο με στόχο. φαινόταν ότι δεν υπήρχε έθνος.
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
σωστό...
πάντως η σοβιετική ένωση στη μπάλλα ποτέ δεν παρουσίασε ένα σύνολο με στόχο. φαινόταν ότι δεν υπήρχε έθνος.
ήταν "μαζέματα" συνήθως ενός αχανούς κράτους και πρωταθλήματος απλά τους βλέπαμε πρώτη φορά τους πιο πολλούς γιατί δεν παίζαν σε άλλα πρωταθλήματα.Φυσικά βοηθούσε και η ικανότητα και πειθαρχία προπονητών όπως ο Λομπανόφσκι.Αν έπεφταν σε καλή φουρνιά παίζαν ωραίο κι επιθετικό ποδόσφαιρο πάντως
 

Επισκέπτης
Εγώ θα πόνταρα για Ουρουγουάη κύπελλο! ένα δεκάρι είναι καλό..

Ιαπωνία σήμερα και Ισπανία.

Απόψεις?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αν πέφταν σε καλή φουρνιά πάιζαν ωραίο κι επιθετικό ποδόσφαιρο πάντως

ναι.... έχω χαζέψει παλαιότερα με τη μπάλλα που έπαιζαν.
δυστυχώς έπεσαν στην Ολλανδία του Βαν Μπάστεν αν και νομίζω πώς εάν πίστευαν στο εθνόσημο και δεν έγραφαν τη φανέλα στα παπάρια τους, εκείνη η ομάδα θα είχει γαμήσει κώλους για πολλά χρόνια.....
 

O Gentleman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
2.664
Κριτικές
38
Like
0
Πόντοι
616
ήταν "μαζέματα" συνήθως ενός αχανούς κράτους και πρωταθλήματος απλά τους βλέπαμε πρώτη φορά τους πιο πολλούς γιατί δεν πάιζαν σε άλλα πρωταθλήματα.Φυσικά βοηθούσε και η ικανότητα και πειθαρχία προπονητών όπως ο Λομπανόφσκι.Αν πέφταν σε καλή φουρνιά πάιζαν ωραίο κι επιθετικό ποδόσφαιρο πάντως
το '86, με 12 παιχτες απο την Δ. Κιεβου, επαιξε μπαλλαρα και σφαχτηκε στα προημιτελικα με το Βελγιο (3-4 ΑΕΤ αν θυμαμαι καλα), με 3 γκολ των βελγων να ειναι οφσαιντ!
παρτε και λιγο Λομπανοφσκι...
 

Επισκέπτης
Λογικα Παραγουαη, απο το αλλο δυσκολο να προβλεψεις!
Να περάσει η Πορτογαλία,αν γίνει η έκπληξη κ το πάρει θα κεραστώ cg/ct ή μασατζίδικο!!! :bounce-glasses:

Πάντως με εμπναίει,έχει δυνατή ομάδα: κ καιρό να κατακτήσει τρόπαιο!!! :rockon:
 

O Gentleman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
2.664
Κριτικές
38
Like
0
Πόντοι
616
ναι.... έχω χαζέψει παλαιότερα με τη μπάλλα που έπαιζαν.
δυστυχώς έπεσαν στην Ολλανδία του Βαν Μπάστεν αν και νομίζω πώς εάν πίστευαν στο εθνόσημο και δεν έγραφαν τη φανέλα στα παπάρια τους, εκείνη η ομάδα θα είχει γαμήσει κώλους για πολλά χρόνια.....
την Ολλανδια το '88 την ειχανε κερδισει πολυ ανετα λιγες μερες πριν, καθως ηταν στον ιδιο ομιλο...
γι'αυτο κατεβαινανε και φαβορι στον τελικο, δυσκολα εβρισκες πανω απο 2.20...
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Φαν Μαρβάικ: «Φανταστικός ο Στεκέλενμπουργκ»
Τα εύσημα στον τερματοφύλακα της ομάδας του, Μάρτιν Στεκέλενμπουργκ, απένειμε ο τεχνικός της Ολλανδίας, Μπερτ Φαν Μαρβάικ, στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε της νίκης πρόκρισης 2-1 των «οράνιε» επί της Σλοβακίας και της πρόκρισης στα προημιτελικά του Μουντιάλ. «…ο Μάρτιν Στεκέλενμπουργκ έκανε δύο αποφασιστικές αποκρούσεις. Ο τερματοφύλακάς μας είναι φανταστικός», δήλωσε ο Ολλανδός προπονητής.
«Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Το γκολ του Ρόμπεν ήταν φανταστικό, για έναν παίκτη που όλοι ξέρουμε την προσπάθεια που έκανε για να επανέλθει από τον τραυματισμό του. Θα μπορούσαμε να κάνουμε το 2-0 ή και το 3-0 πιο γρήγορα, αλλά αντί γι’ αυτό συνεχίσαμε να απειλούμαστε για ώρα από τους Σλοβάκους. Ευτυχώς, ο Μάρτιν Στεκέλενμπουργκ έκανε δύο αποφασιστικές αποκρούσεις. Ο τερματοφύλακάς μας είναι φανταστικός. Είμαι ικανοποιημένος και ήρεμος. Είμαστε στο Παγκόσμιο Κύπελλο και προκριθήκαμε στα προημιτελικά με τέσσερις νίκες, οπότε πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι», πρόσθεσε ο Μαρβάικ, που ρωτήθηκε και για τον αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον Φαν Πέρσι, αφού όταν αντικαταστάθηκε ο επιθετικός της Άρσεναλ έδειξε να… δυσανασχετεί λίγο: «Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον Φαν Πέρσι, απλά δυσαρεστήθηκε που τον έκανα αλλαγή».

Ο προπονητής της Σλοβακίας, από την άλλη, Βλάντιμιρ Βάις, είπε: «Κανένας προπονητής δεν είναι ευχαριστημένος όταν ηττάται και όταν χάνει τρεις κλασικές ευκαιρίες. Το πέναλτι στο τέλος θα μας κάνει να αισθανόμαστε λίγο καλύτερα στο ταξίδι της επιστροφής. Προετοιμαζόμασταν τρεις ημέρες για τον τρόπο παιχνιδιού του Ρόμπεν, αλλά είναι μία πραγματική ιδιοφυία. Όταν είδα ότι βρισκόταν στη βασική ενδεκάδα, ήξερα ότι η ολλανδική ομάδα θα είναι κατά 50% πιο δυνατή… και είχα δίκιο».

Ο MVP του αγώνα και μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Άριεν Ρόμπεν, τόνισε: «Ήταν ένα δύσκολο ματς. Δεν παίξαμε τέλεια, το τέλειο παιχνίδι δεν έχει έρθει ακόμη. Ήμασταν λίγο νωθροί, αλλά πήραμε την πρόκριση. Όσο για μένα, ήταν φανταστικό να σκοράρω μπροστά στους γονείς μου και τη γυναίκα μου που βρίσκονταν στις εξέδρες. Το να βάλω ένα τέτοιο γκολ, μετά από τέτοιο σπριντ, προερχόμενος από τραυματισμό, είναι σημαντικό για την αυτοπεποίθησή μου».
 

soisix

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2009
Μηνύματα
2.399
Like
0
Πόντοι
16
Και πιο έτοιμοι από κάθε άλλη φορά.
Και φυσικά υπάρχει κι ο Ρόμπεν ο κατ'εμέ πληρέστερος παίκτης της διοργάνωσης..
Ωραια στημενη ομαδα η ολλανδια και παιζει με μυαλο πια...αλλα αν ο ρομπεν την ανεβαζει ενα επιπεδο,ο φορλαν ανεβαζει την ουρουγουαη δυο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom