Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 345K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trelos21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
432
Like
12
Πόντοι
1
Σταυρο καποια πραγματα ειναι αναλυοτα στον χρονο οπως αυτη η ενεργεια που σε μας τους παλαιους γεμιζε και γεμιζει ικανοποιηση. Τωρα αν δεις καποιον απεναντι και του αναβοσβησης τα φωτα και σικοσεις λιγο το χερι δεν τρεχει τιποτε με μια φορα οσο για μπλοκα τοτε ειναι συνεχομενο το συνιαλο. Και οταν προσπερνουσαμε καποιον σηκοναμε το δεξι ποδι
Αυτα για να θυμουνται οι παλαιοι. Καποια πραγματα ΠΡΕΠΕΙ να τα κρατησουμε παιδια
παιζουμε στο εργο που λεγετε δρομος  στα 20 εκατοστα κατω απο τα ποδια μας δεν το βλεπουμε μεσα απο οθονη (μπαμπιζ)ειμαστε μερος του εργου
γι αυτο
ΑΝΑΒΟΣΒΥΝΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Η  το νοιώθεις και το κάνεις αυτόματα/ μηχανικά
η είναι περιττό αν το κάνεις επειδή στο συνέστησαν
 

tsinouko

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Οκτ 2006
Μηνύματα
515
Κριτικές
20
Like
121
Πόντοι
6.045
Εγω θα το πιασω πιο λυρικα,μια που ναβοσβυνω φωτα στους απεναντι ισα με τρεις δεκαετίες.Ρε παιδι μου,νοιθως ενα πραμα,οτι και καλα,να ο όμοιος μου,να καποιος απο μια αλλη αγελη του ειδους μου.Το βρίσκω συγκινητικο καμια φορα.Ειτε οταν σου κανει φωτα κανενα μικρουλι,ειτε κανα κομβόϊ γερμανικό
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Εγω θα το πιασω πιο λυρικα,μια που ναβοσβυνω φωτα στους απεναντι ισα με τρεις δεκαετίες.Ρε παιδι μου,νοιθως ενα πραμα,οτι και καλα,να ο όμοιος μου,να καποιος απο μια αλλη αγελη του ειδους μου.Το βρίσκω συγκινητικο καμια φορα.Ειτε οταν σου κανει φωτα κανενα μικρουλι,ειτε κανα κομβόϊ γερμανικό

Αυτό ακριβώς εννοώ. Οι Γερμανοί ειδικά παλιότερα  ήταν "ασφάλεια" στις Εθνικές, εδώ κι εξω. Με έχει βοηθήσει Γερμανικό κονβόυ λίγο μετά τη Μπολώνια όταν με είχε πίασει λάστιχο με το  FZ750 (85) και έπρεπε να ξεφορτώσω τη μισή μηχανή ο βλαξ, αφού είχα το κιτ επισκευής κάτω απ τη σέλλα. Δε χρειάστηκε να το κανω αφού μου δωσαν οι Teutonic knights
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
χωρις να μαι οδηγος μηανης....αν καποιος μου αναβοσβηνε τα φωτα θα καταλαβαινα αυτα που ειπε ο Σταυρος η οτιδηποτε αλλο οχι ομως οτι με χερετησε!αυτο με τις μηχανες π.χ εγω δεν το ηξερα!
 

peoekrisma

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2007
Μηνύματα
166
Κριτικές
14
Like
0
Πόντοι
11
Ταξιδεύω είκοσι χρόνια με μοτοσυκλέτα δυστυχώς τα τελευταία 8 χρόνια λόγω παιδιών δεν έχω φύγει εξωτερικό με μηχανή για να δω αν και οι ευρωπαίοι συναγωνιστές έχουν ξεχάσει το χαιρετισμό με τα φώτα αλλά τα τελευταία χρόνια όντως όποτε χαιρέταγα με τα φώτα με κοίταζαν για τρελό.Οι Γερμανοί μοτοσυκλετιστές όντως δεν παιζόντουσαν παλιά.Και που να δείς τι σημαίνει χαιρετούρα αν πας και σε καμιά Πανευρωπαική στο εξωτερικό.Επίσης δεν θα ξεχάσω δεκαετία 80 φοιτητής στη Πάτρα που κατέβαινα κάθε Δευτέρα πρωί με ένα YAMAHA XZ 550 δικύλινδρο,V,υδρόψυκτο,με άξονα έπαιρναν φωτιά τα φώτα με τους μοτοσυκλετιστές που ερχόντουσαν Αθήνα από Πάτρα που τους άφηναν τα καράβια από Ιταλία. Έτος 1991 έμεινα από βενζίνη λίγο πριν τα σύνορα Γερμανίας-Ολλανδίας.Σταματάει ο Γερμανός και μου έδωσε από την δική του.Συναγωνιστές πάρτε τα σιδερένια άλογα και ταξιδεύτε.Γυρίστε τις ομορφιές της Ελλάδας και του εξωτερικού και νοιώστε το αίσθημα της ελευθερίας που προσφέρει μόνο η μοτοσυκλέτα.
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Είμαι περήφανος κάτοχος ενός XR125 ... (εδώ γελάμε όλοι μαζί ...  :2funny:)
με το οποίο όμως κάνω πολύ καλά τη δουλειά μου (μετακινήσεις μέσα στην Αθήνα)
Μετά από 3,5 χρόνια αποφάσισα ότι πρέπει να το αλλάξω ... και το τελευταίο καιρό έχω μπει στην διαδικασία του ψαξίματος ...
Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα ...

Τι να διαλέξεις για χρήση εντός Αθηνών, που να καβαλάει πεζοδρόμια, να είναι ευκίνητο, να μην καίει πολύ, να μην καταναλώνει πολύ και να με καυλώνει εμφανισιακά (αυτό ίσως είναι και το βασικότερο ...), να παίρνει μεγάλη μπαγκαζιέρα (έχω και super market κάθε σάββατο) και τέλος να μπορώ να το αφήνω στο δρόμο (μιας και δεν έχω γκαραζ) ...

Μετά από συζητήσεις με φίλους και από αναγνώσεις σε διάφορα forum για μηχανές κατέληξα ...

Μέσα στο επόμενο 2μηνο θα πάω να χτυπήσω το V-Strom...!!!

Μου αρέσει εμφανισιακά (καλά είναι καύλα τελείως), είναι δοκιμασμένο μηχανάκι (το έχει και ένας φίλος, θα το πάρω για test drive σύντομα), είναι πολύ καλό σε σχέση με αντοίστιχα της ίδιας κατηγορίας πχ Transalp 700 (σύμφωνα με τα forum ...), έχει ABS (που με το XR 3 στις 4 τούμπες που έχω φάει είναι γιατί κοκάλωσα το τροχό ...)

Θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σας γνώμη και να ρωτήσω επίσης που πρέπει να κοιτάξω για καλό συναγερμό (με τηλεκοντρολ που να σε ενημερώνει)

Τέλος, να πω ότι το χεραιτισμό με το φως δεν το ήξερα ούτε εγώ ... αλλά στο XR έτσι και αλλιώς τα φώτα είναι μόνιμα ανοιχτά και δεν έχει σινιάλο ...
 

baster2

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2008
Μηνύματα
247
Like
105
Πόντοι
1
Καλησπερα και απο εμενα!Σχετικα με το θεμα του χαιρετισμου πιστευω ειναι καλυτερα να χαιρεταμαι με ελαφρως σηκωμενο το αριστερο χερι!Με τα φωτα δημιουργουνται παρεξηγησεις του τυπου (εχει μπλοκο,αστυνομια κτλ.).Ο
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Borg: Εξαιρετικά τίμιο και συμφέρον σαν αγορά το  V-Strom. Καλό εντός και εκτός πολης και-μη γελάσεις- ιδανικό για σούπερ μαρκετ, αφού δέχεται αρκετό βαρός στο πίσω μέρος χωρίς να δημμιουργείται πρόβλημα ευστάθειας λόγω ελαφρώματος του μπροστινού τροχού.
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Εδώ τιγκάρω 42άρα μπαγκαζιέρα με το XR με τα ψώνια ... το V-Strom θα κωλώσει ?  :grin:

Tnx
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Borg: Εξαιρετικά τίμιο και συμφέρον σαν αγορά το  V-Strom. Καλό εντός και εκτός πολης και-μη γελάσεις- ιδανικό για σούπερ μαρκετ, αφού δέχεται αρκετό βαρός στο πίσω μέρος χωρίς να δημμιουργείται πρόβλημα ευστάθειας λόγω ελαφρώματος του μπροστινού τροχού.

  Ενταξει ενταξει.....κυριε μπονμπενιτο
  Το κατανοησαμε το περι V-Strom...
  Εξαλλου ειμαι και κατοχος...
  Τιμιο,καλο,αξιοπιστο....φιλλιπινεζα

  Θα σε παρακαλουσα ομως να μας πεις ενα δυο πραγματακια
  για το δικο σου....
  Για να μαθαινουμε
  Μπορει καποιος να θελει να αγορασει γυμνο στα λεφτα του δικου σου..
  να μην ξερει την αλλη οψη;

  Δωσε μας τα φωτα σου και την αντικειμενικη σου αποψη μιας και
  συμβιωνεις μαζι του τοσο καιρο
  Μπορω να ειμαι σιγουρος περι της αντικειμεικοτητας σου,ειμαι βεβαιος
 
 
 

NikosShell

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.004
Like
2
Πόντοι
16
  Ενταξει ενταξει.....κυριε μπονμπενιτο
  Το κατανοησαμε το περι V-Strom...
  Εξαλλου ειμαι και κατοχος...
  Τιμιο,καλο,αξιοπιστο....φιλλιπινεζα

  Θα σε παρακαλουσα ομως να μας πεις ενα δυο πραγματακια
  για το δικο σου....
  Για να μαθαινουμε
  Μπορει καποιος να θελει να αγορασει γυμνο στα λεφτα του δικου σου..
  να μην ξερει την αλλη οψη;

  Δωσε μας τα φωτα σου και την αντικειμενικη σου αποψη μιας και
  συμβιωνεις μαζι του τοσο καιρο
  Μπορω να ειμαι σιγουρος περι της αντικειμεικοτητας σου,ειμαι βεβαιος
 
 
το V-Strom είναι και γαμώ τις μηχανές , αναφέρομαι για το 1000 , έχω ακούσει ότι το 750 δεν πάει και πολύ καλά , εγώ έχω το CBR1000RR repsol , πήγα και Kρητη διακοπές φέτος ,μιλάμε μάγκες δεν  με βόλευε καθόλου , άσε που μου έκαψε και μπινιά , ούτε ανταλλακτικά δεν είχε για το CBR στο Ρέθυμνο , στην Αθηνα τα παραγγείλαμε , 5 μέρες πεζός ,χαλια μιλάμε η φάση...και γάμο τις ατυχίες...πλακα είχε ότι έμεινα στα λιβάδια , ήθελα να παω να δω τα ζωνιανά βλέπετε...πάντως η άνθρωποι εκεί είναι πολύ καλοί , με κατέβασε στο Ρέθυμνο με το αγροτικό του ένα παιδί από κει , που να ναι καλά το παλικάρι ....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
το V-Strom είναι και γαμώ τις μηχανές , αναφέρομαι για το 1000 , έχω ακούσει ότι το 750 δεν πάει και πολύ καλά , εγώ έχω το CBR1000RR repsol , πήγα και Kρητη διακοπές φέτος ,μιλάμε μάγκες δεν  με βόλευε καθόλου , άσε που μου έκαψε και μπινιά , ούτε ανταλλακτικά δεν είχε για το CBR στο Ρέθυμνο , στην Αθηνα τα παραγγείλαμε , 5 μέρες πεζός ,χαλια μιλάμε η φάση...και γάμο τις ατυχίες...πλακα είχε ότι έμεινα στα λιβάδια , ήθελα να παω να δω τα ζωνιανά βλέπετε...πάντως η άνθρωποι εκεί είναι πολύ καλοί , με κατέβασε στο Ρέθυμνο με το αγροτικό του ένα παιδί από κει , που να ναι καλά το παλικάρι ....

  Εμ αδελφε που πας με το βρωμογκαζο;
  Ειναι για ταξιδια αυτος ο πυραυλος εδαφους-εδαφους;
  Μονο για πιστα,καθολου χρηστικο μηχανακι
  Παρε αλλο για ταξιδια
  Το V-Strom 650 δεν ειναι για να πηγαινεις ταπα...
  Ναι μεν ειναι το γρηγοροτερο στην κατηγορια του,αλλα σκοπος του δεν ειναι η ταχυτητα
  Για ταξιδακια ειναι μανουλα,και οικονομικο
  Το χιλιαρι Στρομ,ειναι ακομα καλυτερο για ταξιδια(χιλια κυβικα γαρ....) αλλα και περισσοτερα
  καυσιμα...
 
 

Επισκέπτης
Εγω θα το πιασω πιο λυρικα,μια που ναβοσβυνω φωτα στους απεναντι ισα με τρεις δεκαετίες.Ρε παιδι μου,νοιθως ενα πραμα,οτι και καλα,να ο όμοιος μου,να καποιος απο μια αλλη αγελη του ειδους μου.Το βρίσκω συγκινητικο καμια φορα.Ειτε οταν σου κανει φωτα κανενα μικρουλι,ειτε κανα κομβόϊ γερμανικό
...Kι'αν τυχει , βεβαια , και συναντηθουμε στον δρομο προς το αρτεμισιο,τον μπραλλο η στο σειριο...................εκει να δεις γλεντια!!!!!!Α ΓΑΠΗΗΗΗΗΗ!!!Περαστε κυριε!!-Ω,μα τι λετε???ΠΡΟΗΓΕΙΣΤΕ!!! Αγαστη συναδελφικοτητα!  :jerking:    
 

NikosShell

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.004
Like
2
Πόντοι
16
  Εμ αδελφε που πας με το βρωμογκαζο;
  Ειναι για ταξιδια αυτος ο πυραυλος εδαφους-εδαφους;
  Μονο για πιστα,καθολου χρηστικο μηχανακι
  Παρε αλλο για ταξιδια
  Το V-Strom 650 δεν ειναι για να πηγαινεις ταπα...
  Ναι μεν ειναι το γρηγοροτερο στην κατηγορια του,αλλα σκοπος του δεν ειναι η ταχυτητα
  Για ταξιδακια ειναι μανουλα,και οικονομικο
  Το χιλιαρι Στρομ,ειναι ακομα καλυτερο για ταξιδια(χιλια κυβικα γαρ....) αλλα και περισσοτερα
  καυσιμα...
 
σωστός 650 λάθος μου , κοίτα ίσος πάρω και ένα ταξιδιάρικο , το V-Strom είναι στις προτιμήσεις μου , το 1000 όμως , στη κατανάλωση δεν νομίζω να έχουνε μεγάλες διαφορες 650 με το 1000cc ... για το Varadero τι γνώμη έχεις , για το BMW το 1200 ούτε που το συζητάω , είναι μακράν το καλύτερο στη κατηγορια...
 

Επισκέπτης
σωστός 650 λάθος μου , κοίτα ίσος πάρω και ένα ταξιδιάρικο , το V-Strom είναι στις προτιμήσεις μου , το 1000 όμως , στη κατανάλωση δεν νομίζω να έχουνε μεγάλες διαφορες 650 με το 1000cc ... για το Varadero τι γνώμη έχεις , για το BMW το 1200 ούτε που το συζητάω , είναι μακράν το καλύτερο στη κατηγορια...
Ταπεινη και απολυτα προσωπικη μου αποψη,που την ακους η την πετας , χωρις να ενοχληθει καποιος!Ακου τους παντες,ο καθενας θα σου πει το μακρυ και το κοντο του , βεβαια , διαβασε test ,απ'ολο τον τυπο αν μπορεις,συλλεξε γνωμες απο ΚΑΤΟΧΟΥΣ ,και επιλεξε την μοτο σου ΜΟΝΟΣ σου!Στο κατω-κατω,ο μονος που θα βριζεις επειτα  :headbang:θα εισαι ΕΣΥ.Ο σοφος Μπαρμπα-Φωτης,γερο-μηχανοβιος της πλατειας Παπαδιαμαντη,σεβαστος ακομα κι'απ΄τον αγωνιζομενο DOBBERMAN ,ιδρυτη toy motosport , στην κλασσικη ερωτηση , απαντησε...-Οποια ταιριαζει καλυτερα ,κατω απ΄τα σκελια σου ,λεβεντη μου!ΤΟΝ θυμαμαι σαν χτες κι'ας εχουν περασει σχεδον 30 χρονια!Αντε...και καλη τυχη μαγκα!!! 
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
ρε παιδιά...ωραία και καλά αυτά που λέτε.. αλλά τελευταία έχω ερωτευτεί την Triumph Rocket III

http://[URL unfurl="true"]www.design-cars.com/images/stories/productbook/triumph_rocket-iii.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.staintune.com.au/exhausts/triumph/images/Triumph%20Rocket%20III.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.motorbike-search-engine.co.uk/2006_Bikes/rocketIII.jpg[/img[/URL]]

αλλά χωρίς φράγκα...παραμένει όνειρο



 

Επισκέπτης
Σωστος ο σταυρος.. :2funny:  και με το χερι μπορεις να χαιρετησεις.. εξαρταται βεβαια με τι μηχανακι εισαι, και με τι χιλιομετρα πας..
Επεστρεφα απο μια βολτα στο μπραλλο και εβγαλα,ο ΑΡΧΙ :jerking: :jerking: :jerking:μαλακας  :jerking: :jerking: :jerking:το χερι απ΄το fairing,για χαιρετουρα!!!Αυτο που συνεβη,το λενε και touch and go!!!Σε απλα ελληνικα...Ειδα την Παναγια στο Moulin Rouge!!!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
;) 
1071hjb.jpg
1071hjb.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom