Νέα

Μέτρηση ραδιενέργειας και ακτινοβολίας γενικά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fallos200
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

fallos200

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Γειά σε όλους.
Γενικά υπάρχουν αξιόπιστες και οικονομικές λύσεις για να μετρήσει κανείς την ακτινοβολία σπίτι του από ραδιενέργεια κυρίως (γρανίτες μωσαικά κλπ) αλλά και ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες;(ασύρματες συσκευές κλπ)
 
OP
OP
F

fallos200

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Να ξέρουμε και που να γαμάμε χωρίς πρόβλημα.
Ότι λέει είναι χρωματιστό π.χ. μωσαικό με πολλά πράσινα γρανίτες κλπ. είναι ραδιενεργό.Πλακάκια από γρανίτη (γρανιτοπλακάκια) τίγκα στην ραδιενέργεια.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Αργα ή γρηγορα παλι εδω θα μπεις.
2681472035521ad359eb.jpg

29257308410e653f34aeb.jpg


Αρα μην το ψαχνεις και πολυ.... Αντε και ........

Ζωη σε λογου μας.
 

Επισκέπτης
Ωραιες φωτο...Και για οσους ψαχνονται...Γραφειο Κηδειων μαγκες,η σιγουρη λυση...Ολοι απο κει θα περασετε κουφαλες.
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
καλα οτι να ναι λετε αλλα τελος παντων
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Ωραιες φωτο...Και για οσους ψαχνονται...Γραφειο Κηδειων μαγκες,η σιγουρη λυση...Ολοι απο κει θα περασετε κουφαλες.

Σίγουρη δουλειά και δεν επηρεάζεται από την οικονομική κρίση.
 

Επισκέπτης
Φετος ειχαμε καμποσες κηδειες λογω ηλικιας στην οικογενεια μου.

Και λεω για δες ρε πουστη μου αυτος ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ απο εδω θα περασω,πελατη σιγουρο με εχει.

Βεβαια οι γκομενες,και γενικα η κοινωνια,το βλεπουν στραβα:Στο γραφειο δουλευαν δυο νεαροι Αλβανοι,οι οποιοι φερθηκαν πολυ σωστα και επαγγελματικα μπορω να πω.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Γειά σε όλους.
Γενικά υπάρχουν αξιόπιστες και οικονομικές λύσεις για να μετρήσει κανείς την ακτινοβολία σπίτι του από ραδιενέργεια κυρίως (γρανίτες μωσαικά κλπ) αλλά και ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες;(ασύρματες συσκευές κλπ)
μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά τα ταμπελάκια που χρησιμοποιούν και στο Δημόκριτο. Μέχρι να σου δείξει ένδειξη ικανή για να ανησυχήσεις φυθσικά θα πάρει χρόνια, αλλά τεσπα. Νομίζω είναι η φθηνότερη λύση γιατί ένας σωστός ανιχνευτής Geiger νομίζω κάνει ένα σημαντικό ποσό. παλιά φυσικά είχα φτιάξει έναν αλλά τώρα θα πρέπει να βρίσκεις με κανά 50ρικο.
Όσο για τους γρανίτες κλπ που λες είναι καλή σκέψη γιατί οι περισσότεροι γρανίτες στην Ελλάδα προέρχονται από Κίνα που δεν έχουν πιστοποιητικά καθαρότητας από ραδιενέργεια.

Αυτά...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
παλια ειχα εναν μετριτη ραδιενεργιας Электроника δεν θυμαμαι πότε να ειχε διξει μεγαλα ποσα ραδιενεργειας.μερικες φορες οταν εβρεχε λιγακι ανεβαινε.στα φρουτα δεν ειχε δειξει ποτέ υψηλη ραδιενεργεια.ειδα το σα'ι'τ που βαλατε.απο τα βιολογικα μεταλαγμενα προ'ι'οντα ΔΕΝ ΜΑς ΣΩΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!η μεταλαξη ειναι στο DNA τους.
 
OP
OP
F

fallos200

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Είχα δει σε ένα φίλο που είχε ένα ρολόι που έδειχνε και μετρήσεις ραδιενέργειας αλλά τον έχω χάσει.Πλάκα πλάκα αξίζει πάντως να ξέρεις τι σου γίνεται γύρω σου.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
απο τα ενδιαφεροντα θεματακια ,που ομως (κακως) δεν μας απασχολησε πολυ...γι αυτο το επαναφερω μηπως υπαρχουν νεες ιδεες... :think: :think:                                  :) :)
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
Δεν είναι απλό θέμα οι μετρήσεις ακτινοβολιών.
Θα πρέπει να ξέρεις τι ακριβως θες να μετρήσεις, την πηγή, την ακτινοβολία και να ξέρεις και τις μονάδες μέτρησης και ειδικά για τις ιοντιζουσες ακτινοβολίες.

Αν θες πιστοποιημένες μετρήσεις θα πρέπει να καλέσεις και πιστοποιημένο συνεργείο πχ ΔΗΜΟΚΡΙΚΟ.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
οντως σοβαρο και επικινδυνο θεμα αυτου του ειδους οι μετρησεις...μιλουσαμε μηπως εχουν φιαχτει συσκευες για ευρειας χρησης μετρησεις απ τον απλο κόσμο... :think: :think: :think:
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
Δεν είναι κατι απλό. Αυτός που μετρα θα πρέπει να ξέρει τι είναι αυτό που μετρά και πως το μετρά. Δεν ξέρουν όλοι τα ev, τα rad τα rem κλπ, και τι αντιπροσωπεύουν.
 

Επισκέπτης
Προσοχη στην ακτινα Γαμμα ειναι παρα πολυ χειροτερη απο την ακτινα Χ, αμα πεσει πανω σου την πουτσισες ασχημα δικε μου. Αλλα αυτη βισκεται μονο στα ραδιενεργα υλικα ( ΟΥΡΑΝΙΟ ). Αμα ψαχνεις να αγορασεις μια συσκευη ανιχνευτης ραδιενεργειας πηγενε στο Google στην μηχανη αναζητηση. Και πληκτρολογησε το detector of radioactivity. Εδω στην Ελλαδα κοιτα στην ιστοσελιδα
Οι ακτινες που ειναι εχθρικες προς τον ανθρωπο ειναι οι εξης΄. Ακτινα Γαμμα , Ακτινα Χ και η υπεριωδη ακτινοβολια γ και υπεριωδη ακτινοβολια Β .
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
απο τα θεματα που αξιζουν και δεν περνουν τη δημοσιοτητα που τους πρεπει !!!!! κακως..... :think: :think: :think: :think: :think:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
γιατί ρε παιδιά ζούμε δίπλα σε κανένα αντιδραστήρα;

και να το μετρήσεις τι θα καταλάβεις;
θα αφήσεις την πόλη και θα πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια;

μου θυμίζεται κάτι εποχές με τον πόλεμο στα βαλκάνια πριν 10 χρόνια περίπου με τους αμερικάνους. τρόμαξε τόσο πολύ ο κόσμος τότε που έγινε το εξής απίστευτο τότε.
πήγε ένας ,στο λύκειο που πήγαινα εγώ, με ένα ένα σφαγμένο αρνί. ψάχνει και βρίσκει τον βιολόγο του λυκείου και του είπε να μετρήσει την ραδιενέργεια που έχει το σφάγιο για να δει αν μπορεί να το μαγειρέψει.
 

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
862
Πόντοι
96
Στην Ελληνικη επιτροπη ενεργειας θα βρεις οτι θες για μετρησεις ιοντιζουσων και μη ακτινοβολιων

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom