Νέα

Μεγάλος σεισμός στην Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cretan336
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 473
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Χαλάρωσε παικταρά μου.:hi:Βλέπω πως όλοι κάνουν πολιτική με σκοπιμότητες και υποκρισία πάνω από τα ερείπια με πλακωμένους από κάτω και είπα να κάνω λίγη πλακίτσα…:confused:
Τραγικά και τα δύο…
χαλαρος ειμαι,απλα η μαλακια σου ειναι απαλευτη!
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Ο επίσημος απολογισμός θα γράψει πάνω από δέκα χιλιάδες… Και ποτέ δεν θα μάθουμε τον πραγματικό αριθμό που θα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω μιας και μόλις συμπληρωθούν 3-4 24ωρα θα σταματήσουν οι διασώσεις, θα μπουν οι μπουλντόζες και όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε… έτσι γίνεται στις μαζικές καταστροφές…

Και μην ξεχνάμε τους ήδη δεκάδες χιλιάδες τραυματίες που μάλλον είναι αδύνατον μέσα σε αυτό το χάος να έχουν κάποια σοβαρή περίθαλψη και αρκετοί θα μας χαιρετήσουν στην πορεία…

Πάντως όσο σκληρό και να ακούγεται το μεγαλύτερο πρόβλημα του Σουλτάνου δεν είναι αυτό. Οι νεκροί ξεχνιούνται γρήγορα και δεν μπορούν να διαμαρτυρηθούν, ούτε ψηφίζουν... Το τεράστιο πρόβλημα είναι ότι ελάχιστα από τα κτίρια που παρέμειναν όρθια είναι κατοικήσιμα… Μιλάμε για πολλά εκατομμύρια αστέγους που έχουν βρεθεί στην καρδιά του χειμώνα μόνο με τις πυτζάμες τους, ενώ φυσικά όλη η οικονομική ζωή της περιοχής έχει καταρρεύσει…. Όλοι αυτοί θα πρέπει κάπως να φάνε, να ντυθούν, να στεγαστούν κλπ… Από την διαχείριση αυτών θα κριθεί η τύχη της επόμενης ημέρας…
 
Τελευταία τροποποίηση:

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.368
Κριτικές
8
Like
32.715
Πόντοι
6.536

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.530
Like
14.075
Πόντοι
3.506
Ο επίσημος απολογισμός θα γράψει πάνω από δέκα χιλιάδες… Και ποτέ δεν θα μάθουμε τον πραγματικό αριθμό που θα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω μιας και μόλις συμπληρωθούν 3-4 24ωρα θα σταματήσουν οι διασώσεις, θα μπουν οι μπουλντόζες και όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε… έτσι γίνεται στις μαζικές καταστροφές…

Και μην ξεχνάμε τους ήδη δεκάδες χιλιάδες τραυματίες που μάλλον είναι αδύνατον μέσα σε αυτό το χάος να έχουν κάποια σοβαρή περίθαλψη και αρκετοί θα μας χαιρετήσουν στην πορεία…

Πάντως όσο σκληρό και να ακούγεται το μεγαλύτερο πρόβλημα του Σουλτάνου δεν είναι αυτό. Οι νεκροί ξεχνιούνται γρήγορα... Το τεράστιο πρόβλημα είναι ότι ελάχιστα από τα κτίρια που παρέμειναν όρθια είναι κατοικήσιμα… Μιλάμε για πολλά εκατομμύρια αστέγους που έχουν βρεθεί στην καρδιά του χειμώνα μόνο με τις πυτζάμες τους, ενώ φυσικά όλη η οικονομική ζωή της περιοχής έχει καταρρεύσει…. Όλοι αυτοί θα πρέπει κάπως να φάνε, να ντυθούν, να στεγαστούν κλπ… Από την διαχείριση αυτών θα κριθεί η τύχη της επόμενης ημέρας…

Μυριζει αναβολη εκλογων στην Τουρκια;
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Μυριζει αναβολη εκλογων στην Τουρκια;

Δεν ξέρω αν το Τουρκικό Σύνταγμα προβλέπει ρητά κάτι τέτοιο. Για "εθνικούς λόγους" ξέρω ότι το επιτρέπει... Από εκεί και πέρα το τι μπορεί να σημαίνει "εθνικός λόγος" είναι θέμα ερμηνείας και θα αναλάβουν οι συνταγματολόγοι.
Πάντως η αίσθησή μου είναι ότι αν ο Σουλτάνος κρίνει ότι έτσι τον συμφέρει θα βρεθεί ένας νομιμοφανής τρόπος να γίνει...
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.530
Like
14.075
Πόντοι
3.506
Δεν ξέρω αν το Τουρκικό Σύνταγμα προβλέπει ρητά κάτι τέτοιο. Για "εθνικούς λόγους" ξέρω ότι το επιτρέπει... Από εκεί και πέρα είναι θέμα ερμηνείας του Συντάγματος και θα αναλάβουν οι συνταγματολόγοι.
Πάντως η αίσθησή μου είναι ότι αν ο Σουλτάνος κρίνει ότι έτσι τον συμφέρει θα βρεθεί ένας νομιμοφανής τρόπος να γίνει...

Για τον Σουλτανο δεν υπαρχει προβλημα.
Εχει το μαχαιρι, εχει και το πεπονι!
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Για τον Σουλτανο δεν υπαρχει προβλημα.
Εχει το μαχαιρι, εχει και το πεπονι!
Σίγουρα...
Και ψυχανεμίζομαι ότι και στο Μαξίμου ήδη σκέφτονται να προκηρύξουν άμεσα τις δικές μας εκλογές ποντάροντας ότι για το επόμενο διάστημα ο Σουλτάνος δεν μπορεί πια να εκμεταλλευτεί το κενό - έχει άλλα θέματα να ασχοληθεί
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.264
Κριτικές
9
Like
8.114
Πόντοι
2.036
Τύπε, δεν έγινε απλός σεισμούλης χθες.
Εξαφανίστηκαν γειτονιές ολόκληρες και γιατί οι κατασκευές ήταν για τον πέοντα αλλά και γιατί ήταν σεισμός τέρας.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν σου φτάνουν όσοι διασώστες και αν υπάρχουν, με τα ανάλογα μηχανήματα και εξοπλισμό.
Γιατί πρέπει να γίνουν οι απεγκλωβισμοί άμεσα.
Όπως έκαναν λοιπόν οι τουρκαλάδες χθες, βγαίνεις δημόσια και ζητάς βοήθεια.
Που αν κάποια στιγμή την χρειαστούμε και εμείς θα την ζητήσουμε, δεν υπάρχει κάτι το περίεργο.
Τον μπούτσο μας έχουν πρήξει οι μαλάκες από δίπλα αλλά μην λέτε καλά να πάθουν ή δεν στέλνουμε.
Επειδή έμμεσα αφορά εμένα η απάντηση αυτή, θα ξανά διευκρινήσω κάτι το οποίο έχω καταστήσει σαφές και ξεκάθαρο λίγο πιο πριν. Εάν μπορούσα, θα πήγαινα στην Τουρκία και στην Συρία φυσικά και θα έσκαβα με τα χέρια μου προκειμένου να σώσω παιδάκια και γυναίκες. Αλλά άντρες, από 68 ετών και πάνω, οι οποίοι μπορεί να είχαν πάρει μέρος στην Κύπρο, ούτε χαλικάκι δεν θα τραβούσα. Οι δε 45άρηδες και πάνω, ήταν απίκο την εποχή των Ιμίων για να κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Το ίδιο και οι νεότεροι, εάν τους δωθεί η ευκαιρία σήμερα. Θέλω να πω ότι είναι στο DNA τους ή εγκληματικότητα έναντι του Ελληνισμού συνολικά και επίσης θέλω να σου επισημάνω την διαφορά μεταξύ ημών. Εγώ θεωρώ ότι μονίμως είμαι σε εμπόλεμη κατάσταση με τους Μογγολίας, ενώ εσύ όχι. Εύχομαι να μην δικαιωθώ...
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.264
Κριτικές
9
Like
8.114
Πόντοι
2.036
Μια χαρά τη γουσταρουν την επεκτατικότητα του ερντο ο τουρκικος λαος,
Και τα νησια γουσταρουν και το αιγαιο και τα πάντα
Και να δολοφονήσουν γουστάρουν και να βιάσουν μέχρι και μικρά παιδιά. Υπάρχουν φωτογραφικά ντοκουμέντα και μαρτυρίες περί αυτού. Θέλεις να σου θυμίσω τις δολοφονίες του Σολωμού και του Ισαάκ; Με ποιον τρόπο έγιναν; Αυτό φυσικά όχι για σένα αλλά για τους άλλους ους ανθρωπιστές του κώλου, που θυμούνται τον ανθρωπισμού τους με τους ξένους και τον ξεχνάνε με τους Έλληνες...
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.946
Κριτικές
27
Like
4.304
Πόντοι
1.446
το κομμα του ερντογαν ειναι τυπε :confused::confused::confused:



screenshot-2023-02-07-153801_252863_366673_type13262.jpg
Καλο ταξιδι στην κολαση,αντι για γιαουρτια και παρθενες να βρει σκατα και αραπηδες
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.818
Like
15.571
Πόντοι
3.656
Καλο ταξιδι στην κολαση,αντι για γιαουρτια και παρθενες να βρει σκατα και αραπηδες

τυπε μπορει τα σκατα να τα βρηκε πριν τα κακαρωσει :confused::confused::confused:
μπορει να του ηρθε η χεστρα του σπιτιου του στο κεφαλι του τυπου απο τον σεισμο :confused::confused::confused:
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.946
Κριτικές
27
Like
4.304
Πόντοι
1.446
τυπε μπορει τα σκατα να τα βρηκε πριν τα κακαρωσει :confused::confused::confused:
μπορει να του ηρθε η χεστρα του σπιτιου του στο κεφαλι του τυπου απο τον σεισμο :confused::confused::confused:
Πραγματικα μακαρι εφυγε λουσμενος με σκατα και να τον θαψουν ετσι και να γινει καλο λιπασμα για τα σκουλικια:confused::confused::confused:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.818
Like
15.571
Πόντοι
3.656

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.444
Κριτικές
3
Like
12.300
Πόντοι
3.506
.......
Μιλάμε για πολλά εκατομμύρια αστέγους που έχουν βρεθεί στην καρδιά του χειμώνα μόνο με τις πυτζάμες τους, ενώ φυσικά όλη η οικονομική ζωή της περιοχής έχει καταρρεύσει…. Όλοι αυτοί θα πρέπει κάπως να φάνε, να ντυθούν, να στεγαστούν κλπ… Από την διαχείριση αυτών θα κριθεί η τύχη της επόμενης ημέρας…
Βλέπω προσεχώς να μας στέλνει κανένα εκατομμύριο απ' αυτούς...
(Οταν θα φύγει η "Βαρβάρα" θα αρχίσουν να έρχονται οι βάρβαροι.)
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.794
Πόντοι
24.596
Επειδή έμμεσα αφορά εμένα η απάντηση αυτή, θα ξανά διευκρινήσω κάτι το οποίο έχω καταστήσει σαφές και ξεκάθαρο λίγο πιο πριν. Εάν μπορούσα, θα πήγαινα στην Τουρκία και στην Συρία φυσικά και θα έσκαβα με τα χέρια μου προκειμένου να σώσω παιδάκια και γυναίκες. Αλλά άντρες, από 68 ετών και πάνω, οι οποίοι μπορεί να είχαν πάρει μέρος στην Κύπρο, ούτε χαλικάκι δεν θα τραβούσα. Οι δε 45άρηδες και πάνω, ήταν απίκο την εποχή των Ιμίων για να κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Το ίδιο και οι νεότεροι, εάν τους δωθεί η ευκαιρία σήμερα. Θέλω να πω ότι είναι στο DNA τους ή εγκληματικότητα έναντι του Ελληνισμού συνολικά και επίσης θέλω να σου επισημάνω την διαφορά μεταξύ ημών. Εγώ θεωρώ ότι μονίμως είμαι σε εμπόλεμη κατάσταση με τους Μογγολίας, ενώ εσύ όχι. Εύχομαι να μην δικαιωθώ...
τυπε μπορει να ναι και κανας Τρωας που πολεμησε εναντια σε Αχιλλεα και Αγαμεμνωνα,κοιτα μην τον σωσεις και χουμε αλλα:confused::confused::confused:
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.451
Like
795
Πόντοι
96
τυπε μπορει τα σκατα να τα βρηκε πριν τα κακαρωσει :confused::confused::confused:
μπορει να του ηρθε η χεστρα του σπιτιου του στο κεφαλι του τυπου απο τον σεισμο :confused::confused::confused:
Μην ξεχνάμε και το πιάνο που του ήλθε στο κεφάλι !:grin:
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα μπροστά στις φυσικές καταστροφές, γι'αυτό καλό θα είναι να είμαστε ταπεινοί..
Αυτό που συνέβη στην Τουρκία θα συμβεί κι εδώ κάποια στιγμή.
Οφείλουμε να είμαστε αρωγοί στην ανάγκη τους & να συμπάσχουμε στον πόνο τους γιατί αυτό σημαίνει ανθρωπιά...
Θλίβομαι με τη μισαλλοδοξία των ανθρώπων.. ΔΕΝ μπορεί σε τέτοιες καταστάσεις να χαιρόμαστε με τα δεινά ενός λαού. Οποιουδήποτε λαού!!!!!
* Τελευταίο προσωπικό μου ποστ στο συγκεκριμένο νήμα..
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.476
Κριτικές
61
Like
42.709
Πόντοι
22.785
:happy:
Κρίμα για τον κόσμο.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: 968

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom