Νέα

Λαθρομετανάστες στην Ελλάδα/(λαθρο)μετανάστευση γενικώς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να τους δωθει?

  • Ναι

    Ψήφοι: 157 10,3%
  • Οχι

    Ψήφοι: 692 45,5%
  • Μονο σε οσους μενουν πανο απο 10 χρονια

    Ψήφοι: 220 14,5%
  • Σιγα μην δικαιουται αυτος που πουλαει dvd στην ομονοια

    Ψήφοι: 70 4,6%
  • Θα πιδηχτω απ το παραθυρο αν ο πακις γινει ελληνας

    Ψήφοι: 381 25,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.520

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Tα θέματα συγχωνεύτηκαν! Ήταν οξύμωρο να κοιτάει κανείς αριστερά και να βλέπει δύο θέματα
"λαθρομετανάστες"!!! Μπερδευόταν ο κόσμος!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
οκ συμφωνώ. Ωστόσο δεν αυτοπροσδιορίζοταν άμεσα ως Έλληνες  (ελέγχεται, δεν έχω κάποια πηγή, μπορεί και να το έκαναν σποραδικά) αλλά ως εικονολάτρες. Το περιεχόμενο του στοιχείου που τους συνείχε ωστόσο ήταν "ελληνικό". Κάτι σε ευθεία αντίθεση όμως όχι με ρωμαικά στοιχεία αλλά ανατολικά , ασιατικά. Η Αυτοκρατορία τότε απέκτησε ελληνικά χαρακτηριστικά. Φυσικά όχι κατά τη μορφή και τους τύπους και τα ονόματα, αλλά κατά το περιεχόμενο.

Μήπως μπορεί να μας πει κάποιος ότι ΔΕΝ αυτοπροσδιορίζοταν;
Δλδ, μέχρι το 146πχ είχαμε Ελληνική Αυτοκρατορία. Τότε μεταμορφωθήκαμε σε Ρωμαίους. Αυτό κρατησε για 1500 χρόνια. Μετά μεταμορφωθήκαμε σε Τούρκους. Τελευταία αποκτήσαμε και Έθνος.
Πάραυτα η κουλτούρα έμεινε αυτούσια (μουσική, χοροί, γλώσσα) τα τελευταία 3000 χρ. Χουύι
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο.Κ. 88π.Χ-1600μ.Χ. περιπου.
Προσοχη,οι εξεγερμενοι πρεπει να αναφερονται στην ΕΘΝΙΚΗ τους καταγωγη,οχι στην Θρησκεια τους.Εμεις οι Ελληνες το ΓΕΝΟΣ,και οχι οι Ελληνες την Θρησκεια.

Η σύγκρουση εθνικών - χριστιανών είχε και αμιγώς εθνικό περιεχόμενο, αφού οι δεύτεροι δεν επιτίθονταν μόνο στην ελληνική θρησκεία αλλά σε κάθε τί ελληνικό- από το θέατρο ως τη φιλοσοφία ενώ σκοπό είχαν να αμβλύνουν κάθε εθνική ή θρησκευτική διαφοροποίηση και να διευκολύνουν την υποταγή στον Αυτοκράτορα, ο οποίος κατά διαβολοκή σύμπτωση, σχεδόν ταυτιζόταν με το Θεό στην νέα "διεθνοποιημένη" εκδοχή του χριστιανισμού που κάποτε ήταν απλά μια αντιδραστική ιουδαϊκή σέχτα...

(Τα λέω καλά ρε Τομίτο ή θα με χτυπήσει κανάς κεραυνός;  :grin: )

Αλλά και πάλι, Έλληνες και Ρωμαίοι δεν είχαν τη συνηθισμένη σχέση κατακτημένου- κατακτητή...
 

Επισκέπτης
Εγω ειμαι λιγακι μπερδεμενος. Συμφωνω και με τους αριστερους και με τους δεξιους σε μερικα θεματα. Να του την πεσω του hotScorpios ή να κρατησω ουδερη σταση ?
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
Φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν αλλά επειδή καιρό παρακολουθώ τις διαμάχες θεωρώ κάπως άδικη την προειδοποίηση του HotScorpios. Όχι ότι δεν παραβιάζει τους κανόνες. Τους παραβιάζει. Και με αυτό και με άλλα. Απλά έχει γράψει πολύ χειρότερα και δεν έχει γίνει τίποτε. Δεν μπορεί να αφήνουμε κάποιον λάσκα να γράφει - να γράφει και μετά να του κοπανάμε τη ποινή για πταίσμα. Είναι σαν να αρχίζουμε να εφαρμόζουμε τη νομοθεσία περί προσβολής δημοσίας αιδούς στις γυμνόστηθες της παραλίας. Σαν να το θυμόμαστε ξαφνικά.

Συγγνώμη για την παρέμβαση

συμφωνώ (σοβαρά) και αρχίζω τον αγώνα(όχι σοβαρά):
"λευτεριά - λέυτεριά
στων εντόμων τα παιδιά"

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν αλλά επειδή καιρό παρακολουθώ τις διαμάχες θεωρώ κάπως άδικη την προειδοποίηση του HotScorpios. Όχι ότι δεν παραβιάζει τους κανόνες. Τους παραβιάζει. Και με αυτό και με άλλα. Απλά έχει γράψει πολύ χειρότερα και δεν έχει γίνει τίποτε. Δεν μπορεί να αφήνουμε κάποιον λάσκα να γράφει - να γράφει και μετά να του κοπανάμε τη ποινή για πταίσμα. Είναι σαν να αρχίζουμε να εφαρμόζουμε τη νομοθεσία περί προσβολής δημοσίας αιδούς στις γυμνόστηθες της παραλίας. Σαν να το θυμόμαστε ξαφνικά.

Συγγνώμη για την παρέμβαση

σε κάποιο σημείο πρέπει να γίνει όμως. Άλλο να ειρωνευτείς, να χαρακτηρίσεις απόψεις κλπ και άλλο να πεις τον άλλο ζωντόβολο έτσι στην ψύχρα. Μετά θα ξεκινήσει και ο άλλος και δε θα έχουμε συζήτηση αλλά μπάχαλο. Ο Hot γράφει έντονα και πληθωρικά, οκ αλλά εκεί ξεπέρασε λίγο τα όρια. Φυσικά έβρισε συγκεκριμένο μέλος ( nacho) , το οποίο για αυτό που έγραψε έφαγε ποινή επίσης.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
προσέχτε μην πατήσετε καμμιά ζαρτιέρα σας και πέσετε με τα μούτρα στα κακάκια ...μουάχαχαχαχα !!!


Προς Έλληνες: Μάγκες τα πουστράκια τουρκολάγνα νεοταξιτάκια ΤΑ ΤΣΟΥΖΕΙ ΠΟΛΥ στο κολαράκι τους
όταν τους βρίζουμε τον μουσταφά κεμάλ τους και τον εμβέρ χότζα τους, ιδίως όταν οι βρισές
έχουν να κάνουν και με γουρούνια που είναι μιαρά για τους μουσουλμανο-κεμαλιστές.

Λοιπόν Ξέρετε τί να κάνετε για να τους πονέσετε τα κολαράκια μέχρι να βγάλουν αφρούς από το στόμα.

...χεχεχε

...χαχαχα, Τί θές μωρή πριγκήπισσα νεοταξίτισσα να στείλω πάλι τα γουρούνια να σας γαμήσουν και να σας χέσουν
τον μουσταφά σας και τον εμβέρ σας ? ...χαχαχα

Εσύ ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΕ (σαν το όρθιο γουρούνι τον εγγονό του δικτάτορα του μεσοπολέμου) με την ΣΑΥΡΑ
  την εφοσερίτσα το κάνατε 'κόλο' το θέμα, μην περιμένεις να σε λυπηθούμε
  ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΤΟΝ ΜΟΥΣΤΑΦΑ-ΚΕΜΑΛ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΒΕΡ-ΧΟΤΖΑ ΣΑΣ
  ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΕ, ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΕ 'ζακ πουστρώ'

warnwarn.gif
..

Με το κολοσουφρίδι σου το ματωμένο όποιον 'πηδήσεις με τον κόλο' θα τον φιλοδωρήσεις AIDS...χαχαχα
  Εκτός από το πνευματικό AIDS από το οποίο είσαι ξεχειλωμένη πούστρα ΚΟΜΠΑΡΣΕ ΔΙΠΟΔΟ ΣΤΟ ΤΣΙΓΕΛΙ

Γαμούσα κάτι περίεργους σαν εσένα ...αχαχαχαχαχαχα !!!!
Κι άμα μου άρχιζαν μα και μού, τους έστελνα ΜΑΓΕΙΡΙΑ από το πρωί μέχρι το βράδυ ...χεχεχε
Είχα κάνει κάτι βύσματα Συνταγματαρχών να ζητάνε τη μαμάκα τους και δεν μπορούσαν να μου πούν
και τίποτα ...χαχαχα, γιατί είμουν ακριβοδίκαιος, απλά μαζί μου ήταν αδύνατο να λουφάρουν, τους
έστελνα τους βυσματίες ΠΡΩΤΟΥΣ στα Μαγειρία ...χαχαχα Και όταν ζητάγανε τους καταλόγους με τις
υπηρεσίες δεν μπορούσαν να μου πούν τίποτα γιατί τους έστελνα με την ίδια συχνότητα όπως τους άλλους,
απλά άρχιζαν τις γυφτίες, το παιδί είναι γνωστό του Διοικητού και αν γίνεται να μην πάει μαγειρία...
μουάχαχαχαχα !!! Κι εμένα στις ΑΡΧΙΔΑΡΕΣ μου !!! ...χαχαχα
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
οκ συμφωνώ. Ωστόσο δεν αυτοπροσδιορίζοταν άμεσα ως Έλληνες  (ελέγχεται, δεν έχω κάποια πηγή, μπορεί και να το έκαναν σποραδικά) αλλά ως εικονολάτρες. Το περιεχόμενο του στοιχείου που τους συνείχε ωστόσο ήταν "ελληνικό". Κάτι σε ευθεία αντίθεση όμως όχι με ρωμαικά στοιχεία αλλά ανατολικά , ασιατικά. Η Αυτοκρατορία τότε απέκτησε ελληνικά χαρακτηριστικά. Φυσικά όχι κατά τη μορφή και τους τύπους και τα ονόματα, αλλά κατά το περιεχόμενο.
η δικια μου γνωμη,χωρις να ειμαι ειδικος με οσα εχω διαβασει ειναι οτι οι νεοελληνες ειμαστε περισσοτερο βυζαντινοι που δεν υπηρξε εθνος βυζαντινο αλλα ας πουμε οτι υπηρξε, παρα απογονοι αρχαιων Ελληνων
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Tα θέματα συγχωνεύτηκαν! Ήταν οξύμωρο να κοιτάει κανείς αριστερά και να βλέπει δύο θέματα
"λαθρομετανάστες"!!! Μπερδευόταν ο κόσμος!

Το έχετε καταξευτιλήσει το site με την συμπεριφορά σας

Αυτοί είναι οι 'δημοκράτες της κουκούλας' και σε αυτή τη 'δημοκρατία' πιστεύουνε,
μέχρι στιγμής έχουνε σβήσει το θέμα μου 4 φορές, θα έχουμε συνέχεια όμως ...χεχεχε

ΑΙΣΧΟΣ
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Και ακόμα δεν έχω φτάσει καν στη μέση

Σκορπιέ αν είσαι άντρας και όχι αδερφή, πάρε θέση και πες μας αν θεωρείς τον εαυτό σου αδικημενο
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
η δικια μου γνωμη,χωρις να ειμαι ειδικος με οσα εχω διαβασει ειναι οτι οι νεοελληνες ειμαστε περισσοτερο βυζαντινοι που δεν υπηρξε εθνος βυζαντινο αλλα ας πουμε οτι υπηρξε, παρα απογονοι αρχαιων Ελληνων

και η δικιά μου.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Το έχετε καταξευτιλήσει το site με την συμπεριφορά σας

Αυτοί είναι οι 'δημοκράτες της κουκούλας' και σε αυτή τη 'δημοκρατία' πιστεύουνε,
μέχρι στιγμής έχουνε σβήσει το θέμα μου 4 φορές, θα έχουμε συνέχεια όμως ...χεχεχε

ΑΙΣΧΟΣ

δε το σβήσαμε αλλά το συγχωνεύσαμε!!
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
Εγω ειμαι λιγακι μπερδεμενος. Συμφωνω και με τους αριστερους και με τους δεξιους σε μερικα θεματα. Να του την πεσω του hotScorpios ή να κρατησω ουδερη σταση ?

μην καταπιέζεσαι, αν θες να την πέσεις σε κάποιον πέστην, του συγκεκριμένου μάλλον του αρέσει. αλλά στην αρχή να είσαι τρυφερός, να έχει και λίγο συναίσθημα, μην αρπαχτείτε αμέσως...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
η δικια μου γνωμη,χωρις να ειμαι ειδικος με οσα εχω διαβασει ειναι οτι οι νεοελληνες ειμαστε περισσοτερο βυζαντινοι που δεν υπηρξε εθνος βυζαντινο αλλα ας πουμε οτι υπηρξε, παρα απογονοι αρχαιων Ελληνων

Για την ακρίβεια, οι νεοέλληνες θεωρούσαν - και σε μεγάλο βαθμό είχαν δίκιο- τους βυζαντινούς συνέχεια των αρχαίων ελλήνων και τους εαυτούς τους συνέχεια των βυζαντινών...
Στα πρώτα ελληνικά κείμενα της επανάστασης γινόταν λόγος για τους "αρχαίους ημών αυτοκράτορες" (ενν. τους βυζαντινούς) και το πρώτο δίκαιο που εφήρμοσε το νέο ελληνικό κράτος, ήταν το βυζαντινορωμαϊκό, με βάση την κωδικοποίηση του βυζαντινού δικαστη από τη Θεσσαλονίκη Αρμενόπουλου..
Το λάθος που κάνουν πολλοί- και πρώτος και .. χειρότερος ο Φαλμεραυερ και οι συν αυτώ- είναι ότι όταν λέμε ότι καταγόμαστε από τους αρχαίους έλληνες, πρέπει ντε και σώνει να κυκλοφορούμε με χλαμύδες, να μιλάμε αττική διάλεκτο και να φιλοσοφούμε ασταμάτητα...
Τα έθνη εξελίσσονται σχεδόν δαρβινικά, προσαρμόζονται και ενίοτε εξαφανίζονται...
Το ζήτημα είναι να υπάρχει συνέχεια...
Και στην περίπτωση των ελλήνων, υπηρξε...
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
:2funny:

Φίλε σκορπιέ αν και συμφωνώ σε πολλά, το ποτ πουρί πολύ πετυχημένο
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν αλλά επειδή καιρό παρακολουθώ τις διαμάχες θεωρώ κάπως άδικη την προειδοποίηση του HotScorpios. Όχι ότι δεν παραβιάζει τους κανόνες. Τους παραβιάζει. Και με αυτό και με άλλα. Απλά έχει γράψει πολύ χειρότερα και δεν έχει γίνει τίποτε. Δεν μπορεί να αφήνουμε κάποιον λάσκα να γράφει - να γράφει και μετά να του κοπανάμε τη ποινή για πταίσμα. Είναι σαν να αρχίζουμε να εφαρμόζουμε τη νομοθεσία περί προσβολής δημοσίας αιδούς στις γυμνόστηθες της παραλίας. Σαν να το θυμόμαστε ξαφνικά.

Συγγνώμη για την παρέμβαση

Συμφωνώ απολύτως. Με άλλη βάση όμως.

Προφανώς όποιος βρίζει κατά συνήθεια άλλους χρήστες σωστά γίνεται warned.
Αρκεί το σχετικό μέτρο να επεκτείνεται σε όλους όσους βρίζουν και όχι επιλεκτικά και καθ' υπόδειξη.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Πάντως ας μην το τραβήξουμε στα άκρα διότι φαίνεται να περνάμε πολύ ωραία. Προσωπικά περνάω πολύ καλά στο site. Παλαιότερα ενημερωνόμουν για το βασικό θέμα του μόνο. Τώρα πια μετέχω ενεργά σε threads εθνο-πολιτικο-ιστορικού χαρακτηρα. Ξεσκονίζω τις γνώσεις μου, τις εμπλουτίζω, ψάχνω βιβλιογραφία και πάνω από όλα γελάω πολύ με τις διαμάχες. Όλα αυτά είναι αστεία. Δεν πιστεύω ότι τα εννοεί κάποιος. Ας μην το χαλάσουμε.

ΥΓ Διαβάζω Enforcer με τρέλλα. Να' σαι καλά ρε παλικάρι. Όπου και εάν είσαι. Όποιος και εάν είσαι. Τον τελευταίο καιρό έχω γελάσει πολύ. Και σε κακές στιγμές
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Άσε ρε ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ σε ποιόν νομίζεις οτι μιλάς σε κάνα παιδάκι
από την ΚΟΒΑ σου ρε ?

Τι ακριβώς σβήστηκε? Δε μπορούμε να έχουμε 100 θέματα για λαθρομετανάστες! Ένα και γράφουμε εκεί ότι θέλουμε!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Επειδή ο HotScorpios είπε διαφορα, αν έχει αξιοπρέπεια ας πάρει θέση τώρα και να μας πει αν έχει αδικηθεί και αν υπάρχει συνομωσία σε βάρος του

Δε μπορεί να κρύβεται συνεχεια σα γυναικούλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom