Νέα

Λαθρομετανάστες στην Ελλάδα/(λαθρο)μετανάστευση γενικώς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να τους δωθει?

  • Ναι

    Ψήφοι: 157 10,3%
  • Οχι

    Ψήφοι: 692 45,5%
  • Μονο σε οσους μενουν πανο απο 10 χρονια

    Ψήφοι: 220 14,5%
  • Σιγα μην δικαιουται αυτος που πουλαει dvd στην ομονοια

    Ψήφοι: 70 4,6%
  • Θα πιδηχτω απ το παραθυρο αν ο πακις γινει ελληνας

    Ψήφοι: 381 25,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.520

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
έχεις ζήσει ποτέ στην Αμερική;
έχεις ζήσει ποτέ στην Β. Ευρώπη;
οι μαύροι της Αμερικής θεωρούνται Αμερικανοί;
ο πρόεδρος των ΗΠΑ τι ακριβώς είναι, αλλά και γιατί ονομάστηκε από τους Αμερικανούς The Chosen;
Ποιά η φυλετική διαφορά του Εθνάρχη Μπους από τον Εκλεκτό Ομπάμα;
Οι μαύροι της Αμερικής θεωρούνται σε όλες τις ΗΠΑ Αμερικανοί;

Πρόχειρα αυτά.....
Οι αναλύσεις εκ του καναπέεως χωρίς πρώτα κάποιος να έχει ζήσει προσωπικά τι συντελείται σε μια χώρα ειναι τουλάχιστον άστοχες.

Άλλη μια φορά ακούω το επιχείρημα για να εκφέρω άποψη για μια χώρα πρέπει να έχω ζήσει σε αυτήν (αλήθεια πόσο καιρό; και υπό ποιες συνθήκες; ) και αρχίζω να κουράζομαι...

Ωστόσο, μιας και το έθιξες, οι ΗΠΑ που παρουσιάζονται ωσαν υπόδειγμα πολυπολιτισμικής κοινωνίας, έχουν και αυτές κυρίαρχη εθνική κουλτούρα και δεν είναι άλλη από την αγγλοσαξωνική με τις ανάλογες προσαρμογές- εξελίξεις...

Η ευφυία των Αμερικάνων (όχι όλων) είναι ότι κάποια στιγμή, κυρίως στο Βορρά, δεν κοιτούσαν την καταγωγή του άλλου αλλά το βαθμό ένταξης και υιοθέτησης της κυρίαρχης κουλτούρας...
Όποτε, ακόμη και αν ο παππούς σου ήταν βοσκός στο Ναϊρόμπι, αν εσύ γουσταρες ήπα, ήσουν ικανός και περιόριζες τα της εθνικής σου καταγωγής σε ανώδυνο φοκλορ, γινοσουν model citizen, μπορεί και πρόεδρος...


στρέιτ είσαι μορφωμένος μη γράφεις παπαριές για 2η φορά σήμερα...
εάν δεν γνωρίζεις μην αναπαράγεις ό,τι διαβάζεις.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τρελαίνομαι όταν μου μιλάς βρώμικα αλλά το ότι στη Ρωσία έχουν παρα πολλές μειονότητες, δεν αλλάζει το χαρακτήρα της ως εθνικού κράτους με κυρίαρχη εθνική ομάδα τους Ρώσους...


 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Σε παρακαλώ str8, δεν αναπολώ καμιά αυτοκρατορία.. μακριά από μένα.
Ήταν μόνο ένα παράδειγμα διαχείρησης και ανοχής του διαφορετικού από την ιστορία.
Κι όποτε μια αυτοκρατορία άρχισε να γίνεται καταπιεστική στους εκάστοτε λαούς φυσικά κατέρευσε.
Το ανέφερα πιο πολύ για να τονίσω ότι η μισαλλοδοξία δεν έχει οδηγήσει πουθενα..

Μπορούμε να πούμε ότι κάτι σαν σύγχρονου τύπου "αυτοκρατορία" είναι η Ευρωπαική Ένωση; Μπορεί να είναι κι απλοϊκό, δεν ξέρω..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Άλλη μια φορά ακούω το επιχείρημα για να εκφέρω άποψη για μια χώρα πρέπει να έχω ζήσει σε αυτήν (αλήθεια πόσο καιρό; και υπό ποιες συνθήκες; ) και αρχίζω να κουράζομαι...

Ωστόσο, μιας και το έθιξες, οι ΗΠΑ που παρουσιάζονται ωσαν υπόδειγμα πολυπολιτισμικής κοινωνίας, έχουν και αυτές κυρίαρχη εθνική κουλτούρα και δεν είναι άλλη από την αγγλοσαξωνική με τις ανάλογες προσαρμογές- εξελίξεις...

Η ευφυία των Αμερικάνων (όχι όλων) είναι ότι κάποια στιγμή, κυρίως στο Βορρά, δεν κοιτούσαν την καταγωγή του άλλου αλλά το βαθμό ένταξης και υιοθέτησης της κυρίαρχης κουλτούρας...
Όποτε, ακόμη και αν ο παππούς σου ήταν βοσκός στο Ναϊρόμπι, αν εσύ γουσταρες ήπα, ήσουν ικανός και περιόριζες τα της εθνικής σου καταγωγής σε ανώδυνο φοκλορ, γινοσουν model citizen, μπορεί και πρόεδρος...

Τρελαίνομαι όταν μου μιλάς βρώμικα αλλά το ότι στη Ρωσία έχουν παρα πολλές μειονότητες, δεν αλλάζει το χαρακτήρα της ως εθνικού κράτους με κυρίαρχη εθνική ομάδα τους Ρώσους...

μια χαρά τα είπες τώρα για αμέρικα.....
όσο για τη Ρωσσία.....
είναι τόσο κυρίαρχη εθνική ομάδα οι Ρώσσοι, όσο και οι Ελληνες σήμερα στην Ελλάδα.......
αλλά ας μην πούμε άλλα γιατί θα με εξαγοράσει ο βγενοσκορπιός και δε θα έχω νετ να γράφω............
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μπορούμε να πούμε ότι κάτι σαν σύγχρονου τύπου "αυτοκρατορία" είναι η Ευρωπαική Ένωση; Μπορεί να είναι κι απλοϊκό, δεν ξέρω..

ιστορικά αυτό είναι η μεγαλύτερη πατάτα που μπορείς να πεις...
αυτοκρατοριά ΧΩΡΙΣ στρατιωτική υπεροχή ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ειλικρινά προσπαθώ να κατανοήσω ΠΩΣ ένας άνθρωπος που μπορεί να αγοράσει τον πατέρα μου και μένα με περιουσία που τιμάται γύρω στα 2.5 μύρια Ευρώ γαμάει με ένα εικοσάρι στη Φυλής........

Μάλλον έχουμε άλλο ορισμό του κόστους και της περιουσίας........
ή μάλλον το πουλάκι είναι κούτσικο...
αλλά και έτσι.... με 20 Ευρώ στη Φυλής;

Ρε Γιώργκος....... δείχτου πλιζ κάνα σάιτ στιλ Ζουζάνα.....

γειά σου ρε περσονάκο με τα 'πολιτικά σου επιχειρήματα' και με τα 2.5εκ ευρώ όπως λές ...χεχεχε

Εγώ πιστεύω οτι έχεις την ίδια ιδεολογία με τον μπαμπά, δηλαδή 'την κυριαρχούσα ιδεολογία
του συστήματος της εποχής', όπως τώρα φαίνεται να είσαι 'ομοιδεάτης αριστερός με 2.5εκ ευρώ αλλά Λάκης Λαζόπουλος' έτσι και την παλιά εποχή ο μπαμπάς είχε την τότε 'συστημική ιδεολογία' για να
μπορέσει να τα φτιάξει τα 2.5 εκ ευρώ...χεχεχε

Γειά σου βρε Αριστερέ των Βορείων Προαστίων !!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αφου ο ιδιος δεν αποκαλουσε τον εαυτο του Ελληνα για λογους τακτ δε θα το κανω εγω. Εκτος αν ηταν απλα δεν το ξερε.

Οι Πολίτες είστε γνωστοί για την ευγένειά σας...
Ωστόσο κάποιοι άλλοι, Πελοπονήσιοι νομίζω, δεν ήταν και τον αποκάλεσαν Έλληνα και απ' ό,τι διαβάζω, επέζησαν αρτιμελείς...
Αντιγράφω από
Claims to Hellenic ethnicity were continued and augmented throughout the Palaiologan dynasty. The scholar, teacher and translator, John Argyropoulos addressed John VIII Palaiologos as Sun King of Hellas and urged the last Emperor, Constantine XI, to proclaim himself King of the Hellenes. During the same period, the neo-platonic philosopher George Gemistos Plethon boasted "We are Hellenes by race and culture," and proposed a re-born Byzantine Empire following a utopian Hellenic system of government centered in Mystras.[23]

 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
ιστορικά αυτό είναι η μεγαλύτερη πατάτα που μπορείς να πεις...
αυτοκρατοριά ΧΩΡΙΣ στρατιωτική υπεροχή ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

Για αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά man..
Τώρα μπορεί να μην έχουμε ανάγκη τα όλπα για να επιβληθούμε, υπάρχουν κι οι τράπεζες..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
γειά σου ρε περσονάκο με τα 'πολιτικά σου επιχειρήματα' και με τα 2.5εκ ευρώ όπως λές ...χεχεχε

Εγώ πιστεύω οτι έχεις την ίδια ιδεολογία με τον μπαμπά, δηλαδή 'την κυριαρχούσα ιδεολογία
του συστήματος της εποχής', όπως τώρα φαίνεται να είσαι 'ομοιδεάτης αριστερός με 2.5εκ ευρώ αλλά Λάκης Λαζόπουλος' έτσι και την παλιά εποχή ο μπαμπάς είχε την τότε 'συστημική ιδεολογία' για να
μπορέσει να τα φτιάξει τα 2.5 εκ ευρώ...χεχεχε

Γειά σου βρε Αριστερέ των Βορείων Προαστίων !!!

το σκέφτηκες ώρα το ποστ έτσι;

αλλά μου αρέσει γιατί αυτό είναι που σε πονάει τρελλά.......

Γειά σου βρε Αριστερέ των Βορείων Προαστίων !!!

Η μέγιστη πίκρα των απανταχού ακροδεξιών......
Ψωμί ελιά και κώτσο Βασιλιά και
οι αριστεροί να κολυμπάνε στα πλούτη....
χεχε ....
κότσο σε έπιασαν και δεν πήρες γραμμή ρε μαλέα.........

να σαι καλά πάντως να μας μιλάς για τους Ελληνες και ταυτόχρονα να αφήνεις τα λογοτεχνήματα που αφήνεις στις ενημερώσεις για μπουρδέλα...

είσαι το αγαπημένο μου μέλος πλέον εδώ μέσα.......

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Οι Πολίτες είστε γνωστοί για την ευγένειά σας...
Ωστόσο κάποιοι άλλοι, Πελοπονήσιοι νομίζω, δεν ήταν και τον αποκάλεσαν Έλληνα και απ' ό,τι διαβάζω, επέζησαν αρτιμελείς...
Αντιγράφω από
Claims to Hellenic ethnicity were continued and augmented throughout the Palaiologan dynasty. The scholar, teacher and translator, John Argyropoulos addressed John VIII Palaiologos as Sun King of Hellas and urged the last Emperor, Constantine XI, to proclaim himself King of the Hellenes. During the same period, the neo-platonic philosopher George Gemistos Plethon boasted "We are Hellenes by race and culture," and proposed a re-born Byzantine Empire following a utopian Hellenic system of government centered in Mystras.[23]

Πιστεύω ότι οι Αλβανοί ήταν 1000000 στην Ελλάδα sεξαπανέκαθεν
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Για αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά man..
Τώρα μπορεί να μην έχουμε ανάγκη τα όλπα για να επιβληθούμε, υπάρχουν κι οι τράπεζες..

ποιές τράπεζες .....
ο εκάστοτε αυτοκρατορικός στρατός τις έχει για κολατσό........ :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Επισκέπτης
Claims to Hellenic ethnicity were continued and augmented throughout the Palaiologan dynasty. The scholar, teacher and translator, John Argyropoulos addressed John VIII Palaiologos as Sun King of Hellas and urged the last Emperor, Constantine XI, to proclaim himself King of the Hellenes. During the same period, the neo-platonic philosopher George Gemistos Plethon boasted "We are Hellenes by race and culture," and proposed a re-born Byzantine Empire following a utopian Hellenic system of government centered in Mystras.[23]
Το οτι καποιοι αποκαλεσαν τον Ιωαννη Παλαιολογο"Βασιλια-Ηλιο των Ελληνων",η οτι ζητησαν απο τον Κωνσταντινο Παλαιολογο να αυτοαναγορευτει"Βασιλιας των Ελληνων",δεν σημαινει οτι ο ιδιοι οι Παλαιολογοι αυτοπροσδιοριζονταν Εθνικα ως Ελληνες.

Με αυτην την λογικη και ο Οθωνας ηταν Ελληνας.

Προσεξε επισης οτι ο Πληθωνας αναφερεται σε ΦΥΛΗ(Νομιζω στο πρωτοτυπο:"Γενος")και ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ:Οχι σε Εθνος.
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
το σκέφτηκες ώρα το ποστ έτσι;

αλλά μου αρέσει γιατί αυτό είναι που σε πονάει τρελλά.......

Γειά σου βρε Αριστερέ των Βορείων Προαστίων !!!

Η μέγιστη πίκρα των απανταχού ακροδεξιών......
Ψωμί ελιά και κώτσο Βασιλιά και
οι αριστεροί να κολυμπάνε στα πλούτη....
χεχε ....
κότσο σε έπιασαν και δεν πήρες γραμμή ρε μαλέα.........

βλέπω περσονίτσα οτι ονειρεύεσαι στον ξύπνιο σου ...χεχεχε
Παρέα με τον Λάκη τον Γιώτα 5 κι εσύ, αυτός με την μαζεράτι του κατεβαίνει
και στο κωλονάκι και ψωνίζει, λές οι φίλοι σας οι αριστεριστές να μην του το σπάσουνε
όταν το δούνε ? είναι ο επίτημός τους ?

Τί έγινε όταν κάνετε 'επανάσταση' θα τα δώσεις τα 2.5 εκ ευρώ 'στο κόμμα'
ή θα πάρεις τις ξενιτειές σαν τους αριστοκράτες επί τσάρων ? ...μουάχαχαχα

Υ.Γ. Προς σεβαλιέ 'μονόφθαλμο προς τ΄αριστερά αντιδημοκράτη' φιντέλ:
    Αγαπητέ ο περσονίτσας που λέει όλο μαλέα και μαλέα δεν πέρνει
    κανένα warn βλέπω, αυτό είναι μονόπλευρο moderation !!!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Το οτι καποιοι αποκαλεσαν τον Ιωαννη Παλαιολογο"Βασιλια-Ηλιο των Ελληνων",η οτι ζητησαν απο τον Κωνσταντινο Παλαιολογο να αυτοαναγορευτει Βασιλιας των Ελληνων,δεν σημαινει οτι ο ιδιοι οι Παλαιολογοι αυτοπροσδιοριζονταν Εθνικα ως Ελληνες.

Με αυτην την λογικη και ο Οθωνας ηταν Ελληνας.

Προσεξε επισης οτι ο Πληθωνας αναφερεται σε ΦΥΛΗ(Νομιζω στο πρωτοτυπο:"Γενος")και ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ:Οχι σε Εθνος.


Οι βυζαντινοί αυτοκράτορες ονομάζοταν από τους δυτικούς imperator graecorum. Επίσης  επίσημη γλώσσα της Αυτοκρατορίας από την εποχή του Αυτοκράτορα Ηράκλειο ήταν τα ελληνικά. (Από τα λατινικά που ήταν ως τότε).Μετά την Εικονομαχία η αυτοκρατορία ουσιαστικά εξελληνίστηκε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Υ.Γ. Προς σεβαλιέ 'μονόφθαλμο προς τ΄αριστερά αντιδημοκράτη' φιντέλ:
    Αγαπητέ ο περσονίτσας που λέει όλο μαλέα και μαλέα δεν πέρνει
    κανένα warn βλέπω, αυτό είναι μονόπλευρο moderation !!!

Είσαι καλά ρε ? Το φίλο μου θα κάνω warn? O Soros εξάλλου καραδοκεί! Είναι καλό το μεροκάματο :cheesy:
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Είσαι καλά ρε ? Το φίλο μου θα κάνω warn? O Soros εξάλλου καραδοκεί! Είναι καλό το μεροκάματο :cheesy:

δείξε μου το φίλο σου να σου πώ ποιός είσαι σεβαλιεράκο, αυτά να τα βλέπουν οι άλλοι
για την 'ποιότητα' των υποτιθέμενων 'δισχειριστών' στο site !!!

Γειά σας ρε 'δημοκράτες της Κουκούλας' Γειά σας !!!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Οι βυζαντινοί αυτοκράτορες ονομάζοταν από τους δυτικούς imperator graecorum. Επίσης  επίσημη γλώσσα της Αυτοκρατορίας από την εποχή του Αυτοκράτορα Ηράκλειο ήταν τα ελληνικά. (Από τα λατινικά που ήταν ως τότε).Μετά την Εικονομαχία η αυτοκρατορία ουσιαστικά εξελληνίστηκε.

Ελληνικό σχολείο πήγες... :think:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
δείξε μου το φίλο σου να σου πώ ποιός είσαι σεβαλιεράκο, αυτά να τα βλέπουν οι άλλοι
για την 'ποιότητα' των υποτιθέμενων 'δισχειριστών' στο site !!!

Γειά σας ρε 'δημοκράτες της Κουκούλας' Γειά σας !!!

Η Νέα Τάξη Πραγμάτων θα πραγματοθεί διά πυρός και σιδήρου! Θα πατήσει κάθε "ζόρικο" σα σκουλήκι! Σας προειδοποίησε ο Κίσσινγκερ αλλά μυαλό δε βάζετε!
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Η Νέα Τάξη Πραγμάτων θα πραγματοθεί διά πυρός και σιδήρου! Θα πατήσει κάθε "ζόρικο" σα σκουλήκι! Σας προειδοποίησε ο Κίσσινγκερ αλλά μυαλό δε βάζετε!

προσέχτε μην πατήσετε καμμιά ζαρτιέρα σας και πέσετε με τα μούτρα στα κακάκια ...μουάχαχαχαχα !!!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Δε μπορώ να καταλάβω σε τι σχετίζεται το σχόλιό σου με την παράθεση.

Στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ τα μαθαίνουν αυτά. Πιθανώς σε κάποιες χώρες να λένε ότι ο Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας

Επίσης  επίσημη γλώσσα της Αυτοκρατορίας από την εποχή του Αυτοκράτορα Ηράκλειο ήταν τα ελληνικά. (Από τα λατινικά που ήταν ως τότε).Μετά την Εικονομαχία η αυτοκρατορία ουσιαστικά εξελληνίστηκε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom