Νέα

Λαθρομετανάστες στην Ελλάδα/(λαθρο)μετανάστευση γενικώς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να τους δωθει?

  • Ναι

    Ψήφοι: 157 10,3%
  • Οχι

    Ψήφοι: 692 45,5%
  • Μονο σε οσους μενουν πανο απο 10 χρονια

    Ψήφοι: 220 14,5%
  • Σιγα μην δικαιουται αυτος που πουλαει dvd στην ομονοια

    Ψήφοι: 70 4,6%
  • Θα πιδηχτω απ το παραθυρο αν ο πακις γινει ελληνας

    Ψήφοι: 381 25,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.520

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
προσωπικά χτίζω σπίτι.....
ο πατέρας μου είναι πιο δεξιός από σένα και έχει προσλάβει 3 αλβανούς οικογενειάρχες.
δουλεύουν σαν τα σκυλιά, παίρνουν κανονικό μεροκάματο, τους κολλάει ΙΚΑ δουλεύουν και Κυριακές/αργίες για να τελειώσει το εθνοπατριωτικό παλάτι, ο ακροδεξιός πατήρ είναι υπερενθουσιασμένος, και ο καλός Ελληνας αντί να δουλεύει τρέχει στη Φυλής να γαμήσει όταν κάποιοι παράγουν έργο....

Υ.Γ.
Δεν βρέθηκε ούτε ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΡΓΑΤΗΣ να δουλεψει.
Δεν έχουν προιστάμενο δουλεύουν μόνοι τους.

άντε καλό μου κάνε πάρτυ, τους εξοντώσατε όλους φαίνεται.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
έλαμψε πάλι ο εγκέφαλός σου βρε παιδάκι μου ! ΠΣΣΣ !!! Πώς τα λές έτσι !!!

θα μας πείς πόσο χρονώνε είσαι;
100;
200;
300;
για ποιόν νομίζεις ότι έβγαλε η Βίσση το λάμπω ρε μαλέα;
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
αντριστρέφω την ερώτηση.
τι σόι μόνοπολιτισμικότητα είναι επιθυμητή από τους δεξιοστραφείς;
Στα μπουρδέλα να έχουμε τα καλύτερα πολυπολιτισμικά μουνιά να γαμάμε και το πρωί να κυκλοφορούνε με το μη-εθνικό σήμα στην καρδιά όπως οι εβραίοι επί Χίτλερ;

Αν και ρώτησα πρώτος :cheesy: και απάντηση ουδεμία, πολυπολιτισμικοτητα με την έννοια ότι σε ένα σχεδόν αμιγώς Κράτος κατοικούν και άλλες εθνότητες είναι αυτονόητη. Πολυπολιτισμικοτητα με τη έννοια μπαίνω χωρίς έλεγχο, προσπορίζομαι χωρίς έλεγχο, δημιουργώ γκέτο είναι η υμών;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
άντε καλό μου κάνε πάρυ, τους εξοντώσατε όλους φαίνεται.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

θες εσύ που απόμεινες να έρθεις να δουλεψεις;
να το πώ στον μπαμπά...
όλα νόμιμα μόνο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ 8 ώρε την ημέρα σαν το σκύλο...
εγώ είμαι αριστερός ρέμπελος και θα σε μπανίζω να τιμάς την γαλανόλευκη......

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
θα μας πείς πόσο χρονώνε είσαι;
100;
200;
300;
για ποιόν νομίζεις ότι έβγαλε η Βίσση το λάμπω ρε μαλέα;

Σεβαλιεράκο ? ? ? ...που είσαι καλό μου, άρχισε ο φιλαράκος σου τα γαλλικά.
Γιά να δούμε θα τον κάνεις κι αυτόν warn ή έχεις 'μονοδιάστατη πολιτική' ? ...χεχεχε
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το σχολιο σου εχει λαθος βαση,και εξηγουμαι:Πριν απο 300-400 χρονια δεν υπηρχαν Εθνικα κρατη γιατι,απλουστατα,τα Εθνη ηταν υπο διαμορφωση.Δεν ειχαν ΕΘΝΙΚΗ συνειδηση οι διαφοροι λαοι στις Αυτοκρατοριες,γιατι κατι τετοιο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ,οχι με την μορφη που το εννοεις εσυ τουλαχιστον.

Από την πρώιμη αρχαιότητα υπήρχαν διακριτές εθνικές ομάδες με επίγνωση της εθνότητάς τους...
Έλληνες, Ισραηλίτες, Ινδοί, Κινέζοι, Αιγύπτιοι, Ρωμαίοι και πολλοί άλλοι...
Αυτοπροσδιορίζονταν και έτεροπροσδιορίζονταν...
Οπωσδήποτε η έννοια του έθνους έχει εξελιχθεί στους αιώνες αλλά τα βασικά χαρακτηριστικά παρέμειναν ίδια...
Αυτό που άλλαζε ήταν οι "κρατικές" δομές...Οι πόλεις κράτη έγιναν βασίλεια και τα βασίλεια αυτοκρατορίες και οι αυτοκρατορίες εθνικά κράτη αλλά πάντοτε υπήρχαν διακριτές εθνικές οντότητες...
Το πρόβλημα μάλλον ξεκινά από το γεγονός ότι το αγγλικό/ γαλλικό nation σημαίνει τόσο έθνος όσο και χώρα, με την έννοια του κράτους...
Πάντως, αρκετά πριν τη Γαλλική Επανάσταση υπήρχαν ήδη εθνικά κράτη και εθνική συνείδηση...Γαλλία, Αγγλία (διακριτή οντότητα στο Ηνωμένο βασίλειο), Ισπανία, Ρωσία, Σουηδία ήταν εθνικά κράτη...
Υπήρχαν διεθνείς σχέσεις μεταξύ κρατών ενώ και οι αυτοκρατορίες της εποχής είχαν κάποια κυριάρχη εθνική ομάδα και διακριτές εθνοτικές ομάδες...
Επίσης, υπήρχαν έθνη δίχως κράτη, με πρώτους και καλύτερους τους Έλληνες...


Ωστόσο, το σχόλιό μου, το οποίο μάλλον δεν κατάλαβες, ήταν ουσιαστικά το ίδιο με την κατακλείδα σου: Ότι τα εθνικά κράτη ήταν βήμα προόδου σε σχέση με τις δήθεν πολυπολιτισμικές αυτοκρατορίες που φαίνεται να αναπολεί ο Σκοτεινό Δωμάτιο...



Το πιο κοντινο παραδειγμα Αυτοκρατοριας που επιβιωνει ως τις μερες μας ειναι η Ρωσια,για να φερω ενα παραδειγμα του πως ΠΕΡΙΠΟΥ ζουσαν εντος των Αυτοκρατοριων οι λαοι.

Μήπως εννοείς την ΕΣΣΔ; Διότι η Ρωσία πριν το 1917 και μετά το 1990 ναι μεν είχε αρκετές μειονότητες αλλά ήταν εθνικό κράτος και όχι πολυεθνικό μόρφωμα, όπως πχ η ΕΣΣΔ...

Η ελευση των Κρατων-Εθνων ηταν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ βημα προοδου οποτε ασε τις μπουρδες περι διεθνιστων που αναπολουν τους Οθωμανους κτλ.

Χαίρομαι που το ακούω (ότι τα έθνη- κράτη ήταν βήμα προόδου) από εσένα..
Όσο για τις μπούρδες, καλύτερα αναζήτησέ τις σε αυτούς που προκρίνουν το μοντέλο της αυτοκρατορίας έναντι των εθνικών κρατών...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αν και ρώτησα πρώτος :cheesy: και απάντηση ουδεμία, πολυπολιτισμικοτητα με την έννοια ότι σε ένα σχεδόν αμιγώς Κράτος κατοικούν και άλλες εθνότητες είναι αυτονόητη. Πολυπολιτισμικοτητα με τη έννοια μπαίνω χωρίς έλεγχο, προσπορίζομαι χωρίς έλεγχο, δημιουργώ γκέτο είναι η υμών;

μα δεν είμαι αριστεροστραφής. αριστερόχειρας είμαι....
απλά σε τέτοιες ερωτήσεις θέλω να ακούω και τις δύο πλευρές...
δε μ αρέσει να ακούγεται μόνο η μιά άποψη..........
ειδικά μετά την καταπίεση που έχουν υποστεί όλα αυτά τα χρόνια οι ακροδεξιοί στην Ελλάδα....
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

θες εσύ που απόμεινες να έρθεις να δουλεψεις;
να το πώ στον μπαμπά...
όλα νόμιμα μόνο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ 8 ώρε την ημέρα σαν το σκύλο...
εγώ είμαι αριστερός ρέμπελος και θα σε μπανίζω να τιμάς την γαλανόλευκη......

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

...χαχαχα, βρε καλό μου παιδί του μπαμπά, δεν είμαι εργάτης καλό μου, και για να καταλάβεις
ίσως μπορούσα να σε αγοράσω κι εσένα και τον μπαμπά πακέτο ...αχαχαχαχα
 

Επισκέπτης
-Είναι ή δεν είναι αλήθεια οτι με τα 3+εκατομμύρια λαθραίους στην χώρα
οι Έλληνες εργάτες έχουν μείνει στην ανεργία, και όσοι λίγοι βρούν δουλειά
αυτό γίνεται με χαμηλωμένα κατά πολύ μεροκάματα και χωρίς ασφάλιση;
Γιατι,πολυ απλα,καμποσοι δικοι μας νομιζαν οτι κανοντας τον αλλον ζητιανο θα την γλιτωσουν οι ιδιοι...οτι η καμπανα των μεροκαματων πεινας χτυπα μονο για τους Αφγανους και τους Αλβανους...

Αμ δε...Αφου τους γαμησουν στεγνα,ερχεται η δικια σου σειρα Ελληνα:Θα σε γαμησουν και σενα(Ελαστικες μορφες απασχολησης,G700 κτλ.)

Και βεβαια αυτους τους γαμουσαν και μετα τους πετουσαν(Απελαυναν).Για εσενα ΜΑΛΑΚΑ φτιαξαν νομους-Δημοκρατικοτατα,οχι παιζουμε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Διότι η Ρωσία πριν το 1917 και μετά το 1990 ναι μεν είχε αρκετές μειονότητες αλλά ήταν εθνικό κράτος και όχι πολυεθνικό μόρφωμα, όπως πχ η ΕΣΣΔ...

στρέιτ είσαι μορφωμένος μη γράφεις παπαριές για 2η φορά σήμερα...
εάν δεν γνωρίζεις μην αναπαράγεις ό,τι διαβάζεις.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Τα στρατοπεδα συγκεντρωσης ξεχασες. Δε γινεται χωρις Στρατοπεδα Συγκεντρωσης τοσοι που ερχονται. Και γιατι να τους σκοτωνουμε κατευθειαν? Να τους βαζουμε σε Στρατοπεδα Εργασιας πρωτα και να δουλευουν μεχρι να πεθανουν, χωρις φαι. Ετσι θα τους ξεφορτωνομαστε και θα εχουμε και τσαμπα εργατικα χερια. Κατι ηξεραν και οι παλιοι στον ΒΠΠ. Δεν τα καναν στην τυχη :grin:
ας αξιοποιησουμε επιτελους την Μακρονησο.
Τοσες δεκαετιες μενει αναξιοποιητη
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
μα δεν είμαι αριστεροστραφής. αριστερόχειρας είμαι....
απλά σε τέτοιες ερωτήσεις θέλω να ακούω και τις δύο πλευρές...
δε μ αρέσει να ακούγεται μόνο η μιά άποψη..........
ειδικά μετά την καταπίεση που έχουν υποστεί όλα αυτά τα χρόνια οι ακροδεξιοί στην Ελλάδα....

Το υμών, πληθυντικός. Και ποια είναι η άποψή σου;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αν αποκαλουσατε Ελληνα καταμουτρα τον Κων.νο Παλαιολογο δε νομιζω να περναγατε κ πολυ καλα. Οπως αλλωστε αν αποκαλουσατε κ Τουρκο τον Γιαβουζ Σελιμ

Αν αποκαλούσες Έλληνα τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο μάλλον θα την γλίτωνες καθότι την εποχή του η έννοια του έλληνα είχε αρχίσει να αποκαθίσταται και ο ίδιος προερχόταν από το Μυστρά που οι "ελληνικές τέχνες" ήταν πάντα της μόδας...

Τώρα, αν αποκαλούσες Έλληνα το Μ. Κωνσταντίνο ή το Θεοδόσιο, αν απλά σε αποκεφάλιζαν, θα ήσουν τυχερός...
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Εμ τόσα λεφτά μου δίνει ο μπαρμπα Σόρος! Να μη τιμήσω το μισθό μου! Ε και ο Κίσσινγκερ όλο και κάνα  χαρτζιλίκι μου δίνει! Βέβαια άμα δουν το ποστ που έγραψα προηγουμένως θα μου κόψουν τον κόλο! Το διάβασες?
και εγω γιατι εχω μεινει στην απεξω; :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και για να καταλάβεις ίσως μπορούσα να σε αγοράσω κι εσένα και τον μπαμπά πακέτο ...αχαχαχαχα

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ειλικρινά προσπαθώ να κατανοήσω ΠΩΣ ένας άνθρωπος που μπορεί να αγοράσει τον πατέρα μου και μένα με περιουσία που τιμάται γύρω στα 2.5 μύρια Ευρώ γαμάει με ένα εικοσάρι στη Φυλής........

Μάλλον έχουμε άλλο ορισμό του κόστους και της περιουσίας........
ή μάλλον το πουλάκι είναι κούτσικο...
αλλά και έτσι.... με 20 Ευρώ στη Φυλής;

Ρε Γιώργκος....... δείχτου πλιζ κάνα σάιτ στιλ Ζουζάνα.....
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Δε θα απκαλουσα πολυεθνικη με την στενη ενννοια που κυριαρχει σημερα την ΕΣΣΔ. Ηταν μια πολυκρατικη ομοσπονδια οπως δηλωνει κ το ονομα της. Οπως ομοσπονδια θα αποκαλουσα και την Γιουγκοσλαβια τοτε. Αντιθετα πολυεθνικη θα χαρακτηριζα τις ΗΠΑ με την εννοια οτι ο διαχωρισμος ειναι σε επιπεδο μαχαλα και οχι τοσο ευδιακριτος.
 

Επισκέπτης
Μήπως εννοείς την ΕΣΣΔ; Διότι η Ρωσία πριν το 1917 και μετά το 1990 ναι μεν είχε αρκετές μειονότητες αλλά ήταν εθνικό κράτος και όχι πολυεθνικό μόρφωμα, όπως πχ η ΕΣΣΔ...
Οχι,εννοω την Ρωσια στην οποια υπαρχει τριψηφιος,αν δεν κανω λαθος,αριθμος Εθνοτητων.
Η Ρωσια ονομαζεται"Ρωσικη Ομοσπονδια"αλλωστε.

Το οτι τα Εθνικα Κρατη ειναι βημα προοδου ιστορικα σε σχεση με τις Αυτοκρατοριες,δεν σημαινει οτι ειναι και αιωνια.
Το ιδιο συμβαινει και με τον Καπιταλισμο,ΠΡΟΟΔΟΣ σε σχεση με την Φεουδαρχια.
Be all,end all ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ομως.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Αν αποκαλούσες Έλληνα τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο μάλλον θα την γλίτωνες καθότι την εποχή του η έννοια του έλληνα είχε αρχίσει να αποκαθίσταται και ο ίδιος προερχόταν από το Μυστρά που οι "ελληνικές τέχνες" ήταν πάντα της μόδας...

Τώρα, αν αποκαλούσες Έλληνα το Μ. Κωνσταντίνο ή το Θεοδόσιο, αν απλά σε αποκεφάλιζαν, θα ήσουν τυχερός...
Αφου ο ιδιος δεν αποκαλουσε τον εαυτο του Ελληνα για λογους τακτ δε θα το κανω εγω. Εκτος αν ηταν απλα δεν το ξερε.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom