Νέα

Κύπριος στρατιώτης κάνει καταδρομική σε τουρκικό φυλάκιο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ιπταμενος_2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 386
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sexybalance

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
60
Like
0
Πόντοι
0
εύκολο είναι...
αμα έχεις ζωή αντί να κάνεις κλώνους και να βαράς μαλακία συζητάς για τη ζωή σου....
τράι ιτ.......
αμα το αντέχεις δλδ.....

εισα τοσο ψωναρα που αυτο κανεις ολη την ωρα..
αντε πες μας κιαλλα.. :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εισα τοσο ψωναρα που αυτο κανεις ολη την ωρα..
αντε πες μας κιαλλα.. :jerking:

ααχχχχχχχχχχχχχχχχχ φτιάξε με φτιάξε με...
και γω θα σε κρατάω ζεστό... συνέχισε την προπόνηση αγάπη μου....
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.120
Κριτικές
491
Like
37.388
Πόντοι
41.447
ααχχχχχχχχχχχχχχχχχ φτιάξε με φτιάξε με...
και γω θα σε κρατάω ζεστό... συνέχισε την προπόνηση αγάπη μου....

να δείς όταν θα σου κάνω εγώ καταδρομική και σε ξετρυπώσω, γέλοιο που έχει να πέσει....
το νού σου...
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
να δείς όταν θα σου κάνω εγώ καταδρομική και σε ξετρυπώσω, γέλοιο που έχει να πέσει....
το νού σου...
θα βγαλεις το φιδι απο την τρυπα του?
πες μου οτι θα το κανεις αυτο!!!
αυτο μονο πες μου!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :rockon: :rockon:
 

nikolas80

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2006
Μηνύματα
75
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
εν τω μεταξυ πεσανε και κατι παραβιασεις εναεριου σημερα χτες απο μερια τους
 

mdanton

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
Το να βγάζει απωθημένα ο κάθε βλάχος που επειδή έχει Ελληνικό διαβατήριο νομίζει ότι είναι περισσότερο Έλληνας από άλλους είναι ένα πράγμα.  Το να βγάζει ρατσιστικά απωθημένα ο διαχειριστής του φόρουμ εδώ μέσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

1.  Ας ψάξουμε στον ΜΕΣΟ Ελλαδίτη και στον ΜΕΣΟ Κύπριο ποιός από τους δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις.

2.  Ας ψάξουμε σε Ελλαδικό έντυπο μεγάλης κυκλοφορίας (όχι στην ...Εστία ας πούμε) και σε αντίστοιχο Κυπριακό, να δούμε ποιό από τα δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις. Εκτός και αν "το προπονητικό τημ του κόουστ θα κάνει πρες κόνφερανς στα μήντια" είναι σωστά Ελληνικά, οπότε πάω πάσο.

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία για να αποδείξω ότι είμαι Έλληνας. Για δύο λόγους:

1.  Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί νομίζουν άλλοι για μένα και την καταγωγή μου, Έλληνες ή μη. Και ειδικά δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί γνώμη έχουν κάποιοι βλάχοι στην Ελλάδα που ως προχθές γαμούσανε κατσίκες στα κατσάβραχα και σήμερα κατέβηκαν στην Αθήνα, γίνανε πρωτευουσιάνοι και που η διάλεκτος που μιλούσαν ως προχθές και αυτοί και οι γονείς και οι παππούδες τους είναι χίλιες φορές πιο βαρειά και ακαταλαβίστικη από την σημερινή Κυπριακή διάλεκτο (την οποία κοροιδεύουν!).

2. Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση το διαβατήριο μου. Με γειά σας το Ελληνικό διαβατήριο.

Όσον δε αφορά την Κυπριακή προφορά, μεταφέρω (σε δική μου ερμηνεία) κάτι που γράφτηκε στην εφημερίδα 'Ένωσις" πριν λίγο καιρό: "Τα μονά σύμφωνα όπως ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ, ΦΑΣΟΛΑΔΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ, τα χαρίζουμε στους ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ. Τα διπλά σύμφωνα όπως ΕΛΛΑΔΑ δεν τα χαρίσουμε σε κανέναν."
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Το να βγάζει απωθημένα ο κάθε βλάχος που επειδή έχει Ελληνικό διαβατήριο νομίζει ότι είναι περισσότερο Έλληνας από άλλους είναι ένα πράγμα.  Το να βγάζει ρατσιστικά απωθημένα ο διαχειριστής του φόρουμ εδώ μέσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

1.  Ας ψάξουμε στον ΜΕΣΟ Ελλαδίτη και στον ΜΕΣΟ Κύπριο ποιός από τους δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις.

2.  Ας ψάξουμε σε Ελλαδικό έντυπο μεγάλης κυκλοφορίας (όχι στην ...Εστία ας πούμε) και σε αντίστοιχο Κυπριακό, να δούμε ποιό από τα δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις. Εκτός και αν "το προπονητικό τημ του κόουστ θα κάνει πρες κόνφερανς στα μήντια" είναι σωστά Ελληνικά, οπότε πάω πάσο.

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία για να αποδείξω ότι είμαι Έλληνας. Για δύο λόγους:

1.  Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί νομίζουν άλλοι για μένα και την καταγωγή μου, Έλληνες ή μη. Και ειδικά δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί γνώμη έχουν κάποιοι βλάχοι στην Ελλάδα που ως προχθές γαμούσανε κατσίκες στα κατσάβραχα και σήμερα κατέβηκαν στην Αθήνα, γίνανε πρωτευουσιάνοι και που η διάλεκτος που μιλούσαν ως προχθές και αυτοί και οι γονείς και οι παππούδες τους είναι χίλιες φορές πιο βαρειά και ακαταλαβίστικη από την σημερινή Κυπριακή διάλεκτο (την οποία κοροιδεύουν!).

2. Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση το διαβατήριο μου. Με γειά σας το Ελληνικό διαβατήριο.

Όσον δε αφορά την Κυπριακή προφορά, μεταφέρω (σε δική μου ερμηνεία) κάτι που γράφτηκε στην εφημερίδα 'Ένωσις" πριν λίγο καιρό: "Τα μονά σύμφωνα όπως ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ, ΦΑΣΟΛΑΔΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ, τα χαρίζουμε στους ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ. Τα διπλά σύμφωνα όπως ΕΛΛΑΔΑ δεν τα χαρίσουμε σε κανέναν."

να πώ τώρα ότι έχεις άδικο θα πω ψέμματα.
από την άλλη να πω ότι δεν έχω αντιμετωπίσει και εχθρότητα στην Κύπρο από ορισμένους πάλι ψέμματα θα πω...
από την άλλη μην ξεχνάς ότι ο διχασμός και η διχόνοια είναι γραμμένη στο DNA του έλληνα εδώ και αιώνες....
και ίσως η μεγαλύτερη απόδειξη ότι όλοι Ελληνες (με όσα λου θέλεις) είμεθα, αποτελεί αυτή καθαυτή η αντινομία της αέναης διαμάχης......

Κοινώς οι Ελληνες αυτοπροσδιοριζόμεθα αρχικώς από της κοκορομαχίες......
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Άσχετο: Ξέρει κανείς εάν προσπαθήσαμε ποτέ να κάνουμε κάποια συμφωνία με τους κεμαλικούς όσο είχαμε το πάνω χέρι;

Επειδή είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που ρωτά ο str81977 παραθέτω πολύ χονδρικά κάποια γεγονότα. Βεβαίως είμαι ανοικτός σε προσθέσεις, αφαιρέσεις και διαφωνίες στα πλαισια του εποικοδομητικού διαλόγου!

Όταν αρχίσαμε την υποχώρηση έγινε μια προσπάθεια προσέγγισης το Νοέμβριο του 1921. Αλλά μάλλον προβάλαμε υπερβολικές απαιτήσεις όπως το να παραιτηθεί η Τουρκία από τη ζώνη Προύσας - Σμύρνης (φανταστείτε μια νοητή γραμμή από το ασιατικό κομμάτι της Κωνσταντινουπόλεως μέχρι κάτω τη Σμύρνη), το να πληρώσουν πολεμικές αποζημιώσεις οι Τούρκοι κ.α.
Οι προσπάθειες του Γούναρη έπεσαν στο κενό λόγω και της αστάθειας κυβερνήσεων και προσώπων για διαπραγμάτευση που υπήρχε σε Γαλλία και Ιταλία. Εν τω μεταξύ οι Τούρκοι προχωρούσαν και ενισχύονταν. Το Μάρτιο του 1922 οι Τούρκοι απέρριψαν πρόταση ανακωχής και δημιουργίας ουδέτερης ζώνης 10 χλμ. Η πρόταση είχε έλθει ως αντίδραση στο σχέδιο Γούναρη για κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως. Πίστευε ότι έτσι οι Τούρκοι θα σταματούσαν τον πόλεμο στη Μ. Ασία. Παρόλα αυτά η Ελλάδα, εφόσον οι Τούρκοι απέρριψαν την πρότασή, ζήτησε άδεια για κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως και απαίτησε να μετάσχουν οι Σύμμαχοι. Η απάντηση ήταν η διαταγή των Συμμάχων να επιτεθούν στον Ελληνικό Στρατό εάν τολμούσε κάτι τέτοιο. Στο μεταξύ κυρήσσεται αυτόνομο Μικρασιατικό Κράτος. Οι Τούρκοι δέχονται τερματισμό του πολέμου μόνο με αποχώρησή μας από τη Μ. Ασία.
Μετά την αποχώρηση του Ελληνικού Στρατού οι Τούρκοι προσπάθησαν να καταλάβουν την ουδέτερη ζώνη της Κωνσταντινουπόλεως ανεπιτυχώς. Τελικά με τη συμφωνία των Μουδανιών αποχωρήσαμε και από την Ανατολική Θράκη, που δεν χάσαμε με πόλεμο στη γραμμή του Έβρου. Μέρες μόλις αργότερα Οι Τούρκοι κατέλαβαν την Κωνσταντινούπολη.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Το πρόβλημα δεν ήταν η όποια ζώνη κατείχε ο ΕΣ αλλά η ενδοχώρα...
Εκεί οι πληθυσμιακές αναλογίες ήταν διαφορετικές και τότε δεν υπήρχε ανεπτυγμένη αεροπορία ή ταχυκίνητες μονάδες να κάνουν εκκαθαριστικές επιχειρήσεις όπως τις εννοούμε σήμερα...
Και στην ενδοχώρα, οι τούρκοι έφτιαχναν στρατό, ο οποίος μοιραία θα υπερείχε κάποια στιγμή του όποιου ελληνικού στρατού κατείχε τη Σμύρνη...
Ο οποίος ΕΣ ανεφοδιαζόταν αποκλειστικά από τη θάλασσα ενώ ο ελληνικός θύλακας ήταν περικυκλωμένος από παντού...


Άσχετο: Ξέρει κανείς εάν προσπαθήσαμε ποτέ να κάνουμε κάποια συμφωνία με τους κεμαλικούς όσο είχαμε το πάνω χέρι;

Και για το αποεπάνω post. O Ελ. Βενιζέλος είχε ξεκινήσει επιδρομές στην πέραν της περιοχής της Σμύρνης περιοχή, με αφορμή τις επιθέσεις των Τούρκων σε Ελληνικούς οικισμούς και μόνο.
Η ανικανότητα της τότε βασιλικής παράταξης σε οτιδήποτε, από την οργάνωση στρατού, διοίκηση, υπηρεσιών και λοιπά ήταν ανεκδιήγητη. Εν μια νυκτί οι νικηφόροι αξιωματικοί του Α'ΠΠ αντικαταστάθηκαν με βασιλικούς των οποίων, εμπόλεμη δράση ήταν από την εποχή των βαλκανικών, υπό παλι του αναδιοργανωμένου υπό των Βενιζελικών στρατό. Για την προσωπικότητα του Χατζηανέστη έχουν γραφεί πολλά. Οι βασιλικοί ήταν εκείνοι που επέλεξαν την εκστρατεία προς τα ενδοτέρα και μάλιστα χωρίς τη στήριξη των Μεγ. Δυναμέων, επαναφέροντας των φιλογερμανό Κων/νο. Η αναδιοργάνωση του στρατού υπό των Βενιζελικών ήταν τέτοια, όπου η Ελλάδα ήταν από τις λίγες χώρες εκείνη την εποχή που είχε αεροπορία μέσα σε 3 χρόνια.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των Βενιζελικών υθινόντων και στρατιωτικών, με τους βασιλικούς της εποχής και τη διαχείριση των πολιτικών καταστάσεων
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Επειδή είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που ρωτά ο str81977 παραθέτω πολύ χονδρικά κάποια γεγονότα. Βεβαίως είμαι ανοικτός σε προσθέσεις, αφαιρέσεις και διαφωνίες στα πλαισια του εποικοδομητικού διαλόγου!

Όταν αρχίσαμε την υποχώρηση έγινε μια προσπάθεια προσέγγισης το Νοέμβριο του 1921. Αλλά μάλλον προβάλαμε υπερβολικές απαιτήσεις όπως το να παραιτηθεί η Τουρκία από τη ζώνη Προύσας - Σμύρνης (φανταστείτε μια νοητή γραμμή από το ασιατικό κομμάτι της Κωνσταντινουπόλεως μέχρι κάτω τη Σμύρνη), το να πληρώσουν πολεμικές αποζημιώσεις οι Τούρκοι κ.α.
Οι προσπάθειες του Γούναρη έπεσαν στο κενό λόγω και της αστάθειας κυβερνήσεων και προσώπων για διαπραγμάτευση που υπήρχε σε Γαλλία και Ιταλία. Εν τω μεταξύ οι Τούρκοι προχωρούσαν και ενισχύονταν. Το Μάρτιο του 1922 οι Τούρκοι απέρριψαν πρόταση ανακωχής και δημιουργίας ουδέτερης ζώνης 10 χλμ. Η πρόταση είχε έλθει ως αντίδραση στο σχέδιο Γούναρη για κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως. Πίστευε ότι έτσι οι Τούρκοι θα σταματούσαν τον πόλεμο στη Μ. Ασία. Παρόλα αυτά η Ελλάδα, εφόσον οι Τούρκοι απέρριψαν την πρότασή, ζήτησε άδεια για κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως και απαίτησε να μετάσχουν οι Σύμμαχοι. Η απάντηση ήταν η διαταγή των Συμμάχων να επιτεθούν στον Ελληνικό Στρατό εάν τολμούσε κάτι τέτοιο. Στο μεταξύ κυρήσσεται αυτόνομο Μικρασιατικό Κράτος. Οι Τούρκοι δέχονται τερματισμό του πολέμου μόνο με αποχώρησή μας από τη Μ. Ασία.
Μετά την αποχώρηση του Ελληνικού Στρατού οι Τούρκοι προσπάθησαν να καταλάβουν την ουδέτερη ζώνη της Κωνσταντινουπόλεως ανεπιτυχώς. Τελικά με τη συμφωνία των Μουδανιών αποχωρήσαμε και από την Ανατολική Θράκη, που δεν χάσαμε με πόλεμο στη γραμμή του Έβρου. Μέρες μόλις αργότερα Οι Τούρκοι κατέλαβαν την Κωνσταντινούπολη.
και μια απορια που παντα ειχα
απο την ανατολικη θρακη γιατι φυγαμε?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και για το αποεπάνω post. O Ελ. Βενιζέλος είχε ξεκινήσει επιδρομές στην πέραν της περιοχής της Σμύρνης περιοχή, με αφορμή τις επιθέσεις των Τούρκων σε Ελληνικούς οικισμούς και μόνο.
Η ανικανότητα της τότε βασιλικής παράταξης σε οτιδήποτε, από την οργάνωση στρατού, διοίκηση, υπηρεσιών και λοιπά ήταν ανεκδιήγητη. Εν μια νυκτί οι νικηφόροι αξιωματικοί του Α'ΠΠ αντικαταστάθηκαν με βασιλικούς των οποίων, εμπόλεμη δράση ήταν από την εποχή των βαλκανικών, υπό παλι του αναδιοργανωμένου υπό των Βενιζελικών στρατό. Για την προσωπικότητα του Χατζηανέστη έχουν γραφεί πολλά. Οι βασιλικοί ήταν εκείνοι που επέλεξαν την εκστρατεία προς τα ενδοτέρα και μάλιστα χωρίς τη στήριξη των Μεγ. Δυναμέων, επαναφέροντας των φιλογερμανό Κων/νο. Η αναδιοργάνωση του στρατού υπό των Βενιζελικών ήταν τέτοια, όπου η Ελλάδα ήταν από τις λίγες χώρες εκείνη την εποχή που είχε αεροπορία μέσα σε 3 χρόνια.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των Βενιζελικών υθινόντων και στρατιωτικών, με τους βασιλικούς της εποχής και τη διαχείριση των πολιτικών καταστάσεων

Δεν νομίζω ότι η ήττα ήταν απλά θέμα "καλών βενιζελικών" - "κακών μοναρχικών" αξιωματικών...
Μην ξεχνάς ότι το θριάμβο του '12-13 δεν τον έκανε μόνος του ο Βενιζέλος...
Ούτε και οι φιλοβασιλικοί αξιωματικοί ήταν ανίκανοι...

Το όλο εγχείρημα ήταν ιδιαίτερα υψηλού κινδύνου και ο Μεταξάς το είχε επισημάνει από την αρχή...
Δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο τόσο μεγάλου θύλακα σε εχθρική ενδοχώρα και κυκλωμένου πανταχόθεν- είναι αμφίβολο ακόμη και αν μια μεγάλη δύναμη της εποχής μπορούσε να τον διατηρήσει επί μακρόν, πολλώ δε μάλλον η Ελλάδα που πολεμούσε 9 χρόνια συνεχόμενα, η οικονομόα της ήταν για τον πούτσο και οι πληγές του εθνικού διχασμού δεν είχαν επουλωθεί (και υπήρχε και ένας νέος αποσταθεροποιητικός παράγοντας...guess who)...

Η λογική των φιλοβασιλικών ήταν ότι όσο υπήρχε κεμάλ δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί ειρήνη και δεδομένου ότι ο κεμάλ κέρδιζε συμπάθειες παντου, σε αντίθεση με τους δικούς μας, έπρεπε να συντριβεί το κεμαλικό κράτος το συντομότερο δυνατόν...
Η σύλληψη είχε βάση ωστόσο το εγχείρημα ήταν απραγματοποίητο...
Η ανικανότητα των τότε διοικούντων το κατέστησε ακόμη πιο προφανές και επιτάγχυνε τις εξελίξεις...

Ή μόνη σωστή πολιτική κατ' εμέ θα ήταν η ανατολική θράκη (ίσως και μέχρι έξω από την Πόλη) και η β. ήπειρος και ένα ειδικό καθεστώς για τους έλληνες της Μ. Ασίας...
Η δημιουργία θύλακα ήταν λάθος...
Το οποίο το ξεκίνησε ο Βενιζέλος και το συνέχισαν με τον πλέον άστοχο και βλακώδη τρόπο και είχαν την ατυχία να πληρώσουν αυτοί το λογαριασμό...
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
ολα αυτα γιατι καποιος βλακοκυπριος το εριξε στις κουμανταριες και πηγε να κανει τον παληκαρα....
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
μαλλον ζιβανια ηπιε :P
Το να βγάζει απωθημένα ο κάθε βλάχος που επειδή έχει Ελληνικό διαβατήριο νομίζει ότι είναι περισσότερο Έλληνας από άλλους είναι ένα πράγμα.  Το να βγάζει ρατσιστικά απωθημένα ο διαχειριστής του φόρουμ εδώ μέσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
μα για ποιον διαχειριστη λες;



 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Το να βγάζει απωθημένα ο κάθε βλάχος που επειδή έχει Ελληνικό διαβατήριο νομίζει ότι είναι περισσότερο Έλληνας από άλλους είναι ένα πράγμα.  Το να βγάζει ρατσιστικά απωθημένα ο διαχειριστής του φόρουμ εδώ μέσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

1.  Ας ψάξουμε στον ΜΕΣΟ Ελλαδίτη και στον ΜΕΣΟ Κύπριο ποιός από τους δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις.

2.  Ας ψάξουμε σε Ελλαδικό έντυπο μεγάλης κυκλοφορίας (όχι στην ...Εστία ας πούμε) και σε αντίστοιχο Κυπριακό, να δούμε ποιό από τα δύο χρησιμοποιεί περισσότερες ξένες λέξεις. Εκτός και αν "το προπονητικό τημ του κόουστ θα κάνει πρες κόνφερανς στα μήντια" είναι σωστά Ελληνικά, οπότε πάω πάσο.

Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία για να αποδείξω ότι είμαι Έλληνας. Για δύο λόγους:

1.  Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί νομίζουν άλλοι για μένα και την καταγωγή μου, Έλληνες ή μη. Και ειδικά δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση τί γνώμη έχουν κάποιοι βλάχοι στην Ελλάδα που ως προχθές γαμούσανε κατσίκες στα κατσάβραχα και σήμερα κατέβηκαν στην Αθήνα, γίνανε πρωτευουσιάνοι και που η διάλεκτος που μιλούσαν ως προχθές και αυτοί και οι γονείς και οι παππούδες τους είναι χίλιες φορές πιο βαρειά και ακαταλαβίστικη από την σημερινή Κυπριακή διάλεκτο (την οποία κοροιδεύουν!).

2. Δεν ορίζομαι ως Έλληνας με βάση το διαβατήριο μου. Με γειά σας το Ελληνικό διαβατήριο.

Όσον δε αφορά την Κυπριακή προφορά, μεταφέρω (σε δική μου ερμηνεία) κάτι που γράφτηκε στην εφημερίδα 'Ένωσις" πριν λίγο καιρό: "Τα μονά σύμφωνα όπως ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ, ΦΑΣΟΛΑΔΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ, τα χαρίζουμε στους ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ. Τα διπλά σύμφωνα όπως ΕΛΛΑΔΑ δεν τα χαρίσουμε σε κανέναν."
φίλε στα περισσότερα που λες έχεις δίκιο αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις κάτι αν μπορείς. Γιατί τόσοι εχθρότητα προς τους Ελλαδίτες; Έχω πάει μια φορά στην Κύπρο, πενταήμερη με το σχολείο. Το τι ξύλο παίξαμε με τους Κύπριους δεν λέγεται. Επίθεση χωρίς λόγο παντού και χωρίς καμία πρόκληση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom