Νέα

Κύπριος στρατιώτης κάνει καταδρομική σε τουρκικό φυλάκιο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ιπταμενος_2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 386
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

stallion81

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε το πρόβλημα έχει ξεκινήσει απο τότε με την εισβολή, που μας θεωρούν υπεύθυνους, κάτι που δεν είναι και ψέμα.
Υπηρέτησα Κύπρο κι είδα τι γίνεται, έχω και την κατα το ήμιση καταγωγή. Τους ξέρω καλά.Είναι σαν ορισμένες φάρες της Ελλάδας, η καλό θα βρείς ή κακό. Περίεργοι άνθρωποι με χωριάτικο τρόπο ζωής, αλλά αντικειμενικά πολύ έξυπνοι, σκέψου ότι αυτοί δημιούργησαν το επάγγελμα του ορκωτού λογιστή καθώς κι απο αυτούς πήραμε το κτηματολόγιο.
Είναι οργανωτικοί, τρώνε ότι περπατάει κι αντικαθιστούν το νερό με μπύρα. Αναλογικά με τον πλυθισμό τους έχουν την μεγαλύτερη κατανάλωση τσιγάρου και ποτού στην Ευρώπη!
ΕΠΙΣΗΣ εχουν πολύ ωραία πουτανική ζωή. Cabarets με απίστευτα μωρά που ψωνίζεις και φεύγεις.
φίλε στα περισσότερα που λες έχεις δίκιο αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις κάτι αν μπορείς. Γιατί τόσοι εχθρότητα προς τους Ελλαδίτες; Έχω πάει μια φορά στην Κύπρο, πενταήμερη με το σχολείο. Το τι ξύλο παίξαμε με τους Κύπριους δεν λέγεται. Επίθεση χωρίς λόγο παντού και χωρίς καμία πρόκληση
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Είναι οργανωτικοί γιατί επί χρόνια ακολουθούσαν το αγγλικό πρότυπο.
Όπως λεν μεταξύ σοβαρού και αστείου κάποιοι φίλοι μου κύπριοι, ευτυχώς που τους είχαν οι Άγγλοι, και τους άφησαν κράτος, γιατί αν τους είχαν οι Έλληνες, το ίδιο μπουρδέλο με μας θα ήτανε....
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Φίλε το πρόβλημα έχει ξεκινήσει απο τότε με την εισβολή, που μας θεωρούν υπεύθυνους, κάτι που δεν είναι και ψέμα.
Υπηρέτησα Κύπρο κι είδα τι γίνεται, έχω και την κατα το ήμιση καταγωγή. Τους ξέρω καλά.Είναι σαν ορισμένες φάρες της Ελλάδας, η καλό θα βρείς ή κακό. Περίεργοι άνθρωποι με χωριάτικο τρόπο ζωής, αλλά αντικειμενικά πολύ έξυπνοι, σκέψου ότι αυτοί δημιούργησαν το επάγγελμα του ορκωτού λογιστή καθώς κι απο αυτούς πήραμε το κτηματολόγιο.
Είναι οργανωτικοί, τρώνε ότι περπατάει κι αντικαθιστούν το νερό με μπύρα. Αναλογικά με τον πλυθισμό τους έχουν την μεγαλύτερη κατανάλωση τσιγάρου και ποτού στην Ευρώπη!
ΕΠΙΣΗΣ εχουν πολύ ωραία πουτανική ζωή. Cabarets με απίστευτα μωρά που ψωνίζεις και φεύγεις.
Τι νοοτροπία ρε πούστη μου. Επειδή η χούντα πούλησε την Κύπρο να κυνηγάνε να πλακώσουν εμένα στο ξύλο. Ευτυχώς που είμασταν πολλοί γιατί ήταν όλοι κάτι νταμάρια.... :knuppel:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Περίεργοι άνθρωποι με χωριάτικο τρόπο ζωής, αλλά αντικειμενικά πολύ έξυπνοι, σκέψου ότι αυτοί δημιούργησαν το επάγγελμα του ορκωτού λογιστή καθώς κι απο αυτούς πήραμε το κτηματολόγιο.

Βρε τι ακούμε.
Από την Κύπρο πήραμε το Κτηματολόγιο.

Άϊντε, διασκεδάσαμε και σήμερα.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Βρε τι ακούμε.
Από την Κύπρο πήραμε το Κτηματολόγιο.

Άϊντε, διασκεδάσαμε και σήμερα.

Από άποψη δικαίου, πιο πολύ έχουμε σχέση με την Γερμανία, τη Γαλλία ή την Ιταλία παρά με την Κύπρο η οποία ακολουθεί σχεδόν σε όλα το αγγλοσαξωνικό δικαιικό μοντέλο...
Όσο για το κτηματολόγιο, στον Ελλαδικό χώρό υπήρχε στα Δωδεκάνησα (Ρόδο, Κω και νομίζω ένα τμήμα της Λέρου) από τους Ιταλούς και στο Δήμο Καλλιθέας (η πρώτη αμιγώς ελληνική απόπειρα κτηματογράφησης)...
Το 1995 ξεκίνησε το Εθνικό Κτηματολόγιο, το οποίο έχουμε αρχίσει να γνωρίζουμε, το οποίο δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με το αγγλικό land registry καθότι πατάει στο σε ρωμαϊκής καταγωγής (γαλλογερμανικό) εμπράγματο δίκαιο, όπως ακριβώς και ο ΑΚ...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τι νοοτροπία ρε πούστη μου. Επειδή η χούντα πούλησε την Κύπρο να κυνηγάνε να πλακώσουν εμένα στο ξύλο. Ευτυχώς που είμασταν πολλοί γιατί ήταν όλοι κάτι νταμάρια.... :knuppel:

Απόδειξη ότι είναι Έλληνες..Τέτοια μαλακία μόνο σε έλληνες συναντάς!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
φίλε στα περισσότερα που λες έχεις δίκιο αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις κάτι αν μπορείς. Γιατί τόσοι εχθρότητα προς τους Ελλαδίτες; Έχω πάει μια φορά στην Κύπρο, πενταήμερη με το σχολείο. Το τι ξύλο παίξαμε με τους Κύπριους δεν λέγεται. Επίθεση χωρίς λόγο παντού και χωρίς καμία πρόκληση

κάτσε τώρα γιατί εδώ θα με τρελλάνεις.....
βγάλε την σχέση Ελλαδίτης Κύπριος και θεώρησε την Κύπρο ως καθαρά ενραγμένο Ελληνικό νησί....
Και πες μου τι αντίστοιχο έχει να χωρίσει και πλακώνεται στις μάπες:
ο Λαρισσαίος με τον Βολιώτη,
ο Αθηναίος με τον Σαλινικιό,
ο Αρτινός με τον Γιαννιώτη,
και άλλοι αλλά αυτούς έχω πρόχειρους.....

Τουλάχιστον στη λογική μου ο κύπριος μας θεωρεί υπεύθυνους και για απώλεια ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Βρε τι ακούμε.
Από την Κύπρο πήραμε το Κτηματολόγιο.

Άϊντε, διασκεδάσαμε και σήμερα.

δεν ξέρω τι έχουμε πάρει, αλλά εάν είχαμε πάρει κι άλλα τώρα δε θα παίρναμε τ αρχίδια του κάθε αλογοσκούφη.....
 

stallion81

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Αδερφέ δεν έχουνε να χωρίσουν τίποτα, απλά ο νέο-Έλληνας γουστάρει την μιζέρια!
κάτσε τώρα γιατί εδώ θα με τρελλάνεις.....
βγάλε την σχέση Ελλαδίτης Κύπριος και θεώρησε την Κύπρο ως καθαρά ενραγμένο Ελληνικό νησί....
Και πες μου τι αντίστοιχο έχει να χωρίσει και πλακώνεται στις μάπες:
ο Λαρισσαίος με τον Βολιώτη,
ο Αθηναίος με τον Σαλινικιό,
ο Αρτινός με τον Γιαννιώτη,
και άλλοι αλλά αυτούς έχω πρόχειρους.....

Τουλάχιστον στη λογική μου ο κύπριος μας θεωρεί υπεύθυνους και για απώλεια ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αδερφέ δεν έχουνε να χωρίσουν τίποτα, απλά ο νέο-Έλληνας γουστάρει την μιζέρια!

τα λεω τόσο καιρό....
και με έχουν πει:
κομμουνιστή,
Τούρκο,
νεοταξίτη,
τελειωμένο,
ψυχικά ανώμαλο,
ρωσσοπόντιο,
φλωρόπουστα,
καμμένο,
και αλλα πολλά.
Συνήθειο είναι.......
Οταν δε γουστάρεις τα σκατά οι κοπρίτες θέλουν να σε ταίζουν περισσότερα.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
κάτσε τώρα γιατί εδώ θα με τρελλάνεις.....
βγάλε την σχέση Ελλαδίτης Κύπριος και θεώρησε την Κύπρο ως καθαρά ενραγμένο Ελληνικό νησί....
Και πες μου τι αντίστοιχο έχει να χωρίσει και πλακώνεται στις μάπες:
ο Λαρισσαίος με τον Βολιώτη,
ο Αθηναίος με τον Σαλινικιό,
ο Αρτινός με τον Γιαννιώτη,
και άλλοι αλλά αυτούς έχω πρόχειρους.....

Τουλάχιστον στη λογική μου ο κύπριος μας θεωρεί υπεύθυνους και για απώλεια ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος.
Ρε συ ποτέ στην Αθήνα δεν με κυνήγησε κανείς για να με πλακώσει
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν ξέρω τι έχουμε πάρει, αλλά εάν είχαμε πάρει κι άλλα τώρα δε θα παίρναμε τ αρχίδια του κάθε αλογοσκούφη.....

Όλα και όλα ανεπιθύμητε...
Το χάλι του κτηματολογίου είναι αποκλειστικά έργο Πασοκ και δη Λαλιώτη...
Ο Σουφλίας κάτι πάει να κάνει τώρα αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό...

Και το Κτηματολόγιο είναι κυρίως συναρμοδιότητα ΥΠΕΧΩΔΕ και Δικαιοσύνης, κυρίως υπεχωδε...
Το Οικονομικών δεν έχει κάποια αρμοδιότητα, τα δε τέλη κτηματογράφησης δεν πάνε στο ταμείο του κράτους αλλά στην κτηματολόγιο Α.Ε. για την καλυψη των εξόδων κτηματογράφησης (που αν είχε γίνει σωστη διαχείριση των κονδυλίων από το 1995, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει κτηματόσημο)...


τα λεω τόσο καιρό....
και με έχουν πει:
κομμουνιστή,
Τούρκο,
νεοταξίτη,
τελειωμένο,
ψυχικά ανώμαλο,
ρωσσοπόντιο,
φλωρόπουστα,
καμμένο,
και αλλα πολλά.
Συνήθειο είναι.......
Οταν δε γουστάρεις τα σκατά οι κοπρίτες θέλουν να σε ταίζουν περισσότερα.

Εγώ πάντως σε αγαπάω και ας είσαι όλα τα παραπάνω!
:boobies:  :boobies:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι αγαπητέ φίλε. Εαν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό παρακαλώ να το παραθέσεις

Από άποψη δικαίου, πιο πολύ έχουμε σχέση με την Γερμανία, τη Γαλλία ή την Ιταλία παρά με την Κύπρο η οποία ακολουθεί σχεδόν σε όλα το αγγλοσαξωνικό δικαιικό μοντέλο...
Όσο για το κτηματολόγιο, στον Ελλαδικό χώρό υπήρχε στα Δωδεκάνησα (Ρόδο, Κω και νομίζω ένα τμήμα της Λέρου) από τους Ιταλούς και στο Δήμο Καλλιθέας (η πρώτη αμιγώς ελληνική απόπειρα κτηματογράφησης)...
Το 1995 ξεκίνησε το Εθνικό Κτηματολόγιο, το οποίο έχουμε αρχίσει να γνωρίζουμε, το οποίο δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με το αγγλικό land registry καθότι πατάει στο σε ρωμαϊκής καταγωγής (γαλλογερμανικό) εμπράγματο δίκαιο, όπως ακριβώς και ο ΑΚ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και για να τελειώσει η παπαριά με το τι έχουν καλύτερο οι Κύπριοι πάμε όσα έχω πρόχειρα...
1.
μηδενικό κρατικό δημοσιονομικό έλλειμμα.
2.
όταν εδώ αυξάνονται τα όρια συνταξιοδότησης εκεί αυξάνονται τα επιδόματα στις συντάξεις.
3.
γονικό επίδομα που για 2 παιδιά είναι σχεδόν ένας μισθός ακόμα
4.
μηδέν διόδια και άριστους κεντρικούς οδικούς άξονες για τις ίδιες διαδρομές που εδώ θέλεις κάνα δεκάρι πήγαιν΄έλα.
5.
ελάχιστη εγκληματικότητα
6.
φορολογικές κλίμακες που εδώ φαντάζουν σκαλάκια
7.
μισές ή και λογότερες ασφαλιστικές εισφορές
8.
φοροαπαλλαγές για επιχειρήσεις που φαντάζουν με δάνεια.
9.
μισθούς όντως ευρωπαικούς
10.
φθηνότερη βενζίνη κατά 20% κατά μέσο όρο.
11.
φθηνότερα ενοίκια.
12.
φθηνότερα μεταχειρισμένα
13.
φθηνότερα τέλη κυκλοφορίας κάτω του μισού για μέχει 1800 κυβικά
14.
φθηνότερες ασφάλειες αυτοκινήτου 3 φορές κάτω απ το μέσο ελληνικό όρο
15.
πάμφθηνα πάρκινγκ
16.
φθηνότερα ντόπια προιόντα
17.
και το κορυφαίο....
παρόλο που οι μισθοί είναι περίπου 30% πάνω από τους δικούς μας (και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα) οι τράπεζες στα ΑΤΜ δίδουν ΑΚΟΜΑ ΔΕΚΑΕΥΡΑ για όποιον καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό.......

Γκουντ νάιτ εντ γκουντ λάκ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όλα και όλα ανεπιθύμητε...
Το χάλι του κτηματολογίου είναι αποκλειστικά έργο Πασοκ και δη Λαλιώτη...
Ο Σουφλίας κάτι πάει να κάνει τώρα αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό...

Και το Κτηματολόγιο είναι κυρίως συναρμοδιότητα ΥΠΕΧΩΔΕ και Δικαιοσύνης, κυρίως υπεχωδε...
Το Οικονομικών δεν έχει κάποια αρμοδιότητα, τα δε τέλη κτηματογράφησης δεν πάνε στο ταμείο του κράτους αλλά στην κτηματολόγιο Α.Ε. για την καλυψη των εξόδων κτηματογράφησης (που αν είχε γίνει σωστη διαχείριση των κονδυλίων από το 1995, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει κτηματόσημο)...
1.
στ αρχίδια μου ποιός φταίει.
εγώ καλούμαι να πληρώσω τα σπασμένα κάποιου μαλέα λαμόγιου.
κοινώς ήρθε ο δικός σου Σουφλιάς και ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΠΗΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΠΑΣΟΚ τα 20 μύρια ΕΥΡΩ της ΕΕ για το κτηματολόγιο, μου λέει:
για κάθε ένα που έχεις θα πληρώσεις 30 Ευρώ και έαν δεν τρέξεις σαν πουστης να το περάσεις μέχρι την ημερομηνία που θα σου πω θα περιέλθει στη σημόσια περιουσία...
δεν έχει σχέση ποιός το έκανε.....
δε με ενδιαφέρει ποιός είναι του βατοπεδίου, των ομολόγων και του κτηματολογίου και του χρηματιστηρίου....
ακριβώς επειδή έχετε κατά τη συντριπτική πλειοψηδία αυτή τη νοοτροπία (οι άλλοι φταίνε) έχει περιέλθει η χώρα σε αυτή την κατάσταση.

2.
όταν για να καλύψεις την κυβερνητική σου ανεπάρκεια περνάς στο πόδι νομοσχέδια αντισυνταγματικά και μάλιστα αφήνεις να διαρρεύσει ότι
Δε γαμιέται πόσοι θα κάνουν προσφυγή;
ας κάνουν και εάν δικαιωθούν θα τα πάρουν μετά από 3-4 χρόνια δείχνει το μέγεθος της κατάντιας, της διάλυσης και της ηθικής και πολιτικής αθλιότητας που έχει μπει σε κάθε τομέα της ελληνικής κοινωνίας.

Κοινώς, η λογική του το ΝΟΜΙΜΟ είναι ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ αποτελεί πλέον σε αυτή την κυβέρνηση Προγραμματική εξαγγελία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom