Νέα

Κύμα ανατιμήσεων σε βασικά αγαθά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 213K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Doberman

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2005
Μηνύματα
224
Like
388
Πόντοι
21

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
πες στο βαις γαμιεται ο πρωκτος τους...να ενημερωνεσαι απο σοβαρα σαιτ
Αυτο σου κάνει?

Τόνος κονσέρβα: Πιθανά μειονεκτήματα​


Η πιο βασική ανησυχία όσον αφορά τον τόνο είναι η περιεκτικότητα σε υδράργυρο. Υπάρχουν επίσης ορισμένα πιθανά μειονεκτήματα ως προς την περιεκτικότητα σε λίπος και νάτριο και την ασφάλεια της καθεαυτής κονσέρβας.


Υδράργυρος και συνιστώμενη πρόσληψη τόνου​


Ο υδράργυρος είναι ένα βαρύ μέταλλο που συχνά υπάρχει στα ψάρια λόγω μόλυνσης του νερού. Η υψηλή έκθεση στον υδράργυρο μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας στον άνθρωπο, συμπεριλαμβανομένων των βλαβών στο κεντρικό νευρικό σύστημα.


Επειδή ο τόνος τρώει άλλα μικρά ψάρια που ενδέχεται να έχουν ήδη μολυνθεί με υδράργυρο, αυτό το μέταλλο μπορεί να συσσωρευτεί σε υψηλές συγκεντρώσεις στον τόνο. Έτσι, τείνει να είναι υψηλότερος σε υδράργυρο από άλλους τύπους ψαριών.


Η ποσότητα υδραργύρου εξαρτάται από τον τύπο τόνου. Σε γενικές γραμμές, οι πιο μεγαλόσωμες ποικιλίες τόνου, όπως οι bigeye και albacore, τείνουν να έχουν περισσότερο υδράργυρο.


Δεδομένου ότι ο κονσερβοποιημένος τόνος περιέχει συνήθως νεότερους και μικρότερους τύπους τόνου, είναι συνήθως χαμηλότερος σε υδράργυρο από τα κατεψυγμένα ή φρέσκα φιλέτα τόνου.

 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
Εφόσον ο τόνος είναι αρκετά μεγάλος αφομοιώνει περισσότερο υδράργυρο από μικρότερα είδη όπως ο σολομός – και όταν τρώμε τόνο απορροφούμε αυτόν τον υδράργυρο. Άρα, θεωρητικά, αν φάμε μια άλφα ποσότητα μπορεί να έχουμε επικίνδυνη ποσότητα υδράργυρου στο αίμα μας.

θεωρητικα δεν γαμησε κανεις .. Ολο ''μπορει'' και ''ισως'' ειναι το κειμενο
και πανεπιστημιο καλιφορνιας , σαν τον αλλον με το φιλτρο νερου στο σκαι , που εχει 10 πιστοποιησεις απο πανεπιστημια του κωλου,
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
δικιο εχει για τον υδραργυρο, και σε ξιφια παιζει εκτος απο σωλομο και τονο
Δεν εχει σημασια τύπε, φυσικα εχω δικιο.
Απλα οι ανθρωποι εχουν εμμονη, δεν βλεπεις πώς κανουνε σε ό,τι πω?
Μιλαμε για γραφικοτητα.
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.911
Πόντοι
12.756
δικιο εχει για τον υδραργυρο, και σε ξιφια παιζει εκτος απο σωλομο και τονο
στον σολωμο ειναι οτι χειροτερο οι γιατροι λενε 1-2 φορες τον μηνα καταναλωση...ο ελληνικος τονος ειναι εξαιρετικος καμμια σχεση με εξω..
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.911
Πόντοι
12.756
Αυτο σου κάνει?

Τόνος κονσέρβα: Πιθανά μειονεκτήματα​


Η πιο βασική ανησυχία όσον αφορά τον τόνο είναι η περιεκτικότητα σε υδράργυρο. Υπάρχουν επίσης ορισμένα πιθανά μειονεκτήματα ως προς την περιεκτικότητα σε λίπος και νάτριο και την ασφάλεια της καθεαυτής κονσέρβας.


Υδράργυρος και συνιστώμενη πρόσληψη τόνου​


Ο υδράργυρος είναι ένα βαρύ μέταλλο που συχνά υπάρχει στα ψάρια λόγω μόλυνσης του νερού. Η υψηλή έκθεση στον υδράργυρο μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας στον άνθρωπο, συμπεριλαμβανομένων των βλαβών στο κεντρικό νευρικό σύστημα.


Επειδή ο τόνος τρώει άλλα μικρά ψάρια που ενδέχεται να έχουν ήδη μολυνθεί με υδράργυρο, αυτό το μέταλλο μπορεί να συσσωρευτεί σε υψηλές συγκεντρώσεις στον τόνο. Έτσι, τείνει να είναι υψηλότερος σε υδράργυρο από άλλους τύπους ψαριών.


Η ποσότητα υδραργύρου εξαρτάται από τον τύπο τόνου. Σε γενικές γραμμές, οι πιο μεγαλόσωμες ποικιλίες τόνου, όπως οι bigeye και albacore, τείνουν να έχουν περισσότερο υδράργυρο.


Δεδομένου ότι ο κονσερβοποιημένος τόνος περιέχει συνήθως νεότερους και μικρότερους τύπους τόνου, είναι συνήθως χαμηλότερος σε υδράργυρο από τα κατεψυγμένα ή φρέσκα φιλέτα τόνου.

ελληνικος τονος εξαιρετικος τρωγε αφοβα..σολωμο ΜΗΝ ακουμπας
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
πες στο βαις γαμιεται ο πρωκτος τους...να ενημερωνεσαι απο σοβαρα σαιτ
μονος του ξεβρακωνεται , ανεβαζει κειμενα που λενε Πιθανα μειονεκτηματα ..
οτι να ναι βρισκει και ποσταρει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
ελληνικος τονος εξαιρετικος τρωγε αφοβα..σολωμο ΜΗΝ ακουμπας
Ο σολομος δεν μου αρεσει ούτως ή αλλως, δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι τον λατρευουν
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μονος του ξεβρακωνεται , ανεβαζει κειμενα που λενε Πιθανα μειονεκτηματα ..
οτι να ναι βρισκει και ποσταρει
Ρε μαλακα αηδια εχεις καταντησει πλεον, τραβα σε κανενα ψυχιατρο
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.911
Πόντοι
12.756
μονος του ξεβρακωνεται , ανεβαζει κειμενα που λενε Πιθανα μειονεκτηματα ..
οτι να ναι βρισκει και ποσταρει
εγω εγραψα ρε μαν μου τι και πως...οκ ας πιστευει οτι ο τονος σε γαμαει και ο σολωμος ειναι οκ
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
στοιχημα οτι αμα αυξηθει η ΕΥΔΑΠ η το Ζαγορι ουτε το νερο θα αρεσει στον Αλεξ και θα απορει γιατι το πινουν οι αλλοι :jerking:
 

Doberman

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2005
Μηνύματα
224
Like
388
Πόντοι
21
Ο σολομος δεν μου αρεσει ούτως ή αλλως, δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι τον λατρευουν
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ρε μαλακα αηδια εχεις καταντησει πλεον, τραβα σε κανενα ψυχιατρο
χιπστερια ειναι σα τα σαντουιτς με αβοκαντο
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
Mα εγώ δε μίλησα σε κανέναν. Μια κουβέντα είπα το πρωί, σε έναν εσωτερικό μονόλογο. :confused:
φερε 24ωρο τεστ υδραργυρου και μετα μπες στο νημα , αλλιως πιστοποιητικο νοσησης
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
εγω εγραψα ρε μαν μου τι και πως...οκ ας πιστευει οτι ο τονος σε γαμαει και ο σολωμος ειναι οκ
Ρε φιλε εισαστε αρρωστοι?
Εγω εκανα ενα ποσταρισμα οτι δεν τρωω τονο γιατι εχει υδραργυρο και το κανατε μεσανατολικο, αν εχει παραπανω ο σολομος, τι σαιτ ποσταρισα για να το επιβεβαιωσω, ρε δεν πατε να γαμηθειτε λεω γω καραγκιοζηδες
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.911
Πόντοι
12.756
Ρε φιλε εισαστε αρρωστοι?
Εγω εκανα ενα ποσταρισμα οτι δεν τρωω τονο γιατι εχει υδραργυρο και το κανατε μεσανατολικο, αν εχει παραπανω ο σολομος, τι σαιτ ποσταρισα για να το επιβεβαιωσω, ρε δεν πατε να γαμηθειτε λεω γω καραγκιοζηδες
γιατι εχεις νευρα αλεξουκο;πως εκφραζεσαι ετσι γαμω τα κοκκαλα σου ρε ονειδος της επαρχιας;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
μα το εχω ψαξει...το θεμα με τον τονο αν τρως παρα πολυ ειναι το δοχειο ενω σολωμο επειδη ειναι ιχθυοτροφειου το πολυ να φας 1-2 φορες τον μηνα αλλιως υπαρχει θεμα
Σολωμός μόνον αλιευμένος Ατλαντικού. Ιχθυοτροφείου μακριά. Κι ας είναι και πιο νόστιμος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom