Νέα

Κύμα ανατιμήσεων σε βασικά αγαθά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 213K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Δεν μιλάω για τον εαυτό μου. Μιλάω για άλλους που έχασαν τη δουλειά τους εξαιτίας των απόστρατων επειδή μονο και μόνο έχουν άκρες να οπλοφορούν σε φυλάξεις και άλλα τέτοια ή πειδιή τους προτιμάναι απο τους ιδιώτες που δεν κάνανε καριέρα στις ΕΔ και τα σώματα ασφαλείας. Στη δε Ελλάδα η συντριπτική πλειοψηφία των απόστρατων ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που γράφεις. Τεμπέληδες είναι. Του κερατά τεμπελόσκυλα. Μην βλέπεις εσένα και τον κύκλο σου που είσαι μορφωμένος και οκ τύπος.

ΥΓ. Για ποια Διαχείριση Ανθρωπίνων Πόρων μιλάς που "μαθαίνετε" στις ΕΔ; Για τα γαυγίσματα και τις απειλές με την μάχαιρα του στρατουδικείου; Έτσι είμαι και εγώ HR DIRECTOR. Νομίζω έχεις μείνει πίσω στο 2000....
Καλημερα ,τωρα είδα τη απαντηση κι εχω αντίλογο...
Από το 1990 και μετα,η συντριπτική πλειοψηφία των Αξκων-Υπαξκων των ΕΔ, εχουν ενα πτυχίο ΑΕΙ τουλάχιστον και καμια δεκαριά εξειδικεύσεις,σε Η/Ν,Ν/Κ,Ρ/Ε,Σ/Ν,Α/Υ κπ κλπ αν θες στα γραφω και αναλυτικά αν δεν τα ξερεις.Οι εξειδικευσεις αυτές προέρχονται από Σχολεία στα οποία φοιτάμε και στα οποία διδασκουν καθηγητές Πολυτεχνείων,Πανεπιστημίων, Ανωτάτης λοιπόν εκπαίδευσης.
Εγω ευτύχησα και στο εξωτερικό έκανα και δυο Μεταπτυχιακά στα Οικονομικά,αλλα ασε με εμένα.
Τρεις συνάδελφοί μου τουλαχίστον εχουν γίνει δεκτοί απο το Harvard για φοίτηση με ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κι εχω κι εναν ακόμη ο οποίος εχει ενα βιογραφικό 60 σελίδων και διδασκει τωρα σαν αποστρατος στα ΗΑΕ, στο Dubai American University.
5 αλλοι Αξκοι ΕΑ του ΠΝ παντα, διδασκουν στις Σχολές Πολέμου του ΝΑΤΟ για Γεωπολιτική,Θεωρία Συγκρούσεων και Διαχειριση Κρίσεων,γινονται δε δεκτοί ΄ από τα Κοινοβούλια των Χωρών αυτών και κανουν παρουσιάσεις.Αν θες ονοματα και βιογραφικά με pm.Δεν τους λες και κοπροσκυλα.Από αυτούς που πιθανον θα γνωρίζεις λόγω της τωρινης καταστασης,ειναι ο Φενεκος,ο Καραδήμας και ο Βουλγαράκης που βγαίνουν στα καναλια.
Στη Σχολή Δοκίμων 450 Αξκοι τα έτη 2009-2013 πηραν Bachelor-μαζί τους κι εγω-στη "Διαχειριση Ανθρωπίνου Δυναμικού και Πόρων" χρηματοδοτούμενο απο τη ΣΝΔ και το Πανεπιστήμιο του Seattle.
Δεν μπορείς λοιπον να λες "η συντριπτική πλειοψηφία των απόστρατων ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ",αντίθετα θα έλεγα ότι η μειοψηφία είναι ετσι.Κατι ΕΠΟΠ και ΕΜΘ που μπηκαν στις ΕΔ για καθαρά βιοποριστικούς λόγους...
Αρα τα qualification τα υπερκαλύπτουμε,όπου και να παμε..
 

6Y44

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Οκτ 2018
Μηνύματα
1.764
Κριτικές
56
Like
6.154
Πόντοι
11.836
"Τοπικές κοινωνίες".
Μια αναγούλα σού την προκαλούν πάντως.
Οι ίδιες κοινωνίες οι οποίες χτίζουν στα ρέματα και μετα φταίει η τοπικη αυτοδιοικηση επειδή πνίγονται, οι ίδιες που εκαναν συγκεντρωσεις στο Μάτι οταν πηγε η πολεοδομια να γκρεμισει κατι φραχτες που εμποδιζαν την προσβαση στην παραλια λιγους μηνες πριν την φωτια, οι ιδιες που κάνουν δικαστηρια για τις ανεμογεννητριες και τις κεραιες κινητης τηλεφωνιας. Τα βαρίδια κάθε προοδου. Οι "τοπικές κοινωνίες".

Συμφωνώ απόλυτα!
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.813
Πόντοι
736
Ακριβώς αυτό. Όταν κάποιοι λέγαμε ότι οι μετακινήσεις στην Αθήνα έχουν τεράστιο οικονομικό και ψυχικό κόστος μα ς κοιτούσαν περίεργα. Εδω πλέον δουλειές ψάχνουμε δίπλα μας...
Για δουλειές με ευθύνες και τέτοια ούτε που να κοιτάς. Σου φευγει η Παναγία για ελάχιστα ευρώ.

Ανεργος δεν μπορεί να είσαι για καιρό.
" Για δουλειές με ευθύνες και τέτοια ούτε που να κοιτάς. Σου φευγει η Παναγία για ελάχιστα ευρώ. " σωστός :thumbsup: και στο τέλος πληρώνεις και το μάρμαρο η είσαι με ανχολυτικά !!!
 

Horny7

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
256
Κριτικές
10
Like
487
Πόντοι
2.292
Αυτό είναι ένα πρόβλημα με τη σημερινή νέα γενιά. Δεν πάνε να δουλέψουν και αν πάνε θα προτιμήσουν διευθυντικές θέσεις. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν ούτε τα προσόντα (γνώσεις, ικανότητες) ούτε την αντίληψη να καταλάβουν ότι δεν κάνουν για αυτά.
Στο τέλος οι διευθυντές θα είναι πιο πολλοί από τους υπαλλήλους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Στο τέλος οι διευθυντές θα είναι πιο πολλοί από τους υπαλλήλους.
Το παραδοξο στην Ελλαδα ειναι πως οσο πιο ζαμαν φου ειναι καποιος και οσο πιο πολυ στηριζεται στα ετοιμα, σε επιδοματα, κλπ τοσο πιο ανετος οικονομικα ειναι και πιο πολυ απ ολους καλοπερναει. Κατα εναν περιεργο λογο, οσους γνωστους ξερω ζαμαν φου απο το σχολειο, ειναι ολοι με σπιτια, αυτοκινητα, συνεχεια διακοπες, τραπεζια, κλπ
Την πιο μεγαλη πουτσα την τρωνε οσοι μπλεκουν με καριερες, διαβασματα, εσωτερικη μεταναστευση για δουλεια, ενοικια, στεγαστικα, επιχειρηματικα δανεια, κλπ Δηλαδη οσοι στο εξωτερικο προοδευουν στην Ελλαδα απλως πνιγονται
 

Horny7

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
256
Κριτικές
10
Like
487
Πόντοι
2.292
Το παραδοξο στην Ελλαδα ειναι πως οσο πιο ζαμαν φου ειναι καποιος και οσο πιο πολυ στηριζεται στα ετοιμα, σε επιδοματα, κλπ τοσο πιο ανετος οικονομικα ειναι και πιο πολυ απ ολους καλοπερναει. Κατα εναν περιεργο λογο, οσους γνωστους ξερω ζαμαν φου απο το σχολειο, ειναι ολοι με σπιτια, αυτοκινητα, συνεχεια διακοπες, τραπεζια, κλπ
Την πιο μεγαλη πουτσα την τρωνε οσοι μπλεκουν με καριερες, διαβασματα, εσωτερικη μεταναστευση για δουλεια, ενοικια, στεγαστικα, επιχειρηματικα δανεια, κλπ Δηλαδη οσοι στο εξωτερικο προοδευουν στην Ελλαδα απλως πνιγονται
Γιατί οι άξιοι δεν πάνε μπροστά. Μόνο οι ημέτεροι.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.224
Like
72.394
Πόντοι
12.756
Σημερα πηγα στο σουπερ μαρκετ, στον Βασιλοπουλο συγκεκριμενα.
Λιγο ανησυχος ομολογω οσον αφορα τις τιμές που θα εβρισκα.
Με καταπληξη ειδα οτι τουλαχιστον στο 1/3 των προϊόντων που ηθελα να παρω, υπηρχε προσφορά με εκπτωση απο 20 εως 30% και μαλιστα σε σχεση με τις τιμες που γνωριζα. Λαδι, καφε, καθαριστικά, γαλα, λαχανικα, τα πηρα με προσφορα σε τιμή μικροτερη ακομη και απο αυτη που τα επαιρνα προηγουμενως. Να εφταιγε οτι πηγα καθημερινη?
@athinaios44

Μένεις και εσυ εκπληκτος οταν πας σουπερ μάρκετ με τις χαμηλές τιμές που βρισκεις και τις προσφορές που τρέχουν ? δεν δινεις καθε μέρα και λιγοτερα στα ψωνια σου ?
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.224
Like
72.394
Πόντοι
12.756
Παμε και στον καφε και στο σουβλακι.
Εκει που πινω καφε (γαλλικο), ειχε 2 ευρω και παραμένει 2 ευρω. Αλλού μπορεί να εχει αυξηθει, δεν ξερω.
Το σουβλακι απο 2,80 πηγε οντως 3,30.
Δεν εχω κατσει να παρατηρησω αν εχει μειωση στην πελατεια.
@athinaios44

Οτι δεν βολευει δεν το παρατηρει ο Αλεξ , ηλιελαιο δεν αγοράζει , αν μεθαυριο πχ τα σουπερ μαρκετ δινουν με κουπονια θα πει ο Αλεξ ποια σουπερ μαρκετ ? υπηρχαν τετοια καταστηματα ? δεν το ειχα προσέξει
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.915
Πόντοι
12.756
@athinaios44

Μένεις και εσυ εκπληκτος οταν πας σουπερ μάρκετ με τις χαμηλές τιμές που βρισκεις και τις προσφορές που τρέχουν ? δεν δινεις καθε μέρα και λιγοτερα στα ψωνια σου ?
φιλε μακαριζω οποτε παω τον Αλεξ...και μετα Κυριακο..τετοια φθηνια πρωτη φορα στην ζωη μου
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.659
Like
27.924
Πόντοι
5.506
Σημερα πηγα στο σουπερ μαρκετ, στον Βασιλοπουλο συγκεκριμενα.
Λιγο ανησυχος ομολογω οσον αφορα τις τιμές που θα εβρισκα.
Με καταπληξη ειδα οτι τουλαχιστον στο 1/3 των προϊόντων που ηθελα να παρω, υπηρχε προσφορά με εκπτωση απο 20 εως 30% και μαλιστα σε σχεση με τις τιμες που γνωριζα. Λαδι, καφε, καθαριστικά, γαλα, λαχανικα, τα πηρα με προσφορα σε τιμή μικροτερη ακομη και απο αυτη που τα επαιρνα προηγουμενως. Να εφταιγε οτι πηγα καθημερινη?
ρε μαλακααααα?????????????????? πλακα κανεις?
ποσο μυρωδατος ειναι ο κωλος του κουλη? πες
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.224
Like
72.394
Πόντοι
12.756
ρε μαλακααααα?????????????????? πλακα κανεις?
ποσο μυρωδατος ειναι ο κωλος του κουλη? πες
πηγε λιγο ανησυχος ΟΜΟΛΟΓΕΙ , μαλάκα νομίζει οτι ειναι η Μειμαρίδη και γραφει μυθιστόρημα , σε λιγο θα μας γραψει, '' και εκει που επεφταν οι ψιχάλες απαλα στο πρόσωπο μου με γοργο βημα πηγαινα στην υπεραγορα Πελοποννησου , μια κρυαδα διαπερασε το κορμι μου μολις πέρασα την είσοδο , αλλα στον πρωτο διάδρομο οι παλμοι επεσαν στους κανονικους , οι τιμες ηταν στην θεση τους ''
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.659
Like
27.924
Πόντοι
5.506
πηγε λιγο ανησυχος ΟΜΟΛΟΓΕΙ , μαλάκα νομίζει οτι ειναι η Μειμαρίδη και γραφει μυθιστόρημα , σε λιγο θα μας γραψει, '' και εκει που επεφταν οι ψιχάλες απαλα στο πρόσωπο μου με γοργο βημα πηγαινα στην υπεραγορα Πελοποννησου , μια κρυαδα διαπερασε το κορμι μου μολις πέρασα την είσοδο , αλλα στον πρωτο διάδρομο οι παλμοι επεσαν στους κανονικους , οι τιμες ηταν στην θεση τους ''
ποσο τσατσος ειναι ο μαλακας :tooth:
:tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.915
Πόντοι
12.756
πηγε λιγο ανησυχος ΟΜΟΛΟΓΕΙ , μαλάκα νομίζει οτι ειναι η Μειμαρίδη και γραφει μυθιστόρημα , σε λιγο θα μας γραψει, '' και εκει που επεφταν οι ψιχάλες απαλα στο πρόσωπο μου με γοργο βημα πηγαινα στην υπεραγορα Πελοποννησου , μια κρυαδα διαπερασε το κορμι μου μολις πέρασα την είσοδο , αλλα στον πρωτο διάδρομο οι παλμοι επεσαν στους κανονικους , οι τιμες ηταν στην θεση τους ''
ρε μαλακα:2funny:
:2funny:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.224
Like
72.394
Πόντοι
12.756
Πόσο θες να το παει ο Κουλης το ηλιελαιο για να εισαι ευτυχισμένος ? ασε που εσυ μονο ουσκι αγοράζεις !!!
Σε λιγο ο κοσμος θα τηγανίζει με Mobil 1 - 10W/40
Και θα λεει απο πισω στις οδηγίες στα 3000 τηγανισματα η στα 2 χρόνια αλλαγη λαδιων
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.915
Πόντοι
12.756
Πόσο θες να το παει ο Κουλης το ηλιελαιο για να εισαι ευτυχισμένος ? ασε που εσυ μονο ουσκι αγοράζεις !!!
Σε λιγο ο κοσμος θα τηγανίζει με Mobil 1 - 10W/40
Και θα λεει απο πισω στις οδηγίες στα 3000 τηγανισματα η στα 2 χρόνια αλλαγη λαδιων
οι μαγαζατορες απο 10 ευρω το αγοραζουν 30 παντως...κερδαμε
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.659
Like
27.924
Πόντοι
5.506
παμε παρακατω,,,,ελλαδα του 22 γη της ευτυχιας
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.224
Like
72.394
Πόντοι
12.756
οι μαγαζατορες απο 10 ευρω το αγοραζουν 30 παντως...κερδαμε
Απαντηση Αλεξ:
-Ελα αηδίες , καλυτερα κιολας , τα τηγανιτα κανουν κακο στην υγεία , να μαθετε να τρωτε ελαιόλαδο ΕΛΛΗΝΙΚΟ !! που μου μαθατε ολοι στα ηλιελαια
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.164
Like
50.915
Πόντοι
12.756
Απαντηση Αλεξ:
-Ελα αηδίες , καλυτερα κιολας , τα τηγανιτα κανουν κακο στην υγεία , να μαθετε να τρωτε ελαιόλαδο ΕΛΛΗΝΙΚΟ !! που μου μαθατε ολοι στα ηλιελαια
κατσε θα μπει και θα πει οτι δεν ακριβυνε το ελαιολαδο και εχει παει 20 ευρω το τριλιτρο σχεδον
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom