Νέα

Κόντρα και αδιαφορία απέναντι στο μισογυνισμό και την αγαμία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Αυτος που εχει την επιμελεια τους και με τον οποιο μενουν. Δεν ειναι αυτονοητο? Τι με ρωτας?

Ναι, είναι αυτονόητο. Απλά ήθελα να το επιβεβαιώσει και κάποιος του επαγγέλματος
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Cost Benefit Analysis. Λογιστική. Για το παιδι σου. Λυπαμαι.

Δεν το έκανα για το παιδί μου. Το έκανα για να επιβεβαιώσω με πραγματικά στοιχεία την αίσθησή μου, ότι κάλυπτα ΠΛΗΡΩΣ τα έξοδα των παιδιών και ότι η απόφαση που καθώριζε τα έξοδά τους ήταν άδικη
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Η πλακα ειναι οτι οι χωρισμενοι αντρες κατα κανονα ΣΥΝΑΙΝΟΥΝ στο να παρει την επιμελεια η μητερα. Δηλαδη την φορτωνουν με την ευθυνη, και μετα γκρινιαζουν (για την ακριβεια λυσσάνε) επειδη πρεπει να δωσουν χρηματα, κατα κανονα ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο αυτα που θα εδιναν εντος γαμου.
Πολυ ωραια τα λεει ο Κριστοφερ.
Του βγαζω το καπελο.

ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΟΥΜΕ. Το δικαστήριο δίνει την επιμέλεια στη μάνα στο 99% των περιπτώσεων. Όταν χώρισα, πήγα σε 3 εξειδικευμένους Δικηγόρους και τους ρώτησα αν μπορώ να πάρω εγώ την επιμέλεια των παιδιάω. ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ μου απάντησαν το ίδιο πράγμα με διαφορετικό λεκτικό, λες και είχαν μαγνητοφωνημένες τις απαντήσεις. Παιδιά από μητέρα παίρνεις αν 1. Είναι αλκοολική 2. Ναρκομανής 3. Έχει βαρύ ψυχικό νόσημα, διεγνωσμένο από Δημόσιο Ψυχιατρείο. Τότε και μόνο. Μου φαίνεται παράξενο που δείχνεις να το αγνοείς  
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Μου θυμιζεις κατι διαδικους ρε Μπόκολε, που πανε στον δικηγορο και εχουν και δεκα σελιδες χειρογραφα με τις αποψεις τους για τη γυναικα τους και με το τι εχουν πληρωσει, τι εχουν αγορασει και τι τους ειπε αυτη στις 14 Νοεμβριου 2010.
Αν στο μπου καθεσαι και αναλυεις απο τι ξυλεια ηταν τα επιπλα που μεινανε στα παιδια σου, για να μας πεις οτι εισαι "ριγμενος", τι να πω.
Γιατι χωρισατε μας ειπες?

Γιατί μόλις αγοράσαμε το σπίτι, καινούργιο αμάξι και ήρθε και το 2ο παιδί έδειξε τα πραγματικά της χρώματα. Ένοιωσε σίγουρη κι άρχισε συνεχείς απαιτήσεις, έγινε 100 κιλά και έκοψε το σεξ. Προσπάθησε να με διώξει με έμμεσο τρόπο. Έκανα τον κουφό και με έδιωξε δικαστικά
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΟΥΜΕ. Το δικαστήριο δίνει την επιμέλεια στη μάνα στο 99% των περιπτώσεων. Όταν χώρισα, πήγα σε 3 εξειδικευμένους Δικηγόρους και τους ρώτησα αν μπορώ να πάρω εγώ την επιμέλεια των παιδιών. ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ μου απάντησαν το ίδιο πράγμα με διαφορετικό λεκτικό, λες και είχαν μαγνητοφωνημένες τις απαντήσεις. Παιδιά από μητέρα παίρνεις αν 1. Είναι αλκοολική 2. Ναρκομανής. Μου φαίνεται παράξενο που δείχνεις να το αγνοείς 
Πώς δεν συναινειτε?
Στο 95% των περιπτωσεων συναινετικων διαζυγιων, στο συμφωνητικο ο ανδρας συναινει να παρει την επιμελεια η γυναικα.
Επισης στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων που δεν φτανουν στα δικαστηρια, το παιδι το παιρνει η μανα με τη συναινεση του πατερα.
Επισης στην μεγαλη πλειοψηφια των υποθεσεων που φτανουν στα δικαστηρια, η αντιδικια ειναι για την διατροφη και οχι για την επιμελεια.
Αρα συζηταμε τωρα για τις ελαχιστες περιπτωσεις που ο πατερας ζηταει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την επιμελεια στο δικαστηριο και υπαρχει αντιδικια και γι αυτο. Εκει αν το παιδι ειναι πανω απο 5-6 ετων, το ρωταει ο δικαστης. Και ουσιαστικα παει εκει που θελει το παιδι.

Και φυσικα ειναι προς οφελος του αντρα αυτο. Βάρος ειναι για την γυναικα η επιμελεια των παιδιων. Ο αντρας χωρισμενος μπορει να ξανακανει την ζωη του. Η γυναικα μονη με την επιμελεια των παιδιων οχι ή πολυ δυσκολα.
Εσυ ας πουμε τωρα εχεις μεσα ενα παιδι να κανει φασαρια ή να σε ξυπναει το βραδυ? Οχι. Η πρωην σου το εχει. Εσυ σερφαρεις στο μπου.

Μου φαινεται παραξενο που δειχνεις να το αγνοεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Γιατί μόλις αγοράσαμε το σπίτι, καινούργιο αμάξι και ήρθε και το 2ο παιδί έδειξε τα πραγματικά της χρώματα. Ένοιωσε σίγουρη κι άρχισε συνεχείς απαιτήσεις, έγινε 100 κιλά και έκοψε το σεξ. Προσπάθησε να με διώξει με έμμεσο τρόπο. Έκανα τον κουφό και με έδιωξε δικαστικά
Δηλαδη χωρισατε επειδη παχυνε?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Η να στο πω διαφορετικα.
Πες οτι βαλατε και οι δυο μια αποκλειστικη να κοιταει τα παιδια, και να μενει και στο σπιτι σας. Τσονταρετε κι εσυ και η γυναικα σου απο 500 ευρω (και λιγα ειναι για το μισθο της + εξοδα διατροφης, ΔΕΗ κλπ) και ξεκινατε τη ζωη σας απ το μηδεν σε ξεχωριστα σπιτια, κρατωντας 900 απ το μισθο σας.
Πες οτι κανατε αυτο, απλα η αποκλειστικη ειναι η γυναικα σου

Και βέβαια δεν είναι έτσι. Δεν είχα καμία διάθεση να χάσω την καθημερινή επαφή με τα παιδιά μου και να φύγω από το σπίτι που μόχθησα και πλήρωσα. Δεν ήθελα να μείνω σε κατώτερο σπίτι με χειρότερη οικοσκευή και χειρότερες συνθήκες. Και να σπάω τα κέρατά μου για να βρω πάρκινγκ. Αν κάποιος ήθελε να απαλλαγεί από τις ευθύνες των παιδιών του, έχεις απόλυτο δίκιο, θα θεωρούσε αυτή την κατάσταση κέρδος. Δεν ισχύει όμως για μένα  
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Πώς δεν συναινειτε?
Στο 95% των περιπτωσεων συναινετικων διαζυγιων, στο συμφωνητικο ο ανδρας συναινει να παρει την επιμελεια η γυναικα.
Επισης στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων που δεν φτανουν στα δικαστηρια, το παιδι το παιρνει η μανα με τη συναινεση του πατερα.
Επισης στην μεγαλη πλειοψηφια των υποθεσεων που φτανουν στα δικαστηρια, η αντιδικια ειναι για την διατροφη και οχι για την επιμελεια.
Αρα συζηταμε τωρα για τις ελαχιστες περιπτωσεις που ο πατερας ζηταει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την επιμελεια στο δικαστηριο και υπαρχει αντιδικια και γι αυτο. Εκει αν το παιδι ειναι πανω απο 5-6 ετων, το ρωταει ο δικαστης. Και ουσιαστικα παει εκει που θελει το παιδι.
Και φυσικα ειναι προς οφελος του αντρα αυτο. Βάρος ειναι για την γυναικα η επιμελεια των παιδιων. Ο αντρας χωρισμενος μπορει να ξανακανει την ζωη του. Η γυναικα μονη με την επιμελεια των παιδιων οχι ή πολυ δυσκολα.
Εσυ ας πουμε τωρα εχεις μεσα ενα παιδι να κανει φασαρια ή να σε ξυπναει το βραδυ? Οχι. Η πρωην σου το εχει. Εσυ σερφαρεις στο μπου.
Μου φαινεται παραξενο που δειχνεις να το αγνοεις.

Ας το ξαναγράψω. Όταν πήρα την απάντηση από τους δικηγόρους ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάρω τα παιδιά από τη μητέρα, ΦΥΣΙΚΑ και συναίνεσα. Γιατί να δώσω μια χαμένη μάχη; Αυτή ήταν και η συμβουλή του Δικηγόρου μου, η οποία μου φάνηκε λογικότατη, αφού συμφωνούσε με τους άλλους στους οποίους είχα αποτανθεί αρχικά. Και υποθέτω ότι και οι άλλοι που συναινούν, το κάνουν έχοντας αυτή τη λογική. Κι αν νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να ξαναφτιάξει τη ζωή του βλέποντας ταυτόχρονα τα παιδιά του, πλανάσαι πλάνην οικτράν. Όταν χώρισα, θεωρητικά ήμουν ελεύθερος. Τα παιδιά κοιμόντουσαν κάθε 2ο Σάββατο στο σπίτι μου, την Κυριακή τα γύριζα στη μάνα τους. Με λίγα λόγια μου δέσμευαν 2 βράδυα το μήνα, 3 αν το σάββατο έπεφτε πρωτομηνιά. Κι όμως, ανακάλυψα ότι όσες σχέσεις ξεκίνησα διέλυσαν πολύ γρήγορα. Μόνο μία, επίσης χωρισμένη με παιδί (άρα δεν μπορούσε να θέσει θέμα) κράτησε 1,5 χρόνο. Και μια από αυτέ που ξεκινήσαμε, είχε την ειλικρίνεια και μου το είπε ευθέως. - Δεν θέλω να σε μοιράζομαι.  - Μα είναι πρόβλημα δύο μέρες το μήνα; - Για μένα ναι. Τέλος της ιστορίας
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Ας το ξαναγράψω. Όταν πήρα την απάντηση από τους δικηγόρους ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάρω τα παιδιά από τη μητέρα, ΦΥΣΙΚΑ και συναίνεσα. Γιατί να δώσω μια χαμένη μάχη; Αυτή ήταν και η συμβουλή του Δικηγόρου μου, η οποία μου φάνηκε λογικότατη, αφού συμφωνούσε με τους άλλους στους οποίους είχα αποτανθεί αρχικά. Και υποθέτω ότι και οι άλλοι που συναινούν, το κάνουν έχοντας αυτή τη λογική. Κι αν νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να ξαναφτιάξει τη ζωή του βλέποντας ταυτόχρονα τα παιδιά του, πλανάσαι πλάνην οικτράν. Όταν χώρισα, θεωρητικά ήμουν ελεύθερος. Τα παιδιά κοιμόντουσαν κάθε 2ο Σάββατο στο σπίτι μου, την Κυριακή τα γύριζα στη μάνα τους. Με λίγα λόγια μου δέσμευαν 2 βράδυα το μήνα, 3 αν το σάββατο έπεφτε πρωτομηνιά. Κι όμως, ανακάλυψα ότι όσες σχέσεις ξεκίνησα διέλυσαν πολύ γρήγορα. Μόνο μία, επίσης χωρισμένη με παιδί (άρα δεν μπορούσε να θέσει θέμα) κράτησε 1,5 χρόνο. Και μια από αυτέ που ξεκινήσαμε, είχε την ειλικρίνεια και μου το είπε ευθέως. - Δεν θέλω να σε μοιράζομαι.  - Μα είναι πρόβλημα δύο μέρες το μήνα; - Για μένα ναι. Τέλος της ιστορίας
Επομενως ερχεσαι στα λογια μου.
Αν αντιμετωπισες προβλημα απο γυναικα επειδη ειχες το παιδι 2 μερες το μηνα, φαντασου να το ειχες 28 μερες το μηνα.
Μια χαρα εκανες τη ζωη σου λοιπον.

Υ.Γ. Καλα βεβαια, και την αλλη που σου ειπε "δεν θελω να σε μοιραζομαι" μην το σχολιασω καλυτερα. Σε ηθελε δηλαδη τοσο πολυ που προκειμενου να μην σε χασει για δυο μερες το μηνα προτιμησε να σε χασει μονίμως.

Αφορμή να την κάνει εψαχνε.
Εκτος αν πραγματι το εννοουσε, οπότε ηταν απλως μια μαλακισμενη που καλα εκανε και εφυγε
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Δηλαδη χωρισατε επειδη παχυνε?

Όχι. Χωρίσαμε γιατί καβάλησε το καλάμι, αφού είχαν επιτευχθεί οι στόχοι που είχε στο κεφάλι της. Στη συνέχεια προσπάθησε να με εκδιώξει σπάζοντάς μου τα νεύρα. Το πάχος ήταν ένα από τα πολλά μέσα τα οποία έβαλε για να εκδιώξει. Γκρίνια, ξυνισμένη φάτσα, συνεχείς απαιτήσεις, υποτίμηση, όχι κοκό, δεν γνωρίζεις δηλ ποια κόλπα χρησιμοποιούν για να σε κάνουν να φύγεις και να το παίζουν εγκαταλελειμμένες και προδωμένες;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Όχι. Χωρίσαμε γιατί καβάλησε το καλάμι, αφού είχαν επιτευχθεί οι στόχοι που είχε στο κεφάλι της. Στη συνέχεια προσπάθησε να με εκδιώξει σπάζοντάς μου τα νεύρα. Το πάχος ήταν ένα από τα πολλά μέσα τα οποία έβαλε για να εκδιώξει. Γκρίνια, ξυνισμένη φάτσα, συνεχείς απαιτήσεις, υποτίμηση, όχι κοκό, δεν γνωρίζεις δηλ ποια κόλπα χρησιμοποιούν για να σε κάνουν να φύγεις και να το παίζουν εγκαταλελειμμένες και προδωμένες;
Δηλαδη παχυνε επιτηδες γιατι ηταν μερος του σχεδιου για να σε διωξει και να απαλλαγει απο σενα.

Εγω ξερω οτι καμία γυναικα δεν επιδιωκει να μεινει μονη της, οσο ασχημα κι αν περναει. Εκτος μονο αν εχει ετοιμο τον επομενο.
Τύπε παντα φιλικα, νομιζω τα εχεις πολυ μπερδεμενα στο μυαλο σου
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Επομενως ερχεσαι στα λογια μου.
Αν αντιμετωπισες προβλημα απο γυναικα επειδη ειχες το παιδι 2 μερες το μηνα, φαντασου να το ειχες 28 μερες το μηνα.
Μια χαρα εκανες τη ζωη σου λοιπον.
Υ.Γ. Καλα βεβαια, και την αλλη που σου ειπε "δεν θελω να σε μοιραζομαι" μην το σχολιασω καλυτερα. Σε ηθελε δηλαδη τοσο πολυ που προκειμενου να μην σε χασει για δυο μερες το μηνα προτιμησε να σε χασει μονίμως.
Αφορμή να την κάνει εψαχνε.
Εκτος αν πραγματι το εννοουσε, οπότε ηταν απλως μια μαλακισμενη που καλα εκανε και εφυγε

Πραγματικά πιστεύεις ότι μια μέση γυναίκα με παιδιά, αν έχει λογικές απαιτήσεις, έχει ακριβώς την ίδια δυσκολία να βρει σύντροφο με ένα μέσο άντρα χωρισμένο με παιδιά; Όσο γι αυτή που έφυγε. ναι έχεις δίκιο. Θα μπορούσε να προσποιηθεί ότι το δέχεται και να μου τα έπρηζε με τη γκρίνια της στη συνέχεια. Καλύτερα που το ξεκαθάρισε από την αρχή
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Δηλαδη παχυνε επιτηδες γιατι ηταν μερος του σχεδιου για να σε διωξει και να απαλλαγει απο σενα.
Εγω ξερω οτι καμία γυναικα δεν επιδιωκει να μεινει μονη της, οσο ασχημα κι αν περναει. Εκτος μονο αν εχει ετοιμο τον επομενο.
Τύπε παντα φιλικα, νομιζω τα εχεις πολυ μπερδεμενα στο μυαλο σου

Το ότι το νομίζεις, δεν είναι και θέσφατο. Γνωρίζω άλλες δύο περιπτώσεις που μόλις κάποια πήρε προαγωγή και ξωφλησε μαζί με τον άντρα της τις επισκευές στο πατρικό της, τον χώρισε και του άφησε το σπίτι που πήραν με δάνειο να το έχει στην καμπούρα του. Κι άλλη μια στην πολυκατοικία με το ίδιο στυλάκι. Παίρνω λεφτά, θεωρώ τον άλλο κατώτερο, ουστ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Το ότι το νομίζεις, δεν είναι και θέσφατο. Γνωρίζω άλλες δύο περιπτώσεις που μόλις κάποια πήρε προαγωγή και ξωφλησε μαζί με τον άντρα της τις επισκευές στο πατρικό της, τον χώρισε και του άφησε το σπίτι που πήραν με δάνειο να το έχει στην καμπούρα του. Κι άλλη μια στην πολυκατοικία με το ίδιο στυλάκι. Παίρνω λεφτά, θεωρώ τον άλλο κατώτερο, ουστ
Τύπε τι να σου πω, μακαρι να ηθελε και εμενα να με διωξει, πληρωνω όσο όσο
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.791
Like
747
Πόντοι
96
Το ότι το νομίζεις, δεν είναι και θέσφατο. Γνωρίζω άλλες δύο περιπτώσεις που μόλις κάποια πήρε προαγωγή και ξωφλησε μαζί με τον άντρα της τις επισκευές στο πατρικό της, τον χώρισε και του άφησε το σπίτι που πήραν με δάνειο να το έχει στην καμπούρα του. Κι άλλη μια στην πολυκατοικία με το ίδιο στυλάκι. Παίρνω λεφτά, θεωρώ τον άλλο κατώτερο, ουστ

απλα κανε την συνδεση της γυναικοκρατιας με τα κοκκινα δανεια και το ισοζυγιο εξωτερικων πληρωμων και θα παρεις την απαντηση
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
απλα κανε την συνδεση της γυναικοκρατιας με τα κοκκινα δανεια και το ισοζυγιο εξωτερικων πληρωμων και θα παρεις την απαντηση
Γιατι οχι και με την τρυπα του οζοντος ή την υπερθερμανση του πλανητη? Νομιζω παλι η γυναικοκρατια φταιει
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ο αντρας χωρισμενος μπορει να ξανακανει την ζωη του. Η γυναικα μονη με την επιμελεια των παιδιων οχι ή πολυ δυσκολα.
Άστο , δεν τα λες καλά.


Θα βρεις περισσότερους άνδρες, χωρισμένους με παιδιά να ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ;;;;; Ούτε 1.
Μόνο με επίσης χωρισμένες, υπό χειρότερους όρους. Π.χ. άνδρας με παιδιά γυμνάσιο/λύκειο με χωρισμένη με παιδιά δημοτικού.

ΚΑΡΙΟΛΕΣ, ΧΩΡΙΣΜΕΝΕΣ , ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ.

Δείγμα της κατάντιας και της ΞΕΦΤΙΛΑΣ του σημερινού έλληνα.


ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ.
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΝ.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ελα ελαααα

Παρε παρεεεε
Φρεσκα κουλουρια πρωινα


(Δεν κρυβω τα ονοματα γιατι προκειτε γθα δημοσιες σελιδες ελληνων στο facebook)
 

Συνημμένα

  • 20190113_052512.png
    20190113_052512.png
    408,5 KB · Εμφανίσεις: 21
  • Screenshot_20190113-052254.png
    Screenshot_20190113-052254.png
    505,9 KB · Εμφανίσεις: 21
  • Screenshot_20190113-052226.png
    Screenshot_20190113-052226.png
    485,4 KB · Εμφανίσεις: 22

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom