Νέα

Κόντρα και αδιαφορία απέναντι στο μισογυνισμό και την αγαμία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Το 1/3 του μισθου δεν το δινεις για εκεινη, αλλά για τα παιδια σου. Αν μενατε παντρεμενοι δεν θα πληρωνες για τα παιδια σου?
Επίσης ειναι ανακριβεια οτι κραταει το σπιτι και την οικοσκευη. Αν βγει το διαζυγιο και το σπιτι ειναι δικο σου, δεν εχει κανενα δικαιωμα να μεινει μεσα. Ακομη κι αν εχει τα παιδια. Εκτος αν το συμφωνησατε απο κοινού. Ή εκτος αν το σπιτι ειναι στο ονομα της.
Επισης ΔΕΝ δικαιουται να μην σου δινει τα παιδια στις συμφωνημενες ημερομηνιες.
Το ριξαμε στο ντραμακουινιλικι μου φαινεται.
Δικηγορε εισαι κ της δουλειας κ οφειλες να ξερεις καποια πραματα. Εκτος αν τα ξερεις κ κανεις τα στραβα ματια οπως κανουν κ στα δικαστηρια δηλαδη. Εγω δεν σε κρινω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι εισαι κ δικηγορος .

Δηλαδη εσυ δεν εχεις ακουσει ποτέ σου οτι
-εφοσον εκεινη δεν εχει καποια πρωτη κατοικια ή οι γονεις της μενουν μακρια, απομακρυνετε ο πατερας κ ιδιοκτητης του σπιτιου, δεν μας νοιαζει που θα παει,ας κοψει το κεφαλι του, για να μην ταραχτουν ψυχικα τα παιδια σε πιθανη αλλαγη περιβαλλοντος?

-το ενα τριτο το μισθου πηγαινει στην πρωην σου, η οποια πλεον σε μισει κ διαχειριζεται το ποσόν με γνωμονα τα δικα της ενδιαφεροντα και αναγκες?? Δηλαδη πρεπει αδιαμαρτυρητα να γινεις ο χορηγος του ανθρωπου που σε μισει? Τα παιδια και σπιτι ειχαν και θαλπωρή ,δεν τα πεταξε ο μπαμπας τους εξω. Αλλος ειναι αυτος που το εκανε.

-δεν εχεις ακουσει ποτέ οτι πηγε ο πατερας να παρει το παιδι για σαββατοκυριακο κ η πρωην του λεει πως δεν μπορει να παρει το παιδι σημερα γιατι αυτο αδιαθετησε??
Βεβαια το παιδακι το βραδυ θα βρισκεται στον αρραβωνα της καλυτερης φιλης της πρωην σου μαζι της.

-τι θα κανεις? Θα τρεχεις καθε στιγμη στα δικαστηρια? Εγω δεν το εκανα για να μην ζημιωσω περισσοτερο την ψυχικη υγεια των παιδιων. Αποσυρθηκα αλλα δεν εγινα ουτε χορηγος  στην υποθεση
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Το 1/3 του μισθου δεν το δινεις για εκεινη, αλλά για τα παιδια σου. Αν μενατε παντρεμενοι δεν θα πληρωνες για τα παιδια σου?
Επίσης ειναι ανακριβεια οτι κραταει το σπιτι και την οικοσκευη. Αν βγει το διαζυγιο και το σπιτι ειναι δικο σου, δεν εχει κανενα δικαιωμα να μεινει μεσα. Ακομη κι αν εχει τα παιδια. Εκτος αν το συμφωνησατε απο κοινού. Ή εκτος αν το σπιτι ειναι στο ονομα της.
Επισης ΔΕΝ δικαιουται να μην σου δινει τα παιδια στις συμφωνημενες ημερομηνιες.
Το ριξαμε στο ντραμακουινιλικι μου φαινεται.

Στα λόγια, είναι έτσι. Ας δούμε όμως, αν είναι έτσι και στην πραγματικότητα. Όπως έγραψα έδινα 640€ για τα δύο παιδιά. Για τα χρήματα αυτά εγώ φορολογόμουν (κι ας μην τα άγγιζα), αλλά όχι η μητέρα τους. Όταν ο γιος μου διάλεξε και ήρθε μαζί μου, έκανα ανάλυση κόστους από περιέργεια. Δηλ. καταμέτρησα το συνολικό ποσό που δαπανούσα για φαγητό, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Κοινόχρηστα, Βενζίνη μόνος μου και το συνέκρινα με το ποσό που δαπανούσα με την έλευση του γιου μου, συνυπολογίζοντας και τα δίδακτρα για την ξένη γλώσσα. Ήταν σχεδόν 300€, με λίγα λόγια κάλυπτα πλήρως τα έξοδά τους και η άλλη είχε ολόκληρο το μισθό της. Αυτά για το δίκαιο της διατροφής. Και όχι, δεν μαγείρευε, να είναι καλά η μάνα της. Μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά ναι, θα μείνει στο σπίτι για να μην αλλάξουν τα παιδιά περιβάλλον και την οικοσκευή την κράτησε, εκτός από κάποια δώρα γάμου που τα είχε κάνει το σόι μου και τα είχαμε διπλά. Όσο για την άποψή σου ότι δεν μπορεί με δόλιο τρόπο να μην σου δίνει τα παιδιά, κάνεις λάθος. Δημιουργήθηκε Σύλλογος για το σκοπό αυτό. ..... – Τιμωρία του γονέα που προσβάλλει συκοφαντικά, δίχως στοιχεία, τον άλλο για να στερήσει την επικοινωνία με τον άλλο γονέα ή για να αποκτήσει μοναδικότητα στην επιμέλεια. Αποκλεισμό του από την επιμέλεια του παιδιού. Ποινική δίωξη νομικών που προσυπογράφουν ανυπόστατα κατηγορητήρια αγνοώντας την υποχρέωση του σεβασμού της προσωπικότητας και της αξιοπρέπειας του παιδιού. Πηγή : [ ]
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Δικηγορε εισαι κ της δουλειας κ οφειλες να ξερεις καποια πραματα. Εκτος αν τα ξερεις κ κανεις τα στραβα ματια οπως κανουν κ στα δικαστηρια δηλαδη. Εγω δεν σε κρινω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι εισαι κ δικηγορος .

Δηλαδη εσυ δεν εχεις ακουσει ποτέ σου οτι
-εφοσον εκεινη δεν εχει καποια πρωτη κατοικια ή οι γονεις της μενουν μακρια, απομακρυνετε ο πατερας κ ιδιοκτητης του σπιτιου, δεν μας νοιαζει που θα παει,ας κοψει το κεφαλι του, για να μην ταραχτουν ψυχικα τα παιδια σε πιθανη αλλαγη περιβαλλοντος?

-το ενα τριτο το μισθου πηγαινει στην πρωην σου, η οποια πλεον σε μισει κ διαχειριζεται το ποσόν με γνωμονα τα δικα της ενδιαφεροντα και αναγκες?? Δηλαδη πρεπει αδιαμαρτυρητα να γινεις ο χορηγος του ανθρωπου που σε μισει? Τα παιδια και σπιτι ειχαν και θαλπωρή ,δεν τα πεταξε ο μπαμπας τους εξω. Αλλος ειναι αυτος που το εκανε.

-δεν εχεις ακουσει ποτέ οτι πηγε ο πατερας να παρει το παιδι για σαββατοκυριακο κ η πρωην του λεει πως δεν μπορει να παρει το παιδι σημερα γιατι αυτο αδιαθετησε??
Βεβαια το παιδακι το βραδυ θα βρισκεται στον αρραβωνα της καλυτερης φιλης της πρωην σου μαζι της.

-τι θα κανεις? Θα τρεχεις καθε στιγμη στα δικαστηρια? Εγω δεν το εκανα για να μην ζημιωσω περισσοτερο την ψυχικη υγεια των παιδιων. Αποσυρθηκα αλλα δεν εγινα ουτε χορηγος  στην υποθεση
Αφου λοιπον ειμαι της δουλειας, να δινεις περισσοτερη βαση σε αυτα που λεω και να μην με αμφισβητεις.

Αν βγει το διαζυγιο και το σπιτι ειναι δικο σου, δεν μπορει με κανεναν τροπο να μεινει μεσα αν δεν το θελεις. Μονο κατά την διασταση γινεται αυτο. Μετα το διαζυγιο, δρομο.

Το 1/3 παει στα παιδια σου, οχι σε αυτην. Διατροφη σε πρωην συζυγο δινεται μονο στο 1% των περιπτωσεων αν ειναι απορη ή ανημπορη.

Αν το παιδι δεν το δωσει μια, δυο, τρεις, ΝΑΙ, θα κανεις μηνυση να την πανε αυτοφωρο. Την επομενη φορα θα στο εχει χτενισμενο πλυμενο στολισμενο να το παρεις.
Αν σας τα κανουν και δεν αντιδρατε, δεν σας φταιει κανενας. Τι παει να πει θα επιβαρυνθει το παιδι? Το παιδι επιβαρυνεται αν στερειται τον πατερα του. Ναι, μια φορα θα παει η αστυνομια να την παει αυτοφωρο και μετα ολα μια χαρα. Λες και δεν τα βλεπω καθε μερα.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Οι άδειές μου περιλαμβάνουν πάντα σεξοτουρισμό. Δεν θα πάω λοιπόν στο Άγιο Όρος

Γιατι, φοβασαι?

Ο Θεός να σε φυλάει από τα πισινά του μουλαριού και από τα μπροστινά το Καλόγερου (Καζαντζάκης). Όχι, δεν φοβάμαι. Αλλά έχω ακούσει ότι δεν υπάρχουν σεξεργάτριες στο 'Αγιο Όρος και διστάζω να πάω. Έχεις πληροφορίες αν μπορώ να ικανοποιηθώ με άλλο τρόπο;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά ναι, θα μείνει στο σπίτι για να μην αλλάξουν τα παιδιά περιβάλλον και την οικοσκευή την κράτησε, εκτός από κάποια δώρα γάμου που τα είχε κάνει το σόι μου και τα είχαμε διπλά.
Και γιατι παραπονιεσαι για κατι που συμφωνησες να της δωσεις οικειοθελως χωρις να εισαι υποχρεωμενος? Τον εαυτο σου να οικτιρεις.

Ρε εισαι σοβαρος ανθρωπος?
Θα παρω διαζυγιο και θα παραμενει η πρωην στο σπιτι μου?

Και τι θα παθουν τα παιδια αν αλλαξουν δηλαδη?
Τα παιδια των δημοσιων υπαλληλων που παιρνουν μεταθεσεις δεν αλλαζουν σπιτι καθε τοσο?
Τι ακουω θεε μου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Τύπε ειναι εξωφρενικα αυτα που διαβαζω.

Κατηγορεις το συστημα οτι ευνοει την γυναικα σε ολα, αλλά ακομη και σε αυτο που το συστημα σου εδινε το δικαιωμα να μην το παραχωρησεις, το εδωσες μονος σου.

Το σπιτι σου δηλαδη.
Να υποθεσω οτι την διατροφη την κανονισατε μονοι σας ή την εβγαλε δικαστηριο?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Ο Θεός να σε φυλάει από τα πισινά του μουλαριού και από τα μπροστινά το Καλόγερου (Καζαντζάκης). Όχι, δεν φοβάμαι. Αλλά έχω ακούσει ότι δεν υπάρχουν σεξεργάτριες στο 'Αγιο Όρος και διστάζω να πάω. Έχεις πληροφορίες αν μπορώ να ικανοποιηθώ με άλλο τρόπο;
Η ακυρη αυτη απαντηση μαλλον σε υπεκφυγη μού κανει. Απο τη μια μελετας την Αγια Γραφη δεκα ωρες την ημερα για να βρεις επιχειρηματα να την απορριψεις (!) κι απο την αλλη δεν θεωρεις απαραιτητο να πας Αγιο Ορος να δεις απο κοντα τη ζωσα θρησκεια. Αντιφατικο απολυτα, αλλά πληρως εξηγησιμο.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Και γιατι παραπονιεσαι για κατι που συμφωνησες να της δωσεις οικειοθελως χωρις να εισαι υποχρεωμενος? Τον εαυτο σου να οικτιρεις.
Ρε εισαι σοβαρος ανθρωπος?
Θα παρω διαζυγιο και θα παραμενει η πρωην στο σπιτι μου?
Και τι θα παθουν τα παιδια αν αλλαξουν δηλαδη?
Τα παιδια των δημοσιων υπαλληλων που παιρνουν μεταθεσεις δεν αλλαζουν σπιτι καθε τοσο?
Τι ακουω θεε μου.

Όσο για το σπίτι νομίζω ότι σου απάντησε ο πιο πάνω. Κι αν θυμάμαι καλά, ακριβώς το ίδιο έκανε και ο συνονόματος Αλέξης μεγαλοδικηγόρος, δεν είναι ανάγκη να αναφέρουμε το επώνυμό του
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Τύπε ειναι εξωφρενικα αυτα που διαβαζω.

Κατηγορεις το συστημα οτι ευνοει την γυναικα σε ολα, αλλά ακομη και σε αυτο που το συστημα σου εδινε το δικαιωμα να μην το παραχωρησεις, το εδωσες μονος σου.

Το σπιτι σου δηλαδη.
Να υποθεσω οτι την διατροφη την κανονισατε μονοι σας ή την εβγαλε δικαστηριο?

Η διατροφή καθορίστηκε από το Δικαστήριο. Γιατί επιμένεις για το σπίτι; θέλεις να ψάξω για Νομολογία;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Η διατροφή καθορίστηκε από το Δικαστήριο. Γιατί επιμένεις για το σπίτι; θέλεις να ψάξω για Νομολογία;
Συγνωμη, να υποψιαστω οτι αμφισβητεις ακομη οτι εχω δικιο για το σπιτι?

Ειπαμε, βγηκε το διαζυγιο, το σπιτι ειναι δικο σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Να το ζωγραφισω κιολας?
Μου κανει τεραστια εντυπωση οτι συνεχιζετε και το συζητατε.
Μην το συνεχισουμε αλλο, γινομαστε γραφικοι. Ειπαμε, ειναι οπως το λεω. Ηθελες και της το εδωσες.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Η ακυρη αυτη απαντηση μαλλον σε υπεκφυγη μού κανει. Απο τη μια μελετας την Αγια Γραφη δεκα ωρες την ημερα για να βρεις επιχειρηματα να την απορριψεις (!) κι απο την αλλη δεν θεωρεις απαραιτητο να πας Αγιο Ορος να δεις απο κοντα τη ζωσα θρησκεια. Αντιφατικο απολυτα, αλλά πληρως εξηγησιμο.

Δεν υπεκφεύγω, ίσως δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω το χιούμορ. Την Αγία Γραφή την έχω διαβάσει τρεις φορές και την Επί του όρους Ομιλία την ξέρω σχεδόν απέξω, αντίθετα από τους κατά δήλωσή τους χριστιανούς. Όχι, δεν θα πάω στο Άγιο όρος όπως δεν θα πάω σε κάποιο νησί της άγονης γραμμής. Ακόμα έχω σεξουαλικές επιθυμίες και ειδικά στις διακοπές η λίμπιντο ανεβαίνει. Όταν δεν μου σηκώνεται, ίσως πάω κι εκεί
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αφου λοιπον ειμαι της δουλειας, να δινεις περισσοτερη βαση σε αυτα που λεω και να μην με αμφισβητεις.

Αν βγει το διαζυγιο και το σπιτι ειναι δικο σου, δεν μπορει με κανεναν τροπο να μεινει μεσα αν δεν το θελεις. Μονο κατά την διασταση γινεται αυτο. Μετα το διαζυγιο, δρομο.

Το 1/3 παει στα παιδια σου, οχι σε αυτην. Διατροφη σε πρωην συζυγο δινεται μονο στο 1% των περιπτωσεων αν ειναι απορη ή ανημπορη.

Αν το παιδι δεν το δωσει μια, δυο, τρεις, ΝΑΙ, θα κανεις μηνυση να την πανε αυτοφωρο. Την επομενη φορα θα στο εχει χτενισμενο πλυμενο στολισμενο να το παρεις.
Αν σας τα κανουν και δεν αντιδρατε, δεν σας φταιει κανενας. Τι παει να πει θα επιβαρυνθει το παιδι? Το παιδι επιβαρυνεται αν στερειται τον πατερα του. Ναι, μια φορα θα παει η αστυνομια να την παει αυτοφωρο και μετα ολα μια χαρα. Λες και δεν τα βλεπω καθε μερα.
Να ξεκαθαρισω κατι αλεξ.
Δεν εχω σκοπο να σε προσβαλω.
Αλλα δυστυχως κ εσυ που εισαι "στα πραματα" μιλας θεωρητικα για πραματα που ομως δεν εφαρμοζονται,δεν γινονται πραξη δεν ανηκουν στην πραγματικοτητα, ενω οταν υπαρχει το συμφερον διαιωνιζονται οσο δεν παει.

Η διασταση μπορει να κρατησει χρονια με διαφορες δικαιολογιες. Εως τοτε εσυ πρεπει να μενεις σε φτηνο ξενοδοχειο.
Τα χρηματα της διατροφης τα διαχειριζεται ο ανθρωπος που πλεον σε βλεπει εχθρικα, κ τα διαχειριζεται συμφωνα με τις δικες της προτεραιοτητες.
Αστυνομιες κ αυτοφωρα εγω δεν καλεσα ποτέ. Δεν εφτανε η κατασυκοφαντιση μου ,θα επρεπε να δουν τα παιδια να συλαμβανετε η μητερα τους απο την αστυνομια με υπαιτιοτητα δικη μου. Φαντασου εικονα....παγωμαρα,κλαματα,ουρλιαχτα,φοβος, αμηχανια.....οχι δεν ηθελα να το ζησουν αυτο τα παιδια. Εκτος που η συκοφαντιση πολαπλασιαζεται μετα. Η πλυση εγκεφαλου σε παιδικη ηλικια ειναι πανευκολη. Ειναι η ηλικια που οι τουρκοι παιρναν τα παιδια κ τα στρεφαν εναντιον των γονιων τους, γνωστα ως "γενιτσαροι",
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Συγνωμη, να υποψιαστω οτι αμφισβητεις ακομη οτι εχω δικιο για το σπιτι?
Ειπαμε, βγηκε το διαζυγιο, το σπιτι ειναι δικο σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
Να το ζωγραφισω κιολας?
Μου κανει τεραστια εντυπωση οτι συνεχιζετε και το συζητατε.
Μην το συνεχισουμε αλλο, γινομαστε γραφικοι. Ειπαμε, ειναι οπως το λεω. Ηθελες και της το εδωσες.

Ερώτηση «Είμαι μαμά ενός 2χρονου κοριτσιού και με τον άντρα μου αποφασίσαμε να πάρουμε διαζύγιο. Το σπίτι που μένουμε είναι του άντρα μου αλλά εκείνος έχει την οικονομική δυνατότητα να νοικιάσει άλλο. Εμένα ο δικός μου μισθός είναι πολύ μικρός και δεν μπορώ να νοικιάσω ούτε μια γκαρσονιέρα. Δεν έχουμε που να μείνουμε με τη μικρή και οι γονείς μου δεν ζούν. Άκουσα από κάποια γνωστή με παρόμοια περίπτωση ότι και εγώ και το παιδί έχουμε το δικαίωμα από τον νόμο να μείνουμε για μερικά χρόνια στο σπίτι του εάν το ζητήσω, επειδή το παιδί είναι πολύ μικρό και το σπίτι αυτό θεωρείται η έδρα του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να σας πω ακόμα ότι το σπίτι του άντρα μου αποκτήθηκε πρίν τον γάμο μας.Ευχαριστώ». Απαντάει η δικηγόρος παρ’ εφέταις, κυρία Όλγα Σαββίδου
Ρύθμιση οικογενειακής στέγης Γεγονός είναι ότι σύμφωνα με το άρθρο 1393 ΑΚ, «σε περίπτωση διακοπής της συμβίωσης των συζύγων, το δικαστήριο μπορεί, εφόσον το επιβάλλουν λόγοι επιείκειας ενόψει των ειδικών συνθηκών του καθενός από τους συζύγους και του συμφέροντος των τέκνων, να παραχωρήσει στον ένα σύζυγο την αποκλειστική χρήση ολόκληρου ή τμήματος του ακινήτου που χρησιμεύει για κύρια διαμονή των ίδιων (οικογενειακή στέγη), ανεξάρτητα από το ποιος απ` αυτούς είναι ο κύριος ή έχει απέναντι στον κύριο το δικαίωμα χρήσης του.»
Η σύμφωνα με το άρθρο 1393 του ΑΚ ρύθμιση της χρήσης της οικογενειακής στέγης, είναι προσωρινή και διαρκεί όσο και η διάσταση των συζύγων, υπόκειται δε σε αναθεώρηση, όταν το επιβάλλουν οι περιστάσεις. Η απόφαση που εκδίδεται με βάση την ως άνω διάταξη, παύει να ισχύει αυτοδικαίως, αν δεν ζητηθεί η τροποποίησή της, μετά την δι’ αμετακλήτου αποφάσεως λύση ή ακύρωση του γάμου, οπότε οι σχέσεις των συζύγων, αναφορικά με την κυριότητα, τη νομή ή τη χρήση του ακινήτου, που χρησίμευε ως οικογενειακή στέγη, διέπονται πλέον από τις γενικές διατάξεις του εμπραγμάτου και ενοχικού δικαίου.
Στην πράξη, ο γονέας που έχει την προσωρινή ή οριστική επιμέλεια του τέκνου (κατά κύριο λόγο η μητέρα) έχει τη δυνατότητα να ζητήσει με ασφαλιστικά μέτρα κατ’ αρχήν και έπειτα με κύρια αγωγή τη ρύθμιση της οικογενειακής στέγης. Βασικά κριτήρια για να διατάξει το δικαστήριο την μετοίκηση του συζύγου και την χρήση της οικογενειακής στέγης από εσάς και το παιδί μέχρι την ενηλικίωσή του ή την αλλαγή των συνθηκών, είναι η απορία της συζύγου / οι μικρότερες οικονομικές δυνατότητες από τον σύζυγο / η εκ μέρους της κυριότητα ή μη άλλης στέγης / η ανάγκη του τέκνου να διατηρήσει το ίδιο οικιακό περιβάλλον προκειμένου να μην επιβαρυνθεί ψυχολογικά από μία ενδεχόμενη μετακίνηση σε οικία κατώτερων προδιαγραφών από την οικογενειακή. Σε κάθε περίπτωση προηγούνται οι ανάγκες του τέκνου από τις ανάγκες του πατέρα. Είναι αδιάφορο για το δικαστήριο το πότε αποκτήθηκε η οικογενειακή στέγη. Ας σημειωθεί ότι η αγωγή πρέπει οπωσδήποτε να ασκηθεί όσο διαρκεί η διάσταση των συζύγων.
πηγή  
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Δεν υπεκφεύγω, ίσως δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω το χιούμορ. Την Αγία Γραφή την έχω διαβάσει τρεις φορές και την Επί του όρους Ομιλία την ξέρω σχεδόν απέξω, αντίθετα από τους κατά δήλωσή τους χριστιανούς. Όχι, δεν θα πάω στο Άγιο όρος όπως δεν θα πάω σε κάποιο νησί της άγονης γραμμής. Ακόμα έχω σεξουαλικές επιθυμίες και ειδικά στις διακοπές η λίμπιντο ανεβαίνει. Όταν δεν μου σηκώνεται, ίσως πάω κι εκεί
Η συγκριση με το νησι της αγονης γραμμης οπως και το "χιουμορ" περι σεξοτουρισμου δεν με καλυπτουν. Απο την στιγμη που εχεις "ανησυχιες" για την ερευνα των γραφών θα επρεπε λογικα να ηταν πρωτη σου προτεραιοτητα το Ορος. Αλλά προφανως μονο επιφανειακα σε νοιαζει, να διαβαζεις και να βρισκεις καμια λεκτική υπερβολή ή ανακριβεια σε ενα κειμενο 2000 ετων  για να αποσπας επιχειρηματα υπερ μιας λεπτεπίλεπτης αθεΐας που θελεις να επιδειξεις. Αν σε ενοιαζαν πραγματικα τα ζητηματα αυτα θα ησουν καθε καλοκαιρι στο Ορος. Ακομη και για να τα απορριψεις.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Η συγκριση με το νησι της αγονης γραμμης οπως και το "χιουμορ" περι σεξοτουρισμου δεν με καλυπτουν. Απο την στιγμη που εχεις "ανησυχιες" για την ερευνα των γραφών θα επρεπε λογικα να ηταν πρωτη σου προτεραιοτητα το Ορος. Αλλά προφανως μονο επιφανειακα σε νοιαζει, να διαβαζεις και να βρισκεις καμια λεκτική υπερβολή ή ανακριβεια σε ενα κειμενο 2000 ετων  για να αποσπας επιχειρηματα υπερ μιας λεπτεπίλεπτης αθεΐας που θελεις να επιδειξεις. Αν σε ενοιαζαν πραγματικα τα ζητηματα αυτα θα ησουν καθε καλοκαιρι στο Ορος. Ακομη και για να τα απορριψεις.

Υποθέτω ότι απάντησα σαφέστατα και για το ότι δεν θα πάω  Άγιο όρος όσο μου σηκώνεται, και για το ότι σύμφωνα με την απάντηση της Δικηγόρου η μητέρα μπορεί να κρατήσει ως κατοικία του σπίτι ιδιοκτησίας του πατέρα ΦΥΣΙΚΑ για το καλό του παιδιού
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
μιλας θεωρητικα για πραματα που ομως δεν εφαρμοζονται,δεν γινονται πραξη δεν ανηκουν στην πραγματικοτητα, ενω οταν υπαρχει το συμφερον διαιωνιζονται οσο δεν παει.

Η διασταση μπορει να κρατησει χρονια με διαφορες δικαιολογιες.


Τα χρηματα της διατροφης τα διαχειριζεται ο ανθρωπος που πλεον σε βλεπει εχθρικα, κ τα διαχειριζεται συμφωνα με τις δικες της προτεραιοτητες.


Αστυνομιες κ αυτοφωρα εγω δεν καλεσα ποτέ. Δεν εφτανε η κατασυκοφαντιση μου ,θα επρεπε να δουν τα παιδια να συλαμβανετε η μητερα τους απο την αστυνομια με υπαιτιοτητα δικη μου.
1) Δεν μιλαω καθολου θεωρητικα. Αλλά προφανως επειδη καποιοι τα χειριστηκατε λαθος, εχετε πεισει τον εαυτο σας οτι ετσι γινεται με ολους. Μπα.
2) Η διασταση δεν υπαρχει κανενας λογος να διαρκει χρονια. Στην διετια κανεις αγωγη διαζυγιου με αιτια την διασταση και σε πεντε μηνες εχεις αποφαση και τελειωνει το ζητημα.
3) Το πώς με βλεπει ο ανθρωπος που διαχειριζεται τα χρηματα, μού ειναι αδιαφορο. Σημασια εχει να τα δινει για τα παιδια. Αν δεν τα δινει, υπαρχουν τα δικαστηρια να το επανεξετασουμε.
4) Πολυ λαθος εκανες. Μια φορα θα γινοταν (σιγα μην την συλλαμβανανε και μπροστα στα παιδια με χειροπεδες, πολλες ταινιες βλεπεις, θα της λεγανε υπαρχει μια μηνυση περαστε απο το τμημα) και μετα θα ηταν ολα οκ. Ενω τωρα κερδισες να αποξενωθουν τα παιδια σου και να κατασυκοφαντεισαι. Απλα δεν το παλεψες, ισως δεν ηθελες να το παλεψεις ή ειχες κακους συμβουλους. Και προβαλλεις σαν αλλοθι το να μην πληγωσεις τα παιδια. Δεν υπαρχει πιο ακυρο αλλοθι. Φαντασου στα 20 να σου πει το παιδι σου "γιατι ρε πατερα δεν εφερες την αστυνομια μια φορα και σε στερηθηκα τοσα χρονια?"
 

Recueillement

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2017
Μηνύματα
33
Like
6
Πόντοι
0
MGTOW =men going to own way
Αντρες με Α κεφαλαιο
Αντρες που δεν υποκυπτουν στην νεα ταξη πραγματων, στα σαπια προτυπα, σαπια στανταρντς, στην αδικια σε καθε πτυχη της ζωης που προερχετε απο τον φεμινισμο, στην εργασια, στις σχεσεις, στην δικαιοσυνη,

ΑΝΤΡΕΣ που δεν συμβιβαζονται
ΑΝΤΡΕΣ που βαδιζουν σε εναν δικο τους δρομο


* παρακαλω τους διαχειριστες να συγχωνευτει το θεμα εφοσον ηδη υπαρχει,
Αλλιως απο το βραδυ θα αρχισω να κατεβαζω υλικο απο βιντεο συζητησεις αναλυσεις επιχειρηματα κτλ


Άντρες με Α κεφαλαιο έγραψε στο forum που υπάρχει thread με τιτλο "τι τρεχει με τις ελλεηνιδες" και ειναι γεμάτο σχολια απο ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΥΣ που πηδανε οτι επι χρημασι υπάρχει διαθεσιμη....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Ερώτηση «Είμαι μαμά ενός 2χρονου κοριτσιού και με τον άντρα μου αποφασίσαμε να πάρουμε διαζύγιο. Το σπίτι που μένουμε είναι του άντρα μου αλλά εκείνος έχει την οικονομική δυνατότητα να νοικιάσει άλλο. Εμένα ο δικός μου μισθός είναι πολύ μικρός και δεν μπορώ να νοικιάσω ούτε μια γκαρσονιέρα. Δεν έχουμε που να μείνουμε με τη μικρή και οι γονείς μου δεν ζούν. Άκουσα από κάποια γνωστή με παρόμοια περίπτωση ότι και εγώ και το παιδί έχουμε το δικαίωμα από τον νόμο να μείνουμε για μερικά χρόνια στο σπίτι του εάν το ζητήσω, επειδή το παιδί είναι πολύ μικρό και το σπίτι αυτό θεωρείται η έδρα του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να σας πω ακόμα ότι το σπίτι του άντρα μου αποκτήθηκε πρίν τον γάμο μας.Ευχαριστώ». Απαντάει η δικηγόρος παρ’ εφέταις, κυρία Όλγα Σαββίδου
Ρύθμιση οικογενειακής στέγης Γεγονός είναι ότι σύμφωνα με το άρθρο 1393 ΑΚ, «σε περίπτωση διακοπής της συμβίωσης των συζύγων, το δικαστήριο μπορεί, εφόσον το επιβάλλουν λόγοι επιείκειας ενόψει των ειδικών συνθηκών του καθενός από τους συζύγους και του συμφέροντος των τέκνων, να παραχωρήσει στον ένα σύζυγο την αποκλειστική χρήση ολόκληρου ή τμήματος του ακινήτου που χρησιμεύει για κύρια διαμονή των ίδιων (οικογενειακή στέγη), ανεξάρτητα από το ποιος απ` αυτούς είναι ο κύριος ή έχει απέναντι στον κύριο το δικαίωμα χρήσης του.»
Η σύμφωνα με το άρθρο 1393 του ΑΚ ρύθμιση της χρήσης της οικογενειακής στέγης, είναι προσωρινή και διαρκεί όσο και η διάσταση των συζύγων, υπόκειται δε σε αναθεώρηση, όταν το επιβάλλουν οι περιστάσεις. [size=20pt]Η απόφαση που εκδίδεται με βάση την ως άνω διάταξη, παύει να ισχύει αυτοδικαίως, αν δεν ζητηθεί η τροποποίησή της, μετά την δι’ αμετακλήτου αποφάσεως λύση ή ακύρωση του γάμου, οπότε οι σχέσεις των συζύγων, αναφορικά με την κυριότητα, τη νομή ή τη χρήση του ακινήτου, που χρησίμευε ως οικογενειακή στέγη, διέπονται πλέον από τις γενικές διατάξεις του εμπραγμάτου και ενοχικού δικαίου.[/size]
Στην πράξη, ο γονέας που έχει την προσωρινή ή οριστική επιμέλεια του τέκνου (κατά κύριο λόγο η μητέρα) έχει τη δυνατότητα να ζητήσει με ασφαλιστικά μέτρα κατ’ αρχήν και έπειτα με κύρια αγωγή τη ρύθμιση της οικογενειακής στέγης. Βασικά κριτήρια για να διατάξει το δικαστήριο την μετοίκηση του συζύγου και την χρήση της οικογενειακής στέγης από εσάς και το παιδί μέχρι την ενηλικίωσή του ή την αλλαγή των συνθηκών, είναι η απορία της συζύγου / οι μικρότερες οικονομικές δυνατότητες από τον σύζυγο / η εκ μέρους της κυριότητα ή μη άλλης στέγης / η ανάγκη του τέκνου να διατηρήσει το ίδιο οικιακό περιβάλλον προκειμένου να μην επιβαρυνθεί ψυχολογικά από μία ενδεχόμενη μετακίνηση σε οικία κατώτερων προδιαγραφών από την οικογενειακή. Σε κάθε περίπτωση προηγούνται οι ανάγκες του τέκνου από τις ανάγκες του πατέρα. Είναι αδιάφορο για το δικαστήριο το πότε αποκτήθηκε η οικογενειακή στέγη.
Τωρα αυτο το εβαλες για να μου πεις οτι εχω αδικο? Αφου το ιδιο με μενα λεει αυτο που εβαλες. Οσο διαρκει η διασταση. Μετα τελος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Αφου λυσαμε λοιπον το θεμα του σπιτιου μετα το διαζυγιο, να εκφρασω μια απορια.


Αυτη η κοπελα με το 2χρονο παιδι που λεει οτι εχει μικρο μισθο και δεν μπορει να νοικιασει τιποτα, οτι οι δικοι της δεν ζουν και δεν εχει πού να παει, ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ ΕΜΕΝΕ ΠΡΙΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ?

Κανονικα η δικηγορος που της απαντουσε, θα επρεπε να της πει "αφου εισαι σε τοσο αθλια κατασταση, μηπως υπαρχει φοβος να δωσει την επιμελεια το δικαστηριο στον αντρα σου? Ετσι οπως τα λες δεν ειναι προς το συμφερον του παιδιου να μεινει μαζι σου".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Άντρες με Α κεφαλαιο έγραψε στο forum που υπάρχει thread με τιτλο "τι τρεχει με τις ελλεηνιδες" και ειναι γεμάτο σχολια απο ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΥΣ που πηδανε οτι επι χρημασι υπάρχει διαθεσιμη....
Οι παντρεμενοι που πηδανε εκδιδομενες δηλαδη κατα τη γνωμη σου τι ειναι, αφου δεν ειναι Αντρες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom