Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 368K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
το ξυρισμα ναι δεν σινυσταται
αλλα ενα κουρεμα με το τριμμερ στη σκαλα 1 η 2 δεν ειναι κακο
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
φιλε, σε γαμισακια μονο με καποτα κανεις? Με ολες τις γκομενες?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
ρώτα τον ποκαχόντας.

τα κονδυλώματα μπορούν να κολλήσουν και από απλή δερματική επαφή.
κάνε υπομονή ο οργανισμός θα θέσει τον ιό μονος υπό έλεγχο.

Ναι, τα κονδυλωματα ειναι αρκετα υπουλα. Δυστυχως, και καποτα να βαλεις, πανω που πας να μπεις στο μουνακι-κωλαρακι με τον πουτσο σου, αν τριψεις σε περιοχη με εξαρση, τοτε, πακετο. Πρεπει να βρεις την κοπελα, που εκανες ακαποτο η' τριφτηκες, διοτι μπορει να το μεταδωσει σε αλλους. Επισης, μπορει να το ειχες καιρο, και να σου βγηκε τωρα, ισως λογω ψυχολογικης φασης, διοτι νομιζω συνδεεται αμεσα, κατι σαν τον ερπητα.

Κοιτα, μην ανησυχεις, τσεκαρε να δεις πιο στελεχος του ιου εχεις, και δεξου το. Ενα τεραστιο μερος του πλυθησμου εχει HPV και ειναι οκ. Απλα οταν ειναι σε εξαρση, αν σου ξαναβγει, φυσικα να αποφευγεις σεξουαλικες επαφες. Στον καθενα μπορει να συμβει, εισαι λιγο ατυχος....

Π
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Εξαρση ειναι οταν εχει τα σπυρια ο αλλος?
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Ε τοτε κολλας τον αλλον ακομα και αν δεν εχεις σπυρια? Τι διαολο ρε.

αυτοί που δεν κάνουν σπυριά κολλάνε άμα δε βάλεις καπότα, όχι με το τρίψιμο
με τρίψιμο κολλάνε αυτοί που προκαλούν σπυριά
έτσι νομίζω  :sunglasses:
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
αυτοί που δεν κάνουν σπυριά κολλάνε άμα δε βάλεις καπότα, όχι με το τρίψιμο
με τρίψιμο κολλάνε αυτοί που προκαλούν σπυριά
έτσι νομίζω  :sunglasses:

Μα μωρη σαβουρα τα κονδυλωματα δεν ειναι μονο στον πουτσο ειναι και στη γυρω περιοχη.

Ακρη δεν βγαινει παντως  :2funny:
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Μα μωρη σαβουρα τα κονδυλωματα δεν ειναι μονο στον πουτσο ειναι και στη γυρω περιοχη.

Ακρη δεν βγαινει παντως  :2funny:

ο ιός των κονδυλωμάτων έχει διάφορα... είδη? strands νομίζω στα αγγλικά
είναι πολύ πούστης ιός
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Νομιζω οτι παιζουν 9-11 στελεχη, τουλαχιστον που κολλαει η γυναικα στο μνακι
 

forelor

Νέο Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2011
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Καλημέρα παιδιά. Εδω και λίγο καιρο παρουσίασα στην βασή των γεννητικών οργάνων καποιες περιέργες ελιές οι οποίες εμφανίστηκαν μετά απο ξύρισμα της περιοχής. Στη αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν είδα οτι μεγάλωναν πηγα σε δερματολόγο η οποία μου είπε οτι δεν μοιάζουν μεν με κονδυλώματα αλλα μου έδωσε την wartec την αλοιφή για θεραπεία την οποία την δίνουν μονο σε τέτοιες περιπτώσεις. Η πλάκα είναι εδώ και πολλά χρονια δεν εχω παέι με άλλη γυναίκα πλην της συντρόφου μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιπτωση να κολήσεις αλλά να το εμφανίσεις μετα απο χρόνια? Ποσο μάλλον το ξυρισμα της περιοχής να το πυροδοτήσει?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Καλημέρα παιδιά. Εδω και λίγο καιρο παρουσίασα στην βασή των γεννητικών οργάνων καποιες περιέργες ελιές οι οποίες εμφανίστηκαν μετά απο ξύρισμα της περιοχής. Στη αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν είδα οτι μεγάλωναν πηγα σε δερματολόγο η οποία μου είπε οτι δεν μοιάζουν μεν με κονδυλώματα αλλα μου έδωσε την wartec την αλοιφή για θεραπεία την οποία την δίνουν μονο σε τέτοιες περιπτώσεις. Η πλάκα είναι εδώ και πολλά χρονια δεν εχω παέι με άλλη γυναίκα πλην της συντρόφου μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιπτωση να κολήσεις αλλά να το εμφανίσεις μετα απο χρόνια? Ποσο μάλλον το ξυρισμα της περιοχής να το πυροδοτήσει?

φιλε, απλα για να δεις ποσο μαλακες ειναι καποιοι γιατροι στην Ελλαδα, σου δινει φαρμακα, ενω δεν ξερει τι ειναι αυτο που εχεις. Σου προτεινω να πας σε αλλη γιατρο. Παντως, η πιο σιγουρη και γρηγορη μεθοδος για να δεις αν εχεις HPV (ο ιος που προκαλει τα κονδυλωματα), ειναι να κανεις μοριακο ελεγχο (PCR). Χρειαζεται να δωσεις αιμα και δυστυχως ειναι ακριβουτσικη.

Ναι, μπορει να τον κολλησεις και να το εμφανισεις μετα απο καιρο, ιδιαιτερα στους αντρες, οταν το ανοσοποιητικο σου αποδυναμωθει απο καποια ιωση, απο στρες, απο ψυχολογικες αιτιες κλπ.

το ξυρισμα, δεν γνωριζω αν προκαλει εξαρση.....

Π
 

mariakosk

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
562
Like
9
Πόντοι
6
Καλημέρα παιδιά. Εδω και λίγο καιρο παρουσίασα στην βασή των γεννητικών οργάνων καποιες περιέργες ελιές οι οποίες εμφανίστηκαν μετά απο ξύρισμα της περιοχής. Στη αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν είδα οτι μεγάλωναν πηγα σε δερματολόγο η οποία μου είπε οτι δεν μοιάζουν μεν με κονδυλώματα αλλα μου έδωσε την wartec την αλοιφή για θεραπεία την οποία την δίνουν μονο σε τέτοιες περιπτώσεις. Η πλάκα είναι εδώ και πολλά χρονια δεν εχω παέι με άλλη γυναίκα πλην της συντρόφου μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιπτωση να κολήσεις αλλά να το εμφανίσεις μετα απο χρόνια? Ποσο μάλλον το ξυρισμα της περιοχής να το πυροδοτήσει?


  Ισχυει οτι μπορει να το εμφανισεις μετα απο πολυ καιρο ακομη και αρκετα χρονια. Ο ιος των κονδυλωματων βρισκεται εφοσον τον κολησουμε στον πηρυνα των κυτταρων σε καταστολη. Αν πεσει λιγο το ανοσοποιητικο μπορει να βγει στην εξωτερικη στοιβαδα και να παραμορφωθει το κυτταρο δηλαδη να γινει κονδυλωμα. Ουσιαστικα ειναι ενας ιος που δυστυχως παραμενει για παντα στον οργανισμο μας
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Σημερινό από το CNN, ο δημοσιογράφος μάλιστα είναι ο ίδιος γιατρός και από τους φημισμένους:


Διαβαζω το επιστημονικο αρθρο απο το οποιο πηραν τις πληροφοριες τους και θα δωσω στοιχεια. Επισης, θα κανω upload και το pdf αν μπορεσω να το διαβασουν οσοι ενδιαφερονται....

Π
 

yannisrock

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
224
Like
0
Πόντοι
1
Διαβαζω το επιστημονικο αρθρο απο το οποιο πηραν τις πληροφοριες τους και θα δωσω στοιχεια. Επισης, θα κανω upload και το pdf αν μπορεσω να το διαβασουν οσοι ενδιαφερονται....

Π

Έχει την έρευνα που έγινε πρόσφατα για άτομα που έπασχαν από καρκίνο στο φάρυγγα? Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) είχαν τον ιό hpv...Κατά πάσα πιθανότητα από ελεύθερο στοματικό (αν και δύσκολο είναι δυνατό και έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά μετάδοσης του ιού κατ'αυτόν τον τρόπο)
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
οκ, λοιπον, διαβασα το αρθρο και εχω να πω τα εξης:

Υπαρχει πιθανοτητα να ισχυει αυτο που λενε αλλα θα δωσω καποια βασικα στατιστικα για να εξηγησω λιγο την λογικη της αναλυσης

"Oral HPV infections were detected in 4.8% (95% CI, 2.8%–7.7%) of outpatient controls". Αυτο βγηκε απο 332 ατομα που χρησιμοποιηθηκαν σαν control, δηλαδη δεν ειχαν oral cancer και η μεση ηλικια τους ηταν  περιπου 50 ετων. Το ποσοστο αυτο δειχνει οτι ειχαν προσβληθει απο τον ιο αλλα δεν ειχαν σημαδια οτι προκαλεσε καποια ανωμαλια μεχρι στιγμης. Απο αυτο συγκρατω οτι 4.8% ειναι το baseline ποσοστο.

"The prevalence of oral HPV infection in college-aged men was 2.9% (95% CI, 1.1%–6.1%)". Αυτο βγηκε απο 210 ατομα, ηλικιας μεχρι 23 ετων. Τωρα, σε αυτα στοιχεια αμα τα σπασεις σε ηλικιακες ομαδες, βρηκανε οτι οσο μεγαλωνεις, επειδη γαμας πιο πολυ, εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τσιμπησεις τον ιο στο λαιμο. Αυτο ειναι στατιστικο κολπακι, διοτι συγκρινεις εναν 23 χρονων με καποιον 50 χρονων που εχουν ζησει διαφορετικες καταστασεις. Δυστυχως, δεν μπορεις να συγκρινεις ετσι. Το σωστο θα ηταν να μονιτοραρουν αυτον απο τα 20 μεχρι τα 50 και να δουν αν εχει αναπτυξει κατι. Επειδη, προφανως αυτο δε γινεται, συγκρινουν δυο διαφορετικους ανθρωπους. Κατ'εμε δεν ειναι αποδεκτο, εκτος και αν εχουν 2-3 χιλιαδες ατομα σε καθε γκρουπ. Τωρα, με 200 περιπου σε καθε γκρουπ ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπερασμα.

"Associations between oral HPV and recent sexual behaviors (i.e., those occurring in the previous 12 months) were also investigated. In univariate analysis, oral HPV infection was more strongly associated with the number of recent oral sex (P=.046, for trend) and open-mouthed kissing (P=.023, for trend)". Δηλαδη αυτο, λεει οτι το φιλι με γλωσσα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να κολλησεις HPV παρα με oral sex (διοτι το p=.046 ειναι μεγαλυτερο απο p=.023. Οσο πιο μεγαλο το p, τοσο μικροτερη η πιθανοτητα). Αυτο, παρολο που ειναι ενδιαφερον, δυστυχως πρεπει να οδηγησει στο γεγονος οτι απο τους τυπους του HPV που υπαρχουν μπορει καποιοι να ειναι συγκεκριμενοι για τη στοματικη κοιλοτητα και ισως το oral sex να μην εχει καμμια σχεση αλλα ισως το φιλι να ειναι πιο ευκολος τροπος μεταδωσης. Και παλι, ειναι πολυ δυσκολο να τσεκαριστει, διοτι αντε να θυμασαι τωρα στο πανεπιστημιο με ποιον κανεις γλωσσοφιλα ετσι κωλοτρυπιδα που γινεσαι....τελοσπαντων.....

Μεχρι στιγμης, δεν με εχει πεισει οτι ειναι οντως ετσι, διοτι:

Τσεκαρανε μοναχα ενα μικρο αριθμο ατομων 332 και 210 αντιστοιχα και ουσιαστικα δεν βρηκαν οτι to oral sex εχει να κανει με τον τροπο μεταδωσης, διοτι το φιλι δεν θεωρειται oral sex και ομως εδειξε οτι υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να μεταδωθει ετσι ο ιος αυτος.

Στην βιβλιογραφια τους παραθετουν ενα αλλο αρθρο το οποιο δειχνει οτι το oral sex δεν εχει να κανει με την μεταδωση του ιου διοτι δειχνει οτι ατομα που δεν ειχαν ποτε κανει oral sex ειχαν κολλησει HPV σε μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτους που εκαναν oral sex. Μαλιστα, απο αυτους που ειχαν 0-1 εραστες/ερωμενες, 14% ειχε HPV, ενω αυτοι που ειχαν παραπανω απο 2, μονο το 4% ειχε HPV. Επισης, αυτοι που ειχαν συνολικα 0-5 παρτενερ στη ζωη τους, το 12% ειχε HPV, ενω αυτοι που ειχαν απο 6 και πανω παρτενερ, το 6% ειχε HPV.

Οποιος θελει, μπορω να του παραθεσω τα επιστημονικα αρθρα. Η αποψη μου, για οποιον ενδιαφερεται, ειναι οτι o HPV μπορει να μεταδωθει με στοματικο σεξ και φιλι, αλλα σε παρα πολυ μικρο ποσοστο που στατιστικα, θα ηθελα να δω πιο πανω απο 2,000 ατομα που πρεπει να μονιτωραρονται για 10 χρονια τουλαχιστον. Ο λογος ειναι οτι ο ιος αυτος μπορει να κολλησει με αρκετους τροπους και ειναι δυσκολο να απομονωσεις το oral sex. Απ'οτι βλεπω ειναι αρκετα αδυναμα τα στοιχεια και αδυνατουν να συσχετισουν oral sex με HPV επιμολυνση στο λαιμο.

Π
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom