Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 368K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

johnm650

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
112
Like
44
Πόντοι
1
Τύπε γάμα τα με κεφαλαία γράμματα!! Πολύ βοθροκατάσταση εκεί!!!
 

johnm650

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
112
Like
44
Πόντοι
1
Το στιγμιότυπο που μπάζουν την μπατονέτα στην ουρήθρα του τυπά, μου έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο! Το ντοκυμαντέρ πέτυχε τον σκοπό του με απόλυτη επιτυχία!!!
 

Blackdove

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
49
Πόντοι
16
Το στιγμιότυπο που μπάζουν την μπατονέτα στην ουρήθρα του τυπά, μου έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο! Το ντοκυμαντέρ πέτυχε τον σκοπό του με απόλυτη επιτυχία!!!


Έχω δει στιγμιότυπα δε τολμώ να δώ το σκηνικό που λές!!πόνεσα μόνο που το διάβασε τύπε άουτςςς  :headbang: :headbang:
 

tolisfinos7

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Παιδιά καλησπέρα.

Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;
 

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
Παιδιά καλησπέρα.

Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;

Τίποτα δεν θα κάνεις. Ένα σημαντικό ποσοστό του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού (~30-40%) είναι φορέας όπως και εσύ. Αυτοί που εμφανίζουν τελικά κονδυλώματα είναι ένα πολύ-πολύ μικρό ποσοστό αυτού του 30-40%.

Γενικά μιλώντας, ήταν λάθος σου που έκανες το DNA τεστ γιατί δεν κέρδισες κάτι. Κάθε δερματολόγος που σέβεται τον όρκο που έδωσε το ίδιο θα σού έλεγε (ότι δηλ. το DNA τεστ για τον HPV δεν έχει νόημα). Αυτά που σου λέω μου τα έχει πει δερματολόγος γιατί κι εγώ κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, σκεφτόμουν να κάνω το τεστ. Όμως ο γιατρός με απέτρεψε με τα επιχειρήματα που ανέφερα παραπάνω.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
Παιδιά καλησπέρα.

Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;
Να βαζεις καπότα ρε ΤΥΦΩΝΑ για να μην εξαπλωσεις τον ιο.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
Τίποτα δεν θα κάνεις. Ένα σημαντικό ποσοστό του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού (~30-40%) είναι φορέας όπως και εσύ. Αυτοί που εμφανίζουν τελικά κονδυλώματα είναι ένα πολύ-πολύ μικρό ποσοστό αυτού του 30-40%.

Γενικά μιλώντας, ήταν λάθος σου που έκανες το DNA τεστ γιατί δεν κέρδισες κάτι. Κάθε δερματολόγος που σέβεται τον όρκο που έδωσε το ίδιο θα σού έλεγε (ότι δηλ. το DNA τεστ για τον HPV δεν έχει νόημα). Αυτά που σου λέω μου τα έχει πει δερματολόγος γιατί κι εγώ κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, σκεφτόμουν να κάνω το τεστ. Όμως ο γιατρός με απέτρεψε με τα επιχειρήματα που ανέφερα παραπάνω.
Γιατι ηταν λαθος που εκανε το τεστ φιλτατε;τωρα ξερει οτι ειναι φορεας,αρα θα περνει τις προφυλαξεις του ωστε να μην κολλησει αλλους κι επισης αν μεγαλώνοντας νοιωσει καποια συμπτωματα οπως π.χ δυσκολια στο κατουρημα κ.λ.π θα ειναι υποψιασμενος για πιθανες αλλοιωσεις στον προστατη εν προκειμενω και θα παει κατευθειαν στο γιατρο να τον ελεγξει μηπως εχει ξεκινησει καρκινος κ.λ.π.
Η γνωση και η προληψη σωζουν ζωες(και ψολές).Υγιαίνεται... :hi:
 

tolisfinos7

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Τίποτα δεν θα κάνεις. Ένα σημαντικό ποσοστό του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού (~30-40%) είναι φορέας όπως και εσύ. Αυτοί που εμφανίζουν τελικά κονδυλώματα είναι ένα πολύ-πολύ μικρό ποσοστό αυτού του 30-40%.

Γενικά μιλώντας, ήταν λάθος σου που έκανες το DNA τεστ γιατί δεν κέρδισες κάτι. Κάθε δερματολόγος που σέβεται τον όρκο που έδωσε το ίδιο θα σού έλεγε (ότι δηλ. το DNA τεστ για τον HPV δεν έχει νόημα). Αυτά που σου λέω μου τα έχει πει δερματολόγος γιατί κι εγώ κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, σκεφτόμουν να κάνω το τεστ. Όμως ο γιατρός με απέτρεψε με τα επιχειρήματα που ανέφερα παραπάνω.

Μα πως δεν εχει νοημα...τωρα σιγουρα εχω κολλησει και την κοπελα μου εφοσον κανουμε ελευθερα ερωτα τα τελευταια χρονια. Γι αυτην δεν ειναι επικινδυνο;

Τα παπ της βγαινουν αρνητικα αλλα στο τελευταιο ο γιατρος της εκανε και κολποσκοπηση και ειπε οτι ενδεχομενως να βλεπει κονδυλωμα αλλα θα περιμενει και το παπ. Το παπ οπως ειπα βγηκε αρνητικο αλλα εμενα επειδη με ζωσανε τα φιδια εκανα το dna test. Βγηκα θετικος αρα φανταζομαι και η συμβια θα χει το ιδιο...και απ οτι βλεπω οι 16 κ 45 ειναι καρκινογονοι...

Πρεπει οπωσδηποτε να κανει και αυτη dna τεστ πλεον και να δουμε τι θα πουν οι γιατροι.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.885
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
Παιδιά καλησπέρα.

Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;

ηταν ο ντοκτορ απολυτος καλος σ'αυτα αλλα τον χασαμε ξαφνικα  :priest:
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.133
Κριτικές
166
Like
26.959
Πόντοι
34.538
Παιδιά καλησπέρα.

Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;
Το γιατρο να ρωτησεις,τι πηγες?

Εκεινος ξερει...
 

tolisfinos7

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Το γιατρο να ρωτησεις,τι πηγες?

Εκεινος ξερει...

Σε εξεταστικο κεντρο πηγα. Δεν ειχε γιατρο και απλα μου πανε να μην ασχοληθω εφοσον δεν εχω εμφανη σημαδια.

Η κοπελα μου ομως θα παει με τα αποτελεσματα του dna τεστ στον γυναικολογο της να δουμε τι θα γινει.
Απλα ρωταω μερικες πληροφοριες απο καναν ομοιοπαθη.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
Μα πως δεν εχει νοημα...τωρα σιγουρα εχω κολλησει και την κοπελα μου εφοσον κανουμε ελευθερα ερωτα τα τελευταια χρονια. Γι αυτην δεν ειναι επικινδυνο;

Τα παπ της βγαινουν αρνητικα αλλα στο τελευταιο ο γιατρος της εκανε και κολποσκοπηση και ειπε οτι ενδεχομενως να βλεπει κονδυλωμα αλλα θα περιμενει και το παπ. Το παπ οπως ειπα βγηκε αρνητικο αλλα εμενα επειδη με ζωσανε τα φιδια εκανα το dna test. Βγηκα θετικος αρα φανταζομαι και η συμβια θα χει το ιδιο...και απ οτι βλεπω οι 16 κ 45 ειναι καρκινογονοι...

Πρεπει οπωσδηποτε να κανει και αυτη dna τεστ πλεον και να δουμε τι θα πουν οι γιατροι.
Δυστυχώς αν εχει κολλήσει τον ιο,εχει αυξημενες πιθανοτητες να αναπτυξει καρκινο στα γεννητικα της οργανα αργότερα.Θα πρεπει πωςδηποτε να κανει pap test καθε χρονο.Αν είσαστε μικροι ηλικιακά,και γουσταρετε να κανετε οικογενεια,ξεκινηστε τον προγραμματισμο σας.Ποτέ δεν ξερεις τι επιφυλλασει το μελλον...Αν παλι ειναι σουπερ τυχερη και δεν εχει κολλήσει,υπαρχει εμβόλιο.
 

victoria2419

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2015
Μηνύματα
321
Like
9
Πόντοι
1
Δυστυχώς αν εχει κολλήσει τον ιο,εχει αυξημενες πιθανοτητες να αναπτυξει καρκινο στα γεννητικα της οργανα αργότερα.Θα πρεπει πωςδηποτε να κανει pap test καθε χρονο.Αν είσαστε μικροι ηλικιακά,και γουσταρετε να κανετε οικογενεια,ξεκινηστε τον προγραμματισμο σας.Ποτέ δεν ξερεις τι επιφυλλασει το μελλον...Αν παλι ειναι σουπερ τυχερη και δεν εχει κολλήσει,υπαρχει εμβόλιο.

Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα αλλά τα κονδυλώματα δεν σχετίζονται απαραιτήτως με καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Και για τα δύο κύριος αιτιολογικός παράγοντας είναι η λοίμωξη από τον HPV ιο. Ωστόσο τα κονδυλώματα προκαλούνται κυρίως από τα στελέχη 5 και 11 και ο καρκίνος τραχήλου μήτρας από τα στελέχη 16 και 18. Για τα στελέχη αυτά γίνεται και εμβόλιο (αν και πριν από 2 χρόνια βγήκε και το οκταδύναμο που προσφέρει επιπρόσθετη κάλυψη). Το 90% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού έχει έρθει σε επαφή με κάποιο στέλεχος της λοίμωξης. Στο 90% των περιπτώσεων το ανοσοποιητικό καταπολεμά την λοίμωξη. Τα κονδυλώματα είναι εξαιρετικά καλοήθη (δεν έχουν πιθανότητα κακοήθους εξαλλαγής και για καλό αισθητικά αποτέλεσμα καταστρέφονται με ηλεκτροδιαθερμία ή laser ή κρυοπηξία που δεν χρησιμοποιείται πλέον). Για να εξελειχθεί ο καρκίνος του τραχήλου μήτρας χρειάζονται χρόνια. Ξεκινά αρχικά η βλάβη ως Squammus Intraepithelial Lession (ενδο-επιθηλιακή νεοπλασία) και σταδιακά αφού διασπάσει την Βασική Μεμβράνη γίνεται διηθητικό καρκίνωμα. Σε πρώιμο στάδιο κάνουμε κωνοειδή εκτομή του τραχήλου (αν άτοκη η γυναίκα σε χαμηλό βάθος για να μπορέσει να κυοφορήσει και να μην έχει σημαντική ανεπάρκεια τραχήλου. <3 Μαιευτήρας - Γυναικολόγος θα γίνω. Αν έχει κανείς απορία μου λέει.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
Παιδιά καλησπέρα.

[size=10pt]Εκανα τεστ hpv dna και είμαι φορεας του ιού χωρίς να έχω εκδηλώσει κονδυλώματα. Εχω τους τύπους 16 και 45.[/size]
Ερώτηση. Τι κάνω τώρα;
Ο συμπολεμιστης ο πετραν ειπε τι ακριβώς του συμβαινει,ειναι νομιζω ξεκάθαρο.Μακάρι να μην εχει κολλήσει η κοπέλα...
Υ.Γ:Γιατρε μου θα ηθελα να κλεισω ενα ραντεβου μαζι σας,για καποιες αποριες που εχω,οταν ερθω στην Αθήνα.Υπάρχει αυτη η δυνατοτητα;Αν ναι στειλτε μου σε π.μ το τηλεφωνο σας να κανονισουμε,να μην σας πρηζω απο δω.
 

victoria2419

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2015
Μηνύματα
321
Like
9
Πόντοι
1
Ο συμπολεμιστης ο πετραν ειπε τι ακριβώς του συμβαινει,ειναι νομιζω ξεκάθαρο.Μακάρι να μην εχει κολλήσει η κοπέλα...
Υ.Γ:Γιατρε μου θα ηθελα να κλεισω ενα ραντεβου μαζι σας,για καποιες αποριες που εχω,οταν ερθω στην Αθήνα.Υπάρχει αυτη η δυνατοτητα;Αν ναι στειλτε μου σε π.μ το τηλεφωνο σας να κανονισουμε,να μην σας πρηζω απο δω.

Καθηγητής μου έλεγε ότι σε σεξουαλικά ενεργό άτομο, το τεστ για ανίχνευση του dna του HPV έχει μικρή διαγνωστική και προγνωστική αξία. Ο γυναικολόγος της θα της συστήσει να εμβολιαστεί (αν δεν έχει ήδη και είναι νέα <26 ετών) και θα κάνει κολποσκόπηση (παρατήρηση υπό μεγένθυνση, διάλυμα οξικού οξέος και χρώση τραχήλου με lugol για ανίχνευση ύποπτων περιοχών από τις οποίες ίσως λάβει βιοψίες). Αν δεν υπάρχουν βλάβες, ετήσιο τεστ pap.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
Καθηγητής μου έλεγε ότι σε σεξουαλικά ενεργό άτομο, το τεστ για ανίχνευση του dna του HPV έχει μικρή διαγνωστική και προγνωστική αξία. Ο γυναικολόγος της θα της συστήσει να εμβολιαστεί (αν δεν έχει ήδη και είναι νέα <26 ετών) και θα κάνει κολποσκόπηση (παρατήρηση υπό μεγένθυνση, διάλυμα οξικού οξέος και χρώση τραχήλου με lugol για ανίχνευση ύποπτων περιοχών από τις οποίες ίσως λάβει βιοψίες). Αν δεν υπάρχουν βλάβες, ετήσιο τεστ pap.
Σωστά...αλλα εγω ηθελα να σε ρωτησω για ενα περιστατικο επιλόχειας καταθλιψης,το οποίο ειναι off topic και θα ηθελα να το συζητησουμε καπου αλλού.
 

victoria2419

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2015
Μηνύματα
321
Like
9
Πόντοι
1
Σωστά...αλλα εγω ηθελα να σε ρωτησω για ενα περιστατικο επιλόχειας καταθλιψης,το οποίο ειναι off topic και θα ηθελα να το συζητησουμε καπου αλλού.

Εννοείται. Στείλε pm. (Η ψυχιατρική είναι η δεύτερη αγαπημένη μου ειδικότητα).
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.680
Like
2.357
Πόντοι
456
Καθηγητής μου έλεγε ότι σε σεξουαλικά ενεργό άτομο, το τεστ για ανίχνευση του dna του HPV έχει μικρή διαγνωστική και προγνωστική αξία. Ο γυναικολόγος της θα της συστήσει να εμβολιαστεί (αν δεν έχει ήδη και είναι νέα <26 ετών) και θα κάνει κολποσκόπηση (παρατήρηση υπό μεγένθυνση, διάλυμα οξικού οξέος και χρώση τραχήλου με lugol για ανίχνευση ύποπτων περιοχών από τις οποίες ίσως λάβει βιοψίες). Αν δεν υπάρχουν βλάβες, ετήσιο τεστ pap.

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ!  :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom