Νέα

Καλύτερος παίκτης μπάσκετ όλων των εποχών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ποιον θεωρειτε ως καλυτερο;

  • Ματζικ τζονσον

    Ψήφοι: 20 10,5%
  • Μαικλ τζορνταν

    Ψήφοι: 141 74,2%
  • Λαρι μπερντ

    Ψήφοι: 9 4,7%
  • Τζουλιους ερβινγκ

    Ψήφοι: 4 2,1%
  • Ντραζεν πετροβιτς

    Ψήφοι: 4 2,1%
  • Καριμ αμπντουλ τζαμπαρ

    Ψήφοι: 3 1,6%
  • Αρβιντας σαμπονις

    Ψήφοι: 1 0,5%
  • Νικος γκαλης

    Ψήφοι: 28 14,7%
  • Παναγιωτης γιαννακης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σακιλ ο νιλ

    Ψήφοι: 1 0,5%
  • Nτορον τζαμσι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ουιλτ τσαμπερλειν

    Ψήφοι: 5 2,6%
  • Βλαντε ντιβατς

    Ψήφοι: 1 0,5%
  • Οσκαρ σμιτ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Οσκαρ ρομπερτσον

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ντινο ρατζα

    Ψήφοι: 1 0,5%
  • Τονι κουκοτς

    Ψήφοι: 2 1,1%
  • Παναγιωτης φασουλας

    Ψήφοι: 2 1,1%
  • Σαν επιφανιο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χακιμ ολαζον

    Ψήφοι: 3 1,6%
  • Ντομινικ ουιλκινς

    Ψήφοι: 5 2,6%
  • Σεργκει μπελοφ

    Ψήφοι: 2 1,1%
  • Τζον στοκτον

    Ψήφοι: 2 1,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    190

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
776
Κριτικές
1
Like
3.543
Πόντοι
446
για το μουσειο; έχει φθηνές πτήσεις για Ζαγκρεμπ με Aegean, αλλά μη νομίζεις δεν αξίζει το μουσείο. μόνο το άγαλμα απ εξω
Άμα σου πω ιστορία με Drazen και μ' ένα φιλαράκι, θα πεις "δεν γίνονται αυτά" ...
 

HollywoodInRosa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.225
Κριτικές
1
Like
3.393
Πόντοι
456
Χρησταρας...πήγε να καρφώσει στη μούρη του σακιλ... και πηδηξαν μαζί σακιλ κεμπ και τον γκρέμισαν κανονικά...και μόνο που το επιχείρησε αξίζει μνείας...
Θαντερ εγώ πιστεύω κ να έπαιζε ο τσεκος στον ημιτελικό δε νομίζω να άλλαζε κάτι...4 στα 4 τρίποντα φάγαμε από τον ιακοπινι...

μεσα ημουνα στο ΣΕΦ α ρε κερατα Ιακοπινι εκλεψες την κουπα απο την μεγαλυτερη ομαδαρα ολων των εποχων ! Φασουλας Μπαρλοου Κλιφ Λεβινγκστον Πρελεβιτς Κορφας
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.287
Like
2.326
Πόντοι
456
Ναι έχεις δίκιο εγώ έκανα λαθος φίλε σόουλ .Άλλος παιχταράς ο Τέρνερ στον Πανιώνιο .Εγώ πιστεύω ότι έκάνε φάουλ σε αυτήν την φάση και μάλιστα με το σώμα (δεν τον είδαν οι διαιτητές ).Ο πανιωνιος τότε είχε ομαδάρα .Να είσαι καλά .
Ειχα την τυχη να δω απο κοντα αν και μικρος τοτε την ομαδα που ειχαμε, σε καθε αγωνα εντος με τον πατερα μου.Αναπολω τους παιχτες που περασαν απο την ομαδα και ποτε δεν ξεχνω τον αγωνα που χτυπησε ο αειμνηστος μπομπαν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Χρησταρας...πήγε να καρφώσει στη μούρη του σακιλ... και πηδηξαν μαζί σακιλ κεμπ και τον γκρέμισαν κανονικά...και μόνο που το επιχείρησε αξίζει μνείας...
Θαντερ εγώ πιστεύω κ να έπαιζε ο τσεκος στον ημιτελικό δε νομίζω να άλλαζε κάτι...4 στα 4 τρίποντα φάγαμε από τον ιακοπινι...
Τα τρίποντα τα φάγατε από Ιακοπίνι κ Ραγκάτσι (το τελευταίο), αλλά η μεγάλη ζημιά έγινε από τον Ρουσκόνι. Αν θυμάμαι καλά σας έβαλε 25 ποντους. Ήμουν μέσα στο ΣΕΦ και ήταν φανερό ότι ο Φασουλας δεν είχε τον όγκο κ τη δύναμη να τον αντιμετωπίσει, κ ο Ιβκοβιτς με τα γνωστά κολλήματα του δεν έβαλε πάνω του τον Λέβινγκστον.
Τα υπόλοιπα είναι ιστορία…
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.062
Κριτικές
9
Like
13.033
Πόντοι
3.836
Πετρόπουλος ο Νουρέγιεφ του ελληνικού μπάσκετ επειδή ήταν πολύ καλός στο διείσδυση. Ο Γκάλης όμως ήταν ανώτερος. Ερχόμενος ο Γκάλης το 1980 στην Ελλάδα είχε συμπαίκτες και αντιπάλους κάτι κατσαπλιάδες. Δεν τους έβλεπε καν. Ούτε στη φυσική κατάσταση τον έφταναν, ούτε στην ατομική τεχνική, ούτε στον επαγγελματισμό. Εξαιτίας του ανέβηκαν επιπεδο.

Την αξία του ο Γκάλης την έδειξε όταν έπαιζε στα ευρωπαϊκά παιχνίδια με μεγάλες ομάδες και στην Εθνική Ελλάδας. Εκει υποκλίθηκε όλη η Ευρώπη. Ίσως αν ήταν Ισπανός ή Ιταλός να μην έβαζε 30 πόντους /αγώνα σίγουρα όμως θα ξεχώριζε.

Η δεκαετία του 1990 ήταν η καλύτερη για την Α1 στην Ελλάδα. Μπήκε ο Κόκαλης στο μπάσκετ ,μπήκαν μεγάλοι επενδυτές και άρχισαν να έρχονται οι μεγάλες φίρμες. Γουίλκινς ,Μπλάκμαν, Λέβιγκστον, Έντι Τζόνσον, Σκοτ Σκάιλς είχαν έρθει απευθείας απο το ΝΒΑ. Ο Νόρρις του Περιστερίου μετά από μεγάλη πορεία με τη Μπαρτσελόνα, Πάσπαλι, Βράνκοβιτς, Καρνισόβας, Βολκόφ, Μπαζάρεβιτς ήδη καταξιωμένοι πριν έρθουν Ελλάδα.

Και έτσι ήρθαν οι κούπες, πήγαν πολλά παιδιά στις ακαδημίες ,βγήκαν πολλά ταλέντα εγχώρια που έκαναν πορείες ,πήραμε μετάλλια με τις μικρές Εθνικές, πήραμε κούπες με συλλόγους. Και μετά ήρθε η πτώση σταδιακά. Ούτε ακριβές μεταγραφές, ούτε μετάλλια στην Εθνική ,ούτε ταλέντα. Και ο Αντετοκούμπο 19 χρονών πήγε στην Αμερική έχοντας παίξει μέχρι τότε στον Φιλαθλητικό Ζωγράφου και σε καμία Εθνική πριν την ανδρών.

Έτσι είναι αυτά.
 

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
μεσα ημουνα στο ΣΕΦ α ρε κερατα Ιακοπινι εκλεψες την κουπα απο την μεγαλυτερη ομαδαρα ολων των εποχων ! Φασουλας Μπαρλοου Κλιφ Λεβινγκστον Πρελεβιτς Κορφας
Η Γάνδη ήταν η πολύ πικρή ήττα. Το παιχνίδι το "πούλησε" ο Φασούλας με εκείνη την λάθος πάσα.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Πετρόπουλος ο Νουρέγιεφ του ελληνικού μπάσκετ επειδή ήταν πολύ καλός στο διείσδυση. Ο Γκάλης όμως ήταν ανώτερος. Ερχόμενος ο Γκάλης το 1980 στην Ελλάδα είχε συμπαίκτες και αντιπάλους κάτι κατσαπλιάδες. Δεν τους έβλεπε καν. Ούτε στη φυσική κατάσταση τον έφταναν, ούτε στην ατομική τεχνική, ούτε στον επαγγελματισμό. Εξαιτίας του ανέβηκαν επιπεδο.

Την αξία του ο Γκάλης την έδειξε όταν έπαιζε στα ευρωπαϊκά παιχνίδια με μεγάλες ομάδες και στην Εθνική Ελλάδας. Εκει υποκλίθηκε όλη η Ευρώπη. Ίσως αν ήταν Ισπανός ή Ιταλός να μην έβαζε 30 πόντους /αγώνα σίγουρα όμως θα ξεχώριζε.

Η δεκαετία του 1990 ήταν η καλύτερη για την Α1 στην Ελλάδα. Μπήκε ο Κόκαλης στο μπάσκετ ,μπήκαν μεγάλοι επενδυτές και άρχισαν να έρχονται οι μεγάλες φίρμες. Γουίλκινς ,Μπλάκμαν, Λέβιγκστον, Έντι Τζόνσον, Σκοτ Σκάιλς είχαν έρθει απευθείας απο το ΝΒΑ. Ο Νόρρις του Περιστερίου μετά από μεγάλη πορεία με τη Μπαρτσελόνα, Πάσπαλι, Βράνκοβιτς, Καρνισόβας, Βολκόφ, Μπαζάρεβιτς ήδη καταξιωμένοι πριν έρθουν Ελλάδα.

Και έτσι ήρθαν οι κούπες, πήγαν πολλά παιδιά στις ακαδημίες ,βγήκαν πολλά ταλέντα εγχώρια που έκαναν πορείες ,πήραμε μετάλλια με τις μικρές Εθνικές, πήραμε κούπες με συλλόγους. Και μετά ήρθε η πτώση σταδιακά. Ούτε ακριβές μεταγραφές, ούτε μετάλλια στην Εθνική ,ούτε ταλέντα. Και ο Αντετοκούμπο 19 χρονών πήγε στην Αμερική έχοντας παίξει μέχρι τότε στον Φιλαθλητικό Ζωγράφου και σε καμία Εθνική πριν την ανδρών.

Έτσι είναι αυτά.

Επειδή πέσανε τα λεφτά όπως είπες έγινε κάτι. Γιατί οι Έλληνες όσοι κάνανε πορεία, συνέβη με ξε΄νους προπονητές και τους μισούς συμπαίχτες ξε΄νους ... αμιγώς ελληνική σύνθεση δεν θα σήκωνε σχεδόν τίποτα πέρα από το παλιό της ΑΕΚ έτσι όπως εξελίχθηκε το ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Συν το ότι ήρθε ο Γκάλης το οφείλουμε στον θεό που κοιμήθηκε και τραυματίστηκε τότε, που δεν ήταν και κανα τρελό draft και τελικά αντί να παίξει ΝΒΑ ήρθε εδώ. Αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα στην ΑΕΚ του '68
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

dimchair

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
786
Like
1.171
Πόντοι
206
Για ελληνικά δεδομένα τι ζήσης και σλουκας ρε, τριτοδεύτεροι όλοι... Γκάλης και μετά οι υπόλοιποι...
Διαμαντίδης μετά από αυτόν ίσως ...

Ποιος θυμάται Antonio Davis? Ηρθε στον Παναθηναϊκό (α ρε Γιαννακόπουλοι...) αρχές του 90 πολύ θεαματικός παίχτης και κορυφαίος ριμπάουντερ.....

Δυο χρόνια μετά έκανε παπάδες στο nba... 15 πόντους σε κάθε παιχνίδι με 10 ριμπάουντ μέσο όρο κάθε χρόνο....


Μποντιρόγκα επίσης μεγάλος παίχτης, αυτό το αργό στυλ που έπαιρνε όλες τις φάσεις μόνος του δεν υπάρχει πουθενά πλέον. Στην ιστορία έμεινε και η τρίπλα του στον Καρμέλο Αντονι το 2002 στο μουντομπάσκετ.... Τους ειχε κανει χαζούς σε εκείνο το μουντομπασκετ τους αμερικάνους μεσα στο σπίτι τους....
 
Τελευταία τροποποίηση:

dimchair

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
786
Like
1.171
Πόντοι
206
Φίλε ντιμ τσεαρ που τον θυμήθηκες τον ΣταυΡακόπουλο καλπς παίχτης επαιξε στους Αμπελοκήπους και μετά πήγε στην μεγάλη ομάδα του Παναθηναϊκού και κατέκτησε την Ευρωλίγκα στο Παρίσι .Τρομερός σουτέρ στα τρίποντα (δεν έχανε τρίποντο ).Φοβερές εποχές τότε στο ελληνικό μπάσκετ .
Στο εξοχικό μου έχω περιοδικό τρίποντο με εξώφυλλο Τζανή Σταυρακόπουλο... Νομίζω είχα ( ή μάλλον εχω) και αφίσα του...
 
Τελευταία τροποποίηση:

atapos21

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Νοε 2021
Μηνύματα
809
Like
6.166
Πόντοι
1.046
Μποντιρόγκα επίσης μεγάλος παίχτης, αυτό το αργό στυλ που έπαιρνε όλες τις φάσεις μόνος του δεν υπάρχει πουθενά πλέον. Στην ιστορία έμεινε και η τρίπλα του στον Καρμέλο Αντονι το 2002 στο μουντομπάσκετ.... Τους ειχε κανει χαζούς σε εκείνο το μουντομπασκετ τους αμερικάνους μεσα στο σπίτι τους....
αυτο με καρμελο εγινε στους ολυμπιακούςστην Αθήνα το 2004..όπου και πάτωσε η Σερβία..μέχρι το 2002 που κατέβαιναν όλοι οι παιχταράδες πάντα 1 βγαίναν.. μόνο την Αμερική δεν μπορούσαν να κερδίσουν κ δε μιλάω Γ το συνονθύλευμα που κατέβασαν το 2002 οι Αμερικανοί..
οι Ισπανοί εδώ κ μια 20ετια είχαν ομάδα με σταρ και σάρωσαν τα πάντα.. μόνο το περσινό ήταν έκπληξη..
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.142
Κριτικές
8
Like
32.313
Πόντοι
6.536

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.142
Κριτικές
8
Like
32.313
Πόντοι
6.536
Για ένα ματς τον θέλαμε,για να μαρκάρει τον Ρουσκόνι στον ημιτελικό με την Benetton Treviso στον ημιτελικό του '93.Και για τον τελικό με τον Σαμπόνις,όπως μου θύμισε το άρθρο.Και πήγε το ζωντοβόλο και τράκαρε πριν από το final four.The rest is history,sad history for us


Εν μέρει έχεις δίκιο.Όμως ήταν χειρότερος από τον μέσο όρο της εποχής.Παίζουν ρόλο βέβαια και οι επιλογές του,που δεν ήθελε να αφήσει την ομάδα της καρδιάς του και το έκανε όταν ήδη ήταν αργά.Που είσαι ρε ιστορικέ Πανιώνιε,πώς κατάντησες έτσι τώρα!Ή μάλλον,πώς σε κατάντησαν τα λαμόγια!
Θα το είχες πάρει τότε....
Και ας έβαζε όσα ήθελε ο Ραγκάτσι και ο Ιακοπίνι.....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.142
Κριτικές
8
Like
32.313
Πόντοι
6.536
Εκεινο το τροχαιο ηταν μεγαλη πικρα!
Σκέψου την εξέλιξη σε όλα τα επίπεδα.
Και για όλες τις ομάδες....
Ειδικά για 1 θα είχε αλλάξει η ιστορία....
10 θα έγραφε τώρα τουλάχιστον....
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.062
Κριτικές
9
Like
13.033
Πόντοι
3.836
Επειδή πέσανε τα λεφτά όπως είπες έγινε κάτι. Γιατί οι Έλληνες όσοι κάνανε πορεία, συνέβη με ξε΄νους προπονητές και τους μισούς συμπαίχτες ξε΄νους ... αμιγώς ελληνική σύνθεση δεν θα σήκωνε σχεδόν τίποτα πέρα από το παλιό της ΑΕΚ έτσι όπως εξελίχθηκε το ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Συν το ότι ήρθε ο Γκάλης το οφείλουμε στον θεό που κοιμήθηκε και τραυματίστηκε τότε, που δεν ήταν και κανα τρελό draft και τελικά αντί να παίξει ΝΒΑ ήρθε εδώ. Αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα στην ΑΕΚ του '68
πολλά μπορούμε να πούμε με το "αν". Και αν ο Γκάλης δεν έπαιζε αρκετά στους Σέλτικες και ερχόταν Ελλάδα 2 χρόνια αργότερα; Και αν είχε πάει στον ΠΑΟ όπως είχε σχεδιαστεί αρχικά;

Συμφωνώ μαζί σου ότι το 1980 είμαστε της πλάκας και σαν αθλητισμός αλλά και σαν χώρα, έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ για την εποχή. Σκέψου ότι ο Γκάλης έπαιξε πρώτη φορά στην Εθνική με πλαστό δελτίο ταυτότητας που τον παρουσίαζε γεννημένο στην Ελλάδα, το ίδιο έκαναν για Κόρφα νομίζω και για Στεργάκο. Αφού δεν είχαμε παίκτες να κατεβάσουμε. Ακόμη και το 1987 δεν είχαμε πάγκο ,το δεύτερο πλέι μέικερ ήταν ο γκασμάς ο Μένος Ιωάννου.

Όλα παίζουν ρόλο και η τύχη. Ο Καμπούρης δεν έβλεπε καλάθι ούτε με το κιάλι. Αν προσέξεις την κίνηση που κάνει πριν κερδίσει το φάουλ στην παράταση ήταν ό,τι να 'ναι μάλλον άουτ θα πήγαινε η μπάλα. Αλλά ο αντίπαλος δεν το ρισκάρει. Κάτι η ψυχολογία, κάτι η ατμόσφαιρα τις έβαλε τις βολές (πόσες φορές να είχε βάλει 2/2 βολές στη ζωή του αυτός ο μπετατζής άραγε). Μετά προλαβαίνουν οι Σοβιτετικοί και σουτάρουν τρίποντο αλλά βρίσκει στο ταμπλό - πολύ άγχος.

Πάντως χωρίς το Γκάλη το μπάσκετ δε θα ειχε αναπτυχθεί τη δεκαετία του '80 και δε θα είχαν γίνει οι μεγάλες επενδύσεις τη δεκαετία του '90.
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.528
Like
14.061
Πόντοι
3.506

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.062
Κριτικές
9
Like
13.033
Πόντοι
3.836
Σκέψου την εξέλιξη σε όλα τα επίπεδα.
Και για όλες τις ομάδες....
Ειδικά για 1 θα είχε αλλάξει η ιστορία....
10 θα έγραφε τώρα τουλάχιστον....
Προφανώς αναφέρεσαι στην αγαπημένη σου ομάδα. Αν είχε γίνει η μεταγραφή ο ΠΑΟ θα τα έπαιρνε όλα, δεν έπαιζε σε όλη την Ευρώπη να έβρισκε αντίπαλο.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.142
Κριτικές
8
Like
32.313
Πόντοι
6.536
Προφανώς αναφέρεσαι στην αγαπημένη σου ομάδα. Αν είχε γίνει η μεταγραφή ο ΠΑΟ θα τα έπαιρνε όλα, δεν έπαιζε σε όλη την Ευρώπη να έβρισκε αντίπαλο.
Θα συμπαρέσυρε θετικά και τους άλλους....
Θα άλλαζε ο χάρτης....
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φαντάζεσαι φίλε μαρκήσιε τον Παναθηναϊκό με Γκάλη ,Βράνκοβιτς ,Γιαννάκη ,Ντομινίκ ,στσυρακοπουλο ,βουρτσουμη ,πάταβουκα .Τι παιχταράδες είχε τότε και πως κατάντησε τώρα .Εμένα μου άρεσει ο μπέικον .Δυστυχως ο Πέτροβιτς πέθανε σε δυστυχημα τότε θα τον έφερνε και αυτόν ο μέγιστος Γιαννακόπουλοσ καμία σχέση με τον γιο του .Πραγματικά καταντια για την μεγαλύτερη ομάδα στο μπάσκετ για μένα μετα τον Άρη Θεσσαλονίκης .
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom