Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

carnival

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2007
Μηνύματα
52
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0

έχει περάσει σχεδόν μήνας από τις φωτιές και στο εξωτερικό ακόμα συζητούν για αυτές και μόλις καταλάβουν ότι είσαι από Ελλάδα αμέσως σου δηλώνουν τη συμπάθειά τους και σε ρωτούν πώς αντιμετώπισε η χώρα αυτή την τραγωδία. Εσύ τότε νοιώθεις μαλάκας και τους λες ότι εντάξει η κυβέρνηση και ο κόσμος προσπαθεί. Τι να τους πεις ότι έτρεξαν όλοι να πάρουν το επίδομα που δεν δικαιούνταν ή ότι το θέμα έχει ήδη ξεχαστεί και οι μόνοι που καλούνται να το αντιμετωπίσουν είναι οι μόνιμοι κάτοικοι των πληγείσων περιοχών? Α ρε αθάνατη Ελλάδα....

Υ.Γ. Εδώ πάντως που είμαι είναι μες στο πράσινο. Αν δεν έχουμε κάτι άλλο να κάψουμε στην Ελλάδα, μπορούμε να έρθουμε στην Ουαλία. Δεν είναι πευκοδάσος που καίγεται εύκολα και κάνει ωραία τηλεοπτικά πλάνα αλλά τη δουλειά τους την κάνουν μια χαρά.

Cheers mates
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί εδώ μέσα το link αλλά είναι ενδιαφέρουσα η άποψη.

Όποιος θέλει ας το διαβάσει εδώ.



Εμένα με βγάζει από τα ρούχα μου και μου οπλίζει συνείδηση και χέρι για περαιτέρω δράσεις, όπως αρμόζουν στους ανεύθυνους καιροσκόπους τυχοδιώκτες πολύχρωμους προδότες.

Βιώσιμη Ανάπτυξη... :huh: :huh: :huh:
Μια καραμέλα για την κάλυψη της βρωμιάς και της δυσοδείας που ακολουθεί κάθε άνοιγμα του στόματος των πολιτικών.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μα..προφανώς η λύση βρίσκεται στην αυτοδικία. Και εκεί πρέπει να στραφεί (και θα στραφεί) η προσοχή του κόσμου.

Δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο προσφυγής στο συμβατικό σύστημα δικαιοσύνης το οποίο μέχρι τώρα έχει αποδειχθεί εξαιρετικά ανεπαρκές - άρα αποτυχημένο.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Μιας και το καλοκαίρι (δυστυχώς) δυο φορές (Πάρνηθα-Πελοπόνησσος) αρκετά φίλοι εδώ εκδήλωσαν την διάθεση να αφήσουν τα πληκτρολόγια και να περάσουν στην δράση, το αναρτώ εδώ για ευνοήτους λόγους,
οπότε όσοι έχουν χρόνο και όρεξη...

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εθελοντικής Δράσης
για την Αντιμετώπιση Εκτάκτων Αναγκών




"Προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους"
ΦOPEIΣ

    * Yπουργείο Eσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Aποκέντρωσης /
      Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας
    * Υπουργείο Εθνικής Aμυνας /Κινητή Ομάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών
    * Yπουργείο Περιβάλλοντος Xωροταξίας και Δημοσίων Έργων/
      Oργανισμός Aντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας
    * Yπουργείο Eθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων/
      Γενική Γραμματεία Eκπαίδευσης Eνηλίκων
    * Yπουργείο Δημόσιας Tάξης / Πυροσβεστικό Σώμα
    * Yπουργείο Eμπορικής Nαυτιλίας / Λιμενικό Σώμα
    * Eλληνικός Eρυθρός Σταυρός (Ε.Ε.Σ.)
    * Προγράμματα Ανάπτυξης, Κοινωνικής Στήριξης και Ιατρικής Συνεργασίας / PRAKSIS

ΣTOXOΣ

Η Eκπαίδευση Eνηλίκων στις Δεξιότητες Διαχείρισης του Kινδύνου.
EKΠAIΔEYΣH
ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ

Η συνολική διάρκεια του προγράμματος ανέρχεται σε 100 ώρες που κατανέμονται σε 23 συναντήσεις που πραγματοποιούνται σε διάστημα 2-3 μηνών.
H Eκπαίδευση βεβαιώνεται με «Πιστοποιητικό Δια Βίου Εκπαίδευσης».
ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Λήψη Αποφάσεων
Λύση Προβλημάτων
Ομαδοσυνεργατική Δράση
Διαχείριση Πληροφορίας
Αυτοπροστασία
Παροχή Πρώτων Βοηθειών
Διασώσεις
Οργάνωση -Διαχείριση Καταυλισμών
Ψυχοκοινωνική Στήριξη πληγέντων
Αρση Επικινδυνότητας 

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ
ΕΝΟΤΗΤΕΣ

    * Σεισμοί
    * Πυρκαγιές
    * Θαλάσσια Aτυχήματα
    * Προστασία Θαλάσσιου Περιβάλλοντος
    * Πλημμύρες
    * Ασύμμετρες Απειλές

ΔPAΣH

Oι Eθελοντές:

    * Παρεμβαίνουν προγραμματισμένα στις Τοπικές Κοινωνίες,
      σε καταστάσεις Έκτακτης Ανάγκης.
    * Συμμετέχουν στο Eθνικό Mητρώο Eθελοντών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας.

ΠPOOΠTIKEΣ

Στα πλαίσια της ανάπτυξης του Εθελοντισμού, οι Εθελοντές του Προγράμματος συμβάλλουν στην αξιοποίηση του κοινωνικού κεφαλαίου για την οργάνωση δικτύων διαχείρισης του κινδύνου στις Τοπικές Κοινωνίες.
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Oι αιτήσεις για την επιλογή Eθελοντών:

    * Διανέμονται από τα γραφεία της
      Γενικής Γραμματείας Eκπαίδευσης Eνηλίκων.
    * υπάρχουν στο internet



www.ethelontismos.gr/] [/url]

[size=5pt]To συγκεκριμένο πρόγραμμα το έχω παρακολουθήσει το 2001[/size]
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
afissa+gia+8+dekembri.jpg



]
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
επαναφερω το θεμα με αφορμη ενα αρθρο που λεει το εξεις


Παρά τις αρχικές διαβεβαιώσεις -αμέσως μετά την καταστρεπτική φωτιά του Ιουλίου- ότι η αναδάσωση την Πάρνηθα θα άρχιζε την 1η Νοεμβρίου, σήμερα ειδικοί επιστήμονες εκφράζουν ανησυχίες ότι δεν θα φυτευτούν τα νέα φυτά- κυρίως έλατα από το Μαίναλο.

Ο χρόνος ήδη κυλάει αντίστροφα, αφού η φυτευτική περίοδος για τον Εθνικό Δρυμό δεν μπορεί να παραταθεί πέρα από τα μέσα Μαρτίου, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη των νέων φυτών.

«Εκτιμώ ότι σε αυτήν τη φάση δεν θα γίνει αναδάσωση, αφού όλος ο σχεδιασμός κυρίως λόγω γραφειοκρατίας έχει πέσει έξω», λέει στην εφημερίδα Τα Νέα ο καθηγητής Γεωλογίας-Γεωπεριβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών κ. Ευθύμης Λέκας.

«Για την Πάρνηθα η φυτευτική περίοδος αρχίζει τον Νοέμβριο και δεν διαρκεί -αναλόγως και τον καιρό- πάνω από 40 ημέρες. Δυστυχώς, μέχρι σήμερα, παρά τις αρχικές καθησυχαστικές διαβεβαιώσεις των υπευθύνων, δεν έχει γίνει τίποτα», προσθέτει.

Την ίδια άποψη έχει και ο δήμαρχος Αχαρνών κ. Παναγιώτης Φωτιάδης. «Όλα δείχνουν πως η περίοδος που έπρεπε να έχουν φυτευτεί τα φυτά έχει χαθεί. Εμάς όμως μας απασχολεί και το γεγονός ότι τα κορμοφράγματα έχουν εγκαταλειφθεί στην τύχη τους, με συνέπεια αν βρέξει πολύ να κινδυνεύουμε. Οι φόβοι μας ενισχύονται ακόμη περισσότερο και από το ότι ακόμη δεν έχει γίνει ο διαγωνισμός για τη διευθέτηση του ρέματος της Εσχατιάς».

Η καθυστέρηση που παρατηρείται στο σχέδιο αναδάσωσης, σε πρώτη φάση φύτευση 80.000 ελάτων από το Μαίναλο, οφείλεται στη σύγκρουση απόψεων συναρμόδιων φορέων για τα είδη χλωρίδας που θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Την καθυστέρηση επιτείνουν και οι αλλαγές στο Δασαρχείο Πάρνηθας και στη Διεύθυνση Αναδάσωσης Αττικής.

Την ίδια ώρα, σύμφωνα με πηγές από το δασαρχείο, υπάρχει κίνδυνος να χαθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση η χρηματοδότηση αναδάσωσης ύψους 30 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ δεν έχει ακόμη αρχίσει ο σχετικός διαγωνισμός.



α ρε καζινοκατασταση που θα παιχτει
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
ε ρε ξεφτιλες πολιτικοι μονο λογια
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
επαναφερω το θεμα με αφορμη ενα αρθρο που λεει το εξεις


Παρά τις αρχικές διαβεβαιώσεις -αμέσως μετά την καταστρεπτική φωτιά του Ιουλίου- ότι η αναδάσωση την Πάρνηθα θα άρχιζε την 1η Νοεμβρίου, σήμερα ειδικοί επιστήμονες εκφράζουν ανησυχίες ότι δεν θα φυτευτούν τα νέα φυτά- κυρίως έλατα από το Μαίναλο.

Ο χρόνος ήδη κυλάει αντίστροφα, αφού η φυτευτική περίοδος για τον Εθνικό Δρυμό δεν μπορεί να παραταθεί πέρα από τα μέσα Μαρτίου, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη των νέων φυτών.

«Εκτιμώ ότι σε αυτήν τη φάση δεν θα γίνει αναδάσωση, αφού όλος ο σχεδιασμός κυρίως λόγω γραφειοκρατίας έχει πέσει έξω», λέει στην εφημερίδα Τα Νέα ο καθηγητής Γεωλογίας-Γεωπεριβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών κ. Ευθύμης Λέκας.

«Για την Πάρνηθα η φυτευτική περίοδος αρχίζει τον Νοέμβριο και δεν διαρκεί -αναλόγως και τον καιρό- πάνω από 40 ημέρες. Δυστυχώς, μέχρι σήμερα, παρά τις αρχικές καθησυχαστικές διαβεβαιώσεις των υπευθύνων, δεν έχει γίνει τίποτα», προσθέτει.

Την ίδια άποψη έχει και ο δήμαρχος Αχαρνών κ. Παναγιώτης Φωτιάδης. «Όλα δείχνουν πως η περίοδος που έπρεπε να έχουν φυτευτεί τα φυτά έχει χαθεί. Εμάς όμως μας απασχολεί και το γεγονός ότι τα κορμοφράγματα έχουν εγκαταλειφθεί στην τύχη τους, με συνέπεια αν βρέξει πολύ να κινδυνεύουμε. Οι φόβοι μας ενισχύονται ακόμη περισσότερο και από το ότι ακόμη δεν έχει γίνει ο διαγωνισμός για τη διευθέτηση του ρέματος της Εσχατιάς».

Η καθυστέρηση που παρατηρείται στο σχέδιο αναδάσωσης, σε πρώτη φάση φύτευση 80.000 ελάτων από το Μαίναλο, οφείλεται στη σύγκρουση απόψεων συναρμόδιων φορέων για τα είδη χλωρίδας που θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Την καθυστέρηση επιτείνουν και οι αλλαγές στο Δασαρχείο Πάρνηθας και στη Διεύθυνση Αναδάσωσης Αττικής.

Την ίδια ώρα, σύμφωνα με πηγές από το δασαρχείο, υπάρχει κίνδυνος να χαθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση η χρηματοδότηση αναδάσωσης ύψους 30 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ δεν έχει ακόμη αρχίσει ο σχετικός διαγωνισμός.



α ρε καζινοκατασταση που θα παιχτει

  Περιμενε κανεις κατι διαφορετικο;


  Στο ιδιο εργο θεατες.......
 

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.616
Κριτικές
41
Like
2.029
Πόντοι
8.235
ε ρε ξεφτιλες πολιτικοι μονο λογια

Οι πολιτικοι φιλε δεν ειναι καθολου ξεφτιλες / οι Ελληνες και οι Ελληνιδες ειναι ξεφτιλες αν κρινεις απο τις εκλογες και τα ποσοστα / μακαρι να βρεξει και να πνιγουν και ανθρωποι απο τη στιγμη που ψηφιζετε τους ιδιους και τους ιδιους / εγω ψηφισα Λεβεντη και το σπιτι μου ειναι και ψηλα οποτε δεν κινδυνευω να πνιγω / οι υπολοιποι να πνιγειτε σαν τα ποντικια / την εχω σιχαθει την ρατσα μας / μονο μερικοι Ελληνες πρεπει να επιζησουν .... / αι στο διαολο ...
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Οι πολιτικοι φιλε δεν ειναι καθολου ξεφτιλες / οι Ελληνες και οι Ελληνιδες ειναι ξεφτιλες αν κρινεις απο τις εκλογες και τα ποσοστα / μακαρι να βρεξει και να πνιγουν και ανθρωποι απο τη στιγμη που ψηφιζετε τους ιδιους και τους ιδιους / εγω ψηφισα Λεβεντη και το σπιτι μου ειναι και ψηλα οποτε δεν κινδυνευω να πνιγω / οι υπολοιποι να πνιγειτε σαν τα ποντικια / την εχω σιχαθει την ρατσα μας / μονο μερικοι Ελληνες πρεπει να επιζησουν .... / αι στο διαολο ...
τι μενος ειναι αυτο ρε φιλαρακι. εν μερη ακομα και δικιο να εχεις τι προτινεις δηλαδη?κανενας δεν ειναι αξιος.
[size=20pt]ΚΑΝΕΝΑΣ[/size]
 

Επισκέπτης
Οι πολιτικοι φιλε δεν ειναι καθολου ξεφτιλες / οι Ελληνες και οι Ελληνιδες ειναι ξεφτιλες αν κρινεις απο τις εκλογες και τα ποσοστα / μακαρι να βρεξει και να πνιγουν και ανθρωποι απο τη στιγμη που ψηφιζετε τους ιδιους και τους ιδιους / εγω ψηφισα Λεβεντη και το σπιτι μου ειναι και ψηλα οποτε δεν κινδυνευω να πνιγω / οι υπολοιποι να πνιγειτε σαν τα ποντικια / την εχω σιχαθει την ρατσα μας / μονο μερικοι Ελληνες πρεπει να επιζησουν .... / αι στο διαολο ...

Εχεις απολυτο δικιο φιλε.Μακαρι να ειμασταν Γερμανια τωρα και οχι αυτο το ξεφτιλησμενο γελοιο κρατος που δινει κωλο σε Τουρκους και Σκοπιανους.
Σε αυτην την κολοχωρα μια ενχειρηση αμυγδαλες πας να κανεις και δεν ξερεις αν θα βγεις ζωντανος.Τι λεμε τωρα....
 

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.616
Κριτικές
41
Like
2.029
Πόντοι
8.235
τι μενος ειναι αυτο ρε φιλαρακι. εν μερη ακομα και δικιο να εχεις τι προτινεις δηλαδη?κανενας δεν ειναι αξιος.
[size=20pt]ΚΑΝΕΝΑΣ[/size]

Στους 10 Ελληνες αξιζουν το πολυ οι 3 .... / οι υπολοιποι ειναι Δημοσιοι Υπαλληλοι,ανεργοι,αεργοι,αγαμητοι,ωχαδερφιστες,οσφυοκαμπτες απο τις υποκλισεις στους Βουλευτες μηπως και διοριστει το τσουλακι τους που κανει καλες πιπες κυριε Βουλευτα σε κανενα Υπουργειο,αιωνιοι φοιτητες κτλ / οι 3 που σου λεω ειναι Ιδιωτικοι Υπαλληλοι που φαντασου ποσο γαματα δουλευουν για να συντηρειται μια χωρα με τοσους Δημοσιους Υπαλληλους,πιλοτοι της Πολεμικης Αεροποριας,διαπρεποντες Ελληνες καθηγητες που βεβαιως εχουν την εδρα τους σε ξενα Πανεπιστημια κτλ 
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Στους 10 Ελληνες αξιζουν το πολυ οι 3 .... / οι υπολοιποι ειναι Δημοσιοι Υπαλληλοι,ανεργοι,αεργοι,αγαμητοι,ωχαδερφιστες,οσφυοκαμπτες απο τις υποκλισεις στους Βουλευτες μηπως και διοριστει το τσουλακι τους που κανει καλες πιπες κυριε Βουλευτα σε κανενα Υπουργειο,αιωνιοι φοιτητες κτλ / οι 3 που σου λεω ειναι Ιδιωτικοι Υπαλληλοι που φαντασου ποσο γαματα δουλευουν για να συντηρειται μια χωρα με τοσους Δημοσιους Υπαλληλους,πιλοτοι της Πολεμικης Αεροποριας,διαπρεποντες Ελληνες καθηγητες που βεβαιως εχουν την εδρα τους σε ξενα Πανεπιστημια κτλ 
α ρε φιλαρακι δεν θυμαμαι που αλλα καπου τα ελεγα και εγω και εφαγα κατι μπηνελικια οτι ειμαι ανθελληνας και τετοια.
 

cervantes

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Σεπ 2007
Μηνύματα
902
Κριτικές
192
Like
4.420
Πόντοι
15.775
τι να λεμε ρε παιδια απλα δεν τους ενδιαφερει..στο πουτσο τους..το μονο που τους ενοιαξε ηταν να παραχωρησουν εκταση στο καζινο..και εννοειται πως για αυτη την αποφαση δεν χρονοτριβησαν καθολου.. :headbang: :headbang:
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
τι να λεμε ρε παιδια απλα δεν τους ενδιαφερει..στο πουτσο τους..το μονο που τους ενοιαξε ηταν να παραχωρησουν εκταση στο καζινο..και εννοειται πως για αυτη την αποφαση δεν χρονοτριβησαν καθολου.. :headbang: :headbang:
καπου διαβασα οτι η παραχωρηση προς στο καζινο παρνηθας για κατασκευη παρκιν ειχε γινει περιπου 15 μερες πριν βαλουν τη φωτια
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
ωραια θα δουμε και πυροτεχνηματα :grin: :grin: :grin: :grin:

περα απο την πλακα παιρνουμε οτι μας αξιζει σαν εθνος για πολλους και διαφορους λογους που δεν εχω ορεξη να ξανα-αναλυσω τωρα
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Για μια ακόμα φορά θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους με επίμονες προσπάθειες καταστρέφουν ό,τι απέμεινε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom