Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
επαναφερω το θεμα με αφορμη ενα αρθρο που λεει το εξεις


Παρά τις αρχικές διαβεβαιώσεις -αμέσως μετά την καταστρεπτική φωτιά του Ιουλίου- ότι η αναδάσωση την Πάρνηθα θα άρχιζε την 1η Νοεμβρίου, σήμερα ειδικοί επιστήμονες εκφράζουν ανησυχίες ότι δεν θα φυτευτούν τα νέα φυτά- κυρίως έλατα από το Μαίναλο.

Ο χρόνος ήδη κυλάει αντίστροφα, αφού η φυτευτική περίοδος για τον Εθνικό Δρυμό δεν μπορεί να παραταθεί πέρα από τα μέσα Μαρτίου, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη των νέων φυτών.

«Εκτιμώ ότι σε αυτήν τη φάση δεν θα γίνει αναδάσωση, αφού όλος ο σχεδιασμός κυρίως λόγω γραφειοκρατίας έχει πέσει έξω», λέει στην εφημερίδα Τα Νέα ο καθηγητής Γεωλογίας-Γεωπεριβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών κ. Ευθύμης Λέκας.

«Για την Πάρνηθα η φυτευτική περίοδος αρχίζει τον Νοέμβριο και δεν διαρκεί -αναλόγως και τον καιρό- πάνω από 40 ημέρες. Δυστυχώς, μέχρι σήμερα, παρά τις αρχικές καθησυχαστικές διαβεβαιώσεις των υπευθύνων, δεν έχει γίνει τίποτα», προσθέτει.

Την ίδια άποψη έχει και ο δήμαρχος Αχαρνών κ. Παναγιώτης Φωτιάδης. «Όλα δείχνουν πως η περίοδος που έπρεπε να έχουν φυτευτεί τα φυτά έχει χαθεί. Εμάς όμως μας απασχολεί και το γεγονός ότι τα κορμοφράγματα έχουν εγκαταλειφθεί στην τύχη τους, με συνέπεια αν βρέξει πολύ να κινδυνεύουμε. Οι φόβοι μας ενισχύονται ακόμη περισσότερο και από το ότι ακόμη δεν έχει γίνει ο διαγωνισμός για τη διευθέτηση του ρέματος της Εσχατιάς».

Η καθυστέρηση που παρατηρείται στο σχέδιο αναδάσωσης, σε πρώτη φάση φύτευση 80.000 ελάτων από το Μαίναλο, οφείλεται στη σύγκρουση απόψεων συναρμόδιων φορέων για τα είδη χλωρίδας που θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Την καθυστέρηση επιτείνουν και οι αλλαγές στο Δασαρχείο Πάρνηθας και στη Διεύθυνση Αναδάσωσης Αττικής.

Την ίδια ώρα, σύμφωνα με πηγές από το δασαρχείο, υπάρχει κίνδυνος να χαθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση η χρηματοδότηση αναδάσωσης ύψους 30 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ δεν έχει ακόμη αρχίσει ο σχετικός διαγωνισμός.



α ρε καζινοκατασταση που θα παιχτει
Μιας και το καλοκαίρι (δυστυχώς) δυο φορές (Πάρνηθα-Πελοπόνησσος) αρκετά φίλοι εδώ εκδήλωσαν την διάθεση να αφήσουν τα πληκτρολόγια και να περάσουν στην δράση, το αναρτώ εδώ για ευνοήτους λόγους,
οπότε όσοι έχουν χρόνο και όρεξη...

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εθελοντικής Δράσης
για την Αντιμετώπιση Εκτάκτων Αναγκών




"Προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους"
ΦOPEIΣ

    * Yπουργείο Eσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Aποκέντρωσης /
      Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας
    * Υπουργείο Εθνικής Aμυνας /Κινητή Ομάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών
    * Yπουργείο Περιβάλλοντος Xωροταξίας και Δημοσίων Έργων/
      Oργανισμός Aντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας
    * Yπουργείο Eθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων/
      Γενική Γραμματεία Eκπαίδευσης Eνηλίκων
    * Yπουργείο Δημόσιας Tάξης / Πυροσβεστικό Σώμα
    * Yπουργείο Eμπορικής Nαυτιλίας / Λιμενικό Σώμα
    * Eλληνικός Eρυθρός Σταυρός (Ε.Ε.Σ.)
    * Προγράμματα Ανάπτυξης, Κοινωνικής Στήριξης και Ιατρικής Συνεργασίας / PRAKSIS

ΣTOXOΣ

Η Eκπαίδευση Eνηλίκων στις Δεξιότητες Διαχείρισης του Kινδύνου.
EKΠAIΔEYΣH
ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ

Η συνολική διάρκεια του προγράμματος ανέρχεται σε 100 ώρες που κατανέμονται σε 23 συναντήσεις που πραγματοποιούνται σε διάστημα 2-3 μηνών.
H Eκπαίδευση βεβαιώνεται με «Πιστοποιητικό Δια Βίου Εκπαίδευσης».
ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Λήψη Αποφάσεων
Λύση Προβλημάτων
Ομαδοσυνεργατική Δράση
Διαχείριση Πληροφορίας
Αυτοπροστασία
Παροχή Πρώτων Βοηθειών
Διασώσεις
Οργάνωση -Διαχείριση Καταυλισμών
Ψυχοκοινωνική Στήριξη πληγέντων
Αρση Επικινδυνότητας 

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ
ΕΝΟΤΗΤΕΣ

    * Σεισμοί
    * Πυρκαγιές
    * Θαλάσσια Aτυχήματα
    * Προστασία Θαλάσσιου Περιβάλλοντος
    * Πλημμύρες
    * Ασύμμετρες Απειλές

ΔPAΣH

Oι Eθελοντές:

    * Παρεμβαίνουν προγραμματισμένα στις Τοπικές Κοινωνίες,
      σε καταστάσεις Έκτακτης Ανάγκης.
    * Συμμετέχουν στο Eθνικό Mητρώο Eθελοντών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας.

ΠPOOΠTIKEΣ

Στα πλαίσια της ανάπτυξης του Εθελοντισμού, οι Εθελοντές του Προγράμματος συμβάλλουν στην αξιοποίηση του κοινωνικού κεφαλαίου για την οργάνωση δικτύων διαχείρισης του κινδύνου στις Τοπικές Κοινωνίες.
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Oι αιτήσεις για την επιλογή Eθελοντών:

    * Διανέμονται από τα γραφεία της
      Γενικής Γραμματείας Eκπαίδευσης Eνηλίκων.
    * υπάρχουν στο internet



www.ethelontismos.gr/] [/url]

[size=5pt]To συγκεκριμένο πρόγραμμα το έχω παρακολουθήσει το 2001[/size]
Δηλαδή τι μας ζητάνε?Να γίνουμε κράτος στην θέση του κράτους?Η εύκολη λύση το μπαλάκι για μια ακόμα φορά στους (ΜΑΛΑΚΕΣ) πολίτες.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δηλαδή τι μας ζητάνε?Να γίνουμε κράτος στην θέση του κράτους?Η εύκολη λύση το μπαλάκι για μια ακόμα φορά στους (ΜΑΛΑΚΕΣ) πολίτες.

Μαλάκας εισαι αν περιμένεις το κράτος να σε ξεσκατίσει

Κάνε κάτι

Αλλιώς κάτσε σπίτι και δες τηλεόραση
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Για μια ακόμα φορά θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους με επίμονες προσπάθειες καταστρέφουν ό,τι απέμεινε.

 Φιλτατε Ενφο

 Απορω με την καταστροφολογια σου.....

 Δεν ειναι καταστροφη,ειναι επανιδρυση του περιβαντολλογικου πλουτου της χωρας...

 Απολυτως ομοια με εκεινη την επανιδρυση του κρατους που εταξε το κωστακι

 Μονο που στην περιπτωση μας,εχουμε συμμαχο τον Στρατηγο Ανεμο.....
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί εδώ μέσα το link αλλά είναι ενδιαφέρουσα η άποψη.

Όποιος θέλει ας το διαβάσει εδώ.



Εμένα με βγάζει από τα ρούχα μου και μου οπλίζει συνείδηση και χέρι για περαιτέρω δράσεις, όπως αρμόζουν στους ανεύθυνους καιροσκόπους τυχοδιώκτες πολύχρωμους προδότες.

Βιώσιμη Ανάπτυξη... :huh: :huh: :huh:
Μια καραμέλα για την κάλυψη της βρωμιάς και της δυσοδείας που ακολουθεί κάθε άνοιγμα του στόματος των πολιτικών.
Μετά την PHOTO σταμάτησα να διαβάζω γιατί δεν θα ξαναδώ το φως του ήλιου εάν συνέχιζα.Καλά τα λόγια η πράξης που είναι που κάνουμε σαν πολίτες.???
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Έχω ένα αμπέλι εκεί πέρα.. και βλέπω να μην τρώμε σταφύλια φέτος....  :rolleyes:

 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Μαλάκας εισαι αν περιμένεις το κράτος να σε ξεσκατίσει

Κάνε κάτι

Αλλιώς κάτσε σπίτι και δες τηλεόραση
Για πες μου τι θα κάνεις εσυ και εγώ θα σε ακολουθησω.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Απο ότι διάβασα στο άρθρο άμεσα ύποπτοι είναι οι κατασκευαστές.(ΜΗΝ ΠΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΙΠΕΡΗ)Άκουσε κανείς εάν κανένας του κάθησε στο σκαμνή?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Φίλε τελικά ακριβώς το ίδιο πράγμα κάνουμε και εσυ και εγώ όπως και οι ποιο πολλύ ΑΚΡΑ ΣΙΩΠΗ.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
apoc δε διαφωνώ μαζί σου στο οτι ειμαστε μέρος του προβλήματος

Το θέμα δεν ειναι η κλάψα

Το θέμα ειναι πως θα γινουμε μέρος της λύσης

Σε τέτοια θέματα όλες οι λύσεις ειναι αποδεκτές. Ο νόμος προβλέπει μόνο κάποιες απο αυτές.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φίλε τελικά ακριβώς το ίδιο πράγμα κάνουμε και εσυ και εγώ όπως και οι ποιο πολλύ ΑΚΡΑ ΣΙΩΠΗ.

 Φιλε,μια συμβουλη....

 Ασε τι κανει η τι προκειτε να κανει ο καθενας και πολυ περισσοτερο ο Ενφο...

 Κοιτα τι μπορεις να κανεις εσυ...

 Εγω,π.χ.,με ενα φιλο μου δασολογο,φυτεψα με ιδια εξοδα 15 κεδρα,σε μερος που επισκεπτομαι

 συχνα λογω κυνηγιου,και που καηκε περυσι....

 Πηγα και δυο φορες στην Πεντελη

 Και μια φορα στον καθαρισμο της κοιτης του Κηφισου(ασχετο,αλλα λεμε τωρα....)

 Ο καθενας ας κανει την αυτοκριτικη του

 Μην το ριχνουμε στο προσωπικο,τι εκανες-τι εκανα

 Ξερεις τι εκανε ο Ενφο χωρις εσυ να το γνωριζεις αλλα και παρα πολυ αλλοι;

 Εγω τυγχανει να ξερω...

 Γι'αυτο μιλα οργισμενα και ειναι ευαισθητος στο θεμα Φωτιες...

 Μπορει να σπασαμε τα μουτρα μας παρεα καποτε,δεν σταματησαμε την προσπαθεια

 Και καποιοι απο δω μεσα...

 Δεν κανω τον δικηγορο του,(δεν το χρειαζεται αλλωστε...) απλως λεω οτι ο καθενας

 πρεπει να το κανει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του ΥΠΟΘΕΣΗ....

 Και αν στην πορεια μας,διασταυρωσουμε τους δρομους μας,συμπορευομαστε....

 Ολων μας ειναι αυτη η καψοπατριδα...

 Θα σε δω με φτιαρι να βαζεις ενα δεντρακι και δεν θα σε συνδραμω;

 
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
ΜΕΓΑΛΗ ΦΩΤΙΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ !!!

Λόγω της πυρκαγιάς, η κυκλοφορία των οχημάτων έχει διακοπεί στην εθνική οδό στο ρεύμα προς Πειραιά, από τη Γέφυρα της Βαρυμπόμπης προς Βαρυμπόμπη, από το αεροδρόμιο του Τατοΐου προς Βαρυμπόμπη και από το Μενίδι προς Βαρυμπόμπη.

 

nick025

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
12
Like
5
Πόντοι
5.175
αφού μας ανάβεις φωτιές
με τις φωτογραφίες που ανεβάζεις
γράφεις κι ένα ποστ στο θρεντ με τις πυρκαγιές!..  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :rockon: 
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
γι' αυτο πλακωσαν παλι τα αεροπλανα στον μαραθωνα???αειντε να δουμε τι θα μεινει..


καλα οι μαλακες απο εκει παιρνουν νερο???????????? :jerking: :jerking: :jerking:

η παραλια ειναι διπλα τι ΜΑΛΑΚΙΑ μας δερνει ρεεεεεεεεεεεεεε
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
ρε ποια παραλια ειναι διπλα στην βαρυμπομπη???


αν και εχεις φοβερο χιουμορ φιλε παμε παλι απο την αρχη.........

ξερω οτι η γαμημενη η φωτια ειναι στην βαρυμπομπη=στερια.......

απλα σε ρωτησα αν ξερεις επειδη ειδες αεροπλανα πανω απο τον μαραθωνα ΑΝ φορτωνουν απο την λιμνη εκει νερο.....

τωρα οσον αφορα για την παραλια=σχοινιας ειναι πολυ κοντα για τα δεδομενα ενος αεροσκαφους για ριψεις στην βαρυμπομπη

το γαμημενο νερο της λιμνης ειναι ποσιμο.....
 

Επισκέπτης
αν και εχεις φοβερο χιουμορ φιλε παμε παλι απο την αρχη.........

ξερω οτι η γαμημενη η φωτια ειναι στην βαρυμπομπη=στερια.......

απλα σε ρωτησα αν ξερεις επειδη ειδες αεροπλανα πανω απο τον μαραθωνα ΑΝ φορτωνουν απο την λιμνη εκει νερο.....

τωρα οσον αφορα για την παραλια=σχοινιας ειναι πολυ κοντα για τα δεδομενα ενος αεροσκαφους για ριψεις στην βαρυμπομπη

το γαμημενο νερο της λιμνης ειναι ποσιμο.....
ρεεεεεεεεεεεεεεεε..καιγεται το μουνι μας & θα σκεφτουμε αν το νερο που ριχνουν ειναι ποσιμο???ας ριχνουν & evian..για να φορτωσουν απο θαλασσα χρειαζονται 15 λεπτα παραπανω & με τα μποφορια που εχει κινδυνευουν περισσοτερο..σε ολες τις φωτιες της αττικης απο μαραθωνα φορτωνουν γιατι πολυ απλα οι φωτιες "εκδηλωνονται" οταν γαμιεται ο αιολος..
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
ρεεεεεεεεεεεεεεεε..καιγεται το μουνι μας & θα σκεφτουμε αν το νερο που ριχνουν ειναι ποσιμο???ας ριχνουν & evian..για να φορτωσουν απο θαλασσα χρειαζονται 15 λεπτα παραπανω & με τα μποφορια που εχει κινδυνευουν περισσοτερο..σε ολες τις φωτιες της αττικης απο μαραθωνα φορτωνουν γιατι πολυ απλα οι φωτιες "εκδηλωνονται" οταν γαμιεται ο αιολος..


αποψη σου αυτη και την σεβομαι.

εγω δεν την υιοθετω ομως απλα μια παρεξηγηση στην κατανοηση της ερωτησης ειχαμε....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom