Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 340K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DIMPIM

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2007
Μηνύματα
272
Like
0
Πόντοι
1
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ,
οσοι τουλαχιστον ψήφιζαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ,
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ,
επειδή ηθελαν να βαλουν τα αχρηστα παιδιά τους στο δημόσιο με το ζόρι ,
και ψήφιζαν οπου είχαν μεσον.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Νομίζω ότι μετά τα τραγικά γεγονότα των τελευταίων ημερών, η φωτογραφία της ημέρας δεν μπορεί παρά να είναι αυτή...
 

Συνημμένα

  • ET-26Aug2007.jpg
    ET-26Aug2007.jpg
    39,8 KB · Εμφανίσεις: 19

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Και βλέποντας την φωτογραφία συλλογίζομαι όλα όσα έγιναν (και δεν έγιναν) αυτές τις μέρες... και το ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό... ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΔΑ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ;;;
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
62 souls and counting.....
May they rest in peace!

Εδώ που έχει φτάσει η κατάσταση... είναι να λέμε "και πάλι καλά που ήταν μόνον 62" !!! αν και νομίζω ότι ο τελικός αριθμός των νεκρών + αγνοουμένων θα είναι κατά ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ... όπως και οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ + ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ...


Κρίμααα... :(
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Εδώ που έχει φτάσει η κατάσταση... είναι να λέμε "και πάλι καλά που ήταν μόνον 62" !!! αν και νομίζω ότι ο τελικός αριθμός των νεκρών + αγνοουμένων θα είναι κατά ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ... όπως και οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ + ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ...


Κρίμααα... :(

Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα ανακαλυφθεί μόλις μπορέσουν οι αρχές να πάνε στα μέρη που έχουν κατακαεί...πόσοι ακόμη άραγε θα πέθαναν πολεμώντας τις φλόγες....ανατριχιάζω και μόνο στη σκέψη.
 

magoyras

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2006
Μηνύματα
367
Like
26
Πόντοι
1
Νεα φωτια στον Υμητο,μολις τωρα στις 11:30.Να δουμε αν θα μεινει τιποτα σε ολη την Ελλαδα να μας θυμιζει πως ηταν καποτε...πως την αγαπησαμε μεγαλωνοντας...νοιωθω μεσα μου κενος...αδειος..ολη αυτη η καταστροφη...ΓΙΑΤΙ??????
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Και βλέποντας την φωτογραφία συλλογίζομαι όλα όσα έγιναν (και δεν έγιναν) αυτές τις μέρες... και το ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό... ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΔΑ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ;;;
τα θρεντ συγχωνευτηκαν αφου εχουν ακριβως την ιδια θεματολογια..
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Δυστυχώς καμία οργάνωση αν και θα μπορούσαν να είχαν γίνει τόσα πολλά δεν έγινε μαθηματικά τίποτα ,τίποτα και είναι κρίμα για αυτές τις φοβερές απώλειες σε ανθρώπους αλλά και στο περιβάλλων που είναι αυτό που θα παραδώσουμε στα παιδία μας , που ήδη γεμίζουν τα νοσοκομεία ανίατων νοσημάτων φαντασθείτε τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια τι περιμένει εμάς και τα παιδία μας ,.
Που ούτε στην κεντρική διοίκηση , αλλά ούτε και σε τοπικό επίπεδο , καμία οργάνωση ακόμα και αυτοί που καίγονται δεν είχαν φροντίσει να έχουν ένα σχεδιασμό για να αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις , οι νομαρχίες , οι δήμοι , δεν είχαν  σχεδίαση να συγκροτήσουν ομάδες που θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν από καταστροφικές απειλές , που σύμφωνα με το σχέδιο Ξενοκράτης θα έπρεπε να είχαν ,
Μπάχαλο σε όλα τα επίπεδα , Τι να πεις , το μόνο που θα πρέπει να κάνουμε όσοι μπορούμε είναι να πάρουμε  τα μάτια μας και να πάμε κάπου αλλού να ζήσουμε , κάπου που σέβονται την ανθρώπινη αξιοπρέπεια  , και το περιβάλλων ,
άντε στο διάβολο όλοι σας κουράστηκα ,  
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Συμπατριώτες, μην ανησυχείτε. Στη χθεσινοβραδυνή κυβερνητική σύσκεψη στο Μαξίμου αποφασίστηκαν τολμηρές κινήσεις για την αντιμετώπιση της τραγωδίας.

Σύμφωνα με τις σημερινές εφημερίδες οι υπουργάρες μας και η πρωθυπουργάρα μας(φτου να μη τους ματιάσουμε!) [size=15pt]κατέστρωσαν σχέδιο για το πως θα αντιμετωπίσουν την (αρνητική) επίδραση που έχει η κάλυψη των γεγονότων από τα ΜΜΕ στην κυβέρνηση, ούτως ώστε να μην υπάρξουν μεγάλες απώλειες στις εκλογές.[/size]

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Μη σας ξεγελάνε τα κροκοδείλια δάκρυα, παίδες!!!

Η απώλεια της εξουσίας είναι το μόνο που τους καίει ΟΛΟΥΣ...Τα υπόλοιπα, στα παπάρια τους :jerking: :jerking: :jerking:
 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ,
οσοι τουλαχιστον ψήφιζαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ,
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ,
επειδή ηθελαν να βαλουν τα αχρηστα παιδιά τους στο δημόσιο με το ζόρι ,
και ψήφιζαν οπου είχαν μεσον.
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ και στους ανθρώπους που πέθαναν.... το μόνο που ελπίζω για σένα είναι να είσαι μικρός ώστε το νεαρό της ηλικίας σου να «δικαιολογεί» εν μέρει την απαράδεκτη απάντησή σου

Υ.Γ. Duracel έχεις απόλυτο δίκιο, ακόμη δυστυχώς δεν έχουμε δει τίποτα....
Υ.Γ2. Δεν θα ξεχάσω το Σάββατο το μεσημέρι κατεβαίνοντας προς Ελευσίνα το απέραντο γκρι πέπλο που κάλυπτε το γαλάζιο του ουρανού...
Υ.Γ3. Another soul was lost…. 63
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Μη σας ξεγελάνε τα κροκοδείλια δάκρυα, παίδες!!!

Η απώλεια της εξουσίας είναι το μόνο που τους καίει ΟΛΟΥΣ...Τα υπόλοιπα, στα παπάρια τους :jerking: :jerking: :jerking:

Είπαμε!!! τα κόμματα άμα ενδιαφέρονταν για τον κόσμο ο πρώτο πράγμα που θα έκαναν θα έδιναν τα εκατομμύρια ευρώ τους ( που πήραν από το φορολογούμενο πολίτη)  στους πληγέντες! Και δε θα τα πέταγαν σε διαφημήσεις σε "προεκλογική εκστρατεία"!!! Αλλά αυτό τους καίει! Ο κόσμος πρέπει να ψηφίσει το πρώτο κόμμα που θα το κάνει αυτό ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ! Αλλά για να αλλάξει η κατάσταση σε αυτή τη θλιβερή χώρα πρέπει να ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ!!!
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν μ' αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας κλπ.

Παρ' όλα αυτά θέλω να επισημάνω ψύχραιμα μερικές χρονικές και άλλες συμπτώσεις:

Σύμπτωση 1η: Προσέξτε τον χάρτη των πυρκαγιών της Πελοποννήσου
Είναι φανερό ότι οι φωτιές καίνε σε νομούς όπου στις προηγούμενες εκλογές αλλά και παλιότερα είχε την πλειοψηφία η Κυβέρνηση, τα λεγόμενα "κάστρα της ΝΔ".
Επίσης, μηπως υπάρχει συσχετισμός των πυρκαγιών στην Ηλεία με την κατασκευή της Ιονίας Οδού; (REAL ESTATE, ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΕΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ, ΚΛΠ).  Ο Νίκος Κωνσταντόπουλος είχε καταγγείλει στη Βουλή το 2004 τον υφυπουργό Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ και τοπικό βουλευτή Δ . Γεωργακόπουλο ότι πίεζε την Κτηματική Υπηρεσία Ηλείας να αποχαρακτηρίσει τη λίμνη Καϊάφα και με «φωτογραφικές» διατάξεις αποσκοπούσε στον αποχαρακτηρισμό της περιοχής, η οποία αποτελεί προστατευόμενη ζώνη οικιστικού ελέγχου, με στόχο την κατασκευή ξενοδοχείων και γηπέδων γκολφ...
Επίσης, λίγα εικοσιτετράωρα πριν ξεσπάσει η καταστροφική πυρκαγιά στην Ηλεία -και συγκεκριμένα στις 22 Αυγούστου- είχαν επισκεφθεί την Ζαχάρω, τη λίμνη Καϊάφα και την γύρω περιοχή εκπρόσωποι κατασκευαστικού ομίλου από τις ΗΠΑ και εκπροσώποι του γνωστού διεθνούς επιχειρηματικού ομίλου World Trade Center (WTC) Group. Επικεφαλής ήταν ο David H. Lee, αντιπρόεδρος του WTC Group, ο οποίος συνοδευόταν από ομάδα συνεργατών του, καθώς και από τον Πρόεδρο του Εμπορικού Επιμελητηρίου Ηλείας, Α. Αγγελόπουλο.
Η συνάντηση είχε αντικείμενο, όπως είχε ανακοινωθεί, μεγάλες επενδύσεις εμπορικού, τουριστικού και ναυτιλιακού χαρακτήρα, τις οποίες ενδιαφέρεται να πραγματοποιήσει το WTC Group στην περιοχή του Κατακώλου, στον Νομό Ηλείας.

Σύμπτωση 2η: Οι φωτιές άναψαν σχεδόν ταυτόχρονα την Παρασκευή προς Σάββατο, δηλαδή ακριβώς μετά την ημέρα που ανακοινώθηκε πως τα λεφτά επιστρέφουν στα ταμεία και έκλεισε το θέμα των ομολόγων.

Σύμπτωση 3η: Οι φωτιές άναψαν ακριβώς το Σαββατοκύριακο που
θα έβγαιναν στη δημοσιότητα οι νέες δημοσκοπήσεις που έδειχναν να διευρύνεται η διαφορά από το ΠΑΣΟΚ και οι οποίες θα περιλάμβαναν και τις διαρροές από το πόρισμα Ζορμπά.

Σύμπτωση 4η: Συνολικά ξέσπασαν περισσότερες από 190 πυρκαγιές μέσα σε 24 ώρες. Αυτό ξεπερνά στατιστικά κάθε προηγούμενο παγκοσμίως.


Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Συνημμένα

  • IoniaOdos.jpg
    IoniaOdos.jpg
    15,3 KB · Εμφανίσεις: 22

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Είπαμε!!! τα κόμματα άμα ενδιαφέρονταν για τον κόσμο ο πρώτο πράγμα που θα έκαναν θα έδιναν τα εκατομμύρια ευρώ τους ( που πήραν από το φορολογούμενο πολίτη)  στους πληγέντες! Και δε θα τα πέταγαν σε διαφημήσεις σε "προεκλογική εκστρατεία"!!! Αλλά αυτό τους καίει! Ο κόσμος πρέπει να ψηφίσει το πρώτο κόμμα που θα το κάνει αυτό ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ! Αλλά για να αλλάξει η κατάσταση σε αυτή τη θλιβερή χώρα πρέπει να ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ!!!

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!
Και καθόσον γνωρίζω, το μοναδικό κόμμα που ανακοίνωσε ότι θα διαθέσει το σύνολο της εκλογικής επιχορήγησής του (περίπου 400.000 ευρώ) στους πληγέντες, είναι το ΛΑ.Ο.Σ.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Αν το κανει, πραγματικα συγχαρητηρια στο ΛΑ.Ο.Σ. απο εμενα.

Οσο συστρατευεται με την εκκλησια ομως, δεν εχω παρα να το αγνοησω ως υποψηφια επιλογη.

Κριμα γιατι εχει δειξει μερικα αρκετα καλα δειγματα.

Και παλι μπραβο ομως, καθως αυτο που προεχει τωρα ειναι αποφασεις με αρχιδια οπως ενδεχομενως ειναι αυτη εφοσον υλοποιηθει.
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
Σύμπτωση 2η: Οι φωτιές άναψαν σχεδόν ταυτόχρονα την Παρασκευή προς Σάββατο, δηλαδή ακριβώς μετά την ημέρα που ανακοινώθηκε πως τα λεφτά επιστρέφουν στα ταμεία και έκλεισε το θέμα των ομολόγων.

Σύμπτωση 3η: Οι φωτιές άναψαν ακριβώς το Σαββατοκύριακο που
θα έβγαιναν στη δημοσιότητα οι νέες δημοσκοπήσεις που έδειχναν να διευρύνεται η διαφορά από το ΠΑΣΟΚ και οι οποίες θα περιλάμβαναν και τις διαρροές από το πόρισμα Ζορμπά.

Σύμπτωση 4η: Συνολικά ξέσπασαν περισσότερες από 190 πυρκαγιές μέσα σε 24 ώρες. Αυτό ξεπερνά στατιστικά κάθε προηγούμενο παγκοσμίως.

σύμπτωση 5η: όταν έχεις 10ρια μποφόρ τότε χτυπάνε οι εμπρηστές! ακόμα και όσες μπουν κατά λάθος με τέτοιο άνεμο πως να την πολεμήσεις?
αλλά τα ζώα και οι μεν και οι δε, όλα αυτά τα χρόνια, παρόλο που ξέρουν τι καιρό θα κάνει ψωλαρμενίζουν
και εσύ με το κόλλημα που κουβαλάς η μόνη σου ανησυχία είναι μην χάσει το κόμμα σου τις εκλογές
το συμπέρασμα δικό σου
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
σύμπτωση 5η: όταν έχεις 10ρια μποφόρ τότε χτυπάνε οι εμπρηστές! ακόμα και όσες μπουν κατά λάθος με τέτοιο άνεμο πως να την πολεμήσεις?
αλλά τα ζώα και οι μεν και οι δε, όλα αυτά τα χρόνια, παρόλο που ξέρουν τι καιρό θα κάνει ψωλαρμενίζουν
και εσύ με το κόλλημα που κουβαλάς η μόνη σου ανησυχία είναι μην χάσει το κόμμα σου τις εκλογές
το συμπέρασμα δικό σου

Κατ' αρχήν εγώ δεν πήρα θέση υπερ ενός ή άλλου κόμματος... απλές σκέψεις παρέθεσα...

Οσον αφορά τον καιρό, θα συμφωνήσω μάζί σου... όπως επίσης ότι Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... και δύσκολα οι όποιες δυνάμεις καταστολής...
Δυστηχώς τόσα χρόνια στην Πατρίδα μας, κανείς δεν έλαβε ΟΥΣΙΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ & ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ για την αντιμετώπιση Εκτακτων Περιστατικών... γιατί δεν είναι μόνον οι φωτιές... χειμώνας έρχεται και θ' ακολουθήσουν πλημμύρες...
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
θέση δεν πήρες αλλά ξέρεις τι κάνεις
δηλαδή αν ο εμπρηστής ήταν στην Θύρα 7 που θα έγραφες, στο thread Παράγκα Κόκκαλη?
 

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Η πηγη του κακου βρισκεται στην εγγενη "μαλακια" που μας δερνει.Σε μια χωρα, οπου δεν υπαρχει ΑΚΟΜΑ Κτηματολογιο,ωστε ολα να ειναι υπο διαπραγματευση/εκβιασμο, φωτιες βαζουμε εμεις και οχι οι Τουρκοι, Αμερικανοι, Ισραηλινοι, εξωγηινοι, κλπ.
Σιγουρα,ενα ποσοστο μπαινει απο πυρομανεις, αναρχικους, πυρολατρες, κλπ, αλλα το συντριπτικο μπαινει, βασει σχεδιου, απο οικοπεδοφαγους.
Την χρηματοδοτηση, επι ΠΑΣΟΚ,εναρξης κτηματογραφησης απο την Ευρωπαικη Ενωση, τα πρασινα παιδια την φαγανε. Τα μπλε παιδια, δεν την προχωρησαν και πολυ, αλλωστε δινανε μαχη με τους νταβατζηδες.....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Οι οικοπεδοφαγοι εμπρηστες κλπ ειναι μια ακομα δικαιολογια για να κατσουμε με σταυρωμένα τα χερια.

ΠΧ εχω μια σακαρακα αντι να την παω για καταστροφη την παρακαρω μεσα στο δασος του Σχοινια. Αν καει το δασος δεν ειμαι εγω κόπανος που πεταω τα αποβλητα στο δασος φταινε τα @@@ οι εμπρηστες οικοπεδοφαγοι και οι εμπρηστες απορυθμιστες.

Εγω τη φταιω?? ενα αυτοκινητο αφησα στο δασος ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ που βαζουν τις φωτιες!!!

Ειναι οι ΒΑΡΒΑΡΟΙ του γνωστου ποιηματος!!!

ΥΓ Εγω τι φταιω μια βιλλα εχτισα ΑΛΛΟΙ εκαψαν το δασος. Εγω ενα αυθαιρετο 2Χ2 εκτισα ΑΛΛΟΙ χτιζουν βιλλες

  ΥΓ2 Ανα ρωτιεμαι ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ για να αλλαξει ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ παργμα στο Ελλαδισταν γιατι τελικα ουτε μια τραγωδία με 60 νεκρους δεν φτανει!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom