Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 340K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Φίλε Λιόμα, οι κάμερες δεν ήταν στα δάση αλλά μέσα στις πόλεις...
Όποτε δεν πρέπει να χρεώσουμε στις κάμερες τους σχετικά λιγότερους εμπρησμούς αλλά στην πολιτική βούληση και τη διεθνή συγκυρία (κανείς δε θέλει να αποτύχουν οι ολυμπιακοί αγώνες όποτε το κράτος που τους διοργανώνει έχει μια σχετική ασυλία από προβοκάτσια αν με καταλαβαίνεις...)

Εδώ όμως δεν υπήρχε πολιτική βούληση να πιάσουν τους τραμπούκους που μέρα μεσημέρι έκαιγαν το κέντρο της αθήνας ή της θεσσαλονίκης και τους έγραφαν οι κάμερες των καναλιών, για να μη δυσαρεστήσουν τους αρθρογράφους των νέων και της ελευθεροτυπίας...

Όταν λοιπόν μια κυβέρνηση δίνει τέτοια δείγματα γραφής, γιατί να μην το εκμεταλλευτεί ο όποιος εχθρός της, πολιτικός, ιδεολογικός, εθνικός;

Όταν επί τόσα χρόνια δεν έχει κατεδαφιστεί ούτε ένα αυθαίρετο γιατί να μη θεωρούν δεδομένο κάποιοι ότι μπορούν να χτίσουν και στον Εθνικό κήπο (διότι στο πεδίο του άρεως έχουν χτίσει..) ;

Άρα είναι θέμα πολιτικής βούλησης και όχι θέμα μέσων παρακολούθησης...

Και δυστυχώς η παρούσα κυβέρνηση έχει σοβαρό πρόβλημα βούλησης.

Όπως είπε και ο Κακλαμάνης: Η Ελλάδα δεν μπορεί να σηκώσει αυτό το οικονομικό βάρος που έχουν τα zepelin και η γενικότερη ασφάλεια του 2004, πιστεύετε ότ είναι τυχαίο ότι μέσα σε 10' σβηνόταν οποιαδήποτε φωτιά έπιανε τότε;;;
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
με πρόλαβε ο λιώμας! απο τα λίγα που θυμάμαι είναι οτι το zeppelin είχε θερμική κάμερα και με το παραμικρό που έβλεπε πάνω απο δάσος έδινε σήμα να τρέξουν!
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
με πρόλαβε ο λιώμας! απο τα λίγα που θυμάμαι είναι οτι το zeppelin είχε θερμική κάμερα και με το παραμικρό που έβλεπε πάνω απο δάσος έδινε σήμα να τρέξουν!
Ολα αυτα μαγκες εν`οψει των Ολυμπιακων Αγωνων που να μην ξεχναμε εκαναν οτι εκαναν για να διασφαλισουν οι κωλοτρυπιδατοι V.I.P μαλακες τον κωλο τους και να μην εχουν και εχουμε(ως χωρα)μπελαδες-Σε μια μπιζνα οπως οι Ολυμπιακοι Αγωνες ολοι θα ξεσκιστουν και καλα για το''δημοσιο καλο''Τα πακιστανια απο τα φαναρια ειχαν εξαφανιστει-ακομα και τα αδεσποτα σκυλια-Το πανηγυρακι τελειωσε,οι κοιλιες καποιων εγιναν μεγαλυτερες απο το φαγοποτι και ουτω καθεξης-Ειναι για τον πουτσο το ολο συστημα γενικα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε μου... μόνο κάμερες είχαμε? Τα 2 Zeppelin και τα ελικόπτερα που όργωναν ΟΛΗ την Αττική, δεν μετράνε? ΣΑΦΩΣ και παρακολουθούσαν τα βουνά και δάση, αστεία λέμε τώρα?

Υπάρχει και η δορυφορική κάλυψη- και αν οι απλοί ιδιώτες μπορούν μέσω google. earth να βλέπουν σχεδόν τα πάντα φαντάσου τί μέσα μπορούν να έχουν οι κυβερνήσεις...
Και το Ζέπελιν κάλυπτε μόνο μέρος του νομού αττικής με έμφαση τον αστικό ιστό...και δεν είμαι σίγουρος αν το 2004 δεν έπιασαν φωτιές στην αττική χάρη στο ζέπελιν ή επειδή είχαν βγάλει το στρατό στα δάση και η κυβέρνηση έδινε την εντύπωση ότι δεν θα ανεχτεί καμια μαλακία από κανέναν- ακριβώς το αντιθετο απ' ό,τι κάνει τώρα που σου δίνει την εντύπωση ότι και να χέσεις στην αυλή του μαξίμου θα την βγάλεις καθαρή, ειδικά αν δηλώσεις antifa...
Και φυσικά μη ξεχνάς το διεθνή παράγοντα στους Ολυμπιακούς...Ό,τι κυκλοφορούσε σε πράκτορα ήταν εδώ...Άντε να σου κάνει  μαγκιές ο κάθε τραμπούκος, εγχώριος ή εισαγόμενος.

Μέσα υπάρχουν ακόμη και σήμερα...Είναι θέμα πολιτικής βούλησης αν θα αξιοποιηθούν.
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
σε ένα πρωινάδικο πήρε τηλ απόστρατος καραβανάς! είπε πως εδώ και πολλά χρόνια είχαν ζητήσει να στέλνουν φαντάρους στα δάση για θερινή διαβίωση με σκοπιές, περίπολα κλπ! η πρόταση απορίφθηκε με πολλά γέλια!
τώρα θα μου πεις σιγά μην κώλωνε ο άλλος να βάλει φώκο! αλλά ρε πούστη μου τι πείραζε να το δοκιμάσεις
 

warrel1985

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2007
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδια το google earth  εχει live εικονα ? μπορουμε να δουμε απο τισ φωτιες?
 

Επισκέπτης
σε ένα πρωινάδικο πήρε τηλ απόστρατος καραβανάς! είπε πως εδώ και πολλά χρόνια είχαν ζητήσει να στέλνουν φαντάρους στα δάση για θερινή διαβίωση με σκοπιές, περίπολα κλπ! η πρόταση απορίφθηκε με πολλά γέλια!
τώρα θα μου πεις σιγά μην κώλωνε ο άλλος να βάλει φώκο! αλλά ρε πούστη μου τι πείραζε να το δοκιμάσεις

Ναι, why not? Κι όχι μόνο στον Υμηττό αλλά και στην Πεντέλη και στην Πάρνηθα να πάνε φαντάροι. Ας κάνουν και μέρος της εκπαίδευσής τους εκεί, άσχημα είναι?
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.375
Κριτικές
5
Like
64.687
Πόντοι
12.056
Mια βδομαδα σχοινακια πηγαινα και εγω στην παρνηθα ανεταααα  :rockon:
 

giwrgos2006

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
6
Like
2
Πόντοι
0
καθόμαστε τώρα βραδιάτικα..γράφουμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του...και μετά θα πάμε να κοιμηθούμε με τη συνείδησή μας ήσυχη..το κάναμε το χρέος μας..και αύριο θα κλείσουμε καμιά πουτάνα από city tour..
μάγκες,πάρτε το χαμπάρι..η αδιαφορία η δικιά μας φταίει για όλα..εμείς φταίμε για τους πολιτικούς,εμείς φταίμε που κοιτάμε την πάρτη μας μόνο,εμείς φταίμε που αυτή η χώρα έχει γίνει έτσι..καληνύχτα μας
 

wiki

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Τι να πω ρε παίδες Φρίκη και πάλι φρίκη.

Το όλο θέμα είναι ένα και το ξέρετε καλά ΠΡΟΒΛΕΨΗ. Τι στο δια@@@ στο 2007 είμαστε, μπορούμε να προβλέπουμε και να αντιδρούμε πολύ καλύτερα από αυτό το χάλι που είδαμε.

Αλλά όπως λέω και γω ο καθένας πέρνει σε βάθος χρόνου ότι του ΑΞΙΖΕΙ. Αυτό μας άξιζε δυστηχώς. Εδώ ρε παιδιά δεν ξέρουμε πόσα δάση έχουμε ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ δεν υπάρχει τι να συζητάμε λοιπόν.

Τέλος, αν και βέβαια τι πάθανε και αυτοί πέρσυ, θα ήμουν πολύ περιέργος να δω τι προληπτικά μέτρα έχουν λάβει και τι γενικά έρευνα γίνεται σε περιοχές όπως η Ουάσιγγκτον, Νεα Υορκη κτλπ. (Για τυφώνες αναφέρομαι και άλλα παρόμοια φαινόμενα που κάνουν τις φωτιές πταίσμα).


 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
δεν φταιει ο χοντρομαλακασ,δεν φταιει ο πολυδωρασ, ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟΤΕ?ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ που ψηφισατε ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ,ΤΑ ΑΡΧΙΠΑΡΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 'ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΙΑ'.εχετε το αιμα των νεκρων στα χερια σασ,αντε που θα μασ τρελανετε εντελωσ,τσιρακια των ΧΑΣΑΠΗΔΩΝ,ΝΕΚΡΟΘΑΥΤΕΣ..Ακου δεν εχει ευθυνεσ ο μπινεσ,το μουνι που 4χρονια στα αρχιδια του ολα!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν φταιει ο χοντρομαλακασ,δεν φταιει ο πολυδωρασ, ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟΤΕ?ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ που ψηφισατε ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ,ΤΑ ΑΡΧΙΠΑΡΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 'ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΙΑ'.εχετε το αιμα των νεκρων στα χερια σασ,αντε που θα μασ τρελανετε εντελωσ,τσιρακια των ΧΑΣΑΠΗΔΩΝ,ΝΕΚΡΟΘΑΥΤΕΣ..Ακου δεν εχει ευθυνεσ ο μπινεσ,το μουνι που 4χρονια στα αρχιδια του ολα!

Μήπως φταίει και ο Αβραμόπουλος που ως υπουργός υγείας δεν σε έχει κλείσει σε κανά άσυλο ανιάτων;

Διαβάζεις τί γράφεις και τί κατηγορίες προσάπτεις ή η φανατίλα δεν σε αφήνει να δεις πέρα από τη μύτη σου;
 

kykladesgr

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
738
Like
0
Πόντοι
6
καθόμαστε τώρα βραδιάτικα..γράφουμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του...και μετά θα πάμε να κοιμηθούμε με τη συνείδησή μας ήσυχη..το κάναμε το χρέος μας..και αύριο θα κλείσουμε καμιά πουτάνα από city tour..
μάγκες,πάρτε το χαμπάρι..η αδιαφορία η δικιά μας φταίει για όλα..εμείς φταίμε για τους πολιτικούς,εμείς φταίμε που κοιτάμε την πάρτη μας μόνο,εμείς φταίμε που αυτή η χώρα έχει γίνει έτσι..καληνύχτα μας
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

figaro

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2007
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
Εναν πουστη να επιανα στα χερια μου θα τον ξεκολιαζα. Το εχουν ξεφτιλισει τελειως και απο την αλλη βγαινουν και οι τυπαδεσ οπως ο παπανδρεου κ ζητανε πολιτικες ευθυνες! ΕΛΕΟΣ! :headbang:
 

figaro

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2007
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
δεν φταιει ο χοντρομαλακασ,δεν φταιει ο πολυδωρασ, ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟΤΕ?ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ που ψηφισατε ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ,ΤΑ ΑΡΧΙΠΑΡΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 'ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΙΑ'.εχετε το αιμα των νεκρων στα χερια σασ,αντε που θα μασ τρελανετε εντελωσ,τσιρακια των ΧΑΣΑΠΗΔΩΝ,ΝΕΚΡΟΘΑΥΤΕΣ..Ακου δεν εχει ευθυνεσ ο μπινεσ,το μουνι που 4χρονια στα αρχιδια του ολα!
 
Κατσε ρε φιλε ετσι δν εγινε και επι πασοκ στην πεντελη το 99? Τι φταινε τωρα ολοι αυτοι που κατηγορεις οταν υπαρχουν συνεχεις αναζωπυρωσεις?
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
καλα ειπαμε,στα δυσκολα ενωμενοι κλπ ΑΛΛα μαγκεσ σασ κοβω να γινεται κανασ πολεμοσ,να χανουμε τα 2/3 τησ χωρασ κ εσεισ να γραφετε:ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΤΑΤΣΟΥΝ?κλπ γραφικα.καλα λοιπον:καλοσ ο μπουλησ,τρωει κ ολο το φαι του,ειναι κ παναθα..
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Μην στεναχωριέσαι Laplace αυτοί πουλήσανε την Μικρά Ασία με τον ίδιο τρόπο την διάλυση , με το βάθη γαλάζιο κράτος , πάρτε και άλλους αγροφύλακες ρε βοηθάει , στα ψιφουλακια ........
Την εύθηνη των νεκρών την έχετε εσείς , εκτός εάν κυβερνάει κανένας άλλος , και μην βγάζετε τον Μπουλη να κλαίει έγινε Άντρας πια
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
κ τα τελευταια 17ετη κυβερνησαν τα 7.δεν φταινε για τπτ πια?σε λιγο θα πιπωνουν αριστερουσ για λιγα ψιφαλακια.ειδατε?στο επικρατειασ τησ Νδ ο Ν κωνσταντοπουλοσ,τον θυμαστε απο βρωμικο 89 κ απο συν..
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Ναι, μαλωστε, γαμω :cheesy:

Να σας θυμισω μονο οτι ειτε φταιει η ΝΔ ειτε το ΠΑΣΟΚ, καποιος γαμημενος αρχιτριμαλακας τους ψηφισε.

Και φτασαμε εδω που φτασαμε, με 7 και 20 χρονια, στα αρχιδια μου οσα και αν ειναι. Το θεμα ειναι αυτοι οι τριμαλακες θα ξαναψηφισουν παλι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ λες και δεν εγινε τιποτα.

Γιαυτο και ο λαος της Ελλαδας ειναι γεννημενος μαλακας, οι περισσοτεροι τουλαχιστον, γιατι υπεκφευγει απο την πραγματικοτητα που εχει φερει ο ιδιος στον εαυτο του.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
Το Βήμα... χμμμμμ.... εγκυρότατη (ΠΑΣΟΚΙΚΗ) εφημερίδα...!

Anyway, να σου πω εγώ κάποια πράγματα και μην νομίζεις ότι σου λέω ψέματα γιατί δεν είμαι υποψήφιος να ζητώ την ψήφο σου :)

Εγώ λοιπόν έχω πατέρα στρατιωτικό. Και παππού. Βέβαια δεν μένω Παπάγου, αλλά θα σας πω τι μετέφεραν στον πατέρα μου κάποιοι συνάδελφοί του που μένουν εκεί.

Καταρχήν ναι, τους είχαν δοθεί σπίτια κυρίως την δεκαετία του '50 και του '60 σε εξευτελιστικές τιμές και με 1200 δόσεις. Κάποιοι ακόμα τα ξεχρεώνουν με δόσεις από τότε!!! Δίνουν 10 ευρώ το μήνα για το δάνειό τους!!! Και βέβαια τώρα μπορούν να πουλήσουν ένα σπίτι 100τ.μ. μαζί με το οικόεδο για πάνω από 800.000 ευρώ. ΟΚ.

Κατά δεύτερον όμως, ο Παπάγος δεν είναι πλέον τίγκα στους στρατιωτικούς. Έχει "μπασταρδέψει" και με άλλους: Δημόσιους Υπάλληλους, Ιδιωτικούς Υπάλληλους, Εφοπλιστές, Πολιτικούς, Ηθοποιούς, κτλ, κτλ. Και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα σπίτια κοντά στους πρόποδες του Υμηττού, τα έχουν άσχετος κόσμος και ουχί στρατιωτικοί!!! Η "Νέα Περιοχή" όπως ονομάζεται εκεί στου Παπάγου και είναι κοντά στους πρόποδες του Υμηττού είναι "ξένη". Άντε να μένουν 10 στρατιωτικοί εκεί πέρα. Οι υπόλοιποι είναι προς τα κάτω, προς την Λ. Μεσογείων. Κι είναι λογικό αυτό γιατί είναι πολύ πιο κοντά στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας. Οπότε, σίγουρα δεν καταπατήσαν στρατιωτικοί τον Υμηττό. Ίσα-ίσα που φτιάξανε εκεί τις πολυκατοικίες του ΑΟΟΑ για να "κόψουν την όρεξη" οικοπεδοφάγων. Γι' αυτό και αυτό που ισχυρίζεσαι (όχι εσύ, το Βήμα) δεν στέκει.

Αν διαβάζουμε λοιπόν φυλλάδες που πρόσκεινται στο Χ ή Ψ κόμα, η πληροφόρηση δεν είναι σωστή και άρα είμαστε έρμαιό τους να πιστέψουμε ότι θέλουν (γι' αυτό κι έχουν αποκτήσει εξουσία, εμείς τους την δώσαμε). Θα μου πεις βέβαια "και ποια εφημερίδα δεν πρόσκειται σε κάποιον κομματικό χώρο?", δίκιο έχεις. Γι' αυτό και δεν διαβάζω εφημερίδες, παίρνω μόνο καμιά Κυριακάτικη για τα DVD!!!

Aυτά είχα να σου πω, αυτή είναι η αλήθεια. Και μην νομίζεις ότι τα λέω αυτά για να τους υποστηρίξω κι ας είμαι γόνος στρατιωτικών. Δεν πα να καεί όλος ο Παπάγος, χέστηκα. Απλά τον δικηγόρο του διαβόλου έκανα για να ακούσεις και την άλλη άποψη, που βέβαια δεν θα την ακούσεις από το Βήμα!!!
Του τα είπα κι εγώ χθες αδελφέ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom