Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 340K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
ενώ ο γιωργάκης πήγε από τον πολύ πόνο του...αμάν ρε φίλε..τόσο πολύ πια παρωπίδες?...όλοι ψηφοθηρία κάνουν..δεν το βλέπεις?...μπουρδέλο κράτος εδώ και 25 χρόνια...
 

Επισκέπτης
στην ελλαδα δεν υπαρχει προληψη για τιποτα.....!προσωπικα δεν με ενδιαφερει να ακουσω τι εχουν να πουν τα κομματα και οι πολιτικοι!μια ζωη τους ακουω!!ηρθε η ωρα να κανουν και να κανουμε κατι ανεξαρτητως πολιτικων πεποιθησεων!
 

DIMPIM

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2007
Μηνύματα
272
Like
0
Πόντοι
1
Ο μπούλης επρεπε να παει , ειναι πρωθυπουργος
και ειναι υπευθηνος της χώρας ασχετα αν ειναι μαλακας.
Ο πρόεδρος έπρεπε να παει,
Ο Κωστάκης ο μαλακας και η Παπαρηγα
τι ειναι ?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ.
 

Επισκέπτης
... για αυτο το λογο ας αναβαλει τις εκλογες..δεν νρεπετε να καουν τοσοι ανθρωποι κι αυτος να κανει εκλογες για να καλυψη την υποθεση των ΟΜΟΛΟΓΩΝ?αισχος....εκλογες με ΤΡΑΓΩΔΙΑ..καλα δεν σεβετε τοσους νεκρους ΑΘΩΟΥΣ?
Πρωτότυπο ! Να συγκληθεί η Βουλή μετά το Προεδρικό Διάταγμα διάλυσής της και χωρίς τη διαμεσολάβηση εκλογών...! Απο ποιά διάταξη  προβλέπεται μία τέτοιου είδους διαδικασία ?
 

bestathens1972

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
613
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Φιλε δεν με ενδιαφερει τι εισαι.Ανοιξε εσυ τα ματακια σου,που ειναι οι φωστηρες που ψηφισες?Ο μπουλης τι πηγε να κανει?μη μας πεις οτι στενοχορηθηκε...για ψηφαλακια πηγε...αν δεν πηγε για αυτο το λογο ας αναβαλει τις εκλογες..δεν νρεπετε να καουν τοσοι ανθρωποι κι αυτος να κανει εκλογες για να καλυψη την υποθεση των ΟΜΟΛΟΓΩΝ?αισχος....εκλογες με ΤΡΑΓΩΔΙΑ..καλα δεν σεβετε τοσους νεκρους ΑΘΩΟΥΣ?
Καλά το προκλητικός και παρωπιδάκιας ας το καταπιούμε τέτοια ώρα... αλλά αφού έχείς άγνοια του Συντάγματος, που λέει ότι οι εκλογές αναβάλονται μόνο σε περίπτωση πολέμου, αφού το παίζεις γνώστης έπρεπε να το ψάξεις πριν αμόλήσεις την κοτσάνα!!!
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Για τους πολιτικούς, δε νομίζω να χρειάζεται πολλή ανάλυση. Έχουμε την ευκαιρία μας, σύντομα. Ή ψηφίζεις κάποιο πολύ μικρό κόμμα, που δεδομένο δε θα συνασπιστεί με κάποιο μεγάλο ή ρίχνεις άκυρο/λευκό. Άντε με το καλό να γίνουμε Γαλλία που πηγαίνει και ψηφίζει το 30% του πληθυσμού.

Και μια εικόνα για το πόσο ζώα κυκλοφορούν ανάμεσα μας, υπάρχει κόσμος που στραβώνει επειδή δε θα μπορέσει να διασκεδάσει το βράδυ, που δε γίνεται η πρεμιέρα του πρωταθλήματος αύριο και που ο Alpha δε θα δείξει τη F1  :jerking:
Αλλά έτσι είναι : "ένα δάχτυλο μακρυά απ' τον κώλο μου κι ό,τι θέλει ας γίνει" :think:

Κουράγιο, σε όσους έχασαν δικούς τους ανθρώπους ή περιουσίες ... Τι άλλο να πει κανείς ...


 

gemata1

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
114
Like
10
Πόντοι
1
Αμα  εισε ΜΠΟΥΛΗΣ τετοιος θα μεινεις για παντα.50 ζωες χαθηκαν ρε τι μαλακιες για συνταγματα μου λετε...πρεπει να πανε ολοι αυτοι στο ειδικο δικαστηριο γιατι στη ΒΟΥΛΗ ειπε το ΑΣΤΕΡΙ της ΝΔ οτι κανει αγγαρεια και καπιοσ που κανει αγγαρεια η φευγει μονος του η τον δειωχνη  ο<<ΠΡΟΕΔΡΟΣ>> αλλα αφου δεν υπαρχει προεδρος εχουμε μεχρι τωρα 50 ΑΘΩΟΥΣ νεκρους...ΛΙΓΗ ντροπη ρε .................
 

bestathens1972

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
613
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Για να υπάρξει αυτό το Σύνταγμα αγαπητέ μη ΜΠΟΥΛΗ χάθηκαν εκατομμύρια ζωές... αν εσύ το θεωρείς μαλακιά μόνο ένα έχω να σου πώ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
μάλιστα...καταλάβαμε..ο μπούλης φταίει για τις φωτιές...γιατί δεν έδιωξε τον πολύδωρα και αυτός έστειλε τους κυπατζήδες και τις βάλανε...
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Σχέδια υπάρχουν, απλά δεν αφαρμόζονται.
Νόμοι υπάρχουν, απλά δεν εφαρμόζονται.
Όταν γίνεται κάτι στραβό, φταίνε πάντα οι άλλοι και εμείς θα το κάναμε καλύτερα αν κυβερνούσαμε, αν, αν, αν....
Δλδ, typical Greek.

Και για αυτό δεν φταίει ο Κωστάκης, ούτε ο Γιωργάκης. Φταίμε οι Έλληνες και κανένας άλλος. Ξεκολλάτε!

Πιστεύετε πραγματικά ότι οι πράσινοι θα τα έκαναν καλύτερα από τους μπλε? Για τους κόκκινους δεν ρωτάω καν, είναι πολύ λίγοι για να στελεχώσουν super market, πόσο μάλλον ένας κράτος.
Ειλικρινά, οι πράσινοι είναι τόσο καλύτεροι? Δεν έδειξαν τέτοιο δείγμα γραφής πάντως σε παλαιότερες "καταστροφές". Ας μην ανατρέξουμε στο παρελθόν, δεν είναι η ώρα, αλλά ξεκολλάτε, σταματήστε να χωρίζετε την Ελλάδα σε ικανούς πράσινους ή μπλε και ανίκανους μπλε ή πράσινους αντίστοιχα.
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
η Ελλάδα καίγεται, 50 νεκροί και το κομματικό μένος πάει σύννεφο....και μετά αναρωτιώμαστε γιατί δεν γίνεται κάτι καλό σ αυτήν την ρημάδα την χώρα...
 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
....θυμηθηκα  με  αφορμη  τον  ολεθρο  που  ζουμε  μια  φραση  ενος  συγχρονου  φιλοσοφου : ο  Θεος :jerking:  ειτε ειναι ανικανος ειτε ειναι σαδιστης...

Εαν ειχα μια επιχειρηση με 10 υπαλληλους , σε καμια περιπτωση δεν θα την ανεθετα σε ατομα σαν τον Γιωργακη και τον Κωστακη ,  2 αμερικανοτραφεις μπουληδες απο οικογενειακα τζακια που ζουνε σε γυαλινους πυργους.Η Ελλαδα αυτη την στιγμη δεν εχει leadership , τελεια και παυλα...
Δυστυχως τωρα τελευταια ολο και πιο συχνα στροβιλιζει στο μυαλο μου η σκεψη "οτι δεν αξιζουμε αυτη την χωρα"...
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
O Μπούλης, όπως εσύ ο ίδιος τον αποκαλείς, δεν φταίει για τις φωτιές αλλά για την (μη) αντιμετώπιση τους. Τι να κάνουμε, η δουλειά του πρωθυπουργού δεν είναι μόνο χλίδα και ρουσφέτια. Έχει και κάποιες γαμημένες ΕΥΘΥΝΕΣ. Όπως είχε πει και ο Τρούμαν πριν εξήντα χρόνια ''the buck stops here''.

Μέρος της ευθύνης είναι και η διατήρηση σε κρίσιμο πόστο ενός ανίκανου και γελοίου ατόμου, ο οποίος συν τοις άλλοις βγήκε και δήλωσε πως κάνει αγγαρεία κιόλας στο υπουργείο που βρίσκεται.

Αν τώρα εσύ νομίζεις ότι το να αναζητούμε ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ευθύνες για μια τόσο μεγάλη τραγώδια είναι κομματικό μένος, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Λες και είπα ποτέ ότι οι άλλοι θα τα κατάφερναν καλύτερα.
δεν αναφέρομαι σε εσένα...για άλλους χτυπάει η καμπάνα
 

Επισκέπτης
Μην τα μπερδευεις Liomas αυτα τουτη τη δυσκολη ωρα!Αλλα σε καταλαβαινω γιατι η οργη ξεχειλιζει απο ολους μας........

Δεν τα μπερδεύω φίλε μου. Το 2004 με όλα τα μέτρα και τις κάμερες δεν άνοιξε ούτε μύτη, δεν υπήρξε ούτε μια σπίθα για φωτιά. Και αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ αδιαμβισβήτητο.

Και δεν καταλαβαίνω... ουσιαστικά, αν κάποιος δεν έχει κάτι να κρύψει, δεν βλέπω τον λόγο να ΜΗΝ θέλει την κάμερα. Εμένα προσωπικά στην πούτσα μου! Ας με παρακολουθούν οι κάμερες στους δρόμους... so?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
O Μπούλης, όπως εσύ ο ίδιος τον αποκαλείς, δεν φταίει για τις φωτιές αλλά για την (μη) αντιμετώπιση τους. Τι να κάνουμε, η δουλειά του πρωθυπουργού δεν είναι μόνο χλίδα και ρουσφέτια. Έχει και κάποιες γαμημένες ΕΥΘΥΝΕΣ. Όπως είχε πει και ο Τρούμαν πριν εξήντα χρόνια ''the buck stops here''.

Μέρος της ευθύνης είναι και η διατήρηση σε κρίσιμο πόστο ενός ανίκανου και γελοίου ατόμου, ο οποίος συν τοις άλλοις βγήκε και δήλωσε πως κάνει αγγαρεία κιόλας στο υπουργείο που βρίσκεται.

Αν τώρα εσύ νομίζεις ότι το να αναζητούμε ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ευθύνες για μια τόσο μεγάλη τραγώδια είναι κομματικό μένος, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Λες και είπα ποτέ ότι οι άλλοι θα τα κατάφερναν καλύτερα.

Ασφαλώς και υπάρχουν κυβερνητικές ευθύνες...
Ακόμα και αν δεχτούμε τα σενάρια περί οργανωμένου σχεδίου (που προσωπικά τα συμμερίζομαι διότι έχουν ήδη βρεθεί αρκετοί εμπρηστικοί μηχανισμοί και είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά τόσο με την πυκνότητα όσο και με το timing των πυρκαγιών) οι ευθύνες βρίσκονται όχι τόσο σε επίπεδο πυροσβεστικής όσο σε επίπεδο υπηρεσιών ασφαλείας...

Ε.Υ.Π., αστυνομία, στρατός τί έκαναν για να αποτρέψουν ένα πιθανό σχέδιο καταστροφής της χώρας, αν υπήρχε κάτι τέτοιο;
Και ποιανού ευθύνη είναι η λειτουργία των παραπάνω οργανισμών αν όχι της κυβέρνησης;


Εδώ βέβαια τα αστέρια μας δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τον εμπρησμό στο μνημείου του αγνώστου στρατιώτη, στα δάση θα τα κατάφερναν;

Από εκεί και πέρα δεν θα εξομοιώσω το θύτη με το θύμα, επειδή το θύμα είναι λίαν ανοργάνωτο..
Ούτε και σαν ημιμαθής δημοσιογραφίσκος θα αναζητώ ευθύνες οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που πρέπει...

Θέλω να πιστεύω ότι η δικαιολογημένη οργή όλων των ελλήνων και ειδικά των πληγέντων δεν θα θολώσει την κρίση τους και δεν θα τους κάνει να μη δουν τη μεγάλη εικόνα...

Διότι αν γίνει κάτι τέτοιο οι εμπρηστές θα έχουν νικήσει για δεύτερη φορά...

Είτε είναι οικοπεδοφάγοι (σκατά στους οικοδομικούς συναιτερισμούς που διεκδικούν δασικές εκτάσεις- είθε να γίνουν λίπασμα για την αναδάσωση όλοι αυτοί οι πουτάνας γιοί, μαζί με τους συνεργούς τους), είτε πράκτορες είτε τραμπούκοι...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Εχουμε το κρατος και τις κυβερνησεις που
μας αξιζουν κυριοι.

Το μεγεθος της ζημιας  κανει καθε φυσιολογικο ανθρωπο να βγαινει εκτος εαυτου.

Πεθανανε 50 συνανθρωποι μας ρε παιδια και εξαφανιστηκαν
καποια απο τα μεγαλυτερα δαση/πνευμονες της χωρας,
γιατι καποια λαμογια θελουνε το οικοπεδακι να χτισουνε,
και το δασος  κτηματα.

Ηθελα ναξερα, τι σοι ανθρωποι βρηκανε το κουραγιο
να κανουνε τετοιο πραμα στη χωρα τους,ρε πουστη μου.  
 

marianna2004

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
16
νομιζω οτι δεν οφειλεται η τεραστια καταστροφη σε απλους οικοπεδοφαγους,προκειται για οργανωμενο σχεδιο.και μην το πατε κομματικα.δεν κανει.
 

Επισκέπτης
Ας δούμε όπως ποίοι διεκδικούν ΑΚΡΙΒΩΣ τις εκτάσεις που πριν από λίγη ώρα κάηκαν στον Υμηττό (και όταν λέμε ΑΚΡΙΒΩΣ κυριολεκτούμε):

1.)
Στην άλλη άκρη του Υμηττού, στον Χολαργό, ο κ. Χρ. Μαυρίκης, γνωστός από την υπόθεση τηλεφωνικών υποκλοπών την περίοδο της πρωθυπουργίας του Κώστα Μητσοτάκη, εμφανίστηκε να διεκδικεί 370 στρέμματα στον Υμηττό δηλώνοντας ότι στις εκτάσεις αυτές «ποτέ δεν υπήρχε δάσος», αλλά ήταν πεδίο βολών και άσκησης για άρματα από του Γουδή και δεν υπήρχαν «όχι δέντρα αλλά ούτε θάμνοι».
2.)
Ο ΑΟΟΑ δηλαδή ο Αυτόνομος Οικιστικός Οργανισμός Αξιωματικών.
Όποιος έχει μπεί στην Πίνδου από την Κατεχάκη (ή βγαίνει από του Παπάγου) θα έχει δεί ένα κτιριάκι με θέα το βουνό (τώρα τα καμμένα) με την μυστηριώδη ταμπέλα ΑΟΟΑ.

Ο ΑΟΟΑ εξασφαλίζει εκτάσεις στους αξιωματικούς για να κτίσουν τα σπίτια τους. Καλό αυτό, το μόνον πρόβλημα είναι ότι οι εκτάσεις αυτές δεν του ανήκουν.

Με Αναγκαστικό Νόμο του 1950, ο Αυτόνομος Οικιστικός Οργανισμός Αξιωματικών, σαρώνει τα δάση και τις βουνοκορφές!
Ένας νόμος, ο οποίος ενώ θα έπρεπε να καταργηθεί άμεσα, αυτός βρίσκεται εν πλήρει ισχύ και δι’ αυτού, ο ΑΟΟΑ κάνει κανονικό πλιάτσικο στα δάση της Ελλάδος. Χωρίς να διαθέτει τίτλους ιδιοκτησίας, χωρίς κανένα τοπογραφικό, ο ΑΟΟΑ χρησιμοποιεί αυτό το νόμο (1563/1950), προκειμένου να κλέβει τεράστιες χαρακτηρισμένες δασικές εκτάσεις, να τις οικοιοποείται & να τις οικοπεδοποιεί.


Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι σε ποιόν ανήκουν τα οικόπεδα στου Παπάγου. Για το πόσο κάνουν δε, καλλίτερα μην ρωτάτε.....

Η σημερινή πόλη του Παπάγου φτιάχτηκε για τους αξιωματικούς από τον ΑΟΟΑ, με καταπατήσεις και αγωγές σε βάρος πολιτών. Όλο κι επεκτεινόταν προς τα ενδότερα του Υμηττού, έχοντας σήμερα φτάσει σχεδόν στην καρδιά του βουνού (Νέα Περιοχή Παπάγου), με τα τελευταία σπίτια να γλείφουν την Περιφερειακή Υμηττού (βλέπε φωτό).

Ο στόχος της πλήρους καταπάτησης του Υμηττού δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί: Αριστερά της Νέας Περιοχής Παπάγου, υπάρχουν ακόμη δασικά φιλέτα, τα οποία και ορέγεται ο ΑΟΟΑ, για μελλοντική εξυπηρέτηση των επόμενων συνταξιούχων στρατιωτικών.


http://[URL unfurl="true"]www.press-bank.gr/UserFiles/Image/%20%20%20.jpg[/img[/URL]]

Από το: [URL unfurl="true"]http://www.press-bank.gr/articles/viewnews.aspx?newsid=9B3F761C-8F0B-4070-98F6-7CAA456062BE&lc=greek[/URL]
(αγνοείστε τις αριστερίστικες καμπάνες, υπάρχει βάση στο θέμα)
[/quote]

Το Βήμα... χμμμμμ.... εγκυρότατη (ΠΑΣΟΚΙΚΗ) εφημερίδα...!

Anyway, να σου πω εγώ κάποια πράγματα και μην νομίζεις ότι σου λέω ψέματα γιατί δεν είμαι υποψήφιος να ζητώ την ψήφο σου :)

Εγώ λοιπόν έχω πατέρα στρατιωτικό. Και παππού. Βέβαια δεν μένω Παπάγου, αλλά θα σας πω τι μετέφεραν στον πατέρα μου κάποιοι συνάδελφοί του που μένουν εκεί.

Καταρχήν ναι, τους είχαν δοθεί σπίτια κυρίως την δεκαετία του '50 και του '60 σε εξευτελιστικές τιμές και με 1200 δόσεις. Κάποιοι ακόμα τα ξεχρεώνουν με δόσεις από τότε!!! Δίνουν 10 ευρώ το μήνα για το δάνειό τους!!! Και βέβαια τώρα μπορούν να πουλήσουν ένα σπίτι 100τ.μ. μαζί με το οικόεδο για πάνω από 800.000 ευρώ. ΟΚ.

Κατά δεύτερον όμως, ο Παπάγος δεν είναι πλέον τίγκα στους στρατιωτικούς. Έχει "μπασταρδέψει" και με άλλους: Δημόσιους Υπάλληλους, Ιδιωτικούς Υπάλληλους, Εφοπλιστές, Πολιτικούς, Ηθοποιούς, κτλ, κτλ. Και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα σπίτια κοντά στους πρόποδες του Υμηττού, τα έχουν άσχετος κόσμος και ουχί στρατιωτικοί!!! Η "Νέα Περιοχή" όπως ονομάζεται εκεί στου Παπάγου και είναι κοντά στους πρόποδες του Υμηττού είναι "ξένη". Άντε να μένουν 10 στρατιωτικοί εκεί πέρα. Οι υπόλοιποι είναι προς τα κάτω, προς την Λ. Μεσογείων. Κι είναι λογικό αυτό γιατί είναι πολύ πιο κοντά στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας. Οπότε, σίγουρα δεν καταπατήσαν στρατιωτικοί τον Υμηττό. Ίσα-ίσα που φτιάξανε εκεί τις πολυκατοικίες του ΑΟΟΑ για να "κόψουν την όρεξη" οικοπεδοφάγων. Γι' αυτό και αυτό που ισχυρίζεσαι (όχι εσύ, το Βήμα) δεν στέκει.

Αν διαβάζουμε λοιπόν φυλλάδες που πρόσκεινται στο Χ ή Ψ κόμα, η πληροφόρηση δεν είναι σωστή και άρα είμαστε έρμαιό τους να πιστέψουμε ότι θέλουν (γι' αυτό κι έχουν αποκτήσει εξουσία, εμείς τους την δώσαμε). Θα μου πεις βέβαια "και ποια εφημερίδα δεν πρόσκειται σε κάποιον κομματικό χώρο?", δίκιο έχεις. Γι' αυτό και δεν διαβάζω εφημερίδες, παίρνω μόνο καμιά Κυριακάτικη για τα DVD!!!

Aυτά είχα να σου πω, αυτή είναι η αλήθεια. Και μην νομίζεις ότι τα λέω αυτά για να τους υποστηρίξω κι ας είμαι γόνος στρατιωτικών. Δεν πα να καεί όλος ο Παπάγος, χέστηκα. Απλά τον δικηγόρο του διαβόλου έκανα για να ακούσεις και την άλλη άποψη, που βέβαια δεν θα την ακούσεις από το Βήμα!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν τα μπερδεύω φίλε μου. Το 2004 με όλα τα μέτρα και τις κάμερες δεν άνοιξε ούτε μύτη, δεν υπήρξε ούτε μια σπίθα για φωτιά. Και αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ αδιαμβισβήτητο.

Και δεν καταλαβαίνω... ουσιαστικά, αν κάποιος δεν έχει κάτι να κρύψει, δεν βλέπω τον λόγο να ΜΗΝ θέλει την κάμερα. Εμένα προσωπικά στην πούτσα μου! Ας με παρακολουθούν οι κάμερες στους δρόμους... so?

Φίλε Λιόμα, οι κάμερες δεν ήταν στα δάση αλλά μέσα στις πόλεις...
Όποτε δεν πρέπει να χρεώσουμε στις κάμερες τους σχετικά λιγότερους εμπρησμούς αλλά στην πολιτική βούληση και τη διεθνή συγκυρία (κανείς δε θέλει να αποτύχουν οι ολυμπιακοί αγώνες όποτε το κράτος που τους διοργανώνει έχει μια σχετική ασυλία από προβοκάτσια αν με καταλαβαίνεις...)

Εδώ όμως δεν υπήρχε πολιτική βούληση να πιάσουν τους τραμπούκους που μέρα μεσημέρι έκαιγαν το κέντρο της αθήνας ή της θεσσαλονίκης και τους έγραφαν οι κάμερες των καναλιών, για να μη δυσαρεστήσουν τους αρθρογράφους των νέων και της ελευθεροτυπίας...

Όταν λοιπόν μια κυβέρνηση δίνει τέτοια δείγματα γραφής, γιατί να μην το εκμεταλλευτεί ο όποιος εχθρός της, πολιτικός, ιδεολογικός, εθνικός;

Όταν επί τόσα χρόνια δεν έχει κατεδαφιστεί ούτε ένα αυθαίρετο γιατί να μη θεωρούν δεδομένο κάποιοι ότι μπορούν να χτίσουν και στον Εθνικό κήπο (διότι στο πεδίο του άρεως έχουν χτίσει..) ;

Άρα είναι θέμα πολιτικής βούλησης και όχι θέμα μέσων παρακολούθησης...

Και δυστυχώς η παρούσα κυβέρνηση έχει σοβαρό πρόβλημα βούλησης.
 

Επισκέπτης
Φίλε Λιόμα, οι κάμερες δεν ήταν στα δάση αλλά μέσα στις πόλεις...

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε μου... μόνο κάμερες είχαμε? Τα 2 Zeppelin και τα ελικόπτερα που όργωναν ΟΛΗ την Αττική, δεν μετράνε? ΣΑΦΩΣ και παρακολουθούσαν τα βουνά και δάση, αστεία λέμε τώρα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom