Νέα

Η Πέρδικα ζητά την υποστήριξη της κοινότητας!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Εμένα με τρελαίνουν τα Ιρλανδικά Σέτερ και τα κόκερ.Το κακό είναι ότι αν πάρω σκύλο δε θα μπορώ να πάω ταξίδι,δε θα μπορώ να πάω πουθενά.Αυτό είναι που με κρατάει μέχρι τώρα.Στη Μεσσηνία που κατεβαίνω πέρδικες δεν έχει πια.Ο πατέρας μου και η μάνα μου έλεγαν ότι πριν 3-4 δεκαετίες τις κυνήγαγαν μην τους φάνε τα σιτάρια!Τώρα δεν έχει κάτω σιτάρια,μόνο ελιές,συκιές,και κάποιες σταφίδες.Άρα πεδίο για τσίχλες και μπεκάτσες.Το τριχωτό δε με συναρπάζει οπότε για ιχνηλάτη δε σκέφτομαι.Οι επιλογή μου θα είναι Κόκκερ ή Ιρλανδικό σέτερ,αν και για τις τσίχλες θα βόλευε και ένα Λαμπραντόρ,αλλά το κακό είναι ότι σε περιορίζει πολύ.
 

Επισκέπτης
αν και δεν εχω ιδεα απο περδικες και τετοια σχεδια,εριξα ενα 5αρι στο συναγωνιστη φωτογραφο του σαιτ.


υ.γ. αρχηγε αν φωτογραφισεις πουθενα κανενα καλο μουνι,βαλτο και αυτο να το ριξουμε κανενα αστερι.

Θα σε έχω υπόψη!
 

Επισκέπτης
αν ελειπαν και οι τροποι εξοντωσης της περδικας καλα θα ηταν!!

ψηφισα κι εγω!
 

Επισκέπτης
αν ελειπαν και οι τροποι εξοντωσης της περδικας καλα θα ηταν!!

ψηφισα κι εγω!

Ο βασικός παράγοντας εξόντωσης τόσο της πέρδικας όσο και του λαγού,είναι η ανεξέλεγκτη χρήση φυτοφαρμάκων.Πριν μια εβδομάδα που πήγα στο χωριό στη Μεσσηνία,σε κάθε χωράφι έβλεπα να κρέμονται μπουκάλια Raudap που σήμαινε ότι είχε γίνει χρήση αυτού του επικίνδυνου ζιζανιοκτόνου.Και το "αστείο" είναι ότι οι περισσότερο είναι κάτοικοι των χωριών εκεί,και έχουν δικά τους τρακτέρ,αλλά προτιμούν να ραντίσουν από το να οργώσουν....Επίσης,η καταστροφή των βιοτόπων των περδίκων και των λαγών είναι ένας παράγοντας που οδηγεί στην εξαφάνιση τους.Η δόμηση,τα μεγάλα έργα υποδομής συμβάλλουν αρνητικά.Τελευταίος παράγοντας θεωρώ πως είναι το κυνήγι,ιδίως η λαθροθηρία.Η πέρδικα δεν κυνηγιέται από την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου μέχρι το τέλος,αλλά λίγους μήνες,με πολλούς περιορισμούς.Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι "πονηροί" που την κυνηγούν παρανόμως κι εκτός εποχής...
 

Επισκέπτης
Υπέρ της υποστήριξης για την διάσωση των Ελλήνων/ίδων λόγω των μέτρων ΔΝΤ κ ΕΕ πού ψηφίζουμε;;; :tooth: :think:

Οι πέρδικες μας μάραναν!!! :P
 

Επισκέπτης
Μην απελπίζεσαι,θα σου δοθεί η ευκαιρία να ψηφίσεις και γι'αυτά!Προς το παρών υπάρχει πέρδικα και eurovision.Ποιο από τα 2 θεωρείς καλύτερο;Και μετά έχει Εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου,που θα πάει στην Ελβετία για προετοιμασία,προφανώς για να προσαρμοστεί καιρικά στο περιβάλλον της Ν.Αφρικής... :jerking:Το Καρπενήσι,τα 3-5 πηγάδια δεν τους έκαναν... :jerking: :jerking:
Ενα είναι σίγουρο φίλε,η Πέρδικα δεν επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό,ούτε την τσέπη των ψηφοφόρων  :)
 

Επισκέπτης
Μην απελπίζεσαι,θα σου δοθεί η ευκαιρία να ψηφίσεις και γι'αυτά!Προς το παρών υπάρχει πέρδικα και eurovision.Ποιο από τα 2 θεωρείς καλύτερο;Και μετά έχει Εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου,που θα πάει στην Ελβετία για προετοιμασία,προφανώς για να προσαρμοστεί καιρικά στο περιβάλλον της Ν.Αφρικής... :jerking:Το Καρπενήσι,τα 3-5 πηγάδια δεν τους έκαναν... :jerking: :jerking:
Ενα είναι σίγουρο φίλε,η Πέρδικα δεν επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό,ούτε την τσέπη των ψηφοφόρων  :)
Ναι σαφώς υπάρχουνε τόσαααα σημαντικά γεγονότα ακόμα που επισκιάζουνε την πέρδικα,έχεις δίκιο!!! :P

Αστά να πάνε,πω,πω γεγονότα που έρχονται!!! :rolleyes:

Υ.Γ.Εντάξει όπως το έθεσες πέρδικα ψηφίζω!!! ;)
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Η πέρδικα μπορεί να είναι για ύπνο τώρα,αλλά τα μέλη του δημοφιλέστερου αντρικού,και όχι μόνο,φόρουμ δεν κοιμούνται!!!Όσοι δεν ψήφισαν,τσάμπα είναι η ψήφος

Πια περδικα να υποστηριξουμε? με τα οπλα οπως εσυ? Πες μας οτι θες να σε ψηφισουμε σε διαγωνισμο μπας και παρεις κανα βραβειο για να αγορασεις σκυλι και να μη μεινει καμμια.
 

Επισκέπτης
Πια περδικα να υποστηριξουμε? με τα οπλα οπως εσυ? Πες μας οτι θες να σε ψηφισουμε σε διαγωνισμο μπας και παρεις κανα βραβειο για να αγορασεις σκυλι και να μη μεινει καμμια.

Αν διάβασες παραπάνω,δεν έχω σκύλο επειδή δε θα μπορώ να πηγαίνω πουθενά,όχι ελλείψει χρημάτων.Βλέπεις,εγώ,σε σχέση με τους δήθεν οικολόγους,έχω συνείδηση και δεν αγοράζω σκύλο για να τον πετάξω έξω μόλις τον βαρεθώ.Προτιμώ να μην αποκτήσω ποτέ,παρά να κακοπεράσει το ζωάκι μαζί μου.Όσον αφορά τις πέρδικες,μακάρι ο μόνος κίνδυνος τους  να ήταν τα σκυλιά και οι κυνηγοί.Δε θα μπορούσες να περπατήσεις από τα περδικόπουλα αυτή την εποχή.Θα έπρεπε να σε πειράζουν τα ζιζανιοκτόνα,η ανεξέλεγκτη δόμηση,η καταστροφή βιοτόπων για να περάσουν μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι στους οποίους θα χαίρεσαι το γρήγορο πολυτελές αμάξι σου (όχι μόνο εσύ,φιλολογικό το β'πρόσωπο).Την πέρδικα τη φωτογράφισα στο Σούνιο,στο πάρκινγκ του αρχαιολογικού χώρου.Μπορείς να πας να δεις τι δόμηση έχει η περιοχή.Σε 300 τ.μ οικόπεδα βρίσκονται κτήρια συνολικού εμβαδού 500-600 τ.μ διόρωφα και τριώροφα και δίπλα στη θάλασσα,για να στραγγίζουν οι βόθροι πιο εύκολα...Αυτά θα έπρεπε να σε πειράζουν.Ο πατέρας μου τη δεκαετία του 40,μετά τον πόλεμο,στη Μεσσηνία κυνηγούσε τσίχλες και μπεκάτσες με αγκίστρια,και λαγούς με θηλιές.Κάτι που τώρα απαγορεύεται.Το θέμα είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα το χειμώνα έπιανε λαγό.Για τσίχλες;Γεμίζαν τα πηθάρια.Τώρα δεν υπάρχουν λαγοί.Δεν εξοντώθηκαν βεβαίως από τον πατέρα μου και τους άλλους,αλλά από τα χημικά λιπάσματα και τα ζιζανιοκτόνα που έγιναν "μόδα" μετά το 1960...Δεν είδα ποτέ βεβαίως τους οικολόγους να τα βάζουν με τις εταιρείες που παράγουν τα προϊόντα αυτά.Φυσικό είναι,πίσω από αυτά βρίσκονται πολυεθνικές με πολλά χρήματα,εξαίρετους νομικούς συμβούλους και επιρροή προς τις κυβερνήσεις.Ενώ οι κυνηγοί,πληρώνουν από την τσέπη τους τη θηροφυλακή,τις παρεμβάσεις στο περιβάλλον.Η οικολογία αγαπητέ,δεν είναι το μάζεμα γατιών και σκυλιών.Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο το οποίο χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης και όχι ευκαιριακής.Πού είναι οι οικολόγοι να πρωτοστατήσουν στην διάσωση του σιδηροδρόμου στην Ελλάδα ως οικολογικού μεταφορικού μέσου;ΠΡΟΣΟΧΗ,όχι του ΟΣΕ,του σιδηροδρόμου ως μέσο.Ο ΟΣΕ είναι απλώς μια εταιρεία.Διαλύουν τα τραίνα για να φτιάξουν αυτοκινητοδρόμους,όπως η Εγνατία που σκοτώνονται Αρκούδες,διότι οι αρκούδες δεν ενημερώθηκαν από κανέναν για την Εγνατία.Όπως τα ορτύκια στα Λεγραινά και στο Σούνιο δεν έχουν ενημερωθεί για την ύπαρξη των ανεμογενητριών που τα κομματιάζουν όταν μεταναστεύουν....

Τελοςπάντων,το θέμα είναι η φωτογραφία μου,όποιος θέλει την ψηφίζει,όποιος δε θέλει απέχει.Άλλωστε το πρώτο βραβείο δεν είναι ούτε όπλο,ούτε κυνηγετικός σκύλος,μια φωτογραφικές μηχανές και μια ψηφιακή κορνίζα είναι,για να φωτογραφίζω και να βλέπω όμορφες πέρδικες,λαγούς,τσίχλες,μπεκάτσες ψηφιακά!!!
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Εγω αλανια ΠΡΟΤΕΕΙΝΩ εναν ΡΟΔΕΣΙΑΝΟ σε λιγο καιρο η ΕΛΛΑΔΑ δεν θα εχει τιποτα ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΚΟΒΩ ΚΑΤΑ ΑΦΡΙΚΗ ΓΙΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ και αυτος ειναι ο καταληλος σκυλος
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αν διάβασες παραπάνω,δεν έχω σκύλο επειδή δε θα μπορώ να πηγαίνω πουθενά,όχι ελλείψει χρημάτων.Βλέπεις,εγώ,σε σχέση με τους δήθεν οικολόγους,έχω συνείδηση και δεν αγοράζω σκύλο για να τον πετάξω έξω μόλις τον βαρεθώ.Προτιμώ να μην αποκτήσω ποτέ,παρά να κακοπεράσει το ζωάκι μαζί μου.Όσον αφορά τις πέρδικες,μακάρι ο μόνος κίνδυνος τους  να ήταν τα σκυλιά και οι κυνηγοί.Δε θα μπορούσες να περπατήσεις από τα περδικόπουλα αυτή την εποχή.Θα έπρεπε να σε πειράζουν τα ζιζανιοκτόνα,η ανεξέλεγκτη δόμηση,η καταστροφή βιοτόπων για να περάσουν μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι στους οποίους θα χαίρεσαι το γρήγορο πολυτελές αμάξι σου (όχι μόνο εσύ,φιλολογικό το β'πρόσωπο).Την πέρδικα τη φωτογράφισα στο Σούνιο,στο πάρκινγκ του αρχαιολογικού χώρου.Μπορείς να πας να δεις τι δόμηση έχει η περιοχή.Σε 300 τ.μ οικόπεδα βρίσκονται κτήρια συνολικού εμβαδού 500-600 τ.μ διόρωφα και τριώροφα και δίπλα στη θάλασσα,για να στραγγίζουν οι βόθροι πιο εύκολα...Αυτά θα έπρεπε να σε πειράζουν.Ο πατέρας μου τη δεκαετία του 40,μετά τον πόλεμο,στη Μεσσηνία κυνηγούσε τσίχλες και μπεκάτσες με αγκίστρια,και λαγούς με θηλιές.Κάτι που τώρα απαγορεύεται.Το θέμα είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα το χειμώνα έπιανε λαγό.Για τσίχλες;Γεμίζαν τα πηθάρια.Τώρα δεν υπάρχουν λαγοί.Δεν εξοντώθηκαν βεβαίως από τον πατέρα μου και τους άλλους,αλλά από τα χημικά λιπάσματα και τα ζιζανιοκτόνα που έγιναν "μόδα" μετά το 1960...Δεν είδα ποτέ βεβαίως τους οικολόγους να τα βάζουν με τις εταιρείες που παράγουν τα προϊόντα αυτά.Φυσικό είναι,πίσω από αυτά βρίσκονται πολυεθνικές με πολλά χρήματα,εξαίρετους νομικούς συμβούλους και επιρροή προς τις κυβερνήσεις.Ενώ οι κυνηγοί,πληρώνουν από την τσέπη τους τη θηροφυλακή,τις παρεμβάσεις στο περιβάλλον.Η οικολογία αγαπητέ,δεν είναι το μάζεμα γατιών και σκυλιών.Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο το οποίο χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης και όχι ευκαιριακής.Πού είναι οι οικολόγοι να πρωτοστατήσουν στην διάσωση του σιδηροδρόμου στην Ελλάδα ως οικολογικού μεταφορικού μέσου;ΠΡΟΣΟΧΗ,όχι του ΟΣΕ,του σιδηροδρόμου ως μέσο.Ο ΟΣΕ είναι απλώς μια εταιρεία.Διαλύουν τα τραίνα για να φτιάξουν αυτοκινητοδρόμους,όπως η Εγνατία που σκοτώνονται Αρκούδες,διότι οι αρκούδες δεν ενημερώθηκαν από κανέναν για την Εγνατία.Όπως τα ορτύκια στα Λεγραινά και στο Σούνιο δεν έχουν ενημερωθεί για την ύπαρξη των ανεμογενητριών που τα κομματιάζουν όταν μεταναστεύουν....


  Το σαλιο σου χαλας
  Μην περιμενεις να σε καταλαβει ο συμπαθης γκομπρας...
  Και δεν ειναι οτι ειναι χαζος,απλα δεν θελει να καταλαβει...
 

Επισκέπτης
Εγω αλανια ΠΡΟΤΕΕΙΝΩ εναν ΡΟΔΕΣΙΑΝΟ σε λιγο καιρο η ΕΛΛΑΔΑ δεν θα εχει τιποτα ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΚΟΒΩ ΚΑΤΑ ΑΦΡΙΚΗ ΓΙΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ και αυτος ειναι ο καταληλος σκυλος

Είχε ένας φίλος ένα Ροδεσιανό Ρίτζμπακ για κατοικίδιο.Γαμάτος σκύλος...Δυστυχώς του πέθανε από Καλαζααρ...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Εμένα με τρελαίνουν τα Ιρλανδικά Σέτερ και τα κόκερ.


 Πανεμορφα,ειδικα τα Ιρλανδε,αλλα δεν βρισκεις αξιολογα σκυλια,αξια δειγματα της φυλης τους
 που να ειναι και απο κυνηγετικους γονεις....

 Η ομορφια τους ειναι και η καταρα τους,συναμα

 Θα σου αντιπροτεινα ενα Σπρινγκερ Σπανιελ
 Μικροσωμο,λιγοφαγο,με αριστο ιστορικο υγειας,βρισκεις ευκολα κυνηγετικα "αιματα",μεταφερεται
 ευκολα,ειναι ησυχο και καθολου ενοχλητικο (γαυγισματα και αλλα κουλα..),και με πολυ μεγαλη
 εκπαιδευσιμοτητα,και επισης με δευτερογενη ενστικτο την φερμα!!!!

 Ανθρωπονοητα λεμε,για μερακληδες

 Αμα χρειαστεις βοηθεια,π.μ.
 

Επισκέπτης
Έχει ο πατέρας ενός φίλου σπρίνγκερ,μια θυληκιά και τη ζευγαρώνει.Απλώς έχω κολλήσει στο κόκερ το μικρό ξαδερφάκι του.Το Ιρλανδικό δυστυχώς έχει γίνει στην Ελλάδα σκύλος του καναπέ...
Όπως σου είπα,το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να ταξιδεύω όταν μπορώ και δεν θα έχω που να τον αφήνω.Αυτό με εμποδίζει να πάρω σκύλο...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Αν διάβασες παραπάνω,δεν έχω σκύλο επειδή δε θα μπορώ να πηγαίνω πουθενά,όχι ελλείψει χρημάτων.Βλέπεις,εγώ,σε σχέση με τους δήθεν οικολόγους,έχω συνείδηση και δεν αγοράζω σκύλο για να τον πετάξω έξω μόλις τον βαρεθώ.Προτιμώ να μην αποκτήσω ποτέ,παρά να κακοπεράσει το ζωάκι μαζί μου.Όσον αφορά τις πέρδικες,μακάρι ο μόνος κίνδυνος τους  να ήταν τα σκυλιά και οι κυνηγοί.Δε θα μπορούσες να περπατήσεις από τα περδικόπουλα αυτή την εποχή.Θα έπρεπε να σε πειράζουν τα ζιζανιοκτόνα,η ανεξέλεγκτη δόμηση,η καταστροφή βιοτόπων για να περάσουν μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι στους οποίους θα χαίρεσαι το γρήγορο πολυτελές αμάξι σου (όχι μόνο εσύ,φιλολογικό το β'πρόσωπο).Την πέρδικα τη φωτογράφισα στο Σούνιο,στο πάρκινγκ του αρχαιολογικού χώρου.Μπορείς να πας να δεις τι δόμηση έχει η περιοχή.Σε 300 τ.μ οικόπεδα βρίσκονται κτήρια συνολικού εμβαδού 500-600 τ.μ διόρωφα και τριώροφα και δίπλα στη θάλασσα,για να στραγγίζουν οι βόθροι πιο εύκολα...Αυτά θα έπρεπε να σε πειράζουν.Ο πατέρας μου τη δεκαετία του 40,μετά τον πόλεμο,στη Μεσσηνία κυνηγούσε τσίχλες και μπεκάτσες με αγκίστρια,και λαγούς με θηλιές.Κάτι που τώρα απαγορεύεται.Το θέμα είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα το χειμώνα έπιανε λαγό.Για τσίχλες;Γεμίζαν τα πηθάρια.Τώρα δεν υπάρχουν λαγοί.Δεν εξοντώθηκαν βεβαίως από τον πατέρα μου και τους άλλους,αλλά από τα χημικά λιπάσματα και τα ζιζανιοκτόνα που έγιναν "μόδα" μετά το 1960...Δεν είδα ποτέ βεβαίως τους οικολόγους να τα βάζουν με τις εταιρείες που παράγουν τα προϊόντα αυτά.Φυσικό είναι,πίσω από αυτά βρίσκονται πολυεθνικές με πολλά χρήματα,εξαίρετους νομικούς συμβούλους και επιρροή προς τις κυβερνήσεις.Ενώ οι κυνηγοί,πληρώνουν από την τσέπη τους τη θηροφυλακή,τις παρεμβάσεις στο περιβάλλον.Η οικολογία αγαπητέ,δεν είναι το μάζεμα γατιών και σκυλιών.Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο το οποίο χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης και όχι ευκαιριακής.Πού είναι οι οικολόγοι να πρωτοστατήσουν στην διάσωση του σιδηροδρόμου στην Ελλάδα ως οικολογικού μεταφορικού μέσου;ΠΡΟΣΟΧΗ,όχι του ΟΣΕ,του σιδηροδρόμου ως μέσο.Ο ΟΣΕ είναι απλώς μια εταιρεία.Διαλύουν τα τραίνα για να φτιάξουν αυτοκινητοδρόμους,όπως η Εγνατία που σκοτώνονται Αρκούδες,διότι οι αρκούδες δεν ενημερώθηκαν από κανέναν για την Εγνατία.Όπως τα ορτύκια στα Λεγραινά και στο Σούνιο δεν έχουν ενημερωθεί για την ύπαρξη των ανεμογενητριών που τα κομματιάζουν όταν μεταναστεύουν....

Τελοςπάντων,το θέμα είναι η φωτογραφία μου,όποιος θέλει την ψηφίζει,όποιος δε θέλει απέχει.Άλλωστε το πρώτο βραβείο δεν είναι ούτε όπλο,ούτε κυνηγετικός σκύλος,μια φωτογραφικές μηχανές και μια ψηφιακή κορνίζα είναι,για να φωτογραφίζω και να βλέπω όμορφες πέρδικες,λαγούς,τσίχλες,μπεκάτσες ψηφιακά!!!



Ετσι ειναι. Ευγε ιματζινα.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Πιτσιρικας ελαχιστα φιλε..  αλλα ξερω πολυ καλα τη φαση που περιγραφεις με τα φυτοφαρμακα κλπ.. που εκτος τη φυση γαμανε κυριολεκτικα οτιδηποτε.. το 99% τα λαχανικα που τρωμε ειναι πιγκα στα δηλητηρια. Και το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερουν να ξεχωρισουν τα κανονικα πλεον..
 

Επισκέπτης
Γάμησε τα..Ευτυχώς εμείς μόνο πατάτες αγοράζουμε,τα άλλα τα έχουμε δική μας παραγωγής από το εξοχικό που έχουμε...

Πάρε όμως ένα τραγουδάκι αφιερωμένο!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom