Νέα

Greek school...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DIKY
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 263
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Δηλαδή τι θες τώρα.Να σε βρίσω?Οχι λαλάκα,δε θα σου κάνω αυτή τη χάρη.Γιατί να βρίσω το λαλάκα?
Πήρες το link από τη wikipedia που ο άλλος ο εξυπνάκιας λέει οτι είναι αναξιόπιστη.Εγώ δέχομαι οτι είναι αξιόπιστη.
Τι λέει αυτό το link?Οτι οι Πολωνοί,Γερμανοί,Τσέχοι βελτιώσαν τα αποτελέσματά τους προφανώς λόγω αλλαγής σε κάποιους τομείς.Λογικό είναι.Με ΔΝ των Γερμανών 108,των Πολωνών 105,των Τσέχων 99 υπάρχουν δυνατότητες.Και μπορούν να βελτιωθούν και άλλο.
Εγώ δε λέω οτι το εκπαιδευτικό σύστημα δεν έχει γενικά σχέση με τις επιδόσεις.Αμα τους πάρεις όλους τους ευφυείς και δεν τους δώσεις καμιά εκπαίδευση,φυσικά και θα έχουν χειρότερα αποτελέσματα από αυτούς που έλαβαν εκπαίδευση.
Εγώ λέω οτι οι Ελληνες έχουν αυτές τις επιδόσεις όχι λόγω αδυναμίας του εκπαιδευτικού συστήματος αλλά διότι ως εκεί φτάνουν οι δυνατότητές τους.Δεν έχουν χειρότερο δηλαδή εκπαιδευτικό σύστημα αλλά τραβάνε λιγότερο.

Ας δούμε την κλασσική τακτική βλακός.Παίρνει μία μερική πρόταση(οι Ελληνες δεν πάνε καλά λόγω χαμηλού ΔΝ),τη γενικεύει στην πρόταση για τις επιδόσεις παίζει ρόλο μόνο ο ΔΝ και στη συνέχεια αποδεικνύει λανθασμένη την πρόταση που εφηύρε ο ίδιος.Μπράβο.Την πρόταση αυτή που ανακάλυψες μπορείς να τη βγάζεις συνέχεια λανθασμένη.Αυτό δε σημαίνει οτι αναιρείς τη διατυπωθείσα πρόταση.

Τα φροντιστήρια δεν εντάσσονται στο εκπαιδευτικό σύστημα γιατί προετοιμάζουν τους μαθητές για εξετάσεις.Το σκέφτηκες πολύ αυτό που έγραψες?Δηλαδή τα κολλέγια στις ΗΠΑ δεν εντάσσονται στο εκπαιδευτικό σύστημα γιατί προετοιμάζουν τους μαθητές για εξετάσεις στα στανταρισμένα τεστ και τα γαλλικά σχολεία που προετοιμάζουν τους μαθητές για εξετάσεις για την εισαγωγή στις Grand'Ecoles δεν ανήκουν στο εκπαιδευτικό σύστημα?Βλέπεις ποιος είναι ο λαλάκης μόλις πας να πεις κάτι που δεν έχεις κάνει copy paste?

Φυσικά και μπορώ να το αποδείξω.Θέλεις στοιχεία για τη σχέση εξεταστικών επιδόσεων και IQ?Για παράδειγμα σου λέω οτι η Μένσα χρησιμοποιεί σαν κριτήριο για ένταξη των μελών της τους βαθμούς τους στα LSAT.Αν δηλαδή έχεις υψηλό βαθμό στα LSAT,τεκμαίρεται οτι έχεις υψηλό ΔΝ χωρίς καν να δώσεις τα καθεαυτό τεστ νοημοσύνης.Και τα LSAT είναι οι εξετάσεις που δίνουν οι αμερικανοί μαθητές που θέλουν να εισαχθούν σε νομικές σχολές.
Ρε Αυνάνα, ποιες ουσιαστικές, θετικές αλλαγές έγιναν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα τα τελευταία 10 χρόνια, ώστε να μπορούμε λογικά να θεωρήσουμε ότι δεν είναι αυτό που ευθύνεται για τις επιδόσεις των μαθητών μας;
Τι σχέση έχουν τα κολλέγια των ΗΠΑ με τα ελληνικά φροντιστήρια που μπορείς να ανοίξεις ακόμα κι εσύ, ηλίθιε, στο υπόγειο του σπιτιού σου; Είσαι εντελώς ηλίθιος, ρε;
Για ποια Μένσα μιλάς ρε κακομοίρη; Ποιος ασχολείται με τη Μένσα; Μόνο κάτι φαιδροί τύποι σαν εσένα. Ξέρεις ποιος ήταν Πρόεδρος/γραμματέας της Μένσα εδώ στην Ελλάδα, πριν από μερικά χρόνια;
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Καλά μαλάκα φαντάζομαι οτι καταπίνεις ικανές ποσότητες ψωλοχύματος πριν εκστομίσεις τις παπαρολογίες σου.Ελπίζω τουλάχιστον το ψωλόχυμα να προέρχεται από πρωκτική πηγή για να έχει τη γεύση που  προτιμάς.Ακου λοιπόν γαμώσπιτε.
Με τα θέματα αυτά εσύ και το σεβαστό κωλαράκι σου δεν έχετε καμία σχέση.Απλώς πας να μπλέξεις τον άλλο σε προσωπικές επιθέσεις για να αρχίσει τις βρισιές.
Λοιπον κλαπαρχίδη όπως βλέπεις αποφεύγω συστηματικά να σε βρίζω.Δεν είναι δυνατό να σπαταλάω τη φαιά μου ουσία για έναν ποντικόψωλο σαν εσένα.Παίξε λοιπόν την παπαρούνα σου,ρούφα το σπερματικό σου βοήθημα και έλα μετά όταν αναπτύξεις εγκεφαλικά κύτταρα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
ΚΜΑΝ,
1)τα μακροσκελή ποστς κουράζουν.
2)από το ύφος και τα γενικότερα γραφόμενά σου, υποθέτω ότι είσαι εκπαιδευτικός. αν όχι, διάψευσέ με και σόρυ. αν ναι, πώς μπορεί να λες ότι τα ελληνόπουλα δεν πάνε για χαβαλέ σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς? δεν έχεις δει τι γίνεται? θες να δώσω παραδείγματα?
3)το χαμηλό iq πότε θα το αποδείξεις? ξεροσταλιάσαμε να περιμένουμε

Όχι ρε φίλε, ΔΕΝ είναι εκπαιδευτικός. Πώς θα μπορούσε άλλωστε ένα τόσο εμπαθές, φοβικό και αντιπροσωπευτικά ηλίθιο άτομο να είναι εκπαιδευτικός και να μιλάει έτσι για τους μαθητές.

Ο πιτσιρίκος, δεν είναι πάνω από 22 - 23 χρονών, εκτός από αρχιερέας της ηλιθιότητας, είναι ενδεχομένως και μέλος Mensa. Ήρθε εδώ μέσα για να "πουλήσει" IQ. Γι' αυτό μας έχει πρήξει τα αρχίδια 3 μέρες τώρα με το IQ.



 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Καλά μαλάκα φαντάζομαι οτι καταπίνεις ικανές ποσότητες ψωλοχύματος πριν εκστομίσεις τις παπαρολογίες σου.Ελπίζω τουλάχιστον το ψωλόχυμα να προέρχεται από πρωκτική πηγή για να έχει τη γεύση που  προτιμάς.Ακου λοιπόν γαμώσπιτε.
Με τα θέματα αυτά εσύ και το σεβαστό κωλαράκι σου δεν έχετε καμία σχέση.Απλώς πας να μπλέξεις τον άλλο σε προσωπικές επιθέσεις για να αρχίσει τις βρισιές.
Λοιπον κλαπαρχίδη όπως βλέπεις αποφεύγω συστηματικά να σε βρίζω.Δεν είναι δυνατό να σπαταλάω τη φαιά μου ουσία για έναν ποντικόψωλο σαν εσένα.Παίξε λοιπόν την παπαρούνα σου,ρούφα το σπερματικό σου βοήθημα και έλα μετά όταν αναπτύξεις εγκεφαλικά κύτταρα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.

Σ' ευχαριστώ φίλε που πέταξες λευκή πετσέτα.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Όχι ρε φίλε, ΔΕΝ είναι εκπαιδευτικός. Πώς θα μπορούσε άλλωστε ένα τόσο εμπαθές, φοβικό και αντιπροσωπευτικά ηλίθιο άτομο να είναι εκπαιδευτικός και να μιλάει έτσι για τους μαθητές.

Ο πιτσιρίκος, δεν είναι πάνω από 22 - 23 χρονών, εκτός από αρχιερέας της ηλιθιότητας, είναι ενδεχομένως και μέλος Mensa. Ήρθε εδώ μέσα για να "πουλήσει" IQ. Γι' αυτό μας έχει πρήξει τα αρχίδια 3 μέρες τώρα με το IQ.

γιατι ? έχεις δει πολλούς εκεπαιδευτικούς τοσο καλά πληροφορημένους ?

όλοι ανίκανοι τεμπέληδες και άσχετοι είναι στο ελλάντα .....
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Όχι ρε φίλε, ΔΕΝ είναι εκπαιδευτικός. Πώς θα μπορούσε άλλωστε ένα τόσο εμπαθές, φοβικό και αντιπροσωπευτικά ηλίθιο άτομο να είναι εκπαιδευτικός και να μιλάει έτσι για τους μαθητές.

υπάρχουν καθηγητές με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
γιατι ? έχεις δει πολλούς εκεπαιδευτικούς τοσο καλά πληροφορημένους ?

όλοι ανίκανοι τεμπέληδες και άσχετοι είναι στο ελλάντα .....

χαχαχα, εσύ λες ότι δεν είναι εκπαιδευτικός επειδή είναι καλά πληροφορημένος?
έχεις κουβεντιάσει ποτέ με Έλληνα εκπαιδευτικό και τα λες αυτά?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Δεν αντιλέγω. Γνωρίζω την κατάσταση. Αλλά, προσωπική μου άποψη, είναι ένας πιτσιρίκος που συμπλήρωσε τρίλιζες και ήρθε εδώ να μας αποδείξει ότι έχει υψηλό IQ και ό,τι για όλα φταίει το IQ.

 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
χαχαχα, εσύ λες ότι δεν είναι εκπαιδευτικός επειδή είναι καλά πληροφορημένος?
έχεις κουβεντιάσει ποτέ με Έλληνα εκπαιδευτικό και τα λες αυτά?

ναι ... και έχω μαλώσει για τη θέση τους να μην δέχονται σύστημα αξιολόγησης ...
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Athens1,

Είσαι συγκροτημένο άτομο. Μην αδικείς τον εαυτό σου, είναι κρίμα για σένα.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Δεν αντιλέγω. Γνωρίζω την κατάσταση. Αλλά, προσωπική μου άποψη, είναι ένας πιτσιρίκος που συμπλήρωσε τρίλιζες και ήρθε εδώ να μας αποδείξει ότι έχει υψηλό IQ και ό,τι για όλα φταίει το IQ.

κοίτα να δεις. για να ασχολείται γενικότερα με το θέμα, αλλά και ειδκότερα για να ξέρει τον τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών, υποθέτω ότι ή είναι εκπαιδευτικός (διορισμένος, αναπληρωτής, ωρομίσθιος, δεν ξέρω) ή έχει προσπαθήσει να γίνει. ασφαλώς, τίποτα δεν είναι βέβαιο.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
μα δεν είναι αυτή η θέση τους

αυτοί που ειχα την ευκαιρία να γνωρίσω - και να συζητήσω - μάλιστα και μέλη διοίκησης ΟΛΜΕ, αυτό υποστήριζαν ...

όλα σημερα πρέπει να ελέγχονται και να αξιολογούνται .... οι εργαζέμενοι σε μηχανήματα έργων αξιολογούνται μέσα απο την καταγραφή της πορείας και του όγκου εργασιών των μηχανημάτων έργων που χειρίζονται μεσα απο αισθητήρες κατάλληλα τοποθετημένους ....
κατι αντιστοιχο στο ενθρώπινο εκπαιδευτικο πεδίο πρέπει να εφαρμοζεται κια για τους εκπαιδευτικους ... και ανάλογα να προάγονται αμοιβονται η και να απολυονται ....
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
κοίτα να δεις. για να ασχολείται γενικότερα με το θέμα, αλλά και ειδκότερα για να ξέρει τον τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών, υποθέτω ότι ή είναι εκπαιδευτικός (διορισμένος, αναπληρωτής, ωρομίσθιος, δεν ξέρω) ή έχει προσπαθήσει να γίνει. ασφαλώς, τίποτα δεν είναι βέβαιο.

Πήγαινε στο προφίλ του να διαβάσεις παλαιότερα μηνύματά του. Θα γελάσεις πολύ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το επίπεδο ωριμότητας των καθηγητών (έστω και των αναπληρωτών, ωρομισθίων, υποψήφιων κ.λπ.) είναι τόσο αβυσσαλέα χαμηλό.
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
θα ήθελες να μου υποδείξεις το σημειο ασυμφωνίας με την οπτική σου ?

Σε οτιδήποτε έχει σχέση με το ελλάντα, έχεις μια τάση μηδενισμού και άρνησης που δεν είναι αντίστοιχη με το διανοητικό σου επίπεδο. Δικαίωμά σου βέβαια.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
αυτοί που ειχα την ευκαιρία να γνωρίσω - και να συζητήσω - μάλιστα και μέλη διοίκησης ΟΛΜΕ, αυτό υποστήριζαν ...

όλα σημερα πρέπει να ελέγχονται και να αξιολογούνται .... οι εργαζέμενοι σε μηχανήματα έργων αξιολογούνται μέσα απο την καταγραφή της πορείας και του όγκου εργασιών των μηχανημάτων έργων που χειρίζονται μεσα απο αισθητήρες κατάλληλα τοποθετημένους ....
κατι αντιστοιχο στο ενθρώπινο εκπαιδευτικο πεδίο πρέπει να εφαρμοζεται κια για τους εκπαιδευτικους ... και ανάλογα να προάγονται αμοιβονται η και να απολυονται ....

αποκλείεται να υποστήριζαν αυτό (ότι αρνούνται την αξιολόγηση). αυτό που αρνούνται είναι οι μορφές αξιολόγησης που κατά καιρούς έχουν προταθεί
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Σε οτιδήποτε έχει σχέση με το ελλάντα, έχεις μια τάση μηδενισμού και άρνησης που δεν είναι αντίστοιχη με το διανοητικό σου επίπεδο. Δικαίωμά σου βέβαια.

έχοντας ως μέτρο σύγκρισης την ελβετική, γαλλική, βελγική & βρετανική εκπάιδευση πως μπορω να μην είμαι αρνητικός με τα της ελλάδος ?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
έχοντας ως μέτρο σύγκρισης την ελβετική, γαλλική, βελγική & βρετανική εκπάιδευση πως μπορω να μην είμαι αρνητικός με τα της ελλάδος ?
Δεν είσαι απλώς αρνητικός. Είσαι "μηδενιστικός". Εγώ θα ήμουν ο τελευταίος που θα υποστήριζε την ελληνική εκπαίδευση και γενικότερα, το ελληνικό "σύστημα" και τον νεοελληνικό "τρόπο σκέψης" αλλά ο μηδενισμός και η άρνηση σε τι ωφελεί;
Βέβαια, σε μπουρδελοσάιτ είμαστε και ο καθένας μπορεί να γράφει παπαριές. Όπως και ο πιτσιρικάς που παίζει τρίλιζες.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Δεν είσαι απλώς αρνητικός. Είσαι "μηδενιστικός". Εγώ θα ήμουν ο τελευταίος που θα υποστήριζε την ελληνική εκπαίδευση και γενικότερα, το ελληνικό "σύστημα" και τον νεοελληνικό "τρόπο σκέψης" αλλά ο μηδενισμός και η άρνηση σε τι ωφελεί;
Βέβαια, σε μπουρδελοσάιτ είμαστε και ο καθένας μπορεί να γράφει παπαριές. Όπως και ο πιτσιρικάς που παίζει τρίλιζες.

προσωπικά δεν έχω την τάση να εκφράζομαι με παπα ....

ότι αναφέρω αποτελλεί την προσωπικη μου άποψη .... αν κρίνεται ως μηδενισμός ... δεν με κάνει να τροποποιήσω τη θέση μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom