Νέα

Γιωργάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30K
  • Εμφανίσεις 744K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Θα οδηγηθει η ελλαδα σε προωρες εκλογες το 2011?

  • Ναι

    Ψήφοι: 165 36,7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 108 24,0%
  • Θα χρεωκοπήσουμε

    Ψήφοι: 177 39,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    450

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
διάβασες όλες τις παραπομπές που παρέθεσε πιο πάνω ο χαρτ και εξακολουθείς να θεωρείς ότι το ΠΑΣΟΚ δεν έφερε πολιτικές ευθύνες για την υπόθεση του χρηματιστηρίου :jerking:
Θα μου τις εξηγησει καποιος? Εκτος αν είναι πολιτικη ευθυνη η δημιουργια κλιματος αισιοδοξιας. Αλλά αυτό είναι αστειοτητα.
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Η αγορα ομολόγων του Δημοσίου με τα χρηματα των αποθεματικών των ταμειων, είναι εξισου κατακριτεα κατά τη γνωμη σου?

Δεν ηταν ομολογα αλλα ΜΕΤΟΧΕΣ. Αυτο απαγορευεται..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Δεν ηταν ομολογα αλλα ΜΕΤΟΧΕΣ. Αυτο απαγορευεται..
Αρα για τα ομολογα δεν εχεις πρόβλημα. Μονο που εκει χαθηκαν πολύ περισσοτερα.
Γενικως, πρεπει να επενδύονται τα χρηματα των αποθεματικών, ή πρεπει να κάθονται να λιμναζουν? Μια απλη ερωτηση κανω.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Θα εκτιμούσα μια απαντησουλα επι της ουσιας και όχι τις συνήθεις σαχλαμάρες που ακολουθουν κάθε ποσταρισμα μου.
για κατι αηδιες τ+10 (υπηρχανε και στο χρηματιστηριο), για κατι εταιριες μαϊμου που ενεκρινε το ΧΑΑ να μπουνε και να ζητησουνε φραγκα απο μετοχους, για το αν πραγματικα πηγαν σε επενδυσεις τα λεφτα που πηραν απο το χρηματιστηριο οι εταιριες, εαν οχι το κρατος μεσω ποιος εχει την ευθυνη να τα ελεγξει ολα αυτα? Το φαγωμα των χρηματων δεν εγινε επειδη ανεβηκαν οι επεσαν οι μετοχες, εγινε γιατι καποιοι πηραν τα φραγκα που προοριζονταν για επενδυσεις και τα εστειλαν καρφι στην ελβετια και στα νησια καϋμαν! Απορω πως λες πως δεν υπηρχε καμια ευθυνη και καμια δυνατοτητα ελεγχου απο το κρατος, αμα θελουνε ακομη και σημερα μπορουν να τους βρουν ποιοι φαγανε τα λεφτα του κοσμακη, αλλλα δεν θελουν!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
και γω ξερω αλλα ολοι ηταν κοματοσκυλα του Πασοκ  :grin: :grin:
Εγω μπορω να σου πω συγγενικα μου προσωπα, που βγηκαν ένα μηνα πριν τις εκλογες, επειδή τους ικέτευα γονατιστός να φυγουν. Και το εκαναν με βαρια καρδια και τωρα πινουν νερο στο ονομα μου.
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
Θα μου τις εξηγησει καποιος? Εκτος αν είναι πολιτικη ευθυνη η δημιουργια κλιματος αισιοδοξιας. Αλλά αυτό είναι αστειοτητα.
στο εξηγω εγω. οταν διαταζεις αυτους που εχεις διορισει στα ταμεια να παρουν τα λεφτα και να τα βαλουν σε μετοχες, εισαι και συνενοχος και εχεις και πολιτικη ευθυνη για τη λαθος επιλογη που εκανες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
για κατι αηδιες τ+10 (υπηρχανε και στο χρηματιστηριο), για κατι εταιριες μαϊμου που ενεκρινε το ΧΑΑ να μπουνε και να ζητησουνε φραγκα απο μετοχους, για το αν πραγματικα πηγαν σε επενδυσεις τα λεφτα που πηραν απο το χρηματιστηριο οι εταιριες, εαν οχι το κρατος μεσω ποιος εχει την ευθυνη να τα ελεγξει ολα αυτα? Το φαγωμα των χρηματων δεν εγινε επειδη ανεβηκαν οι επεσαν οι μετοχες, εγινε γιατι καποιοι πηραν τα φραγκα που προοριζονταν για επενδυσεις και τα εστειλαν καρφι στην ελβετια και στα νησια καϋμαν! Απορω πως λες πως δεν υπηρχε καμια ευθυνη και καμια δυνατοτητα ελεγχου απο το κρατος, αμα θελουνε ακομη και σημερα μπορουν να τους βρουν ποιοι φαγανε τα λεφτα του κοσμακη, αλλλα δεν θελουν!
Εγω ειλικρινως δεν γνωριζω καν τι είναι το Τ+10, ούτε ξερω για φυγαδευση κεφαλαιων στα καυμαν, ουτε ποιος μπορει να τα ελεγξει αυτά και σε τι βαθος. Εγω "πρωτογονα" γνωριζω ότι ένα χρηματιστηριο ανεβαινει και κατεβαινει (ή σκαει). Μπορει να είναι όπως το λες αλλά δεν μπορω ουτε να το επιβεβαιωσω ουτε να το αρνηθω.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Θα μου τις εξηγησει καποιος? Εκτος αν είναι πολιτικη ευθυνη η δημιουργια κλιματος αισιοδοξιας. Αλλά αυτό είναι αστειοτητα.

για δες κάποιος βγήκε και έλεγε ότι ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ αλλά δεν φέρει πολιτική ευθύνη που ήταν τόσο κατηγορηματικός επειδή στην πράξη δεν μπορούσε να εγγυηθεί :jerking: αν μπορούσε να εγγυηθεί και έμπρακτα τότε δεν θα είχε μόνο πολιτική ευθύνη μπούλη :uglystupid:

Λαλιωτης κατα την προεκλογικη περιοδο του 2000

2) «Η συντριπτική πλειοψηφία του ενός εκατομμυρίου επενδυτών... θα αναδείξουν με την ψήφο τους, με την ετυμηγορία τους το ΠΑΣΟΚ ως πρώτο κόμμα και θα δώσουν μια νέα νίκη στο ΠΑΣΟΚ. Γιατί ξέρουν ότι το ΠΑΣΟΚ ήταν και είναι και θα είναι η εγγύηση για τα κεκτημένα τους, αλλά και για τις προσδοκίες τους» (Κ. Λαλιώτης, 9/6/99, προεκλογική περίοδος).

10) «Είμαστε σίγουροι και αισιόδοξοι ότι και η συντριπτική πλειοψηφία των επενδυτών ξέρουν ότι μόνο το ΠΑΣΟΚ ήταν και είναι εγγύηση όλα αυτά τα χρόνια, τόσο για τα κεκτημένα τους, όσο και για τις προσδοκίες τους» (Κ. Λαλιώτης, 8/6/99, προεκλογική περίοδος).

www2.rizospastis.gr/story.do?id=178989]http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=178989[/url]

Ευτυχως που υπαρχουν τα αρχεια των κομμουνιστων :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Εγω μπορω να σου πω συγγενικα μου προσωπα, που βγηκαν ένα μηνα πριν τις εκλογες, επειδή τους ικέτευα γονατιστός να φυγουν. Και το εκαναν με βαρια καρδια και τωρα πινουν νερο στο ονομα μου.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.277
Πόντοι
8.645
Α ξαφνικα "δεν εχω αδικο". Καλο σημαδι.
Τι επρεπε να λενε οι πασόκοι, "μην παιξετε, θα καταρρευσει καποια στιγμη?"

Να μην έλεγαν τίποτα δεν υπάρχει σαν εναλλακτική;  :idiot:
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Αρα για τα ομολογα δεν εχεις πρόβλημα. Μονο που εκει χαθηκαν πολύ περισσοτερα.
Γενικως, πρεπει να επενδύονται τα χρηματα των αποθεματικών, ή πρεπει να κάθονται να λιμναζουν? Μια απλη ερωτηση κανω.

Αγορι δεν το εχεις το Χρηματιστηριο μαλλον...

Δεν καταλαβαινω που λες οτι χαθηκαν χρηματα σε ομολογα, πες μου συγκεκριμενα ποτε


Θα προσπαθησω να στο εξηγησω οσο μπορω απλουστερα

Στο ΧΑΑ μια μικρη ανοδος που υπηρξε ταιστηκε με κρατικο χρημα (και υμετερων φυσικα) αγοραζοντας μετοχες και ανεβαζοντας τους δεικτες για να δειξει εν οψει εκλογων το "Ελληνικο θαυμα". Οταν αυτο διαφημιστηκε απο την κυβερνηση εβαλε τα λεφτα του και ο μικροεπενδυτης ανεβαζοντας ακομα πιο πολυ τις τιμες δικαιως γιατι οι αναλυσεις εδειχναν οτι ειναι ασφαλης. Το οτι ειναι φουσκα το γνωριζαν μονο οι απο μεσα, αλλοι απλα το υποψιαζονταν, οι περισσοτεροι ομως το εφαγαν αμασητο

Οταν τελειωσε το παρτι των εκλογων, εφυγαν τα αρχικα κεφαλαια και εγινε κραχ. Σε γενικες γραμμες τοσο απλα...

 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Εγω ειλικρινως δεν γνωριζω καν τι είναι το Τ+10, ούτε ξερω για φυγαδευση κεφαλαιων στα καυμαν, ουτε ποιος μπορει να τα ελεγξει αυτά και σε τι βαθος. Εγω "πρωτογονα" γνωριζω ότι ένα χρηματιστηριο ανεβαινει και κατεβαινει (ή σκαει). Μπορει να είναι όπως το λες αλλά δεν μπορω ουτε να το επιβεβαιωσω ουτε να το αρνηθω.
α ναι....τωρα δεν ξερεις.....εσυ που κανεις μεχρι και προβλεψεις για το μουντιαλ..... :jerking: :jerking: :jerking:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Αγορι δεν το εχεις το Χρηματιστηριο μαλλον...

Δεν καταλαβαινω που λες οτι χαθηκαν χρηματα σε ομολογα, πες μου συγκεκριμενα ποτε


Θα προσπαθησω να στο εξηγησω οσο μπορω απλουστερα

Στο ΧΑΑ μια μικρη ανοδος που υπηρξε ταιστηκε με κρατικο χρημα (και υμετερων φυσικα) αγοραζοντας μετοχες και ανεβαζοντας τους δεικτες για να δειξει εν οψει εκλογων το "Ελληνικο θαυμα". Οταν αυτο διαφημιστηκε απο την κυβερνηση εβαλε τα λεφτα του και ο μικροεπενδυτης ανεβαζοντας ακομα πιο πολυ τις τιμες δικαιως γιατι οι αναλυσεις εδειχναν οτι ειναι ασφαλης. Το οτι ειναι φουσκα το γνωριζαν μονο οι απο μεσα, αλλοι απλα το υποψιαζονταν, οι περισσοτεροι ομως το εφαγαν αμασητο

Οταν τελειωσε το παρτι των εκλογων, εφυγαν τα αρχικα κεφαλαια και εγινε κραχ. Σε γενικες γραμμες τοσο απλα...

ειχαν γινει κ αυτοκτονιες τοτε τυπε αλλα δν λεγανε τιποτα τα καναλια  :S :S :S
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
α ναι....τωρα δεν ξερεις.....εσυ που κανεις μεχρι και προβλεψεις για το μουντιαλ..... :jerking: :jerking: :jerking:
E αφού δεν ξερω?
Δεν ηξερα, δεν επαιξα.
Οι αλλοι που επαιξαν και δεν ηξεραν, γιατι τους φταιει ο Σημιτης και ο Λαλιωτης?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Αγορι δεν το εχεις το Χρηματιστηριο μαλλον...

Δεν καταλαβαινω που λες οτι χαθηκαν χρηματα σε ομολογα, πες μου συγκεκριμενα ποτε
Ο ιδιος ειπα ότι δεν το εχω καθολου.
Τελικα μπορουν να επενδύονται τα χρηματα των ταμειων ή όχι?
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
E αφού δεν ξερω?
Δεν ηξερα, δεν επαιξα.
Οι αλλοι που επαιξαν και δεν ηξεραν, γιατι τους φταιει ο Σημιτης και ο Λαλιωτης?
γιατι δεν εκαναν το καθηκον που εχει το κρατος να προφυλασσει τους πολιτες του απο τους κλεφτες και τους απατεωνες! Απο κει και υστερα βεβαια αυτο εγινε ο κανονα και οχι η εξαιρεση και φτασαμε στο σημερα... αλλα εσυ ουτε αυτο το εχεις καταλαβει προφανως... :jerking: :jerking:
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
ειχαν γινει κ αυτοκτονιες τοτε τυπε αλλα δν λεγανε τιποτα τα καναλια  :S :S :S

Ειχα περασει τυχαια εξω απο την σοφοκλεους εκεινες τις μερες και ηταν ενας τυπος γυρω στα 50 που κοιτουσε απο το τζαμι, στο κλεισιμο. Καθως περναγα απο πισω του, γυρισε με τα χερια σαν παραλυτα στο πλαι, με κοιταξε με αδειο βλεμμα και ειπε σχεδον ψιθυριστα "...τα εχασα ολα" και εφυγε

Δεν εχω δει μεγαλυτερη ανθρωπινη τραγωδια στη ζωη μου απο αυτον τον τυπο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom