Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

spipis71

Ανώτατος
Εγγρ.
16 Απρ 2018
Μηνύματα
7.887
Κριτικές
34
Like
14.610
Πόντοι
17.346
το ειχα ξανασυζητησει και σε αντιστοιχο νημα. Να αναλυσω περιληπτικα.

Υπαρχουν παιδια τα οποια μενουν σε ορφανοτροφεια υπο τραγικες συνθηκες (και καθε τοσο μαθαινουμε και οτι τα γαμανε ή τα βαρανε ή και τα δυο). Ενα το κρατουμενο.
Επισης, υπαρχουν πολλοι γκευ οι οποιοι χωρις κανεναν περιορισμο, μπορουν και κανουν παιδια (ειτε με παρενθετες μητερες οι πουστηδες, ειτε με τραπεζες σπερματος οι λεσβιες). Δευτερο κρατουμενο.

Το να αρνηθεις σε ενα ορφανο να παει σε σπιτι, κανεις δεδομενα "ζημια" στο παιδι που θα παραμεινει στο ορφανοτροφειο (απο το πρωτο κρατουμενο).
Σε καμια περιπτωση (ειτε μας αρεσει ειτε οχι) δεν εμποδιζεις τον γκευ να κανει/εχει παιδια (λογω του δευτερου κρατουμενου), τυχαιο παραδειγμα Σεργουλοπουλος. fact.

Αρα το (ρητορικο) ερωτημα μου ειναι, ποιος πραγματικα χανει;
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω...

Προφανως και δεν στηριζω την αυθαιρετη υιοθεσια, παρτε τσαμπα παιδια ολοι να ευτυχησετε, ειναι αλλωστε οι διαδικασιες εξουθενωτικες ακομα και για straight γονεις. Εγω απλα τασσομαι υπερ για το καλο των παιδιων, με αυστηρους ελεγχους απο τους υπευθυνους (καθε 15μερες ή μηνα ελεγχος απο παιδοψυχολογο κτλ), κατα τα αλλα, επειδη δεν μου πεφτει λογος νομοθετικα (και αυτη η προταση γραφεται για να αποφυγω συγκρουση με οποιον γκαζμα θελησει να μου την πει), δυστυχως ή ευτυχως, δεν με αφορα αμεσα, αρα στα παπαρια μου οτι και να αποφασισουν. Αν συσσωμη η κοινωνια δεχτει ή απορριψει την υιοθεσια, στην ζωη μου δεν θα αλλαξει τιποτα.. Απλα εχω μια αποψη-κωλοτρυπιδα οπως ολοι μεν, λιγο πιο εμπεριστατωμενη δε.

δεν ξέρω ρε φίλε , από την μία έχεις δίκιο για τα παιδία που μένουν στο ορφανοτροφείο υπό τραγικές συνθήκες , από την άλλη τι επίπτωση θα είχε στο ψυχισμό ενός παιδιού αντί να έχει μητέρα και πατέρα να το μεγαλώνουν δύο 2 ομοφυλόφιλοι (λες). Κάτι δεν μου κάθετε καλά , πες με οπισθοδρομικό αν θες...
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.713
Like
14.212
Πόντοι
3.506
Ενδιαφέρον το παρών νήμα που άνοιξε ο φίλτατος Μαρκήσιος ! Με τις λιγοστές γνώσεις που έχω αδυνατώ να τοποθετηθώ επι του παρόντος, γενικά πιστεύω στην ελευθερία του ανθρώπου και ότι μπορεί να ζει και να πορεύεται ο καθείς όπως αγαπά και επιθυμεί ! Αν όμως είχα κάποια επιφανή θέση στην κοινωνία - πολιτεία, θεωρώ πως θα με απασχολούσε περισσότερο το γεγονός οτι τα διαζύγια αυξάνονται, δυστυχώς, και υπάρχουν αρκετά προβλήματα στις οικογένειες και τελικοί αποδέκτες όλων αυτών είναι τα παιδιά! Πιστεύω πως τα παιδιά είναι το μέλλον και δεν είναι καθόλου καλό να μεγαλώνουν σε προβληματικές οικογένεις αλλά ούτε και με χωρισμένους γονείς! Συνεπώς η σκέψη μου τείνει στο συστατικό επιτυχίας ενός γάμου, καθώς είμαι ανύπαντρος και ίσως κάποια στιγμή να νυμφευθώ :confused::rockon:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
είμαι και τρομερός σκοπευτής ..με όλο μου το σώμα...έχω πετύχει σπουργίτι με ροχαλα από 2,5 μέτρα σε επίπεδο ψηλότερο από εμένα...πολύπλοκοι βαλλιστικοί υπολογισμοι έγιναν τάχιστα με το ΑΠΟΛΥΤΟ αποτέλεσμα!
Ρέντνεκ από Αλαμπάμα.....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
Μονο για αυτους που θελουν να εμβαθυνουν,οχι για αυτους που διαβαζουν βικιπαιδεια οπου μπορει να γραφει ο καθε κοπανος.Δεν το συνεχιζω γιατι οπως ειπε και ο Αισταιν,οταν η βλακεια αρχιζει να κυλα ουτε ο Θεος δεν μπορει να την σταματησει.
Αυτοί που διαβάζουν βικιπαίδεια είναι καλύτεροι από αυτούς που δεν διαβάζουν τίποτα....

Εννοείται ότι δεν είναι επιστημονικό πεδίο αλλά είναι ένα ελάχιστο βήμα προς τη γνώση.

Προσωπικά ελάχιστες φορές την έχω χρειαστεί και δεν μου φάνηκε άσχημη.

Καλό σας απόγευμα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
Ενδιαφέρον το παρών νήμα που άνοιξε ο φίλτατος Μαρκήσιος ! Με τις λιγοστές γνώσεις που έχω αδυνατώ να τοποθετηθώ επι του παρόντος, γενικά πιστεύω στην ελευθερία του ανθρώπου και ότι μπορεί να ζει και να πορεύεται ο καθείς όπως αγαπά και επιθυμεί ! Αν όμως είχα κάποια επιφανή θέση στην κοινωνία - πολιτεία, θεωρώ πως θα με απασχολούσε περισσότερο το γεγονός οτι τα διαζύγια αυξάνονται, δυστυχώς, και υπάρχουν αρκετά προβλήματα στις οικογένειες και τελικοί αποδέκτες όλων αυτών είναι τα παιδιά! Πιστεύω πως τα παιδιά είναι το μέλλον και δεν είναι καθόλου καλό να μεγαλώνουν σε προβληματικές οικογένεις αλλά ούτε και με χωρισμένους γονείς! Συνεπώς η σκέψη μου τείνει στο συστατικό επιτυχίας ενός γάμου, καθώς είμαι ανύπαντρος και ίσως κάποια στιγμή να νυμφευθώ :confused::rockon:
Με εκφράζεις συναγωνιστή τα μάλλα.

:hi::hi::hi:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
αναλογα ... ο μισθωτος ψήφισε ;
Ο αθηνέζος ειναι σκληρός ρέντνεκ και αυτός μαζί με αργυροτόξο....
Τον σέσκουλα λογικά τον έχει μόνο για εκτονώσεις μετά την σκληρή εργασία.....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
Δείκτης για αυτό είναι προτεσταντικές αιρέσεις και η Αγγλικανική Εκκλησία.
Αν το δέχονται αυτο οι Εκκλησίες αυτές ας γίνουν προτεστάντες η Αγγλικανοί οι αρμόδιοι και ας πάνε να παντρευτούν εκεί.
Βέβαια υπάρχει πάντα και ο πολιτικός γάμος ο οποίος θεσμοθετήθηκε διότι οι υψηλόβαθμοι ΠΑΣΟΚοι ήσαν άθεοι και έπρεπε να παντρευτούν χωρίς να πατήσουν σε εκκλησία και να αρχίσουν να βγάζουν αφρούς...
Η Ορθόδοξη εκκλησία θεωρείς ότι δεν είναι άντρο κρύφο-ομοφυλοφιλίας?
Είναι.....

Αφού δεν βγήκε Αρχιεπίσκοπος ο Ευστάθιος τότε και βγήκε ο αρβανίτης, τελείωσε το παπαδαριό...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.513
Πόντοι
3.656
Η πλάκα είναι ότι όταν κληθούν να υπογράψουν χαρτιά για τα παιδιά που θα λένε:Υπογραφή μητέρας και υπογραφή πατέρα...ποιος/ ποια θα υπογράψει που ;;;;;
Ε ,ρε γλεντιαααααα!!!!!!
Για ποιο λόγο νομίζεις δηλαδή ότι προσπαθούν εδώ και δεκαετίες να αλλάξουν τον ορολογία Πατέρας - Μητέρα και να την αντικαταστήσουν με Γονέας 1 και Γονέας 2;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.093
Κριτικές
8
Like
32.190
Πόντοι
6.536
Για ποιο λόγο νομίζεις δηλαδή ότι προσπαθούν εδώ και δεκαετίες να αλλάξουν τον ορολογία Πατέρας - Μητέρα και να την αντικαταστήσουν με Γονέας 1 και Γονέας 2;
Αυτό είναι τραγικό.
Η πραγματικότητα αυτή είναι....

Είναι τεράστια κουβέντα.
Στο συγκεκριμένο αν και δεν έχω ψάξει όλες τις παραμέτρους,είμαι κατά.
 

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
389
Like
968
Πόντοι
81
από την άλλη τι επίπτωση θα είχε στο ψυχισμό ενός παιδιού αντί να έχει μητέρα και πατέρα να το μεγαλώνουν δύο 2 ομοφυλόφιλοι (λες).
Κατάθλιψη στα 13 αυτοκτονία στα 27 :rockon:
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216
δεν ξέρω ρε φίλε , από την μία έχεις δίκιο για τα παιδία που μένουν στο ορφανοτροφείο υπό τραγικές συνθήκες , από την άλλη τι επίπτωση θα είχε στο ψυχισμό ενός παιδιού αντί να έχει μητέρα και πατέρα να το μεγαλώνουν δύο 2 ομοφυλόφιλοι (λες). Κάτι δεν μου κάθετε καλά , πες με οπισθοδρομικό αν θες...
Αν ημουν παιδακι θα διαλεγα ορφανοτροφειο
Καλυτερα να βγω τσογλανι παρα βιασμενος
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.253
Κριτικές
62
Like
44.895
Πόντοι
9.297

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.253
Κριτικές
62
Like
44.895
Πόντοι
9.297
Κατάθλιψη στα 13 αυτοκτονία στα 27 :rockon:
Μπα...μάλλον θα ιδρύσει Μ.Κ.Ο.η θα κατέβει στην πολιτική.Ιδιως στην Βόρεια Ευρωπη πουλάνε αυτά βλ.περιπτωση Μαρίν στην Φινλανδία.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ρέντνεκ από Αλαμπάμα.....
Sweet Home Alabama σε μιλαωωωωωω....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.253
Κριτικές
62
Like
44.895
Πόντοι
9.297
Η Ορθόδοξη εκκλησία θεωρείς ότι δεν είναι άντρο κρύφο-ομοφυλοφιλίας?
Είναι.....

Αφού δεν βγήκε Αρχιεπίσκοπος ο Ευστάθιος τότε και βγήκε ο αρβανίτης, τελείωσε το παπαδαριό...
Μην μπερδεύεσαι..
Δεν είναι αποδεκτες συμπεριφορες αυτες.
Σαν τον Κεραυνό Χριστόδουλο δεν υπάρχει άλλος...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.393
Κριτικές
36
Like
37.858
Πόντοι
18.565
Πράγματα που τώρα μας φαίνονται αφύσικα σε 50 χρόνια μπορεί να φαίνονται φυσιολογικά. Τις περισσότερες φορές το καινούριο είναι πιο σωστο από το παλιό, κάποιες φορές όμως το παλιό είναι σωστότερο.
Προσωπικά δεν με αφορά, πάντοτε ήμουν υπέρ της ελευθερίας των ατόμων να κάνουν ότι θέλουν, αρκεί να μην ενοχλούν τους άλλους, δεν ξέρω όμως για το θέμα της υιοθεσίας, αν θα υπάρχει μέριμνα για φυσιολογικό μεγάλωμα των παιδιών.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.487
Like
27.703
Πόντοι
5.506
Πράγματα που τώρα μας φαίνονται αφύσικα σε 50 χρόνια μπορεί να φαίνονται φυσιολογικά. Τις περισσότερες φορές το καινούριο είναι πιο σωστο από το παλιό, κάποιες φορές όμως το παλιό είναι σωστότερο.
Προσωπικά δεν με αφορά, πάντοτε ήμουν υπέρ της ελευθερίας των ατόμων να κάνουν ότι θέλουν, αρκεί να μην ενοχλούν τους άλλους, δεν ξέρω όμως για το θέμα της υιοθεσίας, αν θα υπάρχει μέριμνα για φυσιολογικό μεγάλωμα των παιδιών.
φυσικο μεγαλωμα παιδιων και ειδικα εγγονων ειναι μια 300ρου που εχει αναγκη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom