Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Καλώς τα τα παιδιάααααααααα...

Καλώς το Σανιδά και το Χηνοφώτη.......

:boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
 

knudsen

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Αν εσύ θεωρείς το ίδιο πράμα τους ανθρώπους με τα ζώα και τους παρομοιάζεις,τότε εσύ είσαι αυτός έχεις το πρόβλημα.Έλεος και ο λαϊκισμός έχει τα όρια του.Μην προσπαθείται να καλύψετε τις οπισθοδρομικές απόψεις σας με γελοία επιχειρήματα γιατί εκτείθεστε περισσότερο.Όσο για τα περί ΣΥΡΙΖΑ απλά πούλησε παραμύθι για ψυφοθυρία ή μπορεί να τους άλλαξε άποψη το αφεντικό τους ο Πούτιν...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Καλώς τα τα παιδιάααααααααα...

Καλώς το Σανιδά και το Χηνοφώτη.......

:boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff: :boff:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Καλώς σε βρήκαμε Γρηγόρη...

Και κάτι άλλο...
Σε σοβαρές χώρες, υπήρξε ειδική νομοθετική ρύθμιση για το γάμο ομοφυλοφίλων...
Ακόμη και στην Αγγλία, που βρίθει στρακίων, το ζήτημα ρυθμίστηκε ειδικά και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, δεν προβλέφθηκε γάμος αλλα΄μια μορφή συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης...
Και μάλιστα μετά απο διάλογο...
Λες οι άγγλοι να ήταν πιο συντηρητικοί από εμάς σε αυτά τα θέματα;

Στην Ελλάδα όμως, που προφανώς έχουμε τους gay που μας αξίζουν, βγάλανε μια ερμηνεία κυριολεκτικά της πούτσας και απαιτούν να το δεχθούμε εν μια νυκτί, έτσι, στην τρέλα...

Νομίζω ότι η γνωστή φάρσα πρέπει να επαναδιατυπωθεί ως εξής:
Γουστάρεις γάμο, έτσι; Έλα μην ντρέπεσαι, οι δυο μας θα είμαστε στην εκκλησιά..
Ναι, κακό είναι;
Κακό είναι, γαμώ την π@ν@γί@ σου!
 

knudsen

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
στην Αγγλία ισχύει ο πολιτικός γάμος,έτσι παντρεύτηκε και ο Έλτον Τζον.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τα περί Ταϋλάνδης κλπ ότι μπορεί και καλά κάποιος να παντρευτεί ανήλικα, είναι παντελώς αναληθή και αστεία. Αλλά ακόμα και να ίσχυε κάτι τέτοιο , ο γάμος αυτός δεν θα αναγνωριζόταν στην Ελλάδα γιατί θα προσέκρουε στις διατάξεις περί δημοσίας τάξεως (αρ.33 ΑΚ).

vonmakoulis,

Επειδή εγώ ήμουν που έθεσα το ερώτημα νωρίτερα, πες μου αν ξέρεις σε παρακαλώ:

Γάμος ανήλικου (μιλάμε για την εδώ νομοθεσία) επιτρέπεται με συγκατάθεση γονέων?

Χρειάζεται (επί πλέον) και δικαστική απόφαση, ή αρκεί η συγκατάθεση?

Τι σχέση έχει η δημόσια τάξη με αυτό το θέμα?  (δεν έχω στο σπίτι τον Α.Κ. οπότε δεν μπορώ να ανατρέξω στο άρθρο που λες).

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω και επειδή φαίνεται ότι εσύ τα ξέρεις, όχι για να σου κάνω τον έξυπνο.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Με τις ολίγον στρεβλές ερμηνείες που δίνει, μπορείς να τον παντρευτείς και μάλιστα μαζί με τη νυν γκόμενά σου...
Α, ΦΟΝμακούλη, όπου ο νομοθέτης το ήθελε, κατήργησε ρητά κάποιους ξεπερασμένους θεσμούς όπως η προίκα ή η πατρική εξουσία...Το να συνάγουμε ό,τι θέλουμε από τη σιωπή του νομοθέη δεν συνιστά ερμηνεία αλλά αυθαιρεσία.
Το ότι οι gay θυμήθηκαν εν έτει 2008 ότι ο Ακ δεν διευκρινίζει το φύλο του γαμπρού και της νύφης μάλλον γέλιο προκαλεί..
Και τέλος, αν καταφύγουμε σε ερμηνεία με βάση τα χρηστά ήθη, ποιος είπε ότι τα χρήστά ήθη στην Ελλάδα επιτρέπουν gay γάμο;
Σύντροφε, εγώ δεν σε ειρωνεύθηκα. Νόμιζα ότι μπορούμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση περί του θέματος χωρίς να καταφεύγουμε σε ακρότητες (ομοίως αγαπητέ Δημήτριε που με γέμισε θλίψη του τελευταίο σου ποστ).
Φυσικά και δεν συνιστά αυθαιρεσία η ερμηνεία του Νόμου. Νομίζω ότι διδάχτηκες τα περί ερμηνείας αυτού.
Ως γνωστόν α) πρό της εισαγωγής του ΑΚ ίσχυε το Ρωμαϊκό Δίκαιο. Γιατί λοιπόν δεν υιοθετήθηκε η μέχρι τότε διδασκόμενη περί του γάμου ερμηνεία του Μοδεστίνου "Nuptiae sunt coniunctio maritis et feminae et consortium omnis vitae divini et humani iuris communicatio" (ορίστε τα καταφερες να καταφύγω σε ιστορικοβουλητική ερμηνεία  :cheesy:) και β) γιατί ο νομοθέτης σε ολα τα περί του γάμου άρθρα δεν ομιλεί περί φύλου (γαμπρού και νύφης όπως αναφέρεις), εν αντιθέσει με άλλα κεφάλαια του Οικογενειακού Δικαίου ?
Δεν ξέρω αν τα χρηστά ήθη θα επέτρεπαν τους γκέι γάμους. Μάλλον ναι. Αλλά μην ξεχνάμε ότι τα χρηστά ήθη (τελευταίο προπύργιο του συντηρητισμού) κάποτε δεν επέτρεπαν να φιλήσεις κοπέλα δημόσια, να κυκλοφορούν με τόπλες στις παραλίες  :boobies: και χίλια δυο άλλα αναχρονιστικά (ακόμη και το σαϊτ έπεσε θύμα της αντίληψης αυτής - βλ. μετονομασία από gr. σε com.)
Αν επιθυμείς περαιτέρω διάλογο επί του θέματος στείλε μου πμ.
ΦΟΝmakoulis
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Το θέμα είναι εξαιρετικά οικονομικοκεντρικό και απορώ που αν δεν κάνω λάθος κανείς δεν το έχει αναφέρει εως τώρα (όσο έχω παρακολουθήσει)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...Επίσης, εκτός της ορθής ερμηνείας των άρθρων περί γάμου, τη gay παντρειά την εμποδίζουν και τα περί δημόσιας τάξης...

Και εδώ το ίδιο!

Ρε παιδιά, τι σχέση έχει η δημόσια τάξη με τον (οποιοδήποτε) γάμο?

Ακόμα και στη δικτατορία, ο γάμος δεν λογιζόταν σαν "συγκέντρωση άνω των 5 ατόμων"! Ας ήταν 70 οι καλεσμένοι!  Τους αφήνανε!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σύντροφε, εγώ δεν σε ειρωνεύθηκα. Νόμιζα ότι μπορούμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση περί του θέματος χωρίς να καταφεύγουμε σε ακρότητες (ομοίως αγαπητέ Δημήτριε που με γέμισε θλίψη του τελευταίο σου ποστ).
Φυσικά και δεν συνιστά αυθαιρεσία η ερμηνεία του Νόμου. Νομίζω ότι διδάχτηκες τα περί ερμηνείας αυτού.
Ως γνωστόν α) πρό της εισαγωγής του ΑΚ ίσχυε το Ρωμαϊκό Δίκαιο. Γιατί λοιπόν δεν υιοθετήθηκε η μέχρι τότε διδασκόμενη περί του γάμου ερμηνεία του Μοδεστίνου "Nuptiae sunt coniunctio maritis et feminae et consortium omnis vitae divini et humani iuris communicatio" (ορίστε τα καταφερες να καταφύγω σε ιστορικοβουλητική ερμηνεία  :cheesy:) και β) γιατί ο νομοθέτης σε ολα τα περί του γάμου άρθρα δεν ομιλεί περί φύλου (γαμπρού και νύφης όπως αναφέρεις), εν αντιθέσει με άλλα κεφάλαια του Οικογενειακού Δικαίου ?
Δεν ξέρω αν τα χρηστά ήθη θα επέτρεπαν τους γκέι γάμους. Μάλλον ναι. Αλλά μην ξεχνάμε ότι τα χρηστά ήθη (τελευταίο προπύργιο του συντηρητισμού) κάποτε δεν επέτρεπαν να φιλήσεις κοπέλα δημόσια, να κυκλοφορούν με τόπλες στις παραλίες  :boobies: και χίλια δυο άλλα αναχρονιστικά (ακόμη και το σαϊτ έπεσε θύμα της αντίληψης αυτής - βλ. μετονομασία από gr. σε com.)
Αν επιθυμείς περαιτέρω διάλογο επί του θέματος στείλε μου πμ.
ΦΟΝmakoulis

Από τη στιγμή που υποστηρίζεις ότι με την εισαγωγή του ακ, ο νομοθέτης είχε στο πίσω μέρος του μυαλού του τον gay γάμο εν έτει 1946 και γι' αυτό εγκατέλειψε ( ;) την ερμηνεία που είχε το ρωμαϊκό δίκαιο, i rest my case...
Και πού την είδες την ειρωνεία;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...Επίσης, εκτός της ορθής ερμηνείας των άρθρων περί γάμου, τη gay παντρειά την εμποδίζουν και τα περί δημόσιας τάξης...

Και εδώ το ίδιο!

Ρε παιδιά, τι σχέση έχει η δημόσια τάξη με τον (οποιοδήποτε) γάμο?

Ακόμα και στη δικτατορία, ο γάμος δεν λογιζόταν σαν "συγκέντρωση άνω των 5 ατόμων"! Ας ήταν 70 οι καλεσμένοι!  Τους αφήνανε!

Υ.Γ:  Κάτι τρέχει με το server.  Τρίτη φορά που το ποστάρω
 

Επισκέπτης
Το θέμα είναι εξαιρετικά οικονομικοκεντρικό και απορώ που αν δεν κάνω λάθος κανείς δεν το έχει αναφέρει εως τώρα (όσο έχω παρακολουθήσει)

E... οτι θα έφθανα σε σημείο να συμφωνήσω με τον Τομίτο ... ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ .  ;)
 

Επισκέπτης
(ομοίως αγαπητέ Δημήτριε που με γέμισε θλίψη του τελευταίο σου ποστ).

Φίλε μου ,

Το τελευταίο μου πόστ είχε σκοπό να καταδείξει το ιδεολογικό υπόβαθρο της κατά ΣΥΡΙΖΑ αριστεράς , και τίποτε περισσότερο .

Λίγο γκέουλες , λίγο ανάρχες , αργότερα λίγo κτηνοβάτες , ίσως και κανίβαλους ... λίγο το ένα λίγο το άλλο ... φασούλι το φασούλι ... γεμίζει το σακούλι !

Δεν έχει σχέση μ εσένα . Καμία απολύτως !
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
πως τα καταφερες και κανεις πολιτικη κριτικη κατα της αριστερας,
μονο εσυ γνωριζεις.
εχεις μπερδεψει προσωπα και πραγματα μου φαινεται-δε μιλω για πολιτικη, αλλα για την
ιστοσελιδα που ειμαστε.
Φίλε μου ,

Το τελευταίο μου πόστ είχε σκοπό να καταδείξει το ιδεολογικό υπόβαθρο της κατά ΣΥΡΙΖΑ αριστεράς , και τίποτε περισσότερο .

Λίγο γκέουλες , λίγο ανάρχες , αργότερα λίγo κτηνοβάτες , ίσως και κανίβαλους ... λίγο το ένα λίγο το άλλο ... φασούλι το φασούλι ... γεμίζει το σακούλι !

Δεν έχει σχέση μ εσένα . Καμία απολύτως !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
πως τα καταφερες και κανεις πολιτικη κριτικη κατα της αριστερας,
μονο εσυ γνωριζεις.
εχεις μπερδεψει προσωπα και πραγματα μου φαινεται-δε μιλω για πολιτικη, αλλα για την
ιστοσελιδα που ειμαστε.

Λοιπόν, ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση.......
Σύμφωνα με τα ΝεοΔημοκρατικά χρηστά ήθη δεν πειράζει εάν είσαι πούστης, δεν πειράζει εάν τον παίρνεις, ή τον δίνεις.
Σημασία έχει στην κοινωνία να δείχνεις σωστός οικογενειάρχης με παιδιά και συντηρητικές αρχές.
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε..........
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Λοιπόν, ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση.......
Σύμφωνα με τα ΝεοΔημοκρατικά χρηστά ήθη δεν πειράζει εάν είσαι πούστης, δεν πειράζει εάν τον παίρνεις, ή τον δίνεις.
Σημασία έχει στην κοινωνία να δείχνεις σωστός οικογενειάρχης με παιδιά και συντηρητικές αρχές.
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε..........

Και που' σαι ακόμη...
Θα μπορούσε κάποιος να το παίζει στελέχάρα, οπαδός της ελεύθερης οικονομίας, της επιχειρηματικότητας και της ανταγωνιστηκότητας και τα βράδυα να γυρίζει στα ιντερνετικά φόρα και να διαδίδει το Λόγο του Αλέξη και του Αλέκου...
Εσχάτως και του Γρηγόρη...

Τέσπα, επί του θέματος, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω...
Οι GAY γάμοι είναι θέμα χρόνου και στην Ελλάδα, παρόλο που θα ήταν δυνατή η ρύθμιση της όλης κατάστασης με την επέκταση του συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης και στα gay ζευγάρια.
Με περίεργες ερμηνείες του ακ, με τη συμπαράσταση διαφόρων διεθνών οργανισμών και δικαστηρίων που θυμίζουν ήρωες νουβέλας του ΝτεΣαντ, θα το δούμε και αυτό...

Ελπίζω βέβαια να μη βρεθείτε στη δύσκολη θέση να καμαρώσετε το γιό σας νυφούλα και να μην κάνετε στον υιοθετημένο εγγονό δώρο τον Κεν ντυμένο με δερμάτινα για να αποκτήσει το παιδί και gay πρότυπα.

Φυσικά θα μου πείτε ότι σας ενδιαφέρει πρωτίστως η ευτυχία του παιδιού σας και θα συμφωνήσω απόλυτα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom