Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η Κέα ήταν από τα λίγα νησιά του Αιγαίου Πελάγους τα οποία ήταν υπό Γερμανική Κατοχή (το πλέον γνωστό η Μήλος λόγω του φυσικού αγκυροβολίου - δεν γνωρίζω τους λόγους για τους οποίους κράτησαν την Κέα). Επομένως δεν υπήρξε Ιταλική κατοχή στην Κέα.

Άκυρο για την Τζιά. Είμαι λάθος σε σχέση με την Κατοχή.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα έρθουμε με τον Ταράτσα...
Θα μας παντρέψεις; :grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug:

Παντρέψου εσύ τον Ταράτσα υπό τις ευλογίες του Δημητρίου και υπόσχομαι να κρατάω την ουρά του νυφικού σου σαν καλό παρανυμφάκι...
 

ΙοΙ

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Eδω εχουμε κτηνοβασια ;

lol  !
 

Συνημμένα

  • ktinovasia.gif
    ktinovasia.gif
    65,9 KB · Εμφανίσεις: 42

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Παντρέψου εσύ τον Ταράτσα υπό τις ευλογίες του Δημητρίου και υπόσχομαι να κρατάω την ουρά του νυφικού σου σαν καλό παρανυμφάκι...

εσύ σαν γνήσιος δεξιός θα είσαι στο Αγημα.......
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
........

Το ποιός θα έχει την γονική μέριμνα μετά το διαζύγιο είναι τελείως άλλο θέμα.

.......

Και τέλος η συμεριφορά σου όπως την περιγράφεις εδώ σαφώς αποτελεί αιτία για να χάσεις το παιδί σου σε μελλοντικό διαζύγιο. Δηλαδή πιστέυεις ότι αν η γυναίκα σου παρουσιάσει στο δικαστήριο τους διθυράμβους σου για κάποιο CT θα υπάρχει περίπτωση να μην κερδίσει το παιδί;
Ακόμη και αν εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι είναι τζιβιτζιλού πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να κρατησεις το παιδί.

...........

Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, πάντως δεν καταλαβαίνω πώς πήγες από την υιοθεσία στο διαζύγιο; ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ;;; (Θεός φυλάξοι, και δεν είμαι και θρήσκος...).

Τέλος πάντων, αντιπαρέρχομαι και, επειδή έχω διαβάσει ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ από αυτοσχέδιους νομικούς (και ενδεχομένως κάποιους πτυχιούχους που έχουν να ασχοληθούν με το θέμα από τις πανεπιστημιακές παραδόσεις και δεν θυμούνται ούτε τα στοιχειώδη), ας ξεκαθαρίσουμε ότι εννοιολογικό στοιχείο και προϋπόθεση έγκυρου γάμου είναι η ύπαρξη ΔΥΟ ατόμων ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ φύλου.

Τα υπόλοιπα είναι καινοφανείς εξυπνακισμοί...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, πάντως δεν καταλαβαίνω πώς πήγες από την υιοθεσία στο διαζύγιο; ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ;;; (Θεός φυλάξοι, και δεν είμαι και θρήσκος...).

Τέλος πάντων, αντιπαρέρχομαι και, επειδή έχω διαβάσει ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ από αυτοσχέδιους νομικούς (και ενδεχομένως κάποιους πτυχιούχους που έχουν να ασχοληθούν με το θέμα από τις πανεπιστημιακές παραδόσεις και δεν θυμούνται ούτε τα στοιχειώδη), ας ξεκαθαρίσουμε ότι εννοιολογικό στοιχείο και προϋπόθεση έγκυρου γάμου είναι η ύπαρξη ΔΥΟ ατόμων ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ φύλου.

Τα υπόλοιπα είναι καινοφανείς εξυπνακισμοί...

O ΔικηγόροςΤηςΑμαρτίας μίλησε.......
Με άλλα λόγια δύο άτομα ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ φύλου, ήτοι ένας μαύρος και ένας καυκάσιος μπορούν να έρθουν εις γάμου κοινωνίαν;

:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
...τώρα μιλάς για ΦΥΛΗ, πάλλευκό μου περιστέρι...  :sunglasses:

Υ.Γ. Όχι της αμαρτίας. Δυσοίωνος...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, πάντως δεν καταλαβαίνω πώς πήγες από την υιοθεσία στο διαζύγιο; ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ;;; (Θεός φυλάξοι, και δεν είμαι και θρήσκος...).

Εεεε, εσύ δεν είπες ότι:

Υ.Γ. 2: Μπας και τώρα που, παντρεμένος ων, ξεκίνησα τα CT, πρέπει να μου πάρουνε τα παιδιά και να τα δώσουν σε τίποτε μονογαμικές λεσβίες;

Τι νόημα βγαίνει από αυτό;

Δεν ξέρω δηλαδή, αν εννοούσες κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα, αλλά εξήγησε τουλάχιστον πως θα μπορούσε να γίνει αυτό: να σου πάρουνε τα παιδιά και να τα δώσουνε σε μονογαμικές λεσβίες.
Με νόμιμο τρόπο.

Πάντως αν κάπου κάνω λάθος για το πως σκέπτονται τα δικαστήρια σε περιπτώσεις όπου κρίνεται η ικάνοτητα των γονέων σε παρακαλώ να με διορθώσεις.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
...τώρα μιλάς για ΦΥΛΗ, πάλλευκό μου περιστέρι...  :sunglasses:

Υ.Γ. Όχι της αμαρτίας. Δυσοίωνος...

μάθημα σολφέζζζζζζζζζζζζζζζζζζ αδερφέ......

(το) ουσ.  (Κ φύλον) το γένος ανθρώπου ή ζώου, αρσενικό ή θηλυκό | ασθενές φύλο, το θηλυκό φύλο, οι γυναίκες - ισχυρό φύλο, το αρσενικό φύλο, οι άνδρες - το ωραίο φύλο, οι γυναίκες | σύνολο ανθρώπων με κοινά εθνολογικά ή ανθρωπολογικά γνωρίσματα
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Σύντροφε, με το πόστ μου παραπάνω ήθελα απλώς να παραθέσω τα  σχετικά άρθρα του ΑΚ , προς ενημέρωση των μη νομικών , ώστε να διαμορφώσουν ιδία άποψη.
Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε νομικές αντιπαραθέσεις, που άλλωστε δεν ταιριάζουν στο ύφος του  θρεντ. Γι΄ αυτό και δεν θα επανέλθω.
Παραθέτω απλώς την καθαρά προσωπική μου άποψη (ναι στους γάμους ομοφυλοφίλων ιδία για κοινωνικούς – κληρονομικούς λόγους, όχι στην υιοθέτηση ανηλίκων από ζεύγος νυμφευμένων ομοφυλοφίλων) και θα προσπαθήσω να απαντήσω απλά στα ερωτήματά σου.
Τα άρθρα δεν αναφέρουν επίσης ούτε και τον αριθμό αυτών που παντρεύονται. Λέει πουθενά ότι είναι 2, 3 ή 4;
Όχι βέβαια και εδώ έχουμε νομικό κενό που αναπληρούται όμως  επιτυχώς από τη  νομολογία και το άρθρο 33ΑΚ  Μην  ξεχνάμε ότι υπάρχουν κοινωνίες (και νόμοι) που επιτρέπουν τη πολυγαμία.
Όταν ψηφίστηκε ο νόμος ήταν αυτονόητο και δεδομένο ότι ως γάμος νοείται η ένωση 2 προσώπων διαφορετικού φύλου.
Φυσικά γιατί απηχούσε  αντιλήψεις της τότε εποχής, παρωχημένες πλέον.  Μην ξεχνάμε ότι ο  ίδιος νόμος  αναγνώριζε την  προίκα, απαγόρευε το γάμο αλλοθρήσκων ή  το γάμο μοιχών και ότι άλλοι νόμοι καθιέρωναν θεσμούς  που σήμερα φαίνονται αναχρονιστικοί ή  και αστείοι ακόμα (προίκα, μοιχεία, διατάξεις περί μονομαχίας, άρνηση εμπορικής ιδιότητας στις γυναίκες, χειραφεσία,  πατρική εξουσία κλπ). Ο νόμος οφείλει να προσαρμόζεται (με φειδώ και με σχετικά αργούς ρυθμούς βεβαίως) στη σύγχρονη πραγματικότητα και  ως εκ τούτου να εξελίσσεται διαρκώς.
Μάλλον δεν έκανες στο πανεπιστήμιο ιστορικοβουλητική ερμηνεία.
Χμ, το αντίθετο συνέβαινε, αν και η ερμηνεία αυτή είναι εξαιρετικά παρωχημένη και χρήσιμη σε νέα ή υπό ανάπτυξη κράτη (και νομοθεσίες) . Το δε Συγκριτικό ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα. Ο νομοθέτης οφείλει να λάβει υπόψη του τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα  και τις νομοθεσίες των άλλων προηγμένων  χωρών που ακολουθούν το κεντροευρωπαϊκό δίκαιο . Το να μείνουμε προσηλωμένοι σε μια παρωχημένη και συντηρητική αντίληψη μόνο ως οπισθοδρόμηση μπορεί να θεωρηθεί.
Επίσης, εκτός της ορθής ερμηνείας των άρθρων περί γάμου, τη gay παντρειά την εμποδίζουν και τα περί δημόσιας τάξης...Φυσικά θυμάσαι τα χρηστά ήθη και τη δημόσια τάξη μόνο όταν σε συμφέρει..
Ναι ένας τέτοιος γάμος θα προσέκρουε ενδεχόμενα σήμερα στις διατάξεις του άρθρου 33. Αλλά μην ξεχνάμε ότι οι σχετικές διατάξεις, είναι επίτηδες ρευστές , επιδέχονται πολλών ερμηνειών και καθορίζονται από τη νομολογία με βάση το κοινωνικό στάτους της εκάστοτε χρονικής στιγμής.  Απλά  νομίζω ότι ο χώρος δεν είναι ο κατάλληλος για την ανάπτυξη επιχειρημάτων για το θέμα αυτό, για το οποίο έχουν γραφτεί εκατοντάδες συγγράμματα.
Ψάξε λοιπόν πώς μπορεί να παντρευτεί ένας ανήλικος και πώς αναγνωρίζονται ξένοι γάμοι...
Το ξέρω, το ξέρεις και ξέρεις ότι το ξέρω. Εγώ αναφέρθηκα για τις ανακρίβειες που γράφτηκαν για την Ταϋλάνδη ότι και καλά παντρεύονται νόμιμα 8χρονα κοριτσάκια.
Όσο για την κτηνοβασία, εκτός από φθορά ξένης ιδιοκτησίας, εμπίπτει και στο βασανισμό ζώου που πρόσφατα κατέστη ποινικό αδίκημα...
Συμφωνώ. Η παράθεση είχε απλά χιουμοριστικό χαρακτήρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Σύντροφε, με το πόστ μου παραπάνω ήθελα απλώς να παραθέσω τα  σχετικά άρθρα του ΑΚ , προς ενημέρωση των μη νομικών , ώστε να διαμορφώσουν ιδία άποψη.
Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε νομικές αντιπαραθέσεις, που άλλωστε δεν ταιριάζουν στο ύφος του  θρεντ. Γι΄ αυτό και δεν θα επανέλθω.
Παραθέτω απλώς την καθαρά προσωπική μου άποψη (ναι στους γάμους ομοφυλοφίλων ιδία για κοινωνικούς – κληρονομικούς λόγους, όχι στην υιοθέτηση ανηλίκων από ζεύγος νυμφευμένων ομοφυλοφίλων) και θα προσπαθήσω να απαντήσω απλά στα ερωτήματά σου. Όχι βέβαια και εδώ έχουμε νομικό κενό που αναπληρούται όμως  επιτυχώς από τη  νομολογία και το άρθρο 33ΑΚ  Μην  ξεχνάμε ότι υπάρχουν κοινωνίες (και νόμοι) που επιτρέπουν τη πολυγαμία. Φυσικά γιατί απηχούσε  αντιλήψεις της τότε εποχής, παρωχημένες πλέον.  Μην ξεχνάμε ότι ο  ίδιος νόμος  αναγνώριζε την  προίκα, απαγόρευε το γάμο αλλοθρήσκων ή  το γάμο μοιχών και ότι άλλοι νόμοι καθιέρωναν θεσμούς  που σήμερα φαίνονται αναχρονιστικοί ή  και αστείοι ακόμα (προίκα, μοιχεία, διατάξεις περί μονομαχίας, άρνηση εμπορικής ιδιότητας στις γυναίκες, χειραφεσία,  πατρική εξουσία κλπ). Ο νόμος οφείλει να προσαρμόζεται (με φειδώ και με σχετικά αργούς ρυθμούς βεβαίως) στη σύγχρονη πραγματικότητα και  ως εκ τούτου να εξελίσσεται διαρκώς. Χμ, το αντίθετο συνέβαινε, αν και η ερμηνεία αυτή είναι εξαιρετικά παρωχημένη και χρήσιμη σε νέα ή υπό ανάπτυξη κράτη (και νομοθεσίες) . Το δε Συγκριτικό ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα. Ο νομοθέτης οφείλει να λάβει υπόψη του τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα  και τις νομοθεσίες των άλλων προηγμένων  χωρών που ακολουθούν το κεντροευρωπαϊκό δίκαιο . Το να μείνουμε προσηλωμένοι σε μια παρωχημένη και συντηρητική αντίληψη μόνο ως οπισθοδρόμηση μπορεί να θεωρηθεί. Ναι ένας τέτοιος γάμος θα προσέκρουε ενδεχόμενα σήμερα στις διατάξεις του άρθρου 33. Αλλά μην ξεχνάμε ότι οι σχετικές διατάξεις, είναι επίτηδες ρευστές , επιδέχονται πολλών ερμηνειών και καθορίζονται από τη νομολογία με βάση το κοινωνικό στάτους της εκάστοτε χρονικής στιγμής.  Απλά  νομίζω ότι ο χώρος δεν είναι ο κατάλληλος για την ανάπτυξη επιχειρημάτων για το θέμα αυτό, για το οποίο έχουν γραφτεί εκατοντάδες συγγράμματα. Το ξέρω, το ξέρεις και ξέρεις ότι το ξέρω. Εγώ αναφέρθηκα για τις ανακρίβειες που γράφτηκαν για την Ταϋλάνδη ότι και καλά παντρεύονται νόμιμα 8χρονα κοριτσάκια.Συμφωνώ. Η παράθεση είχε απλά χιουμοριστικό χαρακτήρα.
εάν ήμουνα γκόμενα θα ήθελα να παντρευτώ δικηγόρο και δη έναν σαν τον vonmakouli............
:boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

Είσαι αυθεντία αγόρι μου....... Υποκλίνομαι στις νομικές σου γνώσεις που αποτελούν κόλαφο στην ελληνική παπαγαλία.....  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Επισκέπτης
Όχι βέβαια και εδώ έχουμε νομικό κενό που αναπληρούται όμως  επιτυχώς από τη  νομολογία και το άρθρο 33ΑΚ  Μην  ξεχνάμε ότι υπάρχουν κοινωνίες (και νόμοι) που επιτρέπουν τη πολυγαμία.

Δε λέω , καλό το Αστικό , ακόμη καλύτερο το Οικογενειακό ... αλλά θα προτιμήσω το Ποινικό εγώ . Και αυτό , για να σε βγάλω απ το "Νομικό κενό".
Για δές το άρθρο 356 Π.Κ  "Διγαμία".
Προβλέπεται ...
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Ορθή παρατήρηση Δημήτριε, αλλά αναφερόμουνα στο Αστικό γι΄ αυτό και το παρέλειψα.
Mea culpa.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εάν ήμουνα γκόμενα θα ήθελα να παντρευτώ δικηγόρο και δη έναν σαν τον vonmakouli............
:boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

Είσαι αυθεντία αγόρι μου....... Υποκλίνομαι στις νομικές σου γνώσεις που αποτελούν κόλαφο στην ελληνική παπαγαλία.....  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Με τις ολίγον στρεβλές ερμηνείες που δίνει, μπορείς να τον παντρευτείς και μάλιστα μαζί με τη νυν γκόμενά σου...
Ο πρώτος τριγωνικός γάμος είναι γεγονός...
Βουρ στην Τήλο!

Α, βοημακούλη, όπου ο νομοθέτης το ήθελε, κατήργησε ρητά κάποιους ξεπερασμένους θεσμούς όπως η προίκα ή η πατρική εξουσία...
Το να συνάγουμε ό,τι θέλουμε από τη σιωπή του νομοθέη δεν συνιστά ερμηνεία αλλά αυθαιρεσία...
Το ότι οι gay θυμήθηκαν εν έτει 2008 ότι ο Ακ δεν διευκρινίζει το φύλο του γαμπρού και της νύφης μάλλον γέλιο προκαλεί..

Και τέλος, αν καταφύγουμε σε ερμηνεία με βάση τα χρηστά ήθη, ποιος είπε ότι τα χρήστά ήθη στην Ελλάδα επιτρέπουν gay γάμο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δε λέω , καλό το Αστικό , ακόμη καλύτερο το Οικογενειακό ... αλλά θα προτιμήσω το Ποινικό εγώ . Και αυτό , για να σε βγάλω απ το "Νομικό κενό".
Για δές το άρθρο 356 Π.Κ  "Διγαμία".
Προβλέπεται ...

Άσ' το Δημητριε, είναι ικανοί να πούνε ότι αντίκειται το άρθρο αυτό στην ΕΣΔΑ και ως εκ τούτου δεν εφαρμόζεται...
Αν είχαμε μυαλό, θα κατεβαίναμε εσύ, εγώ και ο τομίτο, παρέα με τα κατοικίδιά μας (τα οποία δεν τα λες και πράγματα με τις νέες διεθνείς συνθήκες και ερμηνείες) και θα ζητούσαμε από το δήμαρχο της τήλου να μας παντρέψει όλους μαζί, με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα που το ζητούν τα στράκια...
Θα γελούσαμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία...
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
βρε παλικαρια,
την αποψη σας πεστε, εκτος νομικου πλαισιου.
δημοκρατια εχουμε, οι νομοι αλλαζουν ευκολα.
 

Επισκέπτης
Άσ' το Δημητριε, είναι ικανοί να πούνε ότι αντίκειται το άρθρο αυτό στην ΕΣΔΑ και ως εκ τούτου δεν εφαρμόζεται...
Αν είχαμε μυαλό, θα κατεβαίναμε εσύ, εγώ και ο τομίτο, παρέα με τα κατοικίδιά μας (τα οποία δεν τα λες και πράγματα με τις νέες διεθνείς συνθήκες και ερμηνείες) και θα ζητούσαμε από το δήμαρχο της τήλου να μας παντρέψει όλους μαζί, με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα που το ζητούν τα στράκια...
Θα γελούσαμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία...

:2funny: :2funny: :2funny:

Eγώ έχω ένα πρόβλημα. Θέλω να συνάψω γάμο με το κουνέλι μου (προκειμένου να με κληρονομήσει κιόλας...)
Δυστυχώς το κουνέλι μου είναι αρσενικό...
Συνδυάζει δηλαδή και ομοφυλοφιλία και κτηνοβασία η περίπτωσή μου.
Εγώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είμαι ανώμαλος.
Εσείς είστε αρνητικά προκατειλημμένοι και ρατσιστές  :ak:

Τον ανωτέρω συνδυασμό (ομοφυλοφιλία και κτηνοβασία) θα τον προβλέπει ο ΣΥΡΙΖΑ ?
Άν είναι ... να ψηφίσω ...
Εδώ μιλάμε για πρόοδο ...
Δεν είναι παίξε γέλασε ! :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom