Νέα

Γαλλικές Εκλογές 2022

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Ναι, και τι να κάνουμε τώρα που δεν έχουμε πλέον Ντε γκολ; Να τα αφήσουμε όλα στην τύχη τους;
Έρχεται ο komarov και λέει μην ελπίζεις, έρχεσαι κι εσύ και πάνω κάτω λες τα ίδια.
Σόρυ, αλλά όποιος δεν ελπίζει έχει τελειώσει και σαν άνθρωπος και σαν έθνος. Αυτή η στάση δεν ταιριάζει με τη νοοτροπία μου.

Είναι αλήθεια ότι δεν είμαι οικονομικός μετανάστης, αλλά επέλεξα αυτή χώρα και από κάποιον θαυμασμό, οπότε είμαι κατά κάποιον τρόπο νοσταλγός μίας Γαλλίας με αίγλη που δεν πρόλαβα παρά στα τελευταία της. Ο τελευταίος μεγάλος ηγέτης της ήταν για μένα ο Μιτεράν. Η απογοήτευσή μου για την παρακμή της στα εθνικά ζητήματα είναι πολύ μεγάλη γιατί είχα επενδύσει ψυχολογικά σε αυτή τη χώρα.
Είχα επίσης υποτιμήσει τις συνέπειες της αποικιοκρατίας που τις πληρώνουμε σήμερα ή μάλλον δεν ήμουνα και καλά πληροφορημένος.

Τώρα πλέον τίθεται θέμα επιβίωσης της σαν ευρωπαικός πολιτισμός. Το παλεύουμε όπως μπορούμε με τους πολιτικούς που νομίζουμε καλύτερους. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να το ψειρίζουμε, συγκρίνοντάς τους με τους γίγαντες του παρελθόντος.
Να ελπίζεις, αποτελέσματα μην περιμένεις.
Δεν θα τα δεις και θα απογοητευτείς.
Και αν δεν ταιριάζει με την νοοτροπία σου η πραγματικότητα, άλλαξε νοοτροπία, η πραγματικότητα δεν αλλάζει.

Με τους πολιτικούς που έχεις τώρα θα παίξεις.
Ξαναλέω
Αποτελέσματα δεν θα δείς.

Ο κόσμος έχει αλλάξει.
Αριστεροί/δεξιοί και λοιποί δεν υπάρχουν, κάθε δυτική χώρα έχει μία ελιτ που συνεργάζεται με τις ελιτ των άλλων δυτικών χωρών, παγκοσμιοποίηση το λένε.
Σύνορα δεν υπάρχουν, έθνη δεν υπάρχουν, μόνο χρήμα, κέρδος και τράπεζες (για τις ελίτ).

Δεν είναι τυχαίο που οι εθνικές σημαίες απαγορεύονται στο ευρωκοινοβούλιο, μόνο η σημαία της ΕΕ και τους έκανε πλάκα ο farage με το brexit.

Οπως καταλαβαίνεις υποστηρίζονται μόνο οι φυτευτοί πολιτικοί της παγκοσμιοποίησης πχ Μακρόν.
Oποιοσδήποτε άλλος βαφτίζεται ακροδεξιός/ φασίστας/ εθνικιστής και του κολάνε την ρετσινιά.
Οι ελιτ έχουν και τα media, βουρ για παραπληροφόρηση.
 
Τελευταία τροποποίηση:

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.099
Κριτικές
2
Like
18.555
Πόντοι
3.656
Ακριβώς σε αυτό το δίλημμα στηρίζεται ο σχεδιασμός της Ν.Δ....και δεν έχουν άδικο...δεν θα είναι πολύ αυτοί που θα φύγουν.Αρκετοι δυσανασχετούν με όσα συμβαίνουν αλλά λίγοι θα φύγουν από γαλάζιο οίκημα.
σχεδιασμός στο κουλοπαρεάκι βουρ στις γκάφες δηλαδή :cheesy:
Λίγοι φεύγουν για την λιγναδοποίηση ,άλλοι λίγοι για κάθε κακοδιαχείρηση που είδαμε κ φρίξαμε
και όλοι αυτοί οι λίγοι προστίθενται στους πολλούς που βλέπουν την οικονομία στον αυτόματο :confused:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.163
Πόντοι
2.606
Ο Τζημερος παιρνει 0,7% γιατι ειναι ενας ακραιος ψυχακιας, που εν ετει 2022 θεωρει οτι ο πολιτικος λογος που χρειαζεται ειναι ο αντικομμουνισμος, προκειται για το απολυτο τιποτα. Ελεος που θα αναδειξουμε και σε πολιτικη ελπιδα του τοπου εναν γραφικο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Οχι βεβαια, φυσικα δεν θα μεινει ακυβερνητη η χωρα, θα ειναι αυτοδυναμη η ΝΔ
Οι εννια στους δεκα που εκλεγει η νδ ,εκλεγονται με ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο ,το ποσο αντικουμμουνισμο θα πουλησουν στα δεξια γεροντια-πελατες του κωματος....ΚΑΝΕΝΑ αλλο κριτηριο δεν υπαρχει για να εκλεγεις στην νδ πλεον,γι αυτο και παμε απο το κακο στο χειροτερο με τους αουγκανους αχρηστους δημαγωγους τσαρλατανους που εχουν μαζευτει στην κυβερνηση φιασκο...σας τα γραφω εδω και πολυ καιρο...αλλο ενα ραπισμα σημερα απο διεθνη εκθεση που κατακεραυνωνει την κατιουσα των ελευθεριων και των ανθρωπινων δικαιωματων στη χωρα......πλεον ουραγοι στην ευρωπη ,ενω ετσι οπως παει η κατρακυλα μας βλεπω προσεχως τουρκια και ακομα πιο κατω!!!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.163
Πόντοι
2.606
Τι μαλακίες λες πάλι ρε πιτσιρίκο; Δηλαδή π.χ. η Ντόρα, ο Χατζηδάκης, ο Δένδιας, η Κεφαλογιάννη, ο Σταϊκούρας, εκλέχτηκαν επειδή πουλάνε αντικομμουνισμό;
Δεν είμαστε στο 1960.
για καθε ενα δενδια εχω δεκα μπουζουκοκεφαλους να σου γραψω,ασε τις παλαβωμαρες και συγκεντρωσου...οι τυποι ειναι σουρουκλεμεδες!
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.787
Πόντοι
3.656
Εδώ η μάνα της Μαριν.Τί πηδούσε ο γερο Λε Πεν...

play2.jpg


play4.jpg


play3.jpg
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.206
Like
3.474
Πόντοι
1.706
Και αν δεν ταιριάζει με την νοοτροπία σου η πραγματικότητα, άλλαξε νοοτροπία, η πραγματικότητα δεν αλλάζει.
Για την πολιτική πραγματικότητα μιλάμε, τύπε μου, κι όχι για τους νόμους της ζωής.
Τι νοοτροπία να αλλάξω αφού η πολιτική κατάσταση εξελίσσεται θετικά, με βάση τις απόψεις μου;
Η διαφορά στη νοοτροπία μου είναι με Έλληνες που ψηφίζουν ένα κόμμα για να να δουν όφελος (οικονομικό) την επόμενη στιγμή, απογοητεύονται και ψηφίζουν το αντίθετο για να δουν όφελος από αυτό, ξανααπογοητεύονται και ξανά μανά τα ίδια.
Μόλις το ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε πήγαν αμέσως να το αντικαταστήσουν με το Σύριζα (που μάζεψε όλους τους πασόκους.

Αυτό είναι η πηγή της μοιρολατρείας του ότι δεν αλλάζει τίποτα, από την οποία είσαι επηρεασμένος και συ.

Μα σε εμάς η κατάσταση άλλαξε ΗΔΗ. Τα παραδοσιακά κόμματα που εναλλάσσονταν στην εξουσία κατακρημνίστηκαν. Έχουμε Μακρόν και Λεπέν πια κι όχι Ρεπουμπλικάνους και Σοσιαλιστές.

Τώρα για άλλους η αλλαγή σταματάει στον Μακρόν γιατί αυτός τους εξυπηρετεί, ενώ άλλοι εξυπηρετούνται με Λεπέν, Ζεμούρ, Μελανσόν και θα συνεχίσουν να τους ψηφίζουν.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος με Μακρόν πλην του μουσουλμανικού ζητήματος κι άρα
θα ψηφίζω Ζεμούρ ή Λεπέν (ή το διάδοχό της). Τι θα έπρεπε να κάνω δηλαδή;
Τώρα θα έρθεις πάλι να μου πεις «Ναι ψήφιζε, αλλά μην ελπίζεις». Το εμπεδώσαμε.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.206
Like
3.474
Πόντοι
1.706
Εδώ η μάνα της Μαριν.Τί πηδούσε ο γερο Λε Πεν...
Αυτές τις φωτογραφίες τις έβγαλε για λόγους εκδίκησης όταν χωρίσανε, με σκοπό να εξευτελίσει τον Λεπέν και να επηρεάσει την πολιτική του καριέρα. Πόσο χαζή γυναίκα. Ακόμα και οι κόρες της την απομόνωσαν και συντάχτηκαν με τον πατέρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: saeh12

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Για την πολιτική πραγματικότητα μιλάμε, τύπε μου, κι όχι για τους νόμους της ζωής.
Τι νοοτροπία να αλλάξω αφού η πολιτική κατάσταση εξελίσσεται θετικά, με βάση τις απόψεις μου;
Η διαφορά στη νοοτροπία μου είναι με Έλληνες που ψηφίζουν ένα κόμμα για να να δουν όφελος (οικονομικό) την επόμενη στιγμή, απογοητεύονται και ψηφίζουν το αντίθετο για να δουν όφελος από αυτό, ξανααπογοητεύονται και ξανά μανά τα ίδια.
Μόλις το ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε πήγαν αμέσως να το αντικαταστήσουν με το Σύριζα (που μάζεψε όλους τους πασόκους.

Αυτό είναι η πηγή της μοιρολατρείας του ότι δεν αλλάζει τίποτα, από την οποία είσαι επηρεασμένος και συ.

Μα σε εμάς η κατάσταση άλλαξε ΗΔΗ. Τα παραδοσιακά κόμματα που εναλλάσσονταν στην εξουσία κατακρημνίστηκαν. Έχουμε Μακρόν και Λεπέν πια κι όχι Ρεπουμπλικάνους και Σοσιαλιστές.

Τώρα για άλλους η αλλαγή σταματάει στον Μακρόν γιατί αυτός τους εξυπηρετεί, ενώ άλλοι εξυπηρετούνται με Λεπέν, Ζεμούρ, Μελανσόν και θα συνεχίσουν να τους ψηφίζουν.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος με Μακρόν πλην του μουσουλμανικού ζητήματος κι άρα
θα ψηφίζω Ζεμούρ ή Λεπέν (ή το διάδοχό της). Τι θα έπρεπε να κάνω δηλαδή;
Τώρα θα έρθεις πάλι να μου πεις «Ναι ψήφιζε, αλλά μην ελπίζεις». Το εμπεδώσαμε.
game over
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.132
Κριτικές
166
Like
26.952
Πόντοι
34.538
Επιτελους μια λογικη προσεγγιση...

 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.132
Κριτικές
166
Like
26.952
Πόντοι
34.538
Ε,Τι ειναι αυτο?
Οτι λεει και η ΜΑΡΙ..
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.132
Κριτικές
166
Like
26.952
Πόντοι
34.538
Άμα θες εσύ σύντροφε να σε κάνει κουμάντο η Μόσχα οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα.
Δεν λεει πουθενα για κουμαντο...για προσεγγιση-συνεργασια μιλανε..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.238
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.132
Κριτικές
166
Like
26.952
Πόντοι
34.538
Ναι, όπως προσέγγισαν και συνεργάστηκαν με τη Λευκορωσία. Ή όπως προσέγγισε και συνεργάστηκε ο Χίτλερ με την Αυστρία και την Τσεχοσλοβακία.
Αστοχα παραδειγματα...
ΕΕ και Ρωσια μπορουν να εχουν αμοιβαια παρε δωσε,
οι αλλοι που λες οχι..
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.107
Πόντοι
1.496
καναλι open Ειδησεις
<Φοιτητες στο Πανεπιστημιο της Σορβοννης πραγματοποιουν καταληψη σε πολλες σχολες.>
Δημοσιογραφος - Γιατι κανετε καταληψη;
Φοιτητρια - Εμεις ολοι ψηφισαμε Αριστερα. Δεν μας εκπροσωπει κανενας απο τους 2 υποψηφιους. Ουτε ο Μακρον. Τον δοκιμασαμε και δεν μας κανει. Ουτε βεβαια η Λεπεν. Ειναι τρομακτικο και μονο που διεκδικει την Προεδρια.

Στο Πανεπιστημιο φοιτουν ανηλικοι; Αυτοι κανουν καταληψη επειδη δεν βγηκε ο υποψηφιος τους αλλα αλλοι; Δημοκρατια λεγεται.
 
OP
OP
ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
debate τωρα Μακρον-Λεπεν ΕΡΤ1.
Μακρον υποσχεται να φερει Παρισι και τον τελευταιο Αλγερινο εγκληματια:confused::confused::confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: saeh12

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom