Νέα

Γαλλικές Εκλογές 2022

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Κατεληξες να μην αναγνωριζεις τη Γαλλια γιατι θεωρουσες τον πατερας της απανθρωπο οπως μαλλον το ιδιο θεωρεις και τον Ορμπαν ενω τωρα αυτη που και να βγει δε θα κανει τιποτα τη βαφτισες ηπια.
Για αυτο πεθανε η Γαλλια και το ποστ σου ειναι ενας επικηδειος της,το ποιος, που, ποτε θα αναλαβει ειναι ναχαμε να λεγαμε.

Το γιατι τυποι με λεφτα θελουν κι αλλα και για αυτο ασχολουνται με τη πολιτικη ειναι συνηθες φαινομενο απο τον Τραμπ μεχρι τον Κούλη.
Αυτος ο ο εβραιος ταιριαζει με της ουκρανιας ως προς το χαος που θα ηθελε να φερει αφου αυτα που λεει ειναι μια ανουσια θεραπεια σοκ σε εναν ασθενη που εχει αποδημησει,απλα θα οδηγουσαν σε ενα εμφυλιο με σφαγες -πραγματικες οχι της Μπουτσας που μας φλομωσαν οι νεοταξιτες κιναιδοι-σκληρες και φρικιαστικες οπως του Μπατακλαν και σε μια πρωτοφανη συριοποιηση μιας μεγαλης δυτικης χωρας με πιθανες συνεπειες ντόμινο καταρχην στη γαλλοφωνη ευρωπη αλλα και αλλού
Μάλλον ο πατέρας Λεπέν θα οδηγούσε τη Γαλλία σε χάος, τύπε μου, με το βίαιο χαρακτήρα του και τα ναζιστικά στοιχεία που είχε τότε στο κόμμα του. Τουναντίον ο Ζεμούρ που δεν σου κάνει έχει πιο ρεαλιστικό σχέδιο αφομοίωσης.

Τώρα ούτως ή άλλως ο Λεπέν είναι εκτός παιχνιδιού λόγω γήρατος και ο Ζεμούρ εκτός δευτέρου γύρου. Ποια είναι η επιλογή που μου μένει σαν ψηφοφόρος εκτός από την κόρη Λεπέν, με βάση αυτά που θέλω για τη Γαλλία;
Και κακώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει ο Όρμπαν. Μακάρι να είχαμε έναν τέτοιο στη Γαλλία.
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: saeh12
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Μάλλον ο πατέρας Λεπέν θα οδηγούσε τη Γαλλία σε χάος, τύπε μου, με το βίαιο χαρακτήρα του και τα ναζιστικά στοιχεία που είχε τότε στο κόμμα του. Τουναντίον ο Ζεμούρ που δεν σου κάνει έχει πιο ρεαλιστικό σχέδιο αφομοίωσης.

Τώρα ούτως ή άλλως ο Λεπέν είναι εκτός παιχνιδιού λόγω γήρατος και ο Ζεμούρ εκτός δευτέρου γύρου. Ποια είναι η επιλογή που μου μένει σαν ψηφοφόρος εκτός από την κόρη Λεπέν, με βάση αυτά που θέλω για τη Γαλλία;
Και κακώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει ο Όρμπαν. Μακάρι να είχαμε έναν τέτοιο στη Γαλλία.
Τυπε Kalogero οι Γαλλιδες γουσταρουν τους Ελληνες;
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Τυπε Kalogero οι Γαλλιδες γουσταρουν τους Ελληνες;
Δεν έχουν κάποια προκατάληψη με εθνικότητες. Ούτε κάνουν υπολογισμούς με το καλημέρα. Είναι αν θα τους κάνει κλικ με κάποιον. Οπότε δεν έχουν γενικώς πρόβλημα με τους Έλληνες και οι περισσότερες πιστεύω ότι γουστάρουν, γιατί η Ελλάδα είναι σαν μία εξωτική χώρα για τους Γάλλους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: saeh12

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το νόημα του ποστ σου...
Από πού προκύπτει ότι οι Γάλλοι είναι μειοψηφεία στη Γαλλία; Η πλειοψηφεία δηλαδή ποιοί είναι ;
Για ποιο λόγο συγκρίνεις Λεπέν με Τσίπρα, και γιατί προδικάζεις την πολιτική της; Το ίδιο είναι η Ελλάδα με τη Γαλλία, όπου η πρώτη είναι μία οικονομικά εξαρτημένη χώρα κι αναγκαστικά με πολιτικούς που δεν έχουν και πολλά περιθώρια για αλλαγές, ενώ η δεύτερη είναι κυρίαρχο κράτος με πυρηνικά και πολιτική που επηρεάζει άλλες χώρες;

Υπάρχει ένα μουσουλμανικό πρόβλημα στη Γαλλία όντως, αλλά δεν λύνεται με την ηττοπάθεια. Εγώ δηλαδή που ο υποψήφιός μου (Ζεμούρ) έχει αποκλειστεί από τον πρώτο γύρο, τι πρέπει να ψηφίσω στο δεύτερο, όταν η Λεπέν είναι η πλησιέστερη ιδεολογικά υποψήφια;
Να ψηφίσεις Λεπέν, τίποτα δεν θα αλλάξει όπως δεν άλλαξε και τίποτα σε θέματα πολιτικής είτε ο Μακρόν είτε κ Όλαντ είτε ο Σαρκοζί.
Ο παραλληλισμός Τσίπρα Λεπέν δεν είναι σε θέματα ιδεολογικά αλλά σε θέματα αντιμετώπισης από τα ΜΜΕ. Όπως έλεγαν ότι αν βγει ο Τσίπρας θα γίνουν πολλές αλλαγές και δεν έγινε τίποτα έτσι και με την Λεπέν.
Μπορεί η Γαλλία να είναι ανεξάρτητη χώρα, αλλά οι πρόεδροι της είναι εξαρτημένοι από το οικονομικό κατεστημένο της χώρας. Οπότε ούτε από ΕΕ θα βγει, ούτε ρήξη μέσα στην ΕΕ θα κάνει ούτε πόδι θα πατήσει. Ούτε τις ροές από την Αφρική θα σταματήσει ούτε θα έχει πιο σκληρή πολιτική απέναντι στην Τουρκία.
Αυτό πιστεύω εγώ.
Μπορεί να έχω δίκιο μπορεί και όχι. Ο χρόνος θα δείξει
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.092
Κριτικές
2
Like
18.523
Πόντοι
3.656
Δεν θυμάμαι αν είχε πει επί της Γαλλίας ή επί της Ευρώπης.
Αφού, σαν Ευρώπη, είμαστε δεμένοι στο άρμα των Αμερικάνων, εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις για την απόβαση; Όχι ότι ήταν ο μοναδικός στόχος, αλλά ότι ήταν ΚΑΙ αυτός. Αφού ο κόσμος είχε μοιραστεί.
Για ποιο λόγο ο Ντε Γκολ βιαζόταν να ανεξαρτητοποιήσει τη Γαλλία με την ατομική βόμβα; Επειδή φοβόταν την αμυντική εξάρτηση και ό,τι επιφέρει.
Και λάθος να είναι μία τέτοια άποψη, τι σχέση έχει να κάνει με τον πατριωτισμό του Ζεμούρ; Νομίζεις δηλαδή ότι ένας πατριώτης δεν πρέπει να κάνει αρνητικές διαπιστώσεις, αλλά να βγάζει μόνο πατριωτικές κορώνες;
Ντε Γκολ όπως Θάτσερ λογικό να θέλανε ανεξάρτητες τις χώρες τους χωρίς ηγεμονία αμερικάνων γερμανών,
εκεί κινείται ο Ζεμούρ
Εντάξει αυτά φαντάζουν "λαικισμός" στα ζαγάρια του βλαΚουλί που τα σκ@τωσαν ενώ παίζανε χωρίς αντίπαλο :confused:

Αλλαγές μεγάλες δεν θα γίνουνε ακόμη και εαν εκλεγει η λεπεν ,
όπως δεν έγιναν γερμανία με τους αριστερούς ,πράσινους οικολόγους κτλπ,
περιθώριο υπάρχει για βελτιωσούλες σε γερμανία-γαλλία
σε αντίθεση με μας που επείγει δομική ανακαίνιση στη κουμπαροκρατορία
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
Ο Αβραμόπουλος ελεγε οτι τα οπλα που στείλαμε στην Ουκρανία ηταν ανθρωπιστική βοήθεια... τι αλλο να περιμένεις από αυτόν.
Ναι αλλά ο Αβραμόπουλος θα έχει μια διμοιρία αστυνομίας έξω από το σπίτι του.Ο λαός τι θα έχει για να νιώθει ασφαλής από την μουσουλμανική λαθροεισβολη;Όεο;
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.092
Κριτικές
2
Like
18.523
Πόντοι
3.656
Ναι αλλά ο Αβραμόπουλος θα έχει μια διμοιρία αστυνομίας έξω από το σπίτι του.Ο λαός τι θα έχει για να νιώθει ασφαλής από την μουσουλμανική λαθροεισβολη;Όεο;
τυπε είσαι gay κ φοβάσαι μη σε πετάξουν απο καμιά ταράτσα ?
μη φοβού τους κατευνάζει λιγναδοπαρεάκι :pipa1:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.815
Like
15.555
Πόντοι
3.656
:sad2::confused::confused::confused:

tronienewh_645_450-630x384.jpg

εμπαινες μουμια τυπε ?


τυποι η μπριζιτ πριν 250 χρονια ηταν και γαμω τα μουνετα :wanker: :wanker: :wanker:
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.470
Κριτικές
7
Like
3.195
Πόντοι
786
τυποι η μπριζιτ πριν 250 χρονια ηταν και γαμω τα μουνετα :wanker: :wanker: :wanker:
εάν θυμάστε καβλιάρα συμμαθήτρια, πολλώ δε μάλλον δασκάλα, που σας άρεσε στα εφηβικά χρόνια,
τότε φροντίστε να την συναντήσετε στην ωριμότητά σας,
θα σας φύγει και η ωραία ανάμνηση.
όργουελ "coming up for air'
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Να ψηφίσεις Λεπέν, τίποτα δεν θα αλλάξει όπως δεν άλλαξε και τίποτα σε θέματα πολιτικής είτε ο Μακρόν είτε κ Όλαντ είτε ο Σαρκοζί.
Ο παραλληλισμός Τσίπρα Λεπέν δεν είναι σε θέματα ιδεολογικά αλλά σε θέματα αντιμετώπισης από τα ΜΜΕ. Όπως έλεγαν ότι αν βγει ο Τσίπρας θα γίνουν πολλές αλλαγές και δεν έγινε τίποτα έτσι και με την Λεπέν.
Μπορεί η Γαλλία να είναι ανεξάρτητη χώρα, αλλά οι πρόεδροι της είναι εξαρτημένοι από το οικονομικό κατεστημένο της χώρας. Οπότε ούτε από ΕΕ θα βγει, ούτε ρήξη μέσα στην ΕΕ θα κάνει ούτε πόδι θα πατήσει. Ούτε τις ροές από την Αφρική θα σταματήσει ούτε θα έχει πιο σκληρή πολιτική απέναντι στην Τουρκία.
Αυτό πιστεύω εγώ.
Μπορεί να έχω δίκιο μπορεί και όχι. Ο χρόνος θα δείξει
Το να προεξοφλείς την πολιτική κάποιου που δεν έχει ακόμη κυβερνήσει είναι μοιρολατρία που δεν οδηγεί πουθενά, πόσω μάλλον όταν δεν ανήκει στα συστημικά κόμματα.

Πώς στην ευχή περιμένεις να αλλάξουν κάποια πράγματα όταν έχεις την άποψη ότι τίποτα δεν θα αλλάξει; Λες να κάτσω στο σπιτάκι μου και να μην πάω να ψηφίσω, περιμένοντας τον από μηχανής θεό;

Και ποιος σου είπε ότι δεν έχουν γίνει αλλαγές στη Γαλλία και μου λες ότι Σαρκοζί, Ολάντ και Μακρόν είναι το ίδιο; Πχ ο Σαρκοζί βελτίωσε την ασφάλεια, ο Ολάντ προώθησε την κοινωνική επιχείρηση, ο Μακρόν μείωσε την γραφειοκρατία. Για την οικονομική μου κατηγορία (που δεν ανήκω στα κίτρινα γιλέκα) επί Μακρόν είδα βελτίωση και στους φόρους. Αυτά είναι λίγα μόνο παραδείγματα.

Το ότι η υποψήφια της γαλλικής ΝΔ έπιασε 4,8% και του γαλλικού ΠΑΣΟΚ 1,75% και μπήκαν στο χρονοντούλαπο το είδες; Το ότι η κρίση που είναι αστεία με αυτή που πέρασε η Ελλάδα έβγαλε ωστόσο δύο νέες δυνάμεις Μακρόν και Λεπέν το είδες; Τουναντίον στην Ελλάδα παρόλο το μαρτύριο που πέρασε σταθεροποιήθηκε το παλιό δίπολο με ΝΔ κι ένα νέο ΠΑΣΟΚ (Σύριζα). Μη σκέφτεσαι λοιπόν με όρους Ελλάδας (μοιρολατρεία). Αλλαγές γίνονται, απλά εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος σε εθνικά θέματα, γιατί τα μέχρι τώρα κόμματα είναι όλα συστημικά.

Δεν μπορεί να περιμένει κανείς ριζοσπαστικές αλλαγές με Μακρόν αφού είναι πουλέν των Ρότσιλντ και υπέρμαχος της παγκοσμιοποίησης. Η ελπίδα μου πλέον είναι μόνο αντισυστημικά κόμματα. Το πόσο μακριά θα πάνε δεν το ξέρουμε, αφού δεν τους έχουμε δει να κυβερνάνε. Ούτε ο Ζεμούρ ούτε η Λεπέν έχουν πει ότι θα βγούνε από ΕΕ και Ευρώ, ούτε εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το μουσουλμανικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: saeh12

steath

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2017
Μηνύματα
225
Κριτικές
1
Like
613
Πόντοι
81
1649768842915.png

Εγώ εμπ1 παντως στην Μπριτζιτ... ειμαι ανωμαλος;
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.092
Κριτικές
2
Like
18.523
Πόντοι
3.656
1649768842915.png

Εγώ εμπ1 παντως στην Μπριτζιτ... ειμαι ανωμαλος;
για τσιμπούκια οκαυ ,αλλιώς είσαι μαζόχας.
αξίζει πάντως να βασανίσεις το καυλί σου με το γυαλόχαρτο μουνί της γριάς
μπας και γνωρίσεις την κόρη της, έχει το ίδιο έκφυλο μουτράκι ( απο πρώτο γάμο) ,που θα χύνει κουβάδες

tiphaine-auziere.jpeg
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
τυπε είσαι gay κ φοβάσαι μη σε πετάξουν απο καμιά ταράτσα ?
μη φοβού τους κατευνάζει λιγναδοπαρεάκι :pipa1:
Ναι...ξεχνάω ότι έχουν και τέτοιες παρηγοριες όλοι αυτοί..και μάλιστα ΤΖΑΜΠΑ.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Το να προεξοφλείς την πολιτική κάποιου που δεν έχει ακόμη κυβερνήσει είναι μοιρολατρία που δεν οδηγεί πουθενά, πόσω μάλλον όταν δεν ανήκει στα συστημικά κόμματα.

Πώς στην ευχή περιμένεις να αλλάξουν κάποια πράγματα όταν έχεις την άποψη ότι τίποτα δεν θα αλλάξει; Λες να κάτσω στο σπιτάκι μου και να μην πάω να ψηφίσω, περιμένοντας τον από μηχανής θεό;

Και ποιος σου είπε ότι δεν έχουν γίνει αλλαγές στη Γαλλία και μου λες ότι Σαρκοζί, Ολάντ και Μακρόν είναι το ίδιο; Πχ ο Σαρκοζί βελτίωσε την ασφάλεια, ο Ολάντ προώθησε την κοινωνική επιχείρηση, ο Μακρόν μείωσε την γραφειοκρατία. Για την οικονομική μου κατηγορία (που δεν ανήκω στα κίτρινα γιλέκα) επί Μακρόν είδα βελτίωση και στους φόρους. Αυτά είναι λίγα μόνο παραδείγματα.

Το ότι η υποψήφια της γαλλικής ΝΔ έπιασε 4,8% και του γαλλικού ΠΑΣΟΚ 1,75% και μπήκαν στο χρονοντούλαπο το είδες; Το ότι η κρίση που είναι αστεία με αυτή που πέρασε η Ελλάδα έβγαλε ωστόσο δύο νέες δυνάμεις Μακρόν και Λεπέν το είδες; Τουναντίον στην Ελλάδα παρόλο το μαρτύριο που πέρασε σταθεροποιήθηκε το παλιό δίπολο με ΝΔ κι ένα νέο ΠΑΣΟΚ (Σύριζα). Μη σκέφτεσαι λοιπόν με όρους Ελλάδας (μοιρολατρεία). Αλλαγές γίνονται, απλά εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος σε εθνικά θέματα, γιατί τα μέχρι τώρα κόμματα είναι όλα συστημικά.

Δεν μπορεί να περιμένει κανείς ριζοσπαστικές αλλαγές με Μακρόν αφού είναι πουλέν των Ρότσιλντ και υπέρμαχος της παγκοσμιοποίησης. Η ελπίδα μου πλέον είναι μόνο αντισυστημικά κόμματα. Το πόσο μακριά θα πάνε δεν το ξέρουμε, αφού δεν τους έχουμε δει να κυβερνάνε. Ούτε ο Ζεμούρ ούτε η Λεπέν έχουν πει ότι θα βγούνε από ΕΕ και Ευρώ, ούτε εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το μουσουλμανικό.
Μην τρέφεις φρούδες ελπίδες.
Γιατί κανένας από τους πολιτικούς σας, δεν είναι Ντε Γκωλ
Ούτε στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Αν γουστάρω να βγει Λεπέν, είναι για να γίνει λίγο της πουτάνας στην Ευρώπη.
Η κακομοίρα δεν θα ξέρει τι να κάνει.
Τουλάχιστον του Μακρόν του λένε τι να κάνει.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.092
Κριτικές
2
Like
18.523
Πόντοι
3.656
Ναι...ξεχνάω ότι έχουν και τέτοιες παρηγοριες όλοι αυτοί..και μάλιστα ΤΖΑΜΠΑ.
η υπομονή τελείωσε , η περίοδος χάριτος επίσης..
στο εκλογικό παραβάν δεν μασάμε απο *"γαλαζοροζουλί"* διλήμματα του πρωκτού :confused:

*yours mode* :hi:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.706
Πόντοι
6.515
Γαλλία: Η κατάρρευση της κεντροδεξιάς ουτοπίας και η δικαίωση των Λεπέν Εξαιρετικη αναλυση απο ανθρωπο που κοζαρει...Διορατικη κ προβλεπει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ερχονται στην ευρωπη το αμεσως επομενο διαστημα...Σε ενα χρονο η Ιταλια θα εχει πρωθυπουργο την Νεοφασιστρια Τζορτζια Μελονι,στην Ισπανια θα υπαρξει συγκυβερνηση λαικου κομματος με το Vox κ εδω η πουτσα που θα φαει η νεοφιλελε ελιτιστικη ληστοσυμμορια του κουλη δεν θα εχει προηγουμενο κ θα εχει ονοματεπωνυμο κ υπογραφη απ τον γαμιας σας ΗΛΙΑ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ........
θα ξεροχυσουμε ασχημα να λειπουν 5 βουλευτες απο κουλη για να κυβερνησει και να τους εχει παρει ο κασιδας :wanker:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Γαλλία: Η κατάρρευση της κεντροδεξιάς ουτοπίας και η δικαίωση των Λεπέν Εξαιρετικη αναλυση απο ανθρωπο που κοζαρει...Διορατικη κ προβλεπει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ερχονται στην ευρωπη το αμεσως επομενο διαστημα...Σε ενα χρονο η Ιταλια θα εχει πρωθυπουργο την Νεοφασιστρια Τζορτζια Μελονι,στην Ισπανια θα υπαρξει συγκυβερνηση λαικου κομματος με το Vox κ εδω η πουτσα που θα φαει η νεοφιλελε ελιτιστικη ληστοσυμμορια του κουλη δεν θα εχει προηγουμενο κ θα εχει ονοματεπωνυμο κ υπογραφη απ τον γαμιας σας ΗΛΙΑ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ........
Στην Ιταλία η Δεξιά ολων των αποχρώσεων έχει την πλειοψηφία, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι μπορεί να τα βρει μεταξύ των μερών της και να κυβερνήσει.
Στη Γαλλία πρέπει πρώτα η Λεπέν να προσεγγίσει το 50% σε αυτή την ψηφοφορία, για να ελπίζει στην αμέσως επόμενη. Δεν είναι τόσο εύκολα αυτά, παρόλο που η πολιτική συμπεριφορά των ευρωπαϊκών κυβερνήσεων ρίχνει νερό στο μύλο της ακροδεξιάς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Μην τρέφεις φρούδες ελπίδες.
Γιατί κανένας από τους πολιτικούς σας, δεν είναι Ντε Γκωλ
Ούτε στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Αν γουστάρω να βγει Λεπέν, είναι για να γίνει λίγο της πουτάνας στην Ευρώπη.
Η κακομοίρα δεν θα ξέρει τι να κάνει.
Τουλάχιστον του Μακρόν του λένε τι να κάνει.
Γιατί φρούδες ελπίδες, τύπε μου;
Είμαι ήδη ευχαριστημένος που σταθεροποιήθηκε το κόμμα της Λεπέν τα τελευταία χρόνια. Η ίδια μπορεί να μην έχει τύχη, λόγω ονόματος και μάλλον είναι η τελευταία της συμμετοχή σε προεδρικές εκλογές, αλλά υπάρχει διάδοχος ο Bardella που είναι νέο αίμα. Εν ολίγοις είναι κόμμα με προοπτική.

Επίσης υπάρχει και ο Ζεμούρ που για πρώτη φορά με 7% δεν τα πήγε κι άσχημα.
Η εθνική συνείδηση δείχνει να αφυπνίζεται σιγά σιγά. Τα πράγματα δεν αλλάζουν από την μία μέρα στην άλλη. Το σημαντικό είναι ότι μπήκε το νερό στο αυλάκι ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom