Νέα

Φύλλο Μηδέν (Η λέσχη των ηττημένων)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα The Saint*
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ποιο μέλος γράφει τις πιο αξιόπιστες κριτικές;

  • Annapurna

    Ψήφοι: 1 4,3%
  • Elganador

    Ψήφοι: 2 8,7%
  • Κανείς από τους δύο

    Ψήφοι: 4 17,4%
  • Τα βυζιά της Μπακοδήμου (άσχετο αλλά κλασικό)

    Ψήφοι: 7 30,4%
  • Ο κώλος της Ιωάννας Τριανταφυλλίδου (πάλι άσχετο αλλά μου αρέσει)

    Ψήφοι: 14 60,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    23
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Buonanotte !!!

:tired:

Z1.jpg
... και πάνω που η αντιπαράθεση έχει προχωρήσει, μας τρίβεις από το πουθενά μια κωλοτρυπίδα στη μούρη και χανόμαστε! :tooth:
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Αξιότιμε κ.Σοκόλ,

Δεν γνωρίζω το ιστορικό της κόντρας των 2 στρατοπέδων. Δεν μου έχει προξενήσει κάποια θετική εντύπωση ο κ. Καλόγερος και διαισθητικά τον έχω κατατάξει στην -αντίθετη με την προσωπική μου νοοτροπία- κάστα των φιδέμπορων. Ως έναν βαθμό, τα παραπάνω -πέρα από εντελώς υποκειμενικά/αναπόδεικτα- δεν είναι βεβαίως και λόγος για σκληρό και δη ομαδικό τραμπούκισμα.

Αποδίδω λοιπόν την ανηλεή σύρραξη πρωτίστως σε αγελαία ένστικτα (τα οποία, τα μέτρα περί μη διασποράς του ιού έχουνε συμπιέσει και άρα ενδυναμώσει) και δευτερευόντως σε απτές παρεξηγήσεις. Εξαιρώ εκ της παρατήρησής μου τον κ. Άγιο. Ο εν λόγω έχει το χάρισμα της μοναχικής και αγέρωχης πορείας, μπορεί να βαδίζει στραβώς αλλά πάντα βαδίζει μόνος, ακόμα και αν δεν πέφτει καρφίτσα γύρω του. Στους λοιπούς δεν αποδίδω απουσία πρωτοβουλίας ή κριτικής σκέψης μεν, αλλά παραμόρφωση της υφιστάμενης ατομικής τους συμπεριφοράς άπαξ και βρεθούν σε παρεούλα δε.

Επιπρόσθετα, αν ήταν στο χέρι μου δεν θα υπήρχε, σχεδόν, συμπατριώτης σας εντός των συνόρων μας με θέσπιση αυστηρής νομοθεσίας και αστυνομικές δράσεις για την πάταξη των προσφιλών σας δραστηριοτήτων (οι οποίες δραστηριότητες είναι τόσο καταδικαστέες που ακόμα και αν επικαλείστε ως χωρατό την ιδιότητα σας, πάλι θα το έβρισκα κακόγουστο).

Τούτων λεχθέντων, επιτρέψτε μου να δηλώσω την λύπη μου για την απουσία σας τις τελευταίες μέρες καθότι είχα διακρίνει μια σκωπτική διάθεση, μια ιλαρή αντίληψη των πραγμάτων, μια φωτεινή ματιά στην διαδικτυακή μας ρουτίνα και βεβαίως έναν σεβαστικό συνομιλητή στην (είτε νεόκοπη είτε αναβαπτισμένη-προσωπικά μου είναι αδιάφορο) περσόνα σας.

Εύχομαι να αφήσετε (και να σας αφήσουν) πίσω τις όποιες τριβές και να κυλήσει ομαλώς και ει δυνατόν δημιουργικά η συνέχεια του ταξιδιού του νου σας, εδώ.

Άλλωστε, η αντίστροφη μέτρηση της απελευθέρωσης μας στους δρόμους (για εμάς τους λίγους μαλάκες που τηρούμε τα μέτρα) έχει αρχίσει. Συνεπώς η όποια σκοτεινή πλευρά μας σύντομα θα έχει το ελεύθερο να εκδηλωθεί στους ανθρώπους που "αγαπάμε". Είναι κρίμα να την σπαταλάμε σε αγνώστους.

Με ειλικρινές ενδιαφέρον,
Μη επανδρωμένη σέλφι.
Αγαπητη Σελφι,

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ευχομαι να εισαι καλα και να εχεις υγεια. Επετρεψε μου τον ενικο μιας και τα λογια σου με αγγιξαν.

Με το περασμα των ετων (2021 ιζ νοτ 2011 ορ 2008, ετσι για την αμερικανια μου), καθως και τη φυγη μεγαλων αντρων του σαιτ (οπως ο φυλοβιος και ο Δημητρακης) αλλα και το κλεισιμο/περιορισμο του αγαπημενου μας χομπι, την κατασπραξη φιληδονων επι χρημασι εκδιδομενων κορασιδων, το σαιτ φθινει.

Αυτη η αστεια κοντρα, θα ειναι τα μονα αξιολογα δεδομενα συγκρουσης στο διαδικτυακο πεδιο μαχης του Μπου. κομ για τον ιστορικο του μελλοντος. Φτωχη μεν , υπαρκτη δε, αποτελει εναν τροπο αποδρασης απο τις στενωπους που δημιουργει το μυαλο μας, στις δυσκολες για ολους ωρες.

Αυτο που ενοχλει το δικο μου πνευμα (φιλος της δικαιοσυνης απο τα μικρατα μου) δεν ειναι τοσο η εννοια για την υπερασπιση του καλογερου αλλα πιοτερο η αδικια που νιωθω οταν βλεπω συμπεριφορες που ο σοφος λαος της Ελλαδας θα χαρακτηριζε σαν "ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα"

Αναφορικα με την υπαρξη του Αλβανικου γενους στη χωρα, με λυπη μου διαβασα τις λεξεις σας οι οποιες πιστευω πηγαζουν απο την οντως παραβατικη φυση μερους του πληθυσμου μας. Οι δυο μας λαοι, συνυπηρξαν (με βιαιο αλλα και ειρηνικο τροπο) για εκατονταδες χρονια κατω απο τη στεγη ενος κοινου Οθωμανικου δυναστη. Η αποψη μου ειναι πως εχουμε πιο πολλα κοινα απο οτι εσεις, αλλα και εγω, που δε ξεχνω πως επεδειξα εναν αλβανικο εθνικισμο, θελουμε να παραδεχτουμε. Με προφαση το αστειο, και εχοντας μια ροπη προς τον μιτσι-βουρθισμο (αλβανικο για το μαρτα) υιοθετησα και εγω καποια αστεια, βασει των ρατσιστικων προτυπων τα οποια ακουω για μενα και τους συμπατριωτες μου, αθωους και μη. Ακομα και αν μια ιστορια ειναι "φουσκωμενη" η ψευτικη, μενει στο περασμα των ετων σαν, "ρετσινια" που θα ελεγε και ενας θαμωνας καφενειου.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Η αληθεια ειναι πως ξεκινησα αυτο το διαδικτυακο ταξιδι, επιλεγοντας ενα ονομα που θα τιμουσε ενα θυμα του ρατσισμου και εχοντας εναν τελειως διαφορετικο σκοπο/προορισμο. Αυτος στην πορεια αλλαξε, και μιας και η διαχειρηση δε μου επετρεξε να βαπτιστω ξανα με διαφορετικο νικ, αυτη η δευτερη μου βαφτιση θα γινει με το ιδιο ονομα, με τον Ηρωα Σοκολ. Ισως αυτο να ειναι και καλυτερο μιας και σαν ανθρωποι δεν πρεπει να ξεχναμε ποτε απο που ξεκινησαμε, εστω και αν ξαναγεννηθηκαμε, εξαγνισμενοι, απο τις σταχτες μας.

Σε Ευχαριστω

Σοκολ Ντρεου
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.531
Πόντοι
736

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.624
Κριτικές
171
Like
91.581
Πόντοι
46.423
Τελευταία τροποποίηση:

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.531
Πόντοι
736
Αγαπητη Σελφι,

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ευχομαι να εισαι καλα και να εχεις υγεια. Επετρεψε μου τον ενικο μιας και τα λογια σου με αγγιξαν.

Με το περασμα των ετων (2021 ιζ νοτ 2011 ορ 2008, ετσι για την αμερικανια μου), καθως και τη φυγη μεγαλων αντρων του σαιτ (οπως ο φυλοβιος και ο Δημητρακης) αλλα και το κλεισιμο/περιορισμο του αγαπημενου μας χομπι, την κατασπραξη φιληδονων επι χρημασι εκδιδομενων κορασιδων, το σαιτ φθινει.

Αυτη η αστεια κοντρα, θα ειναι τα μονα αξιολογα δεδομενα συγκρουσης στο διαδικτυακο πεδιο μαχης του Μπου. κομ για τον ιστορικο του μελλοντος. Φτωχη μεν , υπαρκτη δε, αποτελει εναν τροπο αποδρασης απο τις στενωπους που δημιουργει το μυαλο μας, στις δυσκολες για ολους ωρες.

Αυτο που ενοχλει το δικο μου πνευμα (φιλος της δικαιοσυνης απο τα μικρατα μου) δεν ειναι τοσο η εννοια για την υπερασπιση του καλογερου αλλα πιοτερο η αδικια που νιωθω οταν βλεπω συμπεριφορες που ο σοφος λαος της Ελλαδας θα χαρακτηριζε σαν "ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα"

Αναφορικα με την υπαρξη του Αλβανικου γενους στη χωρα, με λυπη μου διαβασα τις λεξεις σας οι οποιες πιστευω πηγαζουν απο την οντως παραβατικη φυση μερους του πληθυσμου μας. Οι δυο μας λαοι, συνυπηρξαν (με βιαιο αλλα και ειρηνικο τροπο) για εκατονταδες χρονια κατω απο τη στεγη ενος κοινου Οθωμανικου δυναστη. Η αποψη μου ειναι πως εχουμε πιο πολλα κοινα απο οτι εσεις, αλλα και εγω, που δε ξεχνω πως επεδειξα εναν αλβανικο εθνικισμο, θελουμε να παραδεχτουμε. Με προφαση το αστειο, και εχοντας μια ροπη προς τον μιτσι-βουρθισμο (αλβανικο για το μαρτα) υιοθετησα και εγω καποια αστεια, βασει των ρατσιστικων προτυπων τα οποια ακουω για μενα και τους συμπατριωτες μου, αθωους και μη. Ακομα και αν μια ιστορια ειναι "φουσκωμενη" η ψευτικη, μενει στο περασμα των ετων σαν, "ρετσινια" που θα ελεγε και ενας θαμωνας καφενειου.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Η αληθεια ειναι πως ξεκινησα αυτο το διαδικτυακο ταξιδι, επιλεγοντας ενα ονομα που θα τιμουσε ενα θυμα του ρατσισμου και εχοντας εναν τελειως διαφορετικο σκοπο/προορισμο. Αυτος στην πορεια αλλαξε, και μιας και η διαχειρηση δε μου επετρεξε να βαπτιστω ξανα με διαφορετικο νικ, αυτη η δευτερη μου βαφτιση θα γινει με το ιδιο ονομα, με τον Ηρωα Σοκολ. Ισως αυτο να ειναι και καλυτερο μιας και σαν ανθρωποι δεν πρεπει να ξεχναμε ποτε απο που ξεκινησαμε, εστω και αν ξαναγεννηθηκαμε, εξαγνισμενοι, απο τις σταχτες μας.

Σε Ευχαριστω

Σοκολ Ντρεου

To νήμα του ανοιχτού διαλόγου!
 
OP
OP
The Saint*

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.727
Κριτικές
90
Like
36.454
Πόντοι
25.467
δεν γνωρίζω καθόλου το μέλος "Σαββίδης" για να μπορώ να κάνω τον συσχετισμό.

Ο Σαββίδης είχε μυρωδιά (έστω και ελάχιστη), από σαβουάρ φερ.

Ο Καβαλοκαλαμόγερος πάλι έχει σχέση με το σαβουάρ φέρ, όση έχει και με την αστρονομία.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Σαν να παραηρεμησε το νημα, ααα, νυχτωσε. Λεω κι εγω!

:2funny:
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.531
Πόντοι
736
Με αφορμή την ωραία επιστολή του Σοκόλ, να σας γράψω μία ιστορία που έχει πλάκα. Επιστρέφοντας από την Στοκχόλμη πριν περίπου ένα μήνα, πετούσε μαζί μου και ένας τυπάκος, Αλβανός γύρω στα 50, που βρέθηκε ο άνθρωπος στην Σουηδία για να κάνει κάποια μεροκάματα καθώς είχε ένα φίλο εκεί που τον προσκάλεσε. Τελικά, απότι μου είπε, δεν τα κατάφερε γιατί δεν γνωρίζει λέξη Αγγλικά και εννοείται ούτε Σουηδικά, οπότε είχε πάρει τον δρόμο την επιστροφής για Ελλάδα. Αφού μιλήσαμε αρκετά, αγόρασε σοκολάτες για τα παιδιά του "Κάτσε μαζί μου δεν θα μπορώ να συννενοηθώ" - φτάσαμε στο gate και τον ρώτησα: Πώς σε λένε φίλε;
Μου απαντάει "Δημήτρη". Σκέφτεται λίγο και μου λέει με χαμόγελο:
"Τι Δημήτρη και μαλακίες, Ντάνυ με λένε" :)
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.531
Πόντοι
736
Όταν τον ρώτησα για το Δημήτρη μου είπε: "Από αμηχανία και φόβο τα αλλάζαμε τότε τα ονόματα. Ήρθα με τους πρώτους στην Ελλάδα. Έχουμε φάει πάρα πολλές κλωτσιές και κυνήγι από την Ελληνική αστυνομία, ήταν άγρια τότε"
Ο άνθρωπος δεν μου τα έλεγε οργισμένος ή με μίσος...
(όποιος γράψει μαλακία ρατσιστική τον γάμησα, δεν είμαι ζαίος, άλλα δεν είμαι ρατσιστής)
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Το ιδιο κανανε και Ρουμανοι και Αλβανοι και σε αλλες χωρες που πηγανε, πχ στην Ιταλια.

Γερμανια δε χρειαστηκε ποτε, μιας και η φτωχομανα ντοιτσλαντ ηταν μαθημενη σε ξενους
 

awdl0re

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Απρ 2021
Μηνύματα
2.769
Like
5.255
Πόντοι
1.056

Αγαπητός, αγαπητέ, μη επανδρωμένο σημαίνει χωρίς ανθρώπους εντός, όχι χωρίς άρρενες :grin:
και δεν εννοώ ότι είμαι ρομπότ, αλλά ότι σιχάθηκα με τις ανθρωποκεντρικές φωτογραφίες, ιδίως από υπερφίαλες ελλεϊνίδες

σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να προσβάλλω την καταγωγή σας, ή να τσουβαλιάσω μεονωμένες περιπτώσεις βάσει της πλειοψηφίας

καθένας για μένα ξεκινάει από ίδια αφετηρία με όλους και τερματίζει τον αγώνα με τις δικές του πλάτες και τις δικές του ευθύνες

για εμένα το πρόβλημα με την χώρα μου είναι καθαρά χωροταξικό: έχουν φορτωθεί πολλά καρπούζια σε έναν κουβαλητή που έχει πολλάκις αποδείξει ότι δεν κουβαλάει αξιοπρεπώς ούτε το βάρος του το ίδιο.

Το αν κοινωνικές συμπεριφορές έχουν να κάνουν με γεγονότα της πρόσφατης ιστορίας τους, συγκυρίες, ατιμωρησία των αρχών εδώ κλπ κλπ δυστυχώς δεν δύναται να αποτελεί προσωπικό μου αντικείμενο μελέτης, ενώ το καράβι βουλιάζει - η κοινωνιολογία είναι επιστήμη πολυτελείας για καιρούς ειρήνης

το σίγουρο είναι ότι η τυχόν στραβή διαδρομή ενός σμήνους, δίνει διπλή ηθική αξία στο μέλος της που θα χαράξει αντίθετη πορεία :)


εδώ, ένας δεξιός πρόσφυγας λέει μια σπουδαία αλήθεια:

Κοίτα, εγώ πιστεύω ότι για να πάρεις την υπηκοότητα μιας χώρας πρέπει να την αξίζεις.


— Για ποιον λόγο το πιστεύεις αυτό;

Γιατί πρέπει κάποιος να αγαπάει τη χώρα, τον λαό της, να θέλει να προσφέρει. Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να πάρουν την υπηκοότητα μιας χώρας, αλλά δεν τη σέβονται, ούτε αγαπάνε τον λαό της. Για αυτό πιστεύω ότι πρέπει να την παίρνουν μόνο όσοι αγαπάνε αυτή την κοινωνία και θέλουν πραγματικά να ενταχθούν σε αυτήν. Εγώ την πήρα μετά από 15 χρόνια και πριν δεν ήξερα ούτε εγώ αν την άξιζα. Πρέπει να έχεις πειστεί ότι θέλεις να είσαι μέρος αυτή της κοινωνίας και να προσφέρεις.

υγ
αυτό που ωθεί μια κοινωνική ομάδα να προβεί σε ωμότητες δεν είναι κάποιο μαγικό γονίδιο αλλά η ευκολία με την οποία μπορούν να εξαφανιστούν από τον τόπο του εγκλήματος χωρίς συνέπειες. Μην θεωρήσετε λοιπόν ότι εστιάζω σε βιολογικές διαφορές, παρά μόνον σε βαθμούς ελευθερίας κινήσεων. Ότι οι περισσότεροι άνθρωποι παντού είναι τομάρια, καμία αμφιβολία. Το ερώτημα είναι μόνον: τι έχουν να χάσουν, κάθε φορά.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Όταν τον ρώτησα για το Δημήτρη μου είπε: "Από αμηχανία και φόβο τα αλλάζαμε τότε τα ονόματα. Ήρθα από τους πρώτους, νεός άνθρωπος τότε. Έχουμε φάει πάρα πολλές κλωτσιές και κυνήγι από την Ελληνική αστυνομία, ήταν άγρια τότε"
Ο άνθρωπος δεν μου τα έλεγε οργισμένος ή με μίσος...

Αληθεια ελεγε.

Οταν αρχικα μαζευα φραουλες μεχρι να γινω αυτο που ειμαι σημερα, ολο με κοροιδευαν.

Οταν ομως ανοιξα το μπουρδελο μετα απο χρονια, με ειχαν στα ωπα-ωπα.

Ελληνες σου λεει μετα, γκρικ μουζακα, συρτακι και φιλοξενια.

Παπαρια...

:dunno:
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.531
Πόντοι
736
αυτό που επιτρέπει μια κοινωνική ομάδα να προβεί σε ωμότητες δεν είναι κάποιο μαγικό γονίδιο αλλά η ευκολία με την οποία μπορούν να εξαφανιστούν από τον τόπο του εγκλήματος χωρίς συνέπειες. Μην θεωρήσετε λοιπόν ότι εστιάζω σε βιολογικές διαφορές, παρά μόνον σε βαθμούς ελευθερίας κινήσεων. Ότι οι περισσότεροι άνθρωποι παντού είναι τομάρια, καμία αμφιβολία. Το ερώτημα είναι μόνον: τι έχουν να χάσουν, κάθε φορά.

Μεγάλη πάσα να ποστάρω αυτό, που το έχω στο desktop μου μέρες:

172606201_4383982564987216_4900130551297169357_n.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom