Νέα

ΦΟΙΤΗΤΕΣ οι συλληφθέντες τρομοκράτες!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bixlas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Sakis παλιότερα με ποιο νικ πόσταρες εδώ?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
το κακούργημα της Τσέκου ποιό ήταν ακριβώς; Οτι προκάλεσε την αυτοκτονία κάποιου;
παράθεσέ μου το άρθεο του ΚΠΔ που περιγράφει το κακούργημα αυτό.

Να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι, βαριέμαι να ψάξω και δεν έχει καμία σχέση με την υπόθεση των εικοσάχρονων...
Επαναλαμβάνω: Η μία παρανομία δεν νομιμοποιεί την άλλη...Είναι απλό.

η προφυλάκιση χρησιμοποιείται μόνο όταν ο κατηγορούμενος είναι ύποπτος φυγής και μόνο όταν συντρέχουν λόγοι φυγής.

Για την ακρίβεια, όταν είναι ύποπτος φυγής και τέλεσης νέων αξιόποινων πράξεων... Και φυσικά να κατηγορείται ήδη για κακούργημα...

δεν έχω καμμιά σχέση με τον γιώργκο και στ αρχίδια μου τι θα κάνει...
Κάπου βέβαια πήρε τ αυτί μου ότι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι τώρα που θα αλλάξει η κυβέρνηση από εκεί που ξύναν τα παπάρια τους δουλεύουν νυχθημερόν με απίστευτο ζήλο.
Βέβαια και αυτά κακιές γλώσσες είναι..........

Πράγματι, σε αυτό το σάιτ κανείς δεν υποστηρίζει γκιόργκο...
Όσο για τους ΔΥ, δεν έχω  ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα καθότι εργάζομαι σκληρα για να πληρώνω τους μισθούς τους, αλλά πήρε το αυτί μου ότι όλοι σχεδόν οι μονιμάδες του δημοσίου ετοιμάζουν πάρτυ στις 5/10...
Φήμες...

Υ.Γ.
Συγχαρητήρια....
Η κυβέρνηση είχε πριν τις εκλογές μια τεράστια επιτυχία. Συλέλαβε 20άχρονους τρομοκράτες με βόμβες κατσαρόλες.......Η δράση τους πραγματικά εχει θορυβήσει όλο το πανελλήνιο.....

Νομίζω εμπλέκονται σε καμια 200αρια υποθέσεις εμπρησμών και εκρήξεων όποτε κάποιο θόρυβο τον έκαναν...

Άμα πάντως σου καιγόταν κανα slk από γκαζάκι, τί θα έλεγες; "Έλα μωρέ, τί έγινε, ένα γκαζάκι σαν και αυτά που ψήνουμε καφέ είναι, αφήστε τα παιδιά; "
 

Επισκέπτης
Άμα πάντως σου καιγόταν κανα slk από γκαζάκι, τί θα έλεγες; "Έλα μωρέ, τί έγινε, ένα γκαζάκι σαν και αυτά που ψήνουμε καφέ είναι, αφήστε τα παιδιά; "

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Θα τα κερναγε και κανενα στριπ τα παιδια.Για να σπασει την κοινωνικη αδικια

ΥΓ. Ο περσονα ειναι πλουσιος :o Θα αγοραζε καινουργια SLK στο πι και φι και τα εξαρτηματα της ανατιναγμενης σλκ θα τα εκανε δωρο στα παιδια.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
το κακούργημα της Τσέκου ποιό ήταν ακριβώς; Οτι προκάλεσε την αυτοκτονία κάποιου;
παράθεσέ μου το άρθεο του ΚΠΔ που περιγράφει το κακούργημα αυτό.

η προφυλάκιση χρησιμοποιείται μόνο όταν ο κατηγορούμενος είναι ύποπτος φυγής και μόνο όταν συντρέχουν λόγοι φυγής. δεν έχω καμμιά σχέση με τον γιώργκο και στ αρχίδια μου τι θα κάνει...
Κάπου βέβαια πήρε τ αυτί μου ότι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι τώρα που θα αλλάξει η κυβέρνηση από εκεί που ξύναν τα παπάρια τους δουλεύουν νυχθημερόν με απίστευτο ζήλο.
Βέβαια και αυτά κακιές γλώσσες είναι..........

Οσο αφορα για τη προφυλακιση,προφανως εκει ειχαμε μια συμφωνια κυριων...Μπαινεις μεσα μεχρι να περασει η μπορα και να το <<ξεχασουν>>οι δημοσιογραφοικαι σε κεναν 3 μηνο εισαι ελευθερη και ωραια......Οπως και εγινε δηλαδη...
Μεχρι τοτε η κοινη γνωμη θα εχει πειστει οτι το σκανδαλο δεν αφορα ενα γ.γραμματεα που πηδαει μια συμβασιουχουχο με ανταλλαμγα τη μονιμοποιηση..Ολοι θα εχουν επικεντρωθει στο πηδημα...Οχι στο σκοπο του....
Υ.Γ.Εχουν αρχισει να αδειαζουν γραφεια...Ακου μ που σου λεω...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ίσιος,
εδώ δεν συζητάμε εάν είναι σωστό ή όχι να εφαρμόζεται ο νόμος.
Εδώ συζητάμε εάν είναι σωστό να εξαντλείται η αυστηρότητα εκεί που δεν πρέπει και για εκεί που πρέπει να κάνουμε τα στραβά μάτια μέχρι να φύγει ο απατεώνας στο εξωτερικό.....

τεσπα έχω άλλη κοινωνική φιλοσοφία.
Οπως και θεωρώ απαράδεκτο να βαφτίζεις κάποιον ισότιμο του Κουφοντίνα για πολιτικό όφελος ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης.

όσο για τον χίτμαν, αγαπητέ δε με ενδιαφέρει εάν υπήρχε συμφωνία κυρίων.
Η δικαιοσύνη δεν είναι λάστιχο να την ξεχειλώνεις όπως σε συμφέρει.
Επίσης είναι ηλίου φαεινότερο ότι η ελληνική δικαιοσύνη το μόνο που δεν είναι είναι ότι δεν είναι ανεξάρτητη.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
έχει τρελλό γέλιο να βλέπω συλλήψεις 20χρονων με κατσαρόλες....

Αλήθεια οι πιστολέρο που γάζωναν αστυνομικά τμήματα και ο Παλαιοκώστας που να βρίσκονται άραγες.......

 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Πες στο γκιόργκο να βάλει και έκτο νομοσχέδιο για τις πρώτες εκατό μέρες ότι απαγορεύονται οι συλλήψεις υπόπτων για τρομοκρατία ένα μήνα πριν και ένα μήνα μετά κάθε είδους εκλογές καθώς και ένα μήνα πριν και μετά την επέτειο θανάτου θύματος της τρομοκρατίας...
Δεν απαγορεύεται βέβαια, αλλά στη χώρα όπου ο δόλος είναι στην ημερήσια διάταξη - τέτοιες αποφάσεις δημιουργούν αν όχι καχυποψία, σίγουρα πάντως κάποια χαμόγελα.... :rolleyes:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν απαγορεύεται βέβαια, αλλά στη χώρα όπου ο δόλος είναι στην ημερήσια διάταξη - τέτοιες αποφάσεις δημιουργούν αν όχι καχυποψία, σίγουρα πάντως κάποια χαμόγελα.... :rolleyes:

ρε συ....
έχει πήξει η χώρα στα χρέη, τις συμπτώσεις και τα μεμονωμένα περιστατικά........
 

Επισκέπτης
έχει τρελλό γέλιο να βλέπω συλλήψεις 20χρονων με κατσαρόλες....

Αλήθεια οι πιστολέρο που γάζωναν αστυνομικά τμήματα και ο Παλαιοκώστας που να βρίσκονται άραγες.......
Ψάξε σε κάνενα εξωτικό νησί για Παλαιο!!! :grin:
Οι άλλοι στο μεροκάματο!!! :2funny: :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
2. προφυλάκιση γίνεται μετά από ανάκριση και με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα. στην περίπτωση Χριστοφοράκου δεν είχε γίνει καν ανάκριση. μπορούσε βέβαια να του απαγορευτεί η έξοδος από την χώρα
Μήπως όμως στην πράξη οι δικαστικές αρχές λειτουργούν εν θερμώ (βλέπε αν κράζουν τα κανάλια), και όχι τι λέει η καρδιά τους και τα δεδομένα της εκάστοτε υπόθεσης?

Βέβαια ο άλλος φεύγει χαλαρά για Ουρουγουάη/Αργεντινή σα να μην τρέχει τίποτα, άρα για τι σόι αξιοπιστία του δικαστικού επαγγέλματος να μιλάμε πια? :helpplea:
 

Επισκέπτης
Μήπως όμως στην πράξη οι δικαστικές αρχές λειτουργούν εν θερμώ (βλέπε αν κράζουν τα κανάλια), και όχι τι λέει η καρδιά τους και τα δεδομένα της εκάστοτε υπόθεσης?
εκει που τους περναει να λες..
τον μακαρο γιατι δεν τον εχουν κλεισει μεσα???
οταν εφαγε τα 15 οικτρα απο τον λαλιωτη,γιατι βγηκε μετα απο μιση ωρα με ανηκεστο??
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εκει που τους περναει να λες..
τον μακαρο γιατι δεν τον εχουν κλεισει μεσα???
οταν εφαγε τα 15 οικτρα απο τον λαλιωτη,γιατι βγηκε μετα απο μιση ωρα με ανηκεστο??

14 παρακαλώ.
 

Επισκέπτης
οκ..σορρυ..
ο γιος του πηγε εχτες στους παιχτες της καβαλας & τους ακουμπησε μια 50αρα πριμ..
οταν τον ρωτησαν τι γινεται,τους ειπε ολα οκ,μην ακουτε τι λενε οι μαλακες..
ετσι πουσταραδες νοικοκυραιοι..
αυτη ειναι η κοινωνια που δεν αντεχουν τα παιδια σας..
θα φατε καλα ετσι οπως τα εχετε κανει..
επαναλαμβανω..
τιγκα η αγορα στα γκλοκ & οχι μονο..
ερχεται βροχη,ερχεται μπορα..
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.252
Κριτικές
3
Like
1.427
Πόντοι
566
Προφυλακιστέος ένας εκ των κατηγορουμένων για συμμετοχή στους «Πυρήνες»

Προφυλακιστέος κρίθηκε μετά την απολογία του στην 32η τακτική ανακρίτρια ο 20χρονος Μανόλης Γιόσπας που κατηγορείται ως μέλος της οργάνωσης «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς», ενώ η συγκατηγορούμενη του Μυρτώ Παντέλογλου αφέθηκε ελεύθερη με περιοριστικούς όρους.

Έπειτα από μία μαραθώνια διαδικασία, που ξεκίνησε στις 10 το πρωί της Τρίτης και ολοκληρώθηκε μετά τη 1.00 τα μεσάνυχτα, ανακρίτρια και εισαγγελέας έκριναν ότι η νεαρή φίλη του Μανόλη Γιόσπα πρέπει να αφεθή ελεύθερη με την επιβολή των περιοριστικών όρων της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα και τη υποχρεωτικής εμφάνισης δύο φορές το μήνα σε αστυνομικό τμήμα.

Η Μ.Παντέλογλου υποστήριξε ότι δεν έχει σχέση με την οργάνωση, ότι το μοναδικό στοιχείο που την συνδέει με την υπόθεση είναι η ερωτική σχέση που διατηρεί με τον Εμ.Γιόσπα και ότι όσες φορές πήγε στο επίμαχο διαμέρισμα δεν είδε τίποτα το παράνομο.

Ο Εμ.Γιόσπας, από την πλευρά του, αρνήθηκε τις κατηγορίες, τονίζοντας ότι εμπλέκεται στην όλη υπόθεση μόνο και μόνο γιατί σύχναζε στο διαμέρισμα του συγκατηγορουμένου και ξαδέλφου του, Χαρίλαου Χατζημιχελάκη, το οποίο βρίσκεται κάτω από το δικό του διαμέρισμα.

Σήμερα, Τετάρτη, αναμένεται να απολογηθούν οι άλλοι δύο κατηγορούμενοι για συμμετοχή στην οργάνωση. Ο Π.Μασούρας έλαβε προθεσμία να απολογηθεί στις 9 το πρωί, ενώ ο Χ.Χατζημιχελάκης θα απολογηθεί στις 11 το πρωί.

Αποτυπώματα στο μικροσκόπιο

Σε τρία άτομα που καταζητούνται βάσει εντάλματος σύλληψης, και όχι σε κάποιον εκ των παραπάνω κατηγορουμένων, ανήκουν τα αποτυπώματα που ανιχνεύθηκαν σε σακούλα που περιείχε υπολείμματα εκρηκτικού μηχανισμού και η οποία βρέθηκε σε κάδο απορριμμάτων κοντά στο σπίτι ενός εκ των κατηγορουμένων στην οδό 25ης Μαρτίου στο Χαλάνδρι.

Σύμφωνα με τα Νέα, οι αρχές υποστηρίζουν ότι τη σακούλα την είχε πετάξει ο Μανόλης Γιόσπας, όμως τα δικά του αποτυπώματα δεν βρέθηκαν.

«Αναβαθμίστηκε» το κατηγορητήριο

Επίσης, αίσθηση έχει προκαλέσει ότι λίγο πριν την απολογία των τεσσάρων, όπως καταγγέλλουν κύκλοι της υπεράσπισης, το κατηγορητήριο που είχε συνταχθεί με βάση τις διατάξεις του νόμου περί «οργανωμένου εγκλήματος» (αντιτρομοκρατικός νόμος) «αναβαθμίστηκε» με μία ακόμη διάταξη που επιφυλάσσει στους δράστες τρομοκρατικών πράξεων αυστηρότερη ποινική μεταχείριση.

Στην επιβαρυντική διάταξη που αποτελεί πλέον μέρος του κατηγορητηρίου γίνεται λόγος για δράστες που εκτελούν πράξεις, όπως εκρήξεις, «με τρόπο ή σε έκταση ή υπό συνθήκες που είναι δυνατόν να βλάψουν σοβαρά μία χώρα ή έναν διεθνή οργανισμό και με σκοπό να εκφοβίσουν σοβαρά έναν πληθυσμό ή να εξαναγκάσουν παρανόμως μία δημόσια αρχή ή διεθνή οργανισμό να εκτελέσει οποιαδήποτε πράξη ή να απόσχει από αυτής ή να βλάψει σοβαρά τις θεμελιώδεις συνταγματικές, πολιτικές, οικονομικές δομές μίας χώρας ή ενός διεθνούς οργανισμού».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ



Η σύλληψη τρομοκρατών είναι ευχάριστο γεγονός, ωστόσο διαφεύγουν αρκετοί και προφανώς οι αρχηγοί τους....το αν είναι 20χρονοι, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Πάντως μου προκαλεί αηδία που κάποιοι λόγω του νεαρού της ηλικίας τους, προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν ελαφρυντικά. Ας κάνουν υπομονή, η υπόθεση είναι πλέον στη δικαιοσύνη.

Τώρα, αν τα όπλα τους ήταν εκρηκτικά σε κατσαρόλες και όχι σε παγιδευμένο αυτοκίνητο, αυτό μάλλον δεν είναι ελαφρυντικό.  



 
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η σύλληψη τρομοκρατών είναι ευχάριστο γεγονός, ωστόσο διαφεύγουν αρκετοί και προφανώς οι αρχηγοί τους....το αν είναι 20χρονοι, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Πάντως μου προκαλεί αηδία που κάποιοι λόγω του νεαρού της ηλικίας τους, προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν ελαφρυντικά. Ας κάνουν υπομονή, η υπόθεση είναι πλέον στη δικαιοσύνη.

Τώρα, αν τα όπλα τους ήταν εκρηκτικά σε κατσαρόλες και όχι σε παγιδευμένο αυτοκίνητο, αυτό μάλλον δεν είναι ελαφρυντικό.  

όταν θα σε πηγαίνουν τα 20χρονα πίπα κώλο δε θα σου είναι παντελώς αδιάφορο.

τέτοια κοινωνία πουσταράδες φτιάξατε τέτοια πούτσα θα φάτε.
όπως στρώνει κοιμάται κανείς......

τα 20χρονα δεν γεννήθηκαν τρομοκράτες.
ψάξτε νούμερα τα εξιλαστήρια στους πιτσιρικάδες....
Την επόμενη φορά υπολογίζω ότι στην Αθήνα δε θα καούν μόνο περιουσίες αλλά και άνθρωποι ζωντανοί. Κοινωνία ανθρωποφάγων αχνιστή στα κάρβουνα.......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom