Νέα

ΦΑΡΜΑΚΟΝΗΣΙ, Έρευνα για τους θανάτους ζητεί η Διεθνής Αμνηστία.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
δεν εχουμε την στοιχειωδη τσιπα να παραδεχθουμε πως ολοι μαζι πνιξαμε 9 μικρα παιδια στην θαλασσα

Τύπε εγώ δεν έχω την αίσθηση πως "έπνιξα" κανένα μικρό παιδί!
Δεν προσκάλεσα κανέναν στη χώρα μου ούτε ανέλαβα (με πάρα πολλά χρήματα το άτομο!) να τους περάσω απέναντι με σκυλοπνίχτες μέσα στη φουρτούνα.
"Άλλοι" το κάνανε αυτό και μένουν και στο απυρόβλητο διεθνώς, επειδή προφανώς σ' εκείνη την χώρα το να κατηγορείς την πατρίδα σου όπως εδώ (ακόμα και βάσιμα, πόσον μάλλον αβάσιμα!) δεν πολυεπιτρέπεται, πολλώ μάλλον δεν επιβραβεύεται...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τύπε εγώ δεν έχω την αίσθηση πως "έπνιξα" κανένα μικρό παιδί!
Δεν προσκάλεσα κανέναν στη χώρα μου ούτε ανέλαβα (με πάρα πολλά χρήματα το άτομο!) να τους περάσω απέναντι με σκυλοπνίχτες μέσα στη φουρτούνα.
"Άλλοι" το κάνανε αυτό και μένουν και στο απυρόβλητο διεθνώς, επειδή προφανώς σ' εκείνη την χώρα το να κατηγορείς την πατρίδα σου όπως εδώ (ακόμα και βάσιμα, πόσον μάλλον αβάσιμα!) δεν πολυεπιτρέπεται, πολλώ μάλλον δεν επιβραβεύεται...

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Τύπε εγώ δεν έχω την αίσθηση πως "έπνιξα" κανένα μικρό παιδί!
νταξει κι οι αμερικανοι και γαλλοι ναυτες που κοβαν τα χερια των σμυρνιων για να μην ανεβουν και τους λερωσουν τα καραβια στο περιβοητο στριμωγμα στην προβλητα το 22 δεν πιστευω να εχουν την αισθηση οτι πνιξαν καποιον ανθρωπο
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Τύπε εγώ δεν έχω την αίσθηση πως "έπνιξα" κανένα μικρό παιδί!
Δεν προσκάλεσα κανέναν στη χώρα μου ούτε ανέλαβα (με πάρα πολλά χρήματα το άτομο!) να τους περάσω απέναντι με σκυλοπνίχτες μέσα στη φουρτούνα.
"Άλλοι" το κάνανε αυτό και μένουν και στο απυρόβλητο διεθνώς, επειδή προφανώς σ' εκείνη την χώρα το να κατηγορείς την πατρίδα σου όπως εδώ (ακόμα και βάσιμα, πόσον μάλλον αβάσιμα!) δεν πολυεπιτρέπεται, πολλώ μάλλον δεν επιβραβεύεται...

το να περιθαλψεις 10-20-50-1000 μεταναστες για ενα συντομο χρονικο διαστημα δεν ειναι τιποτα υπερβολικο, βασικη υποχρεωση σου σαν ανθρωπος ειναι, και φυσικα ουτε σημαινει απαραιτητα οτι πρεπει ν ανοιξεις τα συνορα να ερθει εδω ολο το Αφγανισταν και ολη η Συρια. Η αποτυχια σου ως κρατος ειναι οτι δε μπορεις σε ευλογο διαστημα να αποφασισεις ποιοι πρεπει να τυχουν ασυλου και ποιοι οχι, και η αποτυχια σου ως ΕΕ ειναι οτι σε βολευει νάφηνεις την Ελλαδα (και την Ιταλια σε μικροτερο ποσοστο) να βγαζουν το φιδι απ την τρυπα και συ καθεσαι στο ποντιουμ πανω και κουνας το δαχτυλο. Αν ανθρωπιστικα η ΕΕ κρινει οτι πρεπει να δωσει ασυλο σε x αριθμο Αφγανων και Συριων και δε ξερω γω τι αλλο μπορει να κατσει να φτιαξει ενα προγραμμα υποδοχης και φιλοξενειας τους σε ολη την ΕΕ, οχι να σου λεει παρε x ευρω ανα κεφαλι μεταναστη και κανε το κουμαντο σου.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
υπαρχει κανεις που λαμβανει σοβαρα οργανισμους οπως η διεθνη αμνηστια τυποι? :think:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
νταξει κι οι αμερικανοι και γαλλοι ναυτες που κοβαν τα χερια των σμυρνιων για να μην ανεβουν και τους λερωσουν τα καραβια στο περιβοητο στριμωγμα στην προβλητα το 22 δεν πιστευω να εχουν την αισθηση οτι πνιξαν καποιον ανθρωπο

Υπήρξε κομμένο χέρι στο Φαρμακονήσι;
Η απλά μαρτυρίες των διασωθέντων πως "αρχικά έφευγαν και μετά γύρισαν και τους μάζεψαν", όπως δηλαδή ήταν ο επιβελημένος χειρισμός;

Κι αλήθεια οι ξένοι ναύτες που ανέφερες για το 1922 έσωσαν κάποιους επιλεκτικά ή μήπως ΚΑΝΕΝΑΝ, επειδή ακριβώς αυτές τις εντολές είχαν;
Εδώ δηλαδή με τί κριτήριο διεσώθησαν οι 16 ενώ τους υπόλοιπους 9 "τους πνίξαμε!!" σκοπίμως μάλιστα;

Και η ανοησία οφείλει να έχει κάποια όρια...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
το να περιθαλψεις 10-20-50-1000 μεταναστες για ενα συντομο χρονικο διαστημα δεν ειναι τιποτα υπερβολικο, βασικη υποχρεωση σου σαν ανθρωπος ειναι, και φυσικα ουτε σημαινει απαραιτητα οτι πρεπει ν ανοιξεις τα συνορα να ερθει εδω ολο το Αφγανισταν και ολη η Συρια. Η αποτυχια σου ως κρατος ειναι οτι δε μπορεις σε ευλογο διαστημα να αποφασισεις ποιοι πρεπει να τυχουν ασυλου και ποιοι οχι, και η αποτυχια σου ως ΕΕ ειναι οτι σε βολευει νάφηνεις την Ελλαδα (και την Ιταλια σε μικροτερο ποσοστο) να βγαζουν το φιδι απ την τρυπα και συ καθεσαι στο ποντιουμ πανω και κουνας το δαχτυλο. Αν ανθρωπιστικα η ΕΕ κρινει οτι πρεπει να δωσει ασυλο σε x αριθμο Αφγανων και Συριων και δε ξερω γω τι αλλο μπορει να κατσει να φτιαξει ενα προγραμμα υποδοχης και φιλοξενειας τους σε ολη την ΕΕ, οχι να σου λεει παρε x ευρω ανα κεφαλι μεταναστη και κανε το κουμαντο σου.

εκεί είναι όλη η ουσία... από κεί και πέρα αν κρίνεις ότι δεν συντρέχει λόγος παροχής ασύλου της ΕΕ δεν της πέφτει λόγος
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Σε υποχρεώνουν να τους λαμβάνεις σοβαρά τύπε, θες δε θες.

Μπερδεύεις μάλλον την "Ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ" που είναι επίσημος φορέας με την "Διεθνή Αμνηστεία" που είναι ΜΚΟ και (ορθώς) ουδείς υποχρεούται να την πάρει στα σοβαρά.
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
Τύπε εγώ δεν έχω την αίσθηση πως "έπνιξα" κανένα μικρό παιδί!
Δεν προσκάλεσα κανέναν στη χώρα μου ούτε ανέλαβα (με πάρα πολλά χρήματα το άτομο!) να τους περάσω απέναντι με σκυλοπνίχτες μέσα στη φουρτούνα.
"Άλλοι" το κάνανε αυτό και μένουν και στο απυρόβλητο διεθνώς, επειδή προφανώς σ' εκείνη την χώρα το να κατηγορείς την πατρίδα σου όπως εδώ (ακόμα και βάσιμα, πόσον μάλλον αβάσιμα!) δεν πολυεπιτρέπεται, πολλώ μάλλον δεν επιβραβεύεται...
ακριβως ιδια λογικη με τους αγανακτισμενους που δεν τα εφαγαν μαζι και μονο οι αλλοι τα εφαγαν.
χορτασαμε κι απο αυτους κι απο εσας.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.709
Κριτικές
90
Like
36.312
Πόντοι
25.467
εκεί είναι όλη η ουσία... από κεί και πέρα αν κρίνεις ότι δεν συντρέχει λόγος παροχής ασύλου της ΕΕ δεν της πέφτει λόγος

Της πέφτει και τις παραπέφτει, αν σε βάζει να φυλάς τα σύνορά της και μετά τραβά την ουρά της απέξω, αποδίδωντας μόνο σε εσένα τις ευθύνες.

 
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
ακριβως ιδια λογικη με τους αγανακτισμενους που δεν τα εφαγαν μαζι και μονο οι αλλοι τα εφαγαν.
χορτασαμε κι απο αυτους κι απο εσας.
:think: :think:

Δηλαδή δεν υπήρξαν όντως κάποιοι που ΔΕΝ έφαγαν, οπότε δικαίως είχαν δυσανασχετήσει; Ας πούμε όσοι δεν είχαν προλάβει να μπουν στην παραγωγική διαδικασία;
Ομολογώ πως δεν σε "πιάνω"...
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Από τα κανάλια που το προβάλλουν συνεχώς και έχουν δημιουργήσει κλίμα...

Και γιατί εγώ νόμιζα τότε πως τα κανάλια είναι "αναξιόπιστα", επειδή είναι "πουλημένα" και "κάνουν φιλοκυβερνητική προπαγάνδα"; :)
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
Και γιατί εγώ νόμιζα τότε πως τα κανάλια είναι "αναξιόπιστα", επειδή είναι "πουλημένα" και "κάνουν φιλοκυβερνητική προπαγάνδα"; :)
Όλα αυτά που είπες είναι. Απλά ότι προβάλλουν και θεωρούν αυτά σωστο "περνάει" και ως πολιτικά ορθο.
"Αγανάκτηση στη κοίνη γνώμη... σάλος προκλήθηκε..." κτλ. Αφού το "λένε" τα κανάλια έτσι "είναι". Και υποχρεώνει μετα την Ελληνική κυβέρνηση να κάνει ΕΔΕ και έρευνες, που πλήτουν τις ένοπλες δυνάμεις, το ηθικό τους και το φρόνημα του λαού γενικότερα. Έτσι ο λιμενικός θα στήνει και κώλο μη τυχόν και του αποδοθούν ευθύνες. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν αφήνουν ανενόχλητα τα Τουρκικά καΐκια να αλωνίζουν στα Ίμια.
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.060
Like
706
Πόντοι
96
Αντί να ξιφουλκειτε ενθεν κειθεν, λίγη σιωπή για τα θύματα , ασχέτως συνθηκών, ασχέτως γεγονότων......στην τελική δεν ηταν ζώα ηταν άνθρωποι σας εσάς και εμενα....δεν θελω να πιστεύω ότι έγινε επίτηδες, απλά δεν το χωράει ο νους μου....εχω φίλο που εχει κατα καιρούς κάνει περιπολία στην περιοχη και μου εχει πει συγκλονιστικές ιστορίες....ειναι ένα δραμα αυτή η ιστορια με τους λαθρομετανάστες, θύματα εκμετάλλευσης , όπως και η χώρα μας που εχει γίνει χωματερή ανθρωπίνων ψυχών και ονείρων....ανάθεμα στους συμμάχους μας που μας έβαλαν μπροστά για να γίνουμε ανάχωμα στο μεταναστευτικό ρεύμα στην Ευρώπη,ανάθεμα σε αυτούς που μακελευουν τους λαούς με πολέμους και κάνουν το κόσμο να παρατάει τις πατρίδες του για γλυτωσει την ζωή του και των παιδιών του.....αυτή ειναι η αληθεια....ανάθεμα στα Segen και τα δουβλινα.....
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
τελικα τι ακριβως εγινε εκει και υπο ποιες συνθηκες εγινε η τραγωδια? Μπορει να πει κανεις με ακριβεια η θα αναλωνεστε σε κοινοτυπα τσιτατα και τσακωμους?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom