Νέα

Εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Idromenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 913
  • Εμφανίσεις 141K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Έχετε κάνει εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα πρόσφατ

  • Ναι (για όλα)

    Ψήφοι: 87 24,4%
  • Όχι (για κανένα)

    Ψήφοι: 75 21,1%
  • Τι είναι αυτό?

    Ψήφοι: 19 5,3%
  • Ναι (αιματολογικές μόνο)

    Ψήφοι: 84 23,6%
  • Ναι (επίχρισμα μόνο)

    Ψήφοι: 4 1,1%
  • Ναι (πεοσκόπιση μόνο)

    Ψήφοι: 5 1,4%
  • Όχι (δεν πάω σε γιατρούς)

    Ψήφοι: 15 4,2%
  • Όχι (αφου δεν έχω κανένα σύμπτωμα)

    Ψήφοι: 67 18,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
καλησπερα..μπαινω επι τοπου στο ψητο.
η κοπελα που εχω τωρα καποτε ειχε βγαλει κονδυλωματα στον τραχηλο.εκανε καυτιριαση θεραπεια κ δεν της ξαναβγηκαν ποτε εδω και 3 χρονια + απλα κανει ελεγχο.
εγω που ειμαι καθαρος...αν μπω ακαποτα θα κολλησω ετσι??τον ιο θα τον εχει παντα ε?

κοιτα, φιλε, το θεμα ειναι περιεργο. Στη γυναικα, μπορει καποια κονδυλωματα να ειναι μεσα στον κολπο οποτε να μη φαινονται, και ισως να μην τα νοιωθει και η ιδια. Καλυτερα να μιλησεις με εναν αφροδισιολογο η' γυναικολογο να σου πει τι παιζει. Παντως, αν δεν εχει εξαρση, τοτε δεν κολλας. Προσωπικα, θα επαιρνα 1-2 αποψεις απο γυναικολογους.

Π
 

kammenos13

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
κοιτα, φιλε, το θεμα ειναι περιεργο. Στη γυναικα, μπορει καποια κονδυλωματα να ειναι μεσα στον κολπο οποτε να μη φαινονται, και ισως να μην τα νοιωθει και η ιδια. Καλυτερα να μιλησεις με εναν αφροδισιολογο η' γυναικολογο να σου πει τι παιζει. Παντως, αν δεν εχει εξαρση, τοτε δεν κολλας. Προσωπικα, θα επαιρνα 1-2 αποψεις απο γυναικολογους.

Π

οχι δεν ειναι σε εξαρση... κανει συνεχια ελεγχο με παπ και τα αλλα τα κολπα ... και δεν εχει τιποτα μεσα.
αλλα εγω ξερω οτι ο Ιος δεν φευγει ποτε...
σωστα? για δες και το ΠΜ που σου χω στειλει :P
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
οχι δεν ειναι σε εξαρση... κανει συνεχια ελεγχο με παπ και τα αλλα τα κολπα ... και δεν εχει τιποτα μεσα.
αλλα εγω ξερω οτι ο Ιος δεν φευγει ποτε...
σωστα? για δες και το ΠΜ που σου χω στειλει :P

ναι, δεν φευγει ποτε, ομως δε σημαινει οτι θα τον κολλησεις. Καθε ποτε κανει τεστ παπ? Εσυ ξερεις αν τον εχεις, καταρχας? Σε 'σενα μπορει να μη φανει ποτε.
 

kammenos13

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
ναι, δεν φευγει ποτε, ομως δε σημαινει οτι θα τον κολλησεις. Καθε ποτε κανει τεστ παπ? Εσυ ξερεις αν τον εχεις, καταρχας? Σε 'σενα μπορει να μη φανει ποτε.

καθε 6 μηνο. εγω δεν κανω σεξ χωρις προφυλαξη αλλα κ παλι κολλας απο τα ακαποτα ?? :P μπορει να το χω... οταν κανω αιματολογικες θα μαθω. το θεμα ειναι οτι αν με κολλησει παω για καυτιριαση αν βγαλω τετοιο πραγμα ετσι ???
η απλα θα το μεταδιδω σε οποια κοπελα παω χωρις προφυλαξη?(κ στο φιναλε μαλακια δεν ειναι να χεις εναν ιο ακομα μεσα σου ενω δεν τον εχεις?? αλλα το ακαποτο σεξ ειναι αλλιως )  :'(
 

kammenos13

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
μαγκες εκανε η δικια μου ΤΕΣΤ ΠΑΠ και καλλιεργια και τις βρηκαν ουρεοπλασμα και μυκητες!!
ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ??????????????? θα με χωσει 1 μηνα μου πε σε αγωγη!!
απο ψαξιμο προκαλει διπλασιασμο προστατη και στενωμα ΟΥΡΗΘΡΑΣ!!

στις γυναικες αποβολες!!

τα φωτα σας!!!
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
μαγκες εκανε η δικια μου ΤΕΣΤ ΠΑΠ και καλλιεργια και τις βρηκαν ουρεοπλασμα και μυκητες!!
ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ??????????????? θα με χωσει 1 μηνα μου πε σε αγωγη!!
απο ψαξιμο προκαλει διπλασιασμο προστατη και στενωμα ΟΥΡΗΘΡΑΣ!!

στις γυναικες αποβολες!!

τα φωτα σας!!!

οκ μυκητες ειναι συχνο φαινομενο στις γυναικες, ουρεοπλασμα δε γνωριζω. Ενα μηνα αγωγη? Πολυ ειναι ρε φιλε. Παρε και μια δευτερη γνωμη....

Αυτα δεν ειναι αφροδισια, οι γκομενες τα κολλανε και εκτος σεξουαλικης επαφης

Π
 

kammenos13

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
οκ μυκητες ειναι συχνο φαινομενο στις γυναικες, ουρεοπλασμα δε γνωριζω. Ενα μηνα αγωγη? Πολυ ειναι ρε φιλε. Παρε και μια δευτερη γνωμη....

Αυτα δεν ειναι αφροδισια, οι γκομενες τα κολλανε και εκτος σεξουαλικης επαφης

Π

της ειπε μαλιστα η γιατρος της πως πρεπει να παρω οτι συνταγη γραψει αυτη κ να μη παω να μου δωσουν κατι αλλο αλλοι γιατροι...
τεσπα εγω σημερα θα παω στον δικο μου γιατρο να δει..
νομιζω ειναι σαν ιος το ουρεοπλασμα...
 

kouklakis

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.759
Κριτικές
72
Like
42
Πόντοι
1.096
Ουρεόπλασμα: Ένα ειδικό λοιμογόνο

Tο ουρεόπλασμα αποτελεί παθογόνο μυκόπλασμα, που αποικίζει τα γεννητικά όργανα, είτε μέσω σεξουαλικής επαφής, είτε μέσω επιμόλυνσης σε κακά αποστειρωμένα ιατρικά κρεβάτια (π.χ. κατά την γυναικολογική εξέταση), νοσοκομεία, κοινωνικά ιδρύματα. Τα βρέφη επιμολύνονται κατά τον τοκετό με την διάβασή τους από μολυσμένη γεννητική οδό.

Το ουρεόπλασμα πολλές φορές συμβιώνει με τον άνθρωπο, χωρίς να προκαλεί βλάβες. Ωστόσο σε ευαίσθητα άτομα προκαλεί μία ποικιλία κλινικών συνδρόμων και λοιμώξεων. Συγκεκριμένα μπορεί να προκαλέσει:
Λοιμώξεις των γεννητικών οργάνων, όπως κολπίτιδα, ουρηθρίτιδα, τραχηλίτιδα, σαλπιγγίτιδα, που εκδηλώνονται με αυξημένες εκκρίσεις, τσούξιμο, κνησμό. Αρκετά άτομα δεν έχουν συμπτώματα.
Υπογονιμότητα, αποβολές.
Σύνδρομο Reiter. Πρόκειται για ένα σπάνιο σύνδρομο, που αναπτύσσεται όταν το ανοσοποιητικό σύστημα αντιδράσει ανώμαλα, με αποτέλεσμα την γενικευμένη προσβολή του οργανισμού με επιπεφυκίτιδα, αρθρίτιδα, ουρηθρίτιδα-τραχηλίτιδα, εκτεταμένες βλεννογονοδερματικές βλάβες.
Αρθρίτιδα. Η αρθρίτιδα μπορεί να είναι αντιδραστική ή να οφείλεται σε άμεση προσβολή της άρθρωσης από το μυκόπλασμα, κατάσταση που παρατηρείται κυρίως σε ασθενείς με υπογαμα σφαιριναιμία.
Προσβολή καρδιακής βαλβίδας ή προσθετικής άρθρωσης.
Βρεφική χρόνια πνευμονοπάθεια ή πνευμονία σε βρέφη μικρού βάρους που μολύνθηκαν κατά την γέννηση.

Οι επικίνδυνες επιπλοκές σε άτομα που πάσχουν από σοβαρά υποκείμενα νοσήματα του ανοσοποιητικού (π.χ. λευχαιμία), είναι συχνότερες και σοβαρότερες.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΕΝΙΚΩΣ
Να χρησιμοποιείτε πάντα προφυλακτικό.
Να πλένεστε με άφθονο τρεχούμενο νερό μετά τη σεξουαλική επαφή. Μην κάνετε κατάχρηση χημικών καθαριστικών στον κόλπο. Η κατάχρηση καθαριστικών μπορεί να αλλοιώσει τις αμυντικές ικανότητες της τοπικής χλωρίδας.
Πίνετε αρκετό νερό (τουλάχιστον οκτώ ποτήρια ημερησίως).
Η ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει, καθημερινή πρόσληψη γαλακτοκομικών προϊόντων, φρούτων και λαχανικών, αποφυγή υπερκατανάλωσης κρέατος και ζωικών λιπαρών, αποφυγή καπνού και καθιστικής ζωής, τονώνει το αμυντικό σύστημα υγιών ατόμων. Οι χρονίως πάσχοντες πρέπει να ακολουθούν τις ενδεικνυόμενες για την πάθησή τους ιατρικές οδηγίες.
Μην αμελείτε τη σωστή ετήσια προληπτική παθολογική εξέταση, που εντοπίζει και θεραπεύει έγκαιρα νοσήματα που αλλοιώνουν την άμυνα του οργανισμού (π.χ. διαβήτης).
Ειδικές εξετάσεις συστήνονται σήμερα περιοδικώς, σε προληπτική βάση, σε σεξουαλικώς δραστήρια άτομα, ιδιαίτερα μάλιστα σε ομάδες υψηλού κινδύνου.
Σήμερα υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία.

Αναστασία Μοσχοβάκη

Ιατρός Ειδική Παθολόγος
 

propiosalic

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2008
Μηνύματα
182
Κριτικές
1
Like
152
Πόντοι
1
Σημερα πηγα με μια πουτανα και εκανα και στοματικο ο μπουφος. θελω να κανω τις εξετασεις για hiv,αλλα και για ηπατιτιδες κ.τ.λ. Να παω στο Συγγρος αυριο κιολας ή να περιμενω 1-2 βδομαδες και μετα?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Σημερα πηγα με μια πουτανα και εκανα και στοματικο ο μπουφος. θελω να κανω τις εξετασεις για hiv,αλλα και για ηπατιτιδες κ.τ.λ. Να παω στο Συγγρος αυριο κιολας ή να περιμενω 1-2 βδομαδες και μετα?

τσαμπα λεφτα φιλε, τιποτα απο αυτα που λες δε θα εχεις κολλησει
 

colonos

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2006
Μηνύματα
45
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε μου για καθαρά ψυχολογικούς λόγους πήγαινε κάνε εξετάσεις μετά από ένα τρίμηνο στο Συγγρού. Για hiv, vdrl (σύφιλη) είναι τσάμπα, τις ηπατήτιδες νομίζω τις πληρώνεις. Πάντως είναι πολύ δύσκολο να κόλλησες κάτι, κάτσε ηρέμησε.
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Οί δηλωμένες που λένε ότι περνάνε τακτικά , ανα 15μερο , από γιατρό εξετάζωνται κανονικά ή μόνο στο μιλητό καί τούς βάζουν την σφραγίδα στο βιβλιάριο καί φεύγουν ?
 

panos95

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2010
Μηνύματα
243
Κριτικές
7
Like
51
Πόντοι
1
μια ερωτηση αδερφια..!!! πριν 2 μερεσ εκανα εξετασεισ γενικεσ αιματοσ και ουρον καλιεργιασ και ηταν κομπλε...αν ειχα κατι θα το εδειχναν?τι ακριβωσ δειχνουν απο νοσηματα αυτεσ?
 

panos95

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2010
Μηνύματα
243
Κριτικές
7
Like
51
Πόντοι
1
κανεισ καμια απαντηση στο τι εμφανιζουν οι εξετασεισ αυτεΣ?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
πρεπει να κανεις εξεταση αιματος για:

VDRL

HBsAg
Anti-HCV

Anti-HIV (1+2)

τα αποτελεσματα αν βγουν αρνητικα εισαι οκ....
 

panos95

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2010
Μηνύματα
243
Κριτικές
7
Like
51
Πόντοι
1
αυτεσ τι ειναι? τι δειχνουν? βασικα εχω εναν πονο εδο και κατι μερεσ στο δεξι @@ οχι συνεχεια
αλλα υπαρχουν φορεσ που με τραβαει και ποναει..και με ποναει πανο ακριβοσ εκει που ειναι ι μαλακια δεν θυμαμε πωσ τη λενε επιδυμι.....!!τι γινετε?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
αυτεσ τι ειναι? τι δειχνουν? βασικα εχω εναν πονο εδο και κατι μερεσ στο δεξι @@ οχι συνεχεια
αλλα υπαρχουν φορεσ που με τραβαει και ποναει..και με ποναει πανο ακριβοσ εκει που ειναι ι μαλακια δεν θυμαμε πωσ τη λενε επιδυμι.....!!τι γινετε?
για τον πονο που εχεις στα αρχιδια δεν ξερω...δεν ειμαι γιατρος... :grin:
αυτες οι εξετασεις δειχνουν  λιγο-πολυ τα παντα...καντες κ ξαναελα να μας πεις.
 

panos95

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2010
Μηνύματα
243
Κριτικές
7
Like
51
Πόντοι
1
κανεισ αλλοσ με παρομοιο συμπτομα?
 

piatsovios

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.159
Κριτικές
34
Like
2
Πόντοι
1.396
φιλε πριν λιγω τωρα ειδα τη συζητηση
 

piatsovios

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.159
Κριτικές
34
Like
2
Πόντοι
1.396
καπου καπου μπορει κ μια φωρα τη βδομαδα στο δεξι ορχη το ιδιο το ειχα κ εγω ενα τσιμπημα πονου που σταματουσε αμεσωσ ομωσ μπορει παλι μετα απο 5 μερεσ να μου το ξανακανε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom