Νέα

Εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Idromenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 913
  • Εμφανίσεις 141K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Έχετε κάνει εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα πρόσφατ

  • Ναι (για όλα)

    Ψήφοι: 87 24,4%
  • Όχι (για κανένα)

    Ψήφοι: 75 21,1%
  • Τι είναι αυτό?

    Ψήφοι: 19 5,3%
  • Ναι (αιματολογικές μόνο)

    Ψήφοι: 84 23,6%
  • Ναι (επίχρισμα μόνο)

    Ψήφοι: 4 1,1%
  • Ναι (πεοσκόπιση μόνο)

    Ψήφοι: 5 1,4%
  • Όχι (δεν πάω σε γιατρούς)

    Ψήφοι: 15 4,2%
  • Όχι (αφου δεν έχω κανένα σύμπτωμα)

    Ψήφοι: 67 18,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Μάλλον λάθος πληροφορίες διαβάζουμε λοιπόν!
Χρόνος επώασης 2-4 εβδομάδες!
Για ήδη από την πρώτη εβδομάδα δεν το γνωρίζω και δεν το έχω διαβάσει πουθενά έως τώρα!
Χρόνος για εξέταση 6-8 εβδομάδες μετά την περίεργη επαφή , εξού και στα κέντρα αναφέρουν 3 μήνες μετά για την εξέταση Ελάιζα!
Δεν ανέφερα ότι ο ιός είναι ασυμπτωματικός αλλά ότι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο!
Μπορεί να δείξει απλά συμπτώματα από νωρίς αλλά μπορεί και να κάνει και χρόνια για να τα εκδηλώσει!
Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που είναι φορείς αλλά δεν έχουν συμπτώματα και δεν νοσούν!
Τώρα αν ξέρεις κάτι περισσότερο για τον ιό στείλε τα παράπονα σου στο σχετικό οργανισμό διότι αυτά που αναφέρω είναι από τη σχετική τους ιστοσελίδα.  ;) :2funny: :2funny: :2funny:

κοιτα, το εχω ξαναπει, οι χρονοι επωασης ειναι μεσοι χρονοι και αντανακλουν κυριως υποσιτισμενους πληθυσμους, στη Νοτια Αφρικη που το ανοσοποιητικο τους ειναι ηδη διαλυμενο. Σε εναν ανθρωπο που ζει σε ανεπτυγμενη χωρα και εχει την οικονομικη ανεση να παρει πουτανα, θα νοσησει μεσα σε μια δυο βδομαδες απο την υποπτη επαφη που θα εχει συμπτωματα γριππης που ισως τα παρερμηνευσει....3 μηνες για την εξεταση Ελαιζα ειναι ακραιο διοτι ο οργανισμος παραγει αντισωματα, που ανιχνευονται με αυτην τη μεθοδο, 1 εβδομαδα αφοτου αρρωστησεις, δηλαδη 3 βδομαδες, πες ενα μηνα μακς.

Τα συμπτωματα που λες δεν υπαρχουν διοτι ο ιος καταστρεφει το ανοσοποιητικο που μετα 5-10 χρονια γινεται της πουτανας οχι απο τον ιο αλλα απο αλλες ασθενειες. Στην Αφρικη ομως λογω αντιξοων συνθηκων, οι ανθρωποι μπορει και να πεθανουν λιγους μηνες αφοτου πιασουν τον ιο. Οποτε καταλαβαινεις γιατι λενε 3 μηνες κλπ κλπ. Δεν αντανακλουν τις λιγες χιλιαδες των φορεων στην Ευρωπη, αλλα τα εκατομμυρια στην Αφρικη.

Π
 

dragon32

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2010
Μηνύματα
580
Like
0
Πόντοι
6
καλησπερα μηπωσ μπορει να μου πει κανεισ αν μπορω να κανω εξετασεισ σε εξωτερικα ιατρεια για αφροδοσια και aids εκτοσ του νοσοκομειου συγγρου διοτι δεν με βολευουν οι ωρεσ και ι ταλαιπωρια του περιμενε τοσεσ ωρεσ,και θα ηθελα να μαθω και το κοστοσ, ευχαριστω πολλυ
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
καλησπερα μηπωσ μπορει να μου πει κανεισ αν μπορω να κανω εξετασεισ σε εξωτερικα ιατρεια για αφροδοσια και aids εκτοσ του νοσοκομειου συγγρου διοτι δεν με βολευουν οι ωρεσ και ι ταλαιπωρια του περιμενε τοσεσ ωρεσ,και θα ηθελα να μαθω και το κοστοσ, ευχαριστω πολλυ

σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο, για ηπατιτιδα, συφιλη, hiv, γυρω στα 80ευρω
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Εχεις τιποτα επιστημονικα στοιχεια για αυτο?? Αποτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου, μαλλον γιατρος εισαι! :think:

Δεν ειμαι γιατρος, ειμαι ανοσολογος-βιολογος, αλλα ερευνητης. Αυτο για τα φραρμακα για αντιρετροιους το ειχα δει πριν 2-3 χρονια και μου ειχε κανει εντυπωση που τα δινουν προληπτικα. Παντως μου φαινεται λογικο, αλλα βεβαια δεν εχει αποδειχθει οτι λειτουργησαν η' απλα οι αλλοι δεν κολλησαν απο αυτην την οδο (δαγκωμα σε εκεινη την περιπτωση). Ομως εχουν ασχημες παρενεργειες, ναυτια, εμετο κλπ. Κοιτα, και το tamiflu, που ηταν για την γριππη των χοιρων αντι-ρετροιικο φαρμακο ειναι, αλλα δε νομιζω οτι στοχευει και αλλους ιους (HIV π.χ.). ΜΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΛΑΚΙΑ.....ειναι πολυ βαρια φαρμακα.....

Τωρα, για να παω στο οτι ο HIV θεραπευεται, ΔΕΝ θεραπευεται. Αμα τον κολλησεις ειναι friend-for-life. Ομως, ισως τις πρωτες ωρες της επιμολυνσης να υπαρχει ενα παραθυρο που μπορεις να εμποδισεις τον ιο κανει οπως λεμε στα αγγλικα establish an infection. Παντως, εδω, επειδη ειναι ενας ιος που χτυπαει το ανοσοποιητικο ειναι λιγο μυστηριο πως καταφερνει ξεφευγει. Παντως, τις περισσοτερες φορες, ο ιος καταστρεφεται ευκολα αν το ανοσοποιητικο σου δουλευει καλα.

Π

Π
 

Furby

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.199
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
16
Δεν ειμαι γιατρος, ειμαι ανοσολογος-βιολογος, αλλα ερευνητης. Αυτο για τα φραρμακα για αντιρετροιους το ειχα δει πριν 2-3 χρονια και μου ειχε κανει εντυπωση που τα δινουν προληπτικα. Παντως μου φαινεται λογικο, αλλα βεβαια δεν εχει αποδειχθει οτι λειτουργησαν η' απλα οι αλλοι δεν κολλησαν απο αυτην την οδο (δαγκωμα σε εκεινη την περιπτωση). Ομως εχουν ασχημες παρενεργειες, ναυτια, εμετο κλπ. Κοιτα, και το tamiflu, που ηταν για την γριππη των χοιρων αντι-ρετροιικο φαρμακο ειναι, αλλα δε νομιζω οτι στοχευει και αλλους ιους (HIV π.χ.). ΜΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΛΑΚΙΑ.....ειναι πολυ βαρια φαρμακα.....

Τωρα, για να παω στο οτι ο HIV θεραπευεται, ΔΕΝ θεραπευεται. Αμα τον κολλησεις ειναι friend-for-life. Ομως, ισως τις πρωτες ωρες της επιμολυνσης να υπαρχει ενα παραθυρο που μπορεις να εμποδισεις τον ιο κανει οπως λεμε στα αγγλικα establish an infection. Παντως, εδω, επειδη ειναι ενας ιος που χτυπαει το ανοσοποιητικο ειναι λιγο μυστηριο πως καταφερνει ξεφευγει. Παντως, τις περισσοτερες φορες, ο ιος καταστρεφεται ευκολα αν το ανοσοποιητικο σου δουλευει καλα.

Π

Π

Δηλαδή αν έχεις καλό ανοσοποιητικό σύστημα και βρεθείς με φορέα υπάρχει η δυνατότητα να μην κολλήσεις τον ιό διότι θα εξουδετερωθεί από τον ίδιο τον οργανισμό?
Για την εξουδετέρωση ενός ιού δεν είναι απαραίτητη η χρήση αντισωμάτων που στην περίπτωση αυτή προϋπάρχουν?
Τι ακριβώς γίνεται?
Δηλαδή αληθεύει το γεγονός ότι το μικρότερο ποσοστό μολύνσεων είναι αυτό που έγινε μέσω σεξουαλικής επαφής ετερώνυμων φύλων?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Δηλαδή αν έχεις καλό ανοσοποιητικό σύστημα και βρεθείς με φορέα υπάρχει η δυνατότητα να μην κολλήσεις τον ιό διότι θα εξουδετερωθεί από τον ίδιο τον οργανισμό?
Για την εξουδετέρωση ενός ιού δεν είναι απαραίτητη η χρήση αντισωμάτων που στην περίπτωση αυτή προϋπάρχουν?
Τι ακριβώς γίνεται?
Δηλαδή αληθεύει το γεγονός ότι το μικρότερο ποσοστό μολύνσεων είναι αυτό που έγινε μέσω σεξουαλικής επαφής ετερώνυμων φύλων?

Φυσικα, η πιθανοτητα να τσιμπησεις τον ιο αν κανεις μη αναλ σεξ (ακαποτο παντα) ειναι 1 στις 1000 με 1 στις 2000 (ειναι μικρη αλλα φυσικα ειναι ρωσικη ρουλεττα). με αναλ αυτη η πιθανοτητα αυξανετε δραστικα. Ο ιος εξουδετερωνεται απο την πρωτη αμυνα του οργανισμου, μακροφαγους και natural killer cells κλπ. Τα αντισωματα ειναι η δευτερη αμυνα του οργανισμου. Δεν προυπαρχουν αντισωματα κατα του HIV. Ειναι γεγονος οτι οι ετεροφυλοφιλοι δεν κολανε τοσο ευκολα εφοσον δεν εχει υπαρξει πρωκτικο ακαποτο. Ουσιαστικα, το πρωκτικο ακαποτο ειναι η πιο συχνη μεθοδος επιμολυνσης και αυτο διοτι δημιουργουνται πληγες μη εμφανης στο ματι (εξου και γιατι οι γκει αντρες κολλανε πιο ευκολα). Για αυτο και ο ιος δεν θεωρειται αφροδισιο αλλα ιος που μεταδιδεται με υγρα (αιμα, μητρικο γαλα και σπερμα). Το σπερμα ειναι πολυ καλη οδος επιμολυνσης και για αυτο ο δεκτης του πρωκτικου εχει αμεσο κινδυνο να κολλησει.

Οι πιθανοτητες ειναι μικρες αλλα παιζεις με την υγεια σου αν κανεις ακαποτο μουνακι και κωλο....

Π
 

Furby

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.199
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
16
Φυσικα, η πιθανοτητα να τσιμπησεις τον ιο αν κανεις μη αναλ σεξ (ακαποτο παντα) ειναι 1 στις 1000 με 1 στις 2000 (ειναι μικρη αλλα φυσικα ειναι ρωσικη ρουλεττα). με αναλ αυτη η πιθανοτητα αυξανετε δραστικα. Ο ιος εξουδετερωνεται απο την πρωτη αμυνα του οργανισμου, μακροφαγους και natural killer cells κλπ. Τα αντισωματα ειναι η δευτερη αμυνα του οργανισμου. Δεν προυπαρχουν αντισωματα κατα του HIV. Ειναι γεγονος οτι οι ετεροφυλοφιλοι δεν κολανε τοσο ευκολα εφοσον δεν εχει υπαρξει πρωκτικο ακαποτο. Ουσιαστικα, το πρωκτικο ακαποτο ειναι η πιο συχνη μεθοδος επιμολυνσης και αυτο διοτι δημιουργουνται πληγες μη εμφανης στο ματι (εξου και γιατι οι γκει αντρες κολλανε πιο ευκολα). Για αυτο και ο ιος δεν θεωρειται αφροδισιο αλλα ιος που μεταδιδεται με υγρα (αιμα, μητρικο γαλα και σπερμα). Το σπερμα ειναι πολυ καλη οδος επιμολυνσης και για αυτο ο δεκτης του πρωκτικου εχει αμεσο κινδυνο να κολλησει.

Οι πιθανοτητες ειναι μικρες αλλα παιζεις με την υγεια σου αν κανεις ακαποτο μουνακι και κωλο....

Π

Μιας που είσαι γνώστης, διάβασα προηγουμένως σε παρόμοιο θρεντ εδώ μέσα για το octenisept!
Αξίζει για απλές καταστάσεις?
Δεν το γνώριζα και δεν είχα διαβάσει ποτέ μου για το φάρμακο αυτό και μου κίνησε την περιέργεια!
Δώσε και τα φώτα σου εδώ πέρα!
www.bourdela.com/forum/index.php?topic=99472.15]http://www.bourdela.com/forum/index.php?topic=99472.15[/url]
 

prague5

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
μια μικρη ερωτησουλα και απο εμενα...

τωρα τελευταια καπως εχω μια αισθηση οτι κατι με "τραβαει" μεσα στην ουρηθρα, εχω ενα πονο στιγμιαια και μετα φευγει και αυτο γινεται περιοδικα μεσα στην ημερα (αλλες φορες δεν αισθανομαι τιποτα..) εχω κατι ?? να παω για εξετασεις ???
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
μια μικρη ερωτησουλα και απο εμενα...

τωρα τελευταια καπως εχω μια αισθηση οτι κατι με "τραβαει" μεσα στην ουρηθρα, εχω ενα πονο στιγμιαια και μετα φευγει και αυτο γινεται περιοδικα μεσα στην ημερα (αλλες φορες δεν αισθανομαι τιποτα..) εχω κατι ?? να παω για εξετασεις ???

Δεν ειμαι ειδικος, αλλα αν αυτο υπαρχει εδω και κανα δυβδομαδο καλο θα ηταν να κανεις μια καλλιεργεια. Δε σημαινει οτι εχεις κολλησει αφροδισιο, ισως καποιο μικροβιακι, που αν δε εφυγε μεσα σε δυο βδομαδες, ισως να χρειαζεσαι αντιβιωση

Π
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
μια μικρη ερωτησουλα και απο εμενα...

τωρα τελευταια καπως εχω μια αισθηση οτι κατι με "τραβαει" μεσα στην ουρηθρα, εχω ενα πονο στιγμιαια και μετα φευγει και αυτο γινεται περιοδικα μεσα στην ημερα (αλλες φορες δεν αισθανομαι τιποτα..) εχω κατι ?? να παω για εξετασεις ???

Ουρικη λοιμωξη μαλλον  :think: :think:

Ο γιατρος θα σου πει σιγουρα τι εχεις!
 

marianna2004

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
16
μια μικρη ερωτησουλα και απο εμενα...

τωρα τελευταια καπως εχω μια αισθηση οτι κατι με "τραβαει" μεσα στην ουρηθρα, εχω ενα πονο στιγμιαια και μετα φευγει και αυτο γινεται περιοδικα μεσα στην ημερα (αλλες φορες δεν αισθανομαι τιποτα..) εχω κατι ?? να παω για εξετασεις ???
θα κανεις μια γενικη ουρων και μια καλλιεργεια ουρων και βλεπουμε
 

marianna2004

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
16
εαν στα ουρα,υπαρχουν πολλοι μικροοργανισμοι,τοτε ο γιατρος λεει να γινει,μια καλλιεργεια.
να κανει και μια γενικη αιματος παντως για καλο και κακο.
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
Βρε μανια τουs.........Aντι να πανε στον γιατρο για υπευθυνη γνωμη, την ζητανε απο δω μεσα...Αυτο δεν  το καταλαβαινω :headbang: :headbang:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Βρε μανια τουs.........Aντι να πανε στον γιατρο για υπευθυνη γνωμη, την ζητανε απο δω μεσα...Αυτο δεν  το καταλαβαινω :headbang: :headbang:
Το σαιτ εχει αποκτησει αλλη δυναμικη πλεον και για πολλους θεωρειται το πλεον ειδικο γιαυτες τις ερωτησεις.....  :P :rolleyes:
 

prague5

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
ευχαριστω για τις απαντησεις, το να παω για μαι εξεταση ουρων σιγουρα το σκεφτομουνα αμεσα,

ο λογος που ρωταω σε ενα φορουμ είναι ότι δε θέλω να πάω γιατρό για ψιλου πηδημα γιατι μετα νευριαζουν και αυτοι και δε σε περνουνε στα σοβαρα !

πχ ειπα τα ιδια στο δερματολογο που πηγα για να διευκρινησω καποια θεματακια και μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι η ιδεα μου και με πηρε στο ψιλο, ελα ντε ομως που οντως εχω ενοχληση !
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
ευχαριστω για τις απαντησεις, το να παω για μαι εξεταση ουρων σιγουρα το σκεφτομουνα αμεσα,

ο λογος που ρωταω σε ενα φορουμ είναι ότι δε θέλω να πάω γιατρό για ψιλου πηδημα γιατι μετα νευριαζουν και αυτοι και δε σε περνουνε στα σοβαρα !

πχ ειπα τα ιδια στο δερματολογο που πηγα για να διευκρινησω καποια θεματακια και μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι η ιδεα μου και με πηρε στο ψιλο, ελα ντε ομως που οντως εχω ενοχληση !

Να σου πω, ο γιατρος να κοιταξει να κανει τη δουλεια του και αν χρειαζεσαι κυρηγμα, να πας σε παπα...

Π
 

prague5

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
υστερα απο 15και μερες το τραβηγμα εξαφανιστηκε, το προβλημα ηταν οτι περιοριστηκε μονο σε καμια σουβλια και αυτο πολυ λιγες φορες τη μερα και αφου τα ουρα ηταν οκ τελικα δε πηγα....
 

kammenos13

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
καλησπερα..μπαινω επι τοπου στο ψητο.
η κοπελα που εχω τωρα καποτε ειχε βγαλει κονδυλωματα στον τραχηλο.εκανε καυτιριαση θεραπεια κ δεν της ξαναβγηκαν ποτε εδω και 3 χρονια + απλα κανει ελεγχο.
εγω που ειμαι καθαρος...αν μπω ακαποτα θα κολλησω ετσι??τον ιο θα τον εχει παντα ε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom