Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 49 άτομα (0 μέλη και 49 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Λάθος έχεις φίλε.

Η ευχή θα έπρεπε να είναι να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε όλοι να γυρίσουν και να γίνουμε μια σοβαρή χώρα.

Οκ η προηγούμενη γενιά τα σκατωσε. Ε και? Ας πετύχουμε κάτι καλύτερο εμείς.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.136
Κριτικές
10
Like
1.582
Πόντοι
506
Λάθος έχεις φίλε.

Η ευχή θα έπρεπε να είναι να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε όλοι να γυρίσουν και να γίνουμε μια σοβαρή χώρα.

Οκ η προηγούμενη γενιά τα σκατωσε. Ε και? Ας πετύχουμε κάτι καλύτερο εμείς.
Σωστος,
Το ερωτημα θα επρεπε να ειναι πως ανατρεπουμε την κατασταση, πως θα διωξουμε τους κοπριτες τσιπιριπο και τα μητσοτεικα παρασιτα
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Ρε παιδια,ολο για υπαλληλικη μιλαμε, για επενδυσεις δεν μιλαει κανενας,αγορα ακινητων στο εξωτερικο,ανοιγμα καντιντας οπως ο ζαν κλοντ,κλπ κλπ... Εγω δεν θελω να ειμαι υπαλληλος για μια ζωη ρε παιδια,πως να το κανουμε ,για την ρωσια πχ εχει μιλησει ο πορνομεταναστης οτι δεν ειναι για δουλειες αλλα αν θελει να κανει καποιος κατι η να κανει της πορνοεκδρομες του πρεπει να αγορασει διαμερισμα,φυσικα υτος αναφερεται σε οσους εχουν τυρι στην ακρη..Στην τελικη ισως ανοιξω ενα καναλι με ταξιδια και κανω σαν τον ευτηχη μπλετσα και εγω περα δοθε,δεν θελω να φτασω στα 50-60 να εχω εργαστει ολη μου την ζωη και να μην εχω καταφερει τιποτα σπουδαιο απο το να ειμαι ερμαιο του καθε δηθεν ανωτερου μου  :jerking:
 
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
121
Like
253
Πόντοι
21
Γειά σας.

Για τα νέα παιδιά που ενδεχομένως να μας διαβάζουν, προσωπικά προτείνω:

1.  Μάθετε ξένες γλώσσες (όχι μόνο Αγγλικά, αλλά Αγγλικά συν μια άλλη).

2.  Πτυχίο.

3.  Για Πληροφορικάριους/μηχανικούς, επίσης προτείνω certifications.

Για πληροφορικάριους:  Προτείνω να φτιάξεις ένα ντοσιέ με περιγραφή για πρότζεκτς που έχεις λάβει μέρος και ποιός ακριβώς ήταν ο ρόλος σου. Αυτό μπορεί να είναι μισή-μία σελίδα για κάθε πρότζεκτ.  Μην αρκεστείς δηλαδή σε ένα ρεζουμέ 1-2 σελίδων.  Όλοι έχουν ρεζουμέ.  Δες τί είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει διαφορετικό από κάποιον άλλο που κάνει αίτηση στην ίδια εταιρεία για την ίδια θέση.

Όταν θα στείλεις βιογραφικά κλπ. καλό είναι να δηλώσεις κάποια τοπική διεύθυνση αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (μέσω κάποιου γνωστού κλπ), έτσι ώστε η απόσταση να μην λειτουργήσει αρνητικά αν κάποια εταιρεία προσπαθεί να αποφασίσει αν θα σε καλέσει για συνέντευξη, κλπ. Αυτό στην Ευρώπη είναι πιο εύκολο, δηλαδή μπορείς να πας για 1-2 μέρες στην κεντρική/βόρεια Ευρώπη για κάποια συνέντευξη.  Για την αμερικάνικη ήπειρο, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Επίσης:

1. Χωρίς πτυχίο καλύτερα να μείνεις Ελλάδα.

2. Παράνομος (π.χ. στις ΗΠΑ, Καναδά, κλπ) μην πας. Κάποιος το είχε προτείνει εδώ μέσα.  Πολύ κακή συμβουλή για πολλούς λόγους. Χρειάζεσαι π.χ. ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αρρώστησε η μάνα σου στην Ελλάδα, κλπ. Τί θα κάνεις; Νομίζεις ότι μπορείς να μπαινοβγαίνεις στην Αμερική ελεύθερα; Επιπλέον ακόμα και αν βρεις κάποια δουλειά, π.χ. γκαρσόνι, ο εργοδότης σου θα σε γαμάει ανελέητα και δεν θα μπορείς να βγάλεις τσιμουδιά.

3. Αν δεν αντέχεις την μοναξιά, αν δεν μπορείς χωρίς κολλητούς και φραπέ και καλαμπούρδισμα, μην φύγεις από Ελλάδα.  Η απόφαση θέλει σκληρές αντοχές και ο τρόπος ζωής είναι πολύ διαφορετικός από αυτόν που ξέρεις.

4.  Δεν έχει καμοία απολύτως σημασία πόσο στοιχίζει το σουβλάκι εκεί που θέλεις να πας.  Το πρώτο πρόβλημα που πρέπει να λύσεις είναι η διαμονή. Αυτό πρέπει να δεις, πριν ό,τιδήποτε άλλο.

Νάστε καλά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γειά σας.

Για τα νέα παιδιά που ενδεχομένως να μας διαβάζουν, προσωπικά προτείνω:

1.  Μάθετε ξένες γλώσσες (όχι μόνο Αγγλικά, αλλά Αγγλικά συν μια άλλη).

2.  Πτυχίο.

3.  Για Πληροφορικάριους/μηχανικούς, επίσης προτείνω certifications.

Για πληροφορικάριους:  Προτείνω να φτιάξεις ένα ντοσιέ με περιγραφή για πρότζεκτς που έχεις λάβει μέρος και ποιός ακριβώς ήταν ο ρόλος σου. Αυτό μπορεί να είναι μισή-μία σελίδα για κάθε πρότζεκτ.  Μην αρκεστείς δηλαδή σε ένα ρεζουμέ 1-2 σελίδων.  Όλοι έχουν ρεζουμέ.  Δες τί είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει διαφορετικό από κάποιον άλλο που κάνει αίτηση στην ίδια εταιρεία για την ίδια θέση.

Όταν θα στείλεις βιογραφικά κλπ. καλό είναι να δηλώσεις κάποια τοπική διεύθυνση αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (μέσω κάποιου γνωστού κλπ), έτσι ώστε η απόσταση να μην λειτουργήσει αρνητικά αν κάποια εταιρεία προσπαθεί να αποφασίσει αν θα σε καλέσει για συνέντευξη, κλπ. Αυτό στην Ευρώπη είναι πιο εύκολο, δηλαδή μπορείς να πας για 1-2 μέρες στην κεντρική/βόρεια Ευρώπη για κάποια συνέντευξη.  Για την αμερικάνικη ήπειρο, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Επίσης:

1. Χωρίς πτυχίο καλύτερα να μείνεις Ελλάδα.

2. Παράνομος (π.χ. στις ΗΠΑ, Καναδά, κλπ) μην πας. Κάποιος το είχε προτείνει εδώ μέσα.  Πολύ κακή συμβουλή για πολλούς λόγους. Χρειάζεσαι π.χ. ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αρρώστησε η μάνα σου στην Ελλάδα, κλπ. Τί θα κάνεις; Νομίζεις ότι μπορείς να μπαινοβγαίνεις στην Αμερική ελεύθερα; Επιπλέον ακόμα και αν βρεις κάποια δουλειά, π.χ. γκαρσόνι, ο εργοδότης σου θα σε γαμάει ανελέητα και δεν θα μπορείς να βγάλεις τσιμουδιά.

3. Αν δεν αντέχεις την μοναξιά, αν δεν μπορείς χωρίς κολλητούς και φραπέ και καλαμπούρδισμα, μην φύγεις από Ελλάδα.  Η απόφαση θέλει σκληρές αντοχές και ο τρόπος ζωής είναι πολύ διαφορετικός από αυτόν που ξέρεις.

4.  Δεν έχει καμοία απολύτως σημασία πόσο στοιχίζει το σουβλάκι εκεί που θέλεις να πας.  Το πρώτο πρόβλημα που πρέπει να λύσεις είναι η διαμονή. Αυτό πρέπει να δεις, πριν ό,τιδήποτε άλλο.

Νάστε καλά.

Ωραιο, μεστο, συγκροτημενο ποστ  :thumbsup:
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Kman πάντως έτσι όπως σε κόβω σε λάθος χώρα ζεις..

Έτσι όπως σε κόβω, θα σου πρότεινα να διαλέξεις χώρα με χειρότερη ζωή (Γερμανία δεν απολαμβάνεις αυτά που μπορεί να σου προσφέρει άλλωστε) και διπλάσια λεφτά.

Δεν ξέρω βέβαια σε τι αντικείμενο δουλεύεις, αλλά νομίζω Qatar, UAE θα σου ταίριαζε πιο πολύ.

Χειρότερη ζωη μεν, αλλά 10χιλιαρο το μήνα χωρίς εφορίες κλπ και 3-4 ταξίδια Ανατολικό μπλοκ με πολύ μεγαλύτερη δύναμη πυρός.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Λάθος έχεις φίλε.

Η ευχή θα έπρεπε να είναι να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε όλοι να γυρίσουν και να γίνουμε μια σοβαρή χώρα.

Οκ η προηγούμενη γενιά τα σκατωσε. Ε και? Ας πετύχουμε κάτι καλύτερο εμείς.

Οντως.Πρώτα από όλα οι παλαιοί πρέπει να σκάσουν.Να μη μας πρήζουν τα αρχίδια.Είσαι γενιά Πολυτεχνείου?Σκάσε πρώτα,άσε με ήσυχο.Δε θέλω να ακούω άλλο τις μαλακίες σου,μη μου τα πρήζεις.
Λούφαρε.Αυτό είναι το βασικό.
Μετά υπάρχουν συστήματα να ντοπάρει κανείς το διαθέσιμο υλικό,απλά πρέπει να σκάσουν οι παλαιοί και να ξεκολλήσουν οι νέοι.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
  1.600-1.800 το μήνα που είπες παίρνουν συνήθως έρχονται νοσοκομες απο την Βουλγαρία και την Ρουμανία που γι'αυτές είναι τρελλά λεφτά.
  Μπορείς να φανταστείς να είσαι 24ωρες το 24ωρο να ξεχέζεις εναν βρωμόγερο :vomit:ολοι κανετε τον εξυπνο :2funny:
 
 
Noμίζεις.Δεν ξεχέζεις συνέχεια και δεν είναι όλοι χεσμένοι.Αυτός που κάνει τον έξυπνο δεν είμαι εγώ.Ξέρω που σου λέω οπως και εσύ που "δεν είδες" τα 4000£ τον μήνα.Εκείνο δεν σε σύμφερε;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αστείο να δίνουμε τέτοια ανάλυση για κόστος Ζωής και να μην αναφέρουμε τι φόρος εισοδήματος υπάρχει.
Να τα βρασουμε τα 4-5χιλ μισθό αν έχει 50% φόρο χωρίς καμία ελάφρυνση.

Και μετά λένε οι άσχετοι μπράβο και εντυπωσιαζονται από τα νούμερα όταν λείπει η πιο σημαντική παράμετρος.

ενας ανύπαντρος χωρίς παιδιά με μισθό 5.000 τον μήνα έχει φόρο και ασφαλιστικές εισφορές 1.500 τον μήνα

αυτά για μισθωτούς... για contractors είναι διαφορετικά και για το πρώτο εξάμηνο ο φόρος είναι 3% στον τζίρο ...

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στην ελλάδα, πτυχιούχοι επαγγελματίες, δουλεύουν για νονούς των επαγγελμάτων τους, με αμοιβές κατώτερες των ανειδίκευτων.
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ.
Ισχύει αυτό για

-Μηχανικούς (πολιτικούς και ηλεκτρολόγους) & αρχιτέκτονες
-Οδοντιάτρους
-δικηγόρους
-λογιστές

Δουλεύουν 12-14 ώρες, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ, πληρώνουν μόνοι τους ασφαλιστικές εισφορές
και τελικά τους μένουν περίπου 300-500 ευρώ το μήνα

Τεχνίτες, στη νότια αφρική , ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ εκεί , βγάζουν γερά λεφτά.

ρε μαλάκα τραλαλάκη μόνο τα βλήματα σαν και σένα πληρώνουν αυτά τα λεφτά...

οι ξύπνιοι στήνουν ΙΚΕ, βάζουν τους εαυτούς τους μισθωτούς και πληρώνουν φόρους και εισφορές σαν μισθωτοί...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ενας ανύπαντρος χωρίς παιδιά με μισθό 5.000 τον μήνα έχει φόρο και ασφαλιστικές εισφορές 1.500 τον μήνα

αυτά για μισθωτούς... για contractors είναι διαφορετικά και για το πρώτο εξάμηνο ο φόρος είναι 3% στον τζίρο ...


Καλα δεν ειναι και τοσο ροδινα.
Οταν το ειχα ψαξει για contracting, μεσω umbrella στην αρχη μου εβγαιναν περιπου 60% απ τα μεικτα στο χερι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Καλα δεν ειναι και τοσο ροδινα.
Οταν το ειχα ψαξει για contracting, μεσω umbrella στην αρχη μου εβγαιναν περιπου 60% απ τα μεικτα στο χερι

μέσω umbrella έχει μεγάλο κόστος... μόνος σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα... δικιά σου εταιρεία (στην Αγγλία στήνεται χωρίς κόστος μέσω ιντερνετ σε 15 λεπτά) και κάνεις ότι γουστάρεις..

στο Λουξεμβούργο υπάρχει ειδική νομοθεσία για να στήνεις εταιρείες ειδικά στην παροχή υπηρεσιών τεχνολογίας...
 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
Εγω τα γραφω ολα αυτα για να αποφυγουν καποιοι τις παγιδες.
Διοτι, με αυτα που ακουνε πολλοι σχηματιζουν στο μυαλο τους την παρακατω σειρα καταταξης σχετικα με την ευκολια των καταστασεων. Δηλαδη νομιζουν οτι η σειρα ειναι (απο το καλυτερο στο χειροτερο):

- Καταρτισμενος στο εξωτερικο
- Καταρτισμενος στην Ελλαδα
- Ανειδικευτος στο εξωτερικο
- Ανειδικευτος στην Ελλαδα

Επειδη το σαιτ διαβαζουν και παιδια που ειναι νωρις στον επαγγελματικο τους στοιβο (φοιτητες, κλπ) πρεπει να ξεκαθαρισουν στο μυαλο τους χωρις καμια αμφιβολια οτι η σειρα καταταξης ειναι:

- Καταρτισμενος στο εξωτερικο
- Καταρτισμενος στην Ελλαδα
- Ανειδικευτος στην Ελλαδα
- Ανειδικευτος στο εξωτερικο

Κάποιος βέβαια θα μπορούσε να σου πει ότι στην Ελλάδα ο ανειδίκευτος είναι σε καλύτερη μοίρα από τον καταρτισμένο, γιατί πχ ένας δικηγόρος με τις εισφορές και τους φόρους του ελεύθερου επαγγελματία μπορεί να έχει λιγότερα στην τσέπη από έναν υπάλληλο του σουπερ μαρκετ (με όλο τον σεβασμό βέβαια στα παιδιά που δουλεύουν).

Ακόμα χειρότερα αν είσαι νέος με πτυχίο και τώρα πας να ξεκινήσεις στην Ελλάδα η κατάσταση είναι τραγική.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Πολυ ευκολο θεωρεις το θεμα της γλωσσας βλεπω.
Απ αυτους που φευγουν εξωτερικο, το 50% δεν εχει ιδεα απο καμια γλωσσα περαν της ελληνικης, ενα 30% εχει lower αγγλικων η γερμανικων αλλα δε μπορει να μιλησει με ντοπιο γιατι απλα δεν καταλαβαινει τι του λενε, οποτε θελει κανα χρονο για να συνηθισει το αυτι του, ενα 10% εχει καλυτερη γνωση αλλα δε μπορει αν ασκησει ευκολα το επαγγελμα του (δικηγορος, λογιστης, κλπ) και πρεπει να ξοδεψει χρονια για να φτασει το τελειο επιπεδο και μονο ενα 10% και πολυ λεω, ειναι σε θεση να εξασκησει ανετα το επαγγελμα του με την ιδια ευκολια που το κανει στην Ελλαδα απο αποψη γλωσσας.
Αν εισαι τυχερος και ανοηκεις στο 10% μπραβο σου.
Το υπολοιπο 90% παιδευεται με τη γλωσσα, ενω το 50% παιδευεται παρα πολυ και ζουνε σαν μουγγοι σε σχεση με τους ντοπιους.
Ειναι αυτοι που ανεβαζουν φωτογραφιες στο facebook με 'καλημερα κοσμε' στα Ολλανδικα, Γερμανικα, Νορβηγικα, κλπ χαρουμενοι που εμαθαν 2 λεξουλες ακομη στα 35 τους
Μαντεψε τι δουλειες κανουν εκει:
Κουζινες, χαμαληδες σε αποθηκες και εργοστασια, οδηγοι, συνεργεια καθαρισμου, κ.ο.κ. με βασικο μισθο και οι περισσοτεροι μενουνε σε τρωγλες.
Γλωσσα δεν προκειται να μαθουνε ποτε οποτε το ονειρο τους ειναι να βρουνε πιο καλο εργασιακο περιβαλλον, η να βρουνε φθηνοτερο σπιτι, η να κανουν καμια υπερωρια πληρωμενη παραπανω, η να ερθει και η γυναικα να κανει κανα μεροκαματο κι αυτη, κλπ
Φυσικα δε βρισκουν ποτε αυτο που ψαχνουν γιατι παντου τρωνε εκμεταλλευση και στο τελος, μετα απο 10 χρονια περιπλανησης και εκμεταλλευσης γυρνανε στην Ελλαδα κατα 3000 ευρω πλουσιοτεροι και ξεροντας 30 λεξεις απο τη χωρα που δουλεψαν

Αν ηταν τοσο ευκολο το εξωτερικο, δε θα χρειαζοταν να στελνουμε τα παιδια σχολειο στην Ελλαδα. Θα τα αφηναμε να ζουνε ελευθερα τη νιοτη τους σαν τα γυφτακια και στα 20 θα τα στελναμε στο εξωτερικο να γινουν πλουσιοι.
Ουτε βαρετα σχολεια, φροντιστηρια, πανελληνιες, σπουδες, μεταπτυχιακα, κ.ο.κ.
Τα είπες πολύ σωστά.Οσο πάει και χειροτερεύει τώρα με την κρίση κάποιοι δεν έχουν ουτε ρευμα στο σπίτι  :headbang:πόσο μάλλον ίντερνετ  :2funny:Αυτό όσο πάει θα χειροτερεύει και θα γίνεται πιο  :shit:.
 Ακόμα και γιατρός να είσαι με τα 3.200 που θα παίρνεις απλός θα ζεις σχετικά άνετα θα νοικιάζεις με 1.000 περίπου ένα καλό διαμέρισμα, θα έχεις ένα απλο αμάξι για να μην πηγαίνεις με το λεωφορείο σαν τον τραμουντανα  :2funny: και θα μπορείς να πας διακοπές 2 φορές το χρόνο.
 
Noμίζεις.Δεν ξεχέζεις συνέχεια και δεν είναι όλοι χεσμένοι.Αυτός που κάνει τον έξυπνο δεν είμαι εγώ.Ξέρω που σου λέω οπως και εσύ που "δεν είδες" τα 4000£ τον μήνα.Εκείνο δεν σε σύμφερε;
Αφού είναι τόσο ωραία για δεν πας τότε? :2funny:να ζεις σε ένα τέτοιο σαν τον φουκαρά τον Τραμουντάνα που θα το πληρώνεις 500 λίρες το μήνα  :2funny: και να περιμένεις κάθε πρωΐ μες το κρύο το λεωφορείο για να πας στη δουλειά  :2funny:.
 Ψάξε να βρεις γερό που δε θα χέζει  :2funny:όσο για της 4.000 μισθό αυτό είναι σενάριο επιστημονικης φαντασίας.Ολοι αυτοι παιρνουν τον κατώτατο μισθο 1.600 .
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191024-012536_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012536_Messenger.jpg
    570,4 KB · Εμφανίσεις: 19
  • Screenshot_20191024-012524_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012524_Messenger.jpg
    794,7 KB · Εμφανίσεις: 22
  • Screenshot_20191024-012509_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012509_Messenger.jpg
    727 KB · Εμφανίσεις: 19

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
  Αφού είναι τόσο ωραία για δεν πας τότε? :2funny:να ζεις σε ένα τέτοιο σαν τον φουκαρά τον Τραμουντάνα που θα το πληρώνεις 500 λίρες το μήνα  :2funny: και να περιμένεις κάθε πρωΐ μες το κρύο το λεωφορείο για να πας στη δουλειά  :2funny:.
  Ψάξε να βρεις γερό που δε θα χέζει  :2funny:όσο για της 4.000 μισθό αυτό είναι σενάριο επιστημονικης φαντασίας.Ολοι αυτοι παιρνουν τον κατώτατο μισθο 1.600 .
Eπιμένεις!!! Να πω ότι περίμενα κάτι καλύτερο απο εσένα;
Μόνο εσύ έχεις πιάσει τον παπά απο τα αρχίδια νομίζεις.
Δεν έχεις έξοδα σου λέω για ενοίκια και λεωφορεία μου απαντάς.


αλλά πρέπει να δουλέψεις ,κάτι που εσύ δεν έχεις κάνει ποτέ στην ζωή σου.

 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
κοίταξε ... κόστος ζωής υψηλό .. μισθοί επίσης υψηλοί... δεν ξέρω τι παίζει για μηχανικούς εγώ είμαι στο λογισμικό τηλεπικοινωνιών και δουλεύω πάντα on contract (δηλαδή με συμφωνημένη αμοιβή, συμφωνημένο έργο είτε σε επίπεδο έργου είτε σε επίπεδο ημέρας)... πάντως για πτυχιούχους με προυπηρεσία μισθός κάτω από τέσσερα χιλιάρικα τον μήνα δεν παίζει με τίποτε

βέβαια νοίκια ακριβά έως πανάκριβα (οι περισσότεροι μένουν Βέλγιο, Γαλλία ή Γερμανία και έρχονται καθημερινά οπότε τις πρωινές και τις απογευματινές ώρες γίνεται της πουτάνας)...

διαμέρισμα σχετικά κεντρικό με ένα υπνοδωμάτιο, ένα μικρό γραφείο και σαλονι/κουζίνα επιπλωμένο παίζει πχ στο Gasperisch γύρω στα 1500 ευρώ τον μήνα χωρίς έπιπλα για ετήσιο συμβόλαιο κατ ελάχιστον (βέβαια με θέση πάρκιν υπόγεια)... στην Mamer ίσως είναι λίγο παρακάτω...

από ζωή πανάκριβη και τα νεκορταφεία στην Ελλάδα την νύχτα έχουν περισσότερη ζωή από το Λουξεμβούργο την μέρα..

Γερμανικά πολύ καλό (γιατί εύκολα θα συνηθίσεις τα Λούξικα) αν ξέρεις και Αγγλικά ακόμη καλύτερο

φτηνα καύσιμα, ποτά (στο μάρκετ), τσιγάρα (όσο στην Ελλάδα).. επίσης η ενοικίαση αυτοκινήτου

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αυτό που είπες για τα νεκροταφεία το έχω ακούσει και από άλλους, τόσο για Λουξεμβούργο , όσο και για Ελβετία. Από την μία δηλαδή μαζεύεις παραπάνω λεφτά, από την άλλη η κοινωνική σου ζωή βαλτώνει (κάτι που σε ένα βαθμό γίνεται και στην Γερμανία, που είναι μεγαλύτερη και πιο ζωντανή χώρα).

 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.375
Κριτικές
49
Like
22.819
Πόντοι
24.596
τυποι βρηκα ενα τετοιο Βορεια Ευρωπη και λεω να το νοικιασω :-(
600 ευρω :huh:
ακουω γνωμες :S :S :S
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    7,9 KB · Εμφανίσεις: 8

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αυτό που είπες για τα νεκροταφεία το έχω ακούσει και από άλλους, τόσο για Λουξεμβούργο , όσο και για Ελβετία. Από την μία δηλαδή μαζεύεις παραπάνω λεφτά, από την άλλη η κοινωνική σου ζωή βαλτώνει (κάτι που σε ένα βαθμό γίνεται και στην Γερμανία, που είναι μεγαλύτερη και πιο ζωντανή χώρα).

κοίταξε η κοινωνική ζωή εξαρτάται από το τι θες... αν θες καθημερινά μπαράκια και καφέ και φαγητό έξω αυτό δεν υπάρχει... πάντως οι λούξοι είναι κοινωνικοί και δικτυώνεσαι σχετικά εύκολα για έναν άλλον τρόπο ζωής (πχ εκδρομές, κοινά μπαρμπεκιου κλπ κλπ κλπ)...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Eπιμένεις!!! Να πω ότι περίμενα κάτι καλύτερο απο εσένα;
Μόνο εσύ έχεις πιάσει τον παπά απο τα αρχίδια νομίζεις.
Δεν έχεις έξοδα σου λέω για ενοίκια και λεωφορεία μου απαντάς.


αλλά πρέπει να δουλέψεις ,κάτι που εσύ δεν έχεις κάνει ποτέ στην ζωή σου.
Ωραία Αφού είναι τόσο καλά για δεν πας  :2funny:να ξεσκατώνεις βρωμόγερους  :2funny:και να καυχιέσαι ότι ζεις στην Αγγλία  :2funny:
 
τυποι βρηκα ενα τετοιο Βορεια Ευρωπη και λεω να το νοικιασω :-(
600 ευρω :huh:
ακουω γνωμες :S :S :S
Κοίτα όταν πήγα είδα ότι ζούνε σε φριχτές συνθήκες,τους εχω για φουκαραδες  :rockon:ζούνε συνηθως σε ενα δωματιο 4τμ. σε πανσιον σαν αυτο που εβαλα ή σε μια αποθηκη στο εργοστασιο που δουλευουν σαν τον Βλακμαν ή σε ένα δωμάτιο στο υπόγειο του σουβλατζίδικου που δουλευουν  :headbang:.Αλλά σε τέτοιο  :2funny:Αυτό είναι σαν τα ράφια που βάζουν τα πτώματα στο νεκροτομείο  :2funny:
  Αυτό σοβαρά το νοικιάζουν?ή είναι πλάκα? :2funny:Όχι ότι αυτοί οι φουκαράδες ζούνε καλύτερα  :2funny:αλλά όχι και σε φέρετρα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Στο μεταξύ για να νοικιασεις αυτό το δωματιο 4τμ. που σας έβαλα στις φωτο πρεπει να ψαξεις παρα πολυ για να βρεις να νοικιασεις :headbang:
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.375
Κριτικές
49
Like
22.819
Πόντοι
24.596
Ωραία Αφού είναι τόσο καλά για δεν πας  :2funny:να ξεσκατώνεις βρωμόγερους  :2funny:και να καυχιέσαι ότι ζεις στην Αγγλία  :2funny:
  Κοίτα όταν πήγα είδα ότι ζούνε σε φριχτές συνθήκες,τους εχω για φουκαραδες  :rockon:ζούνε συνηθως σε ενα δωματιο 4τμ. σε πανσιον σαν αυτο που εβαλα ή σε μια αποθηκη στο εργοστασιο που δουλευουν σαν τον Βλακμαν ή σε ένα δωμάτιο στο υπόγειο του σουβλατζίδικου που δουλευουν  :headbang:.Αλλά σε τέτοιο  :2funny:Αυτό είναι σαν τα ράφια που βάζουν τα πτώματα στο νεκροτομείο  :2funny:
  Αυτό σοβαρά το νοικιάζουν?ή είναι πλάκα? :2funny:Όχι ότι αυτοί οι φουκαράδες ζούνε καλύτερα  :2funny:αλλά όχι και σε φέρετρα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
   Στο μεταξύ για να νοικιασεις αυτό το δωματιο 4τμ. που σας έβαλα στις φωτο πρεπει να ψαξεις παρα πολυ για να βρεις να νοικιασεις :headbang:
:2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom