Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητρακη εδω εισαι φαουλ.
Πριν καμποσα χρονια πηγα στην Νεα Υορκη στην Αστορια.
Πηγα επιτηδες, μονο και μονο επειδη απο μικρος ακουγα για την Αστορια και ηθελα να δω τι ειναι αυτη η Αστορια. Νομιζω οτι εχεις παει και εσυ...
Πηγα προκατειλημμενος, και επηρεασμενος απο κανα δυο Ελληνοαμερικανους που ειχα γνωρισει στη γειτονια μου και περιμενα να δω μια περιοχη γεματη σαν αυτους που ειχα ειχα στην σκεψη μου με τη βαρια προφορα, την ξιπασια και την βαρια ομιλια μισα Ελληνικα-μισα Αμερικανικα.
Εκανα λαθος... Μεγαλο λαθος...
Οι ανθρωποι εκει ητανε πολυ φιλικοι, καθολου ξιπασμενοι, καλοσυνατοι, και οταν εφυγα, εφυγα με το συναισθημα, οτι εκει κτυπα η καρδια της Ελλαδος...
Έχω γράψει ότι η ζωή στην Αμερική καθώς και οι συνθήκες εργασίας είναι πάρα πολύ καλύτερες από της άλλες χώρες.Εκει ο υπάλληλος έχει πολλά δικαιόματα.Και σίγουρα οι Έλληνες της Αμερικής ειναι πάρα πολύ καλύτεροι από της Γερμανίας.
Ζούνε σίγουρα αρκετά καλύτερα στις Η.Π.Α και δεν βγάζουν κακία.
  Τώρα τα αρνητικά τους:Νομίζουν ότι πέτυχαν επειδή πήγαν Αμερική ας ζούνε χωρίς χαρτιά,δεν μπορούν να πάνε Ελλάδα διότι αν πάνε δε γυρίζουν ποτέ Αμερική.Επειδη ομως οι περισσότεροι ήταν πολυ φτωχοι στην Ελλάδα γ'αυτο και ειναι ευτυχησμενοι στην Αμερική.
  Στην Αστόρια τα σπίτια είναι παράγκες η πλάκα είναι ότι δεν έχει κανένας πλυντήριο  :headbang:για  :knockinb:ξεχάστε το.Ασε που οι τιμές είναι εξωπραγματικές Εγώ ήθελα 30 $ τη μέρα για να χορτάσω!
  Έχω παει και έχω μείνει σε πολλά σπίτια φίλων μου εσύ λογικά θα έμεινες σε ξενοδοχείο.Και λογικά θα πήγες παλιά γιατί τώρα οι περισσότεροι Έλληνες έχουν φύγει και έχουν πάει προς Λοκ Άϊλαντ Τώρα η Αστόρια έχει περισσότερους Μεξικανους.Σκεφτομαι να πάω Νέα Υόρκη την άνοιξη αλλά εχω αρχισει να φοβάμαι πάρα πολύ τα αεροπλάνα!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191023-031134_Facebook.jpg
    Screenshot_20191023-031134_Facebook.jpg
    763,8 KB · Εμφανίσεις: 30
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
1. άσε άλλους ανειδικευτους να πηγαίνουν εξωτερικό και να παιρνουν το λιγότερο διπλάσιο μισθό απο Ελλάδα.
2. Υπάρχουν δουλειες για όλους,αρκεί να ξέρεις την γλώσσα.

1. Οι ανειδικευτοι που δουλευουνε αδηλωτοι στις κουζινες της Γερμανιας πληρωνονται με 3 ευρω την ωρα, δηλαδη οσο στην Ελλαδα και μενουνε σε τρωγλες, με αθλιο καιρο και αθλιες συμπεριφορες απο τ αφεντικα.
Ο διπλασιος μισθος βγαινει με 14 ωρες δουλεια 6.5 ημερες και ειναι επι 12 και οχι επι 14 οπως στην Ελλαδα.

2. Εδω αρχιζεις τα 'αρκει να...' και το χαλας. Ειπαμε ανειδικευτος, χωρις προσοντα
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
1,60 κατάμαυρες με μαλλί σαν σύρμα για κατσαρόλες βαμμένο μαύρο ;;
ευχαριστώ φίλε ... δεν θα πάρω
Ναι υπάρχουν και τέτοιες, αλλά έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες και ξένους που παντρεύτηκαν ωραίες ντόπιες και τσονταρε η κυπριακή οικογένεια μετά τον γάμο και τώρα όλοι είναι με δικά τους σπίτια, διώροφα κλπ.
Πολύ χρήμα οι ντόπιες.

Επίσης, δεν υπάρχουν 500€ και ωραία σπίτια. Πλέον ούτε Λάρνακα δεν βρίσκεις εύκολα 2αρι διαμέρισμα σε τέτοια τιμή.
Οι βίλλες για νοίκι παίζουν στα 1000-1500€/μήνα.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.437
Like
7.956
Πόντοι
2.356
Πλυντηρια δεν υπαρχουν μεσα στα περισσοτερα διαμερισματα και στην Γερμανια ...συνηθως βρισκονται κατω στα υπογεια της εκαστοτε οικοδομης.
Αν ημουν τριανταρης θα πηγαινα Αμερικη και συγκεκριμενα Βοστωνη που θεωρειται η "ευρωπαικοτερη" πολη ,ομορφη και οχι μεγαλη για τα εκει δεδομενα με 90% λευκους κατοικους ...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Πλυντηρια δεν υπαρχουν μεσα στα περισσοτερα διαμερισματα και στην Γερμανια ...συνηθως βρισκονται κατω στα υπογεια της εκαστοτε οικοδομης.
Αν ημουν τριανταρης θα πηγαινα Αμερικη και συγκεκριμενα Βοστωνη που θεωρειται η "ευρωπαικοτερη" πολη ,ομορφη και οχι μεγαλη για τα εκει δεδομενα με 90% λευκους κατοικους ...
Οι δυνατοί και ικανοί Έλληνες στην Γερμανία νοικιάζουν τα καλύτερα διαμερίσματα πηδάνε Γερμανίδες  :2funny:και είναι καθηγητές στα πανεπιστήμια  :jerking: :2funny:.
  Είδες μας έβαλε ο Βαλκανιος φουκαράς φωτογραφίες που μας απεδειξε οτι δουλευει στο Πανεπιστήμιο,ειδες την Γερμσνιδα του,και της φωτογραφίες από το διαμέρισμα που νοίκιαζει  :2funny:.Είδες το διαμέρισμα του Βλάκμαν  :2funny:και ότι παίρνει μισθό 5.000 ευρώ το μήνα  :jerking: :2funny:.
  Έχουν γκόμενες Γερμανίδες ζούνε σε σοβαρή χώρα  :2funny:Με μεγάλους μισθούς  :2funny:
 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
Πλυντηρια δεν υπαρχουν μεσα στα περισσοτερα διαμερισματα και στην Γερμανια ...συνηθως βρισκονται κατω στα υπογεια της εκαστοτε οικοδομης.
Αν ημουν τριανταρης θα πηγαινα Αμερικη και συγκεκριμενα Βοστωνη που θεωρειται η "ευρωπαικοτερη" πολη ,ομορφη και οχι μεγαλη για τα εκει δεδομενα με 90% λευκους κατοικους ...

Ισχύει αυτό για τα πλυντήρια, γιατί έχει αρκετές παλιές πολυκατοικίες, με σχετικά μικρά μπάνια χωρίς χώρο για πλυντήριο. Επίσης πολλά κτήρια δεν έχουν ασανσέρ, μιλάμε βέβαια για κτήρια 3-4 ορόφων.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
1. Οι ανειδικευτοι που δουλευουνε αδηλωτοι στις κουζινες της Γερμανιας πληρωνονται με 3 ευρω την ωρα, δηλαδη οσο στην Ελλαδα και μενουνε σε τρωγλες, με αθλιο καιρο και αθλιες συμπεριφορες απο τ αφεντικα.
Ο διπλασιος μισθος βγαινει με 14 ωρες δουλεια 6.5 ημερες και ειναι επι 12 και οχι επι 14 οπως στην Ελλαδα.

2. Εδω αρχιζεις τα 'αρκει να...' και το χαλας. Ειπαμε ανειδικευτος, χωρις προσοντα
Aυτοί που δουλευουν έτσι είναι αυτοί που δεν ξέρουν την γλώσσα.Αυτοί δούλοι θα είναι και όχι εργαζόμενοι.
Αν δεν ξέρεις την γλωσσα κατσε σπίτι σου.
Αν το να μιλάς μια ξένη γλώσσα για να πας στο κράτος που θες το λες ειδίκευση γαμισε τα .Τότε είναι ειδίκευση και να μην ξεχνας να αναπνέεις.Κατσε στα αυγά σου .Εκτός αν έχεις απαίτηση να ξέρουν εκείνοι ελληνικά.
 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
1. Οι ανειδικευτοι που δουλευουνε αδηλωτοι στις κουζινες της Γερμανιας πληρωνονται με 3 ευρω την ωρα, δηλαδη οσο στην Ελλαδα και μενουνε σε τρωγλες, με αθλιο καιρο και αθλιες συμπεριφορες απο τ αφεντικα.
Ο διπλασιος μισθος βγαινει με 14 ωρες δουλεια 6.5 ημερες και ειναι επι 12 και οχι επι 14 οπως στην Ελλαδα.

2. Εδω αρχιζεις τα 'αρκει να...' και το χαλας. Ειπαμε ανειδικευτος, χωρις προσοντα

Ανειδίκευτος χωρίς προσόντα κινδυνεύεις και στην Ελλάδα να έχεις πρόβλημα επιβίωσης.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
:hi: παιδια ενας ψηστης να ψήνει  στα καρβουνα σχαρα πλακα κτλ τα παντα.. κρεας, κοτοπουλο, ψαρι, λαχανικα,  ποσα να παιρνει στην αμερικη? 8 αωρο  :hi:
 

takis2233

Νέο Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Στην Ελλαδα πλεον δε μπορεις να ζήσεις με ενα μονο εισοδημα της τάξης 700-800 ευρώ με το κοστος ενοικίου να ξεκινάει απο 350 ευρό. Θεωρητικά το κοστος κατοικίας πρέπει να ειναι το 30% του εισοδήματος. Στο εξωτερικό και ανειδίκευτος να εισαι μπορεις να χαλας και λιγοτερο απο το 30%
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ισχύει αυτό για τα πλυντήρια, γιατί έχει αρκετές παλιές πολυκατοικίες, με σχετικά μικρά μπάνια χωρίς χώρο για πλυντήριο. Επίσης πολλά κτήρια δεν έχουν ασανσέρ, μιλάμε βέβαια για κτήρια 3-4 ορόφων.

και στο Λουξεμβούργο ακόμη και οι καινούργιες πολυκατοικίες έχουν τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια στο υπόγειο ... buanderie (utility room) τα λένε και είναι μικρά δωματιάκια με το πλυντήριο, το στεγνωτήριο για κάθε διαμέρισμα χωριστά... παίζουν και τον ρόλο μικρής αποθήκης για το κάθε διαμέρισμα.....

ο λόγος .. θεωρούν ότι κάνουν υπερβολικό θόρυβο για να είναι μέσα στο σπίτι..

οπως παλιά στις ελληνικές πολυκατοικίες στο υπόγειο υπήρχε το πλυσταριό στο οποίο πηγαίναν τα δουλικά να κάνουν την μπουγάδα (δεν υπήρχαν πλυντήρια τότε)... 
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Στην Ελλαδα πλεον δε μπορεις να ζήσεις με ενα μονο εισοδημα της τάξης 700-800 ευρώ με το κοστος ενοικίου να ξεκινάει απο 350 ευρό. Θεωρητικά το κοστος κατοικίας πρέπει να ειναι το 30% του εισοδήματος. Στο εξωτερικό και ανειδίκευτος να εισαι μπορεις να χαλας και λιγοτερο απο το 30%
Σωστό για το 30%. Κάπου εκεί έβαζαν οι τραπεζίτες, όταν έδιναν στεγαστικά πριν 15 χρόνια.

Η Ελλάδα πάντως, δε μπαίνει σε νόρμες. Η φοροδιαφυγή είναι σημαντικό μέρος του ΑΕΠ της χώρας, σου λέει ο άλλος έτσι μπάλα η χώρα. :S

Υπάρχουν φροντιστήρια στην Ευρώπη; Πόσα δις φεύγουν εκεί;
 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
και στο Λουξεμβούργο ακόμη και οι καινούργιες πολυκατοικίες έχουν τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια στο υπόγειο ... buanderie (utility room) τα λένε και είναι μικρά δωματιάκια με το πλυντήριο, το στεγνωτήριο για κάθε διαμέρισμα χωριστά... παίζουν και τον ρόλο μικρής αποθήκης για το κάθε διαμέρισμα.....

ο λόγος .. θεωρούν ότι κάνουν υπερβολικό θόρυβο για να είναι μέσα στο σπίτι..

οπως παλιά στις ελληνικές πολυκατοικίες στο υπόγειο υπήρχε το πλυσταριό στο οποίο πηγαίναν τα δουλικά να κάνουν την μπουγάδα (δεν υπήρχαν πλυντήρια τότε)... 

έχεις κάνει και Λουξεμβούργο ? Θεωρείς ότι αξίζει από άποψη μισθού-κόστους ζωής? Μηχανικός είμαι με μαστερ και 4 χρόνια προυπηρεσία Γερμανία
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Αν ξέρεις καλά Γερμανικά, έπρεπε να έχεις φύγει ήδη.

Είτε Ελβετία, είτε Λουξεμβούργο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
έχεις κάνει και Λουξεμβούργο ? Θεωρείς ότι αξίζει από άποψη μισθού-κόστους ζωής? Μηχανικός είμαι με μαστερ και 4 χρόνια προυπηρεσία Γερμανία

κοίταξε ... κόστος ζωής υψηλό .. μισθοί επίσης υψηλοί... δεν ξέρω τι παίζει για μηχανικούς εγώ είμαι στο λογισμικό τηλεπικοινωνιών και δουλεύω πάντα on contract (δηλαδή με συμφωνημένη αμοιβή, συμφωνημένο έργο είτε σε επίπεδο έργου είτε σε επίπεδο ημέρας)... πάντως για πτυχιούχους με προυπηρεσία μισθός κάτω από τέσσερα χιλιάρικα τον μήνα δεν παίζει με τίποτε

βέβαια νοίκια ακριβά έως πανάκριβα (οι περισσότεροι μένουν Βέλγιο, Γαλλία ή Γερμανία και έρχονται καθημερινά οπότε τις πρωινές και τις απογευματινές ώρες γίνεται της πουτάνας)...

διαμέρισμα σχετικά κεντρικό με ένα υπνοδωμάτιο, ένα μικρό γραφείο και σαλονι/κουζίνα επιπλωμένο παίζει πχ στο Gasperisch γύρω στα 1500 ευρώ τον μήνα χωρίς έπιπλα για ετήσιο συμβόλαιο κατ ελάχιστον (βέβαια με θέση πάρκιν υπόγεια)... στην Mamer ίσως είναι λίγο παρακάτω...

από ζωή πανάκριβη και τα νεκορταφεία στην Ελλάδα την νύχτα έχουν περισσότερη ζωή από το Λουξεμβούργο την μέρα..

Γερμανικά πολύ καλό (γιατί εύκολα θα συνηθίσεις τα Λούξικα) αν ξέρεις και Αγγλικά ακόμη καλύτερο

φτηνα καύσιμα, ποτά (στο μάρκετ), τσιγάρα (όσο στην Ελλάδα).. επίσης η ενοικίαση αυτοκινήτου
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Πραγματική ενημέρωση.

Ωραίος, τύπε. ;)
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Αν ξέρεις καλά Γερμανικά, έπρεπε να έχεις φύγει ήδη.

Είτε Ελβετία, είτε Λουξεμβούργο.
Εξαιρετική συμβουλή, αύριο κιόλας ετοιμάζω βαλίτσα....


Cost of Living Comparison Between Germany and Switzerland
Consumer Prices in Switzerland are 84.25% higher than in Germany
Consumer Prices Including Rent in Switzerland are 84.67% higher than in Germany
Rent Prices in Switzerland are 85.77% higher than in Germany
Restaurant Prices in Switzerland are 96.25% higher than in Germany
Groceries Prices in Switzerland are 137.76% higher than in Germany
Local Purchasing Power in Switzerland is 16.29% higher than in Germany


Cost of Living Comparison Between Germany and Luxembourg
Indices Difference
Consumer Prices in Luxembourg are 23.99% higher than in Germany
Consumer Prices Including Rent in Luxembourg are 45.14% higher than in Germany
Rent Prices in Luxembourg are 101.23% higher than in Germany
Restaurant Prices in Luxembourg are 43.92% higher than in Germany
Groceries Prices in Luxembourg are 34.72% higher than in Germany
Local Purchasing Power in Luxembourg is 1.15% lower than in Germany


 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Υπερβάλεις.
Εκτός αν λες παράγκες τα ξύλινα σπίτια , που έχει όντως κάμποσα.
Δε Μιλάω με για το Μανχάταν για την Αστόρια μιλάω!Τα περισσότερα ειναι άθλια τριώροφα κτήρια του 1930-1950.Έχει και αρκετα ξύλινα!Ολα ειναι αθλιες κατασκευές!
 Πλυντήρια δεν έχουν πιο πολυ για λόγους οικονομίας στη Νέα Υόρκη ο σπιτονοικοκυρης πληρώνει τα κοινόχρηστα (βέβαια το ενοίκιο ειναι 2.500 $) γ'αυτο και δεν βαζει πλυντήριο.
 Ειναι δε και οικολόγοι στις Η.Π.Α μου έλεγαν οι φίλοι μου εκεί κανείς 2 φορές τη μέρα μπάνιο!χαλάς τόσο νερό!δε σκέφτεσαι την σωτηρία του πλανήτη? :2funny:

 Πάρτε και φωτο από ένα δωμάτιο σα του ψεύτη του Τραμουντάνα  :2funny:Αυτό είναι δωμάτιο από οικοτροφείο 100χλμ. από το Λονδίνο (κάτι σαν αυτό που μένει και ο φουκαράς Τραμουντάνα) ζήτησα αυτή τη φωτογραφία για ένα φίλο μου που του είπαν να πάει Αγγλία σαν αποκλειστικός σε γέρους (να τους ξεσκατώνει Δηλαδή  :2funny:) και μου έλεγε κάτι εξωπραγματικά πράγματα  :2funny:ότι έξω από το Λονδίνο που θα νοικιάσει ειναι πολυ φτηνά και οι μισθοί στην Αγγλία είναι τεράστιοι και αυτες της μπουρδες για 5.000....10.000 μισθο και μπλα...μπλα...μπλα .Εγώ του έδωσα αυτές της φωτο για το που θα μένει (Αν είναι τυχερός και βρει κάτι τετοιο).
 Ο φουκαράς ο Τραμουντάνα λογικά σε τέτοιο δωμάτιο οικοτροφείου μένει,ο Βαλκανιος φουκαράς βέβαια μόνο ονειρεύεται να μένει σε κάτι τέτοιο  ;)
 
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191024-012536_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012536_Messenger.jpg
    570,4 KB · Εμφανίσεις: 18
  • Screenshot_20191024-012524_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012524_Messenger.jpg
    794,7 KB · Εμφανίσεις: 36
  • Screenshot_20191024-012509_Messenger.jpg
    Screenshot_20191024-012509_Messenger.jpg
    727 KB · Εμφανίσεις: 22

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Δε Μιλάω με για το Μανχάταν για την Αστόρια μιλάω!Τα περισσότερα ειναι άθλια τριώροφα κτήρια του 1930-1950.Έχει και αρκετα ξύλινα!Ολα ειναι αθλιες κατασκευές!
  Πλυντήρια δεν έχουν πιο πολυ για λόγους οικονομίας στη Νέα Υόρκη ο σπιτονοικοκυρης πληρώνει τα κοινόχρηστα (βέβαια το ενοίκιο ειναι 2.500 $) γ'αυτο και δεν βαζει πλυντήριο.
  Ειναι δε και οικολόγοι στις Η.Π.Α μου έλεγαν οι φίλοι μου εκεί κανείς 2 φορές τη μέρα μπάνιο!χαλάς τόσο νερό!δε σκέφτεσαι την σωτηρία του πλανήτη? :2funny:

  Πάρτε και φωτο από ένα δωμάτιο σα του ψεύτη του Τραμουντάνα  :2funny:Αυτό είναι δωμάτιο από οικοτροφείο 100χλμ. από το Λονδίνο (κάτι σαν αυτό που μένει και ο φουκαράς Τραμουντάνα) ζήτησα αυτή τη φωτογραφία για ένα φίλο μου που του είπαν να πάει Αγγλία σαν αποκλειστικός σε γέρους (να τους ξεσκατώνει Δηλαδή  :2funny:) και μου έλεγε κάτι εξωπραγματικά πράγματα  :2funny:ότι έξω από το Λονδίνο που θα νοικιάσει ειναι πολυ φτηνά και οι μισθοί στην Αγγλία είναι τεράστιοι και αυτες της μπουρδες για 5.000....10.000 μισθο και μπλα...μπλα...μπλα .Εγώ του έδωσα αυτές της φωτο για το που θα μένει (Αν είναι τυχερός και βρει κάτι τετοιο).
  Ο φουκαράς ο Τραμουντάνα λογικά σε τέτοιο δωμάτιο οικοτροφείου μένει,ο Βαλκανιος φουκαράς βέβαια μόνο ονειρεύεται να μένει σε κάτι τέτοιο  ;)
 
Ανεβαζω ενα βιντεο λιγο παλιο πριν 4-5 χρονια ειναι,αλλα η συνθηκες για τους νεους μεταναστες εκει παραμενουν ιδιες,προσεξτε τι λενε σε διαφορα σημεια του βιντεο,ειδικα ο πιτσιρικας που δουλευει στην πιτσαρια,παρακαλω του βγαινει κωλος για να βγαλει 2.5Κ δολλαρια το μηνα συν τιπς και μενει με τον αδερφο του,επελεξαν να μενουν σε ενα καλο διαμερισμα και οχι υπογειο ,περα απο τα 2 με 3 χιλιαρικα καθαρα που θα βγαλει το μηνα,λεει οτι του μενουν 300-400 δολλαρια μονο στην τσεπη γιατι ολα τα αλλα πανε σε εξοδα,μεταφορικα,διατροφη,και διαμονη,φυσικα στο καφενειο αυτο βλεπετε την ελλαδιτικη κουλτουρα και λαικουρα με το υφος μαγκιας,κομπολοι,και ταβλι ολη μερα  :2funny: :2funny: Ο 50αρης με τα γυαλια λεει οτι τραβαει χιλια ζορια να γινει νομιμος και δουλευει παρανομος
Και εδω ποιο κατω παλι ενα λιγο παλιο βιντεο αλλα παλι ιδιες ειναι τιμες γιατο σουβλακι εκει,2 πιτογυρα για να πεις οτι χωρτασες θες 15 δολλαρια,δηλαδη 13 ευρω  για 2 σουβλακια :2funny: :jerking:,εσυ πορνομεταναστη για να χορτασεις μια μερα εκει μιας και σαρεσει και το φαι γενικα θες 30 δολλαρια ,1000 δολλαρια το μηνα θα θελες εσυ για να χορταινεις  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom