Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 996K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
Ο ντοπας και ο Δουκας γιναν φιλοι και δεν ξαναμπηκαν στο σαιτ γιατι δεν το χρειαζονται.
 

Επισκέπτης
λεει γενικα αρλουμπες το ατομο...εχει κοψει καπιστρι. :idiot:
ξεχασες που διαβαζα τις χαζομαρες σου και σου απαντουσα μετα απο 2 μερες βρε βλακα; Ολο το καλοκαιρι οχι τωρα. Ειχες κανει και ποστ που αναρωτιοσουν γιατι. Αλλα γκευ χωρις ψευτια και κακεντρεχεια δε γινεται.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
ξεχασες που διαβαζα τις χαζομαρες σου και σου απαντουσα μετα απο 2 μερες βρε βλακα; Ολο το καλοκαιρι οχι τωρα. Ειχες κανει και ποστ που αναρωτιοσουν γιατι. Αλλα γκευ χωρις ψευτια και κακεντρεχεια δε γινεται.
βαλε κανα κουτσουρο στον κωλο σου τωρα να ηρεμησεις.
 

elite76

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2014
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
152
Πόντοι
1
καλησπερα
εχω διαβασει αρκετες σελιδες κ εχω παρει απαντησεις
αλλα τωρα που εχω δεδομενα κ ειμαι ετοιμος να την κανω για πειτε.....με 3500 καθαρα ζεις Στουγκαρδη?
εργοδοτης φιλος απο το γυμνασιο..κ αυτα για αρχη κ με δυνατοτητα εξελιξεις..
ευχαριστω..
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
καλησπερα
εχω διαβασει αρκετες σελιδες κ εχω παρει απαντησεις
αλλα τωρα που εχω δεδομενα κ ειμαι ετοιμος να την κανω για πειτε.....με 3500 καθαρα ζεις Στουγκαρδη?
εργοδοτης φιλος απο το γυμνασιο..κ αυτα για αρχη κ με δυνατοτητα εξελιξεις..
ευχαριστω..

χαλαρα

υπολογισε χοντρικα κανενα 1000 για νοικι και κανενα 1000 για λογαριασμους και τροφιμα και με τα υπολοιπα κανεις τη ζωαρα σου

περισσοτερες πληροφοριες στο
 

Επισκέπτης
Να παραθεσω την εμπειρια μου!
Εγω πηγα για σπουδες Γερμανια και εμεινα εκει μετα. 19 χρονια συνολο! Ειχα πολύ καλη δουλεια, μισθο πανω από 5.000 καθαρα και παρολα αυτά επεστρεψα πριν από 4 χρονια Ελλαδα! Εχω δικη μου δουλεια, δεν βγαζω οσα εβγαζα Γερμανια αλλα η ζωη μου είναι πολύ καλυτερη. Τωρα λογω επαγγέλματος μπορει να μην είμαι σημειο αναφορας αλλα γενικα στην γερμανια πρεπει να βγαζεις πανω από 3000 για να πεις πως εισαι καλα. Οι περισσοτεροι που γνωρισα που πηγανε, πανε σε δουλειες τις πλακας και ισως καθαριζουν 2000. Με αυτά τα λεφτα στην γερμανια δεν κανεις τιποτα! Ειδικα αν υπαρχει και οικογενεια! Γενικα στην Γερμανια το κοστος ζωης είναι πολύ υψηλο και οι μισθοι δεν ανταποκρίνονται σε αυτο. Οι προηγούμενες δεκαετιες παγωματος των μισθων στην Γερμανια εκδικουνται τωρα!
Τωρα αν υπαρχει ένα καλο πτυχιο και μπορει να βρει κανεις καλοπληρωμενη εργασια όλα καλα! Και να ξεκαθαρισω πως στην Γερμανια πρεπει να ξεχωριζει κανεις τον ονομαστικο μισθο από τα λεφτα που θα παρει καθαρα! Ελευθερος μπορει και να σου μενει το 55%!
Gute reise!
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Να παραθεσω την εμπειρια μου!
Εγω πηγα για σπουδες Γερμανια και εμεινα εκει μετα. 19 χρονια συνολο! Ειχα πολύ καλη δουλεια, μισθο πανω από 5.000 καθαρα και παρολα αυτά επεστρεψα πριν από 4 χρονια Ελλαδα! Εχω δικη μου δουλεια, δεν βγαζω οσα εβγαζα Γερμανια αλλα η ζωη μου είναι πολύ καλυτερη. Τωρα λογω επαγγέλματος μπορει να μην είμαι σημειο αναφορας αλλα γενικα στην γερμανια πρεπει να βγαζεις πανω από 3000 για να πεις πως εισαι καλα. Οι περισσοτεροι που γνωρισα που πηγανε, πανε σε δουλειες τις πλακας και ισως καθαριζουν 2000. Με αυτά τα λεφτα στην γερμανια δεν κανεις τιποτα! Ειδικα αν υπαρχει και οικογενεια! Γενικα στην Γερμανια το κοστος ζωης είναι πολύ υψηλο και οι μισθοι δεν ανταποκρίνονται σε αυτο. Οι προηγούμενες δεκαετιες παγωματος των μισθων στην Γερμανια εκδικουνται τωρα!
Τωρα αν υπαρχει ένα καλο πτυχιο και μπορει να βρει κανεις καλοπληρωμενη εργασια όλα καλα! Και να ξεκαθαρισω πως στην Γερμανια πρεπει να ξεχωριζει κανεις τον ονομαστικο μισθο από τα λεφτα που θα παρει καθαρα! Ελευθερος μπορει και να σου μενει το 55%!
Gute reise!

Aν επιτρέπεται τι αντικειμενο έχει τώρα η δουλειά σου τύπε και τι έκανες Γερμανία με 5000;
 

elite76

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2014
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
152
Πόντοι
1

tsimitsanga

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2018
Μηνύματα
10
Κριτικές
1
Like
39
Πόντοι
0
Από φίλους που έχουν φυγει στο εξωτερικο (κλαδος της πληροφορικης, οπου φευγεις και ευκολοτερα, θαρρω), ειτε σε ευρωπη ειτε σε μεση Ανατολη, εχω να πω τα εξης:
- Αν πας καπου Ευρωπη, πιθανοτατα εχεις καποιες καλες παροχες που δε θα σκεφτοσουν εδω (ελλειψη γραφειοκρατιας -εκτος απο Γαλλια, εκει παιζει να ναι χειροτερα απο δω-, τα περισσοτερα δουλευουν ρολοι, απο μεταφορες ως συναλλαγες με οποιαδηποτε δημοσια υπηρεσια, ιατρικες παροχες), αλλά ειναι πολυ πιθανον να σου λειψει ο καιρος εδω. Ειδικα αν πας πιο Βορεια (Σκανδιναβικες χωρες). Ο μισθος που θα σου μενει θα ειναι αναλογικα οπως και Ελλαδα, αλλα αν παιρνεις 5χιλιαρικα εξω και η αναλογια που σου μενει ειναι 20%, αυτο σημαινει 1000 ευρω. Αν παιρνεις Ελλαδα 1000 ευρω θα σου μενουν 200. Οποτε στο τελος του χρονου αν θες να πας καπου διακοπες θα εισαι με παραπανω λεφτα για να πας οπου θες
- Αν πας Μεση Ανατολη, εχεις αλλη κουλτουρα να αντιμετωπισεις. Μπορει τα λεφτα να ειναι παρα πολλα, αλλα αντεχεις πχ το ραμαζανι; Σου πρηζουν φουλ. Μπορεις να κανεις υπομονη; Ασε που δεν εχει την ανεση στα μπουρδελα κτλ οπως εδω... Παιζουν κ απελασεις..

Γενικα, στην Ελλαδα, αν εχεις λιγα λεφτα, περνας καλα. Αν δεν εχεις καθολου λεφτα, φυγε.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Το ψαχνω πολυ σοβαρα αλλα δεν το εχω παρει αποφαση. Ψηνω και Αθηνα κατι γκομενακι, εχω και το αρχοντικο στο νησι... Δυσκολα τα παρατας ολα αυτα για το εξωτερικο. Πιο πολυ θα μου ταιριαζε freelacer να μενω οπου θελω οσο θελω. Αλλα δεν ειναι στο χερι μου. Κατι θα πρεπει να θυσιασω για κατι αλλο. Εσυ μαλλον εφυγες μικρος και δεν τα σκεφτηκες ετσι. Ζυγισες τη θεση και την αμοιβη μονο, εγω πρεπει να επιλεξω ζωη. Γι αυτο οι αντισυμβατικες αλλα σημαντικες ερωτησεις.

Εξωτερικό πας για δυο κυρίως λόγους:
1. Έχεις πολύ καλό βιογραφικό και ικανότητες, που κακοπληρώνονται στην Ελλάδα και πας να τριπλασιάσεις τις αποδοχές σου
2. Πεινάς στην Ελλάδα. Δεν έχεις που να μείνεις, τι να φας, λεφτά να πάρεις εισιτήριο για τον ΗΣΑΠ να πας μέχρι την Ομονοια, και δε βρίσκεις δουλειά ούτε για 200 ευρώ εδω και 2 χρόνια

Αν δεν εχει κάποιος ούτε το 1 ούτε το 2, δεν έχει λόγο να το κουνήσει από δω, να πάει σκλάβος στα ξένα
 

Επισκέπτης
μαγκες γυρισα απο  αγγλια μετα απο 6 χρονια ..
καλα λεφτα δεν λεω .. αλλα δεν παλευεται ο καιρος .
ανοιξα εδω δικο  μου μαγαζι  πριν 6 μηνες ..
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Εξωτερικό πας για δυο κυρίως λόγους:
1. Έχεις πολύ καλό βιογραφικό και ικανότητες, που κακοπληρώνονται στην Ελλάδα και πας να τριπλασιάσεις τις αποδοχές σου
2. Πεινάς στην Ελλάδα. Δεν έχεις που να μείνεις, τι να φας, λεφτά να πάρεις εισιτήριο για τον ΗΣΑΠ να πας μέχρι την Ομονοια, και δε βρίσκεις δουλειά ούτε για 200 ευρώ εδω και 2 χρόνια

Αν δεν εχει κάποιος ούτε το 1 ούτε το 2, δεν έχει λόγο να το κουνήσει από δω, να πάει σκλάβος στα ξένα

Αυτοί που έμειναν Ελλάδα στα χρόνια της κρίσης ήταν κυριως 3 κατηγορίες:

1. Όσοι είχαν βολευτεί σε θέσεις δημοσίου η και ιδιωτικο τομέα και είχαν εξασφαλισμένο ένα μισθό που παρότι μειωμένος, του εξασφάλιζε μια αξιοπρεπή διαβίωση, με πληρωμένους τους λογαριασμούς, προσωπικές διασκεδάσεις κλπ και γενικώς μια νορμάλ ζωή. ήταν συνήθως άτομα που δεν το κυνήγησαν ποτε να αυξήσουν τις ικανότητές τους, έμειναν στο 1 βασικό πτυχίο ή απολυτήριο λυκείου, στο lower ή στις καθόλου γλώσσες, κλπ και ως επί το πλείστον δουλεύουν στο Δημόσιο ή σε καμιά επιχείρηση γνωστού, φίλου, θειου κλπ για χρόνια

2. Όσοι δεν έχουν αξιοπρεπή εισοδήματα (οι πιο πολλοί σχεδόν καθόλου) αλλά κάπως την βολεύουν, συνήθως με χαρτζιλίκι από συντάξεις γονιών, δουλειά της συζύγου και αυτοι κανά μεροκάματο εδώ κι εκεί + κανά ψιλοενοίκιο + κανά ψευτοχωραφάκι, κλπ και με λίγη στενοχώρια και αναξιοπρέπεια την κουτσοβολεύουν.

3. Όσοι έχουν αρκετές ικανότητες για να σταθούν στο εξωτερικό με καλύτερα λεφτά, αλλά δε θέλουν-αποφασίζουν να φύγουν λόγω ότι το σκηνικό είναι στημένο έτσι εδώ που δε μπορούν, πχ με οικογένεια που η γυναίκα δουλεύει στο δημόσιο, προσωπική εταιρία με μεγάλες δεσμεύσεις, κλπ
Αυτη η κατηγορία συνήθως αγκομαχεί από μέσα της, καθώς πληρώνει τα πιο πολλά απ όλους (είτε σε φόρους είτε λόγω ικανοτήτων τους φορτώνουν στις δουλειές) με λίγες απολαβές, ξέροντας ότι έξω θα έπαιρναν τα τριπλάσια

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom