Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 996K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

elite76

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2014
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
152
Πόντοι
1
κατηγορια 3
προσωπικη εταιρεια που με βαζει μεσα ομως 2 χρονια τωρα
μου προσφερουν 3500 για αρχη στη Στουγκαρδη με δωματιο free για οσω θελω κ εταιρικο αυτοκινητο
ο εργοδοτης συμαθητης απο το γυμνασιο κ πολλες προπτικες απα αυτα που εχουμε πει
παω μια εβδομαδα αρχες Νοεμβρη να δω τη πολη κ τη δουλεια.....σχεδον το εχω αποφασισει
θα θελω κ 600 για τις ρυθμισεις μου εδω
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
κατηγορια 3
προσωπικη εταιρεια που με βαζει μεσα ομως 2 χρονια τωρα
μου προσφερουν 3500 για αρχη στη Στουγκαρδη με δωματιο free για οσω θελω κ εταιρικο αυτοκινητο
ο εργοδοτης συμαθητης απο το γυμνασιο κ πολλες προπτικες απα αυτα που εχουμε πει
παω μια εβδομαδα αρχες Νοεμβρη να δω τη πολη κ τη δουλεια.....σχεδον το εχω αποφασισει
θα θελω κ 600 για τις ρυθμισεις μου εδω

Καλή τύχη τύπε. Σε τι αντικείμενο είσαι;
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Εξωτερικό πας για δυο κυρίως λόγους:
1. Έχεις πολύ καλό βιογραφικό και ικανότητες, που κακοπληρώνονται στην Ελλάδα και πας να τριπλασιάσεις τις αποδοχές σου
2. Πεινάς στην Ελλάδα. Δεν έχεις που να μείνεις, τι να φας, λεφτά να πάρεις εισιτήριο για τον ΗΣΑΠ να πας μέχρι την Ομονοια, και δε βρίσκεις δουλειά ούτε για 200 ευρώ εδω και 2 χρόνια

Αν δεν εχει κάποιος ούτε το 1 ούτε το 2, δεν έχει λόγο να το κουνήσει από δω, να πάει σκλάβος στα ξένα
δεν θα υπάρχουν βολεμενοι πια στο ελλαδισταν. .Τώρα κάτι γίνεται. .Σε 5 χρόνια θα είναι Βενεζουέλα στιλ
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
δεν θα υπάρχουν βολεμενοι πια στο ελλαδισταν. .Τώρα κάτι γίνεται. .Σε 5 χρόνια θα είναι Βενεζουέλα στιλ

Σε 5-10 χρόνια τύπε θα χουν γυρίσει οι μισοί Έλληνες και θα ήμαστε λίγο πίσω απ την Δανία. Οι γείτονες δε, θα βρίσκονται εκεί που ήταν πάντα σε σχέση με εμάς, δηλαδή κάτω απ τη μέση σε μισθούς, κλπ.
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Σε 5-10 χρόνια τύπε θα χουν γυρίσει οι μισοί Έλληνες και θα ήμαστε λίγο πίσω απ την Δανία. Οι γείτονες δε, θα βρίσκονται εκεί που ήταν πάντα σε σχέση με εμάς, δηλαδή κάτω απ τη μέση σε μισθούς, κλπ.
οχχ παράκρουση και παραληρηματικες καταστάσεις
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Σε 5-10 χρόνια τύπε θα χουν γυρίσει οι μισοί Έλληνες και θα ήμαστε λίγο πίσω απ την Δανία. Οι γείτονες δε, θα βρίσκονται εκεί που ήταν πάντα σε σχέση με εμάς, δηλαδή κάτω απ τη μέση σε μισθούς, κλπ.

Δεν έχω γνωρίσει ακόμη νεομετανάστη που να θέλει να γυρίσει πίσω ούτε σε 5-10 χρόνια.
Μόνο κάτι Λαζοντόιτς γεννημένοι εδώ που δεν έχουν ιδέα τι παίζει κάτω,πετάνε που και που κάτι μαλακίες τύπου:"Έχω 3 στρέμματα στο χωριό,θα βάλω φωτοβολταϊκά και θα κάθομαι" :rolleyes:

Εγώ έχω εδώ και αρκετό καιρό σχέση με Γερμανίδα που είναι αρκετά καβαντζωμένη.
Άμα γίνει τίποτα πιο σοβαρό μεταξύ μας,το σενάριο επιστροφή στην Ελλάδα,υγεία πρώτα,δεν υπάρχει πριν τη συνταξιοδότηση..

Σιγά μην κάνω οικογένεια σε χώρα που μπορεί από του χρόνου τα παιδιά να πηγαίνουν 09:00 σχολείο και αργότερα σε πανεπιστήμια μπουρδέλα με καταλήψεις και κομματικούς στρατούς..
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Δεν έχω γνωρίσει ακόμη νεομετανάστη που να θέλει να γυρίσει πίσω ούτε σε 5-10 χρόνια.
Μόνο κάτι Λαζοντόιτς γεννημένοι εδώ που δεν έχουν ιδέα τι παίζει κάτω,πετάνε που και που κάτι μαλακίες τύπου:"Έχω 3 στρέμματα στο χωριό,θα βάλω φωτοβολταϊκά και θα κάθομαι" :rolleyes:

Εγώ έχω εδώ και αρκετό καιρό σχέση με Γερμανίδα που είναι αρκετά καβαντζωμένη.
Άμα γίνει τίποτα πιο σοβαρό μεταξύ μας,το σενάριο επιστροφή στην Ελλάδα,υγεία πρώτα,δεν υπάρχει πριν τη συνταξιοδότηση..

Σιγά μην κάνω οικογένεια σε χώρα που μπορεί από του χρόνου τα παιδιά να πηγαίνουν 09:00 σχολείο και αργότερα σε πανεπιστήμια μπουρδέλα με καταλήψεις και κομματικούς στρατούς..

Εσύ είσαι στην κατηγορία αυτών με ικανότητες που βρήκαν καλή δουλειά έξω και μάλιστα το επέκτεινες με σχέση με Γερμανίδα. Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Πρώτοι θα γυρίσουν οι ανειδίκευτοι που τρων τα τσιμπούκια του αιώνα σε απλές δουλειές, απλά για να επιβιώνουν. Μόλις η ανεργία πέσει στο 10-12% και μισθοί 800-900 θα βρισκονται εύκολα, θα γυρίσουν κατευθείαν οι πρώτες 200-300.000 σε διάστημα 1-2 χρόνων.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Μόνο λαντζέρηδες απ τα ελληνικά εστιατόρια της Γερμανίας θα γυρίσουν κάμποσες χιλιάδες, μόλις τους γινει εύκολο να βρίσκουν αντίστοιχες δουλειές εδώ, αντί των βοθροκουζινων που δουλευουν τωρα σαν σκλαβοι για τα βοθροαφεντικά τους. Ειλικρινά ΒΑΛΚΑΝΙΕ δε συνάντησες ούτε έναν από αυτούς;
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Μιλουσα με ενα φιλο μου μαγειρα που πηγε για σεζον Σκιαθο
Η συμφωνια του ηταν 1000Ευρω και δουλεια 7ημερο 8πρωι-10βραδυ..
Το μονο καλο οτι του παρειχαν δωματιο κοντα στην δουλεια

Δηλαδη ανθρωπος με σπουδες στο αντικειμενο και εμπειρια εκλεισε τετοιον μισθο,με δουλεια ολη μερα και ολη νυχτα non stop 3μηνο


Δηλαδη ο λατζιερης ποσα να παιρνε??
Να σου πω γνωστο εστιατοριο στην Γλυφαδα που δινει στον Πακιστανο λατζιερη 1Ευρω την ωρα?

Και σεις λετε για επιστροφες Ελληνων...

Για να επιστρεψει ο κοσμος πρεπει να πεσει η ανεργια που πεφτει μονο τους καλοκαιρινους μηνες.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Μιλουσα με ενα φιλο μου μαγειρα που πηγε για σεζον Σκιαθο
Η συμφωνια του ηταν 1000Ευρω και δουλεια 7ημερο 8πρωι-10βραδυ..
Το μονο καλο οτι του παρειχαν δωματιο κοντα στην δουλεια

Δηλαδη ανθρωπος με σπουδες στο αντικειμενο και εμπειρια εκλεισε τετοιον μισθο,με δουλεια ολη μερα και ολη νυχτα non stop 3μηνο


Δηλαδη ο λατζιερης ποσα να παιρνε??
Να σου πω γνωστο εστιατοριο στην Γλυφαδα που δινει στον Πακιστανο λατζιερη 1Ευρω την ωρα?

Και σεις λετε για επιστροφες Ελληνων...

Για να επιστρεψει ο κοσμος πρεπει να πεσει η ανεργια που πεφτει μονο τους καλοκαιρινους μηνες.

Μα και έξω σχεδόν τα ίδια δίνουν στις κουζινες, 2.5 με 3 ευρώ την ώρα άντε στους μάγειρες, λίγο παραπάνω
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Καμια σχεση
Γερμανια αν δεις δινουν πολλά παραπανω καπου 40k κυμαινεται ο μεσος μισθος
Αγγλια δινουν 25k (γνωστοι καλοφαγαδες οι Αγγλοι....)

Ακομα και ετσι ομως η τεραστια διαφορα στο εξωτερικο που ειδα ειναι οτι πληρωνεσαι χρυσαφι τις υπερωριες

Εδω ναι μεν εχει μαγειρες που χτυπανε 1000Ευρω αλλα στο 12ωρο οπως ο φιλος μου
Αντιθετα Αγγλια παιζεις στο 2000 στο 8ωρο,μεγαλη διαφορα..
Γιατι καθε παραπανω ωρα απ τις 8 πληρωνεται επι 2 και βαλε οσο προχωραν οι ωρες

Οταν ακομα δουλευα ηλεκτρολογος μιλουσα με μια εταιρια Ολλανδια που εδινε ναι μεν 13Ευρω την ωρα αλλα υπερωριες μετα το 8ωρο και για 10ωρο ηταν 18Ευρω η ωρα και 10ωρα-12ωρα 26Ευρω και παραπανω πηγαινε 29Ευρω η ωρα

Σαββατα αν ειχε και Κυριακες παλι παιζανε απ την πρωτη ωρα κοντα 20Ευρω την ωρα
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Μόλις η ανεργία πέσει στο 10-12% και μισθοί 800-900 θα βρισκονται εύκολα, θα γυρίσουν κατευθείαν οι πρώτες 200-300.000 σε διάστημα 1-2 χρόνων.

Ρε τύπε,σε ποιο όνειρο το είδες αυτό;

Καταρχήν πες μας,πώς θα πέσει η ανεργία στο 10% σε χώρα που δεν έρχονται επενδύσεις,δεν ανοίγουν εργοστάσια και με κρατιστές πολιτικούς.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Ρε τύπε,σε ποιο όνειρο το είδες αυτό;

Καταρχήν πες μας,πώς θα πέσει η ανεργία στο 10% σε χώρα που δεν έρχονται επενδύσεις,δεν ανοίγουν εργοστάσια και με κρατιστές πολιτικούς.

Μόνο το Ελληνικό, οι κατασκευές που θα πάρουν μπρος και τα μικρομάγαζα που θα αυξηθούν κατά 40-50% μόλις αρχίσει ο τραπεζικός δανεισμός φτάνουν για να πάει στο 10-12% Από κει μετά πρέπει να γίνουν κινήσεις για να πέσει κι άλλο, όπως έξτρα επενδύσεις και διώξιμο λαθρομεταναστών που κλέβουν δουλειές
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Καμια σχεση
Γερμανια αν δεις δινουν πολλά παραπανω καπου 40k κυμαινεται ο μεσος μισθος
Αγγλια δινουν 25k (γνωστοι καλοφαγαδες οι Αγγλοι....)

Ακομα και ετσι ομως η τεραστια διαφορα στο εξωτερικο που ειδα ειναι οτι πληρωνεσαι χρυσαφι τις υπερωριες

Εδω ναι μεν εχει μαγειρες που χτυπανε 1000Ευρω αλλα στο 12ωρο οπως ο φιλος μου
Αντιθετα Αγγλια παιζεις στο 2000 στο 8ωρο,μεγαλη διαφορα..
Γιατι καθε παραπανω ωρα απ τις 8 πληρωνεται επι 2 και βαλε οσο προχωραν οι ωρες

Οταν ακομα δουλευα ηλεκτρολογος μιλουσα με μια εταιρια Ολλανδια που εδινε ναι μεν 13Ευρω την ωρα αλλα υπερωριες μετα το 8ωρο και για 10ωρο ηταν 18Ευρω η ωρα και 10ωρα-12ωρα 26Ευρω και παραπανω πηγαινε 29Ευρω η ωρα

Σαββατα αν ειχε και Κυριακες παλι παιζανε απ την πρωτη ωρα κοντα 20Ευρω την ωρα

Δε διαφωνώ. Αυτές οι διαφορές υπήρχαν πάντα, γιατί όμως δεν έφευγε ο κόσμος το 2006; Αυτό σημαίνει ότι προτιμάει την Ελλάδα αρκεί να μην τον εκμεταλλεύονται αισχρά ή/και πεινάει
 

Επισκέπτης
Καμια σχεση
Γερμανια αν δεις δινουν πολλά παραπανω καπου 40k κυμαινεται ο μεσος μισθος
Αγγλια δινουν 25k (γνωστοι καλοφαγαδες οι Αγγλοι....)

Ακομα και ετσι ομως η τεραστια διαφορα στο εξωτερικο που ειδα ειναι οτι πληρωνεσαι χρυσαφι τις υπερωριες

Εδω ναι μεν εχει μαγειρες που χτυπανε 1000Ευρω αλλα στο 12ωρο οπως ο φιλος μου
Αντιθετα Αγγλια παιζεις στο 2000 στο 8ωρο,μεγαλη διαφορα..
Γιατι καθε παραπανω ωρα απ τις 8 πληρωνεται επι 2 και βαλε οσο προχωραν οι ωρες

Οταν ακομα δουλευα ηλεκτρολογος μιλουσα με μια εταιρια Ολλανδια που εδινε ναι μεν 13Ευρω την ωρα αλλα υπερωριες μετα το 8ωρο και για 10ωρο ηταν 18Ευρω η ωρα και 10ωρα-12ωρα 26Ευρω και παραπανω πηγαινε 29Ευρω η ωρα

Σαββατα αν ειχε και Κυριακες παλι παιζανε απ την πρωτη ωρα κοντα 20Ευρω την ωρα
Συμφωνω πως σαν απολυτο ποσο δεν συγκρινονται οι μισθοι!
Αλλα από 40κ το ετος στην γερμανια ποσα σου περισσεύουν; είναι καθαρα περιπου 1800-2000. Αντε να μενεις και σε καμια πολη που αξιζει να μεινεις, βαλε ενοικιο πανω από 900 το μηνα! Είναι μισθος πεινας εκτος και αν κανεις το σκατο σου παξιμαδι!
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Εσύ είσαι στην κατηγορία αυτών με ικανότητες που βρήκαν καλή δουλειά έξω και μάλιστα το επέκτεινες με σχέση με Γερμανίδα. Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Πρώτοι θα γυρίσουν οι ανειδίκευτοι που τρων τα τσιμπούκια του αιώνα σε απλές δουλειές, απλά για να επιβιώνουν. Μόλις η ανεργία πέσει στο 10-12% και μισθοί 800-900 θα βρισκονται εύκολα, θα γυρίσουν κατευθείαν οι πρώτες 200-300.000 σε διάστημα 1-2 χρόνων.

Και να γυρίσουν οι ανειδίκευτοι, τι θα φέρουν πίσω;
Τεχνογνωσία,επιστημοσύνη;
Χωρίς να έχω τίποτα εναντίον τους, γύρο έκοβαν Ελλάδα για 500 ευρώ και ήρθαν να κόβουν γύρο για 1000.
Με Έλληνες όλη μέρα,γερμανικά μηδέν,κ.λ.π.
Και να γυρίσουν, δεν αλλάζει κάτι..

Μόνο λαντζέρηδες απ τα ελληνικά εστιατόρια της Γερμανίας θα γυρίσουν κάμποσες χιλιάδες, μόλις τους γινει εύκολο να βρίσκουν αντίστοιχες δουλειές εδώ, αντί των βοθροκουζινων που δουλευουν τωρα σαν σκλαβοι για τα βοθροαφεντικά τους. Ειλικρινά ΒΑΛΚΑΝΙΕ δε συνάντησες ούτε έναν από αυτούς;

Κοίτα, εδώ οι ανειδίκευτοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι θα βγουν στη σύνταξη.
Και ακόμη και με σκατοδουλειές,ένα καλό μεταχειρισμένο αμάξι στο δεύτερο χρόνο τους εδώ,μπορούν να το αγοράσουν,
μιας και οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι χώμα..

Έχω συναντήσει αρκετά τέτοια παιδιά όταν πηγαίνουμε σε κανένα ελληνικό μαγαζί να φάμε.
Οι πιο πολλοί νοσταλγούν την πατρίδα,κράζουν τους Γερμανούς,αλλά δεν πέτυχα κάποιον να μου πει ότι θα γυρίσει..
Να γυρίσει να κάνει τι;
Να δουλεύει ανασφάλιστος πακετάς;
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Συμφωνω πως σαν απολυτο ποσο δεν συγκρινονται οι μισθοι!
Αλλα από 40κ το ετος στην γερμανια ποσα σου περισσεύουν; είναι καθαρα περιπου 1800-2000. Αντε να μενεις και σε καμια πολη που αξιζει να μεινεις, βαλε ενοικιο πανω από 900 το μηνα! Είναι μισθος πεινας εκτος και αν κανεις το σκατο σου παξιμαδι!

Mα δεν είναι 40Κ
Οι πιο πολλοί έλληνες λαντζέρηδες παίρνουν μέχρι 1200 το μήνα με 12-14 ώρες δουλειά τη μέρα, 6 μέρες τη βδομάδα, δηλωμένοι 4ωρο στην καλύτερη. Σύνολο δηλαδή 17-18Κ το χρόνο μεικτά, κι όλα αυτά με άθλιες συνθήκες διαμονής, άθλιες συμπεριφορές και πολλοί το ρίχνουν στα ψυχοφάρμακα

Τι να κάτσει να κάνει κάποιος εκεί στην κόλαση αν βρει εδώ με 800-900 και διαμονή στο πατρικό του;
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Και να γυρίσουν οι ανειδίκευτοι, τι θα φέρουν πίσω;
Τεχνογνωσία,επιστημοσύνη;
Χωρίς να έχω τίποτα εναντίον τους, γύρο έκοβαν Ελλάδα για 500 ευρώ και ήρθαν να κόβουν γύρο για 1000.
Με Έλληνες όλη μέρα,γερμανικά μηδέν,κ.λ.π.
Και να γυρίσουν, δεν αλλάζει κάτι..

Κοίτα, εδώ οι ανειδίκευτοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι θα βγουν στη σύνταξη.
Και ακόμη και με σκατοδουλειές,ένα καλό μεταχειρισμένο αμάξι στο δεύτερο χρόνο τους εδώ,μπορούν να το αγοράσουν,
μιας και οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι χώμα..

Έχω συναντήσει αρκετά τέτοια παιδιά όταν πηγαίνουμε σε κανένα ελληνικό μαγαζί να φάμε.
Οι πιο πολλοί νοσταλγούν την πατρίδα,κράζουν τους Γερμανούς,αλλά δεν πέτυχα κάποιον να μου πει ότι θα γυρίσει..
Να γυρίσει να κάνει τι;
Να δουλεύει ανασφάλιστος πακετάς;

Άρα συμφωνούμε στο ότι υπάρχουν πολλοί που θέλουν να γυρίσουν αλλά δε μπορούν τώρα. Μόλις η ανεργία πέσει στο 10-12% (δηλαδή καμιά 300.000 νέες δουλειές) θα είναι απ τους πρώτους που θα γυρίσουν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom