Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 996K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Οι ψωλάδες δεν είναι όλοι ίδιοι.Υπάρχουν οι ικανοί προς εργασία που ψωλάρουν και οι εντελώς ανίκανοι προς εργασία οι οποίοι ψωλάρουν γιατί δεν μπορούν να δουλέψουν.
Ας πούμε ένα 3-5% του πληθυσμού είναι διαννοητικά καθυστερημένοι.
Ενα άλλο 3-5% έχει σοβαρά ψυχιατρικά προβήματα.
Ενα 5% έχει ατυχήματα ή γενετικά νοσήματα που δημιουργούν σοβαρή αναπηρία.
Συνεπώς 15% του οικονομικά ενεργού πληθυσμού(κάτω των 70) είναι off,δεν μπορούν να δουλέψουν.
Από το υπόλοιπο 85% πολλοί δηλαδή το 25% είναι πολύ κάτω του μέσου όρου από πλευράς φυσικών δυνατοτήτων δηλαδή κουράζονται εύκολα.Π.χ. γυναίκες,άτομα άνω των 60,γενικώς άτομα με χαμηλή ενέργεια κτλ.
Οπότε 60% του ενεργού οικονομικά πληθυσμού μπορεί να εργαστεί.Αν βγάλουμε και τις γυναίκες που επιλέγουν να κάθονται σπίτι αντί να δουλεύουν το ποσοστό πέφτει στο 50%.
Ενα 5% είναι βύσματα οπότε δουλεύουν ελάχιστα έως καθόλου οπότε το ποσοστό πέφτει στο 45%.
Αν από αυτούς το 30% για κάποιο λόγο ψωλάρει δηλαδή υποεργάζεται(δουλεύει πολύ κάτω από τις δυνατότητές του),έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί το βάρος πέφτει στο 15% που πρέπει να θρέψουν όλους τους υπόλοιπους.Αυτοί είναι που φεύγουν στο εξωτερικό.
Αν από αυτούς χάσεις το 50% μπορεί να είναι λίγοι αναλογικά με το συνολικό πληθυσμό αλλά οι οικονομικές συνέπειες είναι τεράστιες αφού μετά το βάρος της απόδοσης πέφτει στο 7% του πληθυσμού που ή θα φύγει ή θα αυτοκτονήσει ή θα ζητήσει μνημόνιο με νέα δάνεια.
Κάπως έτσι είναι χοντρικά η κατάσταση.Αμα δε φάνε πούλο τα βύσματα και δεν πιεστούν οι ψωλάδες να ανεβάσουν απόδοση αν δηλαδή δε γίνει κινητοποίηση δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο γιατί κανείς δεν είναι διατεθειμένος να επενδύσει σε ψωλάδες.
Αν δει γατόνια,εργατικούς,άτομα που στίβουν την πέτρα,θα επενδύσει.

Βασικά είναι το θέμα των επιδόσεων και των αμοιβών.Ενα εύκολο σύστημα είναι να τα ποσοτικοποιήσεις όλα.Δεν μπορείς κυρία μου να βλέπεις 5 πελάτες την ώρα,τον πούλο.Δηλαδή κάνεις χρονομετρήσεις και μετά τους συγκρίνεις όλους με το μέσο όρο.
Δεν είναι σύστημα που εφαρμόζεται σε προηγμένα κράτη για διάφορους λόγους(γενικά Δύση είναι περίπλοκο σύστημα θέλει 1000 σελίδες ανάλυση πώς πιάνουν τις επιδόσεις) αλλά είναι εύκολο στην εφαρμογή.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Φίλε γνωρίζεις καθόλου από φορολογία επιχειρήσεων και λοιπά λειτουργικά έξοδα? Και σε ποιό αγοραστικό κοινό να απευθυνθεί ο επιχειρηματίας? Στο χρεοκοπημένο?
Ούτε για εξαγωγές δεν είναι τα προιόντα μας γιατί τα φτηνότερα άλλων χωρών τα πατάνε κάτω τα δικά μας!
Τέλος αν μια επιχείρηση δεν ..κληρονομηθεί απο κάποιον .. απόσβεση δεν θα κάνει ποτε..

Με 300.000 ένα ζευγάρι επαρχία αγοράζει ένα παλάτι για να μείνει με 100.000
Με ακόμη 100.000 αγοράζει δυο διαμερίσματα Θεσσαλονίκη για ενοικίαση προς φοιτητές, 20 στρέματα χωράφι με δέντρα με 50.000 για τον άντρα και ανοίγει ένα μαγαζάκι για την γυναίκα με τα υπόλοιπα και του μένουν και ψιλά για να κινείται.
Έτσι εξασφαλίζει 6-7.000 απ τα ενοίκια, άλλα 6-7.000 απ το χωράφι και ότι βγάλει το μαγαζί και ζει άνετα με προυποθέσεις να βγάλει πολλά περισσότερα.

Μπορεί να προσλάβει μόνο Έλληνες στο μαγαζί και στο χωράφι και έτσι έχει κανει την καβάντζα του, και βοήθησε τη χώρα του ποικιλοτρόπως  
 

Steve Madden

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
178
Like
46
Πόντοι
1
Οι ψωλάδες δεν είναι όλοι ίδιοι.Υπάρχουν οι ικανοί προς εργασία που ψωλάρουν και οι εντελώς ανίκανοι προς εργασία οι οποίοι ψωλάρουν γιατί δεν μπορούν να δουλέψουν.
Ας πούμε ένα 3-5% του πληθυσμού είναι διαννοητικά καθυστερημένοι.
Ενα άλλο 3-5% έχει σοβαρά ψυχιατρικά προβήματα.
Ενα 5% έχει ατυχήματα ή γενετικά νοσήματα που δημιουργούν σοβαρή αναπηρία.
Συνεπώς 15% του οικονομικά ενεργού πληθυσμού(κάτω των 70) είναι off,δεν μπορούν να δουλέψουν.
Από το υπόλοιπο 85% πολλοί δηλαδή το 25% είναι πολύ κάτω του μέσου όρου από πλευράς φυσικών δυνατοτήτων δηλαδή κουράζονται εύκολα.Π.χ. γυναίκες,άτομα άνω των 60,γενικώς άτομα με χαμηλή ενέργεια κτλ.
Οπότε 60% του ενεργού οικονομικά πληθυσμού μπορεί να εργαστεί.Αν βγάλουμε και τις γυναίκες που επιλέγουν να κάθονται σπίτι αντί να δουλεύουν το ποσοστό πέφτει στο 50%.
Ενα 5% είναι βύσματα οπότε δουλεύουν ελάχιστα έως καθόλου οπότε το ποσοστό πέφτει στο 45%.
Αν από αυτούς το 30% για κάποιο λόγο ψωλάρει δηλαδή υποεργάζεται(δουλεύει πολύ κάτω από τις δυνατότητές του),έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί το βάρος πέφτει στο 15% που πρέπει να θρέψουν όλους τους υπόλοιπους.Αυτοί είναι που φεύγουν στο εξωτερικό.
Αν από αυτούς χάσεις το 50% μπορεί να είναι λίγοι αναλογικά με το συνολικό πληθυσμό αλλά οι οικονομικές συνέπειες είναι τεράστιες αφού μετά το βάρος της απόδοσης πέφτει στο 7% του πληθυσμού που ή θα φύγει ή θα αυτοκτονήσει ή θα ζητήσει μνημόνιο με νέα δάνεια.
Κάπως έτσι είναι χοντρικά η κατάσταση.Αμα δε φάνε πούλο τα βύσματα και δεν πιεστούν οι ψωλάδες να ανεβάσουν απόδοση αν δηλαδή δε γίνει κινητοποίηση δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλο γιατί κανείς δεν είναι διατεθειμένος να επενδύσει σε ψωλάδες.
Αν δει γατόνια,εργατικούς,άτομα που στίβουν την πέτρα,θα επενδύσει.
Ωραία ανάλυση, μόνο το ποσοστό των βυσμάτων είναι υψηλότερο πιστεύω.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Οι ψωλάδες δεν είναι όλοι ίδιοι.Υπάρχουν οι ικανοί προς εργασία που ψωλάρουν και οι εντελώς ανίκανοι προς εργασία οι οποίοι ψωλάρουν γιατί δεν μπορούν να δουλέψουν.
Ας πούμε ένα 3-5% του πληθυσμού είναι διαννοητικά καθυστερημένοι.
Ενα άλλο 3-5% έχει σοβαρά ψυχιατρικά προβήματα.
Ενα 5% έχει ατυχήματα ή γενετικά νοσήματα που δημιουργούν σοβαρή αναπηρία.
Συνεπώς 15% του οικονομικά ενεργού πληθυσμού(κάτω των 70) είναι off,δεν μπορούν να δουλέψουν.
Από το υπόλοιπο 85% πολλοί δηλαδή το 25% είναι πολύ κάτω του μέσου όρου από πλευράς φυσικών δυνατοτήτων δηλαδή κουράζονται εύκολα.Π.χ. γυναίκες,άτομα άνω των 60,γενικώς άτομα με χαμηλή ενέργεια κτλ.
Οπότε 60% του ενεργού οικονομικά πληθυσμού μπορεί να εργαστεί.Αν βγάλουμε και τις γυναίκες που επιλέγουν να κάθονται σπίτι αντί να δουλεύουν το ποσοστό πέφτει στο 50%.
Ενα 5% είναι βύσματα οπότε δουλεύουν ελάχιστα έως καθόλου οπότε το ποσοστό πέφτει στο 45%.
Αν από αυτούς το 30% για κάποιο λόγο ψωλάρει δηλαδή υποεργάζεται(δουλεύει πολύ κάτω από τις δυνατότητές του),έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί το βάρος πέφτει στο 15% που πρέπει να θρέψουν όλους τους υπόλοιπους.Αυτοί είναι που φεύγουν στο εξωτερικό.
Αν από αυτούς χάσεις το 50% μπορεί να είναι λίγοι αναλογικά με το συνολικό πληθυσμό αλλά οι οικονομικές συνέπειες είναι τεράστιες αφού μετά το βάρος της απόδοσης πέφτει στο 7% του πληθυσμού που ή θα φύγει ή θα αυτοκτονήσει ή θα ζητήσει μνημόνιο με νέα δάνεια.
Κάπως έτσι είναι χοντρικά η κατάσταση.Αμα δε φάνε πούλο τα βύσματα και δεν πιεστούν οι ψωλάδες να ανεβάσουν απόδοση αν δηλαδή δε γίνει κινητοποίηση δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο γιατί κανείς δεν είναι διατεθειμένος να επενδύσει σε ψωλάδες.
Αν δει γατόνια,εργατικούς,άτομα που στίβουν την πέτρα,θα επενδύσει.

Καλή η ανάλυση, αν και ειδικά για την Ελλάδα εκτός του ανθρωποκεντρικού μοντέλου που ανέλυσες, αυτό που παίζει καταλυτικό ρόλο ειναι η ίδια η δομή του συστήματος. Εννοώ ότι έχουν φτιάξει πολλές υπηρεσίες και θεσμούς που εξ ορισμού δεν έχουν αντικείμενο και όποιος μπει εκεί μέσα απλά κάθεται ακόμα και αν δεν το θέλει.
Στρατός, λιμενικό, εκκλησίες, δημοι, ΜΚΟ,  κ.ο.κ.
Δομές που όποιος μπει θα καταντήσει άχρηστος, ασχέτως με τι όρεξη θα μπει

Αυτοί που κουραζονται πραγματικά, πρέπει να ταίσουν όλους όσους ανέφερες, ΣΥΝ όσους δουλεύουν σε όλες αυτές τις δομες
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Αυτό το νεκρό βάρος είναι το πρόβλημα.Μετά λέει να απογειωθεί η οικονομία.Πώς όταν έχεις ένα βάρος 100 τόννους?Τι να απογειωθείς,εδώ δεν μπορείς σχεδόν να κουνηθείς,ούτε καν να αναπνεύσεις.
Αν ήταν μόνο το χρέος ήταν πολύ πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο το πρόβλημα,τώρα δεν αντιμετωπίζεται γιατί είσαι υποχρεωμένος να βάλεις νέο χρέος για να πληρώνεις όλους αυτούς.Εκτός αν στο χαρίζουν συνέχεια κάνοντας τα στραβά μάτια στα παράσιτα και στα βαρίδια όπως ήθελε να κάνουν οι ξένοι ο Βαρουφάκης,να προσποιούνται δηλαδή οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν βρεθεί μία κυβέρνηση που να στρίψει το χρημα στον Ιδιωτικό Τομέα, όλο αυτό το σαθρό σύστημα θα καταρρεύσει-εξυγιανθεί σε 5 χρόνια το πολύ
Θα δεις ταξιαρχους να αφήνουν το στρατό για να δουλεύουν θυρωροί σε ιδιωτικές εταιρίες, κλπ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Αθήνα από τους εργαζόμενους στις υπηρεσίες, τράπεζες, υπουργεία κλπ το 60-70% είναι βύσματα

Αυτό το νεκρό βάρος είναι το πρόβλημα.Μετά λέει να απογειωθεί η οικονομία.Πώς όταν έχεις ένα βάρος 100 τόννους?Τι να απογειωθείς,εδώ δεν μπορείς σχεδόν να κουνηθείς,ούτε καν να αναπνεύσεις.
Αν ήταν μόνο το χρέος ήταν πολύ πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο το πρόβλημα,τώρα δεν αντιμετωπίζεται γιατί είσαι υποχρεωμένος να βάλεις νέο χρέος για να πληρώνεις όλους αυτούς.Εκτός αν στο χαρίζουν συνέχεια κάνοντας τα στραβά μάτια στα παράσιτα και στα βαρίδια όπως ήθελε να κάνουν οι ξένοι ο Βαρουφάκης,να προσποιούνται δηλαδή οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και στο εξωτερικό υπάρχουν βύσματα και ψωλάδες αλλά έχει το σύστημα πολλές ασφαλιστικές δικλείδες που εμποδίζουν την παρεκτροπή και τον εκτροχιασμό του.Θέλει όμως ανάλυση πώς το κάνουν αυτό.Βασικά στηρίζονται στους πολύ ικανούς και τους ξεζουμίζουν ενώ καθείς παίρνει θέση αναλόγως των προσόντων του και έχει και την ανάλογη ευθύνη.
Γενικά όμως θεωρώ παντελώς αδύνατο να εφαρμοστεί ευρωπαικό σύστημα στην Ελλάδα γιατί λείπει η αντίστοιχη κουλτούρα,αυτό το σύστημα βασίζεται πολύ σε τοπικές παραδόσεις και συνήθειες,χαρακτήρα,ιστορία που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Αν βρεθεί μία κυβέρνηση που να στρίψει το χρημα στον Ιδιωτικό Τομέα, όλο αυτό το σαθρό σύστημα θα καταρρεύσει-εξυγιανθεί σε 5 χρόνια το πολύ
Θα δεις ταξιαρχους να αφήνουν το στρατό για να δουλεύουν θυρωροί σε ιδιωτικές εταιρίες, κλπ
ταξιαρχους που γιναν θυρωροι ειχαμε στο μπλοκ τυπε,μετα τη καταρευση,μονο τοτε θα το δεις και εδω αυτο
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Αν βρεθεί μία κυβέρνηση που να στρίψει το χρημα στον Ιδιωτικό Τομέα, όλο αυτό το σαθρό σύστημα θα καταρρεύσει-εξυγιανθεί σε 5 χρόνια το πολύ
Θα δεις ταξιαρχους να αφήνουν το στρατό για να δουλεύουν θυρωροί σε ιδιωτικές εταιρίες, κλπ

Και ΑΝ το πουλί μας είχε νύχι,θα'ταν δάχτυλο.

Αυτό θα γίνει μόνο εαν έρθουν ξένοι υπουργοί,πρωθυπουργοί κλπ.Με Έλληνες,η χώρα θα παραμείνει μπουρδέλο και ψωλάδικο
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Πέρυσι πήγα σε μια εταιρεία, Γερμανική, με μαλακαραδες ελληνοαλβαναραδες συναδέλφους.Ποσο χάλια μπορεί να είναι αναρωτηθηκα, εγώ την δουλειά μου... Τελικά παραιτήθηκα γιατί ο μαλακας είναι ανίκητος.

Επέστρεψα Ελλάδα, λέω θα το προσπαθήσω, δεν μπορεί... κάτι θα βρεθεί... Βρέθηκε όντως μια δουλειά στην Μύκονο όπου πήρα τ αρχιδια μου.Με χρωστά της μιχαλους.

Οσες δουλειές έψαξα, όταν στην συνέντευξη ρωταγα για το μισθό εξαγριωνοταν "ακόμη δεν σε είδαμε τα λεφτά σκέφτεσαι;" "Μπορεί να μην μας κάνεις κ όλας".

Κάτσε ρε πασάκο:τι έρχομαι στην εταιρεία σου σαράντα χρόνων, για να σε σώσω; Και τι θα πει δεν σου κάνω; Δεν έδωσα βιογραφικό;Τι ρόλο παίζει;

Όχι ότι και μεις σαν Έλληνες δεν είμαστε μουνοπαναδες... όχι ότι θέλουμε αξιοκρατία! Ποιός;Ο Έλληνας;

Πούλαγα ένα αυτοκίνητο, το έβαλα και δω μην τυχόν και... βγήκαν κάνα δυο μαλεες γραψαν τα πικροχολα τους και καυλωσαν.

Εδώ και λίγες μέρες, επέστρεψα Γερμανια,μιας που και την γλώσσα εξαιρετικά μιλάω και πτυχίο δουλειάς που οι Γερμανοί πλερωνουν...Μ έχουν σε χοτελι,πλερωμενο φαγητό όπου γουστάρω και εδώ και λίγες μέρες έχω αλλάξει τρεις χώρες χάριν μιας εταιρείας...

Και στην χώρα μου δεν αξίζω ούτε 500€ το μήνα με τριακόσιες ώρες το μήνα δουλειάς.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Και ΑΝ το πουλί μας είχε νύχι,θα'ταν δάχτυλο.

Αυτό θα γίνει μόνο εαν έρθουν ξένοι υπουργοί,πρωθυπουργοί κλπ.Με Έλληνες,η χώρα θα παραμείνει μπουρδέλο και ψωλάδικο

Γι αυτό ελπίζουμε, επειδή είναι οι ξένοι από πίσω
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Πέρυσι πήγα σε μια εταιρεία, Γερμανική, με μαλακαραδες ελληνοαλβαναραδες συναδέλφους.Ποσο χάλια μπορεί να είναι αναρωτηθηκα, εγώ την δουλειά μου... Τελικά παραιτήθηκα γιατί ο μαλακας είναι ανίκητος.

Επέστρεψα Ελλάδα, λέω θα το προσπαθήσω, δεν μπορεί... κάτι θα βρεθεί... Βρέθηκε όντως μια δουλειά στην Μύκονο όπου πήρα τ αρχιδια μου.Με χρωστά της μιχαλους.

Οσες δουλειές έψαξα, όταν στην συνέντευξη ρωταγα για το μισθό εξαγριωνοταν "ακόμη δεν σε είδαμε τα λεφτά σκέφτεσαι;" "Μπορεί να μην μας κάνεις κ όλας".

Κάτσε ρε πασάκο:τι έρχομαι στην εταιρεία σου σαράντα χρόνων, για να σε σώσω; Και τι θα πει δεν σου κάνω; Δεν έδωσα βιογραφικό;Τι ρόλο παίζει;

Όχι ότι και μεις σαν Έλληνες δεν είμαστε μουνοπαναδες... όχι ότι θέλουμε αξιοκρατία! Ποιός;Ο Έλληνας;

Πούλαγα ένα αυτοκίνητο, το έβαλα και δω μην τυχόν και... βγήκαν κάνα δυο μαλεες γραψαν τα πικροχολα τους και καυλωσαν.

Εδώ και λίγες μέρες, επέστρεψα Γερμανια,μιας που και την γλώσσα εξαιρετικά μιλάω και πτυχίο δουλειάς που οι Γερμανοί πλερωνουν...Μ έχουν σε χοτελι,πλερωμενο φαγητό όπου γουστάρω και εδώ και λίγες μέρες έχω αλλάξει τρεις χώρες χάριν μιας εταιρείας...

Και στην χώρα μου δεν αξίζω ούτε 500€ το μήνα με τριακόσιες ώρες το μήνα δουλειάς.

Καλή τύχη στη νέα σου δουλειά τύπε.
Μόλις στρώσουν τα πράγματα εδώ, θα γυρίσεις σύντομα γιατί θα βρεις γρήγορα δουλειά και καλούτσικη. Από χοτέλια εδώ άλλο τίποτα. Και έξω δεν πληρώνουν ιδιαίτερα λεφτά σ αυτή τη δουλειά
 

c79t

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2017
Μηνύματα
379
Like
170
Πόντοι
1
:2funny:
Γι αυτό ελπίζουμε, επειδή είναι οι ξένοι από πίσω

Την Ελλάδα την Κυβερνούν οι Γερμανοί από το 2010 αν δεν το έχεις καταλάβει με Πρωθυπουργό τον Ρεγκλινγκ. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε 8 χρόνια μετά... Αυτό δα έλειπε να έρχονταν στην Ελλάδα για να την κάνανουν καλύτερη από την Γερμανία. Για ποιο λόγο για να τους φας μέσω του ανταγωνισμού αργότερα; Ξυπνάτε. Ήρθαν για να ΦΑΝΕ κανονικά. Κοιτάξτε σε τι τιμές αγοράζουν οι επενδυτές  :2funny: και βγάλτε συμπεράσματα. Πήγα πέρυσι Ρόδο και όταν μπήκα στην αίθουσα αφίξεων - αναχωρήσεων βρέθηκα στην δεκαετία του '60...Ο διάδρομος αποσκευών να βροντοχτυπάει και να αγκομαχάει να έρθει γύρω και ένα πράσινο δίχτυ προστασίας να κρέμεται στα πλάι της αίθουσας και καλά για επισκευές στις 25 Ιουλίου. Τα Χριστούγεννα που έπεσαν 2 πτήσεις μαζί παρέδωσε πνεύμα για 2 μιση ώρες.Δηλαδή 6 μήνες μετά ήταν στα ίδια σκατά το Γερμανικό αεροδρόμιο. Ανίκανοι (σκρουτζ) να αλλάξουν έναν κυλιόμενο διάδρομο!  Ο κόσμος ταλαιπωρήθηκε από τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΗΔΕΣ άλλα η είδηση πέρασε στα ψιλά καθώς οι μίζες προς τα ΜΜΕ είναι πλουσιοπάροχες. Μεγιστοποιούν το κέρδος γιατί δεν τους φτάνουν τα κέρδη φαίνεται παρ' όλη την κίνηση του αεροδρομίου. Εσείς περιμένετε να ανορθώσουν οι κατά τα άλλα Σωτήρες  :2funny: Γερμανοί την Ευρώπη και την Ελλάδα. 
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εγω οσους φιλους εχω εξω κανεις δεν θελει να γυρισει
Εγω γυρισα μονο για το πτυχιο και εννοειται οτι θα κοιταξω να ξαναφυγω γιατι στον τομεα μου τα λεφτα θα ναι πολυ παραπανω απ αυτα που παιρνω αλλα ειναι και τι θελεις γενικα απ την ζωη σου.

Ειχα και εγω Ελληνες οταν δουλευα εξω που κλαψομουνιαζανε για τον ηλιο,για το φαι και αλλα χιλια δυο

Εγω περναγα 10φορες καλυτερα απο Ελλαδα..Μουνια γαμουσα επι 10 πιο ευκολα,ποτα επινα πιο φθηνα,παρκα ειχα και καθαρους δρομους,γυναικες απ ολο τον κοσμο,ασπρες,μαυρες,κιτρινες,μιξ..Επινα τσιγαρα μαζι με αγνωστους/αγνωστες,one night stand παιζανε.Η διασκεδαση 10φορες καλυτερη απο Ελλαδα και ας λενε εδω ολοι σαν την Αθηνα πουθενα,μαλλον πουθενα χειροτερα.
Κανεις εδω δεν χορευει,δεν γαμαει,δεν κανει γνωριμιες και η αναλογια σε μαγαζια ειναι 9πουτσες 1μουνι.ΟΛοι βγαινουν πλεον ειδικα Αθηνα για να κανουν ποστ στο insta,fb και ειναι με ενα κινητο στο χερι


Θεωρω οτι πρεπει καποιος να ναι θεοτρελος η με ψυχολογικα για να πει προτιμω να ειμαι Αθηνα στην σκατουπολη δηλαδη παρα στο Βερολινο,Λονδινο,Βιεννη κτλπ


 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
:2funny:
Την Ελλάδα την Κυβερνούν οι Γερμανοί από το 2010 αν δεν το έχεις καταλάβει με Πρωθυπουργό τον Ρεγκλινγκ. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε 8 χρόνια μετά... Αυτό δα έλειπε να έρχονταν στην Ελλάδα για να την κάνανουν καλύτερη από την Γερμανία. Για ποιο λόγο για να τους φας μέσω του ανταγωνισμού αργότερα; Ξυπνάτε. Ήρθαν για να ΦΑΝΕ κανονικά. Κοιτάξτε σε τι τιμές αγοράζουν οι επενδυτές  :2funny: και βγάλτε συμπεράσματα. Πήγα πέρυσι Ρόδο και όταν μπήκα στην αίθουσα αφίξεων - αναχωρήσεων βρέθηκα στην δεκαετία του '60...Ο διάδρομος αποσκευών να βροντοχτυπάει και να αγκομαχάει να έρθει γύρω και ένα πράσινο δίχτυ προστασίας να κρέμεται στα πλάι της αίθουσας και καλά για επισκευές στις 25 Ιουλίου. Τα Χριστούγεννα που έπεσαν 2 πτήσεις μαζί παρέδωσε πνεύμα για 2 μιση ώρες.Δηλαδή 6 μήνες μετά ήταν στα ίδια σκατά το Γερμανικό αεροδρόμιο. Ανίκανοι (σκρουτζ) να αλλάξουν έναν κυλιόμενο διάδρομο!  Ο κόσμος ταλαιπωρήθηκε από τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΗΔΕΣ άλλα η είδηση πέρασε στα ψιλά καθώς οι μίζες προς τα ΜΜΕ είναι πλουσιοπάροχες. Μεγιστοποιούν το κέρδος γιατί δεν τους φτάνουν τα κέρδη φαίνεται παρ' όλη την κίνηση του αεροδρομίου. Εσείς περιμένετε να ανορθώσουν οι κατά τα άλλα Σωτήρες  :2funny: Γερμανοί την Ευρώπη και την Ελλάδα. 

Εντάξει, έπιασες ένα παράδειγμα ιδιωτικής εταιρίας. Θα μπορούσα να σου πω για τον ΟΤΕ και πως ήταν πριν και πως ειναι τώρα.
Από τα ντόπια λαμόγια δηλαδή είσαι ευχαριστημενος;
Η Ελλάδα δεν καταστράφηκε από το 2010 έως τώρα, καταστράφηκε πριν το 2010
Αν ο μπαμπάς σου παίζει κουμάρι κάθε βράδυ και μετά από 2 χρόνια καταλάβετε ότι χρωστάτε οικογενειακώς 500.000 σε τραπεζες και τοκογλύφους και έρθει ένας μάγκας πλούσιος και σου πει αφοράζω το χρέος σου ώστε να γλυτώσεις απ τα κοράκια και θα μου δινεις μόνο 1% τόκο αλλά θα φυτοζωείς για μερικά χρόνια, αυτός σε καταστρέφει ή σε φτιάχνει;
 

c79t

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2017
Μηνύματα
379
Like
170
Πόντοι
1
Εντάξει, έπιασες ένα παράδειγμα ιδιωτικής εταιρίας. Θα μπορούσα να σου πω για τον ΟΤΕ και πως ήταν πριν και πως ειναι τώρα.
Από τα ντόπια λαμόγια δηλαδή είσαι ευχαριστημενος;
Η Ελλάδα δεν καταστράφηκε από το 2010 έως τώρα, καταστράφηκε πριν το 2010
Αν ο μπαμπάς σου παίζει κουμάρι κάθε βράδυ και μετά από 2 χρόνια καταλάβετε ότι χρωστάτε οικογενειακώς 500.000 σε τραπεζες και τοκογλύφους και έρθει ένας μάγκας πλούσιος και σου πει αφοράζω το χρέος σου ώστε να γλυτώσεις απ τα κοράκια και θα μου δινεις μόνο 1% τόκο αλλά θα φυτοζωείς για μερικά χρόνια, αυτός σε καταστρέφει ή σε φτιάχνει;

Αστο να σου πω εγώ! Μείωση στο μισθολόγιο 35%. Απόφοιτος ΤΕΙ 640€ καθαρά
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.884
Like
189
Πόντοι
16
Εγω οσους φιλους εχω εξω κανεις δεν θελει να γυρισει
Εγω γυρισα μονο για το πτυχιο και εννοειται οτι θα κοιταξω να ξαναφυγω γιατι στον τομεα μου τα λεφτα θα ναι πολυ παραπανω απ αυτα που παιρνω αλλα ειναι και τι θελεις γενικα απ την ζωη σου.

Ειχα και εγω Ελληνες οταν δουλευα εξω που κλαψομουνιαζανε για τον ηλιο,για το φαι και αλλα χιλια δυο

Εγω περναγα 10φορες καλυτερα απο Ελλαδα..Μουνια γαμουσα επι 10 πιο ευκολα,ποτα επινα πιο φθηνα,παρκα ειχα και καθαρους δρομους,γυναικες απ ολο τον κοσμο,ασπρες,μαυρες,κιτρινες,μιξ..Επινα τσιγαρα μαζι με αγνωστους/αγνωστες,one night stand παιζανε.Η διασκεδαση 10φορες καλυτερη απο Ελλαδα και ας λενε εδω ολοι σαν την Αθηνα πουθενα,μαλλον πουθενα χειροτερα.
Κανεις εδω δεν χορευει,δεν γαμαει,δεν κανει γνωριμιες και η αναλογια σε μαγαζια ειναι 9πουτσες 1μουνι.ΟΛοι βγαινουν πλεον ειδικα Αθηνα για να κανουν ποστ στο insta,fb και ειναι με ενα κινητο στο χερι


Θεωρω οτι πρεπει καποιος να ναι θεοτρελος η με ψυχολογικα για να πει προτιμω να ειμαι Αθηνα στην σκατουπολη δηλαδη παρα στο Βερολινο,Λονδινο,Βιεννη κτλπ

Φίλε μου συμφωνώ και επαυξάνω για την ποιότητα της διασκέδασης. Το ερώτημα είναι ότι θα βρεις μια δουλειά που να μη σε γαμάνε, σαν Αλβανός μετανάστης που θα είσαι, ώστε να σου μένει κέφι και ενέργεια να ζήσεις τις διασκεδάσεις, ή θα φορτωθείς με τα ψυχολογικά που αναφέρει πιο πάνω ο Kman και θα αρχίσει η Αθηνούλα και η Ελλαδίτσα με το χουζουράκι, τους αργούς ρυθμούς, την απόλυτη ελευθερία απόψεων, τον άπειρο ήλιο και τις ζεστές θάλασσες να σου φαινεται ως η Γη της επαγγελίας;
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Τωρα για το οτι η Ελλαδα θα βγει απ την κριση ειναι παραμυθια
Ο Ελληνας θελει ακομα να μπει δημοσιο και να σκανε λεφτα απ το πουθενα
Ο Τσιπρας,ο Μητσοτακης και ολοι αυτοι πανε και το πρωτο που κανουν ειναι να περασουν μηνυματα στον κοσμο οτι μαζι μου να σται και θα σας βολεψω

Με το που ανεβει το ΑΕΠ καποια στιγμη το πρωτο πραγμα που θα κανει η κυβερνηση θα ναι προγραμματα για ανεργους στο Δημοσιο,αυξησεις στο Δημοσιο καθως και προσληψεις στο Δημοσιο.
Εδω ειμαστε και θα το δειτε

Η Ελλαδα θα παει μπρος μονο οταν δειτε κανα πολιτικο με αποψεις Τζημερου να βγαινει και να τους γαμαει ολους τους βολεμενους

Αλλα αυτος ουτε Βουλη δεν θα μπει γιατι οι βολεμενοι ψηφιζουν οι υπολοιποι βαρανε αποχη η πανε στα ακρα...

Οποτε τιποτα δεν θα αλλαξει στην Ελλαδα,απλα καποιοι ξενοι θα παρουν λιμανια,αεροδρομιο κτλπ και αν συνεχισει το ΚΚΕ να τους πρηζει και τα @@ τοτε θα φερουν και αλλοδαπους στην δουλεια του Ελληνα..


Οι κρατιστες φερανε την Ελλαδα εδω που ειναι ειτε λεγονται δεξιοι ΝΔ ειτε αριστεροι Πασοκ,Συριζα η αληθεια ειναι οτι ειναι κρατιστες και αυτο τους ενωνει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom