Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 163 άτομα (0 μέλη και 163 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
ξανακοιτα καλα το προφιλ...εχω απειρα σεντονια ενημερωσεων στα αντιστοιχα θρεντ για τσαρδια απο διαφορα σημεια της Ελλαδος,160 κριτικες ΣΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΑΙΤ που αν σου διαφευγει ειναι ο αγοραιος ερωτας κ οχι η μεταναστευση ...αν εννοεις για εξωτερικο μνμ οχι δεν εχω κ ουτε θα αποκτησω...
Οταν απαντας ειρωνικα με το μπρικια κολλαω,τετοιες απαντησεις θα περνεις.Ξυδι.

Δεν το χειριστηκες σωστα το θεμα κ πηρες την αναλογη απαντηση.

Το θρεντ ειναι ξεκαθαρο και για ενα παιδακι 5 χρονων.
Λεγετε "Απ: Εργασια στο εξωτερικο vs. μενουμε Ελλαδα" οποτε το αυτονοητο ειναι στο συγκεκριμενο θρεντ να ασχολουμαστε με θεματα μεταναστευσης.

Το ξυδι δεν κολλαει πουθενα. Μονος σου φασκεις κ αντιφασκεις.
-ρωτας τι δουλεια κανω κ μετα λες πως δεν ενδιαφερεσαι
-αναφερεσαι στην θεματολογια του σαιτ κ δεν αντιλαμβανεσαι πως το νοημα του θρεντ ειναι η μεταναστευση.

Μιλας στον πληθυντικο λες κ σε ορισαμε νομικο εκπροσωπο του σαιτ.
Παρουσιασε μας 5 ατομα απο το σαιτ που σε προτεινουν για εκπροσωπο τους και τοτε αλλαζει το πραμα.
 

peosporos07

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
121
Like
4
Πόντοι
1
τωρα βρηκες να ρωτησεις...μην περιμενεις απαντηση...εδω τον ρωτησαμε τι δουλεια κανει κ θεωρει οτι ειναι προσωπικο δεδομενο...σε ενα φορουμ που γραφουμε ανωνυμα με νικνειμ...χα,χα.


Εντάξει εντάξει.



Το έχεις το θεματάκι σου γιατί αρπάζεσαι εύκολα.Αυτό που γράφεις με το συμπάθειο είναι σκέτη μαλακία.Σαν τους πασόκους στα χωριά προσπαθείτε με αλγόριθμους να συνδιάσετε φάτσες,ώρες και κριτικές για να βάλετε επίθετο πίσω από το νικ και να το γαμοσταυρίσετε.Άλλοι γαμάνε και άλλοι χαίρονται /βυζοχύνουν μου φαίνεται.Αν δεν έχετε να γράψετε κάτι χρηστικό εδώ δεν πειράζει αλλά μην το χέζουμε με προσωπικές κόντρες (και εδώ...).
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Αυτο που πολλοι απο σας το παιρνουν απο την μαμα κ τον μπαμπα (δωρεαν στεγαση; διατροφη, χαρτζηλικι) εως τα σαραντα σας ,ε  ας πουμε πως εγω το παιρνω ως ταπεινο επιδομα.
Δεν ειπα περηφανια αλλα μαγκιά.

ειναι μαγκια που εισαι ενας αχριστος τεμπελης που ζει με την ελεημοσυνη των αλλων?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.790
Κριτικές
183
Like
3.251
Πόντοι
8.535
Δεν το χειριστηκες σωστα το θεμα κ πηρες την αναλογη απαντηση.

Το θρεντ ειναι ξεκαθαρο και για ενα παιδακι 5 χρονων.
Λεγετε "Απ: Εργασια στο εξωτερικο vs. μενουμε Ελλαδα" οποτε το αυτονοητο ειναι στο συγκεκριμενο θρεντ να ασχολουμαστε με θεματα μεταναστευσης.

Το ξυδι δεν κολλαει πουθενα. Μονος σου φασκεις κ αντιφασκεις.
-ρωτας τι δουλεια κανω κ μετα λες πως δεν ενδιαφερεσαι
-αναφερεσαι στην θεματολογια του σαιτ κ δεν αντιλαμβανεσαι πως το νοημα του θρεντ ειναι η μεταναστευση.

Μιλας στον πληθυντικο λες κ σε ορισαμε νομικο εκπροσωπο του σαιτ.
Παρουσιασε μας 5 ατομα απο το σαιτ που σε προτεινουν για εκπροσωπο τους και τοτε αλλαζει το πραμα.
αρες ,αρες κουκουναρες.
συνεχισε λοιπον να κολλας μπρικια στη Γερμανια 20/ωρες τη βδομαδα με τα λεφτα που μας λες οτι λαμβανεις κ μην ανησυχεις δεν θα σου κλεψουμε τη δουλεια.Ποσο μαλλον οταν ντρεπεσαι ή φοβασαι να την αποκαλυψεις.
Αντε κ πολυ ασχοληθηκα κ με σενα.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.790
Κριτικές
183
Like
3.251
Πόντοι
8.535
Εντάξει εντάξει.



Το έχεις το θεματάκι σου γιατί αρπάζεσαι εύκολα.Αυτό που γράφεις με το συμπάθειο είναι σκέτη μαλακία.Σαν τους πασόκους στα χωριά προσπαθείτε με αλγόριθμους να συνδιάσετε φάτσες,ώρες και κριτικές για να βάλετε επίθετο πίσω από το νικ και να το γαμοσταυρίσετε.Άλλοι γαμάνε και άλλοι χαίρονται /βυζοχύνουν μου φαίνεται.Αν δεν έχετε να γράψετε κάτι χρηστικό εδώ δεν πειράζει αλλά μην το χέζουμε με προσωπικές κόντρες (και εδώ...).
η προσωπικη μου κοντρα με αλλο νικ κραταει χρονια κ δεν εχει να κανει με τον τυπο παραπανω.
απλα πραγματα.
τα υπολοιπα που γραφεις δεν με αφορουν.
 

Επισκέπτης
Η Γερμανία σχεδιάζει να αυξήσει τον κατώτατο μισθό στα 9,19 ευρώ την ώρα την επόμενη χρονιά και στα 9,35 ευρώ την ώρα το 2020, ανακοίνωσε την Τρίτη ο υπουργός Εργασίας της χώρας.

Η κυβέρνηση της Άγκελα Μέρκελ εισήγαγε έναν κατώτατο μισθό 8,5 ευρώ για πάνω από 3 εκατομμύρια εργαζομένους το 2015. Το 2017 αυξήθηκε στα 8,84 ευρώ, επίπεδο στο οποίο βρίσκεται σήμερα.


www.euro2day.gr/news/world/article/1622281/h-germania-shediazei-ayxhsh-toy-katotatoy-oromisth.html]www.euro2day.gr[/url]

Αν δεν κάνω λάθος , εμείς είμαστε στα 3.60 ευρώ την ώρα !
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
αρες ,αρες κουκουναρες.
συνεχισε λοιπον να κολλας μπρικια στη Γερμανια 20/ωρες τη βδομαδα με τα λεφτα που μας λες οτι λαμβανεις κ μην ανησυχεις δεν θα σου κλεψουμε τη δουλεια.Ποσο μαλλον οταν ντρεπεσαι ή φοβασαι να την αποκαλυψεις.
Αντε κ πολυ ασχοληθηκα κ με σενα.

Ολα στο θεμα ειναι,
Να εισαι καλα ρε που μ αφηνεις να συνεχισω να κανω την δουλεια μου.
Τυπε απο χθες στο ειπα να μην ασχολεισαι μαζι μου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τυπε ήσουν σίγουρα Λουξεμβούργο; Σε 20 λεπτά διασχίζεις τη χώρα από άκρη σε άκρη και εσύ βρήκες άτομα που έκαναν commute δύο ώρες;

Τι άκυρο παράδειγμα... Να μου έλεγες καμία μεγαλούπολη να συμφωνήσω...

Παίκτη μου έχεις δοκιμάσει την εθνική οδό για την Αρλον  (πόλη στο Βέλγιο όπου μένουν καμιά τριανταριά χιλιάδες λουξοι ) στις 5.30 το απόγευμα? 27 χλμ μια ώρα και κάτι. .. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις την διαδρομή μέχρι την Esch Sur Alzette στις 7.30 το πρωί ?

Στο Λουξεμβούργο μένουν 550.000 άτομα και εργάζονται καθημερινά 1.200.000

Άιντε που πήγατε τουρίστες και τα μάθατε ολα
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
ειναι μαγκια που εισαι ενας αχριστος τεμπελης που ζει με την ελεημοσυνη των αλλων?

Σαλτα κ γαμησου ρε μπαγλαμα που θα με πεις αχρηστο τεμπελη λες κ με ξερεις κ απο χτες. Ηλιθιε.
Μαγκιες πισω απο το πληκτρολογιο.
Οποιος εχει αρχιδια ειναι ευγενικος στο πληκτρολογιο και μαγκιες στο face to face.
Τι ειπα τωρα...

Ψαχνει να στην πει ο καθε βλακακος κ ενω δεν εχει αιτια ο κομπλεξικος με αποκαλει αχρηστο και τεμπελη ενω εχω δηλωσει πως εργαζομαι 20 ωρες την βδομαδα κ κανω και εξειδικευση.

Ποσο κομπλεξικοι και ηλιθιοι πια

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Πολυ θα ηθελεα κ εσυ και ο καθενας αλλα ειναι δυσκολο να φυγεις μακρια απο την αγκαλια κ το ζεστο φαγακι της μαμας.



 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Ειναι αληθεια πολυ δυσκολη η προσαρμογη στην Γερμανια. Μην το διανοηθει καποιος να παει χωρις επιπεδο συννενοησης στην γλωσσα και γνωστους να εχει ο τροπος ζωης και οι ελευθερες ωρες ειναι λιγες που συντομα θα χρειαστει να κανει τις δουλιες μονος του χωρις βοηθεια. Μια λεξη που συχαινοται Γερμανοι και οποιος λαος εκει. Προβλημα σου ειναι η απαντηση τους οχι δικο μου.Η πλειονοτητα των Ελληνων εχει διακριτικα και μη, βρει τροπο εξτρα κερδους απο τον νεομεταστη.Υπηρεσια δημαρχειο, στρασεφακιαναμτ πως το λεγανε 20 ευρω πχ. Αυτα ειναι τα ψιλα αλλοι εχασαν περιουσιες απο αγνοια των πραγματων,γλωσσας απο πατριωτακια,πηραν χαλασμενα αυτοκινητα και αν σταθεις παλληκαρι και δεν ξεκινας να τους τα χωνεις θα σου κλεισουν την πορτα και το τηλ. Οχι οτι εδω ειναι καλυτερα αλλα εκει ειμαστε σε δυσκολη θεση και ευκολα η απελπισια αρχιζει.
Ενα μπραβο αρχικα στον συναγωνιστη αν τα εχει καταφερει ετσι ειδικα αν δεν τον βοηθησε κανενας. Αν θελει ας μας ενημερωσει για την διαδικασια αν και ευχομαι να βρει τον τροπο του ο καθενας στην Ελλαδα και να μην πεσει στην λυση αυτη. Δεν παλευεται η ζωη εκει και οποιος δεν το αποδεχεται αυτο εχει γινει/ηταν Γερμανος στην ζωη του και τροπο του. Γι αυτο και εγω πριν αλλαξω σαν ανθρωπος γυρισα.
Γερμανος γνωστος μου πηρε μια φορα το βοηθημα και ειπε ποτε ξανα με τοσα χαρτια και αναμονη πληρωμης.
Τεμπεληδες χαρακτηριζονται εκει οσοι εσκεμενα πανε εκει και κυνηγουν να μενουν χωρις δουλεια, πανε λιγο τα κανουν πουτανα, απολυονται για να πληρουν τις προυποθεσεις να βγουν στο ταμειο ανεργιας.Το οποιο δεν ειναι ευκολο.Θελει γλωσσσα,δεν σου απαντουν στα αγγλικα, να συμπληρωσεις χαρτια, να τρεξεις.
Οποτε αναφερομουν γενικα οπως με ενημερωσαν και εμενα και οχι στον φιλο παραπανω που περιεγραψε την διαφορετικη περιπτωση και κατασταση του
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αν δεν κάνω λάθος , εμείς είμαστε στα 3.60 ευρώ την ώρα !

Τυπε, στην Ελλάδα τα 3,60 είναι καθαρός μισθός ενώ στην Γερμανία είναι μικτός, όπου αν είσαι άγαμος φορολογεισαι με 40% στο μισθό σου.Επισης η Ελλάδα είναι μια χώρα η οποία έχει ταλέντο στο να δημιουργεί κοπριτες, ενώ στην Γερμανία πραγματικά ο εργάτης μπορεί να καυχηθεί ότι παράγει έργο,ας είναι και με χαμηλό μισθό.Motivation δλδ στο να πας για δουλειά,μην μου πεις ότι υπάρχει άτομο στην Ελλάδα ο οποίος παρακαλάει να ξημερώσει για να δουλέψει
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
Ειναι αληθεια πολυ δυσκολη η προσαρμογη στην Γερμανια. Μην το διανοηθει καποιος να παει χωρις επιπεδο συννενοησης στην γλωσσα και γνωστους να εχει ο τροπος ζωης και οι ελευθερες ωρες ειναι λιγες που συντομα θα χρειαστει να κανει τις δουλιες μονος του χωρις βοηθεια. Μια λεξη που συχαινοται Γερμανοι και οποιος λαος εκει. Προβλημα σου ειναι η απαντηση τους οχι δικο μου.Η πλειονοτητα των Ελληνων εχει διακριτικα και μη, βρει τροπο εξτρα κερδους απο τον νεομεταστη.Υπηρεσια δημαρχειο, στρασεφακιαναμτ πως το λεγανε 20 ευρω πχ. Αυτα ειναι τα ψιλα αλλοι εχασαν περιουσιες απο αγνοια των πραγματων,γλωσσας απο πατριωτακια,πηραν χαλασμενα αυτοκινητα και αν σταθεις παλληκαρι και δεν ξεκινας να τους τα χωνεις θα σου κλεισουν την πορτα και το τηλ. Οχι οτι εδω ειναι καλυτερα αλλα εκει ειμαστε σε δυσκολη θεση και ευκολα η απελπισια αρχιζει.
Ενα μπραβο αρχικα στον συναγωνιστη αν τα εχει καταφερει ετσι ειδικα αν δεν τον βοηθησε κανενας. Αν θελει ας μας ενημερωσει για την διαδικασια αν και ευχομαι να βρει τον τροπο του ο καθενας στην Ελλαδα και να μην πεσει στην λυση αυτη. Δεν παλευεται η ζωη εκει και οποιος δεν το αποδεχεται αυτο εχει γινει/ηταν Γερμανος στην ζωη του και τροπο του. Γι αυτο και εγω πριν αλλαξω σαν ανθρωπος γυρισα.
Γερμανος γνωστος μου πηρε μια φορα το βοηθημα και ειπε ποτε ξανα με τοσα χαρτια και αναμονη πληρωμης.
Τεμπεληδες χαρακτηριζονται εκει οσοι εσκεμενα πανε εκει και κυνηγουν να μενουν χωρις δουλεια, πανε λιγο τα κανουν πουτανα, απολυονται για να πληρουν τις προυποθεσεις να βγουν στο ταμειο ανεργιας.Το οποιο δεν ειναι ευκολο.Θελει γλωσσσα,δεν σου απαντουν στα αγγλικα, να συμπληρωσεις χαρτια, να τρεξεις.
Οποτε αναφερομουν γενικα οπως με ενημερωσαν και εμενα και οχι στον φιλο παραπανω που περιεγραψε την διαφορετικη περιπτωση και κατασταση του


Πολύ ωραίο το ποστ. Επιγραμματικά: αν δεν θέλεις να αλλάξεις ζωή, δεν φεύγεις. Ότι μένει στάσιμο και δεν προσαρμόζεται, ψοφάει. Αν πας αλλού και νομίζεις θα προσαρμόσεις τα πράγματα στην τρέλα/χαβά σου έχασες. Μακριά από Έλληνες!
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Πολύ ωραίο το ποστ. Επιγραμματικά: αν δεν θέλεις να αλλάξεις ζωή, δεν φεύγεις. Ότι μένει στάσιμο και δεν προσαρμόζεται, ψοφάει. Αν πας αλλού και νομίζεις θα προσαρμόσεις τα πράγματα στην τρέλα/χαβά σου έχασες. Μακριά από Έλληνες!

Αυτό ισχύει.Έχω κάποιους γνωστούς που έφυγαν από την Ελλάδα και μετά από λίγο καιρό γύρισαν πίσω.Ο λόγος, ότι στις χώρες που πήγαν οι άνθρωποι δεν είχαν όλη την ώρα το μυαλό τους στα καφεδάκια.Το αστείο βέβαια είναι ότι οι περισσότεροι που γύρισαν δουλεύουν από εδώ και από εκεί και είναι να αναρωτιέσαι με τα λεφτά που βγάζουν (ψίχουλα) πόσες φορές μπορούν να πάνε για καφέ την εβδομάδα.Βέβαια εδώ υπάρχει η λύση του πάω να μείνω με τους γονείς μου και να πληρώνουν αυτοί τα έξοδα.Μέχρι φυσικά να τα τινάξουν και στα 45-50 να πρέπει να αναλάβεις ευθύνες που έπρεπε να αναλάβεις στα 30 σου.Με την διαφορά ότι στα 50 σου δεν έχεις τις επιλογές που είχες στα 30 σου.
 

Επισκέπτης
Εντάξει εντάξει.



Το έχεις το θεματάκι σου γιατί αρπάζεσαι εύκολα.Αυτό που γράφεις με το συμπάθειο είναι σκέτη μαλακία.Σαν τους πασόκους στα χωριά προσπαθείτε με αλγόριθμους να συνδιάσετε φάτσες,ώρες και κριτικές για να βάλετε επίθετο πίσω από το νικ και να το γαμοσταυρίσετε.Άλλοι γαμάνε και άλλοι χαίρονται /βυζοχύνουν μου φαίνεται.Αν δεν έχετε να γράψετε κάτι χρηστικό εδώ δεν πειράζει αλλά μην το χέζουμε με προσωπικές κόντρες (και εδώ...).
Θελει πολυ προσοχη στο τι γραφουμε. Εμενα βρηκαν το φεησμπουκ μου κατι αργοσχολοι απ το σαιτ παλαιοτερα. Κατα τα αλλα η ζηλια ειναι το εθνικο σπορ της Ελλαδας. Μη δινετε σημασια σε ατομα που ξεκινουν καυγαδες γιατι εχογν ψυχολογικα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Θα γραψω 5 πραματα οσον αφορα την μεταναστευση στην γερμανια

-μην πας αν δεν μπορεις χωρις το χωριο σου, χωρις την μαμα σου, χωρις το καφενειο της γειτονιας.

-μην περιμενεις να πας κ να τα βρεις ολα ετοιμα κ ενα κοκκινο χαλί στρωμενο. Θα πρεπει να φτιαχτεις μονος σου ξεκινοντας απο το μηδεν

-υπαρχει αξιοκρατια κ ο καθενας ανταμοιβετε με αυτο που του αξιζει. Ο καθενας μπορει να πιασει τον στοχο του. Ο στοχος του καθενος ειναι διαφορετικος.

-μην πας αν δεν αντεχεις την μουνταδα, τις 250 μερες τον χρονο κωλοκαιρο, τους μουσουλμανους,τις μουσουλμανες με τις μαντηλες κτλ.

-πριν πας να εχεις κανει μια σχετικη προεργασια στην γλωσσα

-θα χρειαστεις την βοηθεια απο αλλους ελληνες, οταν ερθει η ωρα πρεπει να το ανταποδωσεις στον επομενο που θα δοκιμασει την τυχη του στην γερμανια.

-για να την παλεψεις πιο ευκολα, καλο ειναι να θετεις καποιους στοχους. Πχ ενα καλο ταξιδι καθε εξαμηνο, δυο δεκαημερα ελλαδα. Να γαμας πουτανες που και που. Να αλλαξεις αυτοκινητο καθε δυο χρονια. Κτλ.

-οι εποχες αλλαξαν, δεν μπορεις πλεον να γινεις πλουσιος.

- οι γευσεις της ελληνικες κουζινας ,οπως κ ο ηλιος κ η θαλασσα ειναι πραματα αγνωστα ( για αυτο κ τα δεκαημερα σε ελλαδα).

-το να βρεις σπιτι να νοικιασεις ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να βρεις δουλεια.
 

Επισκέπτης
Εχω βρει μια καλη ευκαιρια Plymouth 80k το χρονο. Γερμανια καλα εχω καταλαβει οτι δε λεει.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Αυτό ισχύει.Έχω κάποιους γνωστούς που έφυγαν από την Ελλάδα και μετά από λίγο καιρό γύρισαν πίσω.Ο λόγος, ότι στις χώρες που πήγαν οι άνθρωποι δεν είχαν όλη την ώρα το μυαλό τους στα καφεδάκια.Το αστείο βέβαια είναι ότι οι περισσότεροι που γύρισαν δουλεύουν από εδώ και από εκεί και είναι να αναρωτιέσαι με τα λεφτά που βγάζουν (ψίχουλα) πόσες φορές μπορούν να πάνε για καφέ την εβδομάδα.Βέβαια εδώ υπάρχει η λύση του πάω να μείνω με τους γονείς μου και να πληρώνουν αυτοί τα έξοδα.Μέχρι φυσικά να τα τινάξουν και στα 45-50 να πρέπει να αναλάβεις ευθύνες που έπρεπε να αναλάβεις στα 30 σου.Με την διαφορά ότι στα 50 σου δεν έχεις τις επιλογές που είχες στα 30 σου.
μια χαρα την βγαζουν οσοι ζουν με γονεις,
και με τις αποταμιεύσεις των γονιων και 1-2 ακινητα να νοικιαζουν τους φτανουν για τα τελευταια 20-30 χρονια της ζωης.
απλα δεν τους νοιαζει να κανουν ταξίδια, να τρωνε σε ταβέρνες, κλπ εξοδα. μια χαρα διασκεδαζουν από το ιντερνετ και μια φορα στο τοσο ένα καφεδακι εξω ή καμμια πουτανα αν δεν εχουν και γκομενα. 2 χρονια μεγαλύτερος φιλος μου εχει δουλεψει ολο κι ολο 1 χρονο στην ζωη του και δεν εχει κανενα πρόβλημα επιβίωσης, ζει με γονεις, μοναχοπαιδι, ΟΛΙΓΑΡΚΗΣ και μονος του να μεινει χωρις την συνταξη τους με 5 ευρω την ημερα καλα τα περναει, μακαροναδα , ιντερνετ, καποτε ειχε και γκομενες, αλλα ποτε δεν παντρευτηκε, επενδυσε σε επιχειρηση, σου λεει με 200 ευρω το μηνα ζω οσο πλουσια θελω τι να δουλεψω? φιλόσοφος. ζει την ζωη του όπως την θελει αυτος και όχι οι αλλοι. ΣΩΣΤΟΣ.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Παίκτη μου έχεις δοκιμάσει την εθνική οδό για την Αρλον  (πόλη στο Βέλγιο όπου μένουν καμιά τριανταριά χιλιάδες λουξοι ) στις 5.30 το απόγευμα? 27 χλμ μια ώρα και κάτι. .. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις την διαδρομή μέχρι την Esch Sur Alzette στις 7.30 το πρωί ?

Στο Λουξεμβούργο μένουν 550.000 άτομα και εργάζονται καθημερινά 1.200.000

Άιντε που πήγατε τουρίστες και τα μάθατε ολα

Έχεις ακούσει την παροιμία όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια; Ε άμα είσαι τσίπης και μένεις Αρλόν ή Μετς ή Τρίερ θα φας την κίνηση στη μάπα. Αν μένεις όμως Μπελαίρ η Λιμπερτσμπερκ τα έχεις όλα μέσα στα πόδια σου  :birdman:

Επίσης, αν δουλεύεις με αυστηρό ωράριο 9-5 και πρέπει να είσαι το πρωί νωρίς στη δουλεία και με το που σχολάς στις 5 κοιτάς να την κοπανήσεις. Αν έχεις ευέλικτο ωράριο όμως και πας σστη δουλειά κατά τις 10 και φεύγεις μετά τις 6-7 οι δρόμοι είναι αδειοι.

Και για να το κλείσω, επιμένω πως το παραδειγμα του Λουξεμβούργου είναι παντελώς άκυρο. Φαντάσου αντιστοίχως κάποιον να μένει στα προάστια του Παρισιού ή του Λονδίνου, σε τίποτα ζώνες 5-6. Αυτός κι αν τρώει πούτσα στην μετακίνηση, να στριμώχνεται σα σαρδέλα στα μετρό, τα RER και τα overground. Ή να μένεις στη Μόσχα σε καμιά περιοχή έξω από το κέντρο. Πούτσα μέχρι τα παπούτσα, φτάνεις το πρωί στη δουλειά και είσαι ήδη ξεθεωμένος. Το ίδιο ισχύει με όλες τις μεγαλουπόλεις, παντού στον κόσμο, παρέχουν τα πάντα αλλά οι μετακινήσεις σε γαμάνε.

Μην πας μακρια, δες την Αθήνα. Είχα παλιά συνάδερφο που έμενε Γλυφάδα και δούλευε Μαρούσι. Άντε γεια...
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
μια χαρα την βγαζουν οσοι ζουν με γονεις,
και με τις αποταμιεύσεις των γονιων και 1-2 ακινητα να νοικιαζουν τους φτανουν για τα τελευταια 20-30 χρονια της ζωης.
απλα δεν τους νοιαζει να κανουν ταξίδια, να τρωνε σε ταβέρνες, κλπ εξοδα. μια χαρα διασκεδαζουν από το ιντερνετ και μια φορα στο τοσο ένα καφεδακι εξω ή καμμια πουτανα αν δεν εχουν και γκομενα. 2 χρονια μεγαλύτερος φιλος μου εχει δουλεψει ολο κι ολο 1 χρονο στην ζωη του και δεν εχει κανενα πρόβλημα επιβίωσης, ζει με γονεις, μοναχοπαιδι, ΟΛΙΓΑΡΚΗΣ και μονος του να μεινει χωρις την συνταξη τους με 5 ευρω την ημερα καλα τα περναει, μακαροναδα , ιντερνετ, καποτε ειχε και γκομενες, αλλα ποτε δεν παντρευτηκε, επενδυσε σε επιχειρηση, σου λεει με 200 ευρω το μηνα ζω οσο πλουσια θελω τι να δουλεψω? φιλόσοφος. ζει την ζωη του όπως την θελει αυτος και όχι οι αλλοι. ΣΩΣΤΟΣ.

Μεγάλη κουβέντα αυτή. Εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ολιγαρκής αλλά με αρέσουν πολύ τα ταξίδια.

Παρεμπιπτόντως αυτή ακριβώς είναι η λογική του Πίκερ, τον κράζεις στο θέμα του αλλά εδώ την επικροτείς  :think:


Εχω βρει μια καλη ευκαιρια Plymouth 80k το χρονο. Γερμανια καλα εχω καταλαβει οτι δε λεει.

:jerking: :jerking:
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
μια χαρα την βγαζουν οσοι ζουν με γονεις,
και με τις αποταμιεύσεις των γονιων και 1-2 ακινητα να νοικιαζουν τους φτανουν για τα τελευταια 20-30 χρονια της ζωης.
απλα δεν τους νοιαζει να κανουν ταξίδια, να τρωνε σε ταβέρνες, κλπ εξοδα. μια χαρα διασκεδαζουν από το ιντερνετ και μια φορα στο τοσο ένα καφεδακι εξω ή καμμια πουτανα αν δεν εχουν και γκομενα. 2 χρονια μεγαλύτερος φιλος μου εχει δουλεψει ολο κι ολο 1 χρονο στην ζωη του και δεν εχει κανενα πρόβλημα επιβίωσης, ζει με γονεις, μοναχοπαιδι, ΟΛΙΓΑΡΚΗΣ και μονος του να μεινει χωρις την συνταξη τους με 5 ευρω την ημερα καλα τα περναει, μακαροναδα , ιντερνετ, καποτε ειχε και γκομενες, αλλα ποτε δεν παντρευτηκε, επενδυσε σε επιχειρηση, σου λεει με 200 ευρω το μηνα ζω οσο πλουσια θελω τι να δουλεψω? φιλόσοφος. ζει την ζωη του όπως την θελει αυτος και όχι οι αλλοι. ΣΩΣΤΟΣ.

Καλά δεν έχουν όλοι λεφτά στην άκρη για να ζήσουν και τα παιδιά τους για τα επόμενα 20-30 χρόνια.Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις αλλά δεν είναι ο κανόνας.Μην ξεχνάς επίσης ότι πολλοί που είχαν/έχουν αποταμιεύσεις τις έχουν φάει ήδη ή τις τρώνε μήνα με το μήνα επειδή σύνταξη/μισθός δεν φτάνει.Χώρια που η κατάσταση στη χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει που σημαίνει ότι οι αποταμιεύσεις θα λιγοστεύουν.Επίσης μην ξεχνάς ότι κάποιος μπορεί να πάει μια και έξω και κάποιος μπορεί να τρέχει 1-2 χρόνια σε νοσοκομεία και να φάει ένα σκασμό λεφτά στους γιατρούς πρώτα.Ξέρω περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν μερικά λεφτά στην άκρη και τα έφαγαν στους γιατρούς.

Οπότε αν είσαι νέος και βασίζεσαι ότι θα ζεις με τα λεφτά το γονιών σου για το υπόλοιπο της ζωή σου δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει το σχέδιο σου.Πέρα φυσικά του ότι για μένα είναι άθλιο.Για μένα ο φίλος σου δεν είναι φιλόσοφος απλά είναι ένας τεμπέλαρος που προτιμά να φυτοζωεί από το να προσπαθήσει λίγο παραπάνω στη ζωή του.Έχω γνωστούς/φίλους με την ίδια λογική.Τα ταξίδια και τα ταβερνάκια μια χαρά τα θέλουν,αν τους τα πληρώνει κάποιος άλλος φυσικά.Για μένα θα ήταν πραγματικά "μαγκες" αν δεν τα ήθελαν όλα αυτά ακόμα και αν τους τα πρόσφερε κάποιος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom