Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 996K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

loutsos21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2016
Μηνύματα
693
Κριτικές
11
Like
394
Πόντοι
296
Εχω βρει μια καλη ευκαιρια Plymouth 80k το χρονο. Γερμανια καλα εχω καταλαβει οτι δε λεει.

Το Plymouth ξέρεις που είναι τύπε;;; 80K;;; Και πριν πετάξεις καμία μαλακια απλά να σου πω ότι έζησα εκει πολλά χρόνια
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
Το Plymouth ξέρεις που είναι τύπε;;; 80K;;; Και πριν πετάξεις καμία μαλακια απλά να σου πω ότι έζησα εκει πολλά χρόνια

αυτα τα λεφτα στο πλυμουθ δεν τα δινει κανεις ουτε στο λονδινο δεν τα βρισκεις αυτα που ειναι και πανακριβο
 

loutsos21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2016
Μηνύματα
693
Κριτικές
11
Like
394
Πόντοι
296

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6

ο τυπος συνεχεια τρολαρει πριν λιγες μερες ελεγε πως μαθαινει προγραματισμο απο το γιουτουμπ και δουλευει λαντζερης σε ελληνικο νησι σημερα λεει για πλυμουθ μην του δινεις σημασια
 

Επισκέπτης
Η ζηλεια ειναι το εθνικο μας σπορ. Η θεση καλυφθηκε. Αντιστοιχες παλι στο Πλυμουθ, απ οπου απεπλεε ο Καπταιν Κουκ για τα ταξιδια του, πληρωνουν 50κ. Απο jobserve.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
121
Like
253
Πόντοι
21
Θα γραψω 5 πραματα οσον αφορα την μεταναστευση στην γερμανια

-μην πας αν δεν μπορεις χωρις το χωριο σου, χωρις την μαμα σου, χωρις το καφενειο της γειτονιας.

-μην περιμενεις να πας κ να τα βρεις ολα ετοιμα κ ενα κοκκινο χαλί στρωμενο. Θα πρεπει να φτιαχτεις μονος σου ξεκινοντας απο το μηδεν

-υπαρχει αξιοκρατια κ ο καθενας ανταμοιβετε με αυτο που του αξιζει. Ο καθενας μπορει να πιασει τον στοχο του. Ο στοχος του καθενος ειναι διαφορετικος.

-μην πας αν δεν αντεχεις την μουνταδα, τις 250 μερες τον χρονο κωλοκαιρο, τους μουσουλμανους,τις μουσουλμανες με τις μαντηλες κτλ.

-πριν πας να εχεις κανει μια σχετικη προεργασια στην γλωσσα

-θα χρειαστεις την βοηθεια απο αλλους ελληνες, οταν ερθει η ωρα πρεπει να το ανταποδωσεις στον επομενο που θα δοκιμασει την τυχη του στην γερμανια.

-για να την παλεψεις πιο ευκολα, καλο ειναι να θετεις καποιους στοχους. Πχ ενα καλο ταξιδι καθε εξαμηνο, δυο δεκαημερα ελλαδα. Να γαμας πουτανες που και που. Να αλλαξεις αυτοκινητο καθε δυο χρονια. Κτλ.

-οι εποχες αλλαξαν, δεν μπορεις πλεον να γινεις πλουσιος.

- οι γευσεις της ελληνικες κουζινας ,οπως κ ο ηλιος κ η θαλασσα ειναι πραματα αγνωστα ( για αυτο κ τα δεκαημερα σε ελλαδα).

-το να βρεις σπιτι να νοικιασεις ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να βρεις δουλεια.



Ζω στο εξωτερικό εδώ και 30 χρόνια. Πολύ σωστά όλα τα σημεία και αν υπήρχε τρόπος κάποια μηνύματα να γίνονται sticky για να μένουν. Αυτά που γράφεις ισχύουν λίγο πολύ για όλες τις χώρες του κόσμου.  Κάτι που θέλω να προσθέσω για κάποιον που σχεδιάζει να φύγει για οποιανδήποτε χώρα, είναι

1) Ο παράγοντας μοναξιά. Αν δεν την αντέχεις, δεν θα αντέξεις. Π.χ. αν είσαι Βρεττανία και νοιώθεις μοναξιά και ως λύση αποφασίσεις να περνάς 20 ώρες το 24ωρο σε κάποιο internet cafe διαβάζοντας τα νέα της ποδοσφαιρικής σου ομάδας, τότε τι κάνεις εκεί;

2) Πουθενά δεν υπάρχει συνωμοσία εναντίον μας (των Ελλήνων). Όπως και σε μας, έτσι και σε κάθε χώρα του κόσμου υπάρχουν (δυστηχώς) στερεοτυπικές αντιλήψεις από κάποιο κόσμο. Αν τώρα πας π.χ. στην Γερμανία και από την αρχή πεις Όλοι αυτοί (οι ντόπιοι) είναι έτσι ή αλιώς και γάμησε τους και τους αποφεύγεις, αυτό είναι συνταγή για μιζέρια. Και η μιζέρια στο εξωτερικό πονάει περισσότερο από την μιζέρια στην Ελλάδα.

3) Αν βρίσκεσαι σε επαγγελματικό περιβάλλον, π.χ. IT, τότε φρόντισε τη δουλειά σου να την κάνεις σωστά και επαγγελματικά χωρίς μαγκιλίκια του στυλ "Μα τί ξέρετε εσείς βρε βόδια, θα σας πω εγώ", διότι πέραν από τις πρώτες εντυπώσεις για σένα (χάρην συζήτησης ας πούμε ότι θάναι από ουδέτερες ως αρνητικές), η ποιότητα στην δουλειά θα εκτιμηθεί και από αυτό θα κριθείς από τους συναδέλφους σου.

4) Μην αποφεύγεις άλλους Έλληνες ως τρόπο για νοιώσεις ή να δείξεις ότι έχεις "ενταχθεί" στην κοινωνία. Οι Έλληνες όπου πας είναι κομμάτι της κοινωνίας.

5) Μην κάθεσαι να τσακώνεσαι για τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, είναι μιζέρια.

Νάστε καλά.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Ζω στο εξωτερικό εδώ και 30 χρόνια. Πολύ σωστά όλα τα σημεία και αν υπήρχε τρόπος κάποια μηνύματα να γίνονται sticky για να μένουν. Αυτά που γράφεις ισχύουν λίγο πολύ για όλες τις χώρες του κόσμου.  Κάτι που θέλω να προσθέσω για κάποιον που σχεδιάζει να φύγει για οποιανδήποτε χώρα, είναι

1) Ο παράγοντας μοναξιά. Αν δεν την αντέχεις, δεν θα αντέξεις. Π.χ. αν είσαι Βρεττανία και νοιώθεις μοναξιά και ως λύση αποφασίσεις να περνάς 20 ώρες το 24ωρο σε κάποιο internet cafe διαβάζοντας τα νέα της ποδοσφαιρικής σου ομάδας, τότε τι κάνεις εκεί;

2) Πουθενά δεν υπάρχει συνωμοσία εναντίον μας (των Ελλήνων). Όπως και σε μας, έτσι και σε κάθε χώρα του κόσμου υπάρχουν (δυστηχώς) στερεοτυπικές αντιλήψεις από κάποιο κόσμο. Αν τώρα πας π.χ. στην Γερμανία και από την αρχή πεις Όλοι αυτοί (οι ντόπιοι) είναι έτσι ή αλιώς και γάμησε τους και τους αποφεύγεις, αυτό είναι συνταγή για μιζέρια. Και η μιζέρια στο εξωτερικό πονάει περισσότερο από την μιζέρια στην Ελλάδα.

3) Αν βρίσκεσαι σε επαγγελματικό περιβάλλον, π.χ. IT, τότε φρόντισε τη δουλειά σου να την κάνεις σωστά και επαγγελματικά χωρίς μαγκιλίκια του στυλ "Μα τί ξέρετε εσείς βρε βόδια, θα σας πω εγώ", διότι πέραν από τις πρώτες εντυπώσεις για σένα (χάρην συζήτησης ας πούμε ότι θάναι από ουδέτερες ως αρνητικές), η ποιότητα στην δουλειά θα εκτιμηθεί και από αυτό θα κριθείς από τους συναδέλφους σου.

4) Μην αποφεύγεις άλλους Έλληνες ως τρόπο για νοιώσεις ή να δείξεις ότι έχεις "ενταχθεί" στην κοινωνία. Οι Έλληνες όπου πας είναι κομμάτι της κοινωνίας.

5) Μην κάθεσαι να τσακώνεσαι για τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, είναι μιζέρια.

Νάστε καλά.

σε ποιες χωρες εζησες και που ηταν καλυτερα?
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Σε μια συζήτηση μου με κολητο, περί εθελοντισμού.

Μ λέει είμαι πλήρης αντίθετος, θα πρεπε να υπάρχουν επαγγελματιες για τα πάντα, όπως στο εξωτερικό...

Η απάντηση μου, ήμουν Γερμανία τρία χρόνια, όταν χάσεις την ασφάλεια του σπιτιού σου μόνο τότε θα καταλάβεις τι εστί επαγγελματίες.

Έξω ο κολλητός είναι επαγγελματίας,δλδ ο ψυχολόγος.Ο γείτονας εδω που θα σ πει μια κουβέντα για να σ ενημερώσει με κάτι που δεν ξέρεις για την χώρα, έξω είναι ειδικά γραφεία μεταναστών.

Οπότε η ζωή δεν είναι μόνο νούμερα και άσπρο μαύρο, έχει και ενδιάμεσο.
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Σε μια συζήτηση μου με κολητο, περί εθελοντισμού.

Μ λέει είμαι πλήρης αντίθετος, θα πρεπε να υπάρχουν επαγγελματιες για τα πάντα, όπως στο εξωτερικό...

Η απάντηση μου, ήμουν Γερμανία τρία χρόνια, όταν χάσεις την ασφάλεια του σπιτιού σου μόνο τότε θα καταλάβεις τι εστί επαγγελματίες.

Έξω ο κολλητός είναι επαγγελματίας,δλδ ο ψυχολόγος.Ο γείτονας εδω που θα σ πει μια κουβέντα για να σ ενημερώσει με κάτι που δεν ξέρεις για την χώρα, έξω είναι ειδικά γραφεία μεταναστών.

Οπότε η ζωή δεν είναι μόνο νούμερα και άσπρο μαύρο, έχει και ενδιάμεσο.

παρα πολλοι γνωστοι μ πανε σε ψυχολογο εδω ελλαδα
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
μυστες εγω ψαχνω γερμανια για δουλεια (πολ μηχανικος μεταπτ. προτζεκτ μανατζμετν μαντσεστερ) και εχω αυτη τη βδομαδα συνεντευξη για παρακλαδι γερμανικο σε σικαγο  :heavymetalbig:

φιλε πως πηγε με τις συνεντευξες σε πηρανε?
 

RoccoSiffredi

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
700
Κριτικές
12
Like
403
Πόντοι
3.235
Ξέρει κανείς να προτείνει sites με εργασία στην Ευρωπαϊκή Ένωση και Μέση Ανατολή στον τομέα του it και πιο συγκεκριμένα στο project management με σχετική εμπειρία ???ευχαριστώ πολυ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom