Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 996K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
76
Like
12
Πόντοι
0
Για να πληρωσει το γερμανικο κρατος ενοικιο πρεπει να βρισκεται οικονομικα στην πτωχευση καποιος. Αυτο που συνηθιζεται ειναι η δουλεια 'mini job' 4 ωρη με αποδοχες 450 ευρω, Ειναι κατω απο τα 1200  που θεωρουνται επιπεδο φτωχειας και επιδοτει το ενοικιο και την θερμανση,ισως και αλλα βασικα . Απο εκει και περα βρισκουν δουλειες με μαυρα και φτανουν το οποιο ποσο μπορει ο καθενας, Ειναι μη συνταξιμα,θεωρουνται τεμπεληδες και ζουν σε βαρος κανονικων εργαζομενων αυτοι που το κανουν επητηδες.Στο παντρεμενο ειναι πιο πανω τα ποσα και παιρνει και επιδομα παιδιων.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Για να πληρωσει το γερμανικο κρατος ενοικιο πρεπει να βρισκεται οικονομικα στην πτωχευση καποιος. Αυτο που συνηθιζεται ειναι η δουλεια 'mini job' 4 ωρη με αποδοχες 450 ευρω, Ειναι κατω απο τα 1200  που θεωρουνται επιπεδο φτωχειας και επιδοτει το ενοικιο και την θερμανση,ισως και αλλα βασικα . Απο εκει και περα βρισκουν δουλειες με μαυρα και φτανουν το οποιο ποσο μπορει ο καθενας, Ειναι μη συνταξιμα,θεωρουνται τεμπεληδες και ζουν σε βαρος κανονικων εργαζομενων αυτοι που το κανουν επητηδες.Στο παντρεμενο ειναι πιο πανω τα ποσα και παιρνει και επιδομα παιδιων.

αυτο ακριβως μαλλον κανει ο ουρλαουμπερ δικια του επιλογη βεβαια αλλα μετα μην λεμε για τους αφρικανους και τους μαγκρμπ οτι τα κανουν αυτα και πως οι ελληνες ειμαστε καλης παστας μεταναστες
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Η Γερμανία σχεδιάζει να αυξήσει τον κατώτατο μισθό στα 9,19 ευρώ την ώρα την επόμενη χρονιά και στα 9,35 ευρώ την ώρα το 2020, ανακοίνωσε την Τρίτη ο υπουργός Εργασίας της χώρας.

Η κυβέρνηση της Άγκελα Μέρκελ εισήγαγε έναν κατώτατο μισθό 8,5 ευρώ για πάνω από 3 εκατομμύρια εργαζομένους το 2015. Το 2017 αυξήθηκε στα 8,84 ευρώ, επίπεδο στο οποίο βρίσκεται σήμερα.


www.euro2day.gr/news/world/article/1622281/h-germania-shediazei-ayxhsh-toy-katotatoy-oromisth.html]www.euro2day.gr[/url]
 

Επισκέπτης
Βρηκα δουλιτσα στο νησι. Πωλητης σε καταστημα τουριστικων ειδων διπλα στην παραλια. Θα ερχονται οι τουριστριες με τα μαγιο να μου κωλοτριβονται. :cheesy:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
1
Like
4.490
Πόντοι
1.706
αυτο ακριβως μαλλον κανει ο ουρλαουμπερ δικια του επιλογη βεβαια αλλα μετα μην λεμε για τους αφρικανους και τους μαγκρμπ οτι τα κανουν αυτα και πως οι ελληνες ειμαστε καλης παστας μεταναστες

Και αν καποιος πχ κανει καποιο ausbildung η weiterbildung οπως στην δικη μου περιπτωση, μπαινει στην κατηγορια αφρικανων μαγκριμπ κτλ για σενα?
Οποτε κ εκπαιδευομαι κ εργαζομαι ταυτοχρονα στην γερμανια....ενω εσεις οι αμεμπτοι και ηθικοι πως εγινε αυτο κ καταστρεψατε την ελλαδα??

Αν καποιος ειναι αναπηρος?
Τραυματισμενος?
Με σοβαρα θεματα υγειας?
Κτλ

Ενδιαφερον τροπος σκεψης.

Υ.γ. μην κρινεις για να μην κριθεις
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Βρηκα δουλιτσα στο νησι. Πωλητης σε καταστημα τουριστικων ειδων διπλα στην παραλια. Θα ερχονται οι τουριστριες με τα μαγιο να μου κωλοτριβονται. :cheesy:

εφαγες καμια τουριστρια μεχρι τωρα η μονο δουλεια για το σπιτι?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Και αν καποιος πχ κανει καποιο ausbildung η weiterbildung οπως στην δικη μου περιπτωση, μπαινει στην κατηγορια αφρικανων μαγκριμπ κτλ για σενα?
Οποτε κ εκπαιδευομαι κ εργαζομαι ταυτοχρονα στην γερμανια....ενω εσεις οι αμεμπτοι και ηθικοι πως εγινε αυτο κ καταστρεψατε την ελλαδα??

Αν καποιος ειναι αναπηρος?
Τραυματισμενος?
Με σοβαρα θεματα υγειας?
Κτλ

Ενδιαφερον τροπος σκεψης.

Υ.γ. μην κρινεις για να μην κριθεις

φιλε δεν εδωσες πληροφοριες και το πιο πιθανο ειναι αυτο που εγραψα και εγω και ο αλλος
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Άσε ρε φίλε.  Στα 40 χρόνια που δουλεύω έχω περάσει και έχω ζήσει σε καμία δεκαριά χώρες (Ελβετία, Νότια Αφρική,  Νιγηρία,  Ναμίμπια,  Καμερούν, Αγγλία , Λουξεμβούργο κα αναφέρω χώρες που έχω δουλέψει πάνω από ένα εξαμηνο) ... Είμαι κοντά στα 62 μου και το 2013 ξαναέφυγα από την Ελλάδα για Αγγλία μετά Λουξεμβούργο επέστρεψα στην Αγγλία και τώρα θα πάω από Σεπτέμβρη στο Βέλγιο για έναν χρόνο (μάλλον ο τελευταιος γιατί μετά σκέφτομαι να κρεμάσω το λαπτοπ).

Σε όλες τις χώρες έκανα παρέες από τις πρώτες βδομάδες και με τους περισσότερους από δαύτους διατηρώ ακόμη επαφές.  Μέχρι και στο Λουξεμβούργο στο οποίο οι κάτοικοι είναι οι πιο νεροβραστοι της Ευρώπης έκανα παρέες και κάθε ΣΚ έβγαινα με αυτούς και περνούσαμε μέγκλα

Φυσικά θα πρέπει να προσαρμοστείς στον τρόπο ζωής και διασκέδασης κάθε τόπου και να μην απαιτείς να ζούνε  στους ρυθμούς που ζεις στην Ελλάδα.  Για παράδειγμα ο μέσος χρόνος που χρειάζεται για μετακίνηση κάποιος εργαζόμενος στο Λουξεμβούργο είναι δύο ώρες την μέρα οπότε μην περιμένεις από τον γείτονα να σε καλέσει για ποτά στο σπίτι του καθημερινές γιατί πολύ απλά οι ώρες δεν φτάνουν και όσες του περισσεύουν θέλει να παίξει με τα παιδιά του να δει και να πηδηξει την γυναίκα του και να ξεκουραστεί.  Οπότε μοιραία η ζωή είναι ΣΚ μόνον και αυτό μέχρι τις μια μιάμιση το βράδυ και αν. Εε λοιπόν πρέπει να προσαρμοστείς και να μάθεις να ζεις ετσι

Τυπε ήσουν σίγουρα Λουξεμβούργο; Σε 20 λεπτά διασχίζεις τη χώρα από άκρη σε άκρη και εσύ βρήκες άτομα που έκαναν commute δύο ώρες;

Τι άκυρο παράδειγμα... Να μου έλεγες καμία μεγαλούπολη να συμφωνήσω...
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
1
Like
4.490
Πόντοι
1.706
φιλε δεν εδωσες πληροφοριες και το πιο πιθανο ειναι αυτο που εγραψα και εγω και ο αλλος
Τυπε περισσοτερες πληροφοριες δεν εχει....απο ενα σημειο κ μετα ειναι προσωπικα τα θεματα...

Το να προσπαθει ο αλλος να με "δηθεν" τσιγκλισει εχοντας πχ "δηθεν " αμφιβολιες για την αξιοπιστια σε αυτα που λεω ουτως ωστε να δωσω περισσοτερες πληροφοριες δεν πιανει. Ειναι εντελως ανωριμο.
Θα μπορουσε ευγενικα με πμ ,να ρωτησει κ εγω θα απαντουσα.

Επισης, ολοι εσεις οι ηθικολογοι που -παρκαρετε στην διαβαση αμεα - πετατε σκουπιδια στον δρομο - βγαζετε τα σκουπιδια σας στην πορτα του γειτονα -καπνιζετε μεσα στην καφετερια ενω απαγορευετε -δεν πληρωνετε το εισητηριο στα ΜΜΜ και δεκαδες αλλα παραδειγματα, μικρα η μεγαλυτερα που κρινατε πως εγω ισως να μην ειμαι ηθικος κ να "κοροιδευω " το γερμανικο κρατος πέρνοντας  χρηματα απο αυτο....
Χαχαχα
Θα πω απλα πως "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"
Μαγκιά μου μεγαλη που το κανω ,δεν ειναι καθολου δυσκολο, το 50% στις κοινωνικες υπηρεσιες ειναι γερμανοι ,δεν ειναι ολοι μαυροι, αραβες τουρκοι κτλ.

Φετος με αυτα τα λεφτα θα παω 10 μερες βιετναμ...καλη φαση χαχσχα


Αν εχεις φτασει 35 χρονων κ ακομη δεν τολμας να μεινεις μακρια απο την μαμα,τότε ποτέ δεν θα δεις ευκολο χρημα
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Τυπε περισσοτερες πληροφοριες δεν εχει....απο ενα σημειο κ μετα ειναι προσωπικα τα θεματα...

Το να προσπαθει ο αλλος να με "δηθεν" τσιγκλισει εχοντας πχ "δηθεν " αμφιβολιες για την αξιοπιστια σε αυτα που λεω ουτως ωστε να δωσω περισσοτερες πληροφοριες δεν πιανει. Ειναι εντελως ανωριμο.
Θα μπορουσε ευγενικα με πμ ,να ρωτησει κ εγω θα απαντουσα.

Επισης, ολοι εσεις οι ηθικολογοι που -παρκαρετε στην διαβαση αμεα - πετατε σκουπιδια στον δρομο - βγαζετε τα σκουπιδια σας στην πορτα του γειτονα -καπνιζετε μεσα στην καφετερια ενω απαγορευετε -δεν πληρωνετε το εισητηριο στα ΜΜΜ και δεκαδες αλλα παραδειγματα, μικρα η μεγαλυτερα που κρινατε πως εγω ισως να μην ειμαι ηθικος κ να "κοροιδευω " το γερμανικο κρατος πέρνοντας  χρηματα απο αυτο....
Χαχαχα
Θα πω απλα πως "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"
Μαγκιά μου μεγαλη που το κανω ,δεν ειναι καθολου δυσκολο, το 50% στις κοινωνικες υπηρεσιες ειναι γερμανοι ,δεν ειναι ολοι μαυροι, αραβες τουρκοι κτλ.

Φετος με αυτα τα λεφτα θα παω 10 μερες βιετναμ...καλη φαση χαχσχα


Αν εχεις φτασει 35 χρονων κ ακομη δεν τολμας να μεινεις μακρια απο την μαμα,τότε ποτέ δεν θα δεις ευκολο χρημα

Τυπε δηλαδή για να καταλάβω αισθάνεσαι περήφανος που ζεις με επιδόματα;

Καλά κάνεις και τα παίρνεις δε λέω, αλλά προς τι η περηφάνια;
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Τυπε δηλαδή για να καταλάβω αισθάνεσαι περήφανος που ζεις με επιδόματα;

Καλά κάνεις και τα παίρνεις δε λέω, αλλά προς τι η περηφάνια;
τωρα βρηκες να ρωτησεις...μην περιμενεις απαντηση...εδω τον ρωτησαμε τι δουλεια κανει κ θεωρει οτι ειναι προσωπικο δεδομενο...σε ενα φορουμ που γραφουμε ανωνυμα με νικνειμ...χα,χα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
1
Like
4.490
Πόντοι
1.706
Τυπε δηλαδή για να καταλάβω αισθάνεσαι περήφανος που ζεις με επιδόματα;

Καλά κάνεις και τα παίρνεις δε λέω, αλλά προς τι η περηφάνια;

Αυτο που πολλοι απο σας το παιρνουν απο την μαμα κ τον μπαμπα (δωρεαν στεγαση; διατροφη, χαρτζηλικι) εως τα σαραντα σας ,ε  ας πουμε πως εγω το παιρνω ως ταπεινο επιδομα.
Δεν ειπα περηφανια αλλα μαγκιά.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
1
Like
4.490
Πόντοι
1.706
τωρα βρηκες να ρωτησεις...μην περιμενεις απαντηση...εδω τον ρωτησαμε τι δουλεια κανει κ θεωρει οτι ειναι προσωπικο δεδομενο...σε ενα φορουμ που γραφουμε ανωνυμα με νικνειμ...χα,χα.
Τυπε μπορει να γραφουμε με νικ κτλ αλλα....
Ειμαστε καποιοι που εχουμε κ καποιες προσωπικες γνωριμιες με αλλα μελη μεσα απο το μπου. Με τηλεφωνα, φεισμπουκ, διεθυνσεις, καποιοι που εχουμε βρεθει καποιες φορες. Οποτε το να πουλησω παραμυθι επειδη γραφω με νικ δεν παιζει.
Και επειδη με κουρασες λες κ εχει μεγαλη σημασια τοτε να σου πω πως κολλαω μπρικια επαγγελματικως.

Καποιοι βλεπετε το δεντρο κ χανετε το δασος.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Τυπε μπορει να γραφουμε με νικ κτλ αλλα....
Ειμαστε καποιοι που εχουμε κ καποιες προσωπικες γνωριμιες με αλλα μελη μεσα απο το μπου. Με τηλεφωνα, φεισμπουκ, διεθυνσεις, καποιοι που εχουμε βρεθει καποιες φορες. Οποτε το να πουλησω παραμυθι επειδη γραφω με νικ δεν παιζει.
Και επειδη με κουρασες λες κ εχει μεγαλη σημασια τοτε να σου πω πως κολλαω μπρικια επαγγελματικως.

Καποιοι βλεπετε το δεντρο κ χανετε το δασος.
οταν επρεπε να απαντησεις ,δεν απαντησες,τωρα στα αρχιδια μου με τι ασχολεισαι.
Αμα ειστε 'δυσκοιλιοι' στο να γραψετε 5 πραγματα για σας σε ενα φορουμ δεν φταιω εγω...
Κουβεντα κανουμε εδω,σαλια,μισολογα κ τρυπιοι στιχοι δεν εχουν θεσει σε ενα ανοιχτο φορουμ του μπουρδελα .κομ.
 

Επισκέπτης
Ας μην ειμαστε αγενεις με παιδια που προσφερουν πληροφοριες στο σαιτ επειδη εχουμε τα νευρα μας. :)
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Ας μην ειμαστε αγενεις με παιδια που προσφερουν πληροφοριες στο σαιτ επειδη εχουμε τα νευρα μας. :)
ποια νευρα αδερφε,δεν εχεις τιποτα
εσυ εχεις γινει ρομπα.
θα το καμαρωνουν γενιες κ γενιες αυτο το ποστ.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
1
Like
4.490
Πόντοι
1.706
οταν επρεπε να απαντησεις ,δεν απαντησες,τωρα στα αρχιδια μου με τι ασχολεισαι.
Αμα ειστε 'δυσκοιλιοι' στο να γραψετε 5 πραγματα για σας σε ενα φορουμ δεν φταιω εγω...
Κουβεντα κανουμε εδω,σαλια,μισολογα κ τρυπιοι στιχοι δεν εχουν θεσει σε ενα ανοιχτο φορουμ του μπουρδελα .κομ.

Οπα ρε μεγαλε

Δεν το ηξερα πως επρεπε να απαντησω και μαλιστα αμεσα στην ερωτηση απο ενα "ανωνυμο νικ" .
Εκνευριστηκες γιατι δεν εχεις επιχειρηματα και λες μαλακιες.

Στα αρχιδια μου οι αποψεις σου που θα μας κανεις και τον δικηγορο του σαιτ.
Ριχνοντας κ μια ματια στο προφιλ σου δεν ειδα καπου να δινεις καποια πληροφορια. Μονο λογια του αερα.

Οποτε για να μην εκνευριζεσαι ,μην ασχολεισαι μαζι μου καλυτερα. Εσυ αρχισες τις πλαγιες κ ανουσιες ερωτησεις .....οχι εγω.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Ριχνοντας κ μια ματια στο προφιλ σου δεν ειδα καπου να δινεις καποια πληροφορια. Μονο λογια του αερα.

Οποτε για να μην εκνευριζεσαι ,μην ασχολεισαι μαζι μου καλυτερα. Εσυ αρχισες τις πλαγιες κ ανουσιες ερωτησεις .....οχι εγω.
ξανακοιτα καλα το προφιλ...εχω απειρα σεντονια ενημερωσεων στα αντιστοιχα θρεντ για τσαρδια απο διαφορα σημεια της Ελλαδος,160 κριτικες ΣΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΑΙΤ που αν σου διαφευγει ειναι ο αγοραιος ερωτας κ οχι η μεταναστευση ...αν εννοεις για εξωτερικο μνμ οχι δεν εχω κ ουτε θα αποκτησω...
Οταν απαντας ειρωνικα με το μπρικια κολλαω,τετοιες απαντησεις θα περνεις.Ξυδι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom