Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.231
Πόντοι
376
Όταν πας εξωτερικό και το πάρεις ζεστά το θέμα βγάζεις αρκετά λεφτά. Στην κεντρική Ευρώπη ψάχνουν συνέχεια άτομα. ΜΕ η και χωρίς ειδίκευση. Το θέμα είναι να μην λυγίσεις έυκολα στην αρχή και να ψάχνεσαι συνέχεια. Και εννοείται πρέπει να ξεχάσεις όσα ήξερες στην Ελλάδα. Πολλά καφεδάκια, οικογενειακά πάρτυ κτλ
μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση με μια κοπελα που τραβιομουν. εμενε πραγα και αφου πηγε σε συνεντευξη για δουλεια, την ρωτησαν ποσα ζηταγε.
πηγε και σε αλλες εταιριες και αφου εκανε την επιλογη της(2-3% ανεργια), την επαιρναν τηλεφωνο να ρωτησουν γιατι τους απερριψε και αν μπορουν να την υπογραψουν αυξανοντας την προσφορα. και μετα γυρνας εδω και κλαις. μια χρονια ειχε παρει home office για 3 μηνες σερι και δουλευε απ την παραλια παρεα μου.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Προφανώς εννοώ μακριά από μέρη όπως πχ Ινδία Σε νορμάλ πλαίσια εννοούσα σε οποιοδήποτε σημείο.
γενικα ναι...ειδικα αν εγω ειχα πολλα λεφτα θα εμενα 6 μηνες εξω,6 μηνες ελλαδα.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση με μια κοπελα που τραβιομουν. εμενε πραγα και αφου πηγε σε συνεντευξη για δουλεια, την ρωτησαν ποσα ζηταγε.
πηγε και σε αλλες εταιριες και αφου εκανε την επιλογη της(2-3% ανεργια), την επαιρναν τηλεφωνο να ρωτησουν γιατι τους απερριψε και αν μπορουν να την υπογραψουν αυξανοντας την προσφορα. και μετα γυρνας εδω και κλαις. μια χρονια ειχε παρει home office για 3 μηνες σερι και δουλευε απ την παραλια παρεα μου.
Όταν φύγεις δεν γυρνάς πίσω. Νόμος.
Βλέπεις μόνο μπροστά.
Αν επιστρέψεις μετά απο 10+ χρόνια θα καταλάβεις πολλά για την χώρα που μεγάλωσες.
 

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
Καλημέρα.
Νομίζω ότι μπορώ να μπω στην κουβέντα σας ίσως με μία πιο αντικειμενική τοποθέτηση αφού εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοικος Γερμανίας.
Τα πράγματα γενικά δεν είναι ακριβώς όπως τα φανταζόμαστε και για εμένα απομυθοποιήθηκαν πολλά πράγματα όταν ήρθα.
Για να μην κουράσω πολύ, για τον φίλο που του έκαναν την πρόταση για Βάδη Βυρτεμβέργη (ναι κι εγώ εδώ είμαι).
Να έρθεις χωρίς δεύτερη σκέψη φίλε μου αν βασικό σου μέλημα είναι μόνο το οικονομικό.
Διασκέδαση τρελή δεν έχει αλλά με λίγη καθοδήγηση μπορείς να βρεις μέρη να περάσεις καλά.
Η ουσία είναι να μην απογοητευτείς στην αρχή και το μετανιώσεις.
Αυτά που ακούγονται για ακρίβεια κλπ είναι κουραφέξαλα.
Οι τιμές είναι στα ίδια επίπεδα περίπου με την Ελλάδα αν εξαιρέσεις τα τσιγάρα.
Τα ενοίκια δεν είναι φτηνά αλλά δεν είναι και ακριβά σε σχέση με τους μισθούς.
Το πρόβλημα στο σπίτι δεν είναι το ενοίκιο αλλά το ότι για να σου νοικιάσει κάποιος σπίτι απαιτεί προυποθέσεις (σύμβαση εργασίας πάνω από 3 μήνες κλπ).
Για τα ενοίκια όλοι λένε ότι είναι ακριβά αλλά κανένας δεν λέει ότι περιλαμβάνουν μέσα θέρμανση και νερό.
Δλδ εγώ δίνω 460€ σε μία γκαρσονιέρα με θέρμανση και νερό μέσα.
Ρεύμα δε θέλει κανένας να ακούσει... Στην Ελλάδα ( η οικογένεια έχει μείνει κάτω γιατί έχω ανέβει με σκοπό να επιστρέψω αφού καλυφθούν κάποια πράγματα) πήγε λογαριασμός στο σπίτι 550... Στη Γερμανία πληρώνω 30€ το μήνα μέχρι κάποιες κιλοβατώρες... οι οποίες είναι οριακά οκ αν δεν κάνεις υπερβολική και άσκοπη χρήση.
Και επειδή κάπου διάβασα ότι θα παίρνεις 4000€ και θα σου μένουν 2000€ αν αφαιρέσεις έξοδα, εξαρτάται από τη ζωή που θα κάνεις.
Αν τρως κάθε μέρα έξω ή αν μαγειρεύεις μόνος σου, αν καπνίζεις και αν τα τσιγάρα σου θα είναι πακέτο αγορασμένο ή αν θα τα φτιάχνεις μόνος σου ( δεν εννοώ στριφτά, εδώ πουλάνε καπνό και σωλήνες και με ένα μηχανάκι γεμίζεις τσιγάρα και έρχονται φτηνότερα από ένα πακέτο στην Ελλάδα) κλπ.
Ως δείγμα γραφής θα σου αναφέρω ότι εγώ παίρνω αρκετά λιγότερα από τα λεφτά που αναφέρεις και συντηρώ δύο σπίτια μαζί με της Ελλάδας και εδώ δε μου λείπει τίποτα.
Προχώρα άφοβα λοιπόν.... ότι χρειαστείς ευχαρίστως να σου απαντήσω.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Όταν φύγεις δεν γυρνάς πίσω. Νόμος.
Βλέπεις μόνο μπροστά.
Αν επιστρέψεις μετά απο 10+ χρόνια θα καταλάβεις πολλά για την χώρα που μεγάλωσες.
αυτος ειναι και ο λογος που ενω πλεον δεν αντεχω πολλα στην ελλαδα,δεν θελω να φυγω..νιωθω οτι θα προδωσω τις αναμνησεις μου που ειναι οτι θα σου μεινει οταν γερασεις.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

κυριως τις παιδικες
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
γενικα ναι...ειδικα αν εγω ειχα πολλα λεφτα θα εμενα 6 μηνες εξω,6 μηνες ελλαδα.
Ούτε καν. Όπως είπες δεν έχεις μείνει καιρό στο εξωτερικό και δεν έχεις άποψη πραγματική από το πώς είναι τα πράγματα.

Όποιον ξέρω στο εξωτερικό, μαζί με μένα, βγάζουμε πολύ καλά λεφτά, και μια επίσκεψη λίγων ημερών κάθε 2-3 μήνες στην Ελλάδα φτάνει και παραφτανει.
Όταν μιλάτε είσαι έξω και βλέπεις πώς είναι η οργανωμένη η ζωή, δεν θες να περνάς πολύ χρόνο στο μπουρδελο που λέγεται Ελλάδα.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Ούτε καν. Όπως είπες δεν έχεις μείνει καιρό στο εξωτερικό και δεν έχεις άποψη πραγματική από το πώς είναι τα πράγματα.

Όποιον ξέρω στο εξωτερικό, μαζί με μένα, βγάζουμε πολύ καλά λεφτά, και μια επίσκεψη λίγων ημερών κάθε 2-3 μήνες στην Ελλάδα φτάνει και παραφτανει.
Όταν μιλάτε είσαι έξω και βλέπεις πώς είναι η οργανωμένη η ζωή, δεν θες να περνάς πολύ χρόνο στο μπουρδελο που λέγεται Ελλάδα.
η κυπρος πιανεται για εξωτερικο?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
η κυπρος πιανεται για εξωτερικο?
Εξαρτάται. Για μένα τα έχω γράψει, αν παρακολουθείς το θέμα θα έπρεπε να ξέρεις ότι συναναστρέφομαι μόνο με ξένους και δουλεύω μόνο σε ξένες εταιρίες όπου μιλάω μόνο αγγλικά.

Εσύ που δεν έχεις μείνει εκεί πώς έχεις άποψη για καιρό και για το μέρος;
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εξαρτάται. Για μένα τα έχω γράψει, αν παρακολουθείς το θέμα θα έπρεπε να ξέρεις ότι συναναστρέφομαι μόνο με ξένους και δουλεύω μόνο σε ξένες εταιρίες όπου μιλάω μόνο αγγλικά.

Εσύ που δεν έχεις μείνει εκεί πώς έχεις άποψη για καιρό και για το μέρος;
ειπα ποτε οτι δεν εχω μεινει?
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
αυτος ειναι και ο λογος που ενω πλεον δεν αντεχω πολλα στην ελλαδα,δεν θελω να φυγω..νιωθω οτι θα προδωσω τις αναμνησεις μου που ειναι οτι θα σου μεινει οταν γερασεις.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

κυριως τις παιδικες
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Εγώ έφυγα για διάφορους λόγους κυρίως επαγγελματικούς.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εξαρτάται. Για μένα τα έχω γράψει, αν παρακολουθείς το θέμα θα έπρεπε να ξέρεις ότι συναναστρέφομαι μόνο με ξένους και δουλεύω μόνο σε ξένες εταιρίες όπου μιλάω μόνο αγγλικά.

Εσύ που δεν έχεις μείνει εκεί πώς έχεις άποψη για καιρό και για το μέρος;
Αλλη φάση η Κύπρος φίλε, πολύ κοντά στα δεδομένα της Ελλάδας ειδικά σε καιρό και φαγοπότι.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
οι αλλοι 2 αλλα και ο πρωτος λυσσανε καθε φορα να ερθουν εστω και για λιγες μερες. ολοι ψοφανε για τον καιρο και την διασκεδαση της ελλαδας οπως λενε χαρακτηριστικα. βεβαια οταν ερχεσαι για λιγες μερες με γεματο πορτοφολι ολα μοιαζουν πολυ πιο ομορφα.
Κρατείστε την τελευταία πρόταση.
Μάλιστα τέτοιες απόψεις έχουν Έλληνες του εξωτερικού που δεν έχουν ζήσει ποτέ Ελλάδα και νομίζουν
πως η ζωή του μέσου Έλληνα είναι να ξύνει τ'αρχίδια του 12μήνες πάνω στην ξαπλώστρα.

Όταν φύγεις δεν γυρνάς πίσω. Νόμος.
Βλέπεις μόνο μπροστά.
Αν επιστρέψεις μετά απο 10+ χρόνια θα καταλάβεις πολλά για την χώρα που μεγάλωσες.
Έχω γεννηθεί στο εξωτερικό και η οικογένειά μου ήταν από αυτές που γύρισε...
Όσους ξέρω να γυρίσαν για να ανοίξουν κάτι, έχασαν τα λεφτά τους γιατί δεν είχαν
ιδέα από το ελληνικό σύστημα και την αγορά.
Πολλοί μάλιστα γύρισαν ξανά στο εξωτερικό.

γενικα ναι...ειδικα αν εγω ειχα πολλα λεφτα θα εμενα 6 μηνες εξω,6 μηνες ελλαδα.
Και εγώ αυτό έλεγα πριν φύγω,αλλά έχοντας ταξιδέψει πάρα πολύ,
έχω να πω ότι η Ελλάδα πέρα από φυσικό κάλλος και κουζίνα(που π.χ.έχει και η Ιταλία και η Ισπανία)
είναι τελείως γτπ σε νοοτροπία και επίσης οι πόλεις της συναγωνίζονται σε αρχιτεκτονική
και ομορφιά, μονάχα τριτοκοσμικές πόλεις..

Εγώ σαν βορειοελλαδίτης που μεγάλωσα με το μύθο της ερωτικής Θεσσαλονίκης,
όποτε κατεβαίνω με πιάνει θλίψη με το μπουρδέλο που αντικρύζω..
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.730
Like
3.114
Πόντοι
506
Ούτε καν. Όπως είπες δεν έχεις μείνει καιρό στο εξωτερικό και δεν έχεις άποψη πραγματική από το πώς είναι τα πράγματα.

Όποιον ξέρω στο εξωτερικό, μαζί με μένα, βγάζουμε πολύ καλά λεφτά, και μια επίσκεψη λίγων ημερών κάθε 2-3 μήνες στην Ελλάδα φτάνει και παραφτανει.
Όταν μιλάτε είσαι έξω και βλέπεις πώς είναι η οργανωμένη η ζωή, δεν θες να περνάς πολύ χρόνο στο μπουρδελο που λέγεται Ελλάδα.
Υπαρχουν πολλοι λογοι για εναν νεο Ελληνα να μην θελει να περναει πολυ χρονο στην Ελλαδα.

Ενας απο τους κυριοτερους λογους ειναι οι γυναικες.

CPcNqL6WIAA4hOV.jpg


 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Καλημέρα.
Νομίζω ότι μπορώ να μπω στην κουβέντα σας ίσως με μία πιο αντικειμενική τοποθέτηση αφού εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοικος Γερμανίας.
Τα πράγματα γενικά δεν είναι ακριβώς όπως τα φανταζόμαστε και για εμένα απομυθοποιήθηκαν πολλά πράγματα όταν ήρθα.
Για να μην κουράσω πολύ, για τον φίλο που του έκαναν την πρόταση για Βάδη Βυρτεμβέργη (ναι κι εγώ εδώ είμαι).
Να έρθεις χωρίς δεύτερη σκέψη φίλε μου αν βασικό σου μέλημα είναι μόνο το οικονομικό.
Διασκέδαση τρελή δεν έχει αλλά με λίγη καθοδήγηση μπορείς να βρεις μέρη να περάσεις καλά.
Η ουσία είναι να μην απογοητευτείς στην αρχή και το μετανιώσεις.
Αυτά που ακούγονται για ακρίβεια κλπ είναι κουραφέξαλα.
Οι τιμές είναι στα ίδια επίπεδα περίπου με την Ελλάδα αν εξαιρέσεις τα τσιγάρα.
Τα ενοίκια δεν είναι φτηνά αλλά δεν είναι και ακριβά σε σχέση με τους μισθούς.
Το πρόβλημα στο σπίτι δεν είναι το ενοίκιο αλλά το ότι για να σου νοικιάσει κάποιος σπίτι απαιτεί προυποθέσεις (σύμβαση εργασίας πάνω από 3 μήνες κλπ).
Για τα ενοίκια όλοι λένε ότι είναι ακριβά αλλά κανένας δεν λέει ότι περιλαμβάνουν μέσα θέρμανση και νερό.
Δλδ εγώ δίνω 460€ σε μία γκαρσονιέρα με θέρμανση και νερό μέσα.
Ρεύμα δε θέλει κανένας να ακούσει... Στην Ελλάδα ( η οικογένεια έχει μείνει κάτω γιατί έχω ανέβει με σκοπό να επιστρέψω αφού καλυφθούν κάποια πράγματα) πήγε λογαριασμός στο σπίτι 550... Στη Γερμανία πληρώνω 30€ το μήνα μέχρι κάποιες κιλοβατώρες... οι οποίες είναι οριακά οκ αν δεν κάνεις υπερβολική και άσκοπη χρήση.
Και επειδή κάπου διάβασα ότι θα παίρνεις 4000€ και θα σου μένουν 2000€ αν αφαιρέσεις έξοδα, εξαρτάται από τη ζωή που θα κάνεις.
Αν τρως κάθε μέρα έξω ή αν μαγειρεύεις μόνος σου, αν καπνίζεις και αν τα τσιγάρα σου θα είναι πακέτο αγορασμένο ή αν θα τα φτιάχνεις μόνος σου ( δεν εννοώ στριφτά, εδώ πουλάνε καπνό και σωλήνες και με ένα μηχανάκι γεμίζεις τσιγάρα και έρχονται φτηνότερα από ένα πακέτο στην Ελλάδα) κλπ.
Ως δείγμα γραφής θα σου αναφέρω ότι εγώ παίρνω αρκετά λιγότερα από τα λεφτά που αναφέρεις και συντηρώ δύο σπίτια μαζί με της Ελλάδας και εδώ δε μου λείπει τίποτα.
Προχώρα άφοβα λοιπόν.... ότι χρειαστείς ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Κάτι τέτοιο ήθελα να διαβάσω.Πραγματικα μου εξαφανισες οποίες μικρές αμφιβολίες είχα.Εννοειτε ότι το βασικό μου μέλημα είναι τα λεφτά.Γι αυτό άλλωστε δεν φεύγουν από την χώρα τους οι κοπέλες για να έρθουν στην Ελλάδα να γαμιουνται με χοντρούς,παππούδες κτλ?Για τα λεφτά φυσικά,όλα για αυτά γίνονται.Τρελη διασκέδαση δεν με ενδιαφέρει,έγραψα και πιο πίσω ότι απεχθάνομαι μπουζούκια,τσιπουραδικα,φραπέδες στην παραλία.Κανενα κλαμπ με ηλικιες πχ 25-30 και πάνω είναι το ιδανικό για μένα.Να μπορώ να πάω σε ένα μεγάλο φεστιβάλ μουσικής πχ Tomorrowland που είναι και διπλα.Τεσπα,αυτά θα τα βρω στην πορεία.Τσιγαρο το έχω κόψει εδώ και 3 χρόνια,το φαγητό είναι ένα θέμα μιας και δεν ξέρω να τηγανίζω ούτε αυγό.Εκει πρέπει να δω τι θα κάνω.Τα υπόλοιπα που είπες είναι όπως ακριβώς μου τα περιέγραψε και ο φίλος μου.

Αυτός πχ μου είπε ότι πλήρωνε 700€ για ένα σπίτι 55τμ συν 100-120 για αεριο-ρευμα.Θα βρω και φθηνότερα είπε οπότε καλά τα λες.Μου είπε επίσης ότι θα παίρνω 17€ την ώρα για 200 ώρες τον μήνα.Δεν θα με συμφέρει στην αρχή να δουλεύω περισσότερο στο εργοστασιο γιατί στην ασφαλιστική κατηγορία που θα είμαι θα έχω δυσανάλογες κρατήσεις.

Καλύτερα θα είναι να πηγαίνω αν θέλω τα ΣΚ ή κανένα απόγευμα να δουλεύω μαύρα με κανέναν ηλεκτρολόγο.Τον δεύτερο χρόνο θα πάει 20€ το 200ωρο και αν αρχίσω και δουλεύω και ΣΚ,θα φτάνω 4500€+.Είναι πολύ καλά λεφτά,θα μπορώ να προσφέρω ένα μέλλον στα παιδιά μου,αν ποτέ με αξιώσει ο Θεός και αποκτήσω.Εδω που είμαι δεν θα μπορώ να προσφέρω τίποτα απολύτως,κάπως έτσι το σκέφτομαι.Θα σου στείλω και πμ λίγο αργότερα αν δεν σε πειράζει.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Υπαρχουν πολλοι λογοι για εναν νεο Ελληνα να μην θελει να περναει πολυ χρονο στην Ελλαδα.

Ενας απο τους κυριοτερους λογους ειναι οι γυναικες.

CPcNqL6WIAA4hOV.jpg


Τύπε, αυτά να τα πεις στο μέλος @sex volcano , που αν ήταν πρόεδρος σε Miss World,
κάπως έτσι θα έμοιαζε η Mις Κόσμος :confused:

ton_arapi_ki_an_ton_plenis.jpg
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Κρατείστε την τελευταία πρόταση.
Μάλιστα τέτοιες απόψεις έχουν Έλληνες του εξωτερικού που δεν έχουν ζήσει ποτέ Ελλάδα και νομίζουν
πως η ζωή του μέσου Έλληνα είναι να ξύνει τ'αρχίδια του 12μήνες πάνω στην ξαπλώστρα.


Έχω γεννηθεί στο εξωτερικό και η οικογένειά μου ήταν από αυτές που γύρισε...
Όσους ξέρω να γυρίσαν για να ανοίξουν κάτι, έχασαν τα λεφτά τους γιατί δεν είχαν
ιδέα από το ελληνικό σύστημα και την αγορά.
Πολλοί μάλιστα γύρισαν ξανά στο εξωτερικό.


Και εγώ αυτό έλεγα πριν φύγω,αλλά έχοντας ταξιδέψει πάρα πολύ,
έχω να πω ότι η Ελλάδα πέρα από φυσικό κάλλος και κουζίνα(που π.χ.έχει και η Ιταλία και η Ισπανία)
είναι τελείως γτπ σε νοοτροπία και επίσης οι πόλεις της συναγωνίζονται σε αρχιτεκτονική
και ομορφιά, μονάχα τριτοκοσμικές πόλεις..

Εγώ σαν βορειοελλαδίτης που μεγάλωσα με το μύθο της ερωτικής Θεσσαλονίκης,
όποτε κατεβαίνω με πιάνει θλίψη με το μπουρδέλο που αντικρύζω..
Εδώ η νοοτροπία είναι για το πουτσο τελείως.... Την νιώθω κάθε μέρα στο πετσι μου με τη δουλειά, και δε τρέφω καμια πλέον εκτίμηση για την ελληνική κοινωνία.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Γλώσσα και εύρεση σπιτιού είναι τα μεγαλύτερα προβλήματα στην αρχή, υποθέτοντας ότι έχει βρει ήδη κάποιος δουλειά από πριν. Και σε μερικά κράτη είναι και ο καιρός, που δεν ξέρω κατά πόσον συνηθίζεται.

Αυτό που λένε «μη συναναστρέφεσαι Έλληνες» είναι και δεν είναι σωστό. Άμα η κοινωνία είναι κλειστή, τι θα κάνεις στην αρχή; Το θέμα είναι να μην κάνεις παρέα μόνο με Έλληνες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.770
Πόντοι
21.896

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.789
Πόντοι
3.656
Ε, αυτοί που θα γύριζαν πίσω για να βολευτούν σε κάνα Δήμο με ένα χιλιάρικο, πράγματι μπορεί να κλαίνε έξω.

Μόνο που τα λεφτά για εξειδικευμένους είναι πολύ περισσότερα έξω, οι επαγγελματικές προοπτικές μεγάλες, οι συνθήκες ζωής γενικώς καλές και τα low cost εισιτήρια πραγματικά πολύ φτηνά και μπορείς να έρχεσαι Ελλάδα όποτε θες. Για να θέλει κανείς να επιστρέψει σε μία Ελλάδα της κρίσης, δεν θα πρέπει να έχει φιλοδοξίες στη ζωή του.

Και να μην περνάς καλά στο εξωτερικό στην παρούσα φάση, είναι προτιμότερο να προσπαθήσεις να αναβαθμιστείς.

Πιστεύω το μεγαλύτερο θέμα για τον Έλληνα έξω είναι η μοναξιά.Αν καταφέρει αυτό να το λύσει,θα προσπαθήσει να αναβαθμιστεί.Αν όμως καταλήξει πχ απομονωμένος και τον πάρει απο κάτω γενικώς,δεν ξέρω και τί κουράγια θα έχει να το παλέψει.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Πιστεύω το μεγαλύτερο θέμα για τον Έλληνα έξω είναι η μοναξιά.Αν καταφέρει αυτό να το λύσει,θα προσπαθήσει να αναβαθμιστεί.Αν όμως καταλήξει πχ απομονωμένος και τον πάρει απο κάτω γενικώς,δεν ξέρω και τί κουράγια θα έχει να το παλέψει.
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλές φορές ευκαιρίες να μην είσαι μόνος,ακόμη και αν δε μιλάς ακόμη την γλώσσα.

Σε όλες τις μεγάλες πόλεις υπάρχουν ΚΑΘΕ ΣΚ, international βραδιές που πραγματικά γνωρίζεις κόσμο από παντού
και μη φανταστείτε τίποτα τριτοκοσμικούς.

Υπάρχουν facebook groups, που ονομάζονται π.χ."Νεοφερμένος στο Βερολίνο" και διοργανώνουν events,
δωρεάν και χωρίς περιορισμούς. Στα ίδια groups μπορείς να γράψεις "Με λένε τάδε,μου αρέσει το μπιλιάρδο και η τοξοβολία,
μένω στην τάδε περιοχή,αν ψήνεται κανένας ας στείλει pm".

Υπάρχουν facebook groups,για πάσης φύσεως ενδιαφέροντα.
Π.χ. group που πάει για σκι, απλά δηλώνεις συμμετοχή,συγκεντρώνεσαι με τα άλλα άτομα και πληρώνεις μόνο τα έξοδά σου.

Παίζουν ΔΩΡΕΑΝ ιστοσελίδες για κάθε συνοικία,όπου διοργανώνονται events,μπορείς ακόμη και να ανταλλάξεις υπηρεσίες, πουλήσεις/αγοράσεις πράγματα.

Τώρα ο κλασσικός Έλληνας θα σκεφτεί πως με το που γράψει τέτοιο μήνυμα στο fb, θα λάβει μόνο dickpicks από τράβελους,
ή ότι θα τον περάσουν για καθυστερημένο,αλλά δεν είναι έτσι.
Κανείς δε σε παρεξηγεί, ακόμη και οι ίδιοι οι Γερμανοί ξέρουν ότι είναι δύσκολο π.χ.για έναν Κολωνέζο σε μεταφοιτητική ηλικία,
να πάει στο Μόναχο και να κάνει κύκλο.

Υ.Γ. Να πω τέλος ότι έχω κάνει όλα τα άνωθεν και σπάνια έχω πετύχει Έλληνες/Ελληνίδες :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom