Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.789
Πόντοι
3.656
Εύκολο να το λές, δύσκολο στην πράξη.

Σε αυτές τις χώρες μένεις στον δρόμο χωρίς να το καταλάβεις απο τη μια μέρα στην άλλη.

Ποιο είναι το δύσκολο ακριβώς;

Θα κάτσω να μείνω στο δρόμο αντί να γυρίσω πίσω στο σπίτι μου;
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Εύκολο να το λές, δύσκολο στην πράξη.

Σε αυτές τις χώρες μένεις στον δρόμο χωρίς να το καταλάβεις απο τη μια μέρα στην άλλη.
Εχεις κάποια εξιδείκευση ?
Ξέρεις να κάνεις κάτι ?

Η βρέθηκες σαν Αφγανός στην Μανωλάδα?
Σαν ανειδίκευτος Αφγανός, παντού δύσκολα είναι, ο πλανήτης δεν σε πολυχρειάζεται.
Πολύ περισσότερο όταν γεράσεις.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Εχεις κάποια εξιδείκευση ?
Ξέρεις να κάνεις κάτι ?

Η βρέθηκες σαν Αφγανός στην Μανωλάδα?
Σαν ανειδίκευτος Αφγανός, παντού δύσκολα είναι, ο πλανήτης δεν σε πολυχρειάζεται.
Ναι έχω και έιναι και πολύ καλή.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Αδερφέ σου εύχομαι τα καλύτερα και να σου έρθουν όλα με το δεξί!! Η συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα πληρώνεσαι αδρά και θα γαμάς αβέρτα και γενικά επίγειος παράδεισος γιατί σε μια στραβή μπορεί να ξενερώσεις. Αυτό που έχω μάθει είναι ότι ο καθένας μας τα βλέπει και τα ζει με την δική του σκοπιά. Ότι είναι να ζήσεις, θα τα ζήσεις εσύ ο ίδιος.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε,να εισαι καλα.Επιγειος παραδεισος ειναι σε οποιοδηποτε σημειο της γης,αρκει να εχεις λεφτα.Οταν πρεπει να δουλευεις στην φαμπρικα 200 ωρες τον μηνα,τι επιγειος παραδεισος ειναι αυτο?Οπως ειπες ο καθενας τα βλεπει με την δικη του ματια.Για καποιον,το να δουλευει 12 ωρες την μερα κουζινα και να ανεβαινει στο ιδιο κτηριο στο ρετιρε για να κοιμηθει απλα σε ενα δωμα,ειναι ζωαρα.Για καποιον αυτο ειναι αυτοκτονια καθημερινη.Τεσπα,να μην κουραζω αλλο,ξεκιναω αυριο μεθαυριο μαθηματα μιας και ειναι 100€ τον μηνα και οταν ερθει η ωρα θα δω τι θα κανω.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Σε ευχαριστω πολυ φιλε,να εισαι καλα.Επιγειος παραδεισος ειναι σε οποιοδηποτε σημειο της γης,αρκει να εχεις λεφτα.Οταν πρεπει να δουλευεις στην φαμπρικα 200 ωρες τον μηνα,τι επιγειος παραδεισος ειναι αυτο?Οπως ειπες ο καθενας τα βλεπει με την δικη του ματια.Για καποιον,το να δουλευει 12 ωρες την μερα κουζινα και να ανεβαινει στο ιδιο κτηριο στο ρετιρε για να κοιμηθει απλα σε ενα δωμα,ειναι ζωαρα.Για καποιον αυτο ειναι αυτοκτονια καθημερινη.Τεσπα,να μην κουραζω αλλο,ξεκιναω αυριο μεθαυριο μαθηματα μιας και ειναι 100€ τον μηνα και οταν ερθει η ωρα θα δω τι θα κανω.
Aν μπορείς στείλε μου σε πμ περισσότερες πληροφορίες για την Δασκάλα. Έχω πολλούς που ενδιαφέρονται.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.939
Πόντοι
4.546
Εχεις κάποια εξιδείκευση ?
Ξέρεις να κάνεις κάτι ?

Η βρέθηκες σαν Αφγανός στην Μανωλάδα?
Σαν ανειδίκευτος Αφγανός, παντού δύσκολα είναι, ο πλανήτης δεν σε πολυχρειάζεται.
Πολύ περισσότερο όταν γεράσεις.
Ανειδίκευτους εργάτες δεν ξέρω, εργάτες πάντως σίγουρα χρειάζεται ο πλανήτης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Ανειδίκευτους εργάτες δεν ξέρω, εργάτες πάντως σίγουρα χρειάζεται ο πλανήτης.
Απειρους
Και ανειδίκευτους να μαζεύουν τους καρπούς της γης.
Θες να τους ανταγωνιστείς ?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Εύκολο να το λές, δύσκολο στην πράξη.

Σε αυτές τις χώρες μένεις στον δρόμο χωρίς να το καταλάβεις απο τη μια μέρα στην άλλη.
Σε ποιες χώρες αναφέρεσαι;
Γιατί έξω ξέρω ότι σε πολλές χώρες αν δουλεύεις νόμιμα και σε απολύσουν, παίρνεις ένα επίδομα πολύ καλύτερο από αυτό της Ελλάδος.

Τώρα άμα έχεις μάθει να δουλεύεις με μαύρα, είτε Ελλάδα είσαι, είτε Ελβετία, ναι άνετα βρίσκεσαι στον δρόμο για πλάκα.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Σε ποιες χώρες αναφέρεσαι;
Γιατί έξω ξέρω ότι σε πολλές χώρες αν δουλεύεις νόμιμα και σε απολύσουν, παίρνεις ένα επίδομα πολύ καλύτερο από αυτό της Ελλάδος.

Τώρα άμα έχεις μάθει να δουλεύεις με μαύρα, είτε Ελλάδα είσαι, είτε Ελβετία, ναι άνετα βρίσκεσαι στον δρόμο για πλάκα.
Ολλανδία - Γερμανία.

Ναι ισχύει αλλά είναι και πολλά άλλα πράγματα στην εξίσωση ειδικά στην αρχή όταν πας.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Κι εγώ ρωτάω,αν ο μπα΄ρμπας τους έβρισκε τρόπο να τους βάλει σε κανα Δήμο,Νομαρχία κλπ με ένα χιλιάρικο το μήνα,τί ποσοστό αυτών των πτυχιούχων θα γυρνούσε πίσω;Και ειδικά των γυναικών;
Ε, αυτοί που θα γύριζαν πίσω για να βολευτούν σε κάνα Δήμο με ένα χιλιάρικο, πράγματι μπορεί να κλαίνε έξω.

Μόνο που τα λεφτά για εξειδικευμένους είναι πολύ περισσότερα έξω, οι επαγγελματικές προοπτικές μεγάλες, οι συνθήκες ζωής γενικώς καλές και τα low cost εισιτήρια πραγματικά πολύ φτηνά και μπορείς να έρχεσαι Ελλάδα όποτε θες. Για να θέλει κανείς να επιστρέψει σε μία Ελλάδα της κρίσης, δεν θα πρέπει να έχει φιλοδοξίες στη ζωή του.

Και να μην περνάς καλά στο εξωτερικό στην παρούσα φάση, είναι προτιμότερο να προσπαθήσεις να αναβαθμιστείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Κι εγώ ρωτάω,αν ο μπα΄ρμπας τους έβρισκε τρόπο να τους βάλει σε κανα Δήμο,Νομαρχία κλπ με ένα χιλιάρικο το μήνα,τί ποσοστό αυτών των πτυχιούχων θα γυρνούσε πίσω;Και ειδικά των γυναικών;
Ειδικά των γυναικών που θέλουν να δημιουργήσουν μια οικογένεια όπου τα παιδιά τους θα έχουν μια καλύτερη προοπτική,δε θα γύριζε καμία. Και αυτό από προσωπική εμπειρία,όχι Google.

Αυτά που γραφεις περί μετανάστευσης αφορούν άλλες δεκαετίες ή ανειδίκευτους Έλληνες μετανάστες που κάνουν δουλειές του ποδαριού και φυσικά τρώνε πούτσα.

Αυτοί εννοείται θέλουν να γυρίσουν,γιατί αν είναι να τρως πούτσα,την τρως και στο σπίτι σου
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.789
Πόντοι
3.656
Ειδικά των γυναικών που θέλουν να δημιουργήσουν μια οικογένεια όπου τα παιδιά τους θα έχουν μια καλύτερη προοπτική,δε θα γύριζε καμία. Και αυτό από προσωπική εμπειρία,όχι Google.

Θα εννοείς όσες καταφέρνουν να παντρευτούν καναν Γερμανό,Γάλλο,Σουηδό και ενταχθούν πιο εύκολα στην τοπική κοινωνία.Κάτι που ισχύει και για μας,άλλο να'σαι με ελληνίδα στο εξωτερικό και άλλο με ντόπια,νιώθεις λιγότερο ξένος
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Σε ποιο μέρος στην Κύπρο είσαι? Έχω συγγενείς που μένουν στη Πάφο και μου λένε ότι το καλοκαίρι παλεύεται-δε παλεύεται.
δε παλευεται :confused: ...απο το σπιτι (που ειχε κλιματισμο) μεχρι να βγω στο αμαξι για να ξανα βάλω κλιματισμο,ειχα γινει ηδη σα να ειχα βγει απο σαουνα (φοραγα και πουκαμισο)
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Θα εννοείς όσες καταφέρνουν να παντρευτούν καναν Γερμανό,Γάλλο,Σουηδό και ενταχθούν πιο εύκολα στην τοπική κοινωνία.Κάτι που ισχύει και για μας,άλλο να'σαι με ελληνίδα στο εξωτερικό και άλλο με ντόπια,νιώθεις λιγότερο ξένος
Εννοώ πως ανεξάρτητα από τον άντρα που θα βρουν,θέλουν τα παιδιά τους να έχουν μέλλον σε μια χώρα με καλύτερη παιδεία από την Ελλάδα, ισχυρή οικονομία και προοπτικές.
Τόσα χρόνια μόνο ένα ζευγάρι Ελλήνων έχω γνωρίσει,που θέλει να κατεβάσει το παιδί του Ελλάδα όταν γίνει έξι χρόνων.

Η μετανάστευση είναι εν πολλοίς υποκείμενο θέμα,αλλά κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά.
Όπως είναι ο καιρός στην Ελλάδα καλύτερος από τη Νορβηγία,έτσι και οι κρατικές δομές και ένα σωρό άλλα πράγματα είναι καλύτερα από την Ελλάδα.
 

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.231
Πόντοι
376
ενας καλος μου φιλος πηγε πριν 10+ χρονια με την κοπελα του αγγλια για μεταπτυχιακο και τωρα εχει πλεον δικο του σπιτι με δανειο βεβαια και 2 παιδια.
ενας αλλος πηγε ζυριχη στα 28 του και αυτη ηταν η πρωτη του δουλεια. τωρα ειναι 8 χρονια εκει και παιρνει πλεον 6500(λιγα αναλογικα με το επαγγελμα του). σκεφτεται να γυρισει σε λιγα χρονια με λεφτα να ανοιξει κατι δικο του εδω και να κανει οικογενεια.

και ο κουμπαρος μου πηγε ζυριχη πριν 3 χρονια με γυναικα και παιδι. επισης σκεφτεται να γυρισει καποια στιγμη να ανοιξει κατι δικο του.
λογικα μονο ο πρωτος ειναι σιγουρος αφου εχει παρει και σπιτι εκει.

οι αλλοι 2 αλλα και ο πρωτος λυσσανε καθε φορα να ερθουν εστω και για λιγες μερες. ολοι ψοφανε για τον καιρο και την διασκεδαση της ελλαδας οπως λενε χαρακτηριστικα. βεβαια οταν ερχεσαι για λιγες μερες με γεματο πορτοφολι ολα μοιαζουν πολυ πιο ομορφα.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
ενας καλος μου φιλος πηγε πριν 10+ χρονια με την κοπελα του αγγλια για μεταπτυχιακο και τωρα εχει πλεον δικο του σπιτι με δανειο βεβαια και 2 παιδια.
ενας αλλος πηγε ζυριχη στα 28 του και αυτη ηταν η πρωτη του δουλεια. τωρα ειναι 8 χρονια εκει και παιρνει πλεον 6500(λιγα αναλογικα με το επαγγελμα του). σκεφτεται να γυρισει σε λιγα χρονια με λεφτα να ανοιξει κατι δικο του εδω και να κανει οικογενεια.

και ο κουμπαρος μου πηγε ζυριχη πριν 3 χρονια με γυναικα και παιδι. επισης σκεφτεται να γυρισει καποια στιγμη να ανοιξει κατι δικο του.
λογικα μονο ο πρωτος ειναι σιγουρος αφου εχει παρει και σπιτι εκει.

οι αλλοι 2 αλλα και ο πρωτος λυσσανε καθε φορα να ερθουν εστω και για λιγες μερες. ολοι ψοφανε για τον καιρο και την διασκεδαση της ελλαδας οπως λενε χαρακτηριστικα. βεβαια οταν ερχεσαι για λιγες μερες με γεματο πορτοφολι ολα μοιαζουν πολυ πιο ομορφα.
Όταν πας εξωτερικό και το πάρεις ζεστά το θέμα βγάζεις αρκετά λεφτά. Στην κεντρική Ευρώπη ψάχνουν συνέχεια άτομα. ΜΕ η και χωρίς ειδίκευση. Το θέμα είναι να μην λυγίσεις έυκολα στην αρχή και να ψάχνεσαι συνέχεια. Και εννοείται πρέπει να ξεχάσεις όσα ήξερες στην Ελλάδα. Πολλά καφεδάκια, οικογενειακά πάρτυ κτλ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom