Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Η Ευρώπη είναι χάλια γενικά.
Το γλωσσικό ζήτημα και ο εθνικισμός την έχουν κάνει πραγματική Βαβέλ.
Είμαστε τουλάχιστον 300 χρόνια πίσω από τις ΗΠΑ
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Η Ευρώπη είναι χάλια γενικά.
Το γλωσσικό ζήτημα και ο εθνικισμός την έχουν κάνει πραγματική Βαβέλ.
Είμαστε τουλάχιστον 300 χρόνια πίσω από τις ΗΠΑ

που τον ειδες τον εθνικισμο? εδω ειμαστε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δωσετε
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
που τον ειδες τον εθνικισμο? εδω ειμαστε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δωσετε

Δεν υπάρχει κρατικός εθνικισμός, υπάρχει όμως ρατσισμός σε μικροκλίμακα μεταξύ των πολιτών, ενίοτε και μεταξύ πολιτικών
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Τύποι σκέφτομαι να ανοίξω σε κάποια στιγμή θέμα για Αμερική συγκεκριμένα. Εχει κανεις απο εδω εμπειρία, είτε για ΗΠΑ είτε για Καναδά;

Μιλάει για τα παλιά χρόνια, αλλά είναι καλή τροφή για σκέψη. Δεν είναι λίγοι βέβαια συμπατριώτες μας που τραβάν παρόμοιο Γολγοθά, ακόμα και σήμερα, στις ΗΠΑ, στην Αυστραλία αλλά και στην Ευρώπη:

 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Δεν υπάρχει κρατικός εθνικισμός, υπάρχει όμως ρατσισμός σε μικροκλίμακα μεταξύ των πολιτών, ενίοτε και μεταξύ πολιτικών

που τον ειδες τον ρατσισμο ρε φιλε? εδω ειμαστε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δωσετε
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Μιλάει για τα παλιά χρόνια, αλλά είναι καλή τροφή για σκέψη. Δεν είναι λίγοι βέβαια συμπατριώτες μας που τραβάν παρόμοιο Γολγοθά, ακόμα και σήμερα, στις ΗΠΑ, στην Αυστραλία αλλά και στην Ευρώπη:


το αρθρο ειναι για εκατο χρονια πισω ρε ψηλε δεν λεω πως ολα ειναι καλα το εχω πει και ο ιδιος πως ειναι δυσκολα αλλα οχι κι ετσι να κανουν διωγμους εδω δεν διωχνουν τα μουσλιμια και ολους αυτους τους σκατοχρωμους που μας εχουν κουβαλιθει
 

Golemis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.774
Κριτικές
9
Like
1.787
Πόντοι
216
Παιδια στο εξωτερικο παντα ηταν καλυτερα εγω ειμαι Ντουμπαι τωρα και περναω σειχικα
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Παιδια στο εξωτερικο παντα ηταν καλυτερα εγω ειμαι Ντουμπαι τωρα και περναω σειχικα

με τι ασχολεισαι φιλε? εκτος απο τα λεφτσ ειναι οντως καλη εκει η ζωη? επειδη οσους ξερω να ζουνε εκει κατω μονο για τα λεφτα εχουν να λενε
 

RoccoSiffredi

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
700
Κριτικές
12
Like
405
Πόντοι
3.235
Καλησπέρα,υπάρχει κάποιο καλό site η google play store εφαρμογή που να έχει δουλειές σε Ευρώπη η μέση ανατολή?κυρίως IT η project management?
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
με τι ασχολεισαι φιλε? εκτος απο τα λεφτσ ειναι οντως καλη εκει η ζωη? επειδη οσους ξερω να ζουνε εκει κατω μονο για τα λεφτα εχουν να λενε

Τό Dubai ήταν κάποτε καλό (1993-1995). Τώρα είναι πανάκριβο έχει ή κυκλοφορία 24 ώρες τήν ήμέρα νά τρελλαίνεσαι.

Φυσικά σέ τρώει ή ύγρασία, ή όμίχλη (πρωϊνές ώρες, άνοιξη/φθινόπωρο), καί άν έχεις τήν άτυχία νά έχεις έγγλέζους, πακιστανούς ή ίνδούς προισταμένους τρώς καί άγρια γαμίσια.

Έπίσησ είναι πολύ πιό δύσκολο νά βάζεις φράγκα στήν άκρη γιά 2 λόγους. 1. έχουν πέσει οί μισθοί πάρα πολύ άπό τό 19931995 πού ήμουν έγώ έκεί κάτω, καί 2. διακρατική φορολογική συμφωνία μέ Έλλάδα μέ ότι αύτό συνεπάγεται.

Τώρα θά μού πείς, είναι χειρότεραα αύτά άπό τό νά είσαι άνεργος στήν Έλλαδα;

Όχι βέβαια, γι'αύτό είμαι καί έγώ στήν άραπιά μέσα στά σκατά τους καί τούς πέρνω τά δολλάρια τους.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τό Dubai ήταν κάποτε καλό (1993-1995). Τώρα είναι πανάκριβο έχει ή κυκλοφορία 24 ώρες τήν ήμέρα νά τρελλαίνεσαι.

Φυσικά σέ τρώει ή ύγρασία, ή όμίχλη (πρωϊνές ώρες, άνοιξη/φθινόπωρο), καί άν έχεις τήν άτυχία νά έχεις έγγλέζους, πακιστανούς ή ίνδούς προισταμένους τρώς καί άγρια γαμίσια.

Έπίσησ είναι πολύ πιό δύσκολο νά βάζεις φράγκα στήν άκρη γιά 2 λόγους. 1. έχουν πέσει οί μισθοί πάρα πολύ άπό τό 19931995 πού ήμουν έγώ έκεί κάτω, καί 2. διακρατική φορολογική συμφωνία μέ Έλλάδα μέ ότι αύτό συνεπάγεται.

Τώρα θά μού πείς, είναι χειρότεραα αύτά άπό τό νά είσαι άνεργος στήν Έλλαδα;

Όχι βέβαια, γι'αύτό είμαι καί έγώ στήν άραπιά μέσα στά σκατά τους καί τούς πέρνω τά δολλάρια τους.

αραπια? εσυ δεν ειχες πει πως εισαι στην ιαπωνια η σε μπερδευω με αλλον?
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
αραπια? εσυ δεν ειχες πει πως εισαι στην ιαπωνια η σε μπερδευω με αλλον?

Καλημέρα φίλε μου. Ήμουν Ίαπωνία, τελείωσε τό συμβόλαιο καί τώρα είμαι άλλού. Άπό τό 1993 είμαι μέ μιά βαλίτσα στό χέρι καί κάνω διάφορα συμβόλαια 6 μήνες μέ 2 χρόννια σέ όλο τόν πλανήτη. Δέν είναι καλά άλλά δέν είναι καί άσχημα.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Καλημέρα φίλε μου. Ήμουν Ίαπωνία, τελείωσε τό συμβόλαιο καί τώρα είμαι άλλού. Άπό τό 1993 είμαι μέ μιά βαλίτσα στό χέρι καί κάνω διάφορα συμβόλαια 6 μήνες μέ 2 χρόννια σέ όλο τόν πλανήτη. Δέν είναι καλά άλλά δέν είναι καί άσχημα.

απ ολο τον κοσμο που γυρισες που ειναι καλυτερα για ζωη και που ειναι καλυτερα για δουλεια? και που καλυτερα για γυναικες
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
απ ολο τον κοσμο που γυρισες που ειναι καλυτερα για ζωη και που ειναι καλυτερα για δουλεια? και που καλυτερα για γυναικες

ΠΟΛΥ δύσκολη έρώτηση μέ ρωτάς φίλε μου. Ναί, έχω γυρίσει τόν κόσμο καί όσο πιό πολύ γυρνάω τόσο πιό δύσκολα νά άπαντήσω.

Έξαρτάται τί ψάχνει ό καθένας, είναι πολύ προσωπικό τό θέμα.

Έγώ προσωπικά (έχω πάει σέ 85 περίπου χώρες), βάζω τήν Έλλάδα #1 άπό φυσική όμορφιά καί φαΐ.

Γιά δουλειά δέν μπορώ νά άπαντήσω γιατί δέν ξέρω. Έδώ καί κάτι 10ετίες έργάζομαι μέ συμβόλαια άπό μερικές βδομάδες μέχρι 2 χρόννια, όπότε τά έργασιακά μου δέν είναι κάτι τό σύνηθες, καί δέν ίσχύουν γιά τό μέσο άτομο.

Γιά γυναίκες τώρα. Προσωπικά πάω τίς Μεξικάνες, Περουβιανές καί Βραζιλιάνες στό ένα πρός ένα (αύτές δέν πάνε τρίο κλπ γιατί είναι πολύ ζηλιάρες), άλλά στά δίνουν ΟΛΑ.

Γουστάρω έπίσης τίς Άμερικάνες γιατί δέν κολάνε στό νά κάνουν ότι άνωμαλία θές. Είναι έπίσης πεντακάθαρες, καί γυμνασμένες ώς έπί τό πλείστον. Βέβαια ό Θεός νά φυλάει μήν πέσεις σέ πουριτανή Άμερικάνα, γιατί τότε... καλύτερα νά παντρευτείς τόν Πάπα τής Ρώμης, θά έχεις καλύτερο καί περισσότερο σέξ τότε.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
ΠΟΛΥ δύσκολη έρώτηση μέ ρωτάς φίλε μου. Ναί, έχω γυρίσει τόν κόσμο καί όσο πιό πολύ γυρνάω τόσο πιό δύσκολα νά άπαντήσω.

Έξαρτάται τί ψάχνει ό καθένας, είναι πολύ προσωπικό τό θέμα.

Έγώ προσωπικά (έχω πάει σέ 85 περίπου χώρες), βάζω τήν Έλλάδα #1 άπό φυσική όμορφιά καί φαΐ.

Γιά δουλειά δέν μπορώ νά άπαντήσω γιατί δέν ξέρω. Έδώ καί κάτι 10ετίες έργάζομαι μέ συμβόλαια άπό μερικές βδομάδες μέχρι 2 χρόννια, όπότε τά έργασιακά μου δέν είναι κάτι τό σύνηθες, καί δέν ίσχύουν γιά τό μέσο άτομο.

Γιά γυναίκες τώρα. Προσωπικά πάω τίς Μεξικάνες, Περουβιανές καί Βραζιλιάνες στό ένα πρός ένα (αύτές δέν πάνε τρίο κλπ γιατί είναι πολύ ζηλιάρες), άλλά στά δίνουν ΟΛΑ.

Γουστάρω έπίσης τίς Άμερικάνες γιατί δέν κολάνε στό νά κάνουν ότι άνωμαλία θές. Είναι έπίσης πεντακάθαρες, καί γυμνασμένες ώς έπί τό πλείστον. Βέβαια ό Θεός νά φυλάει μήν πέσεις σέ πουριτανή Άμερικάνα, γιατί τότε... καλύτερα νά παντρευτείς τόν Πάπα τής Ρώμης, θά έχεις καλύτερο καί περισσότερο σέξ τότε.

τα περισσοτερα λεφτα σε ποιες χωρες τα εβγαλες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom