Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Άκριβώς. Οί παλιές καλές έποχές περάσανε.

Τώρα, καί νά παντρευτείς ή διαδικασία είναι χρονοβόρα, όσο γιά έταιρικά sponsorships, έχουν μειωθεί σέ τέτοιο βαθμό πού πρέπει νά είσαι κάποιος έξαιρετικά καλός έπιστήμονας γιά νά σέ φέρουν μέσα.

φιλος μου που περιμενει να μετακινηθει στην αμρικη εντος εταιριας περιμενει απο τον οκτωβριο και ακομα τιποτα ψυριζουν πλεον ολες τις αιτησεις απο οτι μου ειπε ακομα και απο μεγαλες εταιριες
 

Mary xazoula

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2017
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
Η κατάσταση στην Αγγλία γνωρίζει κάποιος ποια είναι; Με ενδιαφέρει πολύ να παω για δουελεία εκεί μιας και εδώ τζίφος! Πιο πολύ Αγγλία γιατί έχω φίλους και είναι σημαντικό για το πρώτο ξεκίνημα.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Η κατάσταση στην Αγγλία γνωρίζει κάποιος ποια είναι; Με ενδιαφέρει πολύ να παω για δουελεία εκεί μιας και εδώ τζίφος! Πιο πολύ Αγγλία γιατί έχω φίλους και είναι σημαντικό για το πρώτο ξεκίνημα.
Με τέτοιο username ποιος μπορεί να πάρει σοβαρά το ποστ σου ; Χειρότερη χώρα δεν υπάρχει πάντως. Εκτός κι αν γουστάρεις την βρωμιά τα μεθύσια , τον καιρό κι έχεις βρει δουλειά 5000+ λιρών. Τράβα Ιρλανδία στο Κορκ που έχουν χαμηλή φορολογία και δεν είναι πολύ ακριβή πόλη. Πάνε πολλοι τώρα τελευταία.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Η κατάσταση στην Αγγλία γνωρίζει κάποιος ποια είναι; Με ενδιαφέρει πολύ να παω για δουελεία εκεί μιας και εδώ τζίφος! Πιο πολύ Αγγλία γιατί έχω φίλους και είναι σημαντικό για το πρώτο ξεκίνημα.

Αγγλία είναι το Λονδίνο, Αγγλία είναι και το Τσέστερ, για πού ακριβώς ενδιαφέρεσαι;
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
θα θελα παντως ρε μαλακες να πηγαινα εξωτερικο και με κανα φιλαρακι μαζι να καναμε ενα τουρνε σε πουτανες κολομπαρα κτλ του εξωτερικου .......ειναι αλλη εμπειρια οταν αυτατα κανεις εκτος ελλαδας.......εχει διαφορετικη χαρη οπως και ν το κανεις

το εχει κανει αυτο κανας μαγκασ απο εδω μεσα?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
καλημερα ,

εγω ειμαι Γερμανια. Η κατασταση εχεις ως εξης. Δουλευω σε Software εταιρια πτυχιο + 2 μεταπτυχιακα + 15 χρονια προυπηρεσια + 3 γλωσσες. Τα λεφτα ειναι καλα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ  γιατι δεν βρισκουν κοσμο(που να θελει λιγα λεφτα και να τα κανει ολα).
ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝΕ ΤΡΕΛΑ. 
Με την μαλακια που εχει κανει ο ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ  Γ.Α.Π ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ πιο πολλη. 

Ο λογος ?
Ειμαστε τεμπεληδες τους τρωμε τα λεφτα κτλ κτλ  αυτοι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ) και εμεις καθομαστε κτλ κτλ κτλ  και παει λεγοντας.
κουμουνιστικες φασιστικες μαλακιες  που λενε για να επηρεασουν τον κοσμο και ετσι βλεπεις και τους μαλακες που ειναι και πως λειτουργουν σαν λαος. Και οχι μονο αυτοι. 
Η χαρα του φασιστα και του κουμουνιστη ειναι η Ευρωπη πλεον ...Ολο φταινε οι αλλοι στην πολωνια να δεις τι γινεται που ημουν τα χριστουγενα οι ελληνες φταινε που πληρωνουν τον κουμουνισμο που ειχαν.... και κατι τετοια  ακουσα.
Τα ιδια λενε και στην Ελλαδα ολο οι αλλοι φταινε. Προσοχη λοιπον..
Εχει ωραιες γυναικες ομως μη το ξεχναμε....

Στα κλαμπακια
Στην Γερμανια σε κλαμπακι γνωρισα μια γκομενα  μετα απο ενα τρελο χαμουρεμα κατι χερια να εχουν μπει ακομα και στα αυτια να εχουμε την οι γκομενα τουρμπο ετρεχε καταρακτης  ;)    κτλ κτλ κτλ  με το που εμαθε οτι ειμαι Ελληνας εγινε σκονη.
Εχει Γερμανιδες τρελα μωρα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΞΕΧΝΑΤΟ .....................
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΤΟ βγαζεις μετα πηδιουνται καργα ντου απο παντου.
ΠΗΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΗ ΤΟ ΓΕΝΟΣ. ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΡΕΤΟΙ  οι γερμανοι αντρες ΚΑΙ ΤΙς ΞΑΝΑΓΑΜΑΣ ΤΣΑΜΠΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΕΝΕΣ και εχουν τα παιδια.
την πηδουσα στο σαλονι το μικρο να κοιματε διπλα απο το βογκητο ξυπνα και φωναζει μαμα που εισαι εισαι καλα....Η μανα με το καυλι στον κωλο και την καυλα στο στομα........ περνει ανασα και του λεει ...κοιμησου μια χαρα ειμαι εδω βλεπω τηλεοραση...


Στην δουλεια
Ειμαι σε πολλη μεγαλο project με κατι ζωα απο αλλες χωρες εκτος ευρωπης και εντος.  Βλεπεις ποσο μπαζα κυκλοφορουν στην αγορα ειδικα εκτος ευρωπης εχει κατι ζωα απιστευτα.Και αυτα πρεπει να τα φοβασαι..γιατι σε κατι τετοιες το μελλον προβλεπεται ζωφερο...
ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΑΜΑΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΙ .
ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΝΕ.
ΕΞΟΥ ΚΑΙ  η  Ινδια η Κινα  η Βραζιλια , Πολωνια , Ρωσσια  και παει λεγοντας προτιμουνται.
Δεν λεω εχει και πολλη δυνατους σε αυτες τις χωρες ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ απλα το φουσκωνουν λογο τιμης οτι ειναι καλοικαι τετοια.
Οι γερμανοι ειναι για τα μπαζα  οταν λεμε για τα μπαζα το εννουμε . Οι πιο πολλη εχουν τελειωσει ενα ΤΕΙ like στα Γερμανικα
λεγεται Fachhochschule και εχουν μεινει στασιμη. Παιζει πολλη γνωριμιες στις δουλειες δηλαδη αμα εισαι γερμανος θα σε σπρωξουν απο οτι εαν εισαι κατι αλλο. και για το λογο οτι εχει πολλοι κοσμο σαν εμας π.χ που εχουν πραμα και ειναι μεγαλος ανταγωνισμος για αυτους........
οποτε εαν εισαι Γερμανος και ασχετος εχεις ηδη ενα θετικο απο οτι εαν εισαι ελληνας, κινεζος,τουρκος κτλ  και γαμας και δερνεις..

Παραδειγμα εγω ειμαι θεση 3 με ολα αυτα που εγραψα πιο πανω και με εμπειρια σε ομαδες κτλ και τυπας με ΤΕΙ Γερμανος στα 32 με ουτε καν την μιση προυπηρεσια ουτε μεταπτυχιακο ουτε καν  γενικος ειναι στην θεση 5 με τριπλασιες αποδοχες μονο και μονο επειδη ειναι Γερμανος.Τεσπα....

Υπαρχουν πολλες θεσεις απο εταιριες που δουλευουν σαν εξωτερικοι συνεργατες και ΜΟΝΟ. Εαν δεν εχεις προσοντα μην το σκεφτεις. Δεν παιζει παω και βλεπω. Πρεπει να μπορεις να προσφερεις λυσεις...οχι να μαθεις πως να προσφερεις λυσεις.
Οποτε να γινεις μονιμος σε μια μεγαλη εταιρια δεν παιζει μονιμος στην εξωτερικη συνεργατης.

θελουν να το παιξουν οτι δεν ειναι ρατσιστες  ειναι ανοιχτοι για ολα αλλα καπου τους παιρνεις χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα....δηλαδη θελουν να κρυφτουν αλλα δεν το κανουν καλα....

Εχουν ακομα πιο μεγαλο ΜΙΣΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ  αλλα εκει οι μουσουλμανοι εχουν την τεχνικη του σε βοηθαω με βοηθας που δεν ισχυει για εμας τους ελληνες ""χριστιανους"" ........
Π.χ Στην Mercedes δουλευουν σχεδον μονο τουρκοι.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπει καποιος αλλος στην γραμμη παραγωγης. Στα γραφεια ειναι χωρισμενοι . Ολοι οι υπολοιπη ειναι εξωτερικοι απο εταιριες που συνεργαζονται με μεγαλες εταιριες.Αυτο το ειδα γιατι ημουν σε καποιο project εκει .
Για τον πουτσο και οι mercedes  θα  κανει ενα μπαμ μια μερα και τοτε να δεις .....τεσπα


Ο μονος λογος που εχω θεμα ειναι λογο ρατσισμου.
Ισως λακισο για μια πιο ελευθερη χωρα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Το θεμα ειναι να βρεις καπου που μπορεις να συννενοηθεις.

Συμπερασμα οπου και να πας εισαι ξενος κριμα γιατι η Ελλαδα ειναι μια ωραια χωρα αλλα η μαλακιες που κανανε τοσα χρονια οι γνωριμιες  ο γνωστος του γνωστου  κτλ κτλ και γαμισαν την χωρα τωρα πληρωνονται.

καλη τυχη σε ολους υγεια και καλα γαμισια.

 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
καλημερα ,

εγω ειμαι Γερμανια. Η κατασταση εχεις ως εξης. Δουλευω σε Software εταιρια πτυχιο + 2 μεταπτυχιακα + 15 χρονια προυπηρεσια + 3 γλωσσες. Τα λεφτα ειναι καλα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ  γιατι δεν βρισκουν κοσμο(που να θελει λιγα λεφτα και να τα κανει ολα).
ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝΕ ΤΡΕΛΑ. 
Με την μαλακια που εχει κανει ο ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ  Γ.Α.Π ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ πιο πολλη. 

Ο λογος ?
Ειμαστε τεμπεληδες τους τρωμε τα λεφτα κτλ κτλ  αυτοι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ) και εμεις καθομαστε κτλ κτλ κτλ  και παει λεγοντας.
κουμουνιστικες φασιστικες μαλακιες  που λενε για να επηρεασουν τον κοσμο και ετσι βλεπεις και τους μαλακες που ειναι και πως λειτουργουν σαν λαος. Και οχι μονο αυτοι. 
Η χαρα του φασιστα και του κουμουνιστη ειναι η Ευρωπη πλεον ...Ολο φταινε οι αλλοι στην πολωνια να δεις τι γινεται που ημουν τα χριστουγενα οι ελληνες φταινε που πληρωνουν τον κουμουνισμο που ειχαν.... και κατι τετοια  ακουσα.
Τα ιδια λενε και στην Ελλαδα ολο οι αλλοι φταινε. Προσοχη λοιπον..
Εχει ωραιες γυναικες ομως μη το ξεχναμε....

Στα κλαμπακια
Στην Γερμανια σε κλαμπακι γνωρισα μια γκομενα  μετα απο ενα τρελο χαμουρεμα κατι χερια να εχουν μπει ακομα και στα αυτια να εχουμε την οι γκομενα τουρμπο ετρεχε καταρακτης  ;)    κτλ κτλ κτλ  με το που εμαθε οτι ειμαι Ελληνας εγινε σκονη.
Εχει Γερμανιδες τρελα μωρα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΞΕΧΝΑΤΟ .....................
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΤΟ βγαζεις μετα πηδιουνται καργα ντου απο παντου.
ΠΗΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΗ ΤΟ ΓΕΝΟΣ. ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΡΕΤΟΙ  οι γερμανοι αντρες ΚΑΙ ΤΙς ΞΑΝΑΓΑΜΑΣ ΤΣΑΜΠΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΕΝΕΣ και εχουν τα παιδια.
την πηδουσα στο σαλονι το μικρο να κοιματε διπλα απο το βογκητο ξυπνα και φωναζει μαμα που εισαι εισαι καλα....Η μανα με το καυλι στον κωλο και την καυλα στο στομα........ περνει ανασα και του λεει ...κοιμησου μια χαρα ειμαι εδω βλεπω τηλεοραση...


Στην δουλεια
Ειμαι σε πολλη μεγαλο project με κατι ζωα απο αλλες χωρες εκτος ευρωπης και εντος.  Βλεπεις ποσο μπαζα κυκλοφορουν στην αγορα ειδικα εκτος ευρωπης εχει κατι ζωα απιστευτα.Και αυτα πρεπει να τα φοβασαι..γιατι σε κατι τετοιες το μελλον προβλεπεται ζωφερο...
ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΑΜΑΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΙ .
ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΝΕ.
ΕΞΟΥ ΚΑΙ  η  Ινδια η Κινα  η Βραζιλια , Πολωνια , Ρωσσια  και παει λεγοντας προτιμουνται.
Δεν λεω εχει και πολλη δυνατους σε αυτες τις χωρες ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ απλα το φουσκωνουν λογο τιμης οτι ειναι καλοικαι τετοια.
Οι γερμανοι ειναι για τα μπαζα  οταν λεμε για τα μπαζα το εννουμε . Οι πιο πολλη εχουν τελειωσει ενα ΤΕΙ like στα Γερμανικα
λεγεται Fachhochschule και εχουν μεινει στασιμη. Παιζει πολλη γνωριμιες στις δουλειες δηλαδη αμα εισαι γερμανος θα σε σπρωξουν απο οτι εαν εισαι κατι αλλο. και για το λογο οτι εχει πολλοι κοσμο σαν εμας π.χ που εχουν πραμα και ειναι μεγαλος ανταγωνισμος για αυτους........
οποτε εαν εισαι Γερμανος και ασχετος εχεις ηδη ενα θετικο απο οτι εαν εισαι ελληνας, κινεζος,τουρκος κτλ  και γαμας και δερνεις..

Παραδειγμα εγω ειμαι θεση 3 με ολα αυτα που εγραψα πιο πανω και με εμπειρια σε ομαδες κτλ και τυπας με ΤΕΙ Γερμανος στα 32 με ουτε καν την μιση προυπηρεσια ουτε μεταπτυχιακο ουτε καν  γενικος ειναι στην θεση 5 με τριπλασιες αποδοχες μονο και μονο επειδη ειναι Γερμανος.Τεσπα....

Υπαρχουν πολλες θεσεις απο εταιριες που δουλευουν σαν εξωτερικοι συνεργατες και ΜΟΝΟ. Εαν δεν εχεις προσοντα μην το σκεφτεις. Δεν παιζει παω και βλεπω. Πρεπει να μπορεις να προσφερεις λυσεις...οχι να μαθεις πως να προσφερεις λυσεις.
Οποτε να γινεις μονιμος σε μια μεγαλη εταιρια δεν παιζει μονιμος στην εξωτερικη συνεργατης.

θελουν να το παιξουν οτι δεν ειναι ρατσιστες  ειναι ανοιχτοι για ολα αλλα καπου τους παιρνεις χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα....δηλαδη θελουν να κρυφτουν αλλα δεν το κανουν καλα....

Εχουν ακομα πιο μεγαλο ΜΙΣΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ  αλλα εκει οι μουσουλμανοι εχουν την τεχνικη του σε βοηθαω με βοηθας που δεν ισχυει για εμας τους ελληνες ""χριστιανους"" ........
Π.χ Στην Mercedes δουλευουν σχεδον μονο τουρκοι.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπει καποιος αλλος στην γραμμη παραγωγης. Στα γραφεια ειναι χωρισμενοι . Ολοι οι υπολοιπη ειναι εξωτερικοι απο εταιριες που συνεργαζονται με μεγαλες εταιριες.Αυτο το ειδα γιατι ημουν σε καποιο project εκει .
Για τον πουτσο και οι mercedes  θα  κανει ενα μπαμ μια μερα και τοτε να δεις .....τεσπα


Ο μονος λογος που εχω θεμα ειναι λογο ρατσισμου.
Ισως λακισο για μια πιο ελευθερη χωρα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Το θεμα ειναι να βρεις καπου που μπορεις να συννενοηθεις.

Συμπερασμα οπου και να πας εισαι ξενος κριμα γιατι η Ελλαδα ειναι μια ωραια χωρα αλλα η μαλακιες που κανανε τοσα χρονια οι γνωριμιες  ο γνωστος του γνωστου  κτλ κτλ και γαμισαν την χωρα τωρα πληρωνονται.

καλη τυχη σε ολους υγεια και καλα γαμισια.

παρα πολυ δυνατο ποστ γροθια στο κατεστημενο συμφβνω 100% μαζι σου δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση στην ευρωπη σημερα και το μελλον προβλεπεται ζοφερο

η ερωτηση ειναι αλλη ομως που να πας που παντου εχει γινει σκατα?
 

mitsmitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
122
Κριτικές
10
Like
829
Πόντοι
371
Κάτσε ρε φίλε δηλαδή τόσο αναξιοκρατικά είναι εκεί πέρα που είσαι?
Άμα εσύ που θεωρείσαι καλός, τους ζητήσεις αύξηση γιατί έχω βρει άλλη δουλειά με περισσότερα, θα κρατήσουν τον στασιμο γερμανό με το μεγαλύτερο κόστος έτσι απλά επειδή είναι δικός τους?
Δε τη νοιάζει την εταιρεία η παραγωγή της με βάση το κόστος, αλλά το τσιφλίκι της?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
καλημερα ,

εγω ειμαι Γερμανια. Η κατασταση εχεις ως εξης. Δουλευω σε Software εταιρια πτυχιο + 2 μεταπτυχιακα + 15 χρονια προυπηρεσια + 3 γλωσσες. Τα λεφτα ειναι καλα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ  γιατι δεν βρισκουν κοσμο(που να θελει λιγα λεφτα και να τα κανει ολα).
ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝΕ ΤΡΕΛΑ. 
Με την μαλακια που εχει κανει ο ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ  Γ.Α.Π ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ πιο πολλη. 

Ο λογος ?
Ειμαστε τεμπεληδες τους τρωμε τα λεφτα κτλ κτλ  αυτοι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ) και εμεις καθομαστε κτλ κτλ κτλ  και παει λεγοντας.
κουμουνιστικες φασιστικες μαλακιες  που λενε για να επηρεασουν τον κοσμο και ετσι βλεπεις και τους μαλακες που ειναι και πως λειτουργουν σαν λαος. Και οχι μονο αυτοι. 
Η χαρα του φασιστα και του κουμουνιστη ειναι η Ευρωπη πλεον ...Ολο φταινε οι αλλοι στην πολωνια να δεις τι γινεται που ημουν τα χριστουγενα οι ελληνες φταινε που πληρωνουν τον κουμουνισμο που ειχαν.... και κατι τετοια  ακουσα.
Τα ιδια λενε και στην Ελλαδα ολο οι αλλοι φταινε. Προσοχη λοιπον..
Εχει ωραιες γυναικες ομως μη το ξεχναμε....

Στα κλαμπακια
Στην Γερμανια σε κλαμπακι γνωρισα μια γκομενα  μετα απο ενα τρελο χαμουρεμα κατι χερια να εχουν μπει ακομα και στα αυτια να εχουμε την οι γκομενα τουρμπο ετρεχε καταρακτης  ;)    κτλ κτλ κτλ   με το που εμαθε οτι ειμαι Ελληνας εγινε σκονη.
Εχει Γερμανιδες τρελα μωρα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΞΕΧΝΑΤΟ .....................
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΤΟ βγαζεις μετα πηδιουνται καργα ντου απο παντου.
ΠΗΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΗ ΤΟ ΓΕΝΟΣ. ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΡΕΤΟΙ  οι γερμανοι αντρες ΚΑΙ ΤΙς ΞΑΝΑΓΑΜΑΣ ΤΣΑΜΠΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΕΝΕΣ και εχουν τα παιδια.
την πηδουσα στο σαλονι το μικρο να κοιματε διπλα απο το βογκητο ξυπνα και φωναζει μαμα που εισαι εισαι καλα....Η μανα με το καυλι στον κωλο και την καυλα στο στομα........ περνει ανασα και του λεει ...κοιμησου μια χαρα ειμαι εδω βλεπω τηλεοραση...


Στην δουλεια
Ειμαι σε πολλη μεγαλο project με κατι ζωα απο αλλες χωρες εκτος ευρωπης και εντος.   Βλεπεις ποσο μπαζα κυκλοφορουν στην αγορα ειδικα εκτος ευρωπης εχει κατι ζωα απιστευτα.Και αυτα πρεπει να τα φοβασαι..γιατι σε κατι τετοιες το μελλον προβλεπεται ζωφερο...
ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΑΜΑΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΙ .
ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΝΕ.
ΕΞΟΥ ΚΑΙ  η  Ινδια η Κινα  η Βραζιλια , Πολωνια , Ρωσσια  και παει λεγοντας προτιμουνται.
Δεν λεω εχει και πολλη δυνατους σε αυτες τις χωρες ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ απλα το φουσκωνουν λογο τιμης οτι ειναι καλοικαι τετοια.
Οι γερμανοι ειναι για τα μπαζα  οταν λεμε για τα μπαζα το εννουμε . Οι πιο πολλη εχουν τελειωσει ενα ΤΕΙ like στα Γερμανικα
λεγεται Fachhochschule και εχουν μεινει στασιμη. Παιζει πολλη γνωριμιες στις δουλειες δηλαδη αμα εισαι γερμανος θα σε σπρωξουν απο οτι εαν εισαι κατι αλλο. και για το λογο οτι εχει πολλοι κοσμο σαν εμας π.χ που εχουν πραμα και ειναι μεγαλος ανταγωνισμος για αυτους........
οποτε εαν εισαι Γερμανος και ασχετος εχεις ηδη ενα θετικο απο οτι εαν εισαι ελληνας, κινεζος,τουρκος κτλ  και γαμας και δερνεις..

Παραδειγμα εγω ειμαι θεση 3 με ολα αυτα που εγραψα πιο πανω και με εμπειρια σε ομαδες κτλ και τυπας με ΤΕΙ Γερμανος στα 32 με ουτε καν την μιση προυπηρεσια ουτε μεταπτυχιακο ουτε καν  γενικος ειναι στην θεση 5 με τριπλασιες αποδοχες μονο και μονο επειδη ειναι Γερμανος.Τεσπα....

Υπαρχουν πολλες θεσεις απο εταιριες που δουλευουν σαν εξωτερικοι συνεργατες και ΜΟΝΟ. Εαν δεν εχεις προσοντα μην το σκεφτεις. Δεν παιζει παω και βλεπω. Πρεπει να μπορεις να προσφερεις λυσεις...οχι να μαθεις πως να προσφερεις λυσεις.
Οποτε να γινεις μονιμος σε μια μεγαλη εταιρια δεν παιζει μονιμος στην εξωτερικη συνεργατης.

θελουν να το παιξουν οτι δεν ειναι ρατσιστες  ειναι ανοιχτοι για ολα αλλα καπου τους παιρνεις χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα....δηλαδη θελουν να κρυφτουν αλλα δεν το κανουν καλα....

Εχουν ακομα πιο μεγαλο ΜΙΣΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ  αλλα εκει οι μουσουλμανοι εχουν την τεχνικη του σε βοηθαω με βοηθας που δεν ισχυει για εμας τους ελληνες ""χριστιανους"" ........
Π.χ Στην Mercedes δουλευουν σχεδον μονο τουρκοι.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπει καποιος αλλος στην γραμμη παραγωγης. Στα γραφεια ειναι χωρισμενοι . Ολοι οι υπολοιπη ειναι εξωτερικοι απο εταιριες που συνεργαζονται με μεγαλες εταιριες.Αυτο το ειδα γιατι ημουν σε καποιο project εκει .
Για τον πουτσο και οι mercedes  θα  κανει ενα μπαμ μια μερα και τοτε να δεις .....τεσπα


Ο μονος λογος που εχω θεμα ειναι λογο ρατσισμου.
Ισως λακισο για μια πιο ελευθερη χωρα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Το θεμα ειναι να βρεις καπου που μπορεις να συννενοηθεις.

Συμπερασμα οπου και να πας εισαι ξενος κριμα γιατι η Ελλαδα ειναι μια ωραια χωρα αλλα η μαλακιες που κανανε τοσα χρονια οι γνωριμιες  ο γνωστος του γνωστου  κτλ κτλ και γαμισαν την χωρα τωρα πληρωνονται.

καλη τυχη σε ολους υγεια και καλα γαμισια.

παίκτη μου αν κρίνω από τον τρόπο που γράφεις, τα γραμματικά,συντακτικά και ορθογραφικά λάθη που κάνεις μάλλον απόφοιτος βοιδοσχολής είσαι...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κάτσε ρε φίλε δηλαδή τόσο αναξιοκρατικά είναι εκεί πέρα που είσαι?
Άμα εσύ που θεωρείσαι καλός, τους ζητήσεις αύξηση γιατί έχω βρει άλλη δουλειά με περισσότερα, θα κρατήσουν τον στασιμο γερμανό με το μεγαλύτερο κόστος έτσι απλά επειδή είναι δικός τους?
Δε τη νοιάζει την εταιρεία η παραγωγή της με βάση το κόστος, αλλά το τσιφλίκι της?

παπαριές γράφει...
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
παρα πολυ δυνατο ποστ γροθια στο κατεστημενο συμφβνω 100% μαζι σου δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση στην ευρωπη σημερα και το μελλον προβλεπεται ζοφερο

η ερωτηση ειναι αλλη ομως που να πας που παντου εχει γινει σκατα?

Αυτο αξιζει ενα θεμα μονο του .  

Εξαρταται βεβαια τι εννοεις σκατα?
Αυτο που εχει κανει σκατα την Ευρωπη ειναι απλα η ΑΠΛΗΣΤΙΑ.

Τι εννοω!
Εκει κατα το γαμημενο 2000 +- που αρχισε η παγκοσμοιοπηση παρα πολλες εταιριες φυγαν και πηγαν στην ΑΣΙΑ, ΑΦΡΙΚΗ,ΛΑΤ. ΑΜΕΡΙΚΗ οπου τα μεροκαματα ειναι ΤΣΑΜΠΑ. Απο εκει καπου ξεκινα ολο αυτο τα σκατα που λες.Δες το κοστος ζωης που υπαρχει στην  ευρωπη και βγαλε συμπερασμα.

ολοι θελουν να ζησουν καλα ποσοι ομως μπορουνε.

οποτε πρεπει να σκεφτεις για το μελλον.

Τι εννοω!

Εαν γινουμε Ηνωμενες πολιτεις Ευρωπης

Εαν γινουμε Ηνωμενες πολιτεις Ευρωπης ισως σωθουμε γιατι λενε οτι θα γινει εκτονωση  απο τις μεγαλες χωρες γερμανιες γαλλιες κτλ και θα γινει διασπορα τις εργασιας σε ολες τις μικρες χωρες ολα τα σχετικα και ειναι λογικο .
πιο ευκολα θα φτιαξεις κατι στην ισπανια ιταλια που εχει ηλιο και καλο καιρο σχεδον ολο το χρονο.
Εχεις θαλασσα απο εκει πας παντου και παει λεγοντας.
αμα γινει αυτο θα υπαρξει διαμοιρασμος σε ολοι την ηπειρο δεν θα εχει μετα οι ελληνες ειναι μαλακες κλεφτες,  οι γερμανοι ειναι ναζιστες, οι γαλλοι ειρωνες κλανιαριδες, η ιταλοι κλεφτες μακαροναδεςς κτλ κτλ . οποτε οπου και να πας τα ιδια θα ειναι .
Τοτε απλα να πας καπου θα ειναι ενα ταξιδι σαν να πας 3 ημερο στην Αρτα. Θα αλλαξει παρα πολλη ολοι η Ευρωπη αναγκαστικα...

Δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να συγκριθει με το ΑΜΕΡΙΚΑ οπου ο νοτος ειναι φτωχος και ο βορρας πλουσιος,γιατι πολλη απλα δεν ισχυει . ειναι κατι εντελως διαφορετικο με ευρωπη.

Ελα που ομως πιος Γερμανος Γαλλος Ολλανδος Βελγος και παει λγεοντας θελει να χαλαρωση το επιπεδο διαβιωσης του.Καλα δεν περνανε και ετσι .  

Εμεις φευγουμε απο τις χωρες μας αυτοι ειναι στην χωρα τους ,εχουμε ευρω δεν χρειαζεται να κανουν συναλλαγμα, εχουν τα μεσα οποτε που το προβλημα???
Για ποιο λογο να αλλαξει!!!!!! Αμα ειναι μαλακες ισως ..

Εαν δεν ΓΙΝΟΥΜΕ Εαν ΔΕΝ γινουμε Ηνωμενες πολιτεις Ευρωπης που για εκει παει!!!!Δυστηχως..

Δηλαδη το γαμιση παει περαπερα. Και πρεπει να σκεφτεις για πιο λογο να μην παει ..!Τοτε τον ηπιαμε και  ξεκινα να σκεφτεσε τι και πως θα κανεις για να σωθεις στα μαυρα χρονια που θα εισαι γερος και δεν θα περνεις φραγκο.
Ξεκινα τωρα και σκεψου τι θα χρεαιστεις για να ζησεις τοτε καλα εσυ και εαν εχεις παιδια και τα παιδια σου.
αυτη ειναι η λυση στην ερωτηση και για τον καθενα ειναι διαφορετικοι.

Η ελλαδα εχει 8 χρονια κριση    ====>>> τα κονομανε τρελα και θα εχεις συνεχεια κριση γιατι ====>>> τα κονομανε τρελα.
αλλιως δεν θα την ειχαμε.  
Για ποιο λογο να εχεις παραγωγη οταν βγαζεις χρημα μονο και μονο εαν ο αλλος χρωστα.?

οποτε σε ποια χωρα πας ελα ντε. Θελει τυχη σκεψει προβλεψει κολοφαρδια μυαλο γιατι θα εισαι ξενος ετσι και αλλιως. Και σημαντικο καντο και μεινε στην αποφαση σου.


Ο Γ.Α.Π μασ γαμισε  ηξερε τι εκανε ο πουτανας γιος να ψοφησει με φοβερους πονους και  να ουρλιαζει και να μην σταματα ο πονος.

οποτε μαλλον καποιο γαμισακι μας περιμενει και δεν το ξερουμε ακομα.

ελπιζω να σε καλυπτω.




 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Κάτσε ρε φίλε δηλαδή τόσο αναξιοκρατικά είναι εκεί πέρα που είσαι?
Άμα εσύ που θεωρείσαι καλός, τους ζητήσεις αύξηση γιατί έχω βρει άλλη δουλειά με περισσότερα, θα κρατήσουν τον στασιμο γερμανό με το μεγαλύτερο κόστος έτσι απλά επειδή είναι δικός τους?
Δε τη νοιάζει την εταιρεία η παραγωγή της με βάση το κόστος, αλλά το τσιφλίκι της?

ειμαι καλος αλλα στα αρχιδια τους . Οι δουλειες ολες ειναι μιλημενες τις κλεινουμε με λαδι .  
αυτο που μου ειπε καποιος  οτι το μονο ατομο που θα λυπηθουν αμα φυγει ειναι καποιος που εχει ολους τους γνωστους εκει και κλειενει τις δουλειες.
Ολα αλλαζουν σιγουρα δεν ειναι ελλαδα που ειναι εντελως χαλια και αναξιοκρατικα αλλα δεν ειναι παραδεισος.Υπαρχει πολλη αναξιοκρατια και εδω οσο καλος και να εισαι καμμια φορα στην Γερμανια θεωρειται και μειονεκτημα γιατι πρεπει να μπορεις να ταιριαζεις και με τους αλλους.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
παίκτη μου αν κρίνω από τον τρόπο που γράφεις, τα γραμματικά,συντακτικά και ορθογραφικά λάθη που κάνεις μάλλον απόφοιτος βοιδοσχολής είσαι...
γραφω οπως γουσταρω  αμα θερς πιστεψε αμα δεν θες μην πιστευες .. ορθγραφικα στο γραψε κανουν ολοι και ποσο μαλλον στο μπου ..
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Mα γιατί το λες αυτό;
Επειδή με 2 μεταπτυχιακά έχει κάνει καμιά 836 ορθογραφικά λάθη και τα περισσότερα από αυτά που λέει δεν ισχύουν; :think:
κολας σε λεπτομεριες . ξεκολα

Επισης κανεις δεν ειπε οτι ειναι εντελως αναξιοκρατικα  εχουν εως ενα βαθμο. Αλλα αυτο που μετραει ειναι ενα Vitamin B  λενε  οι Γερμανοι . Αυτο σημαινει Γνωριμιες. Οταν πας και εσυ Γερμανια θα σε περιμενουν με ανοιχτα τα ποδια να τους γαμησεις ολους.
Και ολοι θα κανουν τον μαλακα επειδη εσυ θα εισαι καλυτερος απο αυτους. Θα σε αποδεχτουν και θα σε συνγχαρουν.
 

dg67

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2017
Μηνύματα
49
Like
80
Πόντοι
0
καλημερα ,

εγω ειμαι Γερμανια. Η κατασταση εχεις ως εξης.
...

Διαφορετική άποψη: κι εγώ Γερμανία είμαι, κι εγώ σε software, κι εγώ με αντίστοιχες περγαμηνές, λίγο περισσότερες.

Συμφωνώ ότι οι Γερμανοί απόφοιτοι είναι για τα μπάζα. Αλλά το σύστημα εδώ είναι ότι θα μπεις σε εταιρεία και θα μάθεις, και μάλιστα θα μείνεις πολλά χρόνια.
Στη (μεγάλη) εταιρεία που δουλεύω η λογική είναι: ας πάρουμε κόσμο που θα μάθει και θα δουλεύει.
Ναι, εμπιστεύονται αρχικά περισσότερο τους Γερμανούς, γιατί ξέρουν τι θα συναντήσουν. Αλλά αν σε δουν και τους κάνεις, δε θα σε φτύσουν μόνο και μόνο επειδή δεν είσαι Γερμανός.

Ρατσισμό (σοβαρό) έξω δεν έχω συναντήσει σχεδόν πουθενά. Ιδίως για Ελλάδα, οι περισσότεροι την έχουν σαν τόπο διακοπών και την αγαπούν πολύ. Και δεν υπάρχει σχέση μεταξύ της χώρας και των ανθρώπων από τη μια, και του κράτους/δημόσιας διοίκησης από την άλλη. Εσύ αν πήγαινες στις Σεϋχέλλες, θα σκεφτόσουν τι έλλειμα έχει ο προϋπολογισμός τους;
Ναι, αστειάκια του στυλ "α, εσείς φάγατε τα λεφτά" γίνονται --- και απαντιούνται με αντίστοιχα "τι θα γίνει με το αεροδρόμιο στο Βερολίνο, θα το τελειώσετε ποτέ;".

Περί δουλειάς: σε σχέση με το τι τράβαγα στην Ελλάδα, εδώ μου φαίνεται παράδεισος!
30 μέρες άδεια το χρόνο, συν 11 αργίες φέτος (πέρισυ ήταν 13). Η δουλειά εντατική, αλλά στο 8ωρο. Ή μάλλον στο 40ωρο τη βδομάδα. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν να κάτσεις παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να σε καλέσουν στο κινητό εκτός ωραρίου, και για Σαββατοκύριακο δε συζητάμε. Ξέρουν ότι σε πληρώνουν για 8 ώρες, περιμένουν να τις πάρουν με σωστή εργασία (όχι κωλοβάρεμα), και δε ζητάνε παραπάνω.

Περί προσλήψεων: τα πάντα είναι με βάση τις αγγελίες. Δηλαδή αυτό που στην Αμερική (και λίγο στην Αγγλία) λες "θα στείλω το βιογραφικό" και ο άλλος λέει "καλός φαίνεται, θα τον πάρω και κάπου θα τον βολέψω" εδώ δεν υπάρχει. Πρέπει να ψάχνουν για κάποιον και μόνο τότε θα κοιτάξουν αυτούς που απαντάνε στην αγγελία.

Αυτά από τη δική μου εμπειρία...
 

Thekon

Νέο Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
-Υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ της ζωης στην Ελλαδα και στο εξωτερικο ασχετα με το υψηλο κοστος διαβιωσης, θα σου προτεινα τα το δοκιμασεις και βλεπεις πως παει, φυσικα στην αρχη ο μισθος θα ειναι αναλογος ενος Ελληνα που για τους δικους του λογους αποφασισε  να εργαστει σε μια πολυεθνικη η οποια εψαχνε φτηνο εργατικο δυναμικο. Αλλα αυτο ειναι η αρχη... Συντομα ο μισθος θα γινει αναλογος καποιου που μετα απο  2-3 χρονια εμπειριας ξερει τον τομεα του και κυριως ξερει που κυμαινονται οι τιμες για το ατομο του.
-Φυσικα και στο βιογραφικο μετραει προυπηρεσια αυτου του ειδους.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
κολας σε λεπτομεριες . ξεκολα

Επισης κανεις δεν ειπε οτι ειναι εντελως αναξιοκρατικα  εχουν εως ενα βαθμο. Αλλα αυτο που μετραει ειναι ενα Vitamin B  λενε  οι Γερμανοι . Αυτο σημαινει Γνωριμιες. Οταν πας και εσυ Γερμανια θα σε περιμενουν με ανοιχτα τα ποδια να τους γαμησεις ολους.
Και ολοι θα κανουν τον μαλακα επειδη εσυ θα εισαι καλυτερος απο αυτους. Θα σε αποδεχτουν και θα σε συνγχαρουν.

Εδώ μέσα κρινόμαστε 100% από όσα γράφουμε.
Ένας άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι έχει 2 μεταπτυχιακά και ταυτόχρονα κάνει τόσα ορθογραφικά/συντακτικά λάθη,ας πούμε ότι δεν θα πάρω σοβαρά όσα γράφει..

Και ορθογραφικά δεν κάνουν όλοι,ειδικά αν έχουν και 2 μεταπτυχιακά.

Αλλά για πες μας αν θέλεις σε ποια πόλη συμβαίνουν όλα αυτά με τους κακούς Γερμανούς ναζίδες;

Εγώ σου γράφω από το Μόναχο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom