Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
Βαζω για παραδειγμα το λινκ απο μια αγγελια στο ebay απο αρχες δεκεβρη, με 6.000€ ( που μπορει να γινει και 5.000€ αν βιαζεται να φυγει ο τυπος).
Ε ,παραξενο ειναι?? Αυτο εκανε κ ο φιλος μου ,αυτο θα εκανα κ εγω.
Δεν εξεταζουμε αν ειναι τα παντα εκει μεσα σε καλη κατασταση η αν εχει πελατολογιο κ πόσο μεγαλο ειναι αυτο.
Αυτο που ανεφερα ειναι η τιμη.


Τυπε το Miete δεν το ειδες απο κατω? Αερα πουλαει, χαρτζιλικι για να φυγει, δεν πουλαει το μαγαζι, δεν ειναι δικο του το μαγαζι...
Νοικαρης ειναι.
Μπαινει και ο αλλος ο Βαλκανιος και επιβεβαιωνει.
Αν οι ανταποκρισεις του απο Τσεχια ειναι αντιστοιχες με την επιπολαιοτητα που επιδεικνυει σε στοιχειωδη βασικα πραματα , βρηκαμε και τον δευτερο παραμυθατζη Μινχαουζεν, περα απο τον Κμαν.  :2funny:
θα τον καψουν τον νεοπα λεμε.
ΕΛΕΟΣ
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Τυπε το Miete δεν το ειδες απο κατω? Αερα πουλαει, χαρτζιλικι για να φυγει, δεν πουλαει το μαγαζι, δεν ειναι δικο του το μαγαζι...
Νοικαρης ειναι.
Μπαινει και ο αλλος ο Βαλκανιος και επιβεβαιωνει.
Αν οι ανταποκρισεις του απο Τσεχια ειναι αντιστοιχες με την επιπολαιοτητα που επιδεικνυει σε στοιχειωδη βασικα πραματα , βρηκαμε και τον δευτερο παραμυθατζη Μινχαουζεν, περα απο τον Κμαν.  :2funny:
θα τον καψουν τον νεοπα λεμε.
ΕΛΕΟΣ

Τι επιβεβαιωνω;
Για ΑΕΡΑ μιλάμε,λες να θεώρησε ο φίλος ότι με 4.000 αγοράζεις μαγαζί στη Γερμανια; :idiot:

Ο άερας κοστιζει 6000,ναι λοιπον,ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ

Όσο για τα υπόλοιπα τύπε,κάποιοι με έχουν γνωρίσει και από κοντά σε αυτό το forum και έχουν δει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Αστα τα σαπια, εκανες διορθωση μηνυματος.

Καμία διόρθωση..

Σε εμένα άλλωστε ανήκει αυτό το μήνυμα

Δεν το ειχα δει αυτό..
Εννοειται πως με τέτοια ποσά δεν αγοράζε ούτε καντίνα βανάκι Volkswagen 40ετίας..

Οπότε χλωμό σε κοβω να είπα ότι αγοράζεις μαγαζί με 6.000

Τι εγινε εκει κατω στη Πραγα , γαμησες τη νεα Σκλεναρικοβα?
Λεγε ρε βαλκανιε επιβητορα της Κεντρικης Ευρωπης, μη γμσω.

Όχι,όλα όσα έγραψα είναι ψέμματα.
Δεν ήμουν καν Πράγα.


 

Επισκέπτης
καλα κανε refresh  τωρα , σου εκανα αφιερωση τραγουδακι, που σου παει κοστουμι

:grin:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Εγω παντως αν κατσω εδω, γιατι παντα στο μυαλο μου εχω την επιστροφη στο χωριο, θα ανοιξω κατι σε φαστ φουντ. Δλδ σφολιατοιδη, πιτσες, καφεδες, σουπες, σαλατες, χυμους. Αν βρω συνεταιρο σοβαρο που να εχει ορεξη για δουλεια κι εννοειται καλο ποστο. Το κοστος ειναι σχετικα μικρο και οι ευθυνες λιγοτερες.
καλη ιδεα αλλα θελει μαγαζι σε κεντρικο σημειο.
Που σημαινει πολυ ενοικιο.
Για συνεταιριλικι δεν ψηνομαι γιατι βαρας ασχημα μου ειπε ενα πουλακι
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
"Pizzeria seit 2 Monaten geschlossen!" δύο μήνες κλειστό μαγαζί δεν λέει το θέμα είναι να έχει και τρέχον πελατολόγιο και ας πληρώσεις και παραπάνω.
Τώρα αν κάποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει να πιάσει ικανοποιητικό αριθμό πελατών μια και ο χρόνος είναι χρήμα ας πάει και έτσι.
Τυπε,
δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα παραδειγμα που δεν κουραστηκα να βρω, το βρηκα σε δυο λεπτα.
Αυτο που υποστηριζω ειναι πως αν ψαχτεις να βρεις μια ευκαιρεια , σιγουρα θα βρεθει ,η γερμανικη επικρατεια ειναι μεγαλη.
Αλλα, σε περιπτωση που θελει καποιος να στησει ενα μαγαζι απο το μηδεν, (χτισιματα, βαψιματα, τουαλετες, κουζινα, καπνοδοχος, πλακακια, ηλεκτρικα, μηχανηματα, αδεια λειτουργιας κτλ)
Θα κοστισει πολυ πολυ περισσοτερο κ παλι θα εισαι στο μηδεν.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Η τιμή που postαρε ο urlauber είναι σωστή,όμως επειδή από Krefeld,Duisburg,Οberhausen έχω περάσει,μιλάμε για πολεις που είχαν βιομηχανίες που έκλεισαν και εδώ και χρόνια βαράνε φαλημέντο,αγοραστική δύναμη μηδέν.
Και οι πολεις καταθλιπτικες,η φτώχεια φαίνεται παντού..

Έχω πάει και ανατολική Γερμανία όπου έχω πληρώσει σε γαμάτο καφέ 1,5ευρώ τον καφέ.

Η Γερμανία είναι πολύπλοκη υπόθεση.
Αλλο να θες να ανοιξεις Αμβουργο,Μόχανο,άλλο Duisburg.
Ναι,
Το παρεθεσα ως παραδειγμα.
Ο φιλος μου εδωσε 3.800 στο niedersachsen.
Οτι δωσεις παιρνεις
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Τυπε το Miete δεν το ειδες απο κατω? Αερα πουλαει, χαρτζιλικι για να φυγει, δεν πουλαει το μαγαζι, δεν ειναι δικο του το μαγαζι...
Νοικαρης ειναι.
Μπαινει και ο αλλος ο Βαλκανιος και επιβεβαιωνει.
Αν οι ανταποκρισεις του απο Τσεχια ειναι αντιστοιχες με την επιπολαιοτητα που επιδεικνυει σε στοιχειωδη βασικα πραματα , βρηκαμε και τον δευτερο παραμυθατζη Μινχαουζεν, περα απο τον Κμαν.  :2funny:
θα τον καψουν τον νεοπα λεμε.
ΕΛΕΟΣ
Τυπε ,το μαγαζι λεμε, εννοειτε.
Αυτο μας ελειπε με 6.000€ να παιρνεις κ το ακινητο στην γερμανια οταν το ενοικιο σπιτιου 50 τετραγωνικων ειναι 500-700 τον μηνα.
Με 6.000 ουτε στο ανατολικο τιμορ δεν αγοραζεις ακινητο
 

dg67

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2017
Μηνύματα
49
Like
80
Πόντοι
0
Τυπε ,το μαγαζι λεμε, εννοειτε.

και πρόσεξες ότι το μαγαζί είναι μόνο για delivery (αναφέρει και 3 εναλλακτικές εταιρείες) γιατί δεν έχει τραπέζια αλλά μόνο ένα πάγκο με 5 σκαμνιά (αν περιμένεις την πίτσα σου), ε;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
και πρόσεξες ότι το μαγαζί είναι μόνο για delivery (αναφέρει και 3 εναλλακτικές εταιρείες) γιατί δεν έχει τραπέζια αλλά μόνο ένα πάγκο με 5 σκαμνιά (αν περιμένεις την πίτσα σου), ε;

Τυποι ,
για να το κλεισουμε το θεμα.
Οι πιτσαριες lieferungdienst ετσι δουλευουν στην γερμανια.
Καλη πιτσαρια στυλ εστιατοριο ειναι πολυ ακριβοτερη για τον πελατη αλλα κ αν πουλιετε μπορει να κοστιζει κ κανα 50.000 η 120.000 η 200.000

Ναι, ο τροπος που δουλευουν ειναι
-ιντερνετ ,με 3-4 εφαρμογες πχ lieferando, lieferheld κτλ
-τηλεφωνο
-selbabholung δλδ να πας να παραλαβεις την πιτσα μονος σου χωρις να πληρωσεις τα μεταφορικα.
-να κατσεις να φας εκει, σπανιο αυτο, δεν το συνηθιζουν.

Στην πιτσαρια του γνωστου μου. Χθες πρωτοχρονια, εκανε 2.300€ τζιρο, χαμος μιλαμε, ενω στο ενα κ μοναδικο τραπεζακι που εχει δεν εκατσε ουτε ενας πελατης.

Παρεπιπτωντος, η πιτσαρια της αγγελιας, απο τις φωτογραφιες που βλεπω ειναι πολυ ανωτερη σαν χωρος απο την πιτσαρια του γνωστου μου.

Ο παγκος με τα 4-5 σκαμπο ειναι για να περιμενει ο πελατης κ οι ντελιβεραδες την πιτσα τους.

Τελος,
Εγω εδωσα μια προταση με 5-6000€ να κερδιζεις κανα διχιλιαρο τον μηνα.
Τωρα αν θελεις με 5.000€ να αγορασεις επιχειρηση αξιας 150.000€ με σαλονι κ να αφηνει κ κανα 10.000 τον μηνα τοτε βρισκεσαι σε λαθος χωρα.

Επισης,
Οποιος κοιταζει το δεντρο κ χανει το δασος,
ενδιαφερεται για τραπεζια κ σκαμπο αντι για το μηδαμινο ποσόν επενδυσης με καποιο Α εσοδο για αρχη,
ας παει στο ΙΚΕΑ ,εχει προσφορες

Αυτα κ δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα
 

ΤΑΚΑΜΑΜ

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2017
Μηνύματα
95
Like
2
Πόντοι
0
θα θελα παντως ρε μαλακες να πηγαινα εξωτερικο και με κανα φιλαρακι μαζι να καναμε ενα τουρνε σε πουτανες κολομπαρα κτλ του εξωτερικου .......ειναι αλλη εμπειρια οταν αυτατα κανεις εκτος ελλαδας.......εχει διαφορετικη χαρη οπως και ν το κανεις
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
[quote author=T.Lee]
Παιδιά πέρασα πρίν λίγες βδομάδες άπό Λίμα, Περού.
Δέν μπορώ νά περιγράψω πώς μού τήν πέφτανε. Μπορεί νά είμαι σέ άριστη φυσική κατάσταση άλλά είμαι μεγάλος σέ ήλικία. Αύτό δέν τίς σταμάταγε. Πέφτανε άπό παντού σάν κουνούπια. Έκανα μιά πολύ ώραία γνωριμία καί πέρασα φίνα. Άνυπομονώ νά πάω νά τήν ξαναδώ.
[/quote]

Δηλαδή πόσο χρονών είσαι από περιέργεια.

θα θελα παντως ρε μαλακες να πηγαινα εξωτερικο και με κανα φιλαρακι μαζι να καναμε ενα τουρνε σε πουτανες κολομπαρα κτλ του εξωτερικου .......ειναι αλλη εμπειρια οταν αυτατα κανεις εκτος ελλαδας.......εχει διαφορετικη χαρη οπως και ν το κανεις

Και εγώ τα ίδια σκέφτομαι.

Εκτός θέματος τα παραπάνω...

Τώρα όποιος ταυτίζει την επιχείρηση με το ακίνητο απλά δεν υπήρξε ποτέ ιδιοκτήτης επιχείρησης.
Ακόμα και τον εξοπλισμό μπορείς να έχεις νοικιάσει και να έχεις την επιχείρηση στο όνομα σου (επιχείρηση = άδεια λειτουργίας όχι υλικά πράματα) και να πληρώσεις τον "αέρα" δηλαδή για το πελατολόγιο του προηγούμενου.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Το ότι κάποιος σκέφτεται να ανοίξει ή να ασχοληθεί επιχειρηματικά σε άλλη χώρα αναζητώντας συμβουλές σε ένα μπουρδελοφόρουμ πραγματικά με ξεπερνά.

Η Νορβηγία είναι πρώτη!Μουαχα...το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;Και τι θα παει κάποιος ανιδίκευτος να εκτρέφει ταράνδους ;
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Το ότι κάποιος σκέφτεται να ανοίξει ή να ασχοληθεί επιχειρηματικά σε άλλη χώρα αναζητώντας συμβουλές σε ένα μπουρδελοφόρουμ πραγματικά με ξεπερνά.

Η Νορβηγία είναι πρώτη!Μουαχα...το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;Και τι θα παει κάποιος ανιδίκευτος να εκτρέφει ταράνδους ;

στην φινλανδια εχουν ταρανδους οχι στην νορβηγια
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
στην φινλανδια εχουν ταρανδους οχι στην νορβηγια

βόρεια του αρκτικού γίνεται του μουνιού από ταρανδους,σαν τα γατιά σε μας τους έχουν.αλλά για να σου κάνω το κέφι αντικατέστησέ τους με σολωμούς,εκτροφέας σολομών λοιπόν;
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
βόρεια του αρκτικού γίνεται του μουνιού από ταρανδους,σαν τα γατιά σε μας τους έχουν.αλλά για να σου κάνω το κέφι αντικατέστησέ τους με σολωμούς,εκτροφέας σολομών λοιπόν;

εχω εναν γνωστο στην νορβηγια που ειναι ψυχολογος σολομων
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom