Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Γυράδικο,σουβλατζίδικο είναι πολύ δύσκολο να πιάσει αφού τα μουσλιμια δεν τρώνε χοίρο.Υστερα οι μερίδες είναι μικρές συγκρινόμενες με τα πάμφθηνα Döner που φτάνουν και τα 2 ευρώ καμια φορά.
Οι Γερμανοί το λίπος το πετάνε οπότε το κλασικό αθηναϊκό καλαμάκι δεν πιάνει με τίποτα.
ναι ετσι ειναι.

Δεν υπαρχει λογος να σπαει καποιος το κεφαλι του.
Το εψαξα λιγο το πραμα.

Γυρος,ψητα, ψητοπωλειο ειναι ρισκο με μειονεκτηματα.

Πιτσαρια ανοιγεις κ απευθυνεσαι σε ολο τον πληθυσμο.
Γερμανοι,ελληνες, τουρκοι ολοι.
Προχθες τα χριστουγεννα ,οι παραγγελιες ηταν 80% μουσουλμανοι που δεν εχουν σχεση με χριστουγεννα. Πιτσες με τονο, θαλασσινα, κοτοπουλο, vegie .
Ανοιγεις κ δουλευεις, απλα πραματα.

Για γυρο πρεπει να πας στο κεντρο που περναει κοσμος,
Παλι ρισκο ομως κ 5πλασια επενδυση
Κ 5πλασιο ενοικιο το λιγοτερο.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
ναι ετσι ειναι.

Δεν υπαρχει λογος να σπαει καποιος το κεφαλι του.
Το εψαξα λιγο το πραμα.

Γυρος,ψητα, ψητοπωλειο ειναι ρισκο με μειονεκτηματα.

Πιτσαρια ανοιγεις κ απευθυνεσαι σε ολο τον πληθυσμο.
Γερμανοι,ελληνες, τουρκοι ολοι.
Προχθες τα χριστουγεννα ,οι παραγγελιες ηταν 80% μουσουλμανοι που δεν εχουν σχεση με χριστουγεννα. Πιτσες με τονο, θαλασσινα, κοτοπουλο, vegie .
Ανοιγεις κ δουλευεις, απλα πραματα.

Για γυρο πρεπει να πας στο κεντρο που περναει κοσμος,
Παλι ρισκο ομως κ 5πλασια επενδυση
Κ 5πλασιο ενοικιο το λιγοτερο.

Μπορεί να πιάσει και σουβλατζίδικο αλλά πρέπει να είσαι πολύ καπάτσος,να το έχεις στο κατάλληλο σημείο,και πάλι δύσκολα.Πολύ δύσκολα αφού θα έχεις ανταγωνισμό από τα Bratwurst και τα Döner.
Ελληνικό καφέ με φραπέ θα πιάσει μόνο σε μέρος με πολλούς Έλληνες.Οι Γερμανοί δεν πίνουν κρύο καφέ ούτε οι ξένοι.
Νομίζω μόνο η κλασσική ελληνική ταβέρνα με τα τυποποιημένα φαγητά,το ουζο κτλ μπορεί να πιάσει Γερμανία.Δεν έχουν τίποτα εκλεπτυσμενους ουρανισκους,θελουν απλά να ντερλικωσουν και να γίνουν λιαδα.
Προϊόντα που μπορούν να προωθηθούν είναι το τσίπουρο και το γαλακτομπούρεκο που είναι σχετικά άγνωστα.Αν και οι Ιταλοί έχουν κάνει ζημιά με τη grapa και οι Τούρκοι με το μπακλαβά.
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Ό Δημητράκης έπί τού θέματος:

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ό Δημητράκης έπί τού θέματος:


Ρωσία,Ουκρανία γάμησέ τα.Δεν πιάνει ο,οτιδήποτε ελληνικό.
Αν δείτε τι τρώνε εκεί,θα καταλάβετε γιατί.Κατ αρχάς το ελαιόλαδο Ουκρανία έχει 300% δασμούς οπότε η χωριάτικη και τα ελληνικά φαγια είναι χωρίς ελαιόλαδο.Αυτο τα λέει όλα.
Εκτός αν φέρει καποιος ελληνικα προιοντα λαθραία,φεξε μου και γλίστρησε δηλαδή.Θεωρειται είδος πολυτελείας.
Πολωνία δεν έχουν καθόλου γεύση,θέλουν απλώς να τρώνε αβέρτα για να μπορούν να πιουν τη βότκα.Σιγα μην πιάσουν τα ελληνικά,και αυτά Πολωνοί τα έχουνε που κοροϊδεύουνε.Απλά σερβίρουν και ούζο αντί για βότκα και μερικοί Πολωνοί τσιμπάνε.Δεν υπάρχει Πολωνός,Ρώσος ή Τσέχος που θα πάει συνειδητά ταβέρνα να φάει σουβλάκι και χωριάτικη ή να πιει ρετσίνα.
Εκεί κυρίως τους ενδιαφέρει αν έχει σκληρό αλκοόλ,ούζα,τσίπουρα,ουίσκι κτλ σε καλές τιμές.
 

scooter

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
43
Like
18
Πόντοι
0
Πάντως Μαγκες τώρα ετσι που μιλάτε για εστιατόρια κλπ ...πέρυσι το φθινόπωρο που ειχα πάει Πράγα με την Αλλοδαπή φίλη μου.Πηγαμε σε ενα ελληνικό εστιατόριο εκτός κέντρου της πολης.Μάλιστα αν και είχαμε βρει την οδο δυσκολευτήκαμε να το βρούμε.Δεν ειχε καμιά πινακίδα κλπ.Τελικα αν και Τριτη καθημερινή μου έκανε εντυπωση οτι ειχε σχετικά κοσμο (ποιοτικό αρκετά,ακουστήκαν κάνα 2 συνομιλιες απο διπλανα τραπέζια αναμοικτα τσέχικα κ ελληνικά) και τουρίστες.Φθηνό δεν θα το έλεγα ιδιαίτερα.Και απο οτι ειχα δει στην σελίδα τους είναι και παλιά επιχείρηση.Είναι αυτό εδω .Ισως να υπάρχουν ευκαιρίες και εκτός Γερμανίας.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Πάντως Μαγκες τώρα ετσι που μιλάτε για εστιατόρια κλπ ...πέρυσι το φθινόπωρο που ειχα πάει Πράγα με την Αλλοδαπή φίλη μου.Πηγαμε σε ενα ελληνικό εστιατόριο εκτός κέντρου της πολης.Μάλιστα αν και είχαμε βρει την οδο δυσκολευτήκαμε να το βρούμε.Δεν ειχε καμιά πινακίδα κλπ.Τελικα αν και Τροτη καθημερινή μου έκανε οτι ειχε σχετικά κοσμο (ποιοτικό αρκετά) και τουρίστες.Φθηνό δεν θα το έλεγα ιδιαιτερα.Και απο οτι ειχα δει στην σελίδα τους ειναι και παλιά επιχείρηση.Είναι αυτό εδω .Ισως να υπάρχουν ευκαιρίες και εκτός Γερμανίας.

Σλαβικές χώρες δεν κάνουν τίποτα τα ελληνικά εστιατόρια.Εκεί πάνε κυρίως για να πιούνε,δεν έχουν ιδιαίτερα λεπτή γεύση και τρώνε ό,τι να ναι.
Αν πάνε σε χάι θα είναι ιταλικό ή γαλλικό που είναι όντως πολυτελείας.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Και εκεί που γλυκοκοίταζα το Μόναχο διαβάζω ότι έχουν την Βαβαρικά έκδοση των Γερμανικών όπως και η Αυστρία και τα standard German που διαβάζω δεν κάνουν ....
Και η Ελβετία έχει δικιά της έκδοση Γερμανικών.
Οπότε μάλλον για Στουτγάρδη με βλέπω για αρχή.
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Σλαβικές χώρες δεν κάνουν τίποτα τα ελληνικά εστιατόρια.Εκεί πάνε κυρίως για να πιούνε,δεν έχουν ιδιαίτερα λεπτή γεύση και τρώνε ό,τι να ναι.
Αν πάνε σε χάι θα είναι ιταλικό ή γαλλικό που είναι όντως πολυτελείας.

φιλε στη γερμανια οι ελληνες τι φαγητο τρωνε?
 

Επισκέπτης
Μαγκες, συγνωμη αλλα γραφετε μαλακιες. Με 4000 κεφαλαιο στη Γερμανια δεν ανοιγεις ουτε spatkauf. Για ενα μικρο εστιατοριο θελεις για αρχη 40000 με 50000. Για καντινα 20000 με 25000.
Το Βερολινο μαζι με τα χωρια-προαστια εχει περιπου 200 ελληνικα εστιατορια. Ολα κονομανε εκτος ολιγων που τα εχουν μαλακες που δεν ξερουν τη δουλεια. Πιτσαριες υπαρχουν χιλιαδες, πολλες τις εχουν Αραβες. Αλλα δεν δουλευουν ολες. Εκτος απο την ποιοτητα εχει να κανει με την τοποθεσια και τον ανταγωνισμο. Φανταστητε εναν δρομο 800 μετρων με 3 πιτσαριες, 3 ντονεραδικα, ενα-δυο κινεζικα κι ενα ελληνικο εστιατοριο. Ποιος θα βγαζει χρημα ?

 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Μαγκες, συγνωμη αλλα γραφετε μαλακιες. Με 4000 κεφαλαιο στη Γερμανια δεν ανοιγεις ουτε spatkauf.

Δεν το ειχα δει αυτό..
Εννοειται πως με τέτοια ποσά δεν αγοράζε ούτε καντίνα βανάκι Volkswagen 40ετίας..


Και εκεί που γλυκοκοίταζα το Μόναχο διαβάζω ότι έχουν την Βαβαρικά έκδοση των Γερμανικών όπως και η Αυστρία και τα standard German που διαβάζω δεν κάνουν ....
Και η Ελβετία έχει δικιά της έκδοση Γερμανικών.
Οπότε μάλλον για Στουτγάρδη με βλέπω για αρχή.

Φίλε ψάξου καλά πριν επιχειρήσεις το οτιδήποτε γιατί δεν βλέπω να έχεις κάνει καλή έρευνα.
Με τα Γερμανικά πας παντού και καταλαβαίνεις τους πάντες σε όσα μέρη ανέφερες.
Ναι,αλλάζει η προφορά και κάποια γλωσσικά ιδιωματα,αλλά είναι η ίδια γλώσσα.

Και αν π.χ.σου είπε κάποιος ότι στην Κολωνία υπάρχουν Κολωνέζικα,
ναι υπάρχουν,αλλά είναι σαν να λέμε στην Κεφαλονιά υπάρχουν κεφαλονίτικα.
Ναι,κάποια μπαρμπάδια τα μιλάνε,αλλά ολοι μιλάνε στην επίσημη γλώσσα.

Ψάξου καλά,στην Γερμανία δεν παίζουν καβάντζες,με μια στραβοτιμονιά είσαι στο δρομο μιας και σαν Ευρωπαίος μετανάστης δεν δικαιούσαι την παραμικρή προστασία/υποστήριξη.

Αν δεν ψαχτείς θα φύγεις νύχτα με δανεικό εισιτήριο όπως χιλιάδες άλλοι.

ΨΑΞΟΥ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και εκεί που γλυκοκοίταζα το Μόναχο διαβάζω ότι έχουν την Βαβαρικά έκδοση των Γερμανικών όπως και η Αυστρία και τα standard German που διαβάζω δεν κάνουν ....
Και η Ελβετία έχει δικιά της έκδοση Γερμανικών.
Οπότε μάλλον για Στουτγάρδη με βλέπω για αρχή.

Μη νομίζεις.Στο Baden Würrtemberg που είναι η Στουτγγάρδη μιλάνε schwäbisch,μια διάλεκτο που δεν καταλαβαίνεις Χριστό.
Οι διάλεκτοι αφορούν όμως κόσμο από την επαρχία,στις μεγάλες πόλεις μιλάνε όλοι hochdeutsch.Το ίδιο και Βαυαρία.Αυστρία βέβαια είναι διαφορετικά εκεί έχουν βιεννέζικη διάλεκτο.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Μη νομίζεις.Στο Baden Würrtemberg που είναι η Στουτγγάρδη μιλάνε schwäbisch,μια διάλεκτο που δεν καταλαβαίνεις Χριστό.
Οι διάλεκτοι αφορούν όμως κόσμο από την επαρχία,στις μεγάλες πόλεις μιλάνε όλοι hochdeutsch.Το ίδιο και Βαυαρία.Αυστρία βέβαια είναι διαφορετικά εκεί έχουν βιεννέζικη διάλεκτο.

Έλα ρε συ,φαγαδικο σε μεγάλη πόλη σκέφτεται να ανοίξει,όχι συμβολαιογραφικό γραφείο.

Μην ανακαλύπτουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Εδω οι τούρκοι κρατάνε τόσα χρόνια μαγαζιά και ζήτημα να ξέρουν 200 λέξεις και πολλές λέω.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Δεν το ειχα δει αυτό..
Εννοειται πως με τέτοια ποσά δεν αγοράζε ούτε καντίνα βανάκι Volkswagen 40ετίας..
Στάλθηκε από: Paralimnios

Εισαγωγή παράθεσης

Μαγκες, συγνωμη αλλα γραφετε μαλακιες. Με 4000 κεφαλαιο στη Γερμανια δεν ανοιγεις ουτε spatkauf. Για ενα μικρο εστιατοριο θελεις για αρχη 40000 με 50000. Για καντινα 20000 με 25000. 

Τυποι εγω ειπα με 4.000 πηρε φιλος πιτσαρια ( με 3.800€ για την ακριβεια).
Πιτσαρια οχι κεντρικη με χαμηλο πελατολογιο που αφηνε 2.000-3.000 τον μηνα ομως. Απο ελληνα την πηρε.
Δεν ξερεις ο αλλος ποσο καιγετε να πουλησει κ να φυγει.
Επισης μην περιμενεις να παρεις με 4.000 μια πιτσαρια που η αντικειμενικη της αξια ειναι 40.000 η 60.000 η 120.000.

Φτανει μια γρηγορη ματια στο πχ ebay για να δεις οτι ευκαιρειες υπαρχουν.

Βαζω για παραδειγμα το λινκ απο μια αγγελια στο ebay απο αρχες δεκεβρη, με 6.000€ ( που μπορει να γινει και 5.000€ αν βιαζεται να φυγει ο τυπος).
Ε ,παραξενο ειναι?? Αυτο εκανε κ ο φιλος μου ,αυτο θα εκανα κ εγω.
Δεν εξεταζουμε αν ειναι τα παντα εκει μεσα σε καλη κατασταση η αν εχει πελατολογιο κ πόσο μεγαλο ειναι αυτο.
Αυτο που ανεφερα ειναι η τιμη.


 

Επισκέπτης
Εγω παντως αν κατσω εδω, γιατι παντα στο μυαλο μου εχω την επιστροφη στο χωριο, θα ανοιξω κατι σε φαστ φουντ. Δλδ σφολιατοιδη, πιτσες, καφεδες, σουπες, σαλατες, χυμους. Αν βρω συνεταιρο σοβαρο που να εχει ορεξη για δουλεια κι εννοειται καλο ποστο. Το κοστος ειναι σχετικα μικρο και οι ευθυνες λιγοτερες.

 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Εγω παντως αν κατσω εδω, γιατι παντα στο μυαλο μου εχω την επιστροφη στο χωριο, θα ανοιξω κατι σε φαστ φουντ. Δλδ σφολιατοιδη, πιτσες, καφεδες, σουπες, σαλατες, χυμους. Αν βρω συνεταιρο σοβαρο που να εχει ορεξη για δουλεια κι εννοειται καλο ποστο. Το κοστος ειναι σχετικα μικρο και οι ευθυνες λιγοτερες.

Καλημέρα καί Καλή Χροννιά.

Έχεις έμπειρία σαύτές τίς δουλιές;

Γιά περιοχή τής Έλλάδος σκέφτεσαι;

Στείλε μου προσωπικό μήνυμα.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Εμπειρία έχω αρκετή από τέτοιες δουλειές αλλά το μεγάλο μειονέκτημά μου είναι η γλώσσα και η γνώση του Γερμανικού συστήματος μια και δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί.
Όπως είχα ξαναποστάρει λογικό είναι πας δυο χρόνια ως υπάλληλος να μάθεις τα παραπάνω καλά και μετά κάνεις τις πιο σοβαρές κινήσεις δεν λέω ότι με το καλημέρα θα αγοράσω επιχείρηση (αλλά θα το ψάχνω από την αρχή για την σχετική γνώση) μια και για κάτι τέτοιο θα χρειαστεί συνεργάτης εμπιστοσύνης και τέτοιο πράμα δεν υπάρχει.

Εγω παντως αν κατσω εδω, γιατι παντα στο μυαλο μου εχω την επιστροφη στο χωριο, θα ανοιξω κατι σε φαστ φουντ. Δλδ σφολιατοιδη, πιτσες, καφεδες, σουπες, σαλατες, χυμους. Αν βρω συνεταιρο σοβαρο που να εχει ορεξη για δουλεια κι εννοειται καλο ποστο. Το κοστος ειναι σχετικα μικρο και οι ευθυνες λιγοτερες.

Μόνο σε τουριστικό μέρος λέει αλλά τρομερά δύσκολο να χωθείς το έχω ψάξει θέλει γνωριμίες και μεγάλο πακέτο εκτός και αν πετύχεις καμιά σπάνια περίπτωση.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Βαζω για παραδειγμα το λινκ απο μια αγγελια στο ebay απο αρχες δεκεβρη, με 6.000€ ( που μπορει να γινει και 5.000€ αν βιαζεται να φυγει ο τυπος).
Ε ,παραξενο ειναι?? Αυτο εκανε κ ο φιλος μου ,αυτο θα εκανα κ εγω.
Δεν εξεταζουμε αν ειναι τα παντα εκει μεσα σε καλη κατασταση η αν εχει πελατολογιο κ πόσο μεγαλο ειναι αυτο.
Αυτο που ανεφερα ειναι η τιμη.

"Pizzeria seit 2 Monaten geschlossen!" δύο μήνες κλειστό μαγαζί δεν λέει το θέμα είναι να έχει και τρέχον πελατολόγιο και ας πληρώσεις και παραπάνω.
Τώρα αν κάποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει να πιάσει ικανοποιητικό αριθμό πελατών μια και ο χρόνος είναι χρήμα ας πάει και έτσι.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
"Pizzeria seit 2 Monaten geschlossen!" δύο μήνες κλειστό μαγαζί δεν λέει το θέμα είναι να έχει και τρέχον πελατολόγιο και ας πληρώσεις και παραπάνω.
Τώρα αν κάποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει να πιάσει ικανοποιητικό αριθμό πελατών μια και ο χρόνος είναι χρήμα ας πάει και έτσι.

Η τιμή που postαρε ο urlauber είναι σωστή,όμως επειδή από Krefeld,Duisburg,Οberhausen έχω περάσει,μιλάμε για πολεις που είχαν βιομηχανίες που έκλεισαν και εδώ και χρόνια βαράνε φαλημέντο,αγοραστική δύναμη μηδέν.
Και οι πολεις καταθλιπτικες,η φτώχεια φαίνεται παντού..

Έχω πάει και ανατολική Γερμανία όπου έχω πληρώσει σε γαμάτο καφέ 1,5ευρώ τον καφέ.

Η Γερμανία είναι πολύπλοκη υπόθεση.
Αλλο να θες να ανοιξεις Αμβουργο,Μόχανο,άλλο Duisburg.
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Παιδιά πέρασα πρίν λίγες βδομάδες άπό Λίμα, Περού.

Δέν μπορώ νά περιγράψω πώς μού τήν πέφτανε. Μπορεί νά είμαι σέ άριστη φυσική κατάσταση άλλά είμαι μεγάλος σέ ήλικία. Αύτό δέν τίς σταμάταγε. Πέφτανε άπό παντού σάν κουνούπια. Έκανα μιά πολύ ώραία γνωριμία καί πέρασα φίνα. Άνυπομονώ νά πάω νά τήν ξαναδώ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom