Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

sly.

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2020
Μηνύματα
114
Like
37
Πόντοι
1
Ο κολλητός μου σπούδασε Μπρατισλάβα τέλη 10ετιας '90. Χωρίς καμία υπερβολή ο τύπος γαμησε για 3 ζωές.
Το ίδιο σκηνικό παιζόταν και στην Ρουμανία γάμησε τότε και ο κάθε πονεμένος, υπερμουνάρες φυσικά.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Όποιος έκανε φοιτητική ζωή και τον ενδιέφερε να γαμήσει το έκανε για 3 ζωές.Στην Θεσ/νικη,στην Πάτρα,στο Βελιγράδη,στην Σόφια,στο Βουκουρέστι κλπ,κλπ.Ακόμα και στην Αγγλία αναστέναζαν οι βρομώ Αγγλίδες.
Έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε που ήμουν φοιτητής αλλά πιστεύω πως και σήμερα τα ίδια και καλύτερα γίνονται.
Γιαυτό η φοιτητική ζωή είναι η πιο ωραία,για όποιον ξέρει να τη ζήσει! 
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Όλα τα παραπάνω ισχύουν, έχετε δίκιο.

Η γνώμη μου είναι ότι ασχέτως 10ετιας και χώρας, υπήρχε και υπάρχει άφθονο μουνι διαθέσιμο.

Μέχρι τα 30-35 όλα γίνονται, και δουλειά και γαμησια και ταξίδια και σχέση για οποίον το επιθυμεί.

Κάπου εκεί όμως έρχεται η ώρα για σοβαρές αποφάσεις. Θα αφοσιωθείς στο μουνι? Θα δώσεις προτεραιότητα σε καλή δουλειά με καλά λεφτά? Θα κάνεις οικογένεια?

Κάπου εκεί εγώ συνειδητοποίησα ότι ούτε 3 ζωές δε φτάνουν για όλες τις επιθυμίες μου.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δεν έχει σημασία τι έκανες πριν.Και εγώ το 2004 γαμούσα αβέρτα Τσεχία.Σημασία έχει τι κάνεις τώρα.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.440
Like
7.969
Πόντοι
2.356
Για να το κανεις αυτο πρέπει να εισαι εισοδηματιας.Ποιος θα σου δώσει 3 μηνες αδεια?Και χρειαζεσαι 10000 ευρώ μινιμουμ.Συν οτι θα χάσεις αλλα τοσα επειδή δε δουλεύεις.
Θα παει ο αλλος Οδησσο,Κριμαία,Σοτσι ή Μαμαγια και θα γαμαει τζάμπα?Αρχιδια.Εκει κι αν δαγκώνουν οι γκόμενες.
Δεν μας ενδιαφερει ποσα θα χασουμε , σταματα επιτελους να σκεφτεσαι σαν μικρεμπορος ...
"Οσο πιο πολλα εχεις, τοσο περισοτερο ξερεις, οτι δεν εχεις" ειχε πει ο μεγας Αριστος

Οντεσα γαμας , Μαμαγια οχι , στα αλλα δυο δεν πηγα
Νεσεμπαρ επισης εχω φαει , και εκει μαυρη θαλασσα ειναι :grin:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.440
Like
7.969
Πόντοι
2.356
Όποιος έκανε φοιτητική ζωή και τον ενδιέφερε να γαμήσει το έκανε για 3 ζωές.Στην Θεσ/νικη,στην Πάτρα,στο Βελιγράδη,στην Σόφια,στο Βουκουρέστι κλπ,κλπ.Ακόμα και στην Αγγλία αναστέναζαν οι βρομώ Αγγλίδες.
Έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε που ήμουν φοιτητής αλλά πιστεύω πως και σήμερα τα ίδια και καλύτερα γίνονται.
Γιαυτό η φοιτητική ζωή είναι η πιο ωραία,για όποιον ξέρει να τη ζήσει! 
Ειδικα Βουκουρεστι γινοτανε χαμος ... μεχρι και που να μπει η χωρα στην ΕΕ εμπαινες στα κλαμπ και σε κοιτουσανε μεσα στα ματια ... απο τα μεγαλυτερα ξεκωλα της υφηλιου οι Ρουμανες τοτε μαζι με τις Ουγγαρεζες.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Κανενας δε θέλει να ειναι σαν το Δημητράκη.Οι περισσότεροι θα ηθελαν να μενουν Δύση με τα λεφτά που βγαζω εγω απλα πιστεύουν οτι θα τα τοποθετουσαν καλύτερα.
Ναι το όνειρο του καθενός είναι αυτό  :2funny:να πάει στη Γερμανία να μένει στην αποθήκη ενός νοσοκομείου  :headbang:και να κουβαλάει πτώματα γιά 1.500 το πολύ 2.000 ευρώ  :2funny:
Δεν έχει σημασία τι έκανες πριν.Και εγώ το 2004 γαμούσα αβέρτα Τσεχία.Σημασία έχει τι κάνεις τώρα.
Πουντες βρε? :jerking: :2funny:τίποτα δε γαμούσες ούτε τότε  :jerking: :2funny:5-6 φωτογραφίες έχεις από αυτές που χρυσοπλήρωσες και γάμησε ο σκύλος και μας της βάζεις μαζί με της κατεβασμένες φωτογραφίες από το ιντερνετ  :jerking: :2funny:.
  Όσο πήγες στις Η.Π.Α άλλο τόσο της  :knockinb: :2funny:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.627
Like
22.014
Πόντοι
5.006
Ωραία ψηφοφορία θα ήταν


ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑ/ΓΕΡΜΑΝΙΑ ή Ο ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ;;;;;

τυπε δυσκολο ερωτημα...προσθεσε τουλάχιστον ως 3η επιλογή και την ευθανασια
:S :S :S
 

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
Εαν εχει λεφτα, ολο και καπου θα τη παει αλλα συντομα θα τον παρατησει. Συνηθως δεν γαμανε κατι τετοιοι ή αν γαμανε ειναι εντελως ξενερωτο γαμησι.

Καμια αξιογαμητη γκομενα δεν καυλωνει με τεμπεληδες που ζουν με τους γονεις τους.

Τους εχουν ειτε για συμφερον ειτε για αξεσουαρ να μην ειναι μονες τους.
Προφανώς δε συχναζατε ποτε στη ζωη σας Εξάρχεια κτλ.
Υπάρχουν ομορφες πιτσιρίκες που γαμιούνται με τελειωμενους 50αρηδες ψωριαρηδες που τους βλεπεις κ θες να κάνεις εμετο,αλλες γαμιούνται με ισλαμικα εξαμβλωματα που ζουνε σε καταλήψεις.
 

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
Λεω πως αναπαραγετε καποιοι τις μαλακιες του δημητρακη που επειδη τον εχω ξεκατινιασει ,ψαχνει κατι που δεν ισχυει να μου την πει.
Τις αποδειξεις που βαζω κανει πως δεν τις βλεπει.

Αλλα........για κατσε.......ακομη κι ετσι να ειναι (που δεν ειναι)

Πόσοι χρωστανε στις τραπεζες?
Πόσοι πληρωνουν διατροφη??


Ποσοι καθονταν να τους χεσουν για 200$ και χυναν στο πεπονι για να το φαει μετα η οικογενεια που μισουν??  

Αβυσσος η ψυχη των θαυμαστων. Καμμια φορα σκεφτομαι ποιος ειναι χειροτερος, ο δημητρακης ή οι θαυμαστες του??
Αντε αυτος ειναι ΑΜΕΑ ,οι θαυμαστες ομως???
Παμε πάλι,δε στο έγραψα για να σου την πω,αλλα για να σου δείξω οτι ολοι μα ολοι έχουμε κάνει μαλακίες στη ζωη μας.
Δεν επικροτω τα χεσιματα στο στήθος του προέδρου,τα πεπόνια κτλ,αλλα γενικά στη ζωή μου δεν τραβαω ζόρια με τι τη βρίσκει ο άλλος.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ο κολλητός μου σπούδασε Μπρατισλάβα τέλη 10ετιας '90. Χωρίς καμία υπερβολή ο τύπος γαμησε για 3 ζωές.

Εγώ κάποια στιγμή πέρασα ένα 4ημερο στη Μπρατισλάβα, περίπου 2015. Μικρή, μαζεμένη πόλη, με πολύ ωραία vibes και πολύ κοντά σε διάφορα ωραία μέρη.

Ζούσα άνετα Μπρατισλάβα.


Η καλυτερη πολη στο κοσμο για εναν αντρα.

Η ζωη που μπορεις να κανεις εκει δεν προκειται να τη κανεις πουθενα αλλου στο πλανητη.

 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Η καλυτερη πολη στο κοσμο για εναν αντρα.

Η ζωη που μπορεις να κανεις εκει δεν προκειται να τη κανεις πουθενα αλλου στο πλανητη.
HTAN (παρατατικός)  :2funny:και το Βερολίνο το 1945 να δεις πόσο μαγευτικό ήταν  :2funny:γαμούσες γιά μιά κονσέρβα!Είχε 50 γυναίκες γιά κάθε άνδρα  :2funny: :2funny:.
  Όταν του νυχτοφύλακα του πάρει τελικά η τράπεζα το σπίτι  :2funny:και η πρώην γυναίκα του τον ξεσκίσει με τα δικαστήρια  :2funny:Σκέφτομαι να πάρω εξωχικό και δεν έχω σκύλο  :2funny: θα κάνω πρόταση στον νυχτοφύλακα να τον προσλάβω γιά σκύλο  :2funny:θα του έχω ένα μεγάλο σκυλόσπιτο θερμενόμενο γιά να μην κρυώνει  :2funny:από αυτό το κελί που μένει σίγουρα περισσότερο χώρο θα έχει  :2funny: και όταν φεύγω θα μπορεί να μπαίνει και στο σπίτι,και αν έρχεται κόσμος απ'έξω θα γαυγίζει γιά να φύγουν :2funny:.Σίγουρα οι συνθήκες διαβίωσης του πολύ καλύτερες θα είναι από τη Γερμανία που μένει  :2funny:.
  Και το Βλάκμαν μπορώ να πάρω :2funny:θα τον τα'ι'ζω γατοτροφες  :2funny:και μπορώ να βάλω αγγελία να έρχονται τα μικρά σκυλάκια που θέλουν να ζευγαρώσουν να τον πηδάνε  :2funny:το γιορκσά'ι'ρ τεριέ έχει ένα πολύ λεπτό και μικρό πουτσάκι  :2funny:οπότε δεν θα το νιώσει καν  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Για να επιστρέψουμε και κάπως στο θέμα, εγώ θα πρότεινα σε όσους δεν είναι ευχαριστημένοι με τη ζωή τους στην Ελλάδα να ψαχτουν πολύ σοβαρά για έξω.

Τα πράγματα δε θα είναι ονειρικά ίσως, αλλά είναι μια εμπειρία που θα τους κάνει πιο δυνατούς και ίσως δουν τη ζωή με άλλη ματιά, έξω από τις ελληνικές μικροαστικες αγκυλώσεις.

Όπως πολύ σωστά είπε και ο Τάσος3 χτες προχτές, όσοι δεν έχετε υποχρεώσεις και σοβαρούς περιορισμούς, μην κωλωνετε. Αξίζει η εμπειρία και δεν προκύπτουν κάθε μέρα οι προϋποθέσεις.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Η καλυτερη πολη στο κοσμο για εναν αντρα.

Η ζωη που μπορεις να κανεις εκει δεν προκειται να τη κανεις πουθενα αλλου στο πλανητη.
:hi: :hi: :hi:

Γενικά υπάρχουν κάποια σωστά timing να βρεθεί κάποιος σε σωστό σημείο την κατάλληλη εποχή!

Σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, μέχρι τέλη 90 τα πιο ωραία μέρη ήταν στο Μπλοκ!
Τη δεκαετία 2000-2010 τολμώ να πω πως αν κάποιος έμενε Βαρκελώνη έστω και ένα εξάμηνο, ζούσε τεράστιες στιγμές ΧΕΙΜΩΝΑ- Καλοκαίρι! Η πόλη συνδύαζε τα πάντα με ζωή κάθε μέρα και άφθονο ανατολικό μουνί και όχι μόνο! Μετά όμως ξέπεσε με την μετανάστευση  και ανέβηκε η Πράγα απο 2010-2015 με άπειρο εράσμους, κολέγια , Τουρίστες και ντόπιες!
2015-2018 ήταν η Ρωσία-Ουκρανία(ίσως και λευκορωσία) μέρη που όνειρα γίνονται πραγματικότητα!
Βέβαια αν είσαι όλο αυτό το διάστημα σε μια πολωνική πόλη είναι το ίδιο! Ακόμα και Μολδαβίες-Ρουμανίες!
Εγώ όταν είμουν Εράσμους στη Γερμανία, δυστηχώς δεν υπήρχε το site μας και πέρασα ένα εράσμους στη Μιζέρια στο Βερολίνο! Σε σχέση με άλλους έκανα ζωάρα αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το αν είχα πάει μερικά χιλιόμετρα ανατολικά... :'(  :'(  :'(
:'( Κρίμα δεν είχαμε τότε έναν ΚΜΑΝ να μας ανοίξει τα μάτια να βγούμε απο το ΜΑΤΡΙΧ της Ελληνικής Μαλακίας(που πολλοί όπως φαίνεται και στο φόρουμ εδώ δεν έχουν βγει ποτέ)
Αν μπορούσα να γυρίσω τη ζωή μου πίσω , αυτό που θα άλλαζα θα ήταν η επιλογή της πόλης του Εράσμους! Πόζναν με κλειστά μάτια το 2013... Στερνή μου γνώση...    
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Όλα τα παραπάνω ισχύουν, έχετε δίκιο.

Η γνώμη μου είναι ότι ασχέτως 10ετιας και χώρας, υπήρχε και υπάρχει άφθονο μουνι διαθέσιμο.

Μέχρι τα 30-35 όλα γίνονται, και δουλειά και γαμησια και ταξίδια και σχέση για οποίον το επιθυμεί.

Κάπου εκεί όμως έρχεται η ώρα για σοβαρές αποφάσεις. Θα αφοσιωθείς στο μουνι? Θα δώσεις προτεραιότητα σε καλή δουλειά με καλά λεφτά? Θα κάνεις οικογένεια?

Κάπου εκεί εγώ συνειδητοποίησα ότι ούτε 3 ζωές δε φτάνουν για όλες τις επιθυμίες μου.

Ο Πανδαματωρ χρονος τυπε. Περασα 2 χρονια απο Μπρατισλαβα και καταλαβαινω οτι θα ηθελα να ξαναμεινω στα μουνολιβαδα.

Το προβλημα ειναι οτι θυσιαζεις πολλα και δεν εχεις απλετο χρονο/χρημα να τα κανεις αυτα.

Πολλες φορες ευχομαι να ημουν μια τριετια μικροτερος αλλα φευ
 
Εγγρ.
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
397
Like
280
Πόντοι
21
HTAN (παρατατικός)  :2funny:και το Βερολίνο το 1945 να δεις πόσο μαγευτικό ήταν  :2funny:γαμούσες γιά μιά κονσέρβα!Είχε 50 γυναίκες γιά κάθε άνδρα  :2funny: :2funny:.
  Όταν του νυχτοφύλακα του πάρει τελικά η τράπεζα το σπίτι  :2funny:και η πρώην γυναίκα του τον ξεσκίσει με τα δικαστήρια  :2funny:Σκέφτομαι να πάρω εξωχικό και δεν έχω σκύλο  :2funny: θα κάνω πρόταση στον νυχτοφύλακα να τον προσλάβω γιά σκύλο  :2funny:θα του έχω ένα μεγάλο σκυλόσπιτο θερμενόμενο γιά να μην κρυώνει  :2funny:από αυτό το κελί που μένει σίγουρα περισσότερο χώρο θα έχει  :2funny: και όταν φεύγω θα μπορεί να μπαίνει και στο σπίτι,και αν έρχεται κόσμος απ'έξω θα γαυγίζει γιά να φύγουν :2funny:.Σίγουρα οι συνθήκες διαβίωσης του πολύ καλύτερες θα είναι από τη Γερμανία που μένει  :2funny:.
  Και το Βλάκμαν μπορώ να πάρω :2funny:θα τον τα'ι'ζω γατοτροφες  :2funny:και μπορώ να βάλω αγγελία να έρχονται τα μικρά σκυλάκια που θέλουν να ζευγαρώσουν να τον πηδάνε  :2funny:το γιορκσά'ι'ρ τεριέ έχει ένα πολύ λεπτό και μικρό πουτσάκι  :2funny:οπότε δεν θα το νιώσει καν  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Μητσακο εχεις ξεφυγει
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Σε καταλαβαίνω φίλε, αν θες τη γνώμη μου πάντως μη στενοχωριέσαι επειδή θα ήθελες να το ζήσεις παραπάνω.

Να νιώθεις πολύ τυχερός που το έζησες.

Από κάποια ηλικία και μετά είναι θέμα επιλογών, γίνεται ξεκάθαρο ότι μια ζωή δε φτάνει.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
:hi: :hi: :hi:

Γενικά υπάρχουν κάποια σωστά timing να βρεθεί κάποιος σε σωστό σημείο την κατάλληλη εποχή!

Σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, μέχρι τέλη 90 τα πιο ωραία μέρη ήταν στο Μπλοκ!
Τη δεκαετία 2000-2010 τολμώ να πω πως αν κάποιος έμενε Βαρκελώνη έστω και ένα εξάμηνο, ζούσε τεράστιες στιγμές ΧΕΙΜΩΝΑ- Καλοκαίρι! Η πόλη συνδύαζε τα πάντα με ζωή κάθε μέρα και άφθονο ανατολικό μουνί και όχι μόνο! Μετά όμως ξέπεσε με την μετανάστευση  και ανέβηκε η Πράγα απο 2010-2015 με άπειρο εράσμους, κολέγια , Τουρίστες και ντόπιες!
2015-2018 ήταν η Ρωσία-Ουκρανία(ίσως και λευκορωσία) μέρη που όνειρα γίνονται πραγματικότητα!
Βέβαια αν είσαι όλο αυτό το διάστημα σε μια πολωνική πόλη είναι το ίδιο! Ακόμα και Μολδαβίες-Ρουμανίες!
Εγώ όταν είμουν Εράσμους στη Γερμανία, δυστηχώς δεν υπήρχε το site μας και πέρασα ένα εράσμους στη Μιζέρια στο Βερολίνο! Σε σχέση με άλλους έκανα ζωάρα αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το αν είχα πάει μερικά χιλιόμετρα ανατολικά... :'(  :'(  :'(
:'( Κρίμα δεν είχαμε τότε έναν ΚΜΑΝ να μας ανοίξει τα μάτια να βγούμε απο το ΜΑΤΡΙΧ της Ελληνικής Μαλακίας(που πολλοί όπως φαίνεται και στο φόρουμ εδώ δεν έχουν βγει ποτέ)
Αν μπορούσα να γυρίσω τη ζωή μου πίσω , αυτό που θα άλλαζα θα ήταν η επιλογή της πόλης του Εράσμους! Πόζναν με κλειστά μάτια το 2013... Στερνή μου γνώση...    

Η χοντρή μπάλλα παιζότανε Τσεχία και Βαλτική 1995-2008,μετά έπεσε η Τσεχία,ανέτειλε η Πολωνία το 2008 μέχρι 2014 που παρήκμασε ενώ Ουκρανία είναι διαχρονική πάντα κορυφαίο μέρος 1995-2017 απολύτως τοπ.
Ρωσία δεν έχει αλλάξει,το 2011 που πήγα πρώτη φορά και πέρυσι τα ίδια ήτανε.Δεν ξέρω τι έπαιζε δεκαετία 90 και στις αρχές 00ς πρέπει να ήταν φανταστικά.
Εγώ για την Πολωνία γράφω στο φόρουμ από το 2008,απλά εσύ δεν τα είχες διαβάσει.
Και τώρα γράφω τι πρέπει να κάνει ο άλλος αλλά κανένας δεν τα εφαρμόζει.Μόνο ο Β.Π. το επιχείρησε και ξεπουτσιάστηκε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom